Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws ANNL PRESTO I FEUILLETON „ROORD-BRABAND" BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. NUMMER 35. WOENSDAG 28 APRIL 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. België vrij Te Brussel zijn door minister Spaak en de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland twee docu menten onderteekend, waarvan het eene de Fransch-Britsche verklaring behelst, waarin België ontheven wordt van iedere verplichting, ten aanzien van Frankrijk en Engeland, voortvloeiende uit het verdrag van Locarno en de op 19 Maart 1936 te Londen getroffen regeling. In het andere document neemt de Belgische rtgeering met groote voldoening en danknota van deze Fransch-Britsche verklaring. De openbare meening is zeer verheugd over dezen gang van zaken, omdat het Belgische volk zich thans pas écht »vrij« voelt, nu het ontheven is van zijn verplichtingen om Frankrijk en Engeland in een nieuwen wereldoorlog bij te staan. Wél blijven Frankrijk en Enge land de onafhankelijkheid van België garandeeren en zullen zij dit land bij een aanval met al hun middelen verdedigen en be schermen. Maar de verplichting is niet langer wederkeerig. België is nu »vrij« in den zin, zooals ook Nederland dat is. Na de Fransch Britsche verklaring zal het België mogelijk zijn, zijn nieuwe actie, gebaseerd op het beginsel van de vrijwillige onzijdig heid, voort te zetten. De expositie te Parijs wordt 24 Mei geopend Het ministerie van handel deelt «thans oflicieel mede, dat de plechtige opening der wereldtentoonstelling 1937 te Parijs op 24 Mei zal plaats vinden. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 13) Miss Mellow schudde het hoofd. Geen sprake van hoor. Ze heeft nog geen enkele maal over haar zuster met Londen getelefoneerd. Delia keek hem ernstig aan. Denkt u er om, dat u er met niemand over spreekt, want juffrouw Mellow mag natuurlijk niets vertellen van wat ze op de lijn hoort en als het uitkwam zou 't haar betrekking kunnen kosten. John knikte ongeduldig. Ik heb nog iets van haar gehoord, vervolgde Delia. Er was dienzelfden ochtend een brief van Anne gekomen.. Miss Anne had het adres zelf ge schreven met inkt Hoe wist u dat? Ze kent Anne's hand immers .uit duizenden! Ze heeft al meer dan twin tig jaar het beheer over het postkan toor en ze kent het schrift van ieder een uit Waveney. Ze zei dan dat er Den 25sten Mei zal de tentoon stelling voor het publiek geopend worden. Zooals bekend was de openings datum oorspronkelijk op 1 Mei bepaald, doch hebben de herhaalde stakingen, tijdens den bouw, uit voering van dat voornemen on mogelijk gemaakt. Verpletterende nederlaag voor de roode partijen in Zwitserland Bij de verkiezingen voor den grooten raad van 't kanton Neuen- burg, hebben de sociaal-democraten zeven zetels verloren. De communistische lijst heeft 't vereischte minimumcijfer niet be reikt. De »Basler Nachrichten« schrijft, dat het resultaat der verkiezing symptomatisch is voor de stemming in het Westen van Zwitserland. Het is tegelijk een vonnis van het volk, dat laat blijken, dat het geen vertrouwen meer heeft in de poli tieke en economische recepten van het Marxisme Mussolini-Schuschnigg Voor de meeste Oostenrijkers en voor de vrienden van Oostenrijk is de ontmoeting Mussolini Schuschnigg op een hevige teleur stelling uitgeloopen. Het samenstel van besprekingen te Venetië was in hoofdzaak een demonstratie van Mussolini's geweldige vriendschap voor Duitschland. In dezen zin moet ook de ontmoeting van den Duitschen rijksminister Goering en den Duce, op Maandag te Rome, worden gezien. Schuschnigg is »afgepoeierd«, Mussolini drinkt »heil« met Goering op Hitler 1 In het communique, dat na de dien morgen een brief van Anne was geweest, en 't was niet de eerste, voeg de ze erbij. Maar geen van alle waren ze aan Jenny geadresseerd. Aan wie dan? Ze waren allemaal geadresseerd aan juffrouw Jones, deelde Delia