De Kroningsfeesten in Engeland P KING Buitenlandsch Nieuws BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. •-""N PEPERMUNT Millioenen toeschouwers getuigen van den kilometers langen stoet* Engeland heeft z'n kroningsfees ten gehad Na een mistigen, doch milden nacht, die honderdduizen den reeds op de tribunes hadden doorgebracht, brak tegen den mor gen de zon door en gaf aan Londen zoodoende zijn medewerking om dezen dag te maken tot een feeste lijke, grootsche manifestatie van trouw aai het Engelsche konings paar. De nacht voor de kroning. De kroningsdag is 's nachts om twaalf uur in ware feeststemming begonnen. De twaalf zware slagen van Big Ben, die anders over een vrijwel slapende stad dreunen, wa ren nauwelijks hoorbaar in het ge juich der opeengepakte menigte en het getoeter, geblaas en geratel van allerhande «instrumenten», die tal- looze venters overal te koop aan boden. Van slapen was dan ook voor de duizenden, die al vroeg in den avond op den rand van trot toirs langs de route hadden plaats genomen, geen sprake. Alleen hier en daar zag men een enkele onver stoorbare, die in zijn speciaal me degebrachte dekens gewikkeld, zoo trachtte den komenden dag af te wachten. Zij hadden er veel voor over, want vijftien of meer uren op een trot toir door te brengen met de voeten op een niet al te drogen bodem,in een killen mistigen nacht, die meer aan October dan aan Mei loet den ken en omringd door jongelieden, die hun vreugdig stemgeluid boven de charmes van Morpheus verkie zen, is werkelijk geen kleinigheid. In het Koninklijk Paleis. Reeds in de vroege ochtenduren heerschte een discrete bedrijvigheid in Buckingham Palace, waar hof dienaren een laatste hand legden aan de toebereidselen voor de klee ding en het déjeuner van de sou- vereinen en de veertien koninklijke gasten in het paleis. De koning en de koningin ge bruikten het ontbijt tête tête in de Chineesche zaal in den noord westelijken hoek aan den voorkant van het paleis. De eindelooze me nigte, die zich in de omgeving van de koninklijke residentie verdrong, had er geen vermoeden van dat de souvereinen zich zoo dicht in haar nabijheid bevonden. Iutusschen arriveerde op 't groote binnenhof een ononderbroken file van auto's Alle persoonlijkheden, die in den stoet zouden meerijden, gingen geleidelijk het paleis binnen, sommigen in het zwart gekleed, anderen in kleurige uniformen, be dekt met ordeteekenen. De Kroningsstoet Eerst om half elf zou de stoet der souvereinen Buckingham Palace verlaten, maar bijna twee uren daar voor reeds was de eerste stoet uit gereden en daarna waren zelden vijf minuten verloopen zonder dat de belangstelling der menigte ge boeid werd. 't Presenteeren van ge weren, 't neigen van vaandels, zoo vaak leden der koninklijke familie voorbij reden, 't schetteren van fanfares, 't spelen van 't volkslied dat alles was nog slechts't minste van wat 't publiek te zien of te hooren kreeg. 't Zag de beroemde mannen van 't land en van 't rijk, de eerste die naren der kroon, in de Dominions, in Indië, voorbij trekken, 't Zag de prinsen en prinsessen van den bloe de en de prachtige vorsten en krijgs lieden uit Indië, 't zag de ambas sadeurs en afgezanten van vreemde landen - de dragers van groote en de dragers van beroemde namen. Een hartelijk gejuich steeg op uit de menigte, als de inzittenden her. kend werden. Dit was ook 't geval toen tegen negen uur de auto pas seerde, waarin prinses Juliana en prins Bernhard gezeten waren. Onze prinses schijnt zich, zooals ook reeds Zondagavond bij de aankomst van het Prinselijke paar is gebleken, in Engeland in een groote populariteit en bij het Londensche publiek op groote