Buitenlandsch Nieuws Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Hoofdpijn, Kiespijn, SPRANG—CAPELLE. firma aan al haar cliënten een pas send cadeau aan: n.l. een Verjaardag kalender. Ook deze Verjaardag-kalen der is een waar kunstwerk geworden: immers een 4-tal reproducties van bekende schilderstukken van Oud- Amsterdam, uitgevoerd in natuurlijke kleuren, sieren de maandschilden. En nu de Paleis-Raadhuis-kwestie in Am sterdam weer zoo actueel is, zal het HET BELGISCHE AMNESTIE- VOORSTEEL. De liberale kamerfractie heeft Woensdagochtend vergaderd in bijzijn van minister van Onderwijs Hoste. De aanwezigen hebben zich met op een na algemeene stemmen uitgespro ken tegen het beginsel van amnestie en den wensch uitgesproken dat in liet belang der nationale eenheid de stemming over de wetsontwerpen, welke Woensdagmiddag in de Kamer aan de orde worden gesteld, zal wor den uitgesteld. Bij de debatten in 'de Kamer zei ministerpresident Van Zeeland, dat het hem voorkwam, dat de amnestie noodzakelijk is 0111 redenen, die men niet kan miskennen zonder de belan gen van de natie uit het oog te verlie zen. Ter wille van de verzoening stelt de regeering een politieke, maar geen administratieve amnestie voor. In opgewonden atmosfeer zijn de debatten gehouden over de wetsvoor stellen, strekkende tot het verleenen van amnestie aan de na den oorlog wegens verraad veroordeelde Fla minganten. Herhaaldelijk onderbro ken door rexisten en Vlaamsch- Na tionalisten, verdedigde Van Zeeland het regeeringsontwerp, dat volledige en onvoorwaardelijke amnestie be helst. De eerste minister heeft echter de amendementen van de bevoegde com missie aanvaard, waardoor het recht van verkiesbaarheid slechts toege kend zal worden aan hen, die daarom gevraagd zullen hebben en een ver klaring van trouw zullen hebben on derteekend jegens den ondeelbaren Belgischen staat. Van Zeeland rechtvaardigde de hou ding van hel kabinet met te wijzen op zijn wil tot kalmeering. Vandervelde steunde het standpunt van de regeering. VALENCIA VLIEGTUIGEN TE PAU MOGEN NIET VERTREKKEN. De chef van den internationalen controledienst aan de Fransch-Spaan- sche grens, de Deensche kolonel Lunn, heeft Woensdag heslist gewei gerd, de zeventien vliegtuigen van de Valeneia-regeering, die hier op twee den Pinksterdag zoogenaamd een noodlanding hadden moeten maken, verlof te geven, om naar Spanje terug te keeren, zoolang de Londensche niet- inmengingscommissie geen beslissing hieromtrent heeft genomen. De met Fransche benzine gevulde tanks alsmede de mitrailleurs en mu nitie, die zich aan boord bevinden, blijven voorloopig onder toezicht van Fransche gendarmen op het vliegveld Pont Long. GASTMAAL TER EERE VAN HET PRINSELIJK PAAR. In de dinerzaal van het Nederland- sche gezantschap te Londen, waar meesterwerken van de Nederlandsche school de wanden versieren, was Woensdagavond een uitgelezen gezel schap vereenigd voor het gastmaal, dat de Nederlandsche gezant te Lon den en mevrouw Van Swinderen ter eere van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hadden aange richt. Het diner werd gevolgd door een receptie, welke de salons der legatie met tal van hooge gasten vulde. On der hen bevonden zich H.K.H. prinses Alice en graaf Athlone, hare hooghe den Prinses Marie Louise en prinses Helena Victoria, Z.K.H. de kroonprins van Griekenland, de erf-groothertog en de groothertogin van Hesse hene vens verschillende vooraanstaande le den der Nederlandsche kolonie. DE ENGELSCHE EX-KONING TROUWT OP HUWELIJKSCHE VOORWAARDEN. Er wordt medegedeeld, dat de her tog van Windsor direct 11a de huwe lijksvoltrekking op het slot Candë met zijn vrouw naar een niet nader bekend gemaakte plaats zal vertrek ken. Donderdag is een contract opge maakt der huwelijksche voorwaarden gebaseerd op een scheiding der goe deren. DE KONING EN KONINGIN VAN