Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Éh DRUNEN. De kroningsfeesten in Engeland begonnen De kroningsfeestelijkheden te Londen zijn eigenlijk al begonnen. Zaterdagavond heelt zich een milli- oen menschen verdrongen op het traject, dat de koninklijke sloet tijdens den kroningsrit zal volgen en dat rijk versierd is. Stapje voor stapje bewoog de menigte zich voort. Stilstaan was al evenmin mogelijk als vlug doorloopen. De laatste repetitie, van Zondag 1.1. werd door tien duizend personen bijgewoond. Duizenden hadden den geheelen Zondagnacht op de tribunes doorgebracht, zoodat des morgens geen plaats meer onbezet was en dat alles in een druilenden regen. De Luchtschipdienst op Amerika gestaakt Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De luchtschipdienst van den »Graf Zeppelin« wordt vooreerst gestaakt, totdat de rijksminister voor luchtvaart na het ontvangen van het nauwkeurig resultaat der onderzoekingen omtrent de cata strofe van Lakehurst een nadere beslissing heeft genomen. Omtrent de oorzaak van het vergaan der Hindenburg is niets naders bekend. Voor dit doel is een commissie met Dr. Eckener aan 't hoofd naar Lakehurst ver trokken. De Spaansche opstand Bilbao wordt ingesloten Langzaam maar zeker voltrekt zich volgens de jongste telegrammen de omsingeling van Bilbao. In het Noorden, in den sector van Bermeo hebben de rechtschen kaap Machi- chaco bezet, waarbij zij enkele stukken zwaar geschut hebben weten buit te maken. Een tegen aanval van de Baksen kon worden afgeslagen. Zuidelijker trekken de mannen van Mola op Munguia aan en ten slotte duurt ook de druk uit de richting Durango onver minderd voort. Ook in de sector van Guadalajara waren de republikeinen actief. Volgens Havas hebben de natio nalisten een aanvang gemaakt met de ontruiming van Cogolludo, een op 35 K.M. ten Noorden van Guadalajara gelegen gewichtige stad. De Madrileensche troepen zijn onmiddellijk tot den aanval over gegaan en slaagden er in de eerste huizen der stad te bereiken. Bij de Spaansche hoofdstad zeil is het eveneens onrustig geweest. In de omsingelde universiteitswijk werd weer het sein tot de gevech ten gegeven 's Avonds omstreeks acht uur ratelden er de mitrailleurs en weldra sloeg het krijgsgerucht over naar La Moncloa en Ürsera. Deserteurs vertelden, dat de situatie voor de belegerden in het universi teitskwartier met den dag benarder wordt. Het begint hen aan levens middelen te ontbreken. De laatste linies der Basken Nationale stormcolonnes ver overden vandaag den Mazagesberg, een strategisch gebied van buiten gewone beteekenis. In handen van den vijand vormde deze hoogte een onoverkomelijk obstakel voor Mola's troepen op den weg naar het Viscarguigebergte, dat den Sollube-heuveli ug be- heerscht. In Madrid werden doorbommen weer 55 personen gedood. Vrijdagavond, 7 Mei j.l., kwam de raad der gemeente Geertruidenberg in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer J. Bianchi. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling procesverbaal van kasopname over het le kwartaal 1937. De boeken van den gemeente-ont vanger, deji administrateur van het ge meentelijk grondbedrijf en den admi nistrateur van het G.E.B., die tot 5 Fe bruari 1.1. zijn gecontroleerd, werden goedgekeurd. 2. Vaststelling vergoeding ingevol ge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1935, voor de bijzondere scholen. Besloten wordt aan de jongens- en meisjesschool over het jaar 1935 een vergoeding van 5.70 vast te stellen. 3. Vaststelling voorschot ingevolge art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920 over 1937. voor de bijzondere scholen. Aan de Jongensschool werd besloten een voorschot te geven van 902.88, zijnde 80 van 1128.60 en aan de Meisjesschool een bedrag van 1130.88 zijnde 80 van 1430.60. 4. Vaststelling kohier hondenbelas ting dienst 1937. Volgens indiening vastgesteld. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van: le. de begrooting van het G. E. B. dienst 1936; 2e. de begrooting van het Gemeente lijk Grondbedrijf dienst 1936; 3e. de gemeentebegrooting dienst 1936. De wijzigingen betreffen eenige pos ten, die van geen belang zijn en zijn hoofdzakelijk van administratieven aard. Goedgekeurd. 