Gemeenteraad Loonopzand. bË~ZvvAKTE- TER Zaterdag 1 Mei 1937. No. 36 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Geen extra belasting- bijdrage. Woensdagavond 28 April 1.1. om 7 uur, kwam de raad der gemeente Loon- op-Zand in openbare vergadering bij een. Voorzitter de Edelachtbare heer burgemeester J. Mallens. Secretaris de heer v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. 2. Ingekomen stukken. a. Van het Schoolbestuur aan den Loonschendijk een dankbetuiging voor het beschikbaar stellen van gelden voor aankoop van een kachel. b. Proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger voor een bedrag van 59462.67. c. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot onbewoonbaar- verklaring van eenige woningen in de Verlengde Hoofdstraat. d. Goedkeuring door Ged. Staten van de capitulanten-verordening. e. Niet goedgekeurd het raadsbe sluit om de uitgelote gelden der conver- sieleening opnieuw te beleggen. f. Machtiging van Ged. Staten om in het tweede kwartaal van dit jaar uitgaven te doen op de nog niet goed gekeurde begrooting. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verder was nog van Ged. Staten een ontwerp binnengekomen om de nog niet goedgekeurde begrooting volgens dit ontwerp te wijzigen. De Voorzitter zegt dat hij hierover straks nadere mededeelingen zal doen. 3. Voorstel om een crediet beschik baar te stellen ten behoeve van het verstrekken van extra hulp (crisissteun B). Van den Minister van Soc. Zaken werd een schrijven ontvangen, mede deelend dat ook voor het jaar 1937 de noodige gelden zullen worden beschik baar gesteld tot het verstrekken van extra hulp aan de daarvoor in aanmer king komende werkloozen, voor aan schaffing van kleeding, dekking en schoeisel. Hiervoor mag voor iederen werk- looze een bedrag van 5.30 worden besteed, waarin het rijk dan 3.50 bij draagt. Met een aantal van 324 werk loozen wordt dit voor de gemeente een bedrag van 648.— op een totaal uit gaaf van 1717.20. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. Hierbij moet echter worden opge merkt, dat de te geven steun in de eer ste plaats bedoeld is voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van lang durige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van kleeding, dek king en schoeisel, zoodanige achter stand is ontstaan dat verstrekking van extra-hulp noodig is. Vorig jaar liep de steun over 1406.58, n.l. 999.60 in welk bedrag de gemeente had bij te dragen en 406.98 dat als aanvulling geheel ten laste van 's Rijks kas werd genomen. B. en W. teekenen hierbij nog aan dat het voor dit doel op de begrooting uitgetrokken bedrag reeds 640.— be draagt, zoodat nog 8.— te supplee- ren is. De heer Dingemans wenscht dat B. en W. zullen bevorderen dat de men- schen die voor B-steun in aanmerking komen zelf mogen verzoeken om dat gene wat zij het meest noodig hebben. Het kan immers voorkomen dat iemand een deken krijgt en beter kleeren kan gebruiken. De Voorzitter zegt dat in verband met een gehouden onderzoek is bepaald dat iedereen die voor B-steun in aan merking komt zelf voortaan een ver zoek daartoe indient. Zeer waarschijn lijk zullen bij het gemeentebestuur hier omtrent nog nadere aanduidingen bin nen komen. Besloten wordt het gevraagde crediet beschikbaar te stellen. 4. Voorstel vaststelling verorde ning besmettelijke ziekte-gelden. Aangezien in 'het vervolg door den dienst der Rijksbelastingen geen gege vens meer zullen worden verstrekt aan gaande het inkomen der belasting schuldigen (naar welke gegevens de oude verordening was geregeld), doch enkel omtrent de verschuldigde ge mengde hoofdsom in gemeentefonds belasting en vermogensbelasting, is het gewenscht dat ook de heffing van be smettelijke ziekte-gelden naar dezen maatstaf geschiedt. Bij het concepieeren der verordening zijn verder de richtlijnen in acht geno men, welke de minister heeft gemeend naar voren te moeten brengen, zoodat daarom B. en W. voorstellen tot vast stelling der verordening te besluiten, hetgeen ook aldus geschiedt. 