Aanbesteding. BIDPRENTJES moderne preitjes lole-preeljes DRUKWERK B ij v e r dj e n s t e. actieve solide Agenten. ADVERTENTIEN. Het uitbreiden van het bestaande veilinggebouw te Drunen. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen VLIJMEN. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMRIIIIIIIIMIIMMIIIIII! JOS. DE FOLTER ATTENTIE VAKKUNDIG worden door ons alle j antieke Meubelen gerestaureerd, j In* en Verkoop van Antiek. Handel in Pers. Tapijten illllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIllllllllllllll bonden, waarna hij naar huis kon worden vervoerd. Een dochtertje van den heer de L. uit Stationsstraat had heden morgen 't ongeluk met een vingertje tusschen het kamwiil eenerwasch- machine te geraken waardoor dit gedeeltelijk werd afgekneld. Dr. Kolster verleende geneeskun dige hulp. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. Aan het maandblad voor de Statis tiek over de maand Maart 1937 ont kenen we dat werd ingevoerd aan schoenen, laarzen en pantoffels, in de maand Maart: in 1936: 78104 paar 140.000.—. in 1937: 69200 paar 195.000.-. In de maanden Januari t.m. Maart: in 1936: 164766 paar 371.000.—. in 1937: 107964 paar 343.000.—. Uitgevoerd werd over Maart: in 1936: 3452 paar 10.000.—. in 1937: 5645 paar 22.000.—. In de maanden Jan.t.m. Maart: in 1936: 9238 paar 29.000.-. in 1937: 12732 paar 49.000.—. SCHERP DUITSCH ANTWOORD AAN HET VATICAAN. Dr. von Bergen, de Duitsche am bassadeur bij 't Vaticaan, heeft Dins dag 13 April in naam van zijn regee ring aan den pauselijken staatssecre taris Pacelli een nota overhandigd, die bedoeld is als antwoord op de pause lijke encycliek, welke Zondag vooi Paschen in alle katholieke kerken \an Duitschland is voorgelezen. Ofschoon er omtrent den inhoud van de nota niets officieel bekend is gemaakt en men blijkbaar ook niet voornemens is den tekst te publicee- ren, verluidt, dat de toon van de ant woordnota uiterst scherp is. DE NIEUWE TOESTAND IN AMERIKA. Vele invloedrijke politieke en eco nomische kringen in de Vereenigde Staten hopen, dat als gevolg van het Dinsdag door het opperste hondsge recht over de grondwettelijkheid der Wagner Act" gevelde vonnis, een nieuw tijdperk van vredelievende be trekkingen tusschen kapitaal en ar beid zal aanbreken en dat er spoedig een einde zal komen aan de stakingen met gekruiste armen als strijdmiddel in arbeidsconflicten. avondretours bij de SPOORWEGEN. Goedkoope verbindingen tusschen Amsterdam en Rotterdam. De bijzondere avond-retour-kaarten, waarover wij berichtten, zullen van 18 April af dagelijks hij de spoorwegen worden verkrijgbaar gesteld. Tevens worden goedkoope dagretours derde klasse ingevoerd hp eenige treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam. HET GEZANTSCHAP TE ATHENE. Naar hel A.N.P verneemt is de heer C. baron van Breugel Douglas, tot dusver als gezantschapsraad ver honden aan Hr. Ms. gezantschap te Washington, bestemd om binnenkort op te treden als Hr. Ms. gezant te Athene. DE TEWATERLATING VAN DE TROMP. Op '29 April zal de flottieljeleider Tromp, die te Amsterdam in aan bouw is, te water worden gelaten. De Koningin zal de plechtigheid van de tewaterlating verrichten. OPLICHTING VOOR EEN BEDRAG VAN 14.000. De politie te Amsterdam heeft een rukn 30-jarigen man aangehouden ver dacht van oplichting voor een bedrag van 14.000. De man was werkzaam in het con fectiebedrijf en had geld geleend om stoffen te koopen voor het maken van damesconfectie. Door een valsche boekhouding liet hij het voorkomen alsof er winst werd gemaakt, zoodat hem steeds meer geld geleend werd. Het bedrog kwam echter aan het licht, waarna de man is aangehouden. