MAGGI' Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING MAGGI' 8l0Kj| OUSSEN. DRUNEN. Y HET MARITIEME DEFENSIE PLAN. Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wets ontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet erkent de regeering, dat op het oogenblik in de Europeesche wa teren feitelijk over te weinig bruikbare eenheden der Koninklijke marine wordt beschikt. Worden de plannen der re geering uitgevoerd, dan zullen in de toekomst echter steeds een kruiser en een leader met twee a drie jagers in Nederland aanwezig zijn, waardoor de zich thans voordoende moeilijkheden van organisatorischen aard niet meer zullen voorkomen. Met betrekking tot het door ver scheidene leden bepleite denkbeeld om tot den bouw van een nieuwen kruiser over te gaan, wordt nog eens herinnerd aan hetgeen de regeering bij een vorige gelegenheid reeds heeft medegedeeld, n.l. dat in het maritieme defensieplan de aanwezigheid van drie kruisers is voorzien, naast twee flottieljeleiders, welke hetzelfde kaliber van geschut zul len voeren als de kruisers. Natuurlijk brengt dit standpunt mede, dat te zijner tijd voor de verouderde kruisers ver vanging noodig is. De minister van de fensie is van meening, dat op de be grooting voor 1938 een eerste termijn zal dienen te worden aangevraagd voor de vervanging van een der twee oudere kruisers. De beslissing dienaangaande zal echter, gelijk men begrijpen zal, eerst door het dezen zomer optredende kabinet moeten worden genomen. Het overbrengen van de volledige bemande materiaal-reserve naar Indië met daarnevens aanvulling van de vloot in Europa, mede opdat hier de oplei ding kan blijven geschieden, zou in we-, zen een uitbreiding van de vloot boven die der regeeringsplannen met ten min ste een kruiser, drie jagers en vier on derzeebooten beteekenen. Deze uitbrei ding zou ten gevolge hebben een ver hooging van ongeveer 7 millioen van de jaarlijksche begrooting voor den aan bouw en de instandhouding van deze schepen, alsmede voor de bezoldiging van het meer noodige personeel. Daar in zulk een geval bovendien aan be langrijke uitbreiding van de capaciteit der opleidingen niet zou zijn te ontko men, waardoor de genoemde bedragen nog belangrijk zouden worden ver hoogd, acht de regeering een dergelijke uitbreiding, lettend op wat reeds voor het regeeringsplan noodig is en op den financieel-oeconomischen toestand des lands, voorshands niet te verwezenlij ken. DEFENSIE BESTELT VIER NIEUWE ONDERZEEëRS. De minister van Defensie a.i., heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier onderzeebooten, type „O 16' waarvan twee stuks zullen worden ge bouwd door de Koninklijke Maatschap pij .De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij. De machines voor deze booten wer den reeds in Maart j.l. besteld bij de Koninklijke Maatschappij ,,De Schel de". De torpedobuizen en het geschut zul len worden vervaardigd door Wilton- Fijennoord. De twee onderzeebooten, welke bij ,,De Schelde" gebouwd zullen worden, zullen een waterverplaatsing hebben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit der mo toren van de nieuwe onderzeeërs zal belangrijk grooter zijn dan van die van de 16". Laatstgenoemde boot had Haagsche Notaris gearresteerd. De Haagsche politie heeft als ver dacht van verduistering Zaterdag gearresteerd den Haagschen notaris H. M. J. Janssen. Er waren tegen den notaris klach ten ingediend, dat hij gelden en effecten toebehoorende aan zijn cliënten, heeft zoekgemaakt, waarna de politie Zaterdag tot zijn aan houding is overgegaan. Onder de gedupeerde cliënten zijn er twee, van wie reeds bekend is, dat zij voor f25.000 en voor f21.000 zijn benadeeld. Hoewel verrassingen bij het boekenonderzoek niet zijn uitgesloten, neemt men