Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEGWS. SPORT. DE OORLOG IN SPANJE. Het zwaartepunt van de gebeurte nissen in Spanje blijft in de pro vincie Biscaje liggen. Evenals in de afgeloopen dagen hebben Mola's troepen ook gisteren terrein gewon nen en men mag nu aannemen, dat in voorste stellingen liggen op een lijn van West naar Oost, die op een plaats niet verder dan 2 kilometer van Durango, het naaste doel der rechtschen verwijderd is. Ten Zuiden van Durango buigt de lijn dan afin de richting van Mondragon. Over de vorderingen van het af geloopen etmaal wordt van rechts gemeld De rechtsche troepen heb ben bezit genomen van belangrijke hoogten, waar de regeeringstroepen versterkingen hadden aangelegd, die onneembaar werden genoemd. De opstandelingen, die in kleine, sterk bewapende colonnes opereeren, hebben den vijand overal verrast, daarbij door de luchtmacht terzijde gestaan en verwarring gesticht onder den vijand, die het zwaar te ver. duren had onder het vuur der auto matische wapens, handgranaten, ge weren en mortieren. De regeerings troepen verdedigden zich overal hardnekkig, doch lang konden zij onder den kogel- en bommenregen niet stand houden. Bij haar terugtocht moest de Bas- kische militie groote voorraden munitie achterlaten, welke in de stellingen waren opgeslagen omdat het transport gedurende de winter maanden in deze streek bijzonder moeilijk is. Den rechtschen viel een buit in handen, die alle records slaat. De verliezen aan menschen overtroffen nog die van den vorigen dag. De rechtsche berichten wijzen er ten slotte op, dat hoewel het wellicht langer zal duren dan som. mige optimisten zeggen, men thans reeds met stelligheid kan verklaren, dat Bilbao eerlang het Malaga van het Noorden zal zijn geworden. In een gedocumenteerd artikel van de »Giornale d'Italia» worden Frankrijk en Sovjet Rusland ervan beschuldigd, ook na den 20sten Februari manschappen, wapens en munitie aan de Spaansche volks— fronters te hebben geleverd. Een Fransch generaal leidt den «Franschen oorlog», die naar Spaansch gebied is overgebracht. Vijf-en-twintig officieren van den Franschen generalen staf werken de krijgsplannen uit en leiden de krijgs verrichtingen. Frankrijk heeft nieuwe kanonnen van 155 milimeter geleverd, die vooral in den strijd in Guadalajara gebruikt zijn. Rapporten over de doelmatigheid dezer kanonnen zijn den minister van oorlog, Daladièr, gezonden. Onder toezicht van minister Cot zijn twee overeenkomsten tot stand gekomen tusschen afgevaardigden van Valencia en Fransche vliegtuig fabrieken. De eerste overeenkomst heeft be trekking op de levering van vijf toestellen van het type Devoitine510 aan het Spaansche ministerie van luchtvaart, de tweede op de levering van 50 groote Poteztoestellen. Er bestaan brieven, waarin de regeering te Valencia verklaart, een aanbod tot het leveren van Fransch Mausergeweren en 100 millioen patronen te aanvaarden. Bovendien hebben deroodetroe- peu 150.000 geweren in Frankrijk gekocht. I)e „Giornale d'Italia", die zich Donderdag tegen Frankrijk keerde, komt thans met een geheele reeks be schuldigingen van overtreding der overeenkomst van niet-inmenging aan het adres van Rusland. Na den 2()sten Februari aldus het blad duurde de toevloed naar Spanje van in Frankrijk vooral te Parijs, Toulouse en Marseille, samengekomen Russische „vrijwilligers" geregeld voort. De Fransche politie heeft kunnen waarnemen, dat zich onder degenen, die in Frankrijk kwamen, om zich vandaar naar Spanje te hegeven, vele niet-Spanjaarden bevonden. 