sympathie te mogen verheu gen, en daar velen hier de prinses reeds bij verschillende gelegenheden hebben gezien, trachtten velen nieuwsgierig een glimp van prins Bernhard op te vangen. De Koning komt De staatsiekoets rijdt te kwart voor tien voor en de menigte be hoeft niet lang te wachten. De kapel van de Schotsche garde zet het volkslied in en Hunne Majesteiten worden zichtbaar als zij langzaam de trap afdalen en in de koets plaats nemen. Op hetzelfde oogenblik brak de zon door de wolken en zette het geheele tooneel in een prachtig gouden licht, waardoordejuweelen en de kroon en aan het gewaad van Hare Majesteit de Koningin nog feller schenen te fonkelen. Het zicht is ook veel beter geworden en er is nu een redelijke kans op goed weer zoolang de eigenlijke plechtigheden zullen duren. Een onbeschrijfelijk gejuich stijgt op uit de duizendkoppige menigie als de koets langzaam om't stand beeld van Koningin Victoria heen- draait en de breede Mali inslaat De Kroning in de Abdij. Dan komt het groote oogenblik dat de koning in de Abdij arriveert en daarmee het oogenblik waarop spoedig de kroning zal volgen, waar naar de geheele wereld kunnen we wel zeggen, weken en maanden beeft uitgezien. De bisschoppen van Norwich en Durham, omgeven door de twintig gentlemen of arms, vormen met de ollicieren van de garde een breede haag, waaitusschen Hunne Majes teilen langzaam en statig voort schrijden. Het is een en al schitte ring van kleuren, edelsteenen en uniformen in wit, hermelijn en purper. Dan komt het groote en plechtige oogenblik, het oogenblik waarop de aartsbisschop langzaam en plechtig de kroon plaatste op het hoofd van den koning en eensklaps een mach tige kreet door de kerk weerklonk «God save the Kingl» Trompetten schalden en machtig klonk van alle kanten, aanzwellend de door het geheele koor overgenomen bede «God save the King». De Pairs en de Wapenkoningen dekten zich nu ook met hun kronen en eerst toen er weder stilte was ingetreden, kon de aartsbisschop met gedragen stem de bede uitspreken: «God krone U met een kroon van glorie en recht schapenheid, dat door de toediening van dezen onzen zegen, gij zijnde van het ware geloof en door menige vruchten van goede werken de kroon van een eeuwigdurend koninkrijk zuli verkrijgen doör de gift van Hem. wiens koninkrijk voor immer duurt.» Mannen moesten een snik onder drukken, vrouwen schreiden. Het was een oogenblik van groote wij dingKoning George VI was ge kroond, bij had de zware taak op zijn jonge schouders genomen, met ootmoed en in een geestvan innige plichtsbetrachting. Buiten de Abdij Om 12.31 Engelsche tijd bulderde het geschut van de Tower, aan een menigte van millioenen in de fees telijk versierde straten van Londen bekendmakend, dat op dat oogen blik in Westminster Abby de koning gekroond werd tot Zijn meest ver heven Majesteit George VI, bij de gratie Gods koning van Groot— Brittanië, Ierland en van de Britsche dominions van overzee, verdediger van het geloof en keizer van Indië. Er volgde een oogenblik stilte van machtige ontroering. Toen begon onder een voelbaar verhoog de spanning het wachten op de komst van het koninklijk paar. En toen de gouden koets voorbij reed, waarin de Koning en de Koningin gezeten waren, gehuld in de purperen koningsmantels en gekroond met een weelde van ju weelen, barstte de menigte uit in een gejubel, dat de lucht deed trillen. Het was een tegelijk aandoenlijke en imponeerende betuiging van hulde en trouw van een volk aan zijn koning en koningin. Zelden is Londen, in dezen beroemden lichten mist, welke het stadsbeeld zoo ver fraait, mooier geweest dan heden. Zelden heeft een zoo laaiend en thousiasme