DITZwarte TER Overzicht Waalwijks Belang gedurende haar 30-jarig bestaan. Zaterdag 24 April 1937 No. 34 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Hootdpijn, Kiespijn, STo™™ III. (Slot). 'Ier gelegenheid van het 2U-jarig bestaan vormde zich een comité, ne- staande uit de heeren: A. Verwiel, .J. van Eijkelenburg, Th. van Mierlo, i'. Verwiel, P. van Scliijndei, A. v. oent en C. Spapens, om gelden hijeen ie zamelen om die de vereeniging aan te bieden voor het geven van Volkscon certen. Deze collecte bracht bijna j 4UU.op. Actie werd mede gevoerd om een autobus-verbinding te krijgen in de Klei, niet als resultaat dat de A.T.O. eene uitstekende verbinding vormde, die echter moest worden opgeheven, omdat Ged. Staten het opnemen van reizigers onderweg verboden. Tal van besprekingen werden op be- stuurs- en algemeene vergaderingen gehouden, plannen en begrootingen werden gemaakt om te komen lot aan leg van een ijsbaan in onze gemeente. Werd eerst besloten Galgenwiel daar voor te bestemmen, toch achtte men een baan nabij de kom èn minder ge vaarlijk èn meer gewenscht. Hel be stuur trad in onderhandeling met eigenaren en huurders van terreinen langs de havenkade. Een en ander had succes en kon het bestuur van Waal wijks Belang de „Waalwijkschc IJs club" stichten en alle gegevens over dragen aan het eerste bestuur, dat be stond uit de heeren: W. Eibers, voor zitter; A. v. Hilst Jr. secretaris; J. Verwiel-de Greeff, penningmeester; P. Dekkers, P. Kalis, Chr. Klerkx, J. N. v. Loon en C. G. Nieuwkoop. Dit be stuur legde een uitnemende baan aan bij en met watertoevoer uit de Haven. Vele aandeelhouders steunden dit werk dat in een groote behoefte voor ziet. Evenals het initiatief en de voorbe reiding indertijd van de Waalwijksche Zwemclub, die in Hoefswiel een on geëvenaarde bad- en zwemgelegen- heid biedt, mag ook de oprichting der ijsclub door Waalwijksch Belang een zaak van groot belang geacht worden. Het eerste bestuur der Waalwijk sche Zwemvereeniging waaraan W.B. hare voorbereidende werkzaamheden kon overdragen bestond uit de heeren 1). G. Lackamp, voorzitter; N. Gragt- mans, vice-voorzitterJac. Spijker man, secretaris; L. H. Both, penning meester; Jud. v. Delft, Jud. Timmer mans, P. J. Letschert en G. v. Imbeeck, commissarissen. De herdenkingsfeesten van het 75- jarig bestaan van ons oudste gezel schap de liedertafel „Oefening en Vermaak", de winkelweek in samen werking met de winkeliersverenigin gen, ue stieiiting van een fonds voor voiKsconcerien dateeren van laieren uatum. c.en voorname gebeurtenis in liet jaar 19J2 was de herdenking van het zo-jarig bestaan onzer Vereeniging. Lr bad zich voor deze gelegenneia een comité van huldiging gevormd, waar van ue beeren J. van lersel, J. van rleesbeen en G. Raming resp. de iunf iles van voorzitter, secretaris en pen ningmeester bekleedden, terwijl liet eere-eomité uit een 2o-tal personen bestond, waarvan enkelen ook buiten Waalwijk woonachtig. Het bestuur hield op 21 Maart een zeer druk bezochte receptie, bij welke gelegenheid de otlicieele huldiging door den voorzitter van het comité plaats vond door aanbieding van een uedrag oor het geven van volkscon certen, terwijl bovendien een praentig uitgevoerde herinnerings-album werd aangeboden, alsmede een lijst van nieuwe leden. In hetzelfde jaar had de opening plaats van het nieuwe Raadhuis, waar voor Waalwijks Belang uitgebreide feestelijkheden organiseerde. Opnieuw werd contact gezocht met het gemeentebestuur van Kaatsheuvel en thans met succes, daar in werkver schaffing een begin werd gemaakt met verbetering van den weg naar den Roestelberg, terwijl een „Wegen fonds" werd gesticht, waaruit de ge sloten annuiteitsleening groot 26UÜ.