Plaatselijke Berichten H.deBont-v.Hulten Fa. kW van Li Mm WAALWIJK I Fa. ANTON BOLTGBEFE ABONNEERT U OP DIT BLAD. Heerenkleeding naar maat HANDEL IN WlJNEN LIKEUREN^ EDI5T1LLEERD e Zaterdag 15 Mei 1937 No. 39. De Echo van het Z uiden Vierde Blad Waalwijk - Tel. 72. H. PRIESTERWIJDING. De Eerw. heer Jan Verwiel Pzn. al hier zal op Zaterdag 22 Mei a.s. zijne H. Priesterwijding ontvangen in de Kathedrale Basiliek van St. Jan te 's-Bosch. Zijne eerste plechtige H. Mis zal hij opdragen op Zondag 13 Juni a.s. in de parochiekerk van St. Jan Baptist alhier. STUDIE- EN PROPAGANDACLUB R.K. STAATSPARTIJ. De Studie- en Propagandaclub van de R.K. Staatspartij, afd. Waalwijk, is voornemens om ook na de verkiezingen niet bij de pakken te blijven neerzitten. Het ligt in de bedoeling om iedere maand een vergadering uit te schrijven, waar dan lezingen zullen worden ge houden, hetzij door leden der propa gandaclub zelf, of door leden van de kern, hetzij door buitenstaanders. Voorts zal er eens in de twee maan den les gegeven worden in Staatsin richting. Zoo zal dus steeds de activiteit on der de leden werkzaam blijven, met de vele voordeelen in verkiezingstijden daaraan verbonden. STUDIE- EN PROPAGANDACLUB R.K. STAATSPARTIJ. Woensdagavond, 12 Mei 1.1. hield de Studie- en Propagandaclub der R. K. Staatspartij, afd. Waalwijk, in de bo venzaal van den R. K. Gildenbond een propaganda-vergadering, welke goed bezocht was. De Voorzitter, de heer H. v. Well, opende de vergadering met den Chr. groet en zeide dat men deze bijeenkomst kon beschouwen als een voortzetting van de vergadering der vorige week, met het oog op voorlichting der propa- ganda-clubs voor hun werk met de a.s. verkiezingen. Lezing Voorzitter over: Democratie. Democratie beteekent Volksregee- ring, doch we moeten hierbij natuurlijk verschillende personen uitsluiten, b.v. als in ons land personen o.a. beneden 25 jaar. We kunnen die Democratie in twee groepen onderscheiden: a. Een groep waarvan de geheele bevolking bij elkaar komt en dan be raadslaagt over de actueele onderwer pen, b.v. de stadsstaat. b. Wanneer echter de Staat groot is, zooals bij ons b.v., is het onder a ge noemde niet mogelijk en moeten die personen hun afgevaardigden kiezen. Het laatste is dus bij ons het geval en ook nog in verschillende andere landen. In Duitschland echter is het weer ge heel anders, daar bestaat geen demo cratie, daar wordt de regeering ge vormd door een dictatuur, daar heeft het volk in het geheel geen zeggenschap in regeeringszaken. Zoo iets dergelijks zou bij ons natuurlijk onmogelijk zijn, daar ons land een geheel andere be volking heeft. Wat zijn nu de voordeelen van de democratie? 1Dat iedere kiezer mede verant woordelijk is voor het regeerings-be- leid. 2. De schifting van personen die in de regeering niet op hun plaats zijn. Die personen kunnen het in de demo cratie niet uithouden. 3. Er bestaan zoo goed als geen geheimen. Zou men b.v. vragen hoe sterk is het leger van Duitschland, dan kan men er slechts naar raden. Bij ons weet iedereen wat de regeering uitvoert. 4. Iedereen kan verantwoording vra gen van de daden der regeering. Een kamerlid kan altijd zijn minister inter- peleeren. 5. Men kan steeds de gemaakte fouten herstellen. Heeft een minister iets verkeerds gedaan, dan kan men hem vervangen door een ander. Zoek zooiets b.v. eens in Duitschland. Bij een dictatuur weet men niet wat men heeft, of wat men zal krijgen. Een dictator kan geen critiek toelaten. In een dictatuur kan er ook geen vrijheid of gelijkheid van het volk zijn. Wie daar de aanhangers van de dictatuur zijn, zijn verre bevoorrecht boven diegenen die het niet zijn. Daarom is het uw taak, heeren pro pagandisten, om te zorgen, dat zooiets hier niet voorkomt. Gij moet het volk voorlichten om te zorgen dat we hou den wat we hebben. De heer v. d. Broek besprak hierna het werkprogram van de leden der pro- pagandaclubs op den dag der verkie zingen. Allereerst heeft men dan het ophalen der zieken en gebrekkigen, om te zor gen dat zij ook hun stem kunnen uit brengen. Verder is het wenschelijk dat er een informatie-bureau wordt ingericht, waar iedereen zich kan vervoegen om inlichtingen. Op de derde plaats heeft men de controle op de stemplicht te verzorgen. Als kiezer hebben we voorts nog het recht de stemmen te controleeren. Er is dus nogal werk aan den win kel. Bijzonderheden zullen in de afzon derlijke propagandaclubs nog nader besproken worden. Hierna sloot de voorzitter deze ge animeerde vergadering met den Christ, groet. