Plaatselijke Berichten. CENTRAAL TANDHEELKUNDIG T Ome Siolniterdiens! 3250 11750 Woensdag 14 April 1937 No. 31 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Kerkstraat 40, tegenover Postkantoor - Teletccn 2213 's-HERTOGENBOSCH. 15 cent per uur Fa. Anton Holtgrefe |>ASÏOOR HEEZÊivIANS OP REIS. Morgen zal de ZeerEerw. Weer Pas toor neezemans een pedevaartstocnt aanvangen naar Home, welke tevens ais vacanue-reis bedoeld is. Uonueraagocntenü zal liij den trein nemen naar narijs, van waai uit een beue vaart zal worden genouden naar Ars. ttierna gaat net per trein verder via L.yon naar de Riviëra, Mice en Cannes, oni dan via Genua door te reizen naar Home, waar een audiëntie bij Z. li. Paus Pius Al zal plaats nebben. Pastoor lleezemans zal ongeveer 2 3 weken weg blijven, terwijl de prochiale beian- gen gedurende dien tijd waarge nomen zullen worden door den Wel. lirw. Heer Kap. van Rooy. het is de eerste vacantie, die pastoor lleezemans in zijn 2.1/2 jarig pastoraat in onze parochie neemt. We wenschen hem gaarne een in elk opzicht voor spoedige en prettige reis, een welver diende ontspanning in den zwaren pas toralen en anderen arbeid. LANDDAG R.K. STAATSPARTIJ. Alle kiezers en kiezeressen zijn a.s. Zondag aanwezig op het Raadhuis plein. Dat staat vast! Daar hebben we het dus niet over. Zij komen allen luis teren naar de twee sprekers van dien dag, want er is immers te leeren, te bekeeren en te demonstreeren. Te lee ren. daar hebben we het al over gehad. Maar wie is er te bekeeren? Anderen en misschiengij zelf. Of denkt ge niet, dat minister Deckers eens vertellen zal, wat hij als minister van Landbouw en Visscherij bijvoor beeld gedaan heeft voor de kleine boe ren? Dat hij U duidelijk zal maken, dat voor de kleine boeren geen Bouman- partij noodig is? Of denkt ge niet, dat beide sprekers het een en ander ver tellen zullen over datgene, wat de R.K. Staatspartij in het verleden gedaan heeft, ook voor U gedaan heeft? Of denkt ge niet, dat beide sprekers U zul len vertellen, wat de R.K.S.P. in de toekomst nog wil doen, ook voor U wil doen? Te bekeeren vallen er, die steeds maar critiek en niets dan critiek heb ben op de R.K. Stataspartij. Of die het helpen kan, dat de crisis gekomen is! Of die het helpen kan, dat de crisis niet goed weg wil! Te bekeeren vallen er, die denken, dat de crisis al lang op de vlucht geslagen zou zijn voor N.S.B. of Zwart-Front. Er vallen er werkelijk te bekeeren. Laten ook zij dan komen, a.s. Zondag. Allen op om te leeren, te bekeeren en te demonstreeren! DE ACTIES IN DE SCHOENINDUSTRIE. Maandag LI. heeft de rijksbe middelaar, oud-minister Verschuur, ten stadhuize te Tilburg een conferentie gehad met partijen in de verschillende conflicten in de schoenindustrie, die naar wij met groote belangstelling ver nemen, voor alle tot een gunstig resul taat heeft geleid. Schoenfabriek fa. A. C. Pulles-van Gerwen Co. te Waalwijk. Door de Directie is de C.A.O. aan vaard; en eveneens het tijdens de actie gegeven ontslag ingetrokken. Met het personeel zal ten spoedigste worden vergaderd, doch waar aan de voorwaarden, die tot het intrekken van het ultimatum waren gesteld, is vol daan, kan wel worden geacht, dat de tegen Maandag a.s. aangekondigde staking is voorkomen. Schoenfabriek „Modern" Fa. Bressers Spierings te Hilvarenbeek. De C.A.O. werd ter conferentie door partijen onderteekend. De ontslagen, die tijdens de actie waren aangezegd, zijn ingetrokken. De nog resteerende vacantie-schuld uit de vorige contract periode wordt onmiddellijk alsnog uit betaald, voorzoover dit niet reeds was geschied. In een des avonds met het personeel gehouden vergadering werd dan ook besloten het ultimatum, wat met het oog op de tusschenkomst van den Rijks bemiddelaar met één werkdag was ver lengd, in te trekken. Electr. Schoenfabriek Fa. v. d. Broek Jacobs te Hilvarenbeek. De door