CENTRAAL TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Buitenlandsch Nieuws KANTONGERECHT. Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS „De Echo van het Zuiden" „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Meer actie in den Spaanschen strijd. Gisteren was een iets grootere bedrijvigheid op de gevechisterrei- nen in Spanje merkbaar. Het be langwekkendst waren zekere berich ten uit Madrid, volgens welke aldee- lingen regeenngslroepen nog maar enkele kilometers ten Zuiden van Toledo staan. Voorposten zouden de eerste huizen der buitenwijken bereikt hebben. De berichten ver volgen«L)e opstandelingen, die voortdurend door het geschutvuur gehinderd worden, moeten iederen dag terrein prijsgeven. Dinsdag kon den de regeenngslroepen na een heftig voorbereidend geschutvuur eenige loopgraallinies nemen. De vijand moest zich na wanhopigen tegenstand terugtrekken. Men heelt den indruk dat zij steeds meer hun vrijheid van beweging verliezen en zelfs gevaar loopeu te worden inge. sloten». Van het hevige bombardement van Madrid, dat ook gisteren heeft voortgeduurd, werd gisteravond of ficieel het aantal slachtoffers als 32 opgegeven. Er zijn ook talrijke gewonden. Een granaat ontplolle op drie meter afstand van een tram en de scher ven kwetsten een twintigtal inzit tenden, waarvan sommigen doode- lijk. Nauwelijks 2UU meter verder werden twee vrouwen gedood. Radio-Sevilla maakt melding van eenige actie der rechtsche troepen in de streek van Durango, mogelijk gemaakt door een tijdelijke opkla ring van het weer. Dit immers achtte men aan die zijde de eenige belemmering van het offensief in Biscaje. Tusschen Bilbao-Biarritz en Bay. onne wordt een luchtdienst in het leven geroepen. Dagelijks zal het traject in beide richtingen worden gevlogen. Intusschen heeft reeds de rechtsche commandant van Irun medegedeeld dat de verkeersvlieg tuigen van de nieuwe lijn,wanneer zij zich binnen een zone van tien mijl boven de Spaansche wateren begeven, door de rechtsche jacht vliegtuigen zullen worden achter volgd en neergeschoten, indien zij geen gevolg zullen geven aan het bevel om terug te keeren. Mussolini en Schuschnigg. Schuschnigg heeft tijdens de be sprekingen te Venetië zijn kaarten op tafel geworpen. Oostenrijk is bereid trouw te blijven aan de pro tocollen van Rome, indien de Ra- liaansche buitenlandsche politiek ook onveranderd blijft. Oostenrijk wenscht zich bij geen verbond of blok aan te sluiten, noch bij een Duitsch-Italiaansch, noch bij een anti-Duitsch blok. De Oos- tenrijksche politiek wordt geken merkt door een gelijke vriendschap pelijke houding tegenover alle buurstaten. Schuschnigg, aldus meent men te weten, is bereid het standpunt te aanvaarden dat de restauratie van het huis Habsburg op het oogen- blik inopportuum is,doch Mussolini erkent dat de restauratie een kwes tie van zuiver binnenlandsch po- litieken aard en daarentegen de Anschluss een internationaal vraag stuk is. De tewaterlating van de Tromp. Ten gevolge van een ingetreden vertraging zal de tewaterlating van den flottieljeleider Tromp op de werf van de Nederlandsche Scheeps bouw Mij. te Amsterdam eenigen tijd moeten worden uitgesteld. De strijd tusschen omroep verenigingen en Buma. Gisteren heeft het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen in het civiele geding tusschen het Buma (bureau voor rauziekauteursrechten) en de radio-omroepvereenigingen A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R A. Het Hof heeft het Buma in het gelijk gesteld. Amsterdam New.Yorkin 20uur. De N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker heeft reeds geruimen tijd het ontwerp van een landvliegtuig voor Oceaanverkeer gereed liggen. Het project betreft een multi-moto- rigen eendekker met slaapgelegen heid voor 16 20 passagiers en in staat den afstand Amsterdam - New- York, met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur, in 20 uur zonder tusschenlanding af te leggen. De belasting op devaluatie-winsten. De Belgische Kamer heeft Woens dagmiddag een laatste bijeenkomst gewijd aan de bespreking van het regeeringsontwerp, strekkende tot helling van een speciale belasting op de winsten, gemaakt bij gelegen heid van de tweede devaluatie van den Belgischen