Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON anït Buitenlandsch Nieuws JOORD BRABADD Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD. Waar het om gaat op 26 Mei. Rheumaffek? laat" U toch wrijven akkers Kloosferbalsem NUMMER 39 WOENSDAG 12 MEI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het moge te betreuren zijn dat vóór de verkiezingen geen afspraken zijn gemaakt voor het streven naar de vorming van een christelijk ka binet door de drie christelijke par tijen, zoodat mogelijk een meerder heids kabinet aan de regeering zou kunnen komen, wij hebben dit feit te aanvaarden en moeten tot de conclusie komen, dat bij deze ver kiezing alle partijen ieder voor zich zelf en afzonderlijk optreden en er naar streven op de eigen candidaten het grootst mogelijk aantal stemmen te vereenigen. Wel is er eenige samenhang in in het negatieve. Alle groote partijen maken front tegen extremistische richtingen. «Tegen het Communisme tegen het Nationaal-Socialisme«, is een leuze, welke over breede linie wordt aangeheven. Maar deze overeenstemming in het negatieve is zeker onvoldoende om te geraken tot een meerderheids vorming op positieve basis. Een Ministerie kan nu eenmaal niet met enkel negatieve leuzen het bewind aanvaarden. Het moet zich stellen op een positief Regeeringsprogram, steunend op de door zijn ledtn gemeenschappelijk beleden staat kundige beginselen, dat aangeeft, welk beleid hel in algemeen bestuur en op het gebied der wetgeving voornemens is te volgen. lu deze situatie is dus ook voor de Katholieke Staatspartij slechts één antwoord op de vraag, waarom het op 26 Mei gaathet bezetten van een zoo groot mogelijk aantal zetels in de Tweede Kamer, zoodat in de komende legislatieve periode een zoo krachtig mogelijke drang kan worden uitgeoefend, opdat, welk van „De Echo van het Zuiden". Naar het Enojelsch bewerkt door J. VAM DER SLUYS. (Natflruk verboden). Ik wil Miitengewoon graag wetten Als ze ziek is, is ze een dan zal ze toch )ij zich hebben die voor waar Ann toch niet wel ieman haar zorgt Och weer heel ziek tot vermoed dat ze nu wel hal beter zal zijn; ze was [Jenny trouwde. En nader- je, geloof ik, op reis naar [lie. Dat is 'n aangetrouw- mij van den kant van len man, begrijp je je lam toch wel eens gehoord zwerft rond door Europa [rika en publiceert excen- jschrij vingen, ine Waveney is in gezel- juffrouw Fairlie? ICourtney keek hem wei- Ja, ik meen dat Jenny [Maar zooals gezegd, ik ïooit naar Anne. 't Windt >p en ik zou voor geen [s mijn lieve Jenny over jnaken. Ze zweeg, weer :hte glimlach van 'zo- voortz O, ik ben dol hr enfin, wacht maai dan kun je zelf oor- verdrijf waren nog niet over pen de deur openging en Kabinet er ook moge optreden, er zooveel mogelijk met onze staatkun dige beginselen en onze verlangens op het gebied van wetgeving en bestuur, rekening zal worden gehou den. In het verkiezingsprogram- 1937 zijn die wenschen saamgevat en gegroepeerd om 4 hoofdpunten: 1. Beveiliging van de positief christelijke grondslagen onzer sa menleving; 2. Verdediging van het gezin; 3. Arbeid voor ons volk; 4. Ordening in het bedrijfsleven. Dat zijn punten waarom het op 26 Mei gaat en die alle katholieke kiezers moeten doen stemmen op no. 1 van lijst 1 opdat zij door het grootst mogelijk aantal kamerleden voor deze punten op den bres staan en met kracht naar voren kunnen brengen. Wij hebben ons te houden aan eigen partij, anderen zullen naar eigen overtuiging stem men op den man hunner keuze en overtuiging. Wij slaan om een voorbeeld te noemen de capaciteiten van