Buitenlandsch Nieuws GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. Burgemeester Moonen aan het woord even voordat Z.E.A. de machines der nieuwe lederfabriek in werking stelt. Zilveren Jubileum van Koning Christiaan van Denemarken. De viering van het zilveren re- geeringsjubilé van Christiaan, Karei, Frederik, Albert, Alexander, Wil helm, koning van Denemarken en IJsland, van de Wenden en Gothen, hertog van Sleeswijk-Holstein, enz. geschiedde Vrijdag onder buiten gewone belangstelling van alle lagen der bevolking en van de andere koninklijke families. Koning Gustaaf van Zweden, Koning Haakon van Noorwegen en tal van prinsen en prinsessen waren reeds den avond te voren in de Deensche hoofdstaJ aangekomen om deel te nemen aan de feestelijk heden. Van alle openbare gebouwen en van zeer vele particuliere huizen waren de vlaggen uit gehangen, terwijl de geheele stad ier eere van het heuglijk feit versierd was. Toestand van den Paus weer minder goed. Uit de pauselijke zomerresidentie te Gastel Gandolo wordt aan United Press bericht, dat de gezondheids- toestand van Paus Pius XI opnieuw aanleiding tot bezorgdheid geeft. De paus heeft wederom last van het hart, terwijl de pijnen in de beenen weer zijn komen opzetten. De audiënties, zij het dan in eenigs- zins beperkt aantal, gaan door, doch de paus loopt zeer weinig. Wanneer hij zich naar de andere apparte menten van het zomerverblijf wil begeven, wordt hij thans meestal op zijn stoel gedragen of maakt hij zelf van zijn rolstoel gebruik. Van be voegde zijde wordt vernomen, dat hij vanwege de pijnen weer niet de mis kan celebreeren en deze daar om door zijn secretaris laat op - dragen, 's Pausen geneesheer, dr. Milani, is over dezen toestand ver ontrust en brengt uit voorzorg den nacht op het zomerverblijf door. Het Prinselijk Paar te Londen. Gisterenavond hebben minister Eden en zijn echtgenoote een diner aangeboden op Foreign Office, waar bij een honderdtwintigtal genoodig den aanzaten. Onder dezen bevonden zich H.K. H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, Koningin Mary en andere leden van de Britsche Koninklijke Familie, de kroonprinsen en prin sessen van Zweden en Noorwegen, Prins Paul von Zuid-Slavië, prins Michaël van Romenië, de prins van Preslav en de vertegenwoordiger van de Sovjet Unie bij de kroning, Litwinofï. Ook minister-president Baldwin, de minister-presidenten van de Dominions en de verschil lende ambassadeurs zaten aan. De averij van de Hunter. In tegenstelling met berichten, dat de Britsche torpedojager, «Hun- ter» die nabij Almeria averij opliep door de nationalisten zou zijn ge torpedeerd, deelt de Britsche admi raliteit mede, dat het vgorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dal de oorlogsbodem hoogstwaarschijnlijk op een mijn is geloopen. De toestand in Spanje. Caballero belast met de kabinetsformatie. Largo Caballero is door president Azana belast met de vorming van een nieuwe regeering en heeft ver klaard, dat hij er naar zal streven een regeering te vormen, welker politiek juist zoo georiënteerd is als de thans afgetredene, d.w.z. op een zeer breede basis, maar welke op de politieke partijen zal steunen in plaats van op de vakvereenigings organisaties. Nadat de poging van Largo Ca ballero om een nieuw Spaansch kabi net te vormen was mislukt, heeft pre sident Azana de opdracht tot regee- ringsformatie gegeven aan prof. dr. Juan Negrin, den socialistischen mi nister van Financiën uit het vorige ministerie. Negrin is er in geslaagd een kabi net samen te stellen, waaruit de anarchisten verdwenen