- ■moest worden afgelost en om te ko men tol verdere verbetering van dezen weg. Een uitgebreide krachtige actie, die Waalwijks Belang voerde om met an dere instanties het Kantongerecht voor Waalwijk te behouden mocht helaas niet baten. In 1933 werd besloten tot uitgave van wandelkaarten van Waalwijk en omgeving, waarvoor veel belangstel ling bestond. Medewerking werd verleend tot de uitgave van een speciaal Waalwijk nummer van „Ons Nederland". Besloten werd tot het houden van een jaarlijksch volksfeest op 15 Augustus, ter bevordering van het Vreemdelingen-verkeer naar onze ge meente met al de voordeden hieraan voor de neringdoenden verbonden. Een actie werd gevoerd tegen het stopzetten der pontveeren te Dronge- len en Capelle gedurende den nacht. Het jaar 1934 bracht voor het eerst een motordag in onze gemeente, die onder medewerking van het bestuur van Waalwijks Belang door de „Mo torclub Waalwijk "keurig geregeld door Céhadé. VII. 8) Het verdere gedeelte van de avond was „Tommy" (zoals de jongens hem al gauw noemden) genoodzaakt om gebeurtenissen op te diepen uit z'n detective-leven, waar de jongens natuurlijk een en al aandacht voor waren, en zó goed hadden ze geluis- ferd, dat Joop zó onder de indruk was, dat hij met kleren en al aan op lier veldbed ging liggen, waartegen de jongens natuurlijk protesteerden. V. Op heterdaad betrapt, maar toch nog ontsnapt! Langzaam kropen de uren voorbij. Juist had het half twaalf geslagen en de hele omgeving lag in diepe rust, be halve Tom, die langzaam op en neer liep te slenteren, scherp rondkijkend, of hij niets verdachts kon bespeuren tussen de struiken. Tot nu toe had zich nog niets voor gedaan maar toch bleef Tom een en al aandacht. En vooral keek hij telkens naar de weg, en luisterde dan, of hij soms een auto hoorde stoppen. Plotseling meende hij een geritsel in de struiken te horen en direct sloop hij voorzichtig achter de tent, om daar eens rustig af te wachten: hij had z'n revolver in z'n hand. Ruim tien minuten bleef Tom zo staan, z'n ogen scherp gericht op de bomen, vóór hem. Ik zal me wel vergist hebben, dacht hij bij zichzelf, maar nu hoorde hij weer hetzelfde geluid, en enige ogenblikken later kon hij een sluipende gedaante zien, op ongeveer 50 meter afstand. Heel voorzichtig ging Tom de tent binnen, maakte zonder leven de jon gens wakker en zei hen, niet te praten. Zo zacht als ze maar konden trok ken de jongens wat kleren aan en bleven inspannend zitten luisteren. Je blijft hier maar kalm zitten: ik probeer achter den man te komen en als ik roep „hands-up", wachten jullie nog even, en dan kom je te voorschijn en maak hem maar met je revolvers bang, begrepen? Ja, fluisterden ze terug. Meteen was Tom weer verdwenen en zaten de jongens alleen in de tent, was en een groot succes had. Door W.B. werd een Comité samen gesteld, hetwelk Mevr. Ester de Boer van Rijk huldigde bij gelegenheid van haar jubileum-uitvoering in Musis. Namens het bestuur van W.B. had den voorzitter en secretaris verschil lende vergaderingen in 's-Bosch om te komen tot stichting van een V'erkeers- Vereeniging in Oostelijk Brabant. Om ons onbekende redenen is dit door „Bosch Belang" goed opgezet plan, waarvoor veel belangstelling bestond, op niets uitgeloopen. Pogingen werden aangewend om in de zalen van het vroegere Kantonge recht in ons nieuwe Raadhuis een oudheidkamer gevestigd te krijgen. Vele besprekingen hadden plaats om mede te werken aan de tot standko- ming van een sportpark, waarvan tenslotte door de gemeente moest worden afgezien daar het Rijk onvol doende steun gaf voor de uitvoering in werkverschaffing. De aanvang van 1935 was voor onze Vereeniging geheel gewijd aan plan nen om te komen tot een bloemen tentoonstelling in de zaal van Musis. De voorbereiding liep aanvankelijk zeer vlot, doch het bestuur moest, hoewel zeer tot haar spijt, van haar voornemen afzien daar om nog steeds onbegrijpelijke redenen