de vakorganisatie voorge stelde C.A.O. werd door de werk gever aanvaard. Wat de vacantie- schuld uit de vorige contract-periode betreft, zal deze alsnog door den werk gever worden uitbetaald. Het personeel besloot in een des avonds gehouden vergadering het ul timatum, wat, ware de Rijksbemidde laar niet tusschen beiden gekomen, reeds een dag eerder zou zijn afgeloo- pen, in te trekken. In de twee laatstgenoemde acties was de R.K. Fabrieksarbeidersbond alleen partij; in Waalwijk met de Christel. Fabr.arb. Bond te samen. PROPAGANDA-VERGADERING DER R. K. EN CHR. FABRIEKS- ARBEIDERSBONDEN Massale opkomst. De oproep der gezamenlijke bestu ren van den Ned. R.K. Fabrieksarbei dersbond „St. Willibrordus" en den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Trans portarbeiders tot alle katholieke en christelijke arbeiders(sters) in de Waalwijksche Schoenindustrie heeft veel succes gehad. De belangstelling voor de gisteravond in de groote zaal van den R. K. Gildenbond gehouden propagandavergadering was buitenge woon groot. Door den heer van Seters, voorzitter van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Fabr. Arb. bond, werden de aan wezigen, in het bijzonder de meisjes en de ongeorganiseerden, verwelkomd en werd een inleidend woord gesproken. Hierin zette hij in het kort den verder- felijken invloed van het liberalisme uit een en wees op het vele goede dat na het ,,Rerum Novarum" door de R.K. Vakbeweging is tot stand gebracht. Hij betreurde het dat nog niet alle schoenfabrikanten bereid gevonden werden het Collectief Arb. Contract, dat met de Federatie werd afgesloten, te accepteeren. Het stemde allen tot groote tevredenheid dat in het conflict met de fa. Pulles van Gerwen thans een wending ten goede is gekomen, waar door de noodzakelijkheid van organisa tie weer duidelijk is gebleken. Na een aansporing tot de ongeorgar niseerden om de gelederen hunner ver- eenigde vrienden te komen versterken, gaf spr. het woord aan den heer C. Roestenberg. Rede C. Roestenberg. Deze spreker verheugde zich over de drukke opkomst op dezen avond, doch vond het zoo jammer dat de arbeiders ook in het verleden niet steeds die be langstelling voor de organisatie aan den dag gelegd hadden. Zooveel van hetgeen de laatste jaren het bestaan der arbeiders is komen verslechteren had dan voorkomen kunnen worden. Het verheugde spr. dat het conflicht met de Waalwijksche, alsmede met de beide Hilvarenbeeksche schoenfabri kanten voorbij is en de rechtmatige eischen der arbeiders zijn ingewilligd, dank zij de actie der organisatie. Spr. zette uitvoerig uiteen dat niet alleen de arbeiders maar ook de werk gevers het grootste belang hadden bij geregelde arbeidsvoorwaarden. Men klaagt van beide zijden en zeer te recht, over de regelloosheid die er op verschillend gebied in de schoenindus trie heerscht, maar den arbeiders, zoo wel als de fabrikanten treft het verwijt dat zij veelal zoo weinig medewerken om aan de regeloosheid die er bestaat op het gebied der arbeidsvoorwaarden, van de schoenprijzen en andere indus trie-belangen een einde te maken. Er staat voor de organisatie nog een ruim arbeidsveld open. In Waalwijk telt men nog altijd enkele fabrikanten die het coll. contract niet willen aan vaarden, in Kaatsheuvel en Dongen nog veel meer en in Drunen o.a. staan ze er bijna alle buiten. Men wil in eigen fabriek alles zoo goed mogelijk geregeld hebben, doch om de geheele industrie mede gezond te maken door uniforme arbeidsvoor waarden e.d., daartoe is men niet be reid. Spr. noemde het een verkeerd in zicht van zulke fabrikanten en het was opvallend dat men juist bij de ongeor ganiseerde fabrikanten de grootste prijsknoeiers aantrof, de slechtste ar beidsvoorwaarden en er toch minder werk is en vanzelf ook door den fabrikant het minst verdiend. Als zulke fabrikanten die zóó in hun maat schappelijke en