Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Economische vraagstukken van dezen tijd. FEUILLETON ANNE. m ROQRD BRABAnD" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD. NUMMER 36. ZATERDAG 1 MEI 1937. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Er worden in deze dagen heei wat verkiezingsredevoeringen ge houden, de eene al meer belangrijk dan de andere. Tot een der beste mag zeker ge rekend worden die welke Mr. M. Steenberghe,oud ministèrenkamer- candidaat voor den kieskring Til burg, daar ter plaatse gisteravond heeft gehouden. Ze is zoo belang rijk omdat daaruit helder blijkt zijn visie en die der R.K. Staatspartij op de economische vraagstukken van dezen tijd voor ons land. Om 't belang der zaak laten wij hier de rede over «Economische vraagstukken van dezen tijd» uit voerig volgen Mr. Steenberghe begon zijn rede met er op te wijzen, dat de econo mische vraagstukken in de komende politieke periode aandacht zullen vergen. Ook de geestelijke stroo. mingen in ons volk worden sterk door de materieele omstandigheden beïnvloed. Bij een zoo groot moge lijke welvaart zullen de extremisti sche stroomingen minder sterk op treden. De R.K. Staatspartij heeft het grootste belang van een goede economische politiek steeds ingezien; ook in het Program van 1937 is aan deze politiek een ruime plaats in geruimd. De groote punten «Arbeid voor ons volk» en «Ordening» be- heerschen een groot gedeelte van het Program. Spreker wees er op, dat het besef voorop moet staan, dat de oude omstandigheden niet terugkeeren. Degenen, die op hel gebied van het van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 14) Dat is heel edelmoedig van u, Sir John en ik weet zoo direct niet wat ik daarop zeggen moet. Ik zou namens ,u het aanbod kunnen doen, maar het lijkt mij niet waarschijnlijk, dat het zou worden geaccepteerd, misschien wilt u zoo goed zijn mij op kantoor te komen opzoeken als ik terug ben. John klemde zijn kaken op elkaar. Een maand uitstel! Waarom kan ik mijn nichtje niet te spreken krijgen? protesteerde hij. Waar is zij? Hij hoorde, dat mijnheer Carru- thers kuchte. Ik ben bang weer een kuch ik ben bang, dat dat onmogelijk is. Maar ik hoor van mijn neef, dat er een andere dame is, die erg graag kennis met ,u wil maken mevrouw Courtney. Ze heeft een flat in Queen's Gat het nummer weet ik niet uit mijn hoofd. Lewis heeft haar van middag gesproken en ze zei buiten bedrijfsleven, de handelspolitiek, kortom op het geheele terrein van economie en sociologie meenen, dat de vrije verhoudingen weer terug zullen keereu, spelen een verloren spel. De nieuwe regeering zal zich zich hebben in te stellen op de nieuwe omstandighedenzij zal moeten vooruit kijken en het ver leden slechts gebruiken, om hieruit lessen te trekken. Monetairs politiek. Ten aanzien van de monetaire politiek merkte spreker op, dat de R K. Staatspartij tot 1935 loyaal aan de aanpassingspolitiek van dit ka binet heeft meegewerkt. In 1935bleek echter duidelijk, dat de aanpassing verder niet kon vorderen. Het kosten peil kon door deflatie niet langer naar beneden gebracht worden en de druk op de groote massa van ons volk werd te zwaar.Desniet tegenstaande stond het kostenpeil van ons bedrijfsleven nog minstens 20 procent boven dat van de rest van de wereld. Persoonlijk was spreker van meening, dat de verdere noodzakelijke aanpassing slechts door devaluatie zou kunnen plaats hebben. Wie in het verleden gelijk gehad heeft, zou de moeite van bespreken niet waard zijn, ware het niet, dat ook voor de toekomst hier uit lessen te trekken zijn. Men kan thans gemakkelijk zeggen, dat de feiten de aanpassingspol.tiek in het gelijk hebben gesteld, doch wanneer men de feiten inderdaad beschcuwt is dit moeilijk vol te houden. Ver. gewoon verlangend te zijn oin u te ontmoeten. Ze heeft hem zelfs gezegd u te vragen haar een bezoek te komen brengen. Ze is nog al heerschzucht.g, •naar overigens een bijzonder char mante vrouw en een relatie van de familie. lioed, ik zal haar opzoeken. Neen juffrouw, breekt u het gesprek niet af. Bent u daar nog, mijnheer Carru- thers? Ja? Kunt u mij misschien zeg gen of mijn nichtje ziek is? Ik kan het ,u werkelijk niet zeggen. Weet u waar zij is? Een lange pauze. Toen zei