geen overeen stemming kon worden bereikt met de plaatselijke bloemisten, hoewel in tal van besprekingen, voorstellen en toe zeggingen in verschillende en zeer te gemoetkomende vorm werden gedaan. In Mei van genoemd jaar bereikte W.B. dat de groote jaarvergadering van den Zuivelbond van Brabant en Zeeland in hotel Verwiel plaats vond. Aan de honderden leden, welke dien dag onze gemeente bezochten werd in de morgenuren door de N.V. „Noord- Braband" een excursie aangeboden naar hare landgoederen. Op verschillend gebied ontplooide Waalwijks Belang hare activiteit door naar best vermogen mede te werken tot behoud voor onze gemeente van de Kamer van Koophandel en van den Keuringsdienst voor auto's, jam mer genoeg zonder succes, terwijl zij mede den stoot gaf om te komen tot een huldiging van den heer A. Prin- cen als grondlegger der gymnastiek in deze gemeente. Hoewel in de voorjaarsvergadering van het jaar 1936 besloten was in Augustus een 2-daagsch feest te orga- niseeren, werd hiervan voor dat jaar afgezien, daar ons de uitnoodiging be reikte de organisatie der feestelijkhe den op ons te nemen bij gelegenheid van het 12J^-jarig ambtsjubileum van burgemeester Moonen. Deze herdenking, die plaats had op 1 September is in elk opzicht schitte rend geslaagd en bij die gelegenheid, in ademloos stilzwijgen te wachten. Ssst, siste Albert, horen jullie niets? Ja, ik hoor tenminste de struiken ritselen. Nu konden ze heel duidelijk horen, dat er iemand in het bos zat, maar vijf minuten later scheen de man vlak bij te zijn, want ze hoorden geen struiken meer, maar nu konden ze duidelijk zacht schuifelende voetstappen horen. Nog twee minuten gingen in beklem mend stilzwijgen voorbij en toen plot seling hoorden ze Tom hands-up" roepen, daarna hoorden ze een ge smoorde vloek en direct daarop spron gen de jongens te voorschijn en hiel den hun revolvers recht opnie mand anders danTom gericht!! Wat is dat nou? riep Albert ver wonderd uit. Wat dat is? Wel, een verduiveld slimme kerel, die daar juist met z'n auto wegrijdt. Dit zeggende wees hij naar een auto, die in een suizende vaart over de weg reed. Wat is er dan gebeurt? Hoe zit dat in elkaar? Wel, heel eenvoudig, ik sloop achter de kerel aan en hij wist niet, dat er iemand achter hem was. Toen hij vlak bij de tent was, hield ik de loop van m'n revolver op hem gericht en schreeuwde „hands-updat zul len jullie ook wel gehoord hebben. Verder is alles zo vlug gebeurd, dat de kerel al bijna in z'n auto zat, voor ik wist wat er gebeurde. Zogauw ik „hands-up" had geroepen, heeft de kerel zich omgedraaid, had zeker een stuk ijzer of hamer in z'n handen en sloeg me voor dat ik wist wat er ge beurde, mijn revolver uit m'n handen en was weg, en voor ik de gelegenheid had om te schieten, kon ik den man al nergens meer zien en nu is hij juist met z'n auto vertrokken, zoals je hebt kunnen zien! 't Is jammer, maar we zullen hem misschien nog wel eens te pakken krijgen, maar dan beter als nu! zei Joop. Het was intussen half een en Tom z'n wachttijd was verstreken, zodat alsmede in de geheele voorbereiding, manifesteerde zich eendrachtige sa menwerking tusschen alle in onze ge meente gevestigde vereenigingen, die culmineerde in een grootsche alge meene zang- en muziekhulde op het raadhuisplein, met de feërieke feest verlichting, schitterende gymnastiek- utvoeringen en de aanbieding van het huldeblijk door den Voorzitter van W.B. namens alle ingezetenen, be staande uit een parkaanleg met daarin passend monument, aan de Burgem. v. d. Klokkenlaan, waarvoor de giften uit alle rang en stand door groote vrij gevigheid binnen kwamen. Waalwijk heeft in die dagen getoond wat kan worden bereikt door algemeene sa menwerking onder een deskundige en beproefde leiding. Op verzoek van een 15-tal leden had een buitengewone algemeene