Binnenland »ch Nieuws Wreef in één dag RHEUMATKK weg KL00SoTERBALSEM TARZAN VAN DE APEN. Het belang van 26 Mei Zaterdag 22 Mei 1937. No. 42 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad met den Kloosterbalsem AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE DE GEEST VAN OSLO. De A.R. Standaard'' merkt op: ,,Voor den Nederlandschen tuinbouw komt een donkere wolk opzetten. Nogwel uit Zweden, een der door- luchte ,,Oslo"-staten. Zweden was over 1936 een der beste afnemers van onze druiven. Van den totalen uitvoer van 9.5 mik lioen K.G. in 1936 ging meer dan een vierde, 2.5 millioen, naar Zweden, dat geen invoerrecht op druiven hief. De Zweedsche tuinders zijn tegen dezen vrijen import een actie begon nen, die tot resultaat had, dat een in voerrecht van 35 kronen, 16 gulden, per 100 K.G. door de Zweedsche re geering zal worden geheven! Een invoerrecht, waarvan het druk kende duidelijk is, indien bedacht wordt dat in het hoogseizoen de Nederland- sche druiven aan de veilingen ook on geveer 16 cent per K.G. opbrengen. Een invoerrecht alzoo met 100 pCt. van den prijs gelijkstaande. Het recht van Zweden tot bescher ming zijner nationale productie kan niet worden betwist. Wel echter is twijfelachtig of de in voering van dergelijk exorbitant hoog invoerrecht strookt met den „geest van Oslo". En zeker is, dat deze druivenhistorie aantoont, hoe noodig het is, trots den geest van Oslo, niet te verslappen in de handhaving en den uitbouw onzer actieve handelspolitiek." UITVOER VAN EIEREN. Engeland de groote afnemer. In de week van 11 tot 18 Mei zijn in ons land voor uitvoer toegelaten 19.702.793 eieren en wel 18.789.413 kippen- en 713.380 eendeneieren. Hier van gingen naar Duitschland 4.891.040 kippen- en 272.240 eendeneieren; naar Engeland 12.031.375 kippen- en 434.880 eendeneieren; naar andere lan den 2.066.998 kippen- en 6260 eenden eieren. DE WERKLOOSHEID DAALT De algemeene opleving die overal merkbaar is, heeft weer een meerdere vraag naar goede arbeidskrachten naar voren gebracht, en deze vraag breidt zich langzaam maar zeker uit. Minister Slingenberg heeft er dan ook met begrijpelijke voldoening op ge wezen dat het aantal ingeschreven werkloozen op 8 Mei j.l. rond 351.000 bedroeg, of 17.000 minder dan in de tweede helft van April. Toen bedroeg het aantal werkloozen n.l. 368.000, van wie 353.000 mannen, en dit getal was alweer 16.000 minder dan in de eerste helft van dezelfde maand. In Maart, dus nog maar enkele maanden geleden, waren nog ruim 400.000 paren handen tot ledigheid gedoemd. Zoo is er dus duidelijk een sterk da lende tendens in de werkloosheid te constateeren en niet bedriègelijke tee kenen wijzen er op, dat deze zich voor- loopig zal blijven voortzetten. Nomi- naai zijn we op het oogenblik derhalve weer ongeveer op het peil van begin 1933, hetgeen in werkelijkheid een ver betering beteekent van rond 175.000, zoodat het normale accres van vier cri sisjaren vrijwel opgevangen is. NEDERL. BANK ONTVANGT WEER GOUD. De jongste per 18 dezer opgemaakte bankstaat van de Nederlandsche Bank toont opnieuw een toeneming van den goudvoorraad, ditmaal met 50 mil lioen, welke aanwas wederom op reke ning zal moeten worden gesteld van een goudverkoop door het Egalisatiefonds. De rekening-courant-saldi van het Rijk ondergingen een stijging met 13.1 millioen, terwijl de rekening-courant- saldi van anderen in verband met de goudverkooptransactie met 51.2 mil lioen stegen. De biljettencirculatie nam af met 13.7 millioen. HET PRINSELIJK PAAR TERUG NAAR ONS LAND. Heden zullen H.H. K.K. H.H. via Harwich met den kruiser Java naar Nederland terug keeren. Prins Bernhard der Nederlanden heeft als gast der admiraliteit aan boord van de Strathmore gisteren den vloot- schouw bij Spithead bijgewoond. Prin ses Juliana was daarbij niet aanwezig. HOOGERE SUBSIDIE VOOR HET VREEMDELINGENVERKEER. Eindelijk is de regeering