christelijke plichten te kort schieten het niet kunnen volhou den, dan verdienen zij eigenlijk geen medelijden, evenmin als de arbeider die al maar klaagt over het onmogelijk lage loon en andere slechte arbeids voorwaarden en zich toch maar steeds buiten de organisatie houdt en anderen maar voor verbetering laat werken. Men wil de regeering voor „orde ning" laten zorgen, doch eerst als de betrokken partijen zelf tot samenwer king bereid zijn, kan de regeering met kans van slagen deze pogingen kracht bijzetten. Spr. vond het ook zoo jammer dat men zoo slecht personen van zaken wist te onderscheiden. Waar zulke groote, algemeene industriebelangen op het spel staan, moest men dergelijke persoonlijkheden achterwege laten. De arbeiders moeten ook graag hun plicht willen doen, hard willen wer ken, maar zij moeten daartegenover ook van den werkgever zoo noodig diens verplichtingen ook kunnen op vorderen met gepaste middelen. Spr. wees voorts op de verwisseling van oudere arbeiders door jongens en meisjes; huisvaders moeten ruimen voor jeugdige krachten. Ook de huis- arbeid werkte z.i. zeer loondrukkend, doch de bedrijfsraad door de vakbon den in samenwerking met de Federatie van Schoenfabrikanten in het leven ge roepen, ondervindt bij de beteugeling van dit kwaad van de arbeiders zelf te weinig medewerking. De meisjes konden een groote steun zijn voor de organisatie, doch zij staan er bijna geheel buiten, omdat zij over het algemeen haar eischen toch wel in gewilligd krijgen. Met een krachtige aansporing tot al le ongeorganiseerden, ook leerlooiers, om thans onverwijld de gelederen hun ner vereenigde medearbeiders te ko men versterken, waardoor Waalwijk een voorbeeld zou zijn voor andere plaatsen, besloot spr. zijn propagandis tische rede. Door een krachtig applaus gaven de aanwezigen hun instemming te kennen. Rede M. Kunst. Ook de heer M. Kunst, hoofdbestuur der van den Chr. Fabrieksarbeiders- bond, sprak zijn vreugde uit over de bijlegging van het conflict en bracht hulde aan de werkgevers die tijdig tot het goede inzicht waren gekomen en aan de arbeiders die in deze pal ston den achter hun organisatie. Spr. had aan den uitslag niet getwij feld, want het was z.i. geen strijd om de macht, maar een strijd om het recht en dat heeft in de historie steeds na korter of langer tijd gezegevierd. Hij verheugde zich over de samen werking tusschen de R.K. en Christe lijke vakbonden, die in dezen tijd meer dan ooit noodzakelijk is. Spr. wilde, nadat de heer Roesten berg vooral de materieele zijde van het organisatiewerk had belicht, in het bij zonder laten uitkomen de geestelijke belangen, die er op het spel stonden en die nu eenmaal niet los te maken zijn van de materieele taak der organisatie. Nadat groote mannen als een Dr. Schaepman (R.K.) en Dr. Kuijper (Anti-Rev.) en een de Savornin-Loh- man (Chr. Hist.), het machtige en ver derfelijke liberalisme den kop hadden ingedrukt, tracht men ons in dezen tijd de verkregen vrijheid van godsdienst, school en vakbeweging weer te ontne men. Men wil God en Zijn geboden weer op den achtergrond stellen. Men verwacht alle heil van het Marxisme en de revolutie, maar het afschrikwek kend voorbeeld van Rusland en ande re landen moet de arbeiders deze dwa ling doen inzien. Vervolgens behandelde spr. het ,,Plan van den Arbeid" der S.D.A.P., dat alles wil bereiken zonder God, zon der de Hoogere Macht die het Heelal bestiert. Ook het Nat. Socialisme en Fascisme schetste spr. als gevaarlijke stroomingen. Geen Hitier, geen Mus- sert, geen Stalin, of welke „sterke man" zal het land of de wereld redden, maar alleen toepassing der Christelijke beginselen in de maatschappij kan die redding brengen. Als werkgever en werknemer dezen maatschappelijken plicht verstaan, zal men geen rijksbe middelaar voor bijlegging van geschil len noodig hebben. Ook deze met vuur