ITALIë IN BOEDAPEST. Het Italiaansche koninklijke paar is Woensdagmorgen, vergezeld door ongetwijfeld velen interesseeren 0111 eens te zien, hoe Raadhuis en Paleis er in vroegere tijden uitzagen. Zoo toont het eerste schild het Oude Raad huis, geschilderd door J. v. d. Ulft (1627—-1(388), terwijl ook het bekende schilderij van G. Bercklieyde (1638 1698), voorstellende het Raadhuis met Waag te Amsterdam, is opgenomen. prinses Maria, in Boedapest aangeko men. Vertegenwoordigers van den re gent, admiraal Horthy, waren den ko ning en koningin reeds tot de H011- gaarsche grens tegemoet gereisd. De koninklijke gasten weren op het station begroet door admiraal en me vrouw Horthy en de bijna voltallige regeering. Een geestdriftige menigte juichte de vorsten hij 't verlaten van het stationsgebouw toe. Een stoet, bestaande uit 18 rijtuigen, reed door de versierde straten. Op het Mussoliniplein werd stilgehouden; en de burgemeester van Boedapest, Szendy heette de vorsten welkom in de hoofdstad. Daarna werd stapvoets naar hel koninklijk paleis gereden, waar de koning tijdens zijn verblijf zal logeeren. Van het paleis wappert de Hon- gaarsche vlag naast de Italiaansche. Dit is de eerste maal sinds de onder- teekening van het verdrag van Ver sailles, dal de Hongaarsche vlag van liet koninklijk paleis is uitgehangen. DE OSLO-STATEN. OOK SAMEN IN DE POLITIEK? De Oslo-Staten waartoe ook Ne derland behoort, hebben hun eerste economische overeenkomst gesloten, bestaande uil verruimde contingentee- ringen, door sommigen hunner toege staan, door verlaging van tarieven door belastingsfaciliteiten door Dene marken. De regeeringen der bedoelde staten schijnen de samenwerking ook op po litiek gebied te willen voortzetten. Van de week vertoefde de Noorsche minis ter van Buitcnlandsche Zaken, de heer H. Koht, in ons land, waar hij bespre kingen voerde met onzen minister van Buitcnlandsche Zaken, Jhr. Mr. de Graeff. In een persgesprek verklaar de bezoeker dat de Volkenbondsver gadering, welke de volgende week Woensdag aanvangt, geen belangrijke punten op haar agenda heeft. Slechts komt er het verzoek van Egypte 0111 toelating aan de orde en de benoe ming van een rechter in het Interna tionale Hof. (Maar, zoo zei hij, 't is ook mogelijk, dat er andere, belangrijker zaken, in bespreking zullen komen. DE SPAANSCHE OPSTAND. NOG ENKELE K M. VAN DE BASKISCHE HOOFDSTAD. Ofschoon het weer buitengewoon ongunstig was, de regen viel hij stroomen neer en over de vlakten hing een dichte nevel hebben de nationalistische colonnes, Woensdag vóór de nacht inviel, Amorebieta, dat in 't Baskische defensieplan als een strategisch punt van groot gewicht wordt beschouwd, geheel bezet. De Baskische voorhoede werd twee K.M. in de richting van Bilbao terug gedreven; de nationalisten staan nog slechts op 16 K.M. van de stad en ze beschikken thans, 0111 hun snellen op- inarsch voort te zetten, over den straatweg DurangoBilbao. Deze is intusschen eenige K.M. voor Bilbao door 't krachtig verdedigings-systeem der Basken voorloopig nog afgesloten. De strijdkrachten van generaal Mola zijn Woensdag en Donderdag ruim 10 K.M. aan het front van Biscaye opge rukt en staan thans vlak voor de Asturische en Baskische verdedigings linies hij El Galo. De val van Mun- guia is aanstaande, want Mola's mid delste collonne is reeds vlak voor deze stad samengetrokken en hevig artillerie- en machinegeweervuur drijft de verdedigers uit hun ver schansingen. Indien Mola Munguia eenmaal in handen heeft, kan hij over de geheele linie het laatste Bas kische verdedigings-systeem hestor- men. DE EVACUATIE VAN BILBAO. Volgens een Reuterbericht uit Bil bao, zou de Britsche regeering er in hebben toegestemd, dat 4000 kinderen met het stoomschip Habana naar En geland worden geëvacueerd. Het schip zou koers zetten naar Southampton Voorts zou de