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. VERGADERING COMITÉ MUZIEKFEESTEN. Naarmate de data 12, 13 en 20 Juni, waarop de groote muziekfeesten wor den gehouden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Liedertafel ,,Tot Bloei der Toonkunst" naderen, begin nen de voorloopig gevormde plannen steeds meer een vasten, veelbelovenden vorm aan te nemen. De voorbereiding marcheert tot nu toe geheel naar wensch. Er is door het hoofdcomité en de diverse sub-comité s met groote voortvarendheid en goed resultaat gewerkt. In de Donderdagavond gehouden ge combineerde vergadering van alle co mité-leden is de stand van zaken op het oogenblik uiteengezet, welke als volgt beknopt is samen te vatten. Bijna alle vooraanstaande personen die daartoe uitgenoodigd waren, hebben zich reeds bereid verklaard zitting te nemen in het eere-comité, waarvan de edelachtbare heer burgemeester Moo- nen het voorzitterschap heeft willen aanvaarden. De toevloed der inschrijvingen voor het festival verloopt ook zeer bevredi gend; reeds 20 vereenigingen gaven zich op en zooals gewoonlijk zullen nog verschillende een dagje na den vastge- stelden datum volgen. De harmonie „St. Jan" heeft hare jy- bileerende zustervereeniging een con cert op den openings-avond aangebo den. De Harmonie der Jongens-Congrega tie Drunen deed hetzelfde sympathieke aanbod voor den eersten Zondagavond hetwelk natuurlijk dankbaar is aan vaard. Het slot-concert op Zondag 20 Juni zal gegeven worden door het bekende s-Hertogenbosch' Muziekcorps (dir. Mar. Ogier Jr.), dat met een 80 man sterke bezetting o.a. „De slag van Wa terloo" en de „Fremersberg" zal uit voeren en des middags in hun keurige uinformen een muzikale wandeling door de gemeente zal maken. De verpachting der standplaatsen op het feestterrein aan diverse exploitanten heeft eveneens een zeer bevredigend resultaat opgeleverd. O.a. zullen de fraaie danstent en de consumptietent van den heer Boeken uit Helmond er een standplaats krijgen. De gemeenteraad gaf op advies van B. en W. een zeer gewaardeerd blijk van medeleven door een subsidie van 100 toe te kennen, alsmede een ga rantie van 150. Uit deze korte opsomming kan men zien dat vele factoren voor het welsla gen van de muziekfeesten reeds aanwe- zig zijn en dat, als ook bij de verdere voorbereiding zoo flink wordt aange pakt en ook het weer op die dagen wil medewerken, onze gemeente een mooi 3-daagsch muziekfestein te wachten staat en het 50-jarig bestaan van Tot Bloei der Toonkunst op waardige wij ze zal worden gevierd. Uitvoering van den P.T.T.-dienst ep de Pinksterdagen. Op beide dagen is het kantoor ge opend als op Zondagen. Ook de ver zending is als op Zondagen. Op Eersten Pinksterdag wordt geen bestelling uitgevoerd. Er is op dien dag gelegenheid tot kosteloos afhalen alsop Zondagen. Op Tweeden Pinksterdag wordt een brief- en pakketpostbestelling uitgevoerd. Er is dien dag geen gelegenheid tot kosteloos afhalen. Opening Sigarenmagazijn „Havanna". Gistermiddag om 3 uur had de opening plaats van het Sigarenma. gazijn «Havanna» in de Stations straat 23 alhier, eigenaar de heer J. Mahieu van Boxtel. De winkel, vroeger een manufacturenzaak, is smaakvol ingericht' en goed voor zien van alle merken sigaren, siga retten en tabak, terwijl een mooi ANN0IÖÖ2 TEL 173 geëtaleerde etalage de voorbijgan gers tot koopen lokt. Wij twijfelen er niet aan dat deze zaak op dit punt wel zal gaan en wenschen den eigenaar veel succes. W. G. V. De R.K. Waalw. Gymn. Ver. W.G.V. zal op Zondag 30 Mei a.s. haar jaarlijksche bedevaart houden naar de Wonderbare Moeder van 's Her togenbosch. De propaganda-uitvoering die bovengenoemde vereeniging 4 April 11. gehouden heeft, blijkt