6. Aanbieding Gemeenteverslag over de jaren 1930 t.m. 1935. De Voorzitter zegt dat dit waar schijnlijk wel het laatste verslag zal zijn, daar deze regeling nu komt te ver vallen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een Capitulantenveror- dening. Aan de Kroon is destijds ontheffing van deze verordening gevraagd, doch die is niet verkregen. B. en W. stellen voor daarom nu in de verordening op te nemen dat alleen voor de betrekking van gemeente reiniger een capitulant in aanmerking kan komen. De Voorzitter zegt dat met dergelijke maatregelen Geertruidenberg weer als plattelandsgemeente beschouwd wordt. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men. 8. Wijziging begrooting Stedelijke Godshuizen dienst 1936. Aangenomen. 9. Benoeming van een lid en plaats vervangend lid van het stembureau. Het stembureau bestaat nu nog slechts uit één lid, de heer A. de Kroon, daar de heer M. J. Timmermans overleden is. Er moet ook een nieuw plaatsvervan gend lid worden gekozen, daar door vertrek van den heer C. Jansen uit de gemeente een vacature is ontstaan. Na herhaaldelijk stemmen, we- gekozen de heer Sassen, met vijf stem men tegen twee op den heer Boon. Tot plaatsvervangend lid werd ge kozen de heer Boon met 4 stemmen, te gen twee op den heer Okkers. 10. Aanvragen aankoop terrein door a. de firma Spijer-Brothers; b. de N.V. Scheepsbouwwerven v.h. P. A. Ruijtenberg. Dit betreft de perceelen tot 30 April in erfpachtrecht bij bovengenoemde fir ma's in gebruik en dat zij nu willen koopen. B. en W. hebben als prijs vastgesteld een bedrag van 1.-per M2, daar het heele terrein nog moet bewerkt worden, er liggen nog enkele moeras sige stukken in, voordat het als fa brieksterrein geschikt is. Het terrein dat gevraagd is beslaat ongeveer 6000 M2, dit wordt dus een bedrag van 6000. De heer Okkerse vraagt of, wanneer een perceel aan Spijer verkocht wordt, deze firma ook voor het onderhoud van den wal der haven, die dan langs het perceel komt te liggen, te zorgen heeft. De Voorzitter zegt een dergelijke be paling. wanneer het eenmaal zoo ver is, in de koopacte te doen opnemen. De heer van Dirven vindt een bedrag van 1— per M2 wel wat weinig en stelt een bedrag van 1.50 per M2 voor. Vastgesteld wordt een bedrag van 1.50 te vragen. B. en W. zullen nu hierover met de betrokken personen beraadslagen, of zij het hiermede eens zijn, daar het terrein nog opgemeten moet worden en dit niet noodig zou zijn, wanneer zij niet op den koopprijs ingaan. De firma Ruijtenberg wil bovendien een perceel van de gemeente koo pen tusschen de binnenhaven en de schutting grenzende aan haar terrein, vanaf de Oude Wacht tot aan den in gang van haar terrein. Dit stuk grond is ongeveer 5 meter breed. Vanmiddag heeft men de situatie daar eens opge nomen en het niet gewenscht geacht dit stuk grond te verkoopen. Men weet immers nooit wat er nog eens kan ge beuren, daar de loswal wel eens nood zakelijk verbreed zou moeten worden. Op het verzoek van de firma Ruij tenberg wordt afwijzend beschikt. 11. Ingekomen stukken. Door Ged. Staten is goedgekeurd: a. De rekening 1935. b. Heffing opcenten gemeente fondsbelasting. c. De verkoop van 55 iepeboomen voor de som van 1042.50. d. Begrooting 1937, behoudens enkele kleine wijzigingen. e. Wijziging van de verordening betreffende de regeling van be voegdheid en bezoldiging van den gemeenteveldwachter. f. Heffing van Schoolgeld. g. Wijziging verordening op hef fing secretariaat-leges. Alle voor kennisgeving aangeno men. 12. Reclames. Weer is een verzoek tot deelname aan het Middenstandsborgstellings- fonds ingekomen. De K. v. K. heeft er om verzocht, terwijl Ged. Staten nog een aanmoe diging hebben ingestuurd. Toetreding sluit in een storting in eens 10 cent per inwoner is een bedrag 2 cent per inwoner is dit jaar 59.36. De bedoeling van dit fonds is den bona-fiden middenstand die geld noo dig heeft te helpen, tot een maximum bedrag van 500.' Het gemeentebestuur stelt voor hier toe over te gaan, omdat voor den mid denstand in deze gemeente over het al gemeen toch te weinig gedaan wordt en dit de eenige manier is om dezen de behulpzame hand te bieden, alhoewel de voorzitter er zelf weinig voor voelt. Wordt z.h.st. aangenomen. Van den Minister van Sociale Za ken is een schrijven ontvangen om me dewerking in extra-hulp crisiscomité B. Voor Geertruidenberg is een bedrag beschikbaar van 5.30 per werklooze, en daar er 129 werkloozen zijn is 129 X 5.30 ƒ683.70. Het Rijk draagt hierin bij een bedrag van 425.70, mits de gemeente ƒ2.