Dr. Colijn zeer hoog aan op verschil lend gebied; de anli-rev. zullen wel zorgen rat hun bekwamen candi- daat en diens beginselen zooveel mogelijk steun ontvangen, zelfs liberalen zullen er toe overgaan doch de katholieken moeten den plicht voelen te stemmen uitsluitend en alleen op de katholieke lijst. De ordenaars niet 't minst, want van dien kant hebben zij alleen heil te verwachten. Steunt men de katho, lieke lijst, waar dan ook, dan steunt men de partij van de ordening, van het bedrijfsleven, van het chris telijk bewustzijn, van het gezag, van arbeid voor 't volk, van de zorg voor het gezin. No. 1 van lijst 1 voor alle katho lieken 1 Jenny in eigen persoon binnentrad. John zou haar direct hebben herkend van het schilderij, dat hij op Waveney gezien had en van de foto's op de piano, ook zonder mevrouw Court ney's verrukten# .uitroep: Dag mijn lieveling! en haar stormachtige om helzing. Toen de begroeting voorbij was, draaide de oudere dame zich om, haar hand nog steeds liefkoozend op den schouder van het jonge vrouwtje. Ik heb toch zulke slechte ma nieren, deed ze kwasie-berouwvol. al tijd vergeet ik onbekenden voor te stellen! En dan jullie tweeën nog wel, die elkaar al jaren geleden had be lmoren te kennen Ook Jenny wendde n,u haar gezicht, omsloten door een elegant zwart hoed je, naar den bezoeker; een kinderlijk- verwonderde glimlach in haar oogen. Zoowel de beweging als het lachje waren van een natuurlijke gratie en een onvergetelijke charme. Ze sprak niet, maar de glimlach bleef op haar gelaat lichten de delicate lijn der fijne wenkbrauwen was iets geheven, in verbaasd afwachten. Het is je neef John Waveney, klonk mevrouw Courtney's diepe stem. John gaf haar een hand en op het zelfde moment was hij zich bewust, dat het hem bijzonder aangenaam aandeed, zoo'n knap nichtje te heb ben! Jenny Marr was veel en veel mooier en aantrekkelijker dan hij zich had' voorgesteld. Die fijne tint, die wonderlijke gracieuse gestalte, die allerliefst-glimlachende oogen een zonnige schoonheid uit een sprookje gewoon. John bleef nog een minuut of tien, toen vond hij 't tijd geworden om af scheid te nemen. Van het moment af De Italiaansch Engelsche betrekkingen. In de Engelsche pers werd de laatste dagen afkeurend geschreven over de laffe gedragingen van Italiaansche »vrijwilligers« bij de gevechten rond Bilbao. Deze berichten hebben tot ernstige wrijvingen tusschen Italië en Enge land geleid, zoo is een der gevolgen hiervan het terugroepen van alle Italiaansche journalisten uit Enge land. De woorden welke de Duce, ook betreffende het bovenstaande, bij den verjaardag van het Imperium heeft gesproken, zoo schrijft de Temps, kunnen niet nalaten uit een loopende commentaren uit te lokken, want hoewel zij uiting geven aan een prijzenswaardigen vredeswil, sluiten zij toch een nauw verholen bedreiging in voor hen, die belangen hebben te verdedigen, even rechtmatig als die van het Italiaansche Rijk. Een duurzame dal Jenny de kamer was ingekomen, was zij 't middelpunt van de belang stelling van hun gastvrouw geweest, zoodat John zich over voelde. Jenny gaf hem drie vingers en een vriende lijk lachje. Je moet ons komen opzoeken boor! Zul je? Ik ben alleen maar voor een dagje in de stad ik verwacht je een week-end. Deze week is zeker ie vlug? Och, eigenlijk gezegd Kun je komen? Wel, dan reken ik op je! Zooals tante Jen zegt, we haftden elkaar al jaren geleden be lmoren te kennen. En Nicholas zal het ook prettig vinden kennis met je te maken. Toen John op straat kwam, had hij een prettig gevoel van niet-eenzaam