weerklonken tusschen de groote grijze gebouwen, welker versiering verlevendigd werd door een feestelijk gestemde millioenen- menigte, die al in den vroegen morgen alle beschikbare ruimte had gevuld op dezen dag van de officieele kroning van den koning en de koningin in de historische Westminster Abbey. Bloedige nederlaag der roode bij Toledo. De nationale strijdkrachten zijn thans nog slechts drie kilometer ver. wijderd van de laatste Baskische defensielinie vo or Bilbao, de zoo genaamde «BaskischeMaginot-linie" of «IJzeren linie." De snelle opmarsch van generaal Mola's troepen was mogelijk, door dat zij 't Viscarguiggebergte hebben veroverd, dat als een sleutelstelling voor Bilbao wordt beschouwd. Na de bestorming van dezen berg door de nationalen, poogden de batterijen van hun tegenstanders de nationale colonnes door middel van een buitengewoon hevig vuur weer uit hun pas veroverde stellin gen te verdrijven. Tanks van sovjet- Russisch maaksel deden bovendien een verwoeden aanval, doch werden na een verbitterd gevecht terugge slagen. Het voornaamste offensief der Basken richtte zich tegen de na tionale stellingen in het Gorocidal, doch ook daar wierpen de nationalen hun tegenstanders in hun oorspron kelijke posities terug. Deskundigen zijn van meening, dat Bilbao reeds lang door het leger van generaal Mola ingenomen had kunnen worden, doch Mola be teugelt, naar den vertegenwoordiger van de United Press» werd ver zekerd, den strijdlust van zijn offi eieren en manschappen, omdat hij door een al te snellen opmarsch de Basken er niet toe wenscht te drijven Bilbao, evenals Irun en Eibar, vol komen plat te branden. Mola wil den ring rond Bilbao steeds nauwer toehalen en aldus de stad dwingen, zich zonder verderen strijd over te geven. Het voornaamste doel van het nationale leger schijnt thans derhalve te zijn, alle naar de Bas kische hoofdstad leidende verbin dingswegen af te sluiten. Bij Toledo is naar Havas meldt, een aanval van de regeeringstroepen afgeslagen De aanvallers verloren hierbij drieduizend dooden en ge wonden. De nederlaag, welke de regeeringstroepen hier hebben ge leden, kan vergeleken worden met die, welke zij hebben geleden in het Casa del Campo. De regeerings troepen waren gedwongen zich in hun tweede loopgraaflinie terug te trekken. De verlenging van den leerplicht in den Elzas. De algemeene raad van den den Beneden-Rijn, heeft in een buitengewone zitting de kwestiein zake de verlenging van den leer plicht met den duur van een jaar besproken. Docr de leden werden moties tegen verlenging ingediend De prefect stelde hierop voor, over te gaan tot de orde .van den dag, welk voorstel evenwel eenstemmig werd verworpen, waarop de prefect en zijn medewerkers de zaal ver lieten, terwijl de zitting weru voort gezet. Met algemeene stemmen werd ten slotte besloten, de verleuging van leerplicht uit te stellen. De Engelsch—Italiaansche wrijving. De Italiaansche pers zwijgt over de kroningsfeesten te Londen, alleen het agentschap Stefani geeft een bericht van de elf woorden, waarin werd medegedeeld, dat koning George VI van Engeland is gekroond In de hoofdartikelen bespreken enkele bladen wel de spanning tus schen Engeland en Italië Volgens de Popoio di Roma is deze spanning van aardrijkskundigen en histori- schen aard. Het D. N. B. meldt uit Rome, dat de Romeinsche correspondente van de News Chronicle mevr.Mackenzie, wwegens het verspreiden van onware berichten» van de politie het ver zoek heeft ontvangen Italië te ver laten. 