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 18-jarige lei dekker P. Verzandvoort uit Berlicum (N.B.), die werkzaam was op het dak van de R.K. bewaaarschool te Schijn- del, in aanraking gekomen met een draad van het electrische net. De jon gen bleef een oogenblik aan den draad hangen en daarop stortte hij neer. Hij was op slag dood. WILDE STAKINGEN. Bij de Ned. Scheepsbouw Mij. en de Ned. Dok Maatschappij staken eenige honderden nagel jongens. Het zijn zui ver wilde stakingen en 't werk gaat voorals nog gewoon door. Zondagavond werd alhier in het Jon genspatronaat een Jonge Wachters avond gehouden, waarbij de Jonge Wachters uit Nieuwkuik, Drunen en Heusden, alsmede ouders en belang stellenden waren uitgenoodigd. Onder de aanwezigen bemerkten wij de gees telijkheid en vele notabelen. De zaal was geheel gevuld. De Jonge Wachters uit onze ge meente openden, onder leiding van hun leider den heer v. d. Meerendonk, met het gebruikelijke gebed. Daarna kwam de directeur, kapelaan Breugelmans, aan het woord. Spreker zeide o.a., dat we in Vlijmen op het moment 3 groepen van Jonge Wachters hebben, t.w. de St. Norber- tus-, de St. Tarcisius- en de Herman Jozef-groep, die voor wat de twee eer sten betreft onder leiding staan van frater Liberius en voor wat de laatste betreft onder leiding van den heer v. d. Meerendonk. Voorts schetste hij het le ven van den Jonge Wachter. Daarna werd een Jonge Wachter uit Vlijmen, na daarvoor aan alle eischen te hebben voldaan, een rang bevorderd. Na afloop van deze toespraak werd een begin gemaakt met het zeer geva rieerde programma, dat in verband met den tijd niet geheel afgewerkt kon wor den. Het lijkt ons ondoenlijk om hier in details te treden. Wij meenen dan ook te kunnen volstaan met te zeggen, dat het een zeer gezellige avond was. De Vlijmensche Jonge Wachters be sloten dezen avond met gebed, waarna hun directeur, kapelaan Breugelmans, zooals gebruikelijk is hun den zegen gaf. Gisteren had onze dorpsgenoot de heer W. Hillebrandt Jr. een motoron geval op zijn reis naar Venlo, onder de gemeente Horst L. Door zijn groote vaart was hij niet meer meester over zijn stuur, waardoor hij in botsing kwam. Wonder boven wonder kwam de berijder zelf er goed af. De duo-pas sagier was er echter erger aan toe. De ze moest zich te Venlo onder genees kundige behandeling stellen, die de wonden op drie plaatsen moest hech ten. Veiling Langstraat Drunen. 12 April '37. Goudreinetten 28—42, Klumpkes 16— 18, Culemans 1214, Spruitjes 2 813, Witlof 7—11, Witlof 2 3—6, Spinazie 6 —17, Slavellen 2—10, Juin 2—4, Sja- lotte 7—10, Wortelen 1—2, Knolraap 1/2—1.1/4, Roode kool 1.1/2—3, Witte kool 1—2, Gele kool 1.1/2—3.1/2, Boeren kool 1.1/2—2, Prij 1.1/2—2. Alles per Kgr. Knolselderij 3 22.1/2, Sla 14.1/2, Bloemkool 410, alles per stuk. Kelen 1—2, Radijs 1—2.1/2, Rabarber 25, Peterselie 12 alles per bos. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). T.B.C.-COMMISSIE. Jaarverslag 1936. Dinsdag vergaderde de T.B.C.- Commissie. Het jaarverslag van den Penningmeester was niet gunstig. 1936 sluit met een nadeelig saldo van 205. Ontvangen werd: Busjes 283.86 Subsidie Gemeente 750. Oliebollendag 255.— Collecte Emmabloem 70. Door tusschenkomst Burge meester 250. Veteranen-bal 22. Bio Vacantie-oord 85.88 Wit-Gele en Groene Kruis 127.— Draagt elkanders lasten 86.36 Diversen 593.64 Prov. Vereeniging 210. 2733.74 Uitgegeven: Versterkende middelen 327.54 Uitzending kinderen 1725.55 Sanatorium 825.36 Ontsmetting 21.10 Diversen 39.— 2938.55 Volgt de gebruikelijke opgave der busjes: Amstel 27.49, v. Loon 7.58, Timtur 29.43, van Haren 5.62, Pullens-v. Gerwen 22.23, De Kort 40.26, van Schijndel 50.42, Janssen 35.38, Sportfabr. 2.92, Hollandia 21.05, Oomens 8.27, De Kroon 6.39, Blok-v. Heijst 26.82. De commissie beveelt de busjes bij voortduring aan. De vooruitzichten zijn niet gunstig. Op het oogenblik zijn 2 patiënten in sanatoria, hetgeen een maandelijksche uitgave vraagt van 135.