H.deBont-v.Hulten VERVOLG NIEUWS UIT DE INGEZONDEN STUKKEN. Heerenkleeding naar maat Witter dan wit DUSSEN. DRUNEN. RAAMSDONK. K prijsverhoogingen zijn dus hoofd zakelijk een gevolg van de stijging der productiekosten en hebben uiteraard de positie der Nederland sche lederindustrie niet noemens waard versterkt. Nog steeds otfreeren verscheidene buitenlandsche fabrieken tegen prijzen, die liggen beneden den koslprijs der Nederlandsche indu strie. De minister meent dan ook, dat de contingenteering van leder thans nog niet kan worden gemist. Subsidies. Ged. Staten stellen aan de Stalen voor atwijzend te beschikken op het verzoek van de Commissie voor huishoudelijke voorlichting om een subsidie van f 10UU en voorts de volgende subsidies toe te kennen: Aan de Handelsdagschool te Til burg f2250. - als gewone bijdrage en f2250 als extra bijdrage; aan de 6 Handelsdagi>cholen der Ver. O.M.O. als gewone bijdrage f 2250 en als extra bijdrage 12250; aan de vier R. K. Dioc. Drank bestrijdersbonden te samen f1080, aan den Volksbond tegen Drank misbruik f135, aan het Districts Comité der Nat Cbr. Geheelont houdersver. en deR.K Vereeniging van Geheelonthouders onder Spoor,- Tramen ATO persen eel elk f90 aan de Prop, Comm. der Ver. v. Geheelonthouders onder Spoor, Tram ATO en v. Gend en Loos personeel f 45.— Aan het Ec. Tech. Instituut f 6000.— Aan de N.Br. Commissie voor huis houdelijke voorlichtingen ten plat telande f 1000.— Gevonden voorwerpen Op 't politiebureau is aangifte gedaan van de navolgende gevonden voorwerpen Twee rijwielbelastingmerken, een Parker vulpotlood, een heeren ai mbandhorloge, een tasch met b oodschappen, een opvouwbare zak, een schaaltje, een step, een paar regenpijpen met riem, een zwarte handschoen. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. Dc nieuwe afdeeling van het Sint Marialyceum te 's-Hertogenbosch. Een jaar geleden werd aangekon digd, dat er aan het St. Marialyceum een afdeeling Middelbare Meisjes school zou worden opgelicht, welke zou voldoen aan de eischen gesteld in de Ministerieele Beschikking van 22 Februari 1935. Dil is intusschen gebeurd, zoodat onze afdeeling Middelbare Meisjesschool met een lange lijst van rechten is toegerust. Ik moge er hier enkele noemen, als de bevoegdheid tot het atleggen van middelbare examens en een aantal examens bij het Nijverheids onderwijs toelating tot de scholen voor Maatschappelijk werk, enz.; toelating tot het 2e (3e) leerjaar eener drie(vier)-jarige kweekschool, enz. De verleden jaar genomen beslis sing is intusschen in daden omgezet, met het gevolg, dat het aantal leerlingen der eerste klasse aanzien lijk is toegenomen. Zooals hekend, zal de Middelbare Meisjesschool vijf klassen tellen, waarvan, volgens zooeven genoemde Ministerieele Beschikking van 22 Februari 1935, de twee ot drie laagste klassen kunnen samenvallen met de overeenkomstige klassen van een H.B.S. of Lyceum. Aan het St. Maria-Lyceum is de twee-jarige onderbouw als basis genomen, wat dit voor heeft, dat de zoo moeilijke beroepskeuze twee jaar wordt uitgesteld. In plaats van in September 1938, zal dit jaar reeds met de derde klasse der Middelbare Meisjesschool wor den begonnen, zoodat de leerlingen die nu in de2e klasse zitten, hiervan reeds kunnen profiteeren en dus niet per sé verplicht zijn naar de afd. Gymnasium te gaan. In die derde klasse, evenals in de te formeeren klassen vier en vijf, zullen nog enkelelessensamenvallen met die, welke in de overeenkom