150 officieren, 50 stukken geschut, 105 vliegtuigen met bestuurders enz., zijn uit Rusland aangebracht. DUITSCHE KERKVORSTEN GAAN IN BERAAD. Naar verluidt, zullen de kardinalen Faulhaber, aartsbisschop van Mun- chen; Schulte, aartsbisschop van Keulen en Bertram, aartsbisschop van Breslau, alsmede de bisschoppen van Munter en Berlijn, graaf von Galen en graaf von Preysing, binnenkort bij eenkomen. Doel van hun overleg zal zijn, den godsdienstigen toestand in Duitsch- land na te gaan, vooral met het oog op de mogelijkheden van een compromis in de Duitsche schoolkwestie. NA 25 JAAR RHEUMATISCHE PIJNEN. Verbaasd over snelle beterschap. „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pij nen kreeg in armen en lendenen. On geveer 12 maanden geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschen Salts en tegen den tijd dat deze op was, werd ik aangenaam verrast door een lichte verbetering. Na de tweede fla con was alle pijn verdwenen en deze is sindsdien nimmer meer terugge keerd." T. R. Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw af- voerorganen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelijke afval stoffen, als het gevaarlijk urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheu matische pijnen, geregeld uit Uw li chaam verwijderen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij al le apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. BERLIJNSCHE—WEENSCH INCIDENTEN. In de geheele Duitsche pers is een storm van verontwaardiging losge broken naar aanleiding van een tele gram van het Duitsche Nieuwsbureau uit Salzburg, volgens hetwelk een ge- pensionneerd ambtenaar en zijn vrouw met een boete van 250 resp. 300 schilling zijn gestraft, omdat zij in November 1936 op het graf van de ouders van den Duitschen rijkskan selier te Leonding bij Linz een krans hadden neergelegd. Voorts zou de plaatselijke gendarmerie het bevel hebben gekregen bij het graf de wacht te houden en de namen van alle be zoekers te noteeren. BALBO VICE-KONING VAN ETHIOPIë? Volgens tot dusver nog, niet beves tigde geruchten zal maarschalk Italo Balbo, die Donderdag uit Tripolis in de Italiaansche hoofdstad is aange komen, in plaats van maarschalk Graziani benoemd worden tot vice- koning van Ethiopië. Deze benoeming zou a.s. Zaterdag in den ministerraad plaats hebben. FORD ZET DEN STRIJD VOORT. Henry Ford heeft Donderdagavond aangekondigd dat de Ford Motor Company nooit den Amerikaanschen Bond van arbeiders in de automobiel industrie zal erkennen. De thans 73-jarige auto-fabrikant legde deze verklaring af in een onder- boud dat bij verleende in zijn win terverblijf te Ways, kort na zijn te rugkeer uil Detroit, waar bij bespre kingen had gevoerd met zijn bedrijfs leiders over de verleden week Vrijdag in zijn fabriek te Kansas City uitge- oorlogstuig, bestaande uit 50.000 broken staking met gekruiste armen. ZoncUr paspoort naar Frankrijk. De A.N.W.B. kan thans definitief mededeelen, dat tijdens den duur van de wereldtentoonstelling te Parijs Nederlandsche toeristen voor Frank rijk geen paspoort zullen noodig hebben, doch kunnen volstaan mei een geldig bewijs van Nederlander schap. HET PRINSELIJK PAAR NAAR BAARN EN SOEST. Naar wij vernemen, staat thans vast, dat de intocht van Prinses Julia na en Prins Bernhard in de gemeente Baarn zal plaats hebben op 14 April en in de gemeente Soest op 15 April a.s. DE GRONDWETHERZIENING AANGENOMEN. De Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal heeft de verschillende wets ontwerpen betrekking hebbende op de grondwetherziening Donderdagmid dag aangenomen. LASTER OVER BOXTEL. Als protest tegen het insinueeren en lasterlijk geschrijf in verscheidene kranten over Boxtel, toestanden, ambtenaren en overheden aldaar, werd Woensdag een vergadering ge houden, die bijgewoond werd door honderden belangstellenden en waar in met algemeene stemmen werd aan genomen de volgende motie: „Een vergadering in Boxtel, gehou den op initiatief van de R.K. Staats partij, op Woensdag 7 April 1937 bij gewoond door personen uit allerlei lagen der bevolking, gehoord de be sprekingen; Protesteert ten sterkste tegen de vele onverantwoordelijke