mee. VI. EEN LASTIG JONGMENSCH. John keerde van Waveney terug met het adres van juffrouw Jones in zijn zak. Hij was 't nog niet met zich zelf eens,wat hij met betrekking tot deze oude getro.uwe zou doen. Het was zonneklaar, dat zij iets wist, zeer waarschijnlijk zou zij hem zelfs alles kunnen vertellen wat hij wilde weten. Maar hoe meer hij over de zaak na* dacht, hoe onwaarschijnlijker 't hem toescheen, dat zc tegenover hem een wildvreemde ook maar één woord zou loslaten. Hij moest het voor en tegen rijpelijk overwegen en hij besloot er eerst maar eens een nachtje over te slapen. Toen hij in zijn hotel kwam, hoor de hij van den portier, dat er twee maal voor hem getelefoneerd was. De tweede keer had de aanvrager een boodschap achtergelaten: of hij, zoo dra hij thuiskwam, Horsham 91 wilde opbellen. Hij stapte direct de telefooncel bin nen en vroeg het opgegeven nummer. besprekingen van den Duce met den Oostenrijkschen regeerings— leider werd uitgegeven, vallen enkele dingen opten eerste, dat van het herstel der Habsburgers op den troon in Oostenrijk niet wordt gesproken en deze zaak in officieuze commentaren wederom als »niet-actueel« wordt bestempeld en voorts dat in het geheel geen gewag meer wordt gemaakt van de handhaving van de onafhankelijk heid en zelfstandigheid van Oosten rijk. Daartegenover wordt nadruk kelijk vastgesteld dat een algemeene organisatie van het Donaubekken niet met goed gevolg ontworpen en verwezenlijkt kan worden zonder de daadwerkelijke deelneming van Duitschland. Mola's troepen bezetten Durango en Eibar Een offensief, dat in totaal twee dagen heeft geduurd, is voor de troepen van generaal Mola aan het Baskische tront met een dubbel succes bekroond: in den loop van den morgen zijn zij zoowel de stad EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Terwijl hij op de aansluiting wachtte, verdiepte hij zich in de vraag, wie de geheimzinnige persoon kon zijn, die hem verlangde te spreken. Hij was nooit van zijn leven in Horsham ge weest en kon niemand in dit oord ver zinnen, met wien hij ook maar opper vlakkig bekend was. Toen de tele fooncel rinkelde, nam hij den hoorn op en hoorde een mannenstem „hallo" roepen. Er was mij verzocht dit nummer op te bellen, zei John. Mijn naam is Waveney. De stem, die van de andere zijde antwoordde, klonk hem opeens be kend in de ooren. Hallo, John, je spreekt met Lulu Smith. Ik ben hier bij mijn oom en die wil graag even met je praten. Wacht je een minuut? John hield' den hoorn aan het oor en het duurde uiet lang of een andere stem zei: Bent u daar, Sir John? U spreekt met Mr. Carruthers. Neemt u me niet kwalijk, dat ik ,u lastig val, maar ik ben buitengewoon verlangend om een kort onderhoud met u te hebben. Er is geen sprake van lastig vallen. Ik ben geheel tot uw dienst, mijnheer Carruthers. Dank u. De zaak isHij maakte dén zin niet af en begon op nieuw. Mijn neef Lewis heeft me ver teld, dat u vanmorgen een gesprek met hem had. Tusschen haakjes, het Eibar binnengerukt en hebben daarmede beslag gelegd op twee belangrijke strategische posities in Noordelijk Spanje. De mannen van Mola hebben hun Baskische tegenstanders defini tief uit hun stellingen geworpen en drijven hen thans voor zich uit in de richting van Bilbao. De nationa listen beweren, dat zij den regee- ringssoldaten een volkomen neder laag hebben toegebracht. Bij geheele compagnieën geven zij zich aan Mola over. Alleen vandaag reeds zijn 2500 Baskische strijders door de witten gevangen genomen. In de voorafgaande dagen zijn eveneens duizenden gevangenen gemaakt. De oorlogsbuit is enorm, volgens Mola zelfs voldoende om ver schillende divisies volledig uit te rusten. Mgr. Berning bij Hitier Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft Hitier op zijn landgoed Berg hof bij Berchtesgaden mgr. dr. Berning ontvangen, den bisschop van Osnabrück. Deze zou den Fuehrer hebben verzocht, zijn in vloed te doen gelden om een