stige klassen van het St. Maria- Lyceum zullen worden gegeven. Wijsgeerige propaedeuse, Socio logie, Boekhouden, Handelskennis, Opvoedkunde, Hygiëne, Kunstge schiedenis, Rekenen en Staatsin richting zullen geheel afzonderlijk gedoceerd wordenLatijn, Neder- landsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Schei, kunde, Warenkennis en Teekenen, gedeeltelijk. Ik moge hier speciaal wijzen op de regeling van het vak Latijn hierin worden niet minder dan 15 syntaxis behoorlijk tot hun recht komen en een wetenschappelijke basis vormen voor die leerlingen, welke later bij het bibliotheekwezen zouden gaan of haar studie willen voortzetten in de moderne talen. Niet zelden zal het echter voor komen, dat men terugschrikt voor de zware studie aan het behalen van een middelbare taaiakte ver bonden. Maar ook in dit geval zal die eenigszins grondige studie van het Latijn een uitkomst blijken te zijn, doordat ze het behalen van het diploma Staatsexamen (Gym nasium) zooveel gemakkelijker zal maken. Hierbij zij in het voorbijgaan ook nog even vermeld, dat het onderwijs reeds pij den aanvang van de eerste klasse, is toevertrouwd aan voor het meerendeel academisch gevorm de leeraressen en leeraren of die de hoogste bevoegdheden in het tedo- ceeren vak bezitten. In het nummer van Zaterdag 29 Mei a s. zullen de voorrechten aan hel einddiploma verbonden, nader worden uiteengezet. Dr. J. BAUWENS. BIOSCOPEN. «THEATER MUSIS SACRUM« „Zij trouwde haar baas'» Een mislettende rtmeriKddiische film is «z.ij iiuuwue hddr DddS», die sinds ylsteren in inedier Musis bdcrum wordt vertoond. Lie rol van den werkezel Barclay, die geneel in zijn Wera en in niets anders opgddl, ligt Melvyn Uougias goed. Uc vrouwen siaan teitelijk op den uitersten rand van Darctay s gezicntSKruig. Zij vatten er nog juist binnen, voor zoover ze leis ie manen neooen mei de «Zaak». Liclue en nuiseitjn leven Kotnt Claudetie Luiberl met naar vrouwenwinetje-van- siddl op de proppen. Mei een padr forscne slagen brengi zij een gunstige wending in Darciay s verkeerd oeneerde nuisbouuing en zetis weel zij annaDel bei docntertje uu zijn eeroie nuwehjk en in atle opzichten net tegendeel van bnirley fempiel te temmen, wat al lang geen gemakkelijke taak blijkt le zijn. Darciay is ecnier zoo vervuia van zijn zaan, aal hij zijn o^koorlijke jonge vrouw meer Descnouwd. als compagnon dan als ecntgenoote._ Natuurlijk loopt hel spaak en er komt een «krach» van ge weld, tengevolge van een compromiiiee renae toio in een kiant (Liauueue Lol bert mei een Lion Juan dronken in een etalage;, Gelukkig draait de heer Darciay bij en dan knjgi men de numonsiiscne «happy endirty» in aen vorm van een vuriyen sieenenregen legen de etalage ruiten van Barclays groote warenhuis. Die sieenen regen betekent zooveel als symbool, dat ae zaak per slot van rekening toch bijzaak is vergeleken bij het hervonden huiselijk geluk. Over deze door Gregory Lacava ge- rigisseeroe film valt zeer veel goeds ie zeggen. Zij iaat zich prettig lezen. Haar taal is vlot en boeiend, breeduiteenstoo- mend en vol verrassende wendingen. Zoowel de geschiedenis als de wijze, waarop zij in beelden is vastgelegd, is van top tot teen Amerikaansch in den goeden zin. Er waait een verfrisschende wind door. """LUXOR? BIOSCOOP. „De wildernis roept.' Op het luxe jacht van Dina Morris krijgt men machine-aveiij en men besluit een tentenkamp op te slaan aan ilen rand van Ue Indische jungle. Gedurende Dina's eerste uitstapje in