— per werklooze, is 258.— geeft. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten. Wordt aangenomen. Van de Godshuizen is een schrijven ontvangen voor een extra-vergoeding voor beweiding van de Gasthuiswaard met paarden, inplaats van met hoorn vee. Besloten wordt eerst eens nadere inlichtingen in te winnen. Namens het bestuur van de Avond school wordt verzocht de lokaliteiten van de Openbare School 2 maanden langer beschikbaar te stellen. Wordt goedgekeurd. B. en W. doen het voorstel de ver pachting van vischwater in de Hooi- haven aan dhr. Kievits in te trekken, daar van dezen persoon de pachtsom van 15.— niet, of met veel moeite en na lang wachten te krijgen is. Besloten wordt om tot Pinksteren te wachten, en wanneer dan niet be taald is, de vischvergunning in te trek ken. Ter gelegenheid van de a.s. verjaar dag van H. M. Koningin Wilhelmina is door de nieuwe Oranjevereeniging een subsidie gevraagd van 150. Tot op heden is nooit subsidie verstrekt, maar verzorgde de gemeente zelf een deel der feestelijkheden, waar van de kosten dan ongeveer ƒ150.— beliepen, welk bedrag ook dit jaar op de begrooting is uitgetrokken. Wan neer de subsidie verleend wordt is de gemeente verder van alles af. De Voorzitter zou het nieuwe co mité den raad willen geven te zorgen dat er steeds een batig saldo is, zoo dat men ook nog wat heeft voor extra- gelegenheden. De heer Okkersê zegt, dat men ge rust de gevraagde subsidie kan toe staan. Met een batig saldo is rekening gehouden. Wordt aangenomen. Nog enkele reclames zullen in ge heime vergadering worden behandeld. Rondvraag. De heer v. d. Loo vraagt of er nog iets bekend is van vereeniging der ge meenten. De Voorzitter zegt nog van niets te weten. De heer Okkerse zegt, dat er bij de bouwvereeniging een tekort is van ƒ1100.—. Hij vraagt of de penning meester wel genoeg gecontroleerd is? Spreker zou gaarne maatregelen geno men willen zien om te beletten dat zoo iets in de toekomst nog zou voorko men. De Voorzitter zegt, dat de penning meester niet genoeg gecontroleerd is, daar hij het volste vertrouwen genoot. Er zijn nu echter afdoende maatrege len genomen, zoodat iets dergelijks in de toekomst niet meer zal kunnen voor komen. De heer Okkerse is van meening dat in het Bouwvereenigingbestuur te veel eigenaren zitten, wier huizen leeg staan of onbewoonbaar verklaard moesten worden. De Voorzitter zegt er op aan te zullen dringen dat die huizen verhuurd zul len worden. Het gaat echter niet op huizen onbewoonbaar te verklaren omdat de eigenaars ze niet kunnen- verhuren. De heer Okkerse zegt dat er eenige leerlingen op diverse scholen zijn die niet mee kunnen. De ouders zijn niet in staat die kinderen naar een school voor B.L.O. te sturen; zou de gemeen te hier niet kunnen helpen. De Voorzitter zegt dat de heer Ok kerse alles wel op het dak der ge meente zou willen schuiven. Die per sonen moeten zich eerst maar eens tot de bevoegde instanties wenden, zooals het burgerlijk armbestuur. De heer Okkerse vraagt dan hoe het zit met het begrootingsrapport waarin stond om stukjes grond geschikt te ma ken voor verhuring aan de inwoners der gemeente (z.g.n. volkstuintjes). De Voorzitter zegt dat er reeds uit gekeken is naar grond die de gemeente kan missen. Men had het oog reeds op eenige perceelen aan de haven, doch de grond bleek daar niet geschikt. Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter de openbare vergadering, waarna de raad in ge heime zitting bijeenkwam. R.K. STAATSPARTIJ. Pater van Hout spreekt. Maandagavond was door de R.K. Staatspartij der afdeeling Drunen in de zaal der Jongens-Congregatie alhier, een groote propagandavergadering ge organiseerd welke prachtig was voor bereid door de propagandaclub der R.K.S.P. en die door enkele honderden kiezers uit Drunen werd bijgewoond. Spreker was pater v. d. Hout uit Helmond. Voorzitter M. v. Halder riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en in 't bijzonder den spreker, kape laan Vogels, Burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden en andere autoriteiten uit Drunen. Pater v. Hout spreekt. Spreker hield een keurige korte in leiding, waarin hij zegde jaren in Spanje te hebben geleefd, maar steeds in Holland te zijn geweest met zijn hart. Daarna vertelt spreker hoe hij in Spanje kwam. In 1908 werd hij door zijn Overheid naar Spanje gezonden om leiding te geven aan een landbouw- kostschool die bestond van een legaat van een afgestorven edelman. De taak, zeer harmonisch eenmaal machtig werd hij belast met 't geven van retraites aan de Eerw. Zusters. Toen leerde hij Spanje kennen als het mooiste land van Europa, waar langs de Noordkust vee graast van Nederlandschen oorsprong. In een fijngevoelde stijl gaat spreker na wat, hoe en waar de diverse pro ducties in Spanje worden verbouwd. De steden van Spanje laat hij de re vue passeeren en stipt daarbij aan de groote Godsdienstzin zooals Sivilla, terwijl hij laat uitkomen hoe prachtig al deze gelegen zijn en hoe veelvuldig hun schoonheden zijn. Spreker heeft contact gehad met groot en klein, met boeren, mijnwer kers en industrieelen. Gedurende enkele jaren was hij pas toor van een parochie, die 17 dorpen omvatte waarvan er lagen op be sneeuwde bergen en mooie valleien. Er is een gebrek aan jonge priesters en al beloofde de regeering, toen zij de priesters alle staatsinkomen ontnam in alle dorpen scholen te stichten, toch zijn er nog 2700 dorpen zonder school. 't Volk is onwetend en bijgeloovig, waarvan spreker enkele staaltjes op- Hoe is 't volk? Hierop antwoordt hij dat t Spaan sche volk in normalen toestand een fijn, goed en zeer sympathiek volk is, maar zooals thans opgezweept, is dit anders. Geef 't volk goede leiders en alles is opgelost. De Spanjaard is ridderlijk, hulp vaardig en hoffelijk. De Spanjaard heeft eerbied voor de vrouw en de moeder is de vorstinne. De H. Maagd Maria treedt overal op den voorgrond en door ieder Span jaard wordt zij vereerd. De Spanjaard heeft een echte he kel aan werken, dat moet eerlijk ge zegd worden. Twee dagen feest be valt hem beter dan twee uren werken. Spanje heeft een overvloed van delf stoffen. De exploitatie is jammer ge noeg in handen van vreemdelingen. Luiheid is een groot gebrek van den Spanjaard, maar dit vindt zeer zeker zijn oorsprong in de onwrikbare eer zucht en zucht naar vrijheid. Ziedaar de groote oorzaak van de vele revolutie en oneenigheden. 't Is misschien die bron van alle on heil, aangewakkerd door de Spaan sche vurigheid, waarbij spreker enkele mooie staaltjes aanhaalt waaronder de voetbalmatches. Daarnaast de groote processie met het Madonnabeeld gedragen door jongelingen en voorafgegaan en ge volgd door pelgrims blootsvoets en knielend. Een bewijs van de vurigheid enz. vindt men in den treurige broeder oorlog, die Spanje in twee groepen verdeelt en 't fijne Spanje verwoest. De oorzaken zijn de revolutie in 1937 en de moord kort daarna op Cal- vos Statellos. Hij was Spanje's grootste diplomaat. Deze revolutie was reeds lang voor bereid, werd gesteund door Moskou, communisten en anarchisten, die kloosters en kerken verwoesten. 16 Februari van 't afgeloopen jaar is een treurige datum toen de linksche aan de regeering kwamen. Men kon het zien aankomen. Het tamelijk goede gemeentebestuur van Sivilla werd af gezet en vervangen door een bestuur van pistoloris. De klauwen kwamen van 't mon ster: Het kruis moest uit de school, priesters moesten hun kost zien te ver dienen op akkers, mijnen en steen groeven; de klokken mochten niet meer luiden. Katholieke stoeten moch ten niet meer trekken en werden met revolverschoten uiteen gejaagd. Dit waren nog slechts de klauwen van 't monster. Niet 't monster zelf, orsoel van dataene wat na 16 Februari 1936 zich heeft afge speeld. Het monster werpt in Juli 1936 zijn masker af en het devies is: afbraak, verwoesting en uitmoording. In enkele dagen tijds werden in de eerste revolutiedagen 400 kloosters en kerken aan de vlammen prijs gegeven. Dit alles gebeurde in de onmiddellijke omgeving van spreker. Groote heiligschennissen gepleegd met de H. Hosties. Priesters werden verbrand en gemarteld in hun eigen parochiekerk. Spreker heeft het meegemaakt, dat in den namiddag van de eerste revolu tiedag gesommeerd werd alle wapens in te leveren, die den volgenden dag werden uitgereikt aan het gepeupel. Toen begon de moordpartij en de fatsoenlijke mannen vielen 't eerst. De moordenaars werden wel gepakt, maar na twee a drie uren wederom op vrije voeten gesteld. 