een groot succes te zijn geweest, daar diverse personen zich weer als lid hebben opgegeven. vh. Bierlaagh—v. d. Heijden „DE GROOTE IJZERHANDEL" Supportersclub voor Jo van Gaenen. Donderdagavond 13 Mei 11. werd in café City bij den heer H. de Ruij- ter een vergadering gehouden, om te komen tot oprichting van een supportersclub voor den sympa thieken Waalwijkschen wielrenner Joke v. Geenen. Alhoewel de belangstelling maar matig was, traden toch reeds direct een twintigtal leden toe. Een voorloopig bestuur werd ge vormd, bestaande uit de heeren W. van Vught, G. Verhoeven, J. Lam- mers en H. de Ruijter. Woensdag 19 Mei a.s. zal wederom een verga dering worden uitgeschreven, waar voor nog diverse personen zullen worden opgeroepen en waar men met definitieve plannen zal komen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politie-bureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Een rijwielbelastingmerk met etui: een bruine portemonnaie met inhoud. IN- EN UITVOER VAN SCHOENEN. Aan het maandblad van de Statistiek voor den in- uit- en doorvoer van Ne derland over de maand April, betref fende schoenen, laarzen en pantoffels, ontleenen we dat werd ingevoerd: In 1937 74468 paar voor 185.000. In 1936 62853 paar voor 134.000. Over de maanden Januari t.m. April: In 1937 182460 paar voor 527.000. In 1936 227619 paar voor 504.000. Uitgevoerd werd: In 1937 7058 paar voor 25.000. In 1936 3958 paar voor 10.000. Over de maanden Januari t.m. April: In 1937 19790 paar voor 74.000. In 1936 13196 paar voor 39.000. UIT DE SCHOEN- EN LEDER WERELD. V ertegen woordiging. Aan de firma v. Helvoirt de Nijs, le der-import te Waalwijk, is de alleen verkoop voor Holland opgedragen van het voeringleder der Etablissements Al- bert Guiard Graulhet (Tarn) en Parijs, verder van fijn sportleder en split der Fred. Rueping Leather Co., Fond du Lac, Wisconsin (U.S.A.). Arbitrage-commissie Inlandsche huiden. In de bestuursvergadering der Fede ratie van Vereenigingen van Neder- landsche Lederfabrikanten, werden tot leden eener commissie, die met de ver tegenwoordigers der Vereeniging van Nederlandsche Huidenhandelaren moet onderhandelen, over de door deze ver eeniging voorgestelde nieuwe regeling der Handels- en Arbitragebepalingen, gekozen de heeren Ir. J. L. v. Gijn, Lochem, Chr. v. d. Aa, Oisterwijk, S. E. Gompen, Amsterdam, A. W. A. Jansen, Waalwijk en W. Rompa, Ter- heijden. Nieuwe naamlooze vennootschappen. Fort Schoenenindustrie N.V., te Haarlem. Oprichters: W. J. Rot, houthandelaar te Bloemendaal; J. Rot, industrieel te Bloemendaal: A. Ooster- dijk, fabrikant, vroeger te 's-Gravenha- ge, thans te Haarlem en F. Oosterdijk, fabrikant, vroeger te 's-Gravenhage, thans te Haarlem. Doel: het exploi- teeren van fabrieken, het deelnemen in ondernemingen, het handeldrijven in grondstoffen en gereed product, alsme de het koopen, verkoopen en exploitee- ren van octrooien, en en ander betrek king hebbende op de schoenindustrie, enz. Kapitaal: 75.000, verdeeld in 25 aandeelen serie A en 50 aandeelen serie B, elk groot 1000, waarvan 12 aandeelen serie A en 20 aandeelen se rie B zijn geplaatst en volgestort. De aandeelen serie A zijn op naam, die van serie B zijn aan toonder, mits volgestort. Bovendien worden gecreëerd 4 oprich- tersbewijzen aan toonder, welke alle zijn uitgegeven zonder dat daarvoor eenige storting plaats heeft. Bestuur: een directie, bestaande uit twee of meer leden, onder toezicht van één of meer commissarissen. Voor de eerste maal is tot algemeen directeur benoemd de heer A. Oosterdijk, tot gedelegeerd commis saris de heer Rot, allen voornoemd. N.V. Lederimportmaatschappij Ko gel Kalf, te 's-Hertogenbosch. Op richters: S. Kogel, koopman te Amster dam, Pieter de Hoochstraat 61, en L. Kalf, koopman te 's-Hertogenbosch, Groote Hekellaan 14. Doel: het uit oefenen van den agentuur- en commis siehandel, alsmede den handel voor ei gen rekening in leder en schoenfourni- turen, enz. Kapitaal: 10.000, ver deeld in 10 aandeelen aan toonder, elk groot 1000, welke alle zijn geplaatst en volgestort in contanten. Bestuur: een directie, bestaande uit