de jungle leert zij Bobby, een jonge Duitsche farmer (llariy Piel) kennen en schept behagen in zijn mannelijke krachtige verschijning. Uok op Bobby maakt de schoonheid van deze elegante Amerikaansche diepen indruk en hij beloolt aan haar uitnoodiging om de thee in haar tentenkamp aan de kust te komen gebruiken, gevolg te zullen geven. Op den dag dat de inlanders het feest »van den heiligen os» vieren doorkruist William Edwards, die eveneens tot het reisgezelschap van Dina Morris behoort, de jungle, in de hoop met een of andere jacht Irophee in het tentenkamp terug te keeren, om de rijke Amerikaansche te imponeeren, wier geld zijn ge schokte tinancien weer in evenwicht zou kunnen brengen. Hij schiet een prachtige witte os, maar Bobby wordt echter door de inlanders voor den moordenaar van het heilige dier gehouden, en moet daarvoor volgens den ouden ritus, gestraft worden. Bobby die echter vriendschap met de dieren derjungle gesloten heeft wordt door deze gered. Bobby verlaat Dina en keert terug tot een ouue liefde, Rose, de dochter van een eveneens in de wildernis levenden natuuronderzoeker. De hoofdrol die in deze schitte renden natuurfilm vervuld wordt door Harry Piel, staat reeds borg voor een prachtig programma, dat zeer zeker vele bioscooplLelhebbers zullen bezoeken. Dc Verkenners kampeeren in het centrum van onze gemeente. Op Zaterdag en Zondag 29 en 30 IEDEREN MORGEN HEVIGE HOOFDPIJNEN. Nu is zij een ander mensch. „Zeven jaren leed ik aan hoofdpij nen, die in den morgen zoo hevig wa ren, dat ik bijna met op kon staan. Ik probeerde alle mogelijke middelen, doch niets hielp afdoende. Sinds ik echter Kruschen Salts nam, waren de pijnen verdwenen en ben ik op het oogenblik al zeven weken vrij van pijn". Mevr. J. A. Chronische hoofdpijnen, rheiimati- sche pijnen etc. ontstaan meestal wanneer Uw organisme verontreinigd wordt door opgehoopte afvalstoffen. Kruschen Salts spoort de afvoerorga- nen aan tol actievere werking, waar door alle afvalstoffen snel en volko men worden verwijderd, zoodat de oorzaak van Uw klachten wordt weg genomen en de pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis" zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen op treden en houdt U frisch, jong en ge zond. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 040, 0.75 en 1.00 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flescli, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. Amsterdam voorkomt. groep in het centrum van onze ge^ meente een weekend-kamp houden. Twee dagen zal het volledige ver kenners-kampleven te bekijken, te beluisteren en mee te maken zijn. Doel lsdemonstratie en finan- cieering der deelname onzer ver kenners aan de Wereldjamboree. Woensdag zullen we het volLdig program kunnen geven. Supportersclub Joke van Geene. Donderdagavond had in cafe City bij H. de Ruyter de 2e vergadering plaats voor voor een op te richten Supportersclub voor onze Waal- wijkschen renner Joke van Geene. De opkomst was zeer goed te noe men,' ruim een 40-tal leden traden toe. Een voorloopig bestuur werd er uit deze vergadering benoemd n.l. de heeren H. de Ruyter voorzitter, Frans de Vaan Secretaris, Jan Lammers Penningmeester, H. Ha- velaar en W. v. Vugt Commissa rissen. Besloten werd dat elk lid deze week eenige leden zal trachten te werven, en dat dan a.s. Maandag avond al deze leden in cafe City weer ter vergadëring zullen komen. Deze avond is wegens omstandig heden verzet tot Donderdagavond. Ook