verdacht makingen in de kranten met betrek king tot toestanden en ambtenaren in hun gemeente; keurt het vaak lasterlijk en belee- digend geschrijf ten zeerste af; betuigt haar hoogachting aan den burgemeester den heer F. W. v. Beek, die in geen enkel opzicht verdient behandeld te worden, zooals dat den laatsten tijd op laaghartige en onver antwoordelijke manier zoo dikwijls gebeurd is en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en te publiceeren in de pers". KAMERVERKIEZINGEN. De verkiezing voor de Tweede Ka mer heeft plaats op 26 Mei, die voor de Eerste Kamer op 27 Mei a.s. Een avontuur met 'n haringvlet. Dinsdagmorgen om 11 uur is uit de haven van Nieuwediep de haringvlet HD 90 vei trokken ten einde bij de zoogenaamde westpunt van Texel te gaan visschen. Aan boord bevonden zich tien personen met schipper Rieuwerts. Nadat men den geheelen dag gevischt had in een vrij dikken mist, besloot men tegen den avond naar Nieuwediep terug te keeren. Onderweg kwam een klink in den kabel. Men kreeg motorpech. Ook het kompas functionneerde niet goed meer. De gevolgen waren, dat men afdreef. Den geheelen nacht heeft men op de Noordzee rondgezwalkt en al de ontberingen van den mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den morgen was men zoo fortuin lijk te worden opgepakt door den Katwijker logger KW 78, die de vlet naar het lichtschip »Haaks« bracht. Daar werd men voorzien van benzine, voedsel en warme kleeren, zoodat men tegen den middag den terugtocht kon aan vaarden. Om kwart over twee gistermiddag is de vlet met zijn uitgeputte bemanning in de haven ^e Nieuwediep aangekomen. 500 Koreanen vermoord. Een geheime godsdienstige secte, die zich Hakoe Hakoe-kyo noemde en in zes jaar tijds 5ÜU personen moet hebben vermoord, is, naar de »Nitsji Nitsji« meldt, door de politie te Seoel, de hoofdstad van Korea, ontmaskerd. In een massagraf nabij een »heilige« berg zou men reeds de lijken van 60 der slachtoffers ontdekt hebben. Zeventien leiders der secte zijn gearresteerd. De hoofdman, Kin Roe.kay geheeten, is onvindbaar. Men acht het mogelijk, dat hij de hand aan zichzelf heeft geslagen. De secte wordt er voorts van beschuldigd, meisjes als slavinnen verkocht te hebben. Ook bewoog zij boeren hun land te verkoopen en de opbrengst in de kas der secte te storten, opdat zij van een geluk zalig leven na den dood verzekerd zouden zijn. Reserve-luitenant door tram aangereden. Woensdagmiddag is de reserve tweede luitenant mr. C. A. C. M. Tiebackx van het 17de regiment infanterie, afkomstig uit Breda, die in het garnizoen alhier een cursus voor reserve-officieren volgt, toen hij na afloop van den morgendienst met een collega huiswaarts fietste, in de Brugstraat door de tram der Limburgsche Tramwegmaatschappij gegrepen. Beide reserve-officieren, die ter plaatse onvoldoende bekend bleken te zijn, hadden niet tijdig bemerkt, dat de naderende tram daar plotseling een zwenking maakt om de Brugstraat over te steken. Mr. Tiebackx werd door de tram gegrepen en omvergeworpen. Hij liep enkele verwondingen en een hersenschudding op. Onmiddellijk was dr. Van Rooy, chef van den militairen geneeskundigen dienst in hel garnizoen, ter plaatse. Het slachtoffer is per ziekenbrancard naar het St. Joseph-ziekenhuis te Venlo vervoerd. De collega van het slachtoffer bleef ongedeerd en kwam met den schrik vrij. Collectebussen geleegd Naar eerst thans bekend wordt, hebben inbrekers zich op 't laatst van de vorige week toegang ver schaft tot het Luxor theater aan de Kruiskade te Rotterdam. De ongenoode gasten zijn via het dak binnengekomen, waarna zij eenige deuren hebben geforceerd. Alle veertig bussen van het Bio- vacantieoorü, waarmede gedurende de Paaschweek door padvinders in bet theater is gecollecteerd, zijn geopend en leeggemaakt. De totale inhoud bedraagt vermoedelijk on geveer f 4UU