aan, dat het totale tekort niet ver van de f 100.000 af zal zijn. Door mislukte specu laties zou de notaris zich aan het geld van anderen hebben vergrepen. Enkele verduisteringen heeft hij inmiddels reeds bekend. De arrestatie heeft groot opzien gebaard in Den Haag, daar notaris Janssen tot de oudste en bekendste notarissen van de residentie behoor, de. die al jarenlang een druk kantoor aan de Alexanderstraat hield. Hier bewoonde hij een grootheerenhuis i twee motoren van 1600 P.K., de nieu we onderzeeërs zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 P.K., deze grootere capaciteit is van belang voor de te ontwikkelen snelheid. De „O 16 kon 18 mijlen loopen, de nieuw te bou wen schepen zullen 19j/2 mijlen kunnen halen. De lengte over alles is 77.52 M. Het ligt in het voornemen van „De Schelde" twee nieuwe hellingen te bou wen. De leveringstermijn is 2 jaar a 2 jaar. WERKLOOSHEID LAGER DAN IN 1935. In het eerste kwartaal 1937 was zij niet alleen minder dan in het eerste kwartaal van de twee voorafgaande jaren, doch ook kleiner dan in het eer ste kwartaal 1933. Zij daalde evenwel nog niet beneden het peil van 1934, toen een tijdelijke geringe opleving werd ge constateerd. OSLO-BESPREKINGEN EN VAN ZEELAND'S ENQUETE. Te Brussel blijkt de indruk te zijn ontstaan, dat de conferentie der Oslo experts gesubordineerd wordt aan de economische enquête, welke de Belgi sche minister-president Van Zeeland op verzoek van de Fransche en Engel- sche regeering zal instellen. Blijkens geruchten, welke ook tot ons land zijn doorgedrongen, zouden de conclusies, waartoe de thans te Brussel vergade rende deskundigen zullen komen, een element van deze enquête uitmaken. Wij vernemen, dat een zoodanig verband tusschen den arbeid van de Oslo-experts en de enquête van Van Zeeland, welke trouwens nog moet aanvangen, niet mag worden gelegd. Indien de besprekingen der experts een positief resultaat afwerpen, dan zal dit nader behandeld kunnen worden in een conferentie van de Oslo-staten, gelijk van den aanvang af de bedoeling is ge weest van het initiatief van den Neder- landschen minister-president, dr. Co- lijn. CENTRALE VAN RIJKS PERSONEEL IN N.-BRABANT. De Centrale van rijkspersoneel in Noord-Brabant heeft Zaterdagmiddag te 's-Hertogenbosch in hotel Noord- Brabant een vergadering gehouden waarop in het bijzonder de wensche- lijkheid van intrekking van de laatste korting van 5 pet. is betoogd, o.m. in verband met de prijsstijging. Er bleek zooveel belangstelling te zijn, dat niet alle ambtenaren een plaats konden krijgen in de vergaderzaal, zoo dat men er toe moest overgaan in het zelfde gebouw een parallel-vergadering te houden. Verscheidene sprekers hebben het woord gevoerd. O.m. is ook gewezen op den toestand, dat vele wachtgelders in dienst van de overheid worden ge nomen en op de wenschelijkheid van vaste aanstelling van arbeidscontrac tanten en van de noodzakelijkheid van terugneming van de classificatie. Voorts werd gewezen op het nijpen de vraagstuk van het lage loon op huw baren leeftijd. TEWATERLATING „NIEUW-AMSTERDAM". Zaterdagmiddag heeft te Rotterdam, onder enorme belangstelling, door H. M. de Koningin de tewaterlating plaats gehad van het nieuwe passagiersschip voor de H.A.L., het grootste schip der maatschappij en het grootste schip ooit op een Nederlandsche werf gebouwd, n.l. 36.000 ton. en hield er tevens kantoor. De notaris genoot van zijn cliënten het grootste vertrouwen en had dan ook groote bedragen onder zich van groote en kleine spaarders. Of er van deze gelden nog iets terecht zal komen is nog niet bekend. De notaris, die ook in de Haag sche society-kringen een bekende figuur was, is opgesloten in het hoofdbureau van politie aan het Alexanderplein. Inbreker gesnapt