franc. Deze belasting bedraagt 20 pCt. van het gebruikte kapitaal. Daaraan zijn onderworpen de personen, die bij verrichtingen, bedoeld in het eerste artikel, ver koop van Belgische francs tegen buitenlandsche deviezen, aankoop van buitenlandsche deviezen, of van goud, sommen besteed hebben, die ten minste 1 millioen francs bedroe gen in de periode tusschen 1 No. vember 1934 en 31 Januari 1935 en 1Ü0.00U francs in de periode tus schen 1 Februari en 29 Maart 1935. Het wetsontwerp werd aangenomen met 128 tegen 1 stem en 15 ont houdingen. Pius XI heeft weer last van pijnen. Paus Pius XI heeft, naar United Press van gezaghebbende zijde ver neemt, opnieuw last van zijn kwaal in de beenen, zoodat de pijnen weer zijn komen opzetten. Professor Mi- lani heeft er bij den paus ten sterkste op aangedrongen, zijn werkzaam, heden lothet minimum te beperken en de beenen rust te geven. Joden en Katholieken in Duitschland In Zuid Duitschland hebben 23 verzekeringmaatschappijen in Würt temberg besloten in den vervolge geen vee meer te verzekeren, dat gekocht is van Joden en26crediet instellingen wenschen geen credieten meer te verleenen om van Joden vee te koopen. Deze twee besluiten zullen voor Joden den veehandel onmogelijk maken en voor de Joden in Württemberg was de handel in vee een van de voornaamste mid delen van bestaan. Fotohandels, die niet-Arisch zijn, worden ook ernstig in huu vak benadeeld, aangezien zij hun klanten niet de nieuwste boeken en brochures mogen verstrekken, waarin beschreven staat, hoe de apparaten, die zij verkoopen, wer. ken. Reeds eenigen tijd zijn Joodsche en semi-Joodsche bedienden uit leeszalen en boekhandels verwijderd. De film »Condotrerri« is her. keurd moeten worden en de passage der Paushulde en het kerkelijk huwelijk zijn er uit verwijderd. De plebaam te Eichstatt, oud majoor van 't Duitsche leger is verbannen, omdat hij geprotesteerd had tegen de lastercampagne tegen priesters en religieuzen. De kostschool der Engelsche zusters in München is gesloten. Het is den ouders voortaan verboden de kinderen te dwingen om naar de kerk of catechismus te gaan. Kapelaan Rossaint te Dus- seldorf beschuldigd van voor bereiding van hoogverraad, is ver oordeeld tot 15 jaar tuchthuis en tien jaar verlies van burger rechten. De Fokker fabrieken zijn nog nie tot den bouw overgegaan. Hoog water. Alle groote rivieren stijgen nog steeds en ook bestaat groot gevaar voor hel werken van de Beersche Maas, alwaar kistdammen worden gemaakt. Er staat overal geweldig veel water, in de omgeving \an Roer mond en Breda, staa, alles voorde zesde maal dit seizoen onder. Het gras der uiterwaarden is door deze nieuwe overstrooming als 't ware bedorven, terwijl de boeren hun vee niet naar buiten kunnen brengen, en het op stal houden extra kosten vraagt. De slip- en zandlaag die op 't grasveld komt, is zeer nadeelig voor den hooi-oogst. De boeren kunnen daarenboven, hoe hoog tijd het wordt, op het land niets uitzetten. De Tweede Kamer-verkiezing Stemmen in een andere gemeente De datum van de stemming voor de Tweede Kamer is Woensdag 26 Mei. Zij, die op dien dag buiten de gemeente vertoeven, waar zij op de Kiezerslijst staan, kunnen in een andere gemeente aan de stem ming deelnemen. Uiterlijk tot en met 12 Mei kan elke kiezer de verklaring afleggen, dat hij van deze bevoegdheid ge bruik wenscht te maken. Hij moet zich daartoe in persoon ter secretarie van een gemeente aanmelden, onverschillig welke gemeente. Daar wordt een verklaring ingevuld. Deze regeling is van groot belang b v. voor kiezers, die verhuisd zijn, maar nog in hun vroegere woon plaats op de kiezerslijst staan. Men wachte vooral niet tot het laatste oogenblik met het laten opmaken dezer verklaring. „Andra" bemanning veilig? In tegenstelling met de berichten van den »Daily« Telegraph« corres pondent, die wij Woensdag publi ceerden, ontvingen wij dien middag uit Den Haag de volgende gerust stellende mededeeling: »Van het gezantschap te Lissabon is hedenmiddag ten departement van Buitenlandsche Zaken de mede deeling ontvangen dat aan den Nederlandschen zaakgelastigde al daar is bericht dat de Nederland sche bemanning van het s.s. Andra is vrijgelaten en naar huis gezon den. Verlies van betrekking wegens militaire