werd in principe besloten in een goec.e dansgelegenheid een Bal, met verloting te houden. Bij deze roepen wij daarom nog eens allen die Joke willen steunen op om a.s. Donderdagavond acht uur in café City aanwezig te zijn. VERKEERSVEILIGHEID VAN VRACHTAUTO'S. Drie dagen komt volgende week een auto in Brabant, teneinde in de plaatsen Waalwijk, Tilburg, den Bosch, de vrachtauto's te controleeren op verkeersveilig heid en bedrijfszekerheid. Werken de remmen goed? Zijn de lichten volgens de eischen van de Mo tor- en Rijwielwetgeving? Is het stuur goed in orde? Zijn er geen gebreken aan raam of veeren? Het is een nieuw denkbeeld van den Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland, dat deze uitgewerkt heeft in samenwerking met het Wetenschappe lijk Bedrijfs-auto-Instituut naar het voorbeeld van een automobilistenver- eeniging in Frankrijk, die een wagen op den weg gebracht had met het doel de auto's te onderzoeken aan remmen, stuur, enz., en waarbij gebleken was dat niet minder dan 75 'niet beant woordde aan de eischen van de wet. De auto door' den B.B.N. voor dit doel op den weg gebracht in samenwer king met het W.B.I. bevat verschillen de apparaten voor deze controle en komt Dinsdag a.s. in Waalwijk, vanaf 's morgens vroeg in Hotel P. W. H. Verwiel; Woensdag in 's-Hertogen- bosch Hotel-Café ,.De Nieuwe Meije- rijsche Kar", Engelenscheweg: Don derdag in Tilburg Café de Ringlaan (K. van Gorp), Enschotschestraat-hoek Ringlaan O. Ieder, die met een of meerdere vracht auto's daar komt, zal zijn wagens kun nen laten onderzoeken tegen het lutte le bedrag van 1.75 voor het eerste onderzoek, dat bevat onderzoek van stuur-inrichting, incl. fusees, voorwiel- lagers, stuurstangen, enz., remmen door bepaling remvertraging, afstelling van den carburateur of algemeenen toe stand dieselmotor. En 1.40 voor het tweede, dat om vat: verlichting in verband met wette lijke voorschriften, algeheelen toestand van koppeling, gangwissel, transmissie- en achteras, .controle van algemeenen toestand motor, en verder een zeer laag tarief voor onderzoek van details, die noodig mochten zijn. Aan de eigenaars van deze auto s wordt binnen enkele dagen toegezon den een officieel rapport samengesteld volgens de reglementen van 't wereld- kend door zijn maatregelen ter ver hooging van verkeersveiligheid ter zee, welk bureau sinds eenige jaren ook een reglement heeft voor verkeersveiligheid te land, welk reglement het W.B.I. het recht heeft voor ons land toe te passen. Het groote voordeel van een derge lijk rapport is dat hiermede eventueel de politie kan worden getoond, welke groove waarde de eigenaar hecht aan de verkeersveiligheid van zijn mate riaal, wanneer zijn wagen zou worden aangehouden. Het is een origineel idéé, dat bij de autoriteiten alreeds in goede aarde is gevallen en het is te hopen, dat vele wagens op de bovenvermelde plaatsen aanwezig zullen zijn, om voor dit luttel bedrag van dezen bijzonderen dienst gebruik te maken. Tevens verdient de B.B.N. wel een compliment voor het feit, dat hij den tocht door het land met dezen auto aanving met het district N. Brabant-Midden. Deze wagen zal daar na zijn tocht vervolgen door alle dis tricten in Nederland, om op markt plaatsen en overal, waar bedrijfsauto houders tesamen komen, hun wagens te controleeren op verkeersveiligheid en bedrijfszekerheid. De B.B.N. wil zorgen, dat het goede renvervoer langs den weg verkeersvei lig is in het belang van het publiek. worden Uw