24 maal is spr. de revolver op de borst geplaatst en al die keeren stond hij doodsangst uit. Om de minste reden kreeg men de revolver op de borst. Het pak was te mooi, de hoed te mooi enz. Priesters en kloosterlingen waren practisch vogelvrij verklaard. Spr. verhaalt dingen uit persoonlijke ervaring. De communisten hebben hun pro gramma. Wanneer zij een dorp of stad overrompelen, dan is hun eerste werk een lijst, zwart- of doodenlijst, aan te leggen van de mannen die hun plannen maar eenigszins in den weg kunnen staan. Een uitknipsel hiervan werd velen thuis gestuurd. Vele mannen werden tegen de muur gezet en getreiterd voor den loop der geweren. Dit duurde 6 da gen lang en den zevenden dag kwam 't genadeschot. Een bom werd in zijn kamer tot ont ploffing gebracht en met de schrik kwam hij eraf. De Zusters wilden 't klooster niet ver laten. Enkele dagen daarna een aanval op 't klooster. Roodhemden stormden binnen, doch mogelijk omdat spr. een vreemdeling is, kon hij gedaan krijgen dat zij tot den morgen wachtten tot het verlaten van het klooster. De revolutionnairen behandelden zusters en hem goed. Men verborg zich bij goede familie en leefde daar als de eerste christenen in de catecomben. De revolutie. De nachtelijke huiszoekingen zijn veelvuldig en alles wat naar hun ga ding is nemen zij mee. Op slinksche wijze weten zij beschul digingen te maken tegen niets vermoe denden, voor de oogen van de familie wordt de vader geboeid weggebracht en zijn have en goed gaan de volgende dag in vlammen op. Andere worden ge dwongen plaats te nemen in 't leger. 's Avonds ging spr. op verkennings tocht en vond diverse lijken van ge martelde nationalisten, paters en jonge mannen. De Spaansche kinderen zijn lelies die de atmosfeer met aroma vervulden, zij werden de oogen uitgestoken en de handjes afgekapt. Zoo kwamen zij aan bij hun moeder. Dit heeft spr. getroffen en in de eer ste dagen in Nederland waren alleen de tranen de tolk van zijn gemoed. Overal waar de communistische ter reur heerscht was dit zoo. Een leger van kinderen is vermoord en geslachtofferd geworden voor deze revolutie. De revolutionairen hebben een haat tegen de kinderen, en tegen de Zusters. Nog verder girita men: de lijken van zeven zusters werden opgegraven en tentoongesteld tegen\ een muur voor 't gemeentehuis, met aje meest gemeene bedoelingen. Vele afschuwelijke gevallen verhaalt spreker, door hem beldefd, waar Zus ters en jonge meisjes st\onden voor de keus: de zonde of de do;od. Uit een schrijven vaxi een der ge redde zusters blijkt ho« de toestand thans nog is in die gewesten. Hij vertelt zijn vlucht.^, Hoe hij op zijn reis naar Valencia n<^ar 't Ned. Consulaat werd gevangen'- genomen door twee Roodhemden eri naar de Psecha gevoerd. Vreeselijk, de communist^ zegt: de priester is de kogel niet waarden wordt daarom doodgemarteld. Doch, omdat spr. buitenlander is mac hij vrij uitgaan. De chef der Rqpac den scheldt daarbij de twee Rc den uit, omdat zij als analphabt^ prestige van Spanje in onmin b^ bij 't buitenland. De Rooden brengen hem zelf Consulaat, waar de consul hei raadt zoo spoedig mogelijk naaJ derland te vertrekken. Met een Engelsch oorlogschij trok hij met nog 114 vluchtelingen] Marseille, waar de Ned. Consul de voor verdere reizen. Hoe kwam Spanje dien t< De partij in Spanje wasj haar eigen school en daaj revolutie. Wilt ge het communis! eenheid in de R.K. Staat] ten buiten de R.K.S.P. heid te stichten. In Spanje is gebrek aan' leven. De helft van 't vere in Spanje had alle onheil Gemeenteraad Geertruidenberd ,1c lil

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2