verplichtingen. De minister van Defensie a.i. heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft, te onderzoeken, welke maatregelen behooren te worden genomen om zooveel moge lijk te voorkomen, dat dienst- en reserveplichtigen ten gevolge van hun militaire verplichtingen hun burgerbetrekking verliezen of in ander opzicht blijvend nadeel ondervinden. Zoekt niet langer zelf naar PERSONEEL. Laat ons dat lastige werk opknappen. De stem van ONS BLAD dringt ge regeld in duizenden gezinnen, in de Langstraat en Omgeving, waar werkers te over zijn. Plaats uwe aanvraag voor personeel dus in Waalwijksche en Langstraatsche Courant. Pappers 't Was al heel laat toen de politie in café B. te Vlijmen kwam contro leeren wie daar nog over tijd aan wezig waren. Drie bezoekers gingen op de bon en één er van kwam zich over het geval verantwoorden. Hij beweerde absoluut niet opzettelijk daar laat aanwezig te zijn geweest, Hij was een fatsoenlijk bezoeker, geen man die zich verzet tegen de wet. Maar de klok van den kastelein zal vóór zijn geweest! H& zoo Ieder der verdachten werd ver oordeeld tot f2.— boete. M. J. H. F. uit Weert, dommelde met zijn voertuig over den weg van Middelrode naar Heeswijk toen daar de auto naderde waarin burge meester E. C. J. Moonen uit Waal wijk gezeten was. De chauffeur gaf herhaalde maal signaal om den Limberger te beduiden dat hij wilde passeeren en niet voornemens was zoo langzaam over den weg te sukkelen. Maar de andere hield zich Oost Indisch doof en liet den burgemeester maar achter zich. 't Kost F. conform den eisch f 10 boete wegens niet uitwijken. Strooperij Wegens loopen over weiland stond een soldaat terecht, R. M., uit Vlijmen, die als burger in overtre ding was geweest. Hij beweerde over den weg gewandeld te hebben. Maar volgens het proces-verbaal was ver dachte doende in ondergeloopen land. Hij scheen op strooptocht te zijn. Het O. M. was van oordeel dat Vlijmen berucht wordt om z'n stroopers. 't Is heusch geen pretje die lui te moeten nazilten in onder geloopen land. 't Moet verdachte dan ook maar ingepeperd worden Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot f15.— boete. Omtrent 't ernstige auto-ongeluk op den Vughterweg te Den Bosch meldt men ons nader, dat de vrachtauto met aanhangwagen en geladen met dakpannen geparkeerd stond aan de rechterzijde van den rijksweg onder de stadsverlichting van Den Bosch. De voertuigen be hoefden dus geen verlichting te Onzuivere huid? Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op KERKSTRAAT 40 tegenover Postkantoor TELEFOON 2213 's-HERTOGENBOSCH. Geheel kunstgebit met ga rantie met inbegrip van pijnloos trekken Geheel boven- of ondergebit met garantie, eveneens met inbegrip van pijnloos trekken Pijnloos trekken van tand of kios Verdere prijzen in overeenstemming met de tijdsomstandigheden. SPREEKUREN: Alle werkdagen van 9 12 en 1.30-4 u. Zaterdags van 9—12 uur v.m. Avondspreekuren Maandag, Dins, dag. Donderdag en Vrijdag van 7-9 uur. M0ND0NDERZ0EK KOSTELOOS. BEHANDELING UITSLUITEND DOOR TANDARTS. De schoenendiefstal te Gilze. De rechtbank te Rreda veroor. oordeelde M. van M. te Gilze wegens diefstal van schoenen bijzijn patroon tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaarde, lijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was negen maanden ge vangenisstraf. De moord in het logement te Tilburg. De Bredasche rechtbank deed Donderdag uitspraak in de strafzaak tegen den 31-jarigen koopman A. P. te Tilburg, die in den nacht van 4 op 5 Februari j.i. zijn vrouw in een logement aan de Anna Paulonastraat te Tilburg met een mes een steek in den hals toebracht, waardoor de slagader werd doorgesneden, waarna de vrouw door verbloeding overleed. De rechtbank veroordeelde ver- dachte wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch luidde vijf jaar zonder aftrek. Ziekenauto verongeluk t Woensdagmiddag kwart over 4 reed de ziekenauto van den ge neeskundigen dienst te Rotterdam, bestuurd door den 45 jarigen A L. W. S., komende uit de richting Den Haag, op den rijksweg te Overschie. In de ziekenauto lag de Noor H., die bij een ongeluk te Hoek van Holland was gewond en door den ziekenauto was gehaald, vergezeld van den verpleger H. G. Bij den Hofweg wilde