Vrijdagavond half elf keerde de 56-jarige G. van der N. die op fa miliebezoek was,terug in zijn woning aan de Retiefstraat 16 Rotterdam. Niets vermoedend opende de man de deur en stapte het portaal binnen, waarop hij plotseling een klap met een zwaar voorwerp op het hoofd kreeg, waardoor hij bloedend ver wond werd. De man verloor het bewustzijn niet, hij greep den man die in het portaal stond beet, trok hem naar buiten waarop hij trachtte hem te overmeesteren. Op zijn hulp geroep kwam zijn zoon die eveneens in de buurt woont alsmede eenige andere personen te hulp, waarop zij den man overmeesterden en aan een agent van politie overgaven. Vraagt uitdrukkelijk BOUILLONBLOKJES Een prima product, voor elke beurs be reikbaar. De arrestant is naar hel Sande- Iingplein overgebracht, waar hij bleek te zijn de 53-jarige beruchte schoenmaker E. van der K, die pas sinds enkele weken vrij is gekomen. Op hem werden een aantal guldens en rijksdaalders, alsmede een porte- monnaie en een busje met eenig geld, tot ren bedrag van f32 als mede eenige gouden ringen welke eveneens in de woning van Van der N. gestolen waren, gevonden De man was in het bezit van een volledig stel inbrekerswerktuigen. Het voorwerp waarmede hij geslagen had, een ijzeren aulobandlichter is ter plaatse in beslag genomen. Van der N. heeft zich onder be handeling van zijn huisarts gesteld. Boerderij te Schayk afgebrand. Zondagochtend is brand ontslaan in de stalling van de boerderij E. Manders te .Schayk. Behalve de vrouw des huizes en een bedlegerige moeder, was het geheele gezin ter kerke. Met razende snelheid plantte hel vuur zich voort. Men slaagde er in de zieke vrouw in veiligheid te brengen. Inmiddels had ook 't rieten dak van de stallen vlam gevat, die dan ook spoedig in lichte laaie stonden. Door de groote hitte en de verstikkende rook kon het vee niet worden gered. Intus- schen was de brandspuit bij de brand aangekomen, doch de primi tieve brandspuit kon tegen de vuur zee niets uitrichten en tot overmaat van ramp was er gebrek aan water. De vlammen sloegen over naar het naastgelegen woonhuis. Ook hier kon niets meer worden gered. De geheele inboedel en tal van kost bare sieraden gingen verloren. Ook de landbouwschuur werd aangetast en ging met de machines en den inventaris in vlammen op. In eenige uren tijds waren van de kapitale boerderij, hofstede met stallen en schuur, slechts zwart geblakerde muren overgebleven. Onder de puinhoopen vond men de cadavers van 13 koeien, een kalf, 15 varkens en een paard. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, Deschade, welke f20.000 beloopt, wordt slechts zeer onvoldoende door verzekering gedekt. Het zoontje van den heer A. Ver hoeven alhier, werd, toen hij aan 't fiet sen was, plotseling onwel, waardoor hij tegen den grond viel. Hij moest naar huis worden vervoerd. Geneeskundige hulp van dr. van Vuuren werd inge roepen, die naast inwendige kneuzin gen tevens een lichte hersenschudding constateerde. In café v. d. Pluijm te Hank kwam onder voorzitterschap van den heer Braun. directeur der Papierfabriek Maasmond alhier, 't werkcomité van 't Oranje-comité Dussen-Hank in verga dering bijeen ter bespreking van het programma bij 't a.s. Oranje-feest op 1 Mei a.s. Op deze vergadering waren tevens uitgenoodigd een aantal personen wel ke de voornaamste en grootste ver- eenigingen vertegenwoordigden uit Dussen-Hank. Na uitvoerige uiteenzetting der ge beurtenissen op dezen Oranje-dag door den heer Braun, werd door deze mede werking verzocht van alle genoodigden om met hunne organisatie en persoon lijke werkkracht 't feest zoo goed mo gelijk te doen slagen. Zoo goed als alle organisaties zegden hun volle medewerking toe. Enkele zou den deze aangelegenheid met hunne leden