mijnheer Carrutthers langzaam: Ja ik weet het. U wéét het Ja. En opeens was de verbinding ver broken. John bleef een oogenblik verbij sterd met den hoorn aan 't oor staan. Maar weldra kwam hij tot 't besef van de werkelijkheid terug, hing hem op en verliet de cel. In zijn zitkamer te Horsham draai de Mr. Carruthers zich in zijn gemak kelijke stoel om en wendde zich met een lichtelijk verstoord gezicht tot zijn neef. Een tamelijk lastig jongmensch, die Sir John Waveney, merkte hij op. Lewis keek op van zijn courant. In welk opzicht was hij lastig? Hij wil het adres van Anne Wa veney hebben. Ja, dat heb ik u gezegd. Is er gelijkingen ten bate van de aanpas singspolitiek kunnen slechtsgemaakt werden ten opzichte van den toe stand vóór September 1936. Feit is, dat wanneer men het werkloozen cijfer van Augustus 1933 met Aug. 1936 vergelijkt het aantal werk loozen met 110.000 is toegenomen. Kijkt men na de devaluatie en ver. gelijkt men de werkloozencijfers van Februari 1933 met die van Februari 1937 dan is het aantal werkloozen slechts 55.O00 grooter. De laatste maanden vóór de devaluatie nam het aantal werkloozen in verhouding tot het jaar tevoren nog geregeld met 30.000 toe. De laatste maanden verminderde de werkloosheid met circa 25.000 eveneens in verhouding tot het jaar tevoren. Merkwaardig is ook, dat de groote stijging van onzen uitvoer (het eerste kwartaal van dit jaar tegenover het eerste kwartaal van het vorige jaar een stijging met 58 procent) eerst na de devaluatie plaats had. De verbetering van de financieele positie van het Rijk, de opleving in n een onoverkomenlijk bezwaar om het hem te geven? Ja, Lewis. Lewis Smith tuitte de lippen en liet een langgerekt gefluit hooren. Hij is zoo vasthoudend als een terrier, m'n vriend John! Als hij zijn zinnen op iets heeft gezet, is hij, met al zijn beminnelijke wellevendheid, de koppigste kerel, dien ik ooit ont moet heb. Zoo ver ik hem ken, zal hij, als hij dat adres persé wil gewaar worden, niet rusten voor hij het weet. Mr. Carruthers kuchte ontstemd. Ik heb er met de meeste klem op aangedrongen, dat hij de heele zaak zou laten rusten. Dat heb je ge hoord. Hij schijnt met een of ander idee rond te loopen 0111 haar een toe lage uit de middelen van het landgoed Loe te kennen en er zal voor mij niets anders opzitten dan dat aanbod over te brengen. Dat is alles goed en wel, maar wat persoonlijke toenadering be treft, heb ik de sterkst mogelijke re denen om hem van plannen in die richting af te brengen. En ik reken erop,, Lewis, dat jij hetzelfde zult doen. K,unt u mij niet vertellen, waar om? Tot mijn spijt niet. Je zult ge noegen moeten nemen met mijn uit drukkelijke verklaring, dat die jonge man verstandig doet, de gedachte om zijn nichtje te spreken te laten varen. Als hij die gedachte heeft en alles wijst erop, dat dit het geval is de scheepvaart, de bezetting van de scheepswerven zonilei Rijkssunsiüie, de opleving in de lexuel uielaai industrie en andere, de iierleviug van net hypothecair crediet hennen alie eerst na September iyob d.w.z. na ue devaluatie plaats genad. De devaluatie neelt ons de ge legenheid gegeven aan de wereid- oplevmg deel te nemen. Sprekers vaste overtuiging isdan ook, dat door het uitnlijven van de devaluatie in 1935 011s land ander- halt jaar langer de inisCre van de depressie heeli gekend en, wat erger is anderhalf jaar vlugger in de nieuwe depiessie zal komen dan noodig was geweest. Handelspolitiek in do toekomst. Spreker wees vervolgens op de groote beteekenis van de handels politiek, ook voor de naaste toe komst. Men kan zeer goed de onderlinge gebondenheid der vo.ken aanvoelen en toch de handelspoli tiek in de eerste plaats nationaal bezien. Spreker ging uitvoerig na wat de geschiedenis op dit terrein de laatste tien jaren heelt geleerd, bleeds werden verbeteringen van onze handelspolitiek tegen geuouden door optimistische verklaringen ten opzichie van internationale vrij handel, die in aantocht zou zijn. Ook thans vernemen wij weer der gelijke klanken, De Oslo couferentie waarvan men tevoren kon zeggen, dat ze slechts zeer geringe resultaten zou kunnen hebben en waarvan nu reeds van ollicieele zijde wordt medegedeeld, dat de resultaten in derdaad buitengewoon geiiug