nieu we verscherping van de tegenstel ling tusschen de katholieke kerk en de nationaal-socialistische instanties te vermijden Men vermoedt, dat in het onder- houd o.m. is gesproken over de schoolkwestie. In R.K. kringen is men tamelijk optimistisch gestemd en men hoopt, dat Hitier zal in grijpen om de gemoederen te kal. meeren. Naar men weet heeft mgr. Orsenigo, de pauselijke nuntius, door bemiddeling van den rijksmi nister van Buitenlandsche zaken v. Neurath, een onderhoud met Hitier aangevraagd en in R.K. kringen hoopt men, dat het onder houd met den bisschop van Osna brück de bespreking met den nun tius zal inleiden. Nederlandsche kinderen in Duitsche organisaties. Uit een verslag over een hoofd bestuursvergadering van den Neder landschen bond in Duitschland, te Duisburg gehouden, licht de »Lim burger Koerier« de volgende op merking «Groote verwarring blijkt in de kringen der in Duitschland wonende Nederlanders te heerschen omtrent het lidmaatschap der Nederlandsche kinderen van de Duitsche politieke organisaties. In verschillende plaat sen wordt aan Nederlandsche ouders de plicht opgelegd hun kinderen aan genoemde organisaties te laten deel nemen. Het hoofdbestuur zal te bevoegder plaatse nauwkeurige in lichtingen inwinnen«. Met grooten nadruk stelt het blad de vraag: Is de Nederlandsche re geering voornemens ten spoedigste alles in het werk te stellen om aan dit onduldbare «gelijkschakelen» doet me veel genoegen te hooren, dat u oude vrienden bent. Ja, ik was erg blij hem weer te zien. Een voorgevoel zei John, dat het gesprek waarop de oudé advocaat zin speelde, het onderhoud over Anne Belinda was. Wel, Sir John, ging Mr. Carrut hers voort, het verslag, dat Lewis mij van dat gesprek gegeven heeft, vervult mij met bezorgdheid. Ik heb begrepen, dat u zeer verlangend bent iets naders te vernemen omtrent de levensomstandigheden van een be paalde persoon.... en.... en., wel, ik zou u willen verzoeken, die zaak te laten rusten. John gaf niet direct antwoord. Een sterke impuls dreef hem tot spreken, maar dit wilde hij niet, vóór hij den ander wat verder uit zijn tent had gelokt. Kunt u mij ook zeggen waarom Niet in bijzonderheden. Ik kan u alleen verzekeren, dat uw naspo- lingen onnoodig zijn. Als ,u zegt onnoodig, mijnheer Carruthers, wat bedoelt u daar dan precies mee, als ik vragen mag? Ik stel een onderzoek in, omdat ik mij niet gerust voel. De persoon in kwes tie is, voor zoover ik weet, geheet onverzorgd achtergebleven. Wanneer u het woord „onnoodig" gebruikt, wilt u daarmee zeggen, dat er een regeling is getroffen, waarvan ik niet Sp&daJjs CJjjjiSiecluigf VOOR DE SCHOONMAAK op de hoogte ben. Neen, dat niet bepaald. Wilt u mij dan uitleggen, wat u bedoeld? Hij deed zijn best om alle scherpte uit zijn stem te banen, maar slaagde daarin niet heelemaal.En hij meende in den toon, waarop de rechtsgeleerde antwoordde, dan ook iets van verwijt te hespeuren. Het is eenigszins moeilijk om een delicate aangelegenheid als deze door de telefoon te behandelen. Maar mag ik u er misschien aan herinneren, dat de bedoelde dame nadere bloed verwanten heeft dan u? Zeker. De vraag is alleen maar of zij wat voor haar doen. Geven zij haar bijvoorbeeld een toelage? Kunt u mij uit eigen wetenschap de - ver .zekering geven, dat zij een toelage van hen ontvangt? Dat is heel lastig, Sir John. John begreep dat hij van tactiek moest veranderen; hij was knapjes op weg den ouden heer tegen zich in het harnas te jagen en dat was wel het laatste wat hij begeerde. Toen hij weer sprak, was het dan ook op heel anderen toon. Het is volstrekt mijn bedoeling niet om mij op te dringen, of onbe scheiden te zijn, mijnheer Carruthers. Maar ik had gedacht, dat, als er geen maatregelen waren getroffen, deze misschien uit de oude familiebezitting zouden kunnen bestreden worden. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsehe Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1