uitgesproken rede ontlokte een spontaan applaus aan de talrijke aanwezigen. De voorzitter de heer van Seters, bracht ten slotte dank aan beide spre kers, die hebben duidelijk gemaakt hoe verkeerde toestanden kunnen worden uit den weg geruimd en hoopte dat velen door hunne woorden zouden wor den aangespoord om tot de organisatie toe te treden. Waar geen der aanwezigen nog het woord verlangde, werd deze druk be zochte vergadering met den chr. groet gesloten. Velen maakten reeds gebruik van 1 uur zuigen is een plezier, 3 uur vegen en borstelen is een kwelling 1 uur zuigen verwijdert stof en vuil, 3 uur vegen verplaatst slechls 't stof. 1 uur zuigen per week beteekent grondig reinigen. 1 uur vegen per dag beteekent den anderen dag opnieuw beginnen. Bespreekt even Uw stofzuiger; het is gemakkelijker 1 Of even een tele foontje aan nr. 72. GEHEEL KUNSTGEBIT MET GARANTIE MET INBEGRIP VAN PIJNLOOS TREKKEN GEHEEL BOVEN- OF ONDERGEBIT MET GARANTIE, EVENEENS MET INBEGRIP VAN PIJNLOOS TREKKEN PIJNLOOS TREKKEN VAN TAND OF KIES Verdere prijzen in overeenstemming met de tijdsomstandigheden. SPREEKUREN: Alle werkdagen van 9—12 en 1.30—4 uur. Zaterdags van 9—12 uur v.m. Avondspi eekuren Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 79 uur. MONDONDERZOEK KOSTELOOS. BEHANDELING UITSLUITEND DOOR TANDARTS. R.K.H.B.S. EN R.K.H.H.S. Afscheid van Mej. Dra. A. Sanders. Maandagmorgen, 12 April 1.1., had in het gymnastieklokaal van de R.K. H.B.S. en R.K. H.H.S. alhier het af scheid plaats van Mej. Dra. A. San ders, die als leerares Engelsch, 10 jaar aan bovengenoemde school haar beste krachten heeft gegeven en thans deze school verlaat. Namens het plaatselijk schoolbestuur was aanwezig de voorzitter, de heer J. van Iersel. Allereerst werd het woord gevoerd door den directeur van de R.K.H.B.S. en H.H.S., den heer Drs. G. J. de Vries, die sprak o.m. als volgt: Geachte Mej. Sanders, Door vermeerdering van Uw aantal lesüren in Den Bosch is vrij onver wacht aan Uw dienstverband met de school te Waalwijk een eind gekomen. Tien jaren is U hier werkzaam geweest, d.w.z., dat U het halve leven van de school heb medegemaakt. In de eerste plaats wil ik spreken namens het be stuur en als Directeur, daarna namens het personeel als collega. Mej. Sanders, ik ben er van over tuigd dat U niet enkel Uw best hebt gedaan om de hier studeerende jonge lui een zoo groot mogelijke dosis En gelsch mede te geven op hun levens weg, maar hun bovendien door woord en voorbeeld hebt ingeprent, dat zij moeten werken. Het leven is vaak harde werkelijk heid. Reeds zestig jaar geleden zong Longfellow in zijn Psalm of life, zijn levenslied: Life is not an empty dream. Life is real! Life is earnest! Het leven vraagt veel van de te genwoordige en toekomstige jongelui, nog veel meer dan zestig jaar geleden. Aan zwakkelingen heeft de wereld geen behoefte. U hebt van de leerlingen veel ge vraagd, wat zij waardeerden, wanneer zij aan het eindexamentafeltje met een gerust gemoed konden plaats nemen. hebt aan de leerlingen van deze school een voorbeeld van plichtsver vulling gegeven, waarvoor ik U als Directeur, mede sprekend namens het bestuur van harte dank zeg. De collega's hebben van U nooit an ders dan gevoelens van medeleven en medevoelen ondervonden en wenschen geen afscheid van U te nemen zonder een klein blijk van sympathie, in den vorm van de nieuwste Vondeluitgave van de hand van den inmiddels over leden Albert Verwey. Mej. Sanders, wij hopen dat God U de kracht mag schenken nog vele jaren mede te werken aan de opvoeding en het onderwijs van de toekomstige leden van Kerk, Staat en Maatschappij. Namens de leerlingen sprak dhr. J. Langermans, die er op wees, dat Mej. Sanders het hen niet steeds even ge makkelijk heeft gemaakt en dat de leer lingen van hun kant niet steeds die waardeering voor mej. Sanders hebben getoond, die haar rechtens