WEK DE GAL IN UW LEVER OP NGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. daardoor over 1936 stijgen tot l 31H millioen tegen ƒ29y2 mil- over 1935. 'ver 1935 moest de Staat voor de .S.M. een bedrag bijbetalen van .4 millioen en voor de Staatsspoor iten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur 'ergun mij eenige plaatsruimte den »Capellenaar« in Uw blad i 29 Mei te antwoorden, ieachte Capellenaar? Werkelijk ben er nogal genadig afgekomen wil U even op den voet volgen, vraagt wat mijne familietradities met de tegenwoordige toestan. i hebben te maken. Welnu, het ie is een gevolg van liet andere. kwestie der Herv. Kerk van pelte vloeit weer voort uit de reeniging der Gemeenten. Nie- ïnd minder dan de oude anti volutionairen waren huiverig om bestaande gegroeide toestanden te grijpen. Frappant was voor mij dezer gen, dat Minister de Wilde, A. R., vereeniging van Grave en Velp gelrecht in de prullemand depo- ;erde, hoewel deze vereeniging bij ^deputeerde Staten in kannen en •uiken was. Hoofdzakelijk ging ijn eerste epistel over onze Ca- ;ische Kerk, omdat ik hiervan eer wist, dan het tegenwoordig erkbestuur en de Kerkeraad. Men tat toch niet geuren met «verlie- ;n« door het voorgeslacht geleden, iijne bedoeling was alleen om jorzichtig te zijn zijne duiten toe ivertrouwen aan menschen die tuk p relletjes zijn en absoluut geen 3rantwoordelijkheidsbesef tegen ver hunne medeburgers koesteren, [en stuurt »het kot« in de war en aat dan loopenll Oud nieuws. Ik eb geen Gemeenteraad aangevallen, -ant wij kunnen het tegenwoordig og al goed vinden. Nooit heb ik eweerd dat wij uitgekleed werden oor Sprang. Openlijk schrijf ik ierneder, dat ik steeds beweerde, at Sprang door de gezinsinkomsten edurende $e hoogconjunctuur in e schoen- èn lederindusti ie veel neer belasting betaalde dan menig toerengezin. Een tijdlang was het elfs een kurk waarop voor een root deel de Sprang-Capelsche jnantiën dreven. U zijt slecht op le hoogte! - Ik behoor nog steeds onder de 'olbloed verfoeide »liberalen« en ïeem hier een breed standpunt in. Jit heb ik toch meermalen getoond lij stemmingen. Ik sympathieseer met het werk van Dr. Colijn doch nen tegenstander van een nieuwe »>coalitie«. I U zegt dat wij eensgezind moeten werken zooals dit 1.1. Woensdag bij de verkiezing is geschied. Op deze eensgezindheid valt nog al wat aan le merken. Desertie is tegenwoordig hier schering en inslag. Men heeft mij ook trachten te bewerken om A. R. te stemmen. Op mijn ouden dag word ik geen deserteur meer en stemde dus No. 1 van lijst 5. Velen deserteer den van A. R, naar C. H. Vervol gens weer naar Ds. Kersten om tenslotte verleden week te belanden bij de Christelijk Nationale Actie (Prof. Hugo Visscher). Hierover heb ik het een paar jaren geleden min of meer met Burgemeester Smit aan den stok gehad. Ik geloof bij de voetbalge schiedenis. Tevens vermeen ik dat Z.Ed. voor de A. R. partij hier ter plaatse daarin geen gevaar zag. Men beweert wel meer van mij, hoewel niet in deze plaats, dat ik een fijne neus heb. Ik vraag mij af, wie is toch die vreemde wilde eend in de Capelsche bijt, die 583 eenden in één trek in de kooi lokt? Alle respect voor mijneCapelschemedeburgers! Denkt gij nu in werkelijkheid dat Professor Hugo Visscher e.a. heel Nederland naar hunne pijpen kunnen laten dansen? Dit is toch waanzinnigheid of eigengerechtigheid! Ik laat mij nooit over Theologie ot Richting