tot een be langrijke verhooging van het subsidie voor het vreemdelingenverkeer overge gaan. Kreeg de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vorige ja ren 28.000 uit 's Rijks kas, thans zal voor 1937 als subsidie 50.000 tot 60.000 beschikbaar worden gesteld. De regeering zal zooveel bijdragen als de A.N.V.V. aan particuliere subsidies ontvangt. Voorts is in het vooruitzicht gesteld, dat de vereeniging in de toekomst op nog grooter bijdragen zal kunnen reke nen. GOUDEN JUBILEUM VAN VROOM DREESMANN. Op Vrijdag 21 Mei herdenkt de fir ma Vroom Dreesmann, Amster dam, het feil, dat 50 jaren geleden haar eerste zaak in de Weesperstinat te Amsterdam werd geopend. Amsterdam beleefde in de tweede helft der vorige eeuw een tijdperk van grooten, gestadigen vooruitgang. Pa rallel met den opbloei van het econo misch leven, was de uitbreiding die de stad zelf onderging. Nieuwe wijken verrezen aan alle kanten; het inwo nertal steeg van 222.000 in 1850 tót 515.000 in 1900. En het is duidelijk, dat met deze snelle stijging van bet getal consumenten ook de omvang van den detailhandel mee uitgroeide. Voor wie initiatief en commercieele talen ten had bestonden er toen goede kan- Had een pijn in z'n schouder om tureiuursch van te worden »En zoo in eens! Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletjes en liet mijn vrouw mij wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnennaderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd." Fr. D. te O. Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel b|j Rheumatiek. spit en pijnlijke spieren -> sen van slagen. Het is dan ook niet vreemd, dat juist toen. in de jaren omstreeks 1880, zoowel A. C. R. Drees- man als \Y. II. Vroom, wien deze beide eigenschappen allerminst ont braken, in Amsterdam hun zaken be gonnen zijn en tot bloei hebben ge bracht. Door toevallige omstandighe den kwamen zij met elkaar in contact en zij besloten, ieder reeds een eigen zaak hebbende, voor gezamenlijke re kening in een ander stadsgedeelte, n.l in de Weesperstraat, de eerste zaak te openen, onder den naam van Vroom Dreesmann. Oorspronkel k werd de nieuwe winkel „Magazijn De Zon' genoemd, maar die naam is ge heel verdrongen door den firmanaam „Vroom Dreesmann", waarmee de onderneming haar groote bekendheid heeft verkregen. Het magazijn in de Weesperstraat had van den aanvang af zoo'n succes, dat men al spoedig overging tot het oprichten van meerdere zaken. Toen te Amsterdam allengs hel aanzien der winkelstraten zich ging wijzigen en de trek van het publiek zich naar andere punten concentreerde, is het noodig gebleken verschillende oude zaken te sluiten, terwijl in de meer bezochte wijken nieuwe magazijnen werden ge opend. De zaak in de Kalverstraat, op gericht op de plaats waar eertijds, verborgen achter burgerwoonhuis- gevels, de R.K. Schuilkerk ,,'t Boomp je" stond, is sinds haar oprichting in 1912 het middelpunt gebleven van liet bedrijf in Amsterdam. Naast dit hoofdmagazijn telt V. D. in Amster- dam nog zes verkoop-filialen, terwijl in de Centrale Bedrijven in de No r- derstraat zijn ondergebracht de Voor- raadmagazijnen, Meubel- en Bedden makerij, Behangerij, Lingerie- en Con- fectieateliers. Maar bovendien is X. D. al sinds tientallen jaren bezig, zich over heel Nederland uit te breiden. In 1892 werd de eerste zaak in Botter dam geopend; in 1893 volgde Den Haag. En sindsdien hebben van Heer len tot Den Helder en van Leeuwar den tot Middelburg vrijwel alle plaat sen van eenig belang een zaak van Vroom Dreesmann gekregen. En nu, in 1937, bestaat V. I). 