Britsche regeering de voorwaarde, dat kinderen hoven de 12 jaar niet kunnen worden geëvacueerd, hebben ingetrokken. Er wordt echter op gewezen, dat bij de evacuatie van kinderen boven de 12 jaar, aan meis jes de voorrang moet worden gegeven? pijnen te verdrijven iseenMijnhardt'iPoeder Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist nCMCKipn kijcyWS Luchtvaart ongevallen. Fokker-toestel neergestort Ie Tjikampek. Een Fokker-vliegtuig van de luchtvaartafdeeling is nabij het vlieg veld Tjikampek brandend neerge stort. Van de vliegvelden Andir en Tjikampek is hulp geboden. De be stuurder, sergeant Luca, is bij dit ongeluk gedood. De officieele lezing omtrent dit ongeluk luidt, dat het te wijten is aaneen foutieve landingsmanoevre, waarbij de Fokker de boomen rond het vliegveld raakte. Hierdoor is de machiene over den kop geslagen, neergestort en in brand gevlogen. Vlieger redt zich mei parachuln. Een patrouille van drie vliegtui gen ontmoeten toen het uit de rich ting van Tjandoet naar het vliegveld Andir terugkeerde, een mistbank. Landen bleek uitgesloten. Bij het rondcirkelen kreeg het toestel, be stuurd door cavalerie-offieier H.A. J. Oostindien, gedetacheerd bij de luchtvaart-afdeeling, motordefect. Een noodlanding was niet mogelijk. Luitenant Oosindien voerde toen een daling met de parachute nit, welke uitstekend slaagde. Zijn toestel, dat wegens ouderdom bijna was afgeschreven, werd ver nield. Graaf Arco Zinneberg mei zijn vliegtuig verongelukt. Graaf Max Arco Zinneberg, de bekende Duitsche autorenner en sportvlieger, die tot de vertrouwde vrienden vanPrins Bernhard behoort is gisteren bij het starten naar Mün- chen op het vliegveld van Aspern naar beneden gestort en doodelijk verongelukt. Duitsch ver keersvlieg tuig verongelukt. Een verkeersvliegtuig van de Deutsche Luft—Hansa van de lijn Stuttgart—Friedrichrhafen is gister middag bij het opstijgen te Boeblin- gen zwaar beschadigd. De werktuig, kundige—telegrafis en een passagier zijn daarbij um het leven gekomen. De bestuurder werd ernstig gewond, terwijl drie pasagiers lichte verwon dingen opliepen.j De bekende portvlieger Vincent verongelukt. In Frankrijk is het siezoen van lucht.feesten wel op onfortuinkijke wijze ingezet. Na het tragisch ver ongelukken van Clem Sohn op de bijeenkomst van Vinconnes, kwam Zaterdag te Amiens, toen hij op het vliegfeeest zijn stuntprogram ma uitvoerde, de uitmuntende vlie ger Vincent zóó ongelukkig te vallen, dat hij onmiddelijk dood was. Vin cent gold hier voor een der be- twaamste vertegewoordigers der Fransche school in het kunstvliegent Een parachut weigerde. Op het luchtfeest op het vliegveld Tours-St. Symphorien is Zondag middag, het derde ongeluk gebeurd. Het was ongeveer 4 uur 's middags toen de parachute-springers Vassard en Dathis zich van 300 M. hoogte af in het luchtruim wierpen. Dathis valschrem opende zich op normale wijze, dat van Vassard evenwel weigerde dienst, doordat de touwen ervan in elkaar draaiden. Hij viel in het autopark neer en was op slag dood. Zijn vrouw en kind waren getuige van dit ontzettend ongeluk. Vassard was een der behendigste Fransche valscherm-springers en met Williams de eenige deskundige die erin slaagde gedurende één val zes parachutes te openen. WATERVLIEGTUIG VERONGELUKT. In de Middellandsche Zee is Woens dag een viermotorig Italiaansch wa tervliegtuig, dat voor den geregelden transatlantischen dienst bestemd was, '111 zee gestort en gezonken. Om half vier was het vliegtuig voor een proefvlucht opgestegen. Aan boord bevonden zich Bourdin, piloot; Blein en Bréchet, radio-telegrafisten Ja in en Reyen, mecaniciens en voorts nog drie passagiers. Drie inzittenden verdronken. DE INDISCHE MARINE ZWAAR GETROFFEN. Sloep van „de Ruyter" gekapseisd. Bij het houden van schietoefenin gen is Woensdag een sloep van Hr. Ms. „De Ruyter" bij