Toegewijd aan.Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE „KOORD BR ABA IID" DE WERKLOOSHEID IN ONZE GEMEENTE. BUITENLAND. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Bruin, óók zonder zon, NUMMER 52. ZATERDAG 26 JUNI 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Aantal werkloozen sterk gedaald, doch bedrag der uitkeeringen gestegen. Een verschijnsel dat te denken geeft. Enkele cijfers spreken vaak dui delijker taal dan breedvoerige be schouwingen. Het komt evenwel ook voor dat vermelding van een paar getallen, zonder dat eenige details die er nauw verband mee houden nader onder het oog worden gebracht, misleidend werken. Dit laatste zou het geval zijn wanneer wij zonder meer vermelden dat het aantal werkloozen in onze gemeente op het oogenblik ruim 2l°/0 lager is dan een jaar geleden Zulk goed nieuws, dergelijk «on miskenbaar» teeken van verbetering wordt voorzeker met blijdschap begroet en de voor de hand liggen- de conclusies worden getrokken dat zich voor menig arbeidersgezin weer een hoopvoller verschiet heeft geopend en de lasten voor de ge meente en andere steunverleenende overheidsorganen beduidend worden verlicht. Hoe geheel anders wordt echter onze gevolgtrekking wanneer wij ook van andere gegevens, de plaat selijke werkeloosheid betreffende, kennis nemen, Het eigenaardige geval doet zich n.l. voor dat bij een daling van het aantal geheel werkloozen van 350 tot 275 dus ruim 21°/0, het uitge keerde bedrag over de periode 1 Jan. t.m. 13 Juni steeg van f 28205.20 in 1936 tot f29232.60 in 1937 een stijging dus met ongeveer f 1000 waarbij er nog rekening mee moet worden gehouden dat in 1936 in deze periode een uitbetalingsdag van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 30) De overtuiging dat zij zelf schuld had, bleef niet zonder uitwerking. Ze had Jenny verschrikt was vrijwel onaangekondigd' als een bom bij haar komen binnenvallen- nog wel terwijl ze gasten had. Het was werkelijk on vergeeflijk! Anne begon absoluut alles uit haar herinnering te delgen wat Jenny gezegd en hoe ze haar aange keken had. Heb nu maar geen mede lijden met jezelf maar zie een be trekking te krijgen. Want zoo onre delijk is de menschelijke natuur dat Anne er geen seconde aan dacht het eenige te accepteeren, wat Jenny haar aangeboden hadgeld. Ze zou liefde, onderdak, een tehuis en de helft van Jenny's erfenis hebben aanvaard en het niet als een verplichting hebben gevoeld. Maar het geld aannemen zon der de liefde? Nooit. Ze moest dit al les met kracht uit haar gedachten weren. Terwille van Jenny moest ze vergeten dat Jenny haar haar verloren aandeel in de erfenis had aangeboden meer viel, waardoor feitelijk van een verhooging van f2200.in vergelijking met 1936 gesproken moet worden Wij noemden dit een eigenaardig geval, doch juister ware hier te spreken van een „verontrustend" verschijnsel. Want uit deze gegevens blijkt overduidelijk dat: het hoofdzakelijk de jongere, ongehuwde krachten zijn, die bij uitbreiding der werk gelegenheid een kans krijgen weer aan den slag te kunnen gaan, terwijl mannen, die voor een gezin hebben te zorgen, ten laste van de gemeen schap worden gelaten, ja zelfs het aantal werklooze gezinshoofden steeds grooter wordt* Met zoovelen die niet meer in staal zullen zijn zelf in het onder houd van vrouw en kinderen te voorzien, met zoovelen die de kans ontnomen wordt om een gezin te stichten vanwege de onzekere voor uitzichten die de toekomst hen biedt, vragen wij ons af waar het heen moet, als de industrie nog slechts interesse heeft voor jeugdige, goedkoope arbeidskrachten, als van wege de steeds verder doorgevoerde arbeidsverdeeling in de fabrieken de oudere vakmenschen hun plaats moeten afstaan aan jongens en meisjes. Nu eenmaal deze weg is ingeslagen en de eene fabriek,om den concur rentiestrijd te kunnen volhouden, de andere fabriek in dit voetspoor volgt zal deze sociale wantoestand steeds verergeren en zijn de ergste - onder bepaalde voorwaarden. Houdt toch op om aan Jenny te denken! Je moet een baantje zoeken. Een baantje zoeken. Weer open- <ie ze haar beurs en keek naar de shilling. Dat is alles wat je hebt tot je een baantje krijgt. Houd je n,u op om aan Jenny te denken? Waar ga je slapen? Daar moet je nu aan denken aan eten, een bed, ontbijt en een baantje. Voor twee pence had ze een glas melk en voor een penny een broodje. Neen, een