zijn en waarin ook de ministers Caballero en del Vayo niet meer zijn opgenomen. Zijn ministerie telt negen leden, waarvan er vier burgerlijke republikeinen zijn (o a. één Bask en een Catalaan), drie sociaal-democraten en twee commu nisten. De regeeringspartijen stellen zich in de eerste plaats ten doel, den burgeroorlog te winnen. Pas daarna willen zij Spanje's toekomstigen be- windsvorm ook op economisch ge bied bepalen. De Burgerstrijd. Een vlieger-officier van de repu blikeinen heeft berekend, dat er Vrijdag aan beide kanten zeker 300 vliegtuigen aan den burgeroorlog hebben deelgenomen. Vrijdagmiddag waren er boven Guadalajara enden sector van de Taag, ten zuiden van Madrid in totaal naar schatting meer dan honderd vliegtuigen in actie. In Baskenland was de activiteit van de luchtmacht nog aanzienlijk be langrijker en de officier achtte hel niet overdreven te zeggen, dat boven de Baskische bergen zeker bij elk der partijen ruim honderd militaire toestellen in actie waren. Wat het oorlogsnieuws aan het front van de Taag betreft, wordt gemeld, dat de republikeinsche troepen nog slechts vijfhonderd meter van de eerste huizen van Toledo verwijderd liggen. In het nationalistische kamp zou men trachten door het aanvoeren van gemotoriseerde colonnes, tanks en gemotoriseerde artillerie een drei gende doorbraak van de regeerings troepen te voorkomen. Vandaar dat de republikeinsche vliegers met zooveel hevigheid ieder redhtsch transport in de richting van Toledo attaqueeren. Generaal Franco heeft gisteren aan alle kanselarijen een communiqué doen bezorgen met de mededeeling dat generaal Mola's (roepen bij hun offensief in Biscaje vier Engelsche luchtafweerkanonnen model 1936 hebben buitgemaakt, die niet anders dan met de Engelsche z.g. voedsel- schepen de haven van Bilbao bereikt kunnen hebben. In Rusland alles onder militaire controle. De Sovjet-regeering heeft een de creet uitgevaardigd, hetwelk demi litariseering vanhet geheele land wil vergrooten, dat het burgelijk leven onder toezicht plaats van militaire raden, dat de jeugd wil opleiden voor het leger en het leger in al zijn geleidingen, wil doordringen van de communistische leerstellingen. Hertog van Windsortrouwt3 Juni De mededeeling. waarnaar zoovelen met hevige belangstelling hebben uitge zien, is gisterenmiddag aller-officieelst gepubliceerd: het huwelijk van den hertog van Windsor met mevr. Wallis Warfield is definitief vastgesteld op 3 Juni; het zal op het kasteel Candé worden voltrok ken. Geen enkel lid van de Britsche koninklijke familie zal tot de gasten behooren. De plechtigheid zal een uiterst eenvoudig en intiem karakter dragen; behalve de getuigen en de bedienden van het kasteel zullen er vrijwel geen gasten zijn, Zes dooden bij auto-ongeluk. In den nacht van Maandag op Dins dag om ongeveer één uur, is op den rijksstraatweg, even buiten de kom der gemeente Alphen aan de Rijn, een personen-auto met zes inzittenden, die terugkeerden van den N.S.B.-landdag te Lunteren, in een sloot geraakt, waarbij allen jammerlijk om het leven zijn gekomen. Een wielrijder bemerkte den auto en waarschuwde een nabij wonenden veehouder. Het gelukte de beide mannen het portier te openen en tot hun groote ontzetting, vonden zij de lichamen van 5 personen die geen teeken van leven meer gaven. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer. Als oorzaak van dit vreeselijk pnge- luk neemt men aan dat de stuurstang gebroken was, doch zekerheid heeft men hieromtrent niet. De slachtoffers zijn de heeren G. Jongejan, 40 jaar, met twee zoons M. en A. Jongejan, resp. 16 en 17 jaar oud, de heer F. van den Bos, 27 jaar, diens verloofde mej. G. de Rooij 26 jaar en mevr. Meuldijk-Wils 29 jaar. De dood met de Pinksterdagen. Burgemeester van Meerlo overreden. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur is de burgemeester van Meerlo (Limburg), de heer P. L A. van den Bergh, bij een aanrijding door een vrachtauto om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot is naar het St. Antonius gesticht te Horst over gebracht. Het slachtoffer was 54 jaar en ongehuwd. De politie heeft de zaak in onder zoek. Vader gedood bij de redding van zijn kind. Op eersten Pinksterdag's morgens om half elf begaf de heer Wetzels uit Sittard, zich met zijn fiets waarop een zijner kinderen had plaats ge nomen, langs den Rijksstraatweg in de richting Susteren. Ter hoogte gekomen waar de weg van Holthum op de groote weg komt, (gemeente Nieuwstadt), stapte W. van zijn fiets, plaatste deze tegen een bruggetje en zette de kleine op het fietspad. On verhoeds stak het kind den weg over. De vader trachtte het kind te grijpen doch werd zelf door een passeerenden auto gegrepen en op slag gedood. Nader meldt men dat de verwondingen van het kind niet ernstig zijn, en dat het reeds naai de ouderlijke woningisovergebracht. Wetzels was vader van 3 kinderen. Grijsaard gedood. Zaterdagavond j.l. is de 71-jarige wielrijder Th. Rosen uit Blerick nabij het kruispunt aan het viaduct te Venlo door een personenauto, bestuurd door den heer A. S uit Horst, aangereden. Vanochtend is het slachtoffer in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen over leden. God laat niet-met zich spotten. Uit een particulier schrijven uitMün- ster gericht aan een in Nederland wonende Duitscher ontleenen wij het volgende: Te Billerbeck' een fraai dorpje dicht Munster heeft zich dezer dagen een drama afgespeeld, dat een hoogst ern stig voorbeeld kan vormen voar de moderne Duitsche jeugd, 'n drama waar uit ten duidelijkste blijkt, dat, als de maat eenmaal vol is, Gods straffende hand den heiligschenner ter plaatse zelf vreeselijk kan straffen. In een z.g. Arbeits-Lager werd dezer dagen een priester, een kapelaan ontboden. Hem werd verzocht oogenblikkelijk met het H. Sacrament te verschijnen bij het bed van een stervenden, een jongen arbeider van omstreeks 18 jaar. De priester voldeed onmiddellijk aan zijn H. Plicht en toen hij aan het huis kwam waarin men hem ontboden had, lieten hem een aantal jeugdige arbeiders in een kleine kamer waar de zoogenaamde stervende lag. Toen de priester met de H. Hostie naderde, sprong plotseling de jonge man met een schaterlach overeind. Men had „voor de aardigheid deze vreese- lijke grap uitgehaald. De priester, ten diepste verontwaardigd over deze hei ligschennis, sprak: „Jonge man, dit is de grootste zonde, die gij in uw leven be drijven kunt". Ten tweede rnale sprong toen de zoogenaamde stervende recht in zijn bed, maar stortte op hetzelfde oogenblik achterover, getroffen door een hartverlamming. De dood volgde onmiddellijk. Onze zegsman verklaart borg te staan* voor de waarheid dezer mededeeling. Roofoverval bij Heerlen Wissellooper van 2800 gulden beroofd. Tusschen Hoensbroek en Heerier heide is op een stillen weg een wissellooper, zekere H-, van de de Twentsche Bank te Heerlen door twee mannen overvallen. De wissel looper reed op zijn fiets en werd door een van de mannen van zijn rijwiel getrokken en met een gummi stok bloedend aan het hoofd ge wond. De andere aanvaller be dreigde hem met een revolver. Zoo doende was H. wel gedwongen te voldoen aan hun eisch om