tanden indien U poetst met IVOROL Omtrent het drama dat zich Dinsdagavond in 't woonwagenkamp nabij de B K. Kerk alhier heeft afgespeeld kunnen we alsnog het volgende mededeelen: Tusschen de families v. D. en R., beide reizende met een woonwagen bestond sinds lange jaren een felle familie veete. Meestal wisten zij elkaar te mijden, doch Dinsdag bracht hen te samen in de stand plaats nabij de Sluis alhier. Rond acht uur ontstond tusschen beide ruzie, die ontaardde in een steekpartij. Uit 't voorloopig onderzoek is niet komen vast te staan dat kin- derruzie hiertoe de directe oorzaak is geweest. Op het hulpgeroep snelden om woners te hulp die een man aan troffen, die spoedig ineenzakte. Het bleek te zijn den 36 jarigen Antoon van Duppe uit Kaatsheuvel, voor Dussen en verre omgeving geen onbekende, en meestal kortweg »Toontje« genoemd. Een ander, den 21 jarige C. R., bleek een ernstige schouderwonde le hebben. Gemeente veldwachter Keiler ar resteerde dezen laatste als verdachte van dezen doodslag. Pastoor Jansens de Horion was spoedig ter plaatse en verleende den stervende geestelijken bijstand. Door afwezigheid van dr. van Vuiiren, duurde 't vrij lang aleer geneeskundige hulp aanwezig was. Ter plaatse gearriveerd kon niets anders dan de dood bij v. D. wor den geconstateerd. Ook Majoor Alers en de mare— chaussée uit Woudrichem waren weldra ter plaatse. Het lijk van den verslagene werd naar 't R.K. Gasthuis bij de Eerw. Zusters alhier overgebracht. De verdachte R. werd ingesloten. Spoedig werd een onderzoek in. gesteld waarbij kwam vast te staan dat R., een neef van den verslagene, de dader was. Hij zeide uit nood. weer te hebben gehandeld. Bij 't verdere onderzoek werden de 'messen in beslag genomen. Verschillende personen, in 't kamp aanwezig werden gehoord, doch allen wederom op vrije voeten gesteld. •Woensdagmiddag is de sectie op het lijk verricht door dr. Pompe uit Nijmegen, waarbij bleek dat de msssteek lot de longen is doorge drongen en doodelijk is geweest. Donderdag werd 't lijk, na te zijn vrijgegeven, naar Kaatsheuvel over gebracht. De dader, wiens schouderwonde met een drietal krammen werd gehecht werd na met 't lijk te zijn geconfronteerd Donderdagmorgen voor den Rechter Commissaris te Den Bosch geleid en in 't Huis van Bewaring opgesloten. Het gebeurde heeft in onze plaats zeer veel opspraak verwekt, daar »Toontje« als paardenhandelaar bij velen goed stond aangeschreven. De familie R. is onder bescher ming naar elders vertrokken. Door de Pluimvee en Konij- nenfokvereeniging Onderlinge Strijd te Hank zal op 5 en 6 Juni a.s., in samenwerking met de Waalwijk sche vereeniging, in café C. van Dinteren een Jonge Dierendag wor den georganiseerd. Als keurmeester zal fungeeren de heer T. G. Vlasboom uit Dordrecht. Tijdens den kerkdienst in de Chr. Geref. Kerk bleef de ruim zeventig jarige vrouw van den heer de Graaff plotseling aan een hart verlamming dood. Dit verwekte begrijpelijk veel consternatie. De Kermis. Na drie mooie kermisdagen wacht Drunen morgen de nakermis nog. Hoe deze zal verloop=n is moeilijk te gissen, maar wordt 't zoo als met de Pinkster dagen, dan is er alom gezelligheid en is het goed voor de kermisexploitanten en nering doenden in Drunen. De verschillende caféhouders zorgen andermaal voor een goede muziek, die er borg voor staat de stemming er in te brengen en er gedurende den heelen dag in te houden. De auto skooter blijkt een betere haven te ku.nnen bezeilen a.s. Zondag en