i/EDi/ni o wicii m hit nc DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. DUSSEN. §p|g HH lAMfiQTRAATPM RMRCVIMR èn een koek van Bussink èn één prachtig album GEWESTELIJKE LANDSTORM COMMISSIE. Dinsdagavond, 13 April 1.1. werd in de zaal van Musis Sacrum, alhier, een goed bezochte propaganda vergadering gehouden van den B.V.L. Onder de aanwezigen merkten wij op burge meester Smit van Sprang-Capelle, ter wijl van B. en W. van Waalwijk, den heer Rijkers en den plaatselijken lei der van Baardwijk bericht van verhin dering was binnengekomen. De Voorzitter van de Gew. Land stormcommissie „De Meyerij", burge meester van Beek uit Boxtel opende de vergadering en zeide met bijzonder genoegen naar Waalwijk te zijn geko men. Volgens spreker is de B.V.L. momenteel eeïi instituut van 87000 man, die op het eerste signaal klaar staan. Spreker zeide dat wanneer men een krachtig gezag wenscht men zich aan moet sluiten hij den B.V.L. Ver volgens wees spreker op de veelvul dige waarschuwingen van Z.H. Paus Pi us XI, dat de samenleving schudt op hare grondvesten. De scepter van Oranje mag ons niet ontnomen wor den en hij de waakzaamheid hiervoor moeten wij steunen op het gebed, al dus spreker. Na nog een propagan distisch woord voor hel Landstorm- blad gesproken te hebben was hel woord aan den heer Viennings, bur gemeester van Clinge. Er is mij gevraagd een ivoord van opwekking te komen spreken op deze propagandavergadering en met groote bereidwilligheid heb ik aan dit ver zoek voldaan. Wanneer niet het vuur van de taak die we op ons genomen hebben wordt aangewakkerd, hebben we kans dat dan die vlam uitdooft. We moeten in de uren des gevaars pal staan voor de handhaving van hel wettelijk gezag en daarom geloof ik dat in een vergade ring van den B.V.L. geen heler onder werp kan gesproken worden dan „hel Gezag", omdat het wettelijk gezag van alle kanten wordt aangevallen. Wij hebben tot plicht meer dan alle anderen om de schutsheeren van dat gezag te zijn. Waaraan dankt de B.V.L. zijn be stand? Was 't niet hij een poging van revolutionairen om in 1918 het wettig gezag naar de keel te grijpen, en is de B.V.L. niet blijven voortbestaan om een tweede dergelijke poging in den kiem te smoren. Wij willen een gezag dat krachtig is en weet waarheen het schip van Staat moet worden gestuurd. Daarbij wil ik U herinneren aan Minister Dec kers, die in de treurige dagen van „De Zeven Provinciën", wist wat ge daan moest worden om het gezag hoog te houden. Hel communisme of misschien he ler nog bolsjewisme, ontketent een reuzen propaganda om alle volken in slavenketenen te kunnen slaan. Laten wij oppassen nooit aan de hei 1- looze systeem gevolg te geven. Een tweede gevaar dal ons bedreigt is de dictatuur, dat de broeder is van de tyrannic. Laten we nooit vergeten, dat het gematigde koningsschap, zoo als wij dat kennen, met behulp van verantwoordelijke ministers de beste regeeringsvorm is. Wij zijn geen volk dat zich door een man aan banden laat leggen, en al komen ze dan scher men met een Oranjevlag, die vlag kan van boven wel oranje zijn, maar on der is ze zwart; de dictatuur kan met Oranje niet samengaan. Wat is gezag? Gezag is een tweele dig begrip, a. Recht om te gebieden; b. Plicht om te gehoorzamen. De rechtsgrond dat ik kan gebieden en gij moet gehoorzamen is het woord van Paiilus: „Er is geen gezag tenzij van God". Gelukkig dat dat besef nog leeft on der ons volk. Zingen wij immers niet in ons Volkslied „Mijn schild en de betrouwen, zijl Gij, o God, Mijn Heer", en zoo lang dit lied op de lip pen van ons volk leeft, zal dictatuur noch communisme hier kunnen lieren. Mocht hel echter zoo ver komen, dan zal de B.V.L. met zijn 87000 man zich scharen om den troon, om des noods met zijn bloed de wettige regee ring te handhaven. De heer v. Beek dankte den heer Viennings voor zijn opwekkende