uit. Ditmaal kan ik niet nalaten hierop den vinger te leggen. Heeft men hen wel voorgehouden dat door het uitbrengen.der 583 C.N A. stemmen, in heel Nederland totaal 20493 stemmen geheel verloren zijn gegaan? Waar zijn deze 20493 stemmen heengegaan? Deze zijn waarschijnlijk ten goede gekomen aan de Roomsch Katholieke Staats partij, of aan de Sociaal democra tische arbeiderspartij, misschien wel bij de Communisten!! Ik weet, dat zij het met geen dezer drie partijen eens zijn. Ik hoop dat het eene goede les geweest moge zijn. Heb ik teveel gezegd, dat het eenden waren? Ik respecteer op Godsdienstig terrein iedere Richting, doch vraag mij wel eens af indien men het met de Herv. Kerk niet eens is en de Gerefor meerde Richting is toegedaan waar om dan in 1834 en 1886 niet mee gegaan? De A. R. Partij is uit de Gereformeerde Kerk voortgekomen. Zie eens welk een macht? Zoude men nu werkelijk denken dat de C.N.A. ooit kans van slagen heelt? Scheurmakers!! In Uw blad van 29 Mei weer een berichtje uil Vrij hoeven. dat men een Kiesvereeniging onder de C N.A-vlag wil oprichten. Ga je gang!! Hoe meer herrie, hoe aangenamer 'i mij is. Voor mijne politieke huid behoef ik niet meer te vechten. Bij de volgende Raads verkiezingen heb ik den aanvalligen leeftijd van 71 bereikt. Zal ik nog in 't land der levenden zijn? Zal ik nog getapt zijn? Zal ik mij, indien nog in 't land der levenden, nog voldoende »fit« voelen, om indien 't noodig is op de laatste puinhoopen, van Capelle, ook nog ons »aller« familiekerk te verdedi- gen Nu doet men weer een aanzoek bij Loonschendijk. Ik hoor dat men tr aldaar niet op tegen is, doch alleen als »paying guest«, in 't Hollandsch vertaald »be talend logé«. Dus geen stem in 't kapittel van Kerkeraad noch minder in 't Kerk- Bë&tuur. Capellenaar? Ik heb slechts het eerstgeboorterecht en 't finantieel beheer onzer Capelsche Kerk ver dedigd. Dit was de kern der heele zaak waar het om ging en niet over Gemeentezaken. Dankzeggend voor verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Uw abonné A. M. VERHEIJDEN Adrz. 'sGrevelduin Capelle, 1 Juni '37. Mgr. F. N. Hendrikx. Dinsdag 1 Juni herdacht dedoorl. Hoogvsaarde lieer Mgr. F. N. J. Hendrikx. vicaris-generaal van bet bisdom zijn zilveren Priesterfeest. De jubilaris werd geboren 8 April 1887 te Besoijen, thans groot-Waal wijk, waar zijn vader de algemeen geachte gemeente secretaris was. Hij studeerde aan 't St. Canisius college te Nijmegen, alwaar hij eind examen gymnasium maakte, daarna nog een aan 't Klein Seminarie te St. Michiels Gestel en vervolgens aan het Groot Seminarie te Haaren. Na zijn priesterwijding werd hij, aldus 't Hsgzn., op 28 Juni henoemd tot kapelaan te Eindlioven-Woensel in de parochie van St. Petrus; 9 Juli 1915 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Hel mond in de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart en op 13 Mei 1921 werd hij benoemd tot kapelaan van de parochie van St. Pieter te den Bosch. Kapelaan Hendrikx interesseerde ,:zjch zeer bijzonder voor de katholie ke jeugd en spnrtbeweging en onderscheidde zich door z'n scherpe kijk op hetgeen de organisatie op dit terrein eischte Hij werd adviseur van den diocesanen gymnastiekbond lid van de diocesane jeugdcom missie en speelde een belangrijke rol bij de organisatie der R.'K. voetbalbeweging Hij werd dan ook nationale adviseur van de R. K. Federatie van Bonden van lichame lijke opvoeding