's Pausen verjaardag. Woensdag, 's Pausen naamdag, heerschte er in de pauselijke zomer residentie, Castel Gandolfo, een op gewekte drukte. De binnenhof van het pauselijk buitenverblijf stond vol auto's en autobussen, welke tal van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, pel grims uit Italië en het buitenland en tal van iong gehuwde echtparen naar Castel Gandolfo hadden ge bracht, waar zij door Z. H. den Paus inadientie zouden wordenontvangen Prinses Juliana en Prins Bernhard in Engeland. Naar uit Londen wordt vernomen, zullen 11a alloop van de kronings- plechligheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, met de hen verge zeilende leden der hofhouding, de Pinksterdagen in Norfolk door brengen op het landgoed van den onlangs afgetreden onderstaatsse cretaris van koloniën. Sir John Maffey, oud-gouverneur van Soedan. Daarna zullen hunne Koninklijke Hoogheden nog eenige dagen de gasten zijn van Hr. Ms. gezant te Londen, jhr. de Marees van Swin deren. Twee motorvrachtschepen voor de K. P. M. De K.P.M. heeft, naar Aneta ver neemt, aan de N. V. C. van der Giessen en Zonens Scheepswerven te Krimpen aan den IJsel, den bouw opgedragen van twee motor vrachtschepen, elk van circa 9400 tons deadweight, met beperkte pas sagiers-accommodatie. De voortstuwingswerktuigen zul len worden geleverd door de N.V. Werkspoor, Amsterdam. De eerste nieuwe haring gevangen. Volgens radiografische berichten uit zee zijn de motorloggers, die Maandag ter haringvangst zijn ver trokken, gisteravond aan schot ge gaan. De vangsten varieerden vanoch tend van 15 tot 45 kantjes nieuwe haring De kwaliteit van de gevangen haring is mooi. De eerste komt Vrijdag te Vlaardingen bij de firma Hoogendijk aan. De verbeterde conjunctuu r. In April hebben de rijksmiddelen 5 cl 6 millioen meer opgebracht dan over Apil 1936 In een gisteravond te Middelburg gehouden rede heeft minister Oud medegedeeld, dat uit de binnenkort te publiceeren cijfers over de rijks middelen zal blijken, dat deze in April weder 5 tot 6 millioen meer hebben opgebracht dan in April 1936. Spr. ziet ook daarin weder een toeneming van de welvaart. Het Nederlandsche Paviljoen te Parijs. De Fransche regeering heeft haar instemming betuigt met den openings datum voor het Nederlandsche tentoon stellingspavilj< en op Vrijdag 28 dezer. Het ligt in het voornemen van het Nederlandsche comité van ontvangst den avond te voren aan de dan te verwachten ministers Slotemaker de Bruine en Gelissen, commissaris gene raal ir. de Bie Leuveling Tjeenk. diens naaste medewerkers en de leden van het uitvoerende comité in Nederland een gastmaal aan te bieden. Zaterdag 29 Mei zal de opening met een diner voor alle hier wonende of toevende Nederlanders met hun dames worden gevierd. De berging van de Lutine. Het bestuur van de n.v. van Wienen's duik- en bergingsmaatschappij i.o., heeft gisteren een bezoek gebracht aan Ter schelling en daarbij tevens aan de plaats, waar destijds de Lutine is gezonken, verschillende peilingen verricht. Daarbij zou zijn gebleken, dat de diepteligging van d^ zandplaat ter plaatse veel gunstiger geworden is dan tot nog toe mocht worden aangenomen, zoodat de omstandigheden voor de toepassing van hel duiktoestel, dat deze maatschappij denkt te gebruiken, gunstig mogen worden geacht. Gedurende dit bezoek werden ook besprekingen gevoeid met de firma Doeksen te Terschelling, welke ten op zichte van de berging van de schatten der Lutine in den loop der jaren groote ervaring heeft opgedaan. Ernstig verzet tegen crisis- ambtenaren Een actie van boeren op de markt te 's Hertogenbosch Te 's Hertogenbosch is het vanmorgen tot een ernstig verzet van boeren de tegen de crisiswetgeving en tegen crisisambtenaren gekomen. De groote Bossche veemarkt, die tot ver in den lande bekend is, trekt iederen Woensdag honderden