meer zijn, van tot een familie, een millie.ii te behooren. In mevrouw Courtney's salon wend de Jenny Marr zich tot de oudere dame. Hij is aardig hé? Ik houd van die rustige, open manier waarop hij je aankijkt. Gelukkig dat hij een gent leman is! Dat had nog heel anders kunnen uitvallen, zoo'n verre neef, die jaren in de koloniën heeft geleefd en de halve wereld heeft rondgezwor ven. U moest zien dat u een geschikte vrouw voor hem vindt tante Jen. Ik heb hem al gezegd dat hij moest trouwen en op het landgoed gaan wonen. Zeg Jenny, hij heeft een groote belangstelling voor Anne. Wanneer komt ze thuis? Voor Anne? Alle kleur trok uit Lady Marr's gezicht weg. Hoe kan hij belang stellen in Anne? Dat weet ik niet. Maar het is zoo. Jenny's oogen vulden zich met tra nen. Toe, tante Jen, houd u astublieft op. Ik kan het niet verdragen.... Is ze nog altijd niet beter? Och vrede voor allen wordt niet ge vestigd, doordat men naar geweld grijpt om belemmeringen uit den weg te ruimen. Vrede kan alleen langzaam en geduldig bereikt wor den, door stelselmatig de tegen stellingen te overbruggen geboren uit den strijd van belangen. De Engelschen, die tegelijkertijd idea listen en realisten zijn, begrijpen de verzoenende metbode beter, dan de methode, die met de vuist op de tafel slaat Indien 't communiqué, bekend gemaakt na alloop \an de jongste Duitsch-Italiaansche be sprekingen, oprecht is in zijn ver klaring, dat beide mogendheden met alle volkeren willen samen werken, dan moet men beginnen met een einde te maken aan de Italiaansch Britsche polemieken. Gelukkig dat de toestanden en inzichten niet meer zijn als in 1914 België's strikte onafhankelijkheid Ter gelegenheid van de onthulling van een borstbeeld van koning Albert in de kazerne van het grenadiersregiment te Brussel heeft koning Leopold een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide België heeft zich een politiek opge. legd van strikte onafhankelijkheid en zuiver nationale bezieling. Voor deze politiek is de steun noodig van een doelmatig militair apparaat, de steun van een krachtig, welop- geleid leger, dat vastbesloten is de onschendbaarheid van ons gebied te eerbiedigen. Duitschland en de Katholieke Kerk In een Zondag van den kansel van alle kerken in het bisdom Berlijn voorgelezen herderlijk schrij ven protesteert de bisschop van Berlijn, Z.H. Exc. mgr. von Preysing tegen de wijze, waarop de Duitsche pers de processen tegen leden van religieuse congregaties of tegen lieve schat, huil nu niet. Wat dom van me om erover te beginnen. Jenny droogde haar oogen af. Ik weet dat het vreeselijk kinder achtig is om 111e te laten gaan, maar ik mis haar zoo, tante Jen. En toen 11 daarnet zei dat John Waveney be lang in haar stelt, moest ik opeens denken hoe schitterend het zou zijn als ze Haar stem brak in een snik. Je weet niet wat de toekomst nog brengt. Mevrouw Courtney wilde niets lie ver dan haar nichtje weer in haar gewone opgewekte stemming zien. Jenny dr.ukte haar zakdoekje weer tegen haar oogen. Mevrouw Courtney die zacht haar arm 0111 haar heen had gelegd, voelde haar lichaam schok ken. Neen, neen.... klonk het ge smoord. Plotseling stond Jenny op, liep naar het venster en met haar rug naar haar tante gekeerd, vocht ze 0111 haar zelf- beheersching terug te krijgen. Toen ze zich eindelijk omwendde zag ze nog wel bleek, maar haar glimlach was er weer. Kijkt u eens wat Nicko me gis teren heeft gegeven, zei ze 0111 een andere richting aan het gesprek te geven. Ze ging weer zitten en lrield een langen ketting omhoog met kun stig