een voor den ziekenauto rijdende personen auto, bestuurd door J. H. B. uit Hillegersberg, linksaf slaan, wat de bestuurder van den ziekenauto te laat bemerkte. Hij trachtte nog uit te wijken, maar botste eerst tegen een paal, toen tegen den personen auto eu draaide eenige malen over den kop en bleef tenslotte op den berm liggen. De bestuurder en de inzittende kwamen er vrij goed af. De gewonde Noor liep nog een verwonding aan het hoofd op. De auto's zijn door de politie in beslag genomen. De gewonde Noor is per Roode Kruis-auto naar het Havenzieken huis vervoerd. Het auto-ongeluk bij Den Bosch voeren. Het is gebleken, dat de aanrijdende personen-auto geheel i echts van den weg zonder te remmen tegen den geparkeerden auto is aangereden, met 't bekende gevolg. Behalve de bestuurder, de heer Verlinden, bleken nog in den auto te zitten mevr. Verlinden— Baekers, zijn echtgenoote en de heer A. W. Scbepman. In het gast. huis is gebleken, dat de heer Ver linden beide beenen ernstig heeft gekneusd, doch niet gebroken. Wel zijn enkele ribben gebroken en nog eenige gekneusd. Zijn echtgenoote heeft een zware hersenschudding en veel letsel aan het gebit en kneuzingen aan banden en armen gekregen. De heer Schepman kreeg een hersenschudding. De toestand van de 3 gewonden is, hoewel niet oogenblikkelijk levensgevaarlijk, toch vrij ernstig. Door een vrachtauto overreden en gedood. Te Veghel (N.B.) is gistermiddag om half een nabij de garage Fasz- bender op den Udenscheweg, de 76 jarige A. Verbeek, toen hij plotse ling den weg overstak, door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar bet R.K Ziekenhuis St. Joseph overgebracht. Doodelijk mijnongeluk Gisternacht is in de Domaniale Mijn te Kerkrade de 29 jarige ongehuwde hulphouwer Fr. Arken bosch bij het verplaatsen van een transportband onder losrakend ge steente bedolven en gedood. Italiaan te Parijs neergeschoten. In het hartje van Parijs is gister morgen vroeg een schietpartij tusschen autobandieten en politie gehouden. Daarbij heeft'n Italiaan, die uit een cabriolet van een in woner van Den Haag, baron von Vietinghoff, eenige voorwerpen aan het stelen was, zijn daad met den dood moeten bekoopen. Kind door auto overreden en gedood Gistermiddag omstreeks half drie is het 5 jarige zoontje van den heer Moerland op den Rodenrijschenweg te Berkel door een auto overreden en gedood. Het knaapje was met eenige andere kinderen op den weg aan het spelen, toen de heer K. met zijn auto kwam aanrijden. K. dacht dat de kinderen wel tijdig op zij zouden gaan. Dit was evenwel met het zoontje van M. niet het geval. De politie heeft tegen K. proces verbaal oggemaakt. Verzekeringsmaatschappij opge licht voor f 11,000 De politie te Zwijndrecht heeft drie agenten van een verzekerings maatschappij gearresteerd, die er van verdacht worden deze onder neming op geraffineerde wijze te hebben opgelicht voor een bedrag van elf duizend gulden. Een jeugdige bandiet. Een 17-jarige jongen, die ook eenS een flinken slag wilde slaan, is gisteravond een woning aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat te Amsterdam, waarvan hij wist, dat er een bejaard echtpaar huisde, binnengedrongen. Met een looper opende hij de buitendeur en kwam in het portaal. Daar bond hij een lap voor het gezicht en nam een pistool in de hand. Aldus uitgerust ging hij bet vertrek, waar de oude menschen zaten, binnen. Onder be dreiging met het wapen poogde hij de hevig geschrokken oudjes geld af te persen. Misschien zou hij ook wel in zijn doel geslaagd zijn, indien niet juist op dat oogenblik een zoon van het echtpaar binnenkwam, die na een korte worsteling den indringer overmande en hem naar 't bureau Linnaeusstraat heeft gebracht. Het wapen, dat hem daar is afgenomeD, bleek bij onderzoek een klappertjes pistool te zijn. De jongen is opge sloten. Hindernissen op den weg Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnerv en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond ea fluweelzacht door de huidzuiverende, huidt genezende en huidvoedende kracht van Purof. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In doozen van 30, Tube 45 cf. Bij Apolh. en Drogisten. 'Sreic'- - .v i L

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8