Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON ANNE. ,10 0 R D - B R A B AIID" RX Hogere Burgerschool te Waalwijk, PRESTO Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. Een vergelijking met het buitenland. W0ENSDA6 30 JUNI en DONDERDAG 1 JULI vanaf half 9 uur v.m. NUMMER 34. ZATERDAG 24 APRIL 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt UITGAVE: Advertentiën moeten Woensdag ej WOENSDAG en ZATERDAG Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, in ons bezit zijn. enz. franco te zenden aan den Uitgever WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs, per 3 maanden Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. 20 cent per regel; minimum 1.50. 1.25. Franco per post door 't geheele Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Op den Landdag te Vest heeft minister van Schaik een politieke rede gehouden, waarin hij een ver gelijking trok tusschen ons land en Jt buitenland. Het was een leerzame vergelijking en tevens een duidelijk baken voor de katholieke kiezers en allen die 't wel meenen met een regeering in christelijken geest. Z. Exc. begon met te zeggen, dat het voor de katholieke kiezers niet moeilijk moet vallen bij de aan staande Kamerverkiezingen hun stem te bepalen. De politieke ont wikkeling in buiten en binnenland bood daarvoor sprekende lessen. Als we niet al te eenzijdig ons blind sta ren op de crisisomstandigheden die ons allen, de een meer, de ander minder hebben getroffen, dan zullen we niet aarzelen kunnen onze stem andermaal uit te brengen op de R.K. Staatspartij. Spr. wees op zo menig kostbaar bezit, dat ons land rijk is, vergeleken bij andere landen en bij de wens naar verandering en verbetering moeten de kiezers toch vooral goed voor ogen houden, dat gene wat reeds bereikt is en te zorgen dit niet te verliezen. Ondanks alle stormen, die over land en volk zijn gegaan, hebben we volledige vrijheid van godsdienst be houden, elders zien we dit kostbare goed vernietigen en worden de ge- loovigen in de uitoefening van hun godsdienst belemmerd en verhin derd. In sommige landen worden de priesters vermoord en verminkt en worden de goederen der Kerk in beslag genomen, hier wordt hun geen haar gekrenktniemand wordt als belijder van het Christendom een haar in de weg gelegd. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 12) Eerst zei hij niets anders dan een paar maal: Toe nu, Mary!, maar toen ze ophield met schreien, vroeg hij: Waarom vraag je het Jenny niet op-den-man-af? Ik kan het gewoon weg niet, antwoordde moeder. Waar om niet? vroeg vader daarop en toen moeder weer: Wat geeft het? Ze zal me met haar liefste lachje afschepen en me voor de zooveelste maal ver tellen, dat Anne in het buitenland is en zich dolletjes amuseert. En dat zou ik niet kunnen verdragen, Cyril ik zou het werkelijk niet kunnen ver dragen. En toen? drong John aan. Toen zei vader: Wij hebben niets om op af te gaan; absoluut niets. Daarop barstte moeder in een hart verscheurend snikken uit en toen ze eindelijk tot bedaren kwam, hoorde ik haar zeggen Delia zweeg en bracht de hand aan haar mond. Het onderwijs is in Nederland vol komen vrij, de bekostiging van het Bijzonder onderwijs geschiedt op voet met volkomen gelijkheid met het openbaar onderwijs. Evenzeer is het verenigingsleven hier te lande in geen enkel opzicht beperkt. Wat is daarvan elders overgebleven in landen, die oneindig groter katho lieke bevolking tellen als het onze? Het Nederlandse volk kan vrijelijk zijn wensen in pers en vergaderin. gep tot uiting brengen, kritiek is mits men zich niet aan strafbare feiten schuldig maakt, volkomen geoorloofd. Door middel van het parlementaire stelsel heeft de burger met zijn stembiljet rechtstreekse in vloed op het regeringsbeleid en de totstandkoming van wettelijke over heidsmaatregelen, elders kent men de dictatuur. Ook op sociaal terrein kan ons land de toets der vergelijking met andeie landen doorstaan, in welk verband spr. o,m. wees op de ver zekeringswetgeving, de arbeidswet- Aalberse en de Bedrijfsraden-wet. Ondanks ernstige finantiële moeilijk heden, waarmede de regering te kampen heeft gehad, is deze sociale