en adviseur van de R. K. leiders en leidsters van lichaamsoefeningen. Zijn succesvol werk voor de jeugd vestigde als vanzelf de aandacht op hem, toen de zeereerw. heer F. Franken, benoemd tot pastoor te Valkenswaard, moest worden ver vangen als moderator van de R. K. Lycea. Kapelaan Hendrikx werd als zoodanig benoemd op 7 September 1923 en op 10 October 1923 tot rector van Reinier van Arkel. Rector Hendrikx was nationaal adviseur van den R. K Werkmees- tersbond en oprichter en zeer gewaardeerde directeur van de heerencongregatie in den Bosch. Op 9 Juni 1931 kwam de voor velen verrassende tijding van de benoeming van den jeugdigen rector Hendrikx tot Vicaris-Generaal van en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. het Bossche diocees als opvolger van wijlen Mgr. Jac.'Pompen. Van rector tot Vldaris Generaal was een heele sprod&, maar in de zes jaren dat Mgr. ;Hendrikx zijn hoog en verantwoordelijk ambt heeft uitgeoefend, heeft hij getoond de eigenschappen te bezitten voor dit gewichtige ambt: priesler in alles, man van groote werkkracht, gedegen wetenschap en doorzicht. Op 24 Juni 1931 benoemde Z. H. Exc. Mgr. Diepen zijn Vicaris tot Kanunnik van het Kathedrale Kapit tel en bij Breve van 23 Mei 1936 \erleende Z. H. Paus Pius XI, op verzoek van den Biscchop van 's Hertogenbosch, Mgr. Hendrikx de hooge waardigheid van huispre laat van Zijne Heiligheid. De jubilaris had den wensch te kennen gegeven, dat het feest in sobere lijnen zal worden gehouden. Mgr. Hendrikx is ook Directeur der «Dochters van Maria en Jo seph» in de Choorstraat te Den Bosch. In dit klooster is hij heden in intiemen kring gehuldigd te negen uur werd een plechtige H. Mis ge celebreerd welke ook door Z. H. Exc. Mgr. Diepen werd bijgewoond, terwijl ten huize van den Vicaris receptie werd gehouden van 12 tot 1.20 uur. Z'n vader was daarbij nog bij de plechtigheid tegenwoordig. Mgr. Prinsen wijdde hem een har telijk artikel in de St. Jansklokken en ook wij bieden hem onze beste gelukwenschen. 40-jarig priesterfeest. Te Di unen herdenkt de WelEerw. heer Joannes Hubertus Hoevenaar 3 October 1872 geboren te Raams- donk zijn 40 jarig priesterfeest. Als assistent kwam hij in lfc98 te Goirle onder pastoor N. M. J. Grelcceur doch ging vandaar^ in 1899 naar St. Michielsgestel als Rector in het St. Adrianusgesticht aldaar ter ver vanging van rector H. A. Boeren die benoemd was tot kapelaan te Tongelre. Vele jaren is hij daarna ongesteld geweest tot in 1924 hij staat aangetekend als assistent te Veghel. In 1928 was hii assistent te Neerkant tot 31 Maar? 1933 toen hij als rustend Rector zich vestigde in het Gesticht St. Franciscus te Drunen. Zusier Caecilia (mej. W. C. van Bladel uit Waalwijk) jubileert. De bekende redacteur van de «Maasbode» pater Hyacinth Her mans wijdt in zijn niet minder be kende Hors d'oevre in dat blad van 1.1. Zondag de volgende hartelijke beschouwing aan het gouden kloos terjubileum van zuster Caecilia, in de wereld mej. W. C. van Bladel uit Waalwijk. In de drukke Rotterdamsche straat, waarik sinds een menschenleeftud woon, staat ergens tuscchen hooge huizeneen blinde muur, dien de meeste op hun weg door het dageüjksche leven achte loos voorbijgaan, behalve dat 'n speelsch kind weieens aan de poort noodeloos belletje trekt. Achter dien muur, waarop alleen de simpele woorden „Concordia'' prijken, staat een oud en weinig gerief lijk huis, dat een twintigtal