5. Voorstel tot wijziging begrooting Burgerlijk Armbestuur. Deze wijziging heeft ten doel de di verse posten met de werkelijke ont vangsten en uitgaven in overeenstem ming te brengen. In totaal werd over 1936 een be drag van 3403.34 ontvangen, dat door familieleden in de kosten van vroegere en huidige verpleging en ver zorging van behoeftige personen is bij gedragen. De Voorzitter zegt dat in verband met de slechte tijdsomstandigheden verschillende posten belangrijk zijn overschreden. O.a. de rekening Ziekenhuis-opna me met 1156.'—, de doktersverzeke ring met 650. de specialistenreke ning met 300.— enz. Door het Burgerlijk Armbestuur worden nu ernstige pogingen in het werk gesteld om deze rekeningen weer in overeenstemming te brengen. Het voorstel werd hierna z.h.st. aan genomen. 6. Voorstel tot verbouw van de dokterswoning te Kaatsheuvel. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier zelf eens een kijkje zijn gaan nemen en dat de woning van dr. Vercauteren, al thans voor wat betreft het achterge deelte niet aan de minst elementaire eischen der gezondheid en hygiëne vol doet. Wil de toestand eenigszins behoor lijk worden verbeterd, dan komen de kosten daarvan op 2000 te staan. Over deze verbouwing is verder met Dr. Vercauteren overleg gepleegd, die heeft kunnen goedvinden om jaarlijks een bedrag van 50 te betalen als compensatie van de uitgaven welke een door Céhadé. VII. 9. Ze gingen op zoek en al heel gauw zagen ze vlak bij de bomen een stuk steen, dat boven de grond uitstak. Tom trok er de steen uit en tot hun verbazing zagen ze onder die steen weer een steen, en toen Tom er deze uit had gehaald, zegen ze, dat er een meer privé karakter dragen. Deze kosten welke naar schatting op !/3 deel van de te maken uitgaven te stellen zijn, zullen door hem met 7% per jaar worden vergoed, naar boven afgerond tot 50.—. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. De heer Elshout is het met het voor stel eens, maar zag gaarne dat de aan besteding alleen onder aannemers van Loon-op-Zand zou plaats vinden. De Voorzitter zegt dat dienaangaan de geen voorbehoud mag worden ge maakt, volgens bepaling van de regee ring. Maar spr. zegt wel met het voor stel van den heer Elshout rekening te willen houden. De heer v. d. Heuvel vraagt of er geen pogingen in het werk zijn gesteld om het huis aan Dr. Vervauteren te verkoopen. De Voorzitter zegt dat dit niet het geval is. De Voorzitter zegt voorts nog dat de verbouwing nu strikt noodzakelijk is, in tegenstelling met enkele jaren gele den met het huis van Dr. Smals te Loon-op-Zand; toen was een verbou wing nuttig. Men heeft hier feitelijk reeds veel te lang gewacht. Hierna wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. 7. Voorstel tot vaststelling van het kohier der straatbelasting voor het be lastingjaar 1937. B. en W. stellen voor dit kohier vast te stellen op een eindcijfer van 10664.49, zulks behoudens eventueele correcties tengevolge van misrekenin gen of verkeerde tellingen. Aldus wordt besloten. 8. Voorstel tot vaststelling van het kohier der rioolbelasting voor het be lastingjaar 1937. Onder gelijk voorbehoud als waar van ten aanzien van het kohier der straatbelasting sprake is, stellen B. en W. voor dit kohier vast te stellen op een eindbedrag van 1779. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. 9. Voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1936, evenals ook van de begrootingen van het gasbedrijf en de exploitatie der drainagevelden. Met betrekking tot deze begrootings- wijzigingen moge worden medegedeeld dat de exploitatie der drainagevelden een verlies heeft opgeleverd van 3694.33 (geraamd was 3850.' terwijl het gasbedrijf een winst heeft gegeven van 2576.02. Deze winstuitkeering aan de ge meente is verder aan te vullen met 2000. welk bedrag in vorige jaren is gereserveerd om als surplus te die nen, o.m. voor gevallen dat, zooals thans, de winst belangrijk beneden de raming is gebleven. Geraamd op 5000.— zal met inbe grip van de reserve derhalve in totaal 4576.02 aan de gemeente worden uitbetaald. De wijziging van de begrooting voor de bedrijven heeft ten doel de betref fende cijfers met de werkelijke inkom sten en uitgaven in overeenstemming te brengen. In gelijke mate geldt dit voor de ge- meente-begrooting, waarvan de cijfers, nu de baten en de lasten meer komen vast te staan, naar de werkelijke ver houdingen behooren te worden gere dresseerd. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten, waarmee de raad zich kan ver eenigen. 10. Voorstel tot benoeming van 2 onbezoldigde ambtenaren van den bur gerlijken stand. Teneinde te bereiken dat steeds een ambtenaar van den burgerlijken stand aanwezig is, stellen B. en W. voor tot de aanwijzing van 2 onbezoldigde unctionarissen over te gaan, waartoe zij de volgende aanbeveling doen: le aanwijzing: 1. J. Th. van Woensel. 2. J. van Lier. 2e aanwijzing: 1. H. G. J. Kamp. 2. G. Grootswagers. Met algemeene stemmen worden de heeren J. Th. van Woensel en H. G. J. Kamp benoemd. De Voorzitter dankt namens de be noemden den raad voor het vertrouwen in hen gesteld en hoopt dat zij van een ijverige plichtsbetrachting blijk zullen geven. 11. Voorstel om een nieuwe veror dening vast te stellen voor het bekalken der straten. Daar Ged. Staten meenen dat bij de vastgestelde regeling niet voldoende rekening is gehouden met andere bepa lingen der algemeene politieverorde ning, met het bepaalde in de artt. 350, 351 en 351 bis van het Wetboek van Strafrecht, het bepaalde in het Rijks wegenreglement en bepaalde in het reglement op de wegen in Noord- Brabant, heeft dit aan de afdeeling Noord-Brabant der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, van wie het eerste concept was overgenomen, aan leiding gegeven een nieuwe verorde ning te concipieeren, waarbij de direc tieven zijn in acht genomen, welke door Ged. Staten naar voren zijn gebracht. B. en W. stellen voor met intrekking van de verordening d.d. 3 Maart 1.1. tot nieuwe vaststelling dezer verordening over te gaan, waartoe te meer reden mag bestaan, waar de Procureur Gene raal bij het Gerechtshof te 's-Bosch heeft bericht dat eerstgenoemde rege ling bij vervolging terzake overtreding daarvan, tot moeilijkheden aanleiding zal kunnen geven. De heer van Nieuwstadt vindt dat art. 2 wel wat te ver gaat, daar nu een sigarenwinkelier b.v. geen reclame of aankondigingen voor een voetbalmatch e.d. meer mag aanplakken voor zijn etalage. De Voorzitter zegt dat de heer van Nieuwstadt deze zaak te zwaar op neemt, daar in het genoemde geval zoo'n persoon wordt geacht de stilzwij gende goedkeuring van B. en W. te hebben bekomen, behoudens dart na tuurlijk mededeelingen of aankondigin gen die op de a.s. verkiezingen betrek king hebben. De heer Snoeren stelt voor om in Loon-op-Zand een aanplakbord te la ten plaatsen. De Voorzitter wijst met een beden kelijk gezicht naar de afgekeurde be grooting, maar zegt toch toe het voor stel van den heer Snoeren in overwe ging te willen nemen, daar de kosten in ieder geval niet zoo beduidend zul len zijn. De