zijn, werd ook reeds tot het wekken van dergelijke verwachtingen misbruikt. De feiten bewijzen echter voor degenen, die eenigermate regelmatig de dagbladen lezen, dal de nieuwe handelsbelemmeringen nog steeds niet van de lucht zijn. De Vereenigde Staten, die men als voorbeeld aan haalt voor het baanbreken van de vrijheidsgedachte, hebben nog steeds 'n invoerrecht, dat gemiddeld bijna zullen we niet veel succes bij hem hebben, met ons advies. Maar hij zal toch wel een duide lijke wenk verstaan, meende de oude heer geprikkeld. Dat zullen we dienen af te wachten, verklaarde Lewis Smith op een toon van berusting, maar voor- loopig geef ik nog geen stuiver voor die kans. Ik heb u gezegd, hoe hij is. VII. DE KLEINE SLANGEN BEZWEERDER. John had een invitatie voor een diner dien avond. Zijn gastheer was de uitgever, die de publicatie bezorgd bad van het boek van Peterson, wiens tochtgenoot en trouwe hulp de jonge Waveney was geweest. Het gezelschap bestond uitsluitend .uit heeren en John had geen van hen ooit tevoren ont moet. Het tafelgesprek liep over Peter son over wetenschappelijke onder werpen en over verre, wilde streken, waar zelden een ontdekkingsreiziger den voet had gezet. Na het diner kwam een kleine man met een baard en een glimmenden, kalen schedel op John af. Mijn naam is Fossick-Yaters, deelde hij mede. Frederik Fossick- Yaters. Zegt die naam u iets? John gaf niet direct antwoord; hij moest tijd winnen. Ongetwijfeld had de naam een bekenden klank, maar al was zijn leven ermee gemoeid ge weest, dan had hij op dit moment niet kunnen zeggen waar en in welk ver- HEERLIJK DIE LENTEGEURENl' „fAAÏR KINDLIEFJE RUIKT DE RUPE TABAK f 40 pet. bedraagt. Alleen al de de- fensiebelangen van verschillende landen brengen mee, dat men in de eerste jaren zeker niet op vrijhandel behoeft te rekenen. Nederland zal hieruit de lessen moeten trekken en zorgen, evengoed voor de econo mische als voor de militaire be wapening. Noodig zal zijn naast bescherming van de binnenlandsche markt door invoerrechten, een ver dediging van onzen export door contingenteering en licentie* ring. Spreker wees er op, dat in de eerste plaats voor het economisch b lang van Indië en van onzen export een goede handelspolitieke bewapening noodig is. Da landbouwpolitiek. Wat de landbouwpolitiek aangaat, bewijzen ook de huidige omstandig heden, dat een landbouwsteun ab soluut noodzakelijk is. De regee ring heeft op dit terrein ongetwijfeld den landbouw en daardoor een groot gedeelte van ons volk van den ondergang gered. Dat daaraan min der aangename zijden, zooals een ver doorgevoerde vrijheidshelem- band' hij hem gehoord had. De kleine man hield het hoofd opzij en keek hem vol verwachting aan; zijn ronde, heldere, eenigszins uitpuilende oogen deden denken aan de oogen van een vogel, die een worm beloert. En vóór John's aarzeling pijn lijk werd, maakte de heer Fossick- Yater er een einde aan. Ik schreef Peterson herhaalde lijk. Verscheidene brieven heb ik hem geschreven.... dat zal nu een jaar of drie geleden zijn. In John's geest begon dë heugenis tc schemeren aan een zeer hardnekkig briefschrijver, die zijn weldoener en metgezel had bestookt met brief na brief, volgepropt met pieterpe.uterige bijzonderheden over variaties in de typen Europeesche slangen. Ja zeker, ik herinner het mij, antwoordde de jongeman. Aha! Mag ik dan misschien vra gen of Peterson iets aan mijn opmer kingen heeft gehad? Van eenige heeft hij gebruik ge maaktin het zesde hoofdstuk, meen ik. En verderop nog in een noot. De heer Fossick-Yaters straalde en glom van voldoening. Hij trok een van zijn manchetten te voorschijn en maakte er met zijn gouden potlood in kriebelschrift een snelle notitie op. Aha! Het zesde hoofdstuk, zegt u? En een noot? Ik ben u buitenge woon dankbaar, Sir John. U herinnert ,u waarschijnlijk niet welke van mijn gegevens (Wordt vervolgd). 60p TA APO WO. Ge Echo van het Zni Waahvyksdie en Langstraatsche Cooraot, Zich varzok«r«n bij een goad* maatschappij is aan wljza voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN Da ,,NOORD-BRABAND" bataalda In 1936 circa f 1.500 000 uit aan hara varzakardan NIEMEUERs STER TABAK VAN 5TOT 15 Ct R HAIF 0MS

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1