Scholieren door een boschbrand ingesloten. Een groep van 6U0 scholieren, die een tocht maakten naar den top van den berg Arakoera in Yamanosji, zag zich omringd door een boscubrand. Men heelt reeds de verkoolde lijken van 2 jongens gevonden. Het lot van alle andere scholieren is niet bekend. D© hongersnood in China. Meer dan 1UUUU menschen in de Chineesche provincie Tsjetsjoean zijn volgens de mededeelingen, ver strekt door de regeeringscommissie van onderzoek, sinds 1 Januari j.l. den hongerdood gestorven. De toe stand in deze provincie wordt geleidelijk erger. Gemiddeld komen per dag eenige honderden menschen van honger om. Dertien kinderen door wolven verslonden. Verschillende dorpen in t gebied van Lucknow (Voor.Indië) worden sinds eenige weken geteisterd door een troep wolven, welke zich niet ontzien, menschen aan te vallen. In 14 dagen tijds zijn niet minder dan 13 kinderen door wolven aan gevallen en gedood. De inmiddels tioor de autoriteiten genomen maatregelen hebben tot resultaat gehad, dat de troep wolven is verdresen en het gevaar geweken is. Tokio-Athene afgelegd in 71 uur. Tot 9.2U Greenwichtijd heeft de Japansche vlieger Masaki Linoema tijd om met de Verheven Wind« binnen 100 uur na zijn vertreK te Londen aan te komen en zoodoende een nieuw record te vestigen. Maandag om 17.20(Greenwichtijd) is hij uit Tokio vertrokken, Don derdagmiddag om 16.15 kwam hij te Athene aan en had toen rnim 13.000 van de 16.000 K.M. afgelegd in slechts 71 uur, zoodat hij, de rusturen inbegrepen, met een gemid delde snelheid van 183 K.M. per uur is vooruitgekomen. Heden (Vrij jag) ochtend stijgt hij weer op, maakt tusschenlandingen te Rome en Parijs om zijn motoren te laten nazien en hoopt dan lang vóór 't vastgestelde uur op Croydou te arriveeren, waar hem een groot- sche ontvangst zal worden bereid. Lugubere ontdekking van Tilburgsche Jager. De Tilburgsche caféhouder G., wonende Heuvel, die langs den weg naar Gilze aan het jagen was, deed gisterenmorgen omstreeks half 12 achter den gasketel bij den rijksweg een akelige vondst, aldus de nieuwe Tilb. Crt. Hij zag ill. op den grond het lijk liggen van een nog niet geïdentifi ceerd manspersoon. Naast het lijk, waarop geen papieren gevonden werden, lag een revolver. De onge lukkige had een schotwond aan het hoofd. De heer G. deed van de ent dekking onmiddellijk aangifte bij de naburige marechaussée—kazerne, waarvan enkele manschappen aan stonds ter plaatse kwamen om een voorloopig onderzoek in te stellen en het terrein in de omgeving af te zetten. K.N.V.B. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s.: Kampioenschap van Nederland. Go AheadPSV FeijenoordAjax Afdeeling IV. 2e klasse B. ESVDe Baronie VVVPicus TegelenHelniondia 3e klasse D. VlijmenTOP ZaltbommelBossche Boys DevoHeusden 3e klasse E. DVVSWSC ViennaMGS Reserve 2e klasse B. BW 3—PSV 4 Longa 3Wilhelmina 2 Zaltbommel 2WSC 2, 12 uur Go AheadP.S.V. Onze Zuidelijke kampioenen krijgen morgen een lastig karweitje op te knap pen. zij moeten n.l. op bezoek bij de club van den „Reus van Deventer" Go- Ahead. Alhoewel we de kansen van Go Ahead, vanwege het terrein-voordeel iets hoo- ger aanslaan, gelooven we toch niet dat PSV daar zal moeten verliezen. Een gelijk spel lijkt ons daarom hier nog niet zoo'n slecht resultaat. FefienoordAjax. Dit is nu juist eens een wedstrijd waarmede het nieuwe Feijenoord-Stadi- on op waardige wijze kan worden inge zegend. De twee gewestelijke Westelijke kampioenen gaan hier elkaar de Weste lijke voetbal-suprematie betwisten met als hoogsten inzet het kampioenschap van Nederland. We gelooven dat de krachten elkaar niet ver zullen ontloo- pen, maar durven toch gerust een Fefje- noord-overwinning te voorspellen. Afdeeling IV 2e klasse B. Alhoewel de competitie reeds bijna overal haar einde heeft gehad wordt hier nog stevig gevochten om de laatste