heer v. d. Heuvel vraagt of uit de verordening de zin: „indien daar door de openbare orde wordt verstoord of de goede zeden aangetast worden", niet kan verdwijnen, daar deze bepaling reeds uit het overige deel der verorde ning blijkt en tot misverstand aanlei ding zou kunnen geven. papiertje onder lag, helemaal vol zand. Tom maakte het open en met veel moeite kon hij ontcijferen wat er op stond: 10 passen naar links. Ze gingen dan ook tien passen naar links toen en Tom duwde een steen in de grond, zodat ze de plaats niet kwijt zouden raken. v Daarna gingen ze weer naar net kamp en wachtten op de komst van Gerard en Joop. Gerard en Joop waren weer gauw terug met het nodige gereedschap bij zich. Albert vertelde hun, hoe ze de aanwijzingen ontdekt hadden. Spoedig daarna, trokken ze naar de bergplaats toe en begonnen ijverig te graven. Ze hadden nu ongeveer een uur ge graven, toen Gerard plotseling merkte. dat hij bij een plank was gekomen. Ze zorgden, dat de hele plank vrij kwam en probeerden daarna deze om hoog te trekken, vol verwachting, voor wat ze te zien zouden krijgen. Maar hoe ze ook trokken en ruk ten, er was in de plank geen beweging te krijgen. Maar ineens schreeuwde Albert: Hier jongens, hier zit een knopje. En hij wees ze op een knopje, dat naast de plank op de grond verborgen zat. Hij duwde er op en langzaam ging de plank rechtop staan en zagen ze on der zich een trap, die naar een gemet selde kamer leidde. Ze klommen naar beneden en zagen zilveren en gouden sieraden er in liggen, verder nog een hoop bankpapier, enz. Ze gingen weer naar boven. Tom duwde weer op het knopje en het luik was weer dicht. Ze hadden genoeg ge zien!! Na twintig minuten, was er niet veel meer te zien, dat er aan gewerkt was. En nu maar afwachten, zei Tom, of ze willen komen. Wat bedoel je? Blijven we hier dan tóch kamperen? Óndanks de zwarte ster? Ja, een paar dagen nog, maar daarna, gaan wij onze tent opruimen en een paar nachtjes op de loer liggen, om hen op heterdaad te betrappen. Ja, dan wordt het pas echt! riep Gerard vrolijk uit. Maar nu stel ik voor om eens een beetje den inwendigen mens te gaan De Voorzitter zegt dat deze zin zal geschrapt worden. De raad kan zich hierna met het voorstel vereenigen. 12. Benoeming van een plaatswer ker bij het gemeentelijk gasbedrijf. Van den Directeur van het Centraal Capitulantenbureau, met wie over de voorziening van deze vacature werd gecorrespondeerd, is de mededeeling ontvangen dat naar het oordeel van den capitulantenraad in de hierboven aangegeven vacature op een andere wijze kan worden voorzien, aangezien voor het tegenwoordige geen capitulant aanwezig is, die aan de gestelde eiechen voldoet. Dienovereenkomstig werd dezerzijds in het Kaatsheuvels Nieuwsblad een annonce geplaatst, waarbij sollfcitanten voor deze betrekking werden opgeroe pen. B. en W. stellen voor tot de benoe ming van een plaatswerker als waar van hierboven sprake is, over te gaan. Benoemd werd de heer Huetermans, met 10 stemmen, tegen één op S. Bee- rens, J. Kusten, J. Vugts, M. v. Es en J. Suppe. Daar hiermee de gewone agenda is afgehandeld komt de Voorzitter nog eens terug op de nog niet goedgekeur de begrooting 1937. Gemeentebegrooting 1937. De Voorzitter deelt mede, dat en kele dagen geleden de begrooting van Ged. Staten terugkwam, waarop des tijds een tekort moest geboekt worden van 40250.Door wijziging van de subsidieregeling der regeering op aan drang van verschillende gemeenten en gesteund door de Tweede Kamer, kre- gesteund door de Tweede Kamer, kreeg onze gemeente reeds een hoogere sub sidie van 17450.zoodat het be- grootingstekort nog 22800.