50 jaar. Een Gouden Jubileum, zooals er slechts zelden een plaats vindt. Een halve eeuw van onafgebroken succes, gegrondvest op de bekwaamheden, den ijver en toewijding van twee man nen, (iie helaas dezen mijlpaal niet meer hebben mogen bereiken. Thans, zijn hun opvolgers, de heeren W. J. H. i rcesinann en B. H. Vroom Wzn., de ciieve bewindsmannen in dit detail- 1 cciiijf van nationalen omvang. O,. Vrijdag 21 Mei, zal de Directie \an de jubileerende firma haar veie handelsvrienden, kennissen en belang stellenden ontvangen, tijdens de re ceptie die gehouden wordt van 3 5 uur in het Amstel-Hotel te Amster dam. Aan de herdenking van haar Gou den Jubileum wenschte de firma V. I). in Amsterdam een historisch over zicht te Verbinden, waarin in woord en beeld de detailhandel door dc eeuwen heen belicht zou worden. Z vond Prof. Dr. H. Brugmans en Prof. Huib Luns bereid, de uitvoering \:n dit idee op zich te nemen. Zoo schrijft Prof. Brugmans in zijn Voorwoord: „Het denkbeeld trok mij aan, omdat een poging om in brecden kring kennis en inzicht te verspreiden omtrent de voorgeschiedenis van do maatschappelijke vormen, waaronder wij thans leven, naar mijn meening niet alleen waardeering, maar oo'; daadwerkelijken steun ten volle ver dient" En zoo ontstond dan de grootschc gevel-décoratie, welke is aangebracht aan de magazijnen in de Kalverstraal. Zonder eenige overdrijving mag hier worden gezegd, dat noch in Amster dam, noch waar ook in Nederland, ooit zulk een decoratie is vervaardigd. In 20 tafereelen wordt hier de han del in beeld gebracht, zooals deze door alle eeuwen been ontstaan en ge groeid is. Elk tafereel is 5 Meier hoog en 2L£ Meter breed, en is vervaardigd naar een origineele olieverf-comp si- lie van Prof. Huib Luns. Aan het Hoofdgebouw is aange bracht een wand van 57 Meier len/te en (>i/< Meter hoogte, waarin 14 tafe reelen, in gouden gouden lijst gevat, zijn opgenomen. De overige 0 taferee len vonden een plaats aan den gevel van de panden recht tegenover het Hoofdgebouw gelegen, waarvoor een speciale wand van 31 Meter lengte moest worden opgetrokken. De korte beschr' veilde teksten on der ieder tafereel, geven den tocschou wer een duidelijke verklaring van het geschilderde beeld. Waar de tekst-ruimte onder de groote tafereelen noodgedwongen maar zeer beperkt was, en ongetwij feld velen iets meer omtrent het ont staan en den groei van den Wereld- 26 Mei nadert en daarmee de ver kiezing voor de Tweede Kamer, een gebeurtenis van de allergrootste betee- kenis voor de toekomst van ons land. In ons vorig artikeltje hebben wij deze groote beteekenis belicht voor de katholieken, die moeten staan achter de R.K. Staatspartij. De R.K. Staatspartij toch is een volkspartij in den waren zin des woords, die leden omvat uit alle geledingen. Alle Nederlanders en zeker niet in 't minst de katholieken, hebben een groote taak te vervullen ten opzichte van ons vaderland, vooral in onze da gen, nu we op economisch gebied het dieptepunt blijken gepasseerd. Maar de strijd op geestelijk en staat kundig gebied wordt des te gewichti ger en des te grootscher en daarom is de plichtsvervulling a.s. Woensdag geen kinderspel. Maar daarom vooral juist moet alle versplintering onder ons voorkomen worden. Wij spreken hier niet over de partij van de staatstotaliteit. daarvan zien we over onze grenzen meer dan genoeg, evenmin over Moscou, noch over 't li beralisme, dat in zijn- individualisti- schen geest heeft afgedaan, noch over 't socialisme, neen wij moeten zelf bou wen aan eigen partij, aan herstel van betere orde in staat en maatschappij. De sociaal-economische problemen moeten opgelost worden in christelijken geest. Staatkundig vormt onze partij het grootste bloc en door onze eenheid zullen wij 't vaderland dienen en door de beginselen van ons program zullen wij het geheele volk ten zegen zijn. Onze eenheid beteekent vrijheid van godsdienst, van jeugd-opvoeding, van onderwijs en pers, terwijl de handels politiek met onzen steun den goeden weg uitgaat, waarvan ook 't bedrijfsle ven de vruchten zal plukken. Dat alles staat 26 Mei op 't spel, daarom moeten alle katholieken, maar dan ook zonder uitzondering, stemmen op no. 1 van lijst 