woorden, die hun invloed, gezien het hartelijk applaus, niet zullen gemist hebben. Hierna was het woord aan Reserve Luitenant-Kolonel W. Hafkemeyer, die een technisch overzicht gaf van de werkzaamheden van den B.V.L. Bij den B.V.L. behooren op de eerste plaats diegenen die hun eersten dienstplicht vervuld hebben en die volkomen betrouwbaar zijn. In tijden van gevaar heeft de regee ring dan ook nog hulp van de Burger wacht. In de B.V.L. vooral hebben wij een krachtig middel om de rust en de samenleving te bevorderen. Er moet een zekere samenhang zijn tusschen de leden, die verkregen kan worden bij de schietoefeningen die elk jaar gehouden worden. Wanneer ooit een mobilisatiebevel gegeven zal worden, hoopt spreker, dat allen gevolg zullen geven aan den oproep en hij hoopt in dit vertrouwen niet beschaamd te zullen worden. De heer v. Beek dankte den heer Hafkemeyer voor zijn keurige uiteen zetting en na nogmaals een opwek kend en propagandistisch woord ge sproken te hebben sloot hij deze ver gadering met de leuze: „Voor God, Vorstin en Vaderland". Jaarlijks onderzoek. Het jaarlijksch onderzoek der ver lofgangers van de lichting 1925 en 1928 zal in deze gemeente plaats hebben op 11 Juni 1937, des voor middags om 9 uur voor de gemeente Waalwijk. Om 10 uur voor Heusden. om 11 uur voor Loonopzand, om 14 uur voor Eethen. en om 15 uur voor de gemeente Drunen. Het onderzoek heeft plaats in het gymnastieklokaal der O L school, Stationsstraat 24. Wij willen de betrokken perso nen aansporen om te zorgen dat hun goederen tegen dien tijd in orde zijn, daar zij er anders niet zonder straf afkomen. UITVOERING K. J. V. Wij willen de aandacht van onze lezers nog eenmaal vestigen op de uit voering van de K.J.V. die morgen avond, 8 uur in de zaal van den R.K. Gildenbond gegeven zal worden. Opgevoerd zal worden het tooneel- sluk „Jessonda"', van Felix Rutten. Wij vertrouwen dat dit stuk even veel belangstelling zal trekken ^fcls destijds bij de opvoering van „Goud- •muiltje", van deze zelfde vereeniging. Harmonie „St. Jan.'' De harmonie »St. Jan» heeft Zondag op waardige wijze't seizoen gesloten met een buitengewoon ge slaagde uitvoering. Hoewel deze tweede winteruitvoering door om standigheden eerst twee weken na Paschen gegeven kon worden, is dit niet van invloed gebleken op het bezoek. Integendeelhet Patronaats. gebouw was stampvol, waartoe het aantrekkelijk programma dat ge boden werd veel zal hebben bij gedragen. De harmonie opende met enkele mooie muzieknummers die onder leiding van instructeur van Loon een goede vertolking kregen en een dankbaar applaus oogstten. Hierop was het woord aan de tooneelclub der Jongens-Congregatie van Drunen die met het prachtige tooneelspel in 3 bedrijven »Toen de zon opging» en de operette «Als Mijnheer van huis is» het grootste deel van het programma vóórhaar rekening nam. Het bleek dat de harmonie een uitstekende keuze had gedaan door zich de medewerking van deze gerenomeerde tooneelclub te verze keren. Ook hier heelt zij haar re putatie alle eer aangedaan en haar optreden is een groot succes ge worden zoowel voor haar zelf als voor de organiseerende vereeniging. Er was slechts één roep onder het talrijke publiek over't boeiende tooneelstuk, de vlotte, zeer verma kelijke operette, maar vooral over het voortreffelijk spel en den uit- nemenden zang. De zeer zware rol van Tom, den fabrikant was bij den heerJ.Merkx in goede handen zijn natuurlijk, beheerscht spel droeg er veel toe bij dat de aanwezigen geheel met de dramatische, gebeurtenissen mee- eefden. Hoe voortreffelijk kwam doorliet spel van J. IJpelaaren J. Doremans iet karakterverschil dezer twee fi guren tot uiting. Hetzelfde vlotte, natuurlijke spel zagen we ook van M. van Dellt, den bedrijfsleider, J. iuijs, den ouden bediende, M. Els- hout, den meesterknecht, H. van Sambeek, die de rol van Arie ver