zuster- kens herbergt, dochters van het heilig Gezelschap van Jezus, Maria en Jozef. Van al de huizen dezer groote congre gatie, die over heel ons land is verspreid en ook in Indië haar nederzettingen heeft, is dit Rotterdamsche tehuis mis schien wei het meest bescheiden van al. De zusters bedienen er sinds jaar en dag, een aantal buijrtscholen, en de bloeiendste daarvan is wel een school voor achterliike kinderen, die haar trots en glorie uitmaakt. Sinds jaar en dagf nu reeds meer dan dertig jaar is 't mijn dageüjksche taak daar 's ochtends vroeg in de sacristie en de kleine kapel te verschijnen om te zamen met de zusters voor God onzen dag te beginnen. Vele van die zusters, die daar gewoond hebben en gewerkt, zijn in de loop dier jaren gekomen en oegaan, oversten en ondergeschikten, veler namen zijn mij ontschoten, maar één is er, die mij altijd bijzonder vertrouwd is gebleven, een die onveranderd en onvergankelijk op haar Rotterdamsche post zich heeft gehandhaafd, en dat is de zuster, die naar den heiligen naam luistert van zuster Caecilia, de kosteres. Haar kon geen betere kloosternaam zijn toegevallen, Caecilia, want de mu ziek van het blijde kindschap Gods is altijd om haar eenvoudige persoon. Al heeft zij op feestdagen ook geen stem in het kleine koor, al verstaat ze misschien zelfs geen noot, haar vijftigste kloosterleven is als een dageüjksch harpspel geworden voor God haar Heer. Deze zuster Caecilia viert Zondag a.s. 6 Juni in haar ..Concordia''haar gouden klooslerfeest, en 't meest merkwaardige van al is, d t van die vijftig voorbije kloosterjaren ernegen en veettig zijndoorgebracht in datzelfde,.Concordia' te Rotterdam. Dien eigen morgen toch, dat zuster Caecilia, in de wereld mejuffr. W.C. van Diadel uit Waalwijk, in het moederhuis der Congregatie haar jaar noviciaat had beëindigd, werd zij door haar Overheid naar Rotterdam,.naar „Concordia" gezonden, en ze is daar gebleven tot op den huidigen dag, nu negen en veertig jaar lang. Zij kwam er als jong zusterke van achtien jaar. en ze is er nu een bedaag de vrouw geworden, die naar de zeventig neigt. Zii die uit het schoone Brabantsche dorp aan de Langstraat kwam, vond haar wereld in het stille, bijna zonlooze huis van Concordia, een huis zonder tuin, en waar de ingesloten speelplaats der kinderen haar eenige herademing werd. Het stille, ingetogen „Concordia" met daar om heen een haar zoo goed als onbekende wereldstad met 600.000 zielen, waarvan zij alleen van verre het tramgetingel hoort, het getoeter der auto's en het geloei der vertrekkende booten naar zee. Waar zij niet weet van schouw, burgen en bioscopen, van geen Mengel berg-concerten en internationale sport- feesten in het grandiose stadion. Waar zij soms alleen hoort van de geleden ellende en armoede, als de moeders, "die na schooltijd haar kinderen komen halen, haar zorgen uitklagen bij de goede zuster, Bijna vijftig jaar te Rotterdam altijd in hetzelfde huis, van waar zij uit het bovenvenster niets an ders ziet dan den hoogen gevel van het groote gemeentelijke ziekenhuis. Een halve eeuw te Rotterdam, zonder afwisselende vacantiereisjes, zonder uit stapjes naar het buitenland, met als eenig verzet de jaarlij ksche tiendaagsche retraite. En toch is altijd om deze Cae cilia de zoete muziek van een heilige altijd kinderlijke blijmoedigheid. Negen en veertig jaren achtereen staat ze iederen morgen in de bewaar school, waar heele Rotterdamsche