1, opdat met de chris telijke partijen een phalanx gevormd wordt tegen communisme, socialisme, totalen staat e.d., opdat wij weer voor 4 jaren verzekerd zijn van een regeering in positief chistelijke lijn, die rustig kan arbeiden aan de welvaart van ons geheele volk op verschillend terrein waar de staat zeggingschap heeft. ndel zouden willen lezen en zien, is in overleg met heide H.H. Professo- i en een boek je samengesteld, waarin de oringineele olieverf-composities van Prof. Huib Luns, in natuurliike kleuren zijn gereproduceerd, terwijl bij ieder tafereel een uitvoerige en overzichtelijke historische uiteenzet ting is opgeonmen van de hand van Pr f. Dr. H. Brugmans. Dit boekje stelt de firma V. I). ("zoolang de oplage strekt) gaarne en gratis ter beschikking voor al dege nen, die er interesse voor hebben. En ten slotte biedt de jubileerende EDGAR RICE BURROUGHS. 4. I)e volgende morgen vroeg werd de bagage van Lord Greystoke in een kleine boot geladen en naar de kust gebracht. Er was een grote voorraad wapens en ammunitie bij, want zij hadden verwacht ongeveer vijf jaar in hun nieuwe woonplaats aan de westkust van Afrika te zullen blijven. Greystoke beefde, toen hij de voorbe reidselen zag en voelde 't gevaarlijke van hun toestand, maar hij moest de werkelijkheid, die hen wachtte in de stilte van deze woeste jungle onder de ogen zien. Zwijgend gingen zij in de andere kleine boot. Zij waren ont snapt aan de handen- der muiters, maar nu stonden zij tegenover veel grotere gevaren. Alleen zou hij er zich wel doorheen weten te slaan, maar wat moest er terecht komen van zijn vrouw, hier in het oerwoud? Nadat Oplossingen van vorige week: Someren, Appeltern, Goes. Osch, Vlijmen, Schalkwijk, Rokkanje, Krom menie, Halfweg. Haastrecht, Genderen. Op de wereld. Op de hoeken. De wind. RAADSELS. Op een stuk weiland zaten 40 vogels, er kwam een jager en die schoot er 6 van dood. Hoeveel bleven er toen nog zitten? Een raad kan goed, ook wel eens verkeerd zijn, maar welke raad is het ergste? Weet je soms uit welke glazen men niet kan drinken? Spreekwoordraadsel van 5 woorden en 24 letters. Door de muiters de drinkwatervaten met iris water hadden gevuld, zetten de heide kleine boten weer koers naar zee. Lord Greystoke cn zijn vrouw stonden zc zwijgend na te staren, tot dat de Fuwalda uit het gezicht ver dwenen was achter een vooruitsteken- den rotspunt. Maar. achter hen, door het diepe gebladerte, bewaakten andere ogen hen toegeknepen, scherpe ogen, glanzend onder de bor stelige wenkbrauwen! 7, 16, 24, 2, 19, 11. 11, 4, 14 verkla- ring. 21, 23, 9, 10, 11, 4, 14, 6. 8, 13, 14 gezinsleden. 5, 22. 15, 13, 3 café-restaurant. 4, 17. 18, 12, 20 keukengerief. 1, 20, 24, 16, 10 dierentuin. Spreekwoordraadsel van 10 woor den en 36 letters. 4, 9, 5, 25, 25, 18, 33, 31 steiger. 21, 24, 11, 9, 2, 28, 8 vroeger. 1, 23, 14. 32. 25, 22, 15, 9, 23, 11 regen. 12. 35, 25, 10. 7, 26, 32, 29 wand- almanak. 6. 36. 9. 11, 19, 13, 34, 15, 30, 29, 9 bewijs van toegang. 17, 3, 16, 8, 20, 35, 31 dag der week. 22, 27, 4, 9 windrichting. Hier is een aardige rand afgebeeld om met de kruissteek op stramien te borduren, bijv. voor een theekleed of iets dergelijks. I-let is natuurlijk wel een bewerkelijke rand, maar er zijn meisjes, die daar juist wel van houden en niet altijd het allereen voudigste uitzoeken. Als de rand langs één kant af is, zorg dan, dat je zó uitkomt, dat het Andreas kruis op de hoek zit. rirt ia C, ven de tekening de beide uiteinden, maar als een kruis tegen elkaar, je kunt dan het mid denmotief weer gewoon op de volgende rand verder borduren. Om voor een dergelijk handwerk kleuren aan te geven is heel moeilijk, omdat het kleed bij de kleuren in de kamer moet pis sen. Zoek die daarom zelf uit, of ho de hele rand in één kleur, wat ook heel n:coi kan zijn. Ulce burroughs. luc

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5