tolkte en J. Verdiessen, zijn vriend, kortom alle spelers, tot C. Hommels toe, die zoo uitstekend het duivels- toeiagers type uilbeelde. In de operette ontpopten deze heeren zich niet alleen als gemuti leerde spelers doch er bleek ook irima stemmenmateriaal onder hen aanwezig en 't onbedaarlijk applaus lat hen na het vallen van het doek ten deel viel bewees wel hoe hun iptreden dezen avond bij 't publiek was ingeslagen. De Z.Eerw. heer pastoor v. Erp vertolkte aan het slot zeker aller gevoelens toen hij een hartelijk woord van dank en hulde sprak en le hoop koesterde dat dit Drunen- sche gezelschap nog vakerin Baard wijk op de planken zou komen. Collecte Jong Holland. De collecte voor de Centrale voor Werkloozenzorg »Jong Holland» in deze gemeente heeft de som van f152 75 opgebracht, waarvoor het comité hier gaarne dank brengt. B. V. L. Afd. Motorbrigade. Maandagavond 12 April 1.1. had de prijsuitreiking plaats van de schietwedstrijden van den B. V. L. Afd. Motorbrigade. Alhoewel pas sinds kort met de oefeningen begonnen werd, zijn nu reeds goede prestaties in het schieten met K. S. O. geleverd, onder de goede leiding van instructeur Sergt. Majoor Thiery. Aan de volgende personen werden door den Afd. Commandt. Kapitein Hoekers de prijzen toegekend. 1. C. Eibers 40 2. G. Knepflé 45 3. J. Mathieu 44 4 v. Nijnatteu 41 5. W. de Graaff Sr. 41 6. H. Bosenbrand 40 7. Jos. Eibers 40 8. J. van Wees 40 9. H. Muller 39 10. P. Verhagen 38 De nos. 4 t. m 8 bij loting. Verder werden nog prijzen behaald door: A. v. d. Werken. W.Jacobs, Dr. Kolster, H. van Wees, W de Graaff Jr., Greve, J. van Loon, N. Schilders, J Mutsaers. Oliebollendag. Door de T.B.C.-commissie zal in deze gemeente op 8 Mei a.s. een oliebollendag gehouden worden, welke wij in de belangstelling van liefdadig Waalwijk ten volle kunnen aanbevelen. Vuilniswagen in brand. Gistermiddag omstreeks 4 uur raakte in v.m Baardwijk de lading van den vuilniswagen in brand. Gelukkig dat deze dicht bij de stor tingsplaats was waar de brandende afval gelost kon worden. De wagen zelfliepeenige lichte brandschade op Opgebracht. Gisterenmiddag is een zekere W. die gesignaleerd was in het politie blad door de gemeentepolitie alhier opgebracht naar 's-Hertogenbosch, waar hij nog eenige dagen te goed had. BIOSCOPEN. „MUSIS SACRUM BIOSCOOP". „Verzwegen zonde". Stella Parish is een beroemde En- gelsche actrice, die uit Amerika terug keert en na haar première in het moe derland plotseling weer verdwijnt. Een journalist, kersversch uit Abessynië. tracht uit te vinden waar zij verblijf houdt om achter de reden van haar ge heimzinnig verdwijnen te komen. Hij hoopt op een sensationeel verhaal voor zijn krant. Het spoor leidt terug naar New York. De journalist bedenkt zich geen oogenblik en volgt dit spoor. Hij slaagt erin. tot Stella door te dringen en verneemt de reden van haar over haast vertrek. De vrouw wordt er des te sympathieker door De journalist doet intusschen zijn plicht en seint zijn be vindingen over. Dat is zeer zeker niet prettig voor Stella, die notabene al ver liefd op hem was. De journalist ver neemt te laat van haar liefde en pro beert per telefoon uit New York hemel en aarde te bewegen om de ontmaske ring van Stella's geheim niet in de krant te zetten, maar de krant „draait" al en even later zijn de correspondenten van andere Engelsche bladen gewaar schuwd, die eveneens het nieuws van Stella willen vernemen. En Stella, diep teleurgesteld in de mentaliteit van haar vriend, neemt geen blad meer voor den mond en gaat een „zaak" maken van haar verdrietig ver leden, dat haar genoopt had, zich eeni- gen tijd te verschuilen. Zij spreekt nu geen Engelsch meer, maar rauw Ame- rikaansch. Haar kind wil zij niet meer onder de oogen komen. Alles wat zij nu op het Amerikaansche tooneel gaat verdienen in een stuk, dat haar „ver zwegen