— bleef, wat de gemeente toen raamde als extra en belastingbijdrage. Deze post valt grootendeels te wijten aan het opgeloo- pen tekort dat de gemeente jaarlijks aan de bouwvereeniging had uit te be talen, en dat inmiddels tot 18500. was aangegroeid en gebracht op de be grooting 1937. In correspondentie stel de het gemeentebestuur voor dit bedrag op te nemen in een leening in 10 jaren af te lossen. Schijnbaar gaat men hiermede ac- coord, maar dan moet de eerste aflos sing reeds in dit begrootingsjaar ge schieden. zoodat het tekort dan wordt 22800.— min 18500.— plus 1850 in totaal 6150. Gedeputeerde Staten stellen nu voor dit te dekken door vermindering van allerlei posten met min of meer kleine bedragen, zijnde 1400.— de aanwending van een ged. batig slot 1935 1260. vermindering post onvoor zien met 1000. mindere extra afschrijving op het gasbedrijf 2490. Alsdan heeft de gemeente niet noo dig extra en andere bijdragen. B. en W. hebben echter ernstige be denking tegen de hiervoor genoemde dekkingsmethode. Zij stellen echter met graagte en met genoegen vast dat zij de stellige overtuiging hebben, dat Ged. Staten van Noordbr. i.e. gedaan hebben wat zij konden om zoo min mogelijk kwaad te berokkenen aan een gezonden groei der gemeente, welke zijn grondslag in de begrooting vindt en bieden daarvoor gaarne hulde aan. Het komt waarschijnlijk voor dat men versterken. Accoord, riep Albert uit en hij begon er al dadelijk mee. Na het eten kregen ze weer onver wacht bezoek, maar ditmaal niet van de zwarte ster, maar van den boer en de boerin, die 's avonds om tien uur pas naar huis gingen, maar evenals de eerste keer hadden de jongens weer de hele avond zitten lachen met de rare en rake zetten, die de boerin (en ook de boer) verkochten! Die avond gingen ze weer om half elf naar bed en de wacht was ook ge woon, maar die nacht gebeurde er niets bijzonders, zodat de jongens er deze nacht niet met de revolver in de hand er op uit hoefden te trekken. Op wacht bij de geheime bergplaats. Al twee nachten hadden ze nu te vergeefs op wacht gelegen. Hun tent hadden ze opgeruimd en Tom had er nog twee detectives bijgehaald, als ze soms met meer man tegelijk zouden komen. Nu lagen ze er al voor de derde nacht en ze troffen het niet erg met het weer, het regende flink. Maar ze zaten er nog al goed ingepakt. Albert zat met Tom achter een paar struiken. Mijnheer v. d. Linden met Joop za ten in een droge greppel de gebeurte nissen af te wachten en, last not least, mijnheer de Wit zat met Gerard ach- eer een paar struiken, vlak bij de dorpsweg en hun taak was het om de dieven achterna te gaan, als ze de auto waren uitgestapt. Half twaalf en nog niets hadden ze gezien of gehoord, toen mijnheer de Wit Gerard zacht toefluisterde. Hoor jij niets? waarop Gerard eens aandach tig geluisterd had. Ja, het is net of er een auto heel langzaam vooruit rijdt. Juist, dat zullen ze wel zijn, ze rijden natuurlijk zo zachtjes, dat wij ze niet kunnen horen. Weer verliepen een paar minuten, toen Gerard meende, dat hij op de weg een gedaante zag sluipen. Hij vertelde het aan den detective naast hem, die het ook gezien scheen te hebben. Nu kwam de gedaante juist achter een struik vandaan en ging in de rich ting van de geheime bergplaats. Wantrouwend keek hij telkens om, of hij niemand zag, en liep dan weer wat door. Nu was hij juist tegenover de ge heime plaats en daarna keerde de man weer voorzichtig terug. Oplossingen van vorige week. Banierdrager, haring, vlinder, taart, bezem, vet: Die het gevaar bemint zal er in vergaan. Eenzaam, tuchthuis, korenaren, be neden, eendracht, straatmaker, Java. diamant: Een uur van onbedachtzaam heid, Kan maken dat men jaren schreidt. W-ezel.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5