vergade ring plaats, inzake het voorstel van het gemeentebestuur tot bebouwing der Westzijde van het Raadhuisplein. Onze pogingen slaagden om verbe tering te krijgen van den ingang in het stationsgebouw der S.S., evenals onze actie voor het behoud van volledige openstelling van het postkantoor op werkdagen en gedurende 2 uren op Zondag. Geen succes hadden echter onze bemoeiingen voor het behoud van het kantoor der Domeinen alhier. Door bebouwing van de Westzijde van het Raadhuisplein, waarin was opgenomen een vaste muziekkiosk werd de losse kiosk, eigendom der Vereeniging, overbodig, zoodat deze werd verkocht. Zoo zijn wij tenslotte in het jaar 1937, zijnde het 30ste bestaansjaar onzer Vereeniging, waarin reeds in den aanvang twee besluiten mogen worden genoteerd van meer dan ge wone beteekenis en wel: nadere plannen voor een geschenk voor het nieuwe Raadhuis bestaande uit 'meubelen voor de trouwkamer, waarmede W.B. dan eindelijk gevolg kan geven aan een reeds lang gekoe- sterden wensch; en de herdenking van het 30-jarig jubileum, zij het ook op eenvoudige wijze. Bovenstaande in chronologische volgorde opgesomde feiten, waarbij nog kunnen worden gevoegd de schit terende rij van feesten o.a. het Vre desfeest, de tallooze volksconcerten in den loop der jaren, de huldiging van personen en vereenigingen, de pogin gen om vestiging van industrie en handelszaken te bevorderen, waarvan verschillende voorbeelden zelfs van grootbedrijven zijn aan te wijzen, de steeds doorwerkende reclame door gid sen en brochures voor industrie, plaats en omgeving, de jaarlijksche St. Nicolaas-bedeeling van de armen door de zeer gewaardeerde medewer king der dames van Waalwijks Belang, de vele verzoeken om inlichtingen aan het secretariaat mogen nog in genen deele aanspraak maken op volledig heid. Des te duidelijker treedt dan echter naar voren de bijzondere plaats, die een vereeniging als W.B. in de gemeente inneemt en hoe uitgebreid haar werkingssfeer kan worden op gevat, zonder op eenigerlei wijze het terrein te betreden, waar andere in- stantis, zij het alleen of op de eerste plaats hun stein hebben te doen hoo ien. Met het volste recht meen ik dan ook te kunnen vaststellen dat onze Vereeniging kan terugzien op een eer vollen en belangrijken staat van dienst dat zij trotsch mag zijn op den alge- legden weg en volkomen heeft beant woord aan de verwachtingen die de oprichters hebben gekoesterd toen zij 30 jaar geleden de Vereeniging W.B. stichtten. Ik kan u verzekeren dat het mij een eer is van deze vereeniging 15 jaar bestuurslid en 5 jaar voorzitter te zijn geweest, niet alleen omdat ik aan voel de groote beteekenis van een der gelijke vereeniging in de samenleving, maar niet minder om de prettige eens gezindheid, die zich steeds openbaart in de geregelde bijeenkomsten van ons bestuur en immer tot uitdrukking komt in de vergaderingen met onze leden. Ik acht het dan ook tot mijn plicht en ik doe dit met overtuiging als ik mijne mede-bestuursleden dank zeg voor de wijze, waarop zij steeds bereid zijn in onderlinge samenwer king de belangen der Vereeniging te dienen, een dankwoord, dat 'moet uit groeien tot allen die in de afgeloopen 30 jaar een bestuursfunctie hebben bekleed, waarbij wij met eere herden ken degenen, die ons door den dood zijn ontvallen. Tot de leden blijf ik zeggen, steunt Uwe Vereeniging, tracht nieuwe leden te werven, bezoekt trouw de alge meene vergaderingen, bepleit hier Uwe belangen, doch vooral werkt mee in de groote lijn tot het algemeen be lang, tot Waalwijks Belang. Dan alleen zal liet mogelijk zijn dat onze Vereeni ging blijft beantwoorden aan haar doel en moge deze terugblik over de verstreken periode van 30 jaar een spoorslag zijn voor ieder onzer om naar eigen kunnen en vermogen te blijven medewerken om het bestaans recht