het strijken ge kapseisd. Vermist worden de luitenant ter zee 2de klasse H .D. Claus, de matroos le klasse P. H. Cappetijn, de matroos 2de klasse J. van Gelder en de inland- sche kwartiermeester Supit. Doodelijk ongeluk. Donderdagmorgen is op den Daal- schenweg te Nijmegen de 14 jarige T. W., die op de fiets naar zijn werk ging, doordat hij tegen het achterwiel van een andere fiets reed geslipt. De jongen viel en kwam met het hoofd ouder een der achter wielen van een juist passeerende vrachtauto terecht. Hij werd op slag gedood. Geraffineerde oplichting Een bewoner van een der Amstellanen te Amsterdam is het slachtoffer geworden van een oplichterskwartet, dat hem f 450 armer heeft gemaakt, en dat hem boven dien een noodelooze reis naar Antwerpen liet maken. Hoewel er aanvankelijk maar een oplichter aan het werk was, bleek het dezen zoo lastig om geld te bemachtigen, dat hij zich telkens van nieuwe hulp moest voorzien, zoodat aan het einde van het drama een kwartet op het betrekkelijke kleine bedrag van f450 zat te azen. Op onbewaaklen overweg gegrepen Gistermiddag half vijf is op een der onbewaakte overwegen nabij Alkmaar een doodelijk ongeluk gebeurd, de 11 ja- rige P. Mooi uit Alkmaar, passeerde op de fiets de onbewaakten overweg bij de «Zes Wielen». Blijkbaar lette hij niet op den naderende sneltrein uit den Helder en werd door den trein gegrepen en 40 meter meegesleurd. Het slachtoffer dat onherkenbaar verminkt was, was SPRANG. Predikbeurten Zondag 23 Mei: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Candidaat Streefkerk van Rotterdam. Onder leiding van haar voorzitter den heer G. van Willigenburg, kwam de R. R. Kiesvereeniging alhier j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Na opening wees de voorzitter in zijn openingswoord op hetgeen bij de a.s. verkiezingen op het spel staat en wekte hij krachtig op te strijden voor het A.R. beginsel. Na het lezen der notulen werden en kele mededeelingen gedaan en tevens eenige ingekomen stukken behandeld. Van Ds. W. Bousema was bericht ingekomen dat Z.Eerw. verhinderd was de vergadering bij te wonen. Van deze gelegenheid maakte Ds. Bousema ech ter tevens gebruik om de leden, in het bijzonder de Hervormde leden, aan te sporen tot trouw aan het A. R. begin sel en waarschuwde Z.E. ernstig tegen alle versnippering. Wanneer wij de verdeeldheid op kerkelijk gebied ver- oordeelen, moeten wij die op politiek gebied ook mede bewaren. Van ver deeldheid kan nooit kracht uitgaan. Met ernst adviseerde Ds. Bousema dan ook op 26 Mei a.s. te stemmen op No. 1 van lijst 3. Door de afgevaardigden naar de De- putatenvergadering te Utrecht werd breedvoerig verslag uitgebracht. Hierna werden nog verschillende aangelegenheden in verband met de a.s. verkiezingen besproken, waarna de vergadering met dankgebed werd ge sloten. De heer J. C. de Roon, voorzitter van den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle, heeft in de bestuursvergade ring van jl. Donderdagavond als zoo danig bedankt. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Het aantal werkloozen bij de afd. Capelle van den Chr. Fabr. en Trans portarbeidersbond bedraagt deze week 97, waarvan 68 geheel en 29 gedeeltelijk werkloos zijn. In de plaatselijke steun regeling zijn 34 leden opgenomen. In deze afdeeling is het aantal werkloo zen in eenige weken tijds weer met 40 toegenomen. In verband met de opheffing van de O. L. school, waarin altijd het stemlokaal aangewezen was voor onze plaats, zal volgende week Woensdag de stemming plaats hebben in het bij gebouw achter het gemeentehuis. CAPELLE. Donderdag 20 dezer, des avonds 8 uur hield de plaatselijke Coöp. Boe renleenbank in het Stationskoffiehuis onmiddellijk dood. Het lijk werd naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Kindje overreden en gedood Gisterenmiddag is in de Pretoriastraat