heeft daarom de Drunensche kermis verlaten en 't zal zijn d'een kon haar missen, d'ander niet! Wij kunnen het ons ook wel inden ken, dat dergelijke groote attracties voor één dag niet vier dagen verstek laten gaan. Werd in den drukken tijd der schoen industrie Ier plaatse de kermis ver anderd met het oog op het verloren gaan der werkdagen, zoo is het thans geen bezwaar meer om Drunen haar oude kermis terug te geven en velen zullen het daarmede met ons eens zijn, want ook dit jaar hoorden wij de klacht »vroeger was 't toch veul mooier«. Welnu laat men daar nu eens over nadenken. De gloeilampen. Omtrent de inbesiagname der Gloei, lampen in Drunen vernemen wij De recherchedienst der N.V. Gloeilampen te Eindhoven had reeds langer een vermoeden, dat er gloeilampan werden verkocht in strijd met de Ned. Octrooi wet. Na ijverig speuren is het hun gelukt met assistentie van veldwachter van Vistelrooy uit Drunen een zekere B uit Nijmegen aan te houden, die op de Drunensche kermis met de exploi tanten trachtte zaken te doen. Lampen werden in beslag genomen en '1 deskundig onderzoek wees uit, dat inderdaad in strijd met de Octrooi- wet was gehandeld. In het magazijn van B. te Nijmegen zouden eveneens een partij lampen in beslag genomen zijn. RAAMSDONKSVEER. De echtelieden Johannes van Schijndel en Petronella Kuijpers, wo nende in de Houtstraat, hopen op a.s. Woensdag 26 Mei hun 40-jarig huwe lijksfeest te herdenken. Het zal het echtpaar dien dag voor zeker niet aan belangstelling ontbre ken. De in deze gemeente gehouden bloempjesdag ten bate van Santos heeft opgebracht te Raamsdonksveer 33.70 en te Raamsdonkdorp 20. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Nederl. Hervormde Kerk van 's Grevelduin-Capelle. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij eenige plaatsruimte om over bovengenoemde kerk onze Hervormde Lidmaten eens eenige inlichtingen te geven. Nooit heb ik mij met kerkelijke zaken willen bemoeien behoudens eventueele stemmingen. Dit liet ik over aan mijnen broeder, die langer dan ]/4 eeuw Ouderling is, en deze traditioneele ambten onzer familie voortzette en daarvoor kort geleden den bekenden dank had le incas- seeren 111 Nu wij beiden ouder worden, is het wellicht niet ondienstig onze kerkelijke Gemeente eens voor te lichten. Het kan zijn nut nog wel eens hebben. Na de vereeniging onzer drie Burgerlijke Gemeenten heett Vrij hoeven Capelle gestreden om stem recht én zitting te verkrijgen in het „Kerkbestuur" van 'sGrevelduin Capelle. Bekend is, dat Vrijhoeven- Capelle steeds in den Kerkeraad één Ouderling en één Diaken mocht hebben. Over 't financieele beheer had men geen stem in dit kapittel. Na den val van Napoleon toen nh een korte vereeniging der Bur gerlijke Gemeenten na veelruzieen herrie Den Haag deze Gemeenten scheidde, om ongelukken te voor komen, schijnt men bokken ge schoten te hebben. Denk aan de procedure overden Hoogevaartschen weg o.a. Bij de laatste vereeniging heeft men nog grooter bokken ge- schoten. Niet het domme, doch het stomme potlood van Gedeputeerde Staten te 's Bosch trekt een cirkel om drie Protestantsche Gemeenten en klaar is kees. Waarschuwingen uit Sprang en Capelle hielpen niet en den Haag gaf zijn „fiat". Jhr.de Geer vermeende dat het aangenaam was voor de inwoners, doch de kogel was door de kerk. Gemeente lijke en kerkelijke toestanden loopen dooréén, en daarmede houdt men i •4' in Parijs bPr Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10