wetgeving intact gelaten, zelfs nog uitgebreid met verbindendverklaring der collectieve arbeidsovereenkomst en de nieuwe pachtwet. Spr. wees er op hoe ons land het op economisch terrein hard te ver duren heeft gehad, tal van welvaarts bronnen werden voor ons land verstopt: gebrek aan exportmoge lijkheid, scheepvaart en vermindBrde inkomsten van Indische cultures werkten de werkloosheid in de hand. Zonder dat er wat aan te doen was, waren deze drie factoren in belang rijke mate oorzaak, dat ons land in menig opzicht ernstiger getroffen werd dan andere landen. Ga voort Ik kan. niet. Waarom kunt u niet? Er was iets onuitsprekelijk droef geestigs in den verbijsterden blik waarmee ze naar hem keek. Ik kan het niet. John kwam bij haar staan en legde zacht zijn hand op haar arm. De span ning die zich in hun gesprek ontwik keld had, bracht iets van de ver trouwelijkheid van een ouderen broer in zijn houding tegenover het meisje. Delia, je moet het mij vertellen... ik moet het weten. Je wilt immers ook, dat ik haar zal terugvinden! Ze zei ze huilde aan één stuk door ze zei: O Cyril, waarom ver bood Sir Anthony je ooit weer haar naam te noemen? Delia schokte van het snikken, ze trok haar arm weg en met een schorre stem vervolgde ze: Dat zei ze! Wat kan ze er in vredes naam mee bedoeld hebben? Waarom wilde Sir Anthony niet heben dat vader Anne's naam voortaan noemde? Wat antwoordde je vader op de vraag van je moeder? Ik weet het niet, kindlief, zei hij. „Ik weet het niet" dat zeggen ze alle maal. Ik wordt er naar van, dat tel kens te hooren. Er moet toch iemand zijn, die weet wat er precies gaande is. John knikte. Ik wordt er ook akelig van. Zeide ze verder niets? Neen, moeder huilde alleen maar. Er volgde een stilte. De lentezon zette alles om hen heen in gouden Spr. constateerde thans gelukkig afnemende werkloosheid en heeft vertrouwen, dat deze zwarte plek in ons volksbestaan langzamerhand zal verdwijnen, althans sterk vermin deren. Ondanks grote di uk leeft ons land en ons volk materieel nog in vele opzichten veel beter dan in menig ander land en de grote innerlijke kracht, het weerstandsvermogen en de rustige energie, die de Nederland se bevolking steeds heeft geken merkt, zullen de elementen zijn, die het ons mogelijk kunnenmaken.de malaise en de crisis binnen niet al te lange tijd te overwinnen. Met dit beeld voor ogen moet men eens een blik richten naar het buitenland, waar revoluties en omwentelingen, dictaturen en onderdrukkingen van minderheden schering en inslag zijn, waar niets van ware vrijheid is over gebleven, zonder dat het de bevol king iets meer heeft gebracht aan welvaart en levensgeluk Wij wensen hier te lande niet VERZEKER BIJ DE gloed; de oude, grijze kerktoren stak donker en scherp-gesilhouetteerd af tegen een helderen turkooisblauwen hemel. John spande zijn hersens in om uit de vage, raadselachtige mede- deelingen van het meisje een conclu sie te trekken. Delia, verbrak hij ten laatste het zwijgen, je zei, dat Jenny en Anne naar Londen gingen en Jenny alleen terugkwam. Er moet toch een reden zijn opgegeven voor het niet terug komen van Anne. Ze zeiden, dat ze den trein ge mist had. Ik zag Jenny thuiskomen, doordat ik toevallig juist naar de Hall was gegaan om een boek te ruilen. Anne leende mij namelijk altijd boe ken. En toen ik vroeg waar Anne was, zei Jenny: O, die heeft den trein niet gehaald; ze komt morgen! Maar ze kwam niet de volgenden dag; ze kwam heelemaal niet meer. Maar wat gaven ze voor verkla ring van haar wegblijven? Dat ze ziek was geworden, en dat bleven ze volhouden. Later vertelden ze, dat ze naar het buitenland was om op krachten te komen. Maar zoo als ik straks al zei, ik geloof er geen woord van. John staarde peinzend voor zich uit. Ze kan inderdaad ziek zijn ge worden, zei hij toen. Anne was niet ziek. Ik ben er zeker van, dat ze niet ziek was. dat Jenny loog. Weer liet Delia dien bit teren lach hooren. Jenny kan mij niet Het TOELATINGS-EXAMEN voor de nieuwe cursus wordt afgenomen op Voor aanmelding gelieve men gebruik te maken van het FORMULIER VAN AANGIFTE, dat vanaf heden tijdens de schooluren kan worden afgehaald