vrou wen geslachten de eerste lessen des levens van haar hebben ontvangen. En dan in den avond is zij bezig met de vrouwelijke bekeerlingen, die de parochiegeestelijken voor eerste vorming altijd trouw naar zuster Caecilia zenden. BÜ zuster Caecilia te mogen ,,'eeren" is een genade apart. Zij is zelf de schoonste apologie van het geloof, in haar eenvoud, nederigheid, vroomheid en heerlijk Godsvertrouwen. Soms kan dan zoo'n vreemde conver- tiete, die van klooster en religieus leven nog niet weet en begrijpt, stil aandach tig zitten te turen naar de kleine, kin derblijde zuster Caecilia, die daargebo gen voor haar zit, en dan komt de vraag over haar lippen „zuster, u moet wel heel gelukkig zijn?" Kosteres zijn is de eerebetrekking van de oude zuster Caecilia In geen sacristie is het zoo schoon, in geen kapel het altaar zoo zuiver bereid, branden de kaarsen zoo puur als een hemelsch licht. Zuster Caecilia komt telken morgen de sacristie binnen als een levend gebed. Zij is voor mii zooveel als een geeste lijke reserve. Wat ikdoormijndrukkeen verstrooiende leven aan gebed en over weging te kort schiet, vult zuster Cae cilia voor mij aan! Zij is altijd overda dig in geestelijke geschenken. Als zii blij is met een „stillen dag" of zij heeft nachtelijke aanbidding dan zegt ze als een kind zoo eenvoudig „ik zal voor u bidden''. „Concordia" is voor haar zooveel als het voorportaal van den hemel, en den hemel zelf kan zij zich met den ouden pastoor uit Kanunnik O'Sheehan's ,Mijn nieuwe kapelaan", niet anders voorstellen dan een jubelende galerij van onschuldige kinderen. En in de oude bewaarschool, waar zij iedere morgen weer, nu al bijna een halve eeuw lang, zoo gelukkig haar dagtaak begint, ziet zij niet anders dan Christus zelf, al naar zijn woord „Wie een kind opneemt in Mijnen naam, neemt Mij op." Kinderen hebben zuster Caecilia jong gehouden, door haar medezusteren wordt de oude Caecilia beschouwd als het liefste kind in huis, als een kind zal zij ook waardig worden bevonden om het rijk der hemelen binnen te gaan. Zoo is zuster Caecilia, die Zondag a.s. 6 Juni haar gouden kloosterfeestt viert in dat stille vergeten „Concordia"; en ik ben blij als haar stad-en straat- geroot dit hier nu eens te mogen zeg gen. bij de haven van Huizen verdronken. Deze plek is zeer gevaarlijk door de trek welke de zee er door de diepe vaargeul heeft en elk jaar eischt zij slachtoffers. M. was met zijn broer en een vriend er op uit getrokken. Nabij de haven zwom de vriend op een afstand van tien meter uit de kust. M. die de zwem kunst niet goed verstond, begaf zich te water, aanvankelijk wadend. Ver derop gleed hij evenwel uit en zakte weg. De ander zag het gebeuren en ging er terstond op af. Hij slaagde er in M. boven water te houden, doch uit eigen lijfsbehoud moest de vriend M. spoedig laten schieten. Deze verdween in de diepte. Een hem toegeworpen» reddingsboei bereikte hem niet meer. HET WATER EISCHTE VELE SLACHTOFFERS. Bij de haven van Huizen verdronken. Maandagmiddag is de 19-jarige A. M., uit Amsterdam, tijdelijk woonach tig te Hilversum, bij het zwemmen na- IN EEN WIEL GEZAKT EN VERDRONKEN. Zondagmiddag omstreeks half twee was de 18-jarige boerenzoon Marinus Bouw te Erp (N.Br.) met eenige vrienden gaan baden in het riviertje de Aa, dat ter plaatse zeer ondiep is. Plotseling zakte B. echter in een wiel en zonk in de diepte. Daar de jon gen niet zwemmen kon, slaagde