zonde" realistisch weergeeft, stuurt zij aan de verzorgster van haar kind. Maar het Amerikaansche publiek raakt beu van haar historie en Stella zakt meer en meer af. De berouwvolle journalist, die al dit leed heeft veroorzaakt, tracht het door hem aangerichte kwaad te herstellen en het gelukt hem Stella aan het Engel sche tooneel terug te geven en aan haar kind. De rest laat zich vermoeden. Welis waar zijn er twee mannen, die haar liefde waard zijn geworden (de jour nalist en de tooneeldirecteur, die heur haar groote kans weer geeft), maar een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg en dit halve woord be vat voldoende uitsluitsel. Kay Francis speelt in deze Warner Bros film de hoofdrol. Zij wordt in Amerika als een groot actrice be schouwd. Inderdaad heeft zij veel ta lent en vooral haar vermomming aan boord van den Oceaanstoomer is zeer geslaagd. De mannelijke rollen zijn niet opmer kelijk. Alleen de kleine Sybil Jason, die voor Stella's dochtertje speelt, verdient te worden genoemd om haar treffend spel, waarmee zij Shirley Temple overtroeft. J. A. VAN MIL f In den afgeloopen nacht is op 75-ja- rigen leeftijd in 't ziekenhuis te Veghel overleden dhr. J. A. van Mill, oud-bur gemeester der gemeente Erp. De ont slapene was van 1887 tot 1914 gemeen te-secretaris van Erp, in welk laatste jaar hij tot burgemeester werd be noemd. In 1932 verkreeg hij als zooda nig eervol ontslag; hij bleef te Erp wo nen. Eenige weken geleden is hij we gens een ernstige ziekte in het zieken huis te Veghel opgenomen. VERLENGING CONTINGENTEERINGEN. Naar mag worden aangenomen, zul len de volgende contingenteeringen per 1 Mei voor den duur van een jaar wor den verlengd, waarbij de onderstaande bepalingen betreffende de basis-tijd vakken en de percentages voor de be rekening van de autonome contingenten zullen worden vastgesteld: Contingent, basistijdvak percentage schoeisel van leder 1934 100 v.h. aant. prn. schoeisel van rubber 1934 35 idem. schoeisel (geen leder of rubb.) 1934 70 idem. leestklaar schoenw. 1934 100 idem. CENTR. TANDHEELKUNDIG INSTITUUT. Wij vestigen de aandacht op de in dit no. voorkomende mededeeling dat te s-Hertogenbosch sinds eenige dagen in de Kerkstraat no. 40 is gevestigd 't Centraal Tandheelkundig Instituut. Dit Instituut behoort tot een organisatie die haar Tandheelkundige Inrichtingen ge vestigd heeft in verschillende steden o.a. in Nijmegen. Arnhem, Zwolle e.a. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar betreffende advertentie. Het pad langs de Steegerf is prachtig verbeterd. De bezoekers van dit gedeelte der beide en duinen zullen (laarmede zeer gediend zijn De Chr. Meisjesvereeniging hield in het gebouw der Ned. Herv. Gemeente haar jaarfeest. Ds. v. d. Vlugt sprak 't openings gebed en heette de aanwezigen allen hartelijk welkom. Mej. Neeltje Nelis sprak namens de Chr. Meisjesvereeniging, waarna de avond verder gevuld weid met voordracht en declamatie, welke op keurige wijze verzorgd werden door de leden. Tijdens de pauze werden de aan wezigen getracteerd. Ds. v. d. Vlugt sloot deze buiten gewoon geslaagde avond met gezang 180. 't Was een prachtige avond, de aanwezigen hebben genoten en de Chr. Meisjesvereeniging heeft een schitterend succes behaald Bij den secretaris penningmeester van de Geertruidenbergsche Bouw- vereeniging te G'berg, dhr. C. W. is een kastekort ontdekt van ruim f 1000,W. heeft dit bedrag ten eigen bate aangewend. Aangezien hij trachtte elders geld op te nemen ontstond het vermoeden dat het met zijn kas niet zuiver was ge steld, waarom het Centraal Bureau voor verificatie te 's Gravenhage werd opgedragen kasopname te verrichten. W. is gehuwd en vader van 11 kinderen. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Voor de Ned Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des voorin. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Bruggenkate. Donderdag om 8 uur werd in hotel Stal alhier een algemeene ledenvergadering gehouden van het enkele maanden geleden in deze gemeente opgerichte Oranje-Comité. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. Waalwijk mede, dat het aantal leden was gestegen tot 112 en spoorde de leden aan ieder voor zich pogingen aan te wenden om het ledental nog te vergrooten. Hij drukte zijn spijt uit over de zeer slechte op. komst. Van de 112 leden waren er met het bestuur mee, dat uit 7 leden bestaat, slechts 14 aanwezig. Burgemeester Bianchi, die ook ter vergadering tegenwoordig was, betoogde dat de slechte opkomst niet te wijten is aan de geringe sympathie die men voor de ver eeniging zou hebben, doch slecht bezochte vergaderingen is nu een. maal een Bergscbe gewoonte. De leden willen wel financieel steunen maar besluiten en beslissingen laat men maar aan anderen over. Nadat door 't bestuur het voorstel om de Oranje vereeniging den naam te geven van »Je Maintiendrai«, was ingetrokken, werd besloten de vereeniging te noemen Oranje— Vereeniging Geertruidenberg. In het concept huishoudelijk reglement werd op voordracht van enkele leden nogal eenige wijzi gingen en verbeteringen aangebracht waarna dit werd vastgesteld Besloten werd bij de gemeente, die andere jaren 't vuurwerk voor haar rekening nam, een subsidie aan te vragen. Afgewacht zal worden of bij een eventueele subsidie dooi de gemeente hieraan nog voor waarden zullen worden verhonden, waarna onder het oog gezien zal worden wat voor een programma, men voor het Koninginnefeest op 31 Augustus a.s. kan samen stellen. Bij gunstige linancieele resultaten zal, de traditie getrouw, het vuur werk niet van het programma ver. dwijnen. Het verbouwen van een woon. huis aan de Veenestraat alhier, voor rekening van den heer G. van Hal te Baamsdonksveer, is na aanbe steding opgedragen aan P. van Alphen, aannemer alhier voor de som van f875, Hoogste inschrijver was de firma Gebr. van Uijen voor f1093, Zondag j.l. hield de R.K. V. V. Dussensche Boys in hotel «Koppel- paarden» alhier een algemeene ledenvergadering. Besloten werd met 't a.s. Oranje feest medewerking te verleenen. Getracht zal worden een nieuw um De lezers van ons blad, die zich bij ons een dezer dagen abonneeren op HET NIEUWE MODEBLAD ontvangen een geschenk ter waarde van één gulden en wel Het Nieuwe Modeblad is het beste van ons land. Het verschijnt niet in een dure uitvoering, maar juist daardoor kan de inhoud zooveel te beter zijn. Het verschijnt iedere halve maand, 2428 bladzijden groot formaat. Bij elk num mer bevinden zich twee gratis knippa- tronenbladen, waarmee men vrijwel elk model zelf knippen kan. Toezending van het cadeau geschiedt reeds na .betaling van één kwartaal of van 6 achtereenvolgende nummers. Men verbindt zich echter voor ten minste 2 kwartalen of 12 nummers. Het album is gebonden in fraaien band. Mooi Nederland staat er in .be schreven en wordt erin afgebeeld met vele prachtige plaatjes in kleur. Elk album bevat al 20 kleine en 1 groote plaat, de rest spare men zelf. Voor iedere provincie is er een apart album. Men kieze zelf de gewenschte provincie, doch niet Noord-Brabant, dat eerst vol gend jaar gereed komt, terwijl van enkele provincies de voorraad albums beperkt is. De koek behoeven wij niet aan te prijzen. Bussink's echte Deventer koek is van een goed ras! De eerst bekende stamvader van dit geslacht is de Deven ter koek, die in 1593 gebakken werd in het oude winkelhuis op den hoek van de L. Bisschopstraat. En nóg worden deze koeken er gebakken. Men heeft ook in de koek keuze. Men kieze: öf een echte Deventer, óf een gemberkoek öf een honingkoek. Geeft Uui abonnement op aan de Ad ministratie van dit blad en vermeldt erbij: toelk album U kiest en welke koek.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6