alsnog nader bespreken. Voor de volksfeesten werd een jury gekozen, welke 't programma in de fi nesses zal uitwerken. Door een defect aan een der ma chines heeft op de papierfabriek Maas mond ongeveer een week lang een ge deelte stil gelegen, doch daar dit euvel thans hersteld is, werkt de fabriek thans wederom op volle capaciteit, ter wijl de productie die van voorafgaande jaren overtreft. HANK. Bij de gehouden verpachting van grasland, om le beweiden met hoorn vee van de polders »Janazand» en »Spits en Hennip», werden hooge prijzen besteed. De prijzen varieer den van f85._ tot f120.— perH.A. Veel land werd door vreemde boeren gepacht. De ZeerEerwaarde Heer Pastoor Willaert van hier, heeft Maandag zijn parochie verlaten, voor het ondergaan van etn rust kuur. Hij is ter observatie opge nomen in het St. Elisabeths-Zieken huis te Tilburg. Moge Z.Eerwaarde spoedig geheel hersteld in zijn pa rochie terugkeeren. De beste wenschen van zijn pa- rochianen vergezellen hem. Voor een volle zaal bij de Eerw. Zusters alhier, werd Zondag n.m. voor de tweede keer opgevoerd voor de mannen het kluchtspel in drie bedrijven »De Firma Aaron Slootjes» handel in bananen Deze opvoering werd tevens opgeluisterd door de Fanfare te Hank. De Jongens van den R K. Gezellen- bond, die het stuk speelden, hebben wel eer van hun werk, daar er buitengewoon goed werd gespeeld. Dergelijk spel is voor hier wel gewild en we hopen, dat bedoelde jongens nog menigmaal ons zullen vergasten op een dergelijke uitvoering. Een speciaal woord van dank voor den leider Mr. Severijnen, hoofd der R.K. Jongensschool, is hier zeker wel op zijn plaats. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Zondagmiddag hield het Wit Gele Kruis zijn algemeene jaarvergade ring in het Meisjespatronaat Na het openingswoord van Voor zitter Schreurs bracht secretaris M. v. Huiten het jaarverslag uit, waaruit wij het olgende ontleenen Gehouden werden 1 algemeeneen 1 bestuursvergadering. In de vaca ture H. v. Delft werd gekozen Adr. v. d. Wiel. Door de Eerw. Zusters wijkver pleegsters werden afgelegd 504 huis bezoeken, 840 personen bezochten de kliniek, terwijl 225 maal artikelen werden uitgereikt. In het consultatie bureau werden 46 zittingen gehou den. Ingeschreven kinderen 89, aantal consulten 423, nieuw inge. schreven kinderen 44. Tuberculosebestrijding ingeschre ven 23 gezinnen, 237 gezinnen werden bezocht,aantal huisbezoeken 836. Aan contributie werd geind f1062.20, vrijwillige giflen f150.—, voordeelig saldo f 131.20 Kapitaal bedraagt f837.57. Voorzitter Schreurs zegt tevreden te zijn over het resultaat van het afgeloopen jaar. 't Aantal leden is gelijk gebleven alsmede de contri butie. Dit is een zeer verheugend feit, te meer wijl andere afd. hierin een merkbare daling vertoonen. De leden beseffen het belang dezer nuttige vereeniging. Spr. brengt dank aan de leden die finantieelen en moreelen steun verleenden, alsmede dank aan de wijkverpleegsters en in niet mindere mate aan Dr. Akker mans, die geheel belangeloos de leiding van het consultatiebureau op zich heeft genomen. De beide aftredende bestuursleden de heeren Jos v. Kessel en Notaris Schreurs werden bij stemming her kozen. De heer Peters brengt namens de leden dank aan Voorzitter Schreurs voor het vele dat hij geheel belang loos voor de vereen, heeft gedaan. In de vacature C. Koks, lid der commissie van toezicht, werd bij stemming gekozen 't lid J. Lommers. De Voorzitter bracht nog dank aan burgemeester v. d. Heijden voor diens tegenwoordigheid, alsmede voor de sympathie voor de vereen. R.K. Fabrieksarbeidert(sters) St. Willibrordus. Zondag na de Hoogmis hield de R. K. Fabrieksarbeidersbond »St Willibrordus« zijn jaarvergadering in de zaal der Meisjes-congregatie. Voorzitter