broodje kon ze niet betalen. De melk ook eigenlijk niet. Maar als ze den heelen nacht hier kon blijven, kon ze brood en melk als avondeten nemen en brood cn melk als ontbijt. Ze liet haar tasch staan en ging in- formeeren tot hoe laat de wachtkamer open bleef. Ze kwam met onvaste treden terug; de gedachte om na mid dernacht door de donkere straten te moeten loopen, beangstigde haar. De vrouw had haar met een wantrouwen den zijdelingschen blik aangekeken een loerenden beschuldigden blik, die nog hatelijker werd- toen Anne zich verstout had te vragen of ze ook een behoorlijke gelegenheid wist om dien nacht te slapen. Ze ging weer zitten. Het was n.u half acht nog vijftien uur eer ze den eersten stap kon doen om een be trekking te vinden. Het was nog licht, zelfs in de sombere wachtkamer; maar buiten zou het donker, echt donker zijn voor half elf. •Anne kwam tol een besluit. Ze ril- gevolgen, vooral voor de arbeiders gezinnen, te vreezen. Hier is voor de organisaties van de belanghebbenden en dit zijn niet uitsluitend de arbeiders doch ook de fabiikanten die uit hoofde van hun kwaliteits-artikel dit systeem nooit geheel kunnen toepassen,een zeer belangrijke en urgente taak weggelegd. Wij weten dat het gesignaleerde evenwel reeds hun volle aandacht heeft en gezien de jongste aanvul lingen onzer sociale wetten en het geen het program der R. K. Staats partij en andere rechtsche partijen inzake de sociale vraagstukken en gezinspolitiekaangeeft,mogen we wel verwachten dat hun beroep op de medewerking der regeering gehoor zal vinden en er binnen afzienbaren tijd wettelijk beschermde maatre gelen genomen finnen worden die aan dezen ongezonden bedrijfstoe- stand een einde maken. Maar een spoedige krachtige en gezamenlijke actie is hier dringend VERZEKER U BIJ DE de van het denkbeeld om midden in een nacht op straat te staan. In pik zwarte duisternis huiten! Ze zou bier tot half elf blijven en een glas melk en een broodje nemen, als ze het niet langer kon uithouden van honger, En dan zou ze de brug over naar de Embankement gaan. Daar was gelegenheid om te zitten. Ze had in romans gelezen hoe daklooze men- schen daar de nachten doorbrachten liet zou niet zoo vreeselijk zijn als ze daar voor donker was. Ondertusschen zo,u ze maar wat gaan slapen. Nu ze een beslissing genomen had. voelde ze zich uitgeput, tot niets meer in staat. De bewustheid van verdriet, gekwetst-zijn, angst, kilheid of honger was van haar afgevallen; haar geest was als een tooneel, warvan het gor dijn opgetrokken is gebleven, maar waarvan alle spelers verdwenen zijn» een holle doodsche ruimte. Ze steunde haar hoofd tegen de leeren achterzijde van de canapé en viel in een diepen, droomloozen slaap. Jenny Marr lag dien nacht wakker en bad hierom diep medelijden met zich zelf. Ze telde van een tot honderd; zocht toen haar heil bij het opzeggen van de tafels van vermenigvuldiging, maar deze pogingen lieten na slaap- wekkenden invloed uit te oefenen. Er stond een klein electrisch lampje op de tafel bij het breedë, lange bed, maar ze durfde het niet aan te draaien uit vrees dat Nicholas wakker zou wor den. Nicholas zou direct weten waar om ze niet kon slapen; zou begrijpen geboden, want zooals de cijfers omtrent de werkloosheid in de ge meente Waalwijk duidelijk demon- streeren neemt het gesignaleerde euvel een verontrustend karakter aan. In het belang van alle betrokken partijen, hopen we dat een wettelijk gesanctionneerde regelingder getals verhoudingen tusschen jeugdige en volwassenen arbeidskrachten in de industrie en andere saneerings— maatregelen niet al te lang meer op zich zullen laten wachten. Maar zoolang deze er niet is, kunnen organisaties van fabrikanten en werklieden in gemeen overleg de handen aan den ploeg slaan en dat is dringend noodig. Waarom zou men b.v. in de schoen- en leerindustrie thans niet kunnen bereiken wat in detypografie, in de kleedingir.dustrie en zoovele andere bedrijven reeds tientallen jaren bestaat, een collectief contract, dat niet alleen de loonen regelt, maar evenzeer en op de eerste plaats, de verdeeling van den arbeid, van de fabrieksbezetting, de ver houding van gezellen, jong gezellen en leerlingen dat is de voorname factor. Bovenstaand artikel was reeds gezet toen ons de samenstelling van 't nieuwe ministerie bekend werd. Deze samenstelling geeft ons de gegronde hoop dat deze materie zoo spoedig