der Vereeniging Waalwijks Be lang steeds vaster te grondvesten, daar wij de overtuiging mededragen veel te kunnen doen en te kunnen blijven doen in het belang van de leden, van plaats en streek. pijnen te verdrijven is een MJjnh«rdfc'«Poeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist Albert hem nu afloste en de anderen hun onderbroken slaap weer konden hervatten. Het verdere gedeelte van de nacht verliep ongestoord en „de man van de zwarte ster", zoals Joop hem noemde, kwam niet meer terug. VI. De geheime bergplaats ontdekt. Weer waren enkele dagen verlopen, maar nog steeds hadden ze den man niet meer gezien. Nu waren ze in het midden van de tweede week en 's-Woensdags stelde Tom de jongens een vraag, n.l.: Waarom zouden die mensen ons zo graag hier weg hebben? Wie weet daar een antwoord op? Ik denk, zei Albert, dat ze hier op dit terrein iets uit willen voeren, wat niet in den haak is, en daarom willen ze ons dan weg hebben. Juist, dat is zo. De „Zwarte Ster" is een dievenbende, die wellicht hier een van haar, of misschien haar enig ste geheime bergplaats heeft. Daarom was het nog niet zo slecht, als wij daarnaar eens gingen zoeken, want die man zal voorlopig hier wel niet terug durven te komen. Dus als jullie het goedvinden, gaan we nu op zoek naar de geheime bergplaats. Ja, natuurlijk vinden wij dat goed riepen de jongens enthousiast uit. Verder moet ik nog zeggen, dat ik gisteren, toen ik in de stad was, nog even een bezoek heb gebracht aan jullie ouders, en ik heb ze van jullie toestand op de hoogte gesteld en ik heb ze verzekerd, dat ze zich helemaal niet ongerust over jullie behoeven te maken. Maar weet je wel, Tom, dat we hier geen enkele schop in ons kamp hebben? O, daar heb ik al op gerekend, die kunnen we bij boer v. d. Wiel krijgen. Ik heb de boer een en ander verteld en hij heeft me belooft dat hij het aan niemand verder zal vertellen. Dus, als Gerard, Joop of Albert even naar de boer wil gaan en het gereed schap gaan halen, kunnen we dadelijk beginnen. Of wacht eens, misschien is het makkelijker, als je met twee man gaat. Je moet vier schoppen meebren gen, verder een of twee houwelen, als we soms met stenen te kampen hebben en anders niets meer, geloof ik. Vijf minuten later fietsten Gerard en Joop naar de boer toe, om het ge reedschap te gaan halen. Intussen zaten Albert en Tom te bespreken op welke plaats ze het beste zouden kunnen beginnen. Maar, vroeg Albert, zouden die heren nu niet bang zijn, dat, wanneer de boer dit land gaat omploegen hun schuilplaats ontdekt? Nodeloos om zich daar bang over te maken, want ze weten schijn baar goed, dat de boer nog nooit iets aan dit land heeft gedaan en er ook nooit iets aan zal doen, want de boer beschouwt dit als een van z'n mooiste stukken grond, daarom laat hij het, zoals het is. Maar we zullen eens gaan kijken, of we misschien iets kunnen vinden wat op de bergplaats wijst. Oplossingen van vorige week. Veldhuizen: Zeist: Alfen; Duizel: Ophemert; Oudetonge; Tiel; Hooge- zand: Giethoorn: Vreeswijk. Spreekwoordraadsel van 8 woor den en 32 letters. 13. 20. 32, 2, 8. 12. 1. 23, 10, 29, 5, 28 vaandrig. 4, 11, 23, 16, 25. 7 zeebanket. 9. 21, 24. 17, 1, 3, 28 insekt. 18, 30, 31, 23, 6 heerlijk gebak. 13, 27, 19, 22. 15 schuier, veger. 26, 14, 6 niet mager. Spreekwoordraadsel van 10 woorden en 53 letters. 2, 39, 3, 19, 8. 42, 22 verlaten. 18, 5. 16, 48. 37. 23, 4, 51, 46 gevan genis. 27, 10 6, 1, 40, 36. 43, 33. 45 rogge- halmen. 12, 44, 11, 24, 26, 33, 45 niet boven. 13, 39, 29, 52, 49, 15, 47, 17. 53 maakt macht. 46, 18, 43, 20. 31. 37, 38, 21, 32. 50. 6 wegwerker. 41, 28, 7, 42eilan d in N.O.I. 14, 25, 21, 30. 20, 9, 37 edelsteen. Ik ben een klein diertje; neemt ge mijn eerste letter weg, dan ben ik nog een dier.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5