H. Maas roept allen een hartelijk welkom toe en be treurt daarbij, dat er zoo weinig leden aanwezig zijn. De notulen worden onveranderd goedgekeurd. Voorzitter Maas spoort de leden aan de organisatie te steunen en zegt, dat de ouders verplicht zijn hun kinderen in de organisatie te brengen. Spreker wijst er op, dat reeds meerdere malen getracht is om 't G. A. C. in Drunen in te voeren, doch nog steeds begrijpen de arbeiders niet voldoende bet belang daarvoor met 't oog op vacantiedagen, garantieloon en kindertoeslag. Uit het jaarverslag van den secretaris Jo Jongeburth ontleenen wij, dat 't ledental met 1U leden daalde en per 1 Maart 1937 79 bedroeg. In kas was op 1 Maart 1936 f51.51 en op 1 Maart 1937 127,75. Dit jaar sluit dus met een nadeelig saldo van 123,76. Uit het jaarverslag van den penningmeester ontleenen wij: Aan contributie werd ontvangen 1 1860,19 terwijl aan 't H.B. hiervan werd afgedragen 11685,84. In de plaatse lijke kas kwam daarvan 1 174,35. Aan werkioozensteun werd uitge geven f3766.40 zoodat door 't H.B. 12080,56 moest worden bijgepast. De uitgaven waren 1134,11 zoodat 't saldo bedroeg f 27,75. De voorzitter dankt den penning meester voor zijn accuraat beheer der administratie, die door de controle commissie bestaande uit de beeren M. v. Oers en M. Pulles in orde is bevonden. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat voortaan alle leden zullen moeten bijdragen in de contributie der plaatselijke kas, waardoor die gene, die fU.lü betaalden thans 10,13 zuilen moeten betalen, waarbij hij de leden nogmaals aanspoort vooral de organisatie te steunen en daarmede de invoering van het C.A.C. te Drunen te bespoedigen. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heeren Jo Jongeburth, J. Scbapendouk en J. Vrijhoeven. Jongeburth stelde zich niet meer herkiesbaar. Door 't bestuur waren daarvoor candidaat gesteld M. Pulles en Adr. Bergmans. Gekozen werden: J. Vrijhoeven, J. Schapendonk en M. Pulles. Tot leden der controle-commissie werden benoemd: B. v. Huiten en P. van Veldhoven. In hartelijke woorden neemt de voorzitter afscheid van t bestuurs lid Jongeburth, dat zoovele jaren 't belang der organisatie heelt be hartigd als secretarie der atdeeling. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de voor zitter onder dank de vergadering sluit. Bouwvakarbeiders. Op de gehouden vergadering van de afdeeling van den Bond van bouwvakarbeiders uit Drunen en Elshout werd 't bestuur als volgt samengesteldVoorzitter, Th. Kuijs, DrunenSecretaris, F. Lommers, Elshout en penningmeester W. Kiviets, Elshout. Opdracht. Het metselwerk voor de verbou wing der boerderij voor rekening van Adr. v. Drunen onder archi tectuur van N. J. de Bont te Nieuwkuijk is opgedragen aan de firma G. Merkx, alhier. In de zaal der Meisjescongre. gatie kwamen de leden in feestver- gadering bijeen. De tooneelvereeniging zorgde voor voordracht, terwijl 't dameskoor een prettige afwisseling gaf met zang, waaronder diverse mooie soli. De aanwezigen werden gul ge- tracteerd. Kiezerslijst. Voor 1937 is de kiezerslijst voor de gemeente Drunen als volgt samengesteldvoor Kamerverkiezing 2277 kiezers, voor Provinciale Staten 2261 kiezers en voor de Gemeente raad 2203 kiezers. Gouden Bruiloft. In Mei a s. hoopt het echtpaar C v. Wezel—v. d. Wetering op de Fellenoord den dag te herdenken waarop het voor 50 jaar in 't huwelijk traden. Schaken. Gespeeld in de Jongenscongre gatie door de Schaakclub S. D.J.C. voor de competitie: Th. Couwenberg—A. Smits 1—0 J. v. d. Leur—F. v. Leest 1 0 F. v. Boelen—B. v. Huiten 1—0 M. v. Huiten—A. v, Huiten 1-0 J Let op de geel-rode etiket ten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster •'v-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2