haar werk toekwam, doch hij hoopte dat dit hen niet kwalijk zou worden genomen. Als blijk van erkentelijkheid bood hij haar namens de leerlingen een fraaie bloe menmand aan, om te besluiten met de hoop dat zij nog vele jaren in het be lang der jeugd mag werkzaam zijn. Mej. Sanders bracht nog een woord van dank voor deze onverwachte hul diging en voor de prettige samenwer king die er steeds tusschen haar en de leeraren eenerzijds en de leerlingen an derzijds geheerscht heeft en zeide steeds de beste gedachte aan deze aangename samenwerking te zullen blijven bewa- ren. Tot slot sprak namens de oud-leer lingen dhr. J. v. d. Dungen nog een kort woordje van afscheid, waarna aan de leerlingen voor den middag vrijaf werd gegeven. EMMABLOEM. Zaterdag zullen de bekende Emma- bloempjes wederom worden aangebo den. Deze collecte wordt ten zeerste aan bevolen. Zooals uit het verslag in 't vorig no. blijkt is de behoefte groot en zijn de middelen gering. Iedere bijdra ge is derhalve zeer welkom. BATA CONTRA „DE SCHOEN". Naar wij uit goede bron vernemen ligt het in de bedoeling van den Ned. Bond, om zoodra het vonnis der Haag- sche rechtbank, dat wij in ons nummer van 1.1. Woensdag mededeelden, ver schenen is, hooger beroep aan te teeke nen. DUO HENTOM. BEDEVAARTEN. De jaarlijksche bedevaart naar Han del zal dit jaar vermoedelijk geschie den op 9 Mei a.s., d.i. den 2den Zon dag van genoemde maand. Door de Congregatie van de pa rochie St. Jan is besloten dit jaar een processie te houden naar O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond. Op den grooten nationalen Duetten- wedstrijd te Vught, uitgeschreven door de zang- en tooneelvereeniging ,,De Werkmanskring", ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, behaalde het duo Hentom (de heeren H. van Engelen en Tom Burmanje) alhier een schitterend succes. Zij werden bekroond door de Jury met den eersten prijs en een extra- prijs voor den mooisten zang, met het door dhr. van Engelen vervaardigde duet „De Zwervers". Tevens behaal den zij met het duo ,,De Muzezonen" met een groot aantal stemmen den pu blieksprijs. Er werd aan dezen wedstrijd door vijf sterke duo's deelgenomen. AANRIJDING. Zondagmiddag 1.1. om ongeveer 12 uur had er op den hoek Grootestraat Mx. v. Coothstraat een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's, welke behoudens eenige materieele schade, naar verhouding goed is afgeloopen. Op genoemd tijdstip reed de heer Chr. uit Capelle door de Grootestraat op het punt van de kruising met de Mr. van Coothstraat, terwijl uit de Mr. v. Coothstraat een luxe wagen van den heer v. D. naderde, welke de eerste zij delings aanreed, waardoor deze op het trottoir terecht kwam en tegen een ver keersbord belandde, waardoor eenige materieele schade werd opqeloopen. De wagens konden op eigen kracht hun weg weer vervolgen. RIJWEG ST. ANTONIUSSTRAAT De Rijweg ij\ de St. Antoniusstraat is thans weer gere^fl gekomen en is da nig verbeterd. De oude hobbelkeien zijn verdwenen en hiervoor is een prach tige bestrating van klinkerkeien in de plaats gekomen, met aan weerszijden een mooi fietspad. Het verkeer zal dus nu haar gewone route weer kunnen volgen. AANBESTEDING. Door de gemeente is gisteren aanbe steed het maken van een nieuwen gevel aan het woonhuis van den heer J. Kuijsten, aan de Wagenstraat, alhier, in verband met de ontmanteling der Ned. Herv. Kerk. Ingeschreven werd als volgt: Kramer, Waalwijk 752.— v. d. Meijs, Waalwijk 617.— Van Huiten-Krol, Waalwijk 834.— Van Heesch, Waalwijk 834.— L. Kooien, Waalwijk 597.— Treffers. Waalwijk 698.— Hoogendoorn, Waalwijk 725. H. Maas, Waalwijk 735.— v. d. Hammen, Waalwijk 689.— van Campen, Waalwijk 727.— v. d. Zanden, Waalwijk 543.— Aarts, Waalwijk A. den Teuling, Waalwijk 59°~' Raaijmakers, Waalwijk Baaten, Waspik 475.— Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5