en dikwijls duizenden boeren Ook dezen morgen was het wederom zeer druk toen vier crisisambtenaren overgingen tot controle van de zg. schetsen. Bij de landbouwers gebrs. Knobbout uit Ravenswaay vonden zij enkele schetsen die zij niet vertrouwden. De ambtenaren wilden nu beide boeren Aan het edele na tuurproduct ontleent King de weergaloos verkwikkende eigen schappen. De heer lijke smaak en geur zijn het bewijs van de originele samen- - stelling. De natuur is niet te verbeteren. Een natuurlijke verkwikking arresteren. Dit was het sein tot algemeen verzet. Van alle zijden stroomden de boeren toe en onder luid getier poogden zij hun makkers te ontzetten. De crisis ambtenaren riepen de hulp in van twee aanwezige politiemannen in burger, die de arrestanten overnamen om hen naar het in de hallen gelegen posthuis over te brengen. Toen ontstond er een ontzaglijk tumult. Met buitengewone moeite slaagde de politie erin de beide boeren in het arrestantenlokaal te brengen maar nu'.kende de woede der overigen geen grenzen meer Van alle zijden stroomde men toe Er werd ontzaggelijk gejouwd en men drong er op aan de deur van de arrestanten cel te forceeren. De op de markt altijd aanwezige doch zeer beperkte politie was niet in staat de opgewonden menigte te kalmeeren en het zag er voor de crisisambtenaren criliek uit. Vrijwel op hetzelfde ogenblik ontstond op het buitenterrein een tweede rel tegen andere controleurs der crisiswetgeving en men molesteerde een ambtenaar zoo ernstig dat het eenige ogeiblikken den indruk had dat zijn leven in gevaar kwam. Men trachtte den man te wurgen en mishandelde hem. Een agentvan politie stortte zich onversaagd in de kluwen der woedende boeren en slaagde erin den ambtenaar in den toch reeds zoo bedreigden politiepost in voorloopige veiligheid te brengen. Het hoofdbureau van politie, telefonisch gealarmeerd zond een motorwagen met manschappen ter assistentie doch hun komst werkte als olie op het vuur. Tot tenslotte een inspecteur van politie met een groot aai.tal agenten op het terrein arriveerde en na nogmaals de menigte tot kalmte te hebben aange maand eindelijk gedwongen werd de manschappen bevel tot een charge te geven. Deze werd met veel elan en met behulp van de gummistokken die danig gehanteeid werden ten uitvoer gelegd, de opgewonden boeren lieten zich echter ook niet onbetuigd en de agenten werden overstelpt met een waren zond vloed van klompen en knuppels en de zwaie deksels van de groote melkbussen die steeds op dergelijk terrein te vinden zijn. Na veel moeite en nadat menige harde klap was uitgedeeld kon de politie het terrein ontruimen. Er werden talrijke arrestaties verricht en met een auto werden de zes aanvoerders naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een uitgebreid onderzoek naar de oor zaak van deze rel is thans gaande. Het zal moeten uitmaken of de gebeurtenissen zijn toe te schrijven aan een vooropgezet plan dan wel een spontane beweging betreffen. Door'den bliksem gedood. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf ontlastte zich boven Den Haag een kort, doch zeer hevig on weer. Uit de Boschlaan kwam een moeder met drie kinderen in de richting Bezuidenhout gelopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen de moe der het raadzaam vond, voor den hevigen regen te schuilen in den winkel van de firma K., bij den hoek van den Bezuidenhoutschen- weg riep zij de beide kinderen, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan onmiddelijk, het oudere zusje, een 9 jarig meisje aarzelde en bleef nog even onder een boom staan, hetgeen noodlottig JQNNEMA CIE, FABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6