aan het schoolgebouw (Mr. v. Coothstraat 27). Spreekuur v. d. Directeur 's Maandags van 4-5 en 7-8 namiddag. De Directeur, Drs. G. J. DE VRIES. onze verworven vrijheden op te geven en te geraken in een on Nederlandse toestand. De grote strijd tegen die extremis tische gevaren wordt echter gestre den met geestelijke middelen en met wapenen, die onze godsdienstige op voeding ons volk verschaft heeft. Daarom wekt spr. tot eensgezind heid op en laakt hij hen, die zo zwak waren, dat ze de moed misten de beloften af te wijzen van radicale agitaties en die thans in de gelederen van de vijand hand-en spandiensten verrichten. Even verwerpelijk echter is de vorming van kleine partijen, die in de kamer niets geen invloed zullen hebben en die slechts de verzwak king betekenen van de R.K. Staats partij, welke door eenheid in de toekomstige Kamer zoveel zal kun nen doen. Spr. verwachtte, dat, hoewel de betere conjunctuur verwachtingen bood van betere en vruchtbaarder parlementaire arbeid, de komende zittingstijd van de nieuwe Tweede Kamer het beeld zou geven van ster ke principiële en heftige menings verschillen en beraadslagingen. Verwijzend naar het programma von de R.K. Staatspartij hoopte hij voor den mal houden. Als ze zoo honingzoet praat en je van onder haar oogleden aankijkt, dan weet ik, dat ze leugens vertelt. Maar haar va der, ze wachtte even, Sir Anthony geloofde in het begin werkelijk, dat ze ziek was, in het begin. Delia sprak de laatste drie woorden met bijzonderen nadruk uit. Hoe weet je dat? Ik sprak hem vlak voor de brui loft en hij praatte over niets anders... hij verleide, dat Jenny het zich zoo vreeselijk aantrok, dat Anne nu geen bruidsmeisje kon zijn en dat hijzelf het dood jammer voor haar vond om juist in dezen tijd ziek te worden, maar hij hoopte, dat ze gauw weer beter zou zijn en dan moest ik haar direct komen opzoeken. Ik vroeg hem of hij bij haar was geweest en hoe het haar ging, maar hij had haar nog niet bezochthij kon niet van huis, hij had het ontzettend druk met de toe bereidselen van het huwelijk en daar bij, Anne mocht absoluut geen bezoek hebben. Maar Jenny of juffrouw Jo nes helden iederen dag op om te vra gen hoe het met haar was en de be richten luidden gunstig. De beter schap zou wel niet lang meer op zich laten wachten, zooals hij al gezegd had. John herinnerde zich wat Lewis Smith hem verteld had kort na Jen ny's trouwen had Sir Anthony zijn testament veranderd; vlak vóór het huwelijk had hij nog vriendelijk, nor maal, over Anne gesproken en een dat het zou gelukken een zeer sterk katholiek blok in het centrum te plaatsen, waarop het land en de regering als brekend element zou kunnen rekenen en vertrouwen. 2 PAKKEN VOOR 12 GTS VOOR DE SCHOONMAAK paar weken later mocht haar naam niet meer genoemd worden en had hij haar onterfd. Met gefronst voor hoofd tuurde John naar de sleutel bloemen zonder er iets van te zien dan een schemering van lila. Delia kwam dichter bij hem. Hij zei, dat ze iederen dag op belden. Het was geen bewuste leugen van den armen man; hij wist niet beter of ze deden het. Maar dat was niet zoo. Hoe weet je dat? viel John scherp uit. Zult u het heusch niet verder vertellen? Ik zou het ellendig vinden c-m juffrouw Mellow in moeilijkheden te brengen. Ze is beheerster van het postkantoor en toen ik een keer bij haar thee dronk ze is een goede kennis van ons, moet u weten zei ik ook terloops, dat al die gesprekken met Londen haar wel een hoop extra moeite zouden bezorgen. Wat voor? gesprekken? vroeg ze. Belt Miss Jeni fer niet telkens Londen op, vroeg ik. Miss Mellow begon te lachen. Ze heeft Dinsdag over haar bruidsjapon ge telefoneerd en Donderdag over een heele serie kleine bestellingen. Maar met die twee gesprekken heb ik het niet extra druk gehad, hoor! Maar belt ze dan niet iederen dag op om naar Miss Anne te vragen? vroeg ik verbaasd. Om naar Miss Anne te vragen? En dan nog wel iederen dag? (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waaliybschc en Langstrantschc Conranl, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIQE VOORWAARDEN n

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1