plaats te ontgaan. Morgen komen alle degradatie-candi- daten in het gelid, behalve een die wel de meeste kans op de degradatie heeft. Allereerst dan ESV—De Baronie. Wint De Baronie dan hebben ze een goede kans om den dans te ontspringen, wint echter ESV, en dit lijkt ons het meest waarschijnlijke, dan is juist het omge keerde liet geval. VVV ontvangt bezoek van Picus en een gelijk spel lijkt ons hier nog niet zoo onwaarschijnlijk. Helniondia moet een bezoek gaan brengen aan Tegelen, en we gelooven niet dat zij hier zonder kleerscheuren vandaan zal komen, alhoewel ze voor een overwinning zullen vechten, daar ze dan den dans ontspringen. 3e klasse D. VlijmenTOP zal natuurlijk een over winning der Ossenaren worden om hun kampioenschap eer aan te doen, terwijl de Bossche Boys tegen Zaltbommel geen schijn yan kans hebben omdat deze wedstrijd in Zaltbommel gespeeld wordt. DevoHeusden wordt een overwinning voor de thuisclub. RWBBaardwijk zijn morgen vrij. 3e klasse E. W.S.C .heeft niets meer te winnen, maar wel haar naam van een der sterk ste liarer afdeeling te verliezen, daarom zal DVVS morgen geen enkel puntje rijker worden. ViennaMGS zal na een spannenden wedstrijd wel op een overwinning der thuisclub uitloopen, alhoewel zij de puntjes niet cadeau zal krijgen. I.V.C.B. Programma voor Zondag a.s.: Missiewedstrijd te Breda. Bisdom BredaBisdom Utrecht lste klas. BrabantiaKolping WilhelminaSVB RKTVVVenlosche Boys OVERZICHT. In verband met den Missiewedstrijd te Breda tusschen het Bisdom Breda en Bisdom Utrecht en den tweeden Zondag der maand is slechts een klein pro gramma vastgesteld. Vooreerst gaat natuurlijk de belangstelling uit naar den Misstewedstrijd. Breda heeft goed ge traind en wil een overwinning op Utrecht behalen. Het elftal van Bisdom Breda lijkt ons nu niet zoo sterk. Wel zullen zij door enthousiasme een groot deel kunnen vergoeden wat zij aan techniek bij Bisdom Utrecht te kort komen. De groote kracht van het Bre- dasche elftal zit in de voorhoede met Ben Beerenschot aan het hoofd. De achterhoede van Utrecht bestaat uit be trouwbare spelers terwijl ook de midden linie en voorhoede prima is. Een over winning voor Utrecht ligt dan ook in de lijn der verwachtingen. Er bestaat voor deze ontmoeting een geweldige belangstelling. Reeds enkele rangen zijn uitverkocht. De wedstrijden in de eerste klas zijn, behalve van RKTVVVenlosche Boy's, van geen belang meer. Als RKTVV ver liest wat zeer waarschijnlijk is, zijn zij gedoemd om degradatiewedstrijden te spelen. Brabantia wint natuurlijk ge makkelijk van Kolping, terwijl ook Wil helmina met SVB niet te veel moeite zal hebben. Hier volgen de standenlijsten lste klas J" «M./» .V|\ fcV 'MU1.JUO V^llJ UllgC Brabantia 16 13 2 1 28 59- -17 Schijndel 18 8 3 7 19 36- -27 Venl. Boys 16 8 2 6 18 33- -39 Kolping 16 7 3 6 17 47- -38 Wilhelmina 15 7 2 6 16 28- -34 MULO 17 7 2 8 16 4644 Dongen 17 6 3 8 15 40—51 Best Vooruit 18 5 •1 9 14 44- -46 SVB 16 4 5 7 13 20- -34 RKTVV 15 3 2 10 8 28- -51 2de klas BW Hercules 18 13 5 0 76—28 31 Zwaluw 18' 14 2 2 75—24 30 SDOE 17 10 4 3 49—47 24 TSV 17 9 2 6 51—50 18 DES K 16 6 2 8 40—55 14 ODI 18 5 3 10 48—61 13 Sarto 18 5 3 10 32—45 13 Bladella 17 4 3 10 28—51 11 Tubantia 17 4 3 10 29—59 11 GW 17 4 1 12 50—52 9 3de klas C. Roda 16 13 0 3 60—24 26 Goirle 16 11 2 3 44—27 24 Veersche Boys 15 11 1 3 53—26 23 Uno Animo 14 9 0 5 33—25 18 Velocitas 18 9 0 9 54—43 18 WIK 17 6 1 10 31—40 13 RKTVV 2 14 6 0 8 29—32 12 DVC 17 4 2 11 29—51 10 Waspik 13 3 0 10 24—49 6 Dongen 2 16 2 2 12 21—60 6 3de klas D. SVD 16 11 2 3 49—21 24 St. Mich. Gestel 16 10 3 3 41—23 23 SWV 13 9 1 3 52—33 19 Vlijm. Bovs 16 7 5 4 44—32 19 HEC 16 8 2 6 46—43 18 OSS 16 5 0 11 29—46 10 OSC 14 4 1 9 25—36 9 Berkdijk 11 3 2 6 ;16—32 8 WV$ 11 2 2 7.15—30 6 HVC 13 2 2 9 19—44 6

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8