hij er niet in zich te redden, terwijl zijn vrienden evenmin de zwemkunst mach tig waren. Zij trachten nog met be hulp van een stok den drenkeling de helpende hand te bieden, doch deze pogingen mislukten. Na eenige uren dreggen is het lijk van den jongen uit het water opge haald. Het slachtoffer was de oudste zoon van een huisgezin met elf kinde ren. BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN. In de Poldervaart onder Noord Kethel waren Maandag een paar jon gens aan het spelevaren. De 15-jarige M. v. d. B. uit de v. d. Elststraat te Schiedam sloeg uit de boot en ver dronk. JEUGDIGE SCHIEDAMMER VERDRONKEN. Een jeugdige Schiedammer, de 12- jarige E. D. uit de Aleidastraat was in de Nieuwe Waterweg onder de ge meente Maasland te water gegaan en verdronken. NOG BIJTIJDS GERED.,, Maandagmiddag kwart ovef. vier was de 27-jarige mej. M. B. aan het zwemmen in het Schiekanaal achter de werf van de firma van Stolk te Over- schie. Plotseling zonk zij in de diepte en toen zij door voorbijgaande perso nen werd opgehaald was zij bewuste loos. Dr. Roest Crollius verleende de eerste hulp en wist de levensgeesten weer op te wekken waarna mej. B. per Roode Kruis auto naar haar woning te Rotterdam is vervoerd. FIETSRIJDSTER DOOR TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Maandagavond half zes is te Apel doorn op den onbewaakten spoorweg overgang in den Waterlooschen weg de 18-jarige mej. Kwappenbur'g, die op de fiets reed, op onverklaarbare wijze onder den trein van Zwolle naar Apel doorn geraakt. Het meisje was vrijwel op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Apel doorn overgebracht. KINDEREN VERDWENEN. In de Roemeensche hoofdstad zijn in den loop van een week 10 kinderen tusschen 3 en 12 jaar op geheimzinnige wijze verdwenen. Er heerschte groote opwinding on der de bevolking der hoofdstad over deze verdwijningen, temeer daar de politie geen enkel licht in de zaak ziet. BOERDERIJ MET STALLEN EN SCHUUR AFGEBRAND. Maandagmorgen omstreeks 6.30 uur is een felle brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer B. van Dinther aan 't Bergeind te Geffen. Het vuur werd door omwonenden ontdekt, die in allerijl de bewoners waarschuw den. Men slaagde er slechts met de grootste moeite in de vijf kinderen, die op de brandende bovenverdieping te bed lagen, naar buiten te brengen. Inmiddels had de brand, die in het achterhuis was ontstaan, zich snel uit gebreid: aan blusschen viel niet te den ken. De brandweer was niet uitgerukt, aangezien er toch geen bluschwater .aanwezig was in de omgeving. Men kon dus niet verhinderen dat het vuur oversloeg naar een nabijgelegen land- bouwersschuur, welke eveneens vlam vatte. De kapitale boerderij met stallen en schuur is geheel in de asch gelegd. Dank zij de gunstige windrichting kon den de naburige perceelen voor het vuur worden gevrijwaard. Een partij hooi en strooi benevens de landbouwwerktuigen zijn verloren gegaan: eenige varkens en kippen zijn in de vuurzee omgekomen. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk te schade. DOODELIJKE AUTO-ONGEVAL. Op den Haarlemmerstraatweg, even buiten Halfweg, is Zondagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de inge wanden doen vloeien. Wanneer de galafseheiding on voldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen, een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. j Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2