zijn portefeuille met geld en wissels af te geven. De bandieten gingen hierna per rijwiel aan den haal. De portefeuille werd later opeen stuk land teruggevonden. De wissels en nog twee gulden zaten er nog in een bedrag van f2812 echter was verdwenen. De politie van Hoens broek heeft de zaak in onderzoek Tragisch verdrinkings geval. In het zijkanaal aan de overzijde van het IJ bij de vuilverbranding te Amsterdam is een kano, tengevolge vau een. rukwind omgeslagen. In de kano bevonden zicfc twee jonge mannen, resp. 26 en 21 jaar oud. De jongste, die kan zwemmen en lid is van de reddingsbrigade, stelde dadelijk pogingen in het werk, om den drenkeling, die de zwemkunst niet machtig was, van den verdrin kingsdood te redden. Laatsgenoemde was echter zoo wanhopig van schrik en angst, dat hij zich aan de beenen van den anderen vastklamte. Ofschoon de jongste van het tweetal er nog met inspanning van al zijn krachten in slaagde, zijn lotgenoot tot drie meter afstand van den wal te brengen, zag hij, ten einde zelf niet te verdrinken, zich genoodzaakt zijn metgezel met kracht van zich weg te trappen, waarna hij zich wist te redden. De 26-jarige verdween in de diepte. Zijn lijk is twee uur later door personeel van de moterboot der politie opgehaald. Uit een zijspan geslingerd. Maandagavond om zeven uur is de wachtmeester van de marechaus see A. Timmer de in de zijspan van een motorfiets zat, doordat het voer tuig slipte nabij Eelde op den weg geslingerd en ernstig gewond. De berijder van het motorrijwiel bleef ongedeerd. Werktijdenbesluit voor kantoren. In het Staatsblad is thans afge kondigd het werktijdenbesluit voor kantoren, dat op 1 Juni aanstaande ingaat behalve voor bankkantoren en kantoren voor den geld. en en effectenhandel, waarvoor de datum van ingang op 1 September a.s. gesteld is. Dit werktijdenbesluit garandeert den kantoorbediende een vrijen middag, welke niet in alle gevallen een Zaterdagmiddag kan zijn en soms ook vervangen kan worden door een vrijen Maandag ochtend. Dit hangt af van de al dan niet noodzakelijkheid van het verrichten van arbeid op met name genoemde categorieën van kantoren op Zaterdag na 1 uur des middags. Zoo mag o a. een arbeider op Za terdag na 1 uur des middags in kan. foren, gevestigd te Axel en IJzendijke lot ten hoogste 4 uur des namiddags arbeid verrichten zoover die erband houdt met de op dien dag in die gemeenten gehouden weekmarkt Op Zondag mag een vrouw arbeid verrichten voor het verkoopen van plaats— en toegangsbewijzen en in baden zweminrichtingen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de directie der arbeidsinspecties. Grootere Handelsbeweging. Ruim een week geleden zeide minister Oud op een vergadering te Middelburg dat de opbrengst van de Rijksmiddelen over April zou aantoonen dat er een toeneming van de welvaart te bespeuren is. Wanneer wij de cijfers over April bekijken, blijkt inderdaad dat »de werking, die in de lucht is», door zet. De Overige Middelen brachten in April 1937 f5.783.843 meer op dan in April 1936. De maand April geeft cijfers, die minister Oud tevreden zullen stellen j De rechten op den invoer brach ten f8.865.157 op oftewel f 1.260 991 meer dan de raming over'n maand, een bedrag, dat wel bewijst, dat de handelsbeweging verbeterd is temeer wanneer men bedenkt, dat de ra ming door minister Oud niet aan zienlijk verhoogd werd. Duidelijk Hftren De lange stoet van employé's trekt voorbij het nieuwe, juist geopende 50ste filiaal. Voor den ingang directie, familie en genoodig den.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2