één of meer directeuren. Voor de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de beide op richters. De schoenfabriek te Bunschoten Naar verluid hebben onderhandelingen, welkende burgemeester van Bunschoten, de heer Jac. de Vries Sr. heeft gevoerd om de aldaar gevestigde schoenfabriek, welke sedert Februari van dit jaar gesloten is, in bedrijf te brengen, tot gunstige resultaten geleid. De gemeente Bunschoten zal behou dens goedkeuring van den rechtercom- missaris het fabrieksgebouw en de machines, waarop zij indertijd aan de thans in staat van faillissement zijnde N V. Schoenfabriek «Ysselmeer* hypo theek verstrekte, voor de hypotheeksom in eigendom overnemen, om de fabriek en de machines daarna in huurkoop af te staan aan de N.V. Schoencentrale Knoek en Ros te Den Haag. Deze firma zal haar bedrijf geleidelijk van Den Haag naar Bunschoten overbrengen, waarmede binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Leverings-en betalingsvoorwaar den voor leder Door de Federatie van Vereen, van Nederlandsche lederfabrikanten is een ontwerp leverings- en betalingsvoorwaar den voor leder opengesteld, om een uniforme regeling te krijgen voor den handel in leder, bestemd voor verbruik in Nederland. Uitgezonderd van deze regeling is evenwel den handel in zeem leder en den handel in leder tusschen lederhandelaren eenerzijds, maatschoen makers schoenmakers en zadelmakers anderzijds. Het ontwerp, dat in de vergadering van lederfabrikanten d.d. 10 Mei j.l. algemeene instemming ontmoette, zal in 'n d.d. 27 Mei a s. te houden vergadering in stemming worden gebracht en bij aanneming aan de regeering ter bindend- verklaring worden voorgenragen. Bossche Dioc. Federatie van het Wit Gele Kruis Woensdag werd te 's Bosch in »Lohengiin« de druk bezochte jaar vergadering gehouden der Federatie van het Wit—Gele Kruis in het Bisdom van 's Hertogenbosch, onder voorzitterschap van Rd. P. E. G. v. d. Heyden, Den Bosch. Tal van religieusen waren mede aanwezig. De dag werd ingezet door het bijwonen der H. Mis in de kathe drale basiliek aan het Meialtaar der Zoete Lieve Vrouwe opge dragen door pastoor G. J. Suetens uit Eindhoven. In zijn openingswoord ter jaar vergadering sprak de vooizitter met waardeering over de afdeeling Helmond, die er in slagen mocht een leening van f 25.000 volteekend te krijgen voor den bouw van een consultatiebureau. In de mededeelingen bepleitte de voorzitter vooral geen ongediplo meerde verpleegsters in de wijkver pleging aan te stellen. Er zijn voldoende gediplomeerde religieuse en leekenverpleegsters beschikbaar. O.m. wijdde spreker uit over het vraagstuk der moederschapszorg en de praenatale zorg voor 't kind. Hij toonde aan het nut der moeder cursussen en der cursussen voor zuigelingenzorg ten dienste van verpleegsters en vroedvrouwen. Hoewel dalende blijft 't sterftecijfer der zuigelingen toch nog te groot. Er zullen herhalingscursussen in verloskundige hulp worden geor ganiseerd. Een exposé met begrooting ad f5000 over de werkzaamheden in de nieuwe taak van het Wit—Gele Kruis inzake moederschapszorg zal aan Prov. Staten ter kennisneming worden toegezonden met verzoek om subsidie. Voorts wordt medegedeeld dat 55 afdeelingen ter jaarvergadering zijn vertegenwoordigd. De secretaris de heer H. P. Mattheé te Moerdijk bracht een belangrijk jaarverslag uit. Het aantal afdeelingen steeg tot 125, met een totaal aantal leden van 67840, waarin een stijging van 967. Over de geheele linie valt een bemoedigende vooruitgang te con- stateeren. Hulde werd gebracht aan het opofferend werk der ver pleegsters. Een langdurig applaus loonde de secretaris voor zijn werk. Bestuursverkiezing. De aftredende leden de heeren F. J. M. Werner te Nijmegen en G. J. J. M. Witlox te Waalwijk werden herkozen. Er waren geen tegencandidaten gesteld. Finantiën. De balans over 1936 sluit in activa en passiva tot een bedrag Daarvan ziet iedereen tegenwoordig de betee- keniswel in!.... Temeer, waar de Demon elke maand, ja, elke dag voor U bezuinigt, 'n Uitkomst, die Demon hoor! NED.PATENT 236&4.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 13