graveerwerk versierde, vierkant- gesneden stukken kristal, aan elkaar verbonden door platina schakels, die bezet waren met smaragden Wat prachtig! Maar Jen, dat moet een vermogen hebben gekost. Waarom heeft Nicko je niet liever een paarlencollier gegeven? Paarlen staan je zoo buitengewoon, vind ik? Een seconde was er een eigenaardige flikkering in Jenny Marr's oogen. Het waren bruine oogen waarin meest- Laat U niet kwellen door rheumalische pijnen, die U oud maken vóór Uw lijd. mei den geneeskrach- ligen Klooslerbalsem die ze snei verdrijft. dringt tol diep in de weefsels doorl priesters «wegens hun zedelijk gedrag« weergeeft. Men zou willen doen gelooven, aldus de bisschop, dat bijna de geheele Katholieke geestelijkheid bestaat uit misdadige en immoreele elementen. Dat is niet waar en het Katholieke volk moet zich niet op een dwaalspoor laten brengen. Duitsche joden mogen niet studeeren. De Duitsche minister van onder wijs heeft in overleg met Hitler's plaatsvervanger, Rudolph Hess, den minister van Binnenlandsche Zaken en het ministerie van Buitenlandsche Zaken een wet uitgevaardigd, waarhij het den Duitschen Joden verboden wordt den academischen graad van doctor te behalen Daar de wet Maandag reeds in werking is ge treden, beteekent dit dus, dat alle Duitsche Joden, die aan de acade mies hun studies volbrengen, voor niets gestudeerd hebben. Wat kan hij nu nog doen? In het leger wordt hij niet toege laten in het Duitsche arbeidsfront wordt hij niet opgenomen ambte naar kan hij niet worden op het gebied der kunst kan hij zich even min ontplooien terwijl hij op het gebied van den handel ingeperkt is en steeds meer ingeperkt wordt, zoodat Joodsche handelaren feitelijk nog slechts voor Joodsche cliënteele kunnen werken. al vonkjes zonnegoud glansden, maar die eene seconde waren ze donker als een peillooze afgrond en koud koud. Ik houd niet zoo bijzonder veel van paarlen. En toen, met een vol maakt veranderde stem: Zeg, tante .len, baby heeft gisteren tegen me ge lachen, echt gelachen! Hij hoorde me de deur van de kinderkamer inkomen en toen draaide hij zijn kopje 0111 en lachte. De verpleegster zegt dat hij er vreeselijk vroeg mee is, want dat de meeste baby's van drie maanden nog niet eens kunneen lachen en Tonny is juist twee geworden giste ren. Zuster zegt En een uur lang praatte ze in ver voering over de aanvalligheden van haar kleinen zoon. Mevrouw Courtney vermeed angstvallig den naam van Anne nogmaals te noemen. IX. JOHN WAVENEY GAAT UIT LOGEEREN. John genoot volop van zijn week end op Waterdene van het kleine uitgelezen gezelschap, den opgewek- len gezelligen toon, de vlotte vriende lijkheid, die niets stijfs of gedwongens had. Jenny was een volmaakte gast vrouw en Nicholas Marr een even prettig gastheer. Ook de andere gas ten waren allen jongelui; Nicholas was de oudste van het gezelschap, hoewel slechts enkele jaren ouder dan de anderen. John vond hem sympa thiek en toch vroeg hij zich herhaal delijk af of er geen grimmige, onhan delbare trots achter zijn charmante manieren verscholen lag. Hij kon zich voorstellen dat Nicholas Marr een onverstoorbare wellevendheid zou blijven toonen tegenover iemand, dien hij uit den grond van zijn hart haatte, onverzoenlijk en wraakgierig achter het masker van zijn glimlach. De Echo van het Zuiden, WuUyksrkf en Langstrnntsclie Courant* 17). Zich verzokeren bl] «en goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN H PERSO N EN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden 1 I i

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1