te Gouda het twee-jarig zoontje van den heer M. Speksnijder door een vrachtauto overreden en gedood. Het kindje, dat aan het spelen was, stak plotseling de straat over. Hoewel de auto slechts langzaam reed en ce chauffeur direct krachrig remde kon hij niet verhinderen.dat het kind onder een der achterwielen geraakte. Slachtoffer van de aanrijding te Leende overleden Op len Pinksterdag reed te Leende de motorrijder Sallaerts uit Valkenswaard in volle vaart een brandspuithuisje bin nen. De ongelukkige werd met een schedelfractuur en inwendige kneuzingen naar het St. jozefziekenhuis vervoerd, waar hij inden afgeloopen nacht zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is over leden.. WISSELLOOPER VAN 150 BEROOFD. Woensdagmiddag is in Rotterdam- Zuid aan een wissellooper een tasch in houdende 150.gestolen. Terwijl de wissellooper even een banketzaak binnen was om een wissel te presenteeren, kwam uit een naast gelegen sigarenzaak een man, die uit de tasch, welke aan de fiets van den wissellooper hing, een linnen zak, in houdende 150.— greep. Bij ontdekking van d endiefstal, werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld, welke een uitgebreid onder zoek instelde. van den heer P. Pruijssers onder leiding van den directeur, de heer J. Huys- man, de jaarlijksche algemeene leden vergadering. Na een welkomstwoord van den voorzitter werd tot secretaris der alge meene ledenvergadering benoemd de heer C. Vos van Gent, secretaris van het bestuur, die vervolgens de notulen voorlas der vorige algemeene vergade ring, welke ongewijzigd werden goed gekeurd en vastgesteld. Hierna bracht de directeur verslag uit omtrent den toestand der Bank ge durende het afgesloten boekjaar, waar aan wij het volgende ontleenen: Gedurende het boekjaar 1936 be droeg de totale omzet 197148.30, dus 218144.59 minder dan het vorige jaar. Aan spaargelden werd ontvangen 72466.80 en terugbetaald 68326.46. De gekweekte rente voor spaarders bedroeg 5481.82, waarvan werd uit betaald 787.39 en een bedrag van 4694.43 als spaargeld werd bijge schreven. Aan nieuwe voorschotten werd 4700 uitgegeven. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, bedragende 127438.58 werd door af- en terugbe talingen verminderd met 4955, zoo dat 't totaal van op deze wijze verstrek te gelden per 31 Dec. 1.1. 127183.58 be droeg. Aan voorschotrente werd ont vangen 4546.99. In loopende rekening werd uitgege ven 104672.76 en ontvangen 104696.80. Bij het einde van het boek jaar bedroegen de totale uitgaven in rekening courant 69310 en de ont vangsten 19775.28. De in loopende rekening ontvangen rente bedroeg 3140.99 en de uitbetaalde rente 126.60. Het bedrag, dat gemiddeld bij de Centrale Bank te Utrecht geplaatst was, varieerde tusschen de 30.000.- en 40.000.-. Het aantal spaarders bedroeg eind December van het afgesloten boekjaar 289. In den loop van het jaar kwamen er 20 nieuwe bij, doch door overlijden en om andere redenen gingen er 16 af, alzoo een vermeerdering met 4. Het aantal voorschotten verminderde met 4, terwijl er 4 nieuwe bijkwamen, waar door het totaal aantal 76 bleef. Het aantal loopende rekeningen ver minderde met 2 en bedroeg bij het eind des jaars 32, terwijl het aantal leden met 1 verminderde en 164 bedroeg. Het verslag werd ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Bij de daarop volgende verkiezing van een lid van den Raad van Toe zicht, wegens periodieke aftreding van den heer J. Michaël, werd de aftreden de herkozen, die onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen de herbenoeming aannam. Tot lid van het bestuur, ter vervul ling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. A. Maris, in verband met zijn vertrek naar Mole naarsgraaf, werd met algemeene stem men gekozen de heer Ahs. Oerlemans Jzn.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6