-Bovendien zijn twee aanvragen in behandeling en moet gezorgd worden voor de vacan- tie-kolonies. Zonder steun kan de com missie dit niet doen en daarom zal ge tracht worden vaste donateurs aan te werven. De circulaire daarvoor is in bewerking en met den meesten aan drang wordt dit aanbevolen daar de middelen anders beslist niet toereikend zijn. LANDDAG R.K. STAATSPARTIJ. Zondag 18 April om half vier wordt op het Kaadhuisplein te Waalwijk een Landdag gehouden voor Waalwijk en omgeving. Een massale opkomst is op dien dag te verwachten, in drommen zullen de kiezers en kiezeressen, met de mu ziek voorop, naar het Raadhuisplein trekken4 want men weet: op zoo'n landdag is er te leerenop zoo'n landdag kan men er bekeeren en er valt te dtmonstreeren. Te leeren valt er het program der R.K. Staatspartij. Door deskundige sprekers zal het uiteen worden gezet. Zij zullen vertellen wat de R. K. S. P. in de komende vier jaren wil be reiken. Duidelijk zal worden ge maakt wat de R. K. S. P. verstaat onder „beveiliging van de positiel- christelijke grondslagen onzer sa menleving", wat zij wil doen tot „verdediging van het gezin' hoe zij wil komen tot „arbeid voor ons volk" en „ordening in het bedrijfs leven." Ieder programpunt op zich zelf is een program en ieder pro grampunt vraagt ons aller aandacht, want is in ons aller belang. Wij allen, Nederlandsche Staatsburgers, hebben belang bij het behoud van onze Christelijke Maatschappij vaders en moeders, gij hebt belang bij de verdediging van U w gezin ook gij, jongens en meisjes, snakt naar arbeid, ook voor U gij allen, werkgevers en werknemers, roept om ordening in het bedrijfsleven. Komt dan allen óp, Zondag 18 April naar den Landday der R.K. Staats partij, om daar mede te leeren, te bekeeren en te demonstreeren. i Ten half drie zal een plechtig Lof in de parochiekerk van St. Jan Baptist gehouden worden, waarna de harmonie St Jan van het Hoog- einde, de harmonie St. Crispijn van het Westeinde naar het Raadhuis plein zal marcheeren. Te hall vier opent Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, Voorzitter van den Stalenkieskring Heusden den Land dag. Daarna houdt Max van Poll een rede over „De Noodklok luidt" en Minister Mr. Dr» Deckers een po litieke rede, afgewisseld door Room- sche Blijdschap en Aan U, o Koning der Eeuwen, van de beide har- moniën. Wering en bestrijding van de bisamrat Op 22 Maart 1937 is in werking getreden het «Bisamratoesluit 1937» (Kon. Besluit van den 19 Febr. 1937, Stbl. no. 443, houdende bepalingen tot wering en bestrijding van de bi samrat). Alvorens op de voornaamste be palingen van genoemd besluit de aandacht te vestigen,achten wij het gewenscht eenige bijzonderheden omtrent de bisamrat naar voren te brengen. De bisamrat is afkomstig uit de moerasgebieden van Noord- Amerika. In 1905 is ze door een Oostenrijkschen graaf medegebracht uit Alaska en aldus in Europa in gevoerd. In Amerika is ze zeer ge. zocht om haar pels en ook om het vleesch. De in Europa ingevoerde exemplaren hebben zich zeer sterk vermenigvuldigd, aanvankelijk in de omgeving van Praag, waar ze het eerst ingevoerd werden, doch later in het overige deel van Tsjecho. Slowakije en in Duitschland ln Bel gië en in Nederland werden kwee kerijen van dit dier opgericht. In ons land zijn deze mislukt, doch in België niet. Later is zoowel in Bel giëals in Nederland een verbod ge komen tot het houden van bisam- ratten. Van Belgische kweekerijen zijn echter dieren ontsnapt en hebben zich in het wild vermenig vuldigd. Het gevaar voor overschrij- schrijding der Nederlandsche grens is daarom niet meer denkbeeldig Door de Kroon is daarom thans uitvoering gegeven aan art. 3 van bovengenoemde wet, dat haar de bevoegdheid geeft maatregelen uit te vaardigen tot wering en bestrij ding van de bisamrat. Hare bestrij ding is voor ons land noodzakelijk, omdat ze aan dijken en oevervoor zieningen veel schade aanricht. Bo vendien benadeelt ze den vischstand. De naam «bisamrat» komt van het Duitsche «Bisamratte». «Bisam» be- teekent «muskus», d. i. een sterk reukwerk van scherpen, doordrin gende geur. Deze muskusreuk heeft het dier steeds bij zich. Voor haar optreden in Europa werd deze rat hier dan ook in woordenboeken enz. aangeduid als «muskusrat», waarme de dan bedoeld werden hare stam- genooien in Noord-Araerika. Van het dier wordt de volgende beschrijving gegeven: Aan de rugzijue grijsbruin tot zwart bruin behaard en aan de buikzijde grijs tot vuilwit. Het heelt kleine ooren, zwarte oogen, lange snorha ren en oranje snijtanden. Deze rat is veel grooter en zwaarder dan de z. g. woelrat, haar staart is aan het einde zijdelings afgeplat en de ach terpoten zijn opvallend groot en breed. Ze houdt zich bij voorkeur op aan de oevers van niet stroomend water. Indien de gebruiker van een per ceel daarop de aanwezigheid van de bisamrat vaststelt of vermoedt, is hij verplicht daarvan onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester van de gemeente, waarin dat perceel is gelegen. Deze verplichting rust ook op degene die op het perceel jaagt of vischt. Formulieren voor deze kennisgeving zijn op het poli tiebureau verkrijgbaar. Door den Burgemeester wordt van de ingeko men kennisgevingen mededeeling gedaan aan den Plantenziektenkun- digen dienst te Wageningen. Deze dienst doet onverwijld een onderzoek instellen. Ook eigener beweging kan de dienst opireden. Indien bij het door den dienst ingestelde onderzoek blijkt, dat zich op een perceel bisam- ratten bevinden, stelt de Burgemees ter den gebruiker hiervan in kennis. Ingevolge art. 7 van het bisamratbe- sluit 1937 zal, indien op de in die kennisgeving aangegeven dag de bisamratten niet ten genoegen van de plan ten ziektenkundigen dienst zijn opgeruimd, die opruiming zal ge schieden door de daartoe krachtens art. 61 der jachtwet 1923 aangewezen personen. Overtreding van een der desbetref fende vooi schriften wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Vermeld zij nog, dat, in afwijking van het algemeen visscherijregle- mentvoorde binnenwateren bij de opruiming van bisamratten mede mogen worden te water gebracht, te water gehouden of opgehaald netten, waarvan het netwerk van metaalgaas is vervaardigd. Krachtens art. 9 van het bisam- ratbesluit 1937 kan de Minister van Landbouw en Visscherij ook een vergoeding toekennen voor elke bij den Plantenziektenkundigen dienst ingeleverde doodeof levende bisam rat. Van deze bevoegdheid is tot heden geen gebruik gemaakt. Tenslotte zij er op gewezen, dat tot nog toe alleen de provincies Limburg, Noordbrabanten Zeeland zijn aangewezen als streken, waar voor de bepalingen van het bisam. ratbesluit 1937 gelden. Deze en andere gegevens in dit artikeltje voorkomende, zijn ont leend aan «De Bisamrat» door Dr. H. N. Kluyver, verschenen als no. 85 van de Verslagen en Mededee- lingen van den Plantenziektenk. dienst te Wageningen (prijs fl 0, 15). Ondergeteekende zal namens de Coöp. Veilingvereen. »de Langstraat« te Drunen onder georganiseerde aannemers aanbesteden Bestek en teekeningen vanaf Vrijdag 16 April '37 verkrijgbaar 5 f 5.— per stel, franco per post f5.25. Restitutie aan in- schrijvers f2. Besteding op Zaterdag 24 April '37 te Drunen. De Architect, N. J. DE BONT Gzn. Nieuwkuijk 290 a. 57445 Wij hebben nieuwe monsterboeken met een keur-collectie en gereed. Bij voorkomende gele genheid gelieve deze be slist in te zien. Bij bestelling aan tus- schen-personen, gelieve men uitdrukkelijk te vragen naar het monsterboek van onze firma. Hoogachtend, aanbevelend, Vulwijknehi Stoomdrukkerij Anteon Tillen OP ELK GEBIED DE DRUKKERIJ VOOR HET BETERE WERK. Spaarkas »DE ALKMAARSCHE VAN 1903« te Alkmaar in huishoud, artikelen, meubelen, manufacturen enz. reeds meer dan 34 jaar gevestigd, vraagt voor nog enkele vacante plaatsen in de Langstraat Zonder bewijzen van eerlijkheid en betrouwbaarheid onnodig te schrijven. 57444 Stationsstraat 13, WAALWIJK. Zadelmakerij en Stoffeerderij. j Voor Complete Woninginrichting DE ZAAK. Reparatiën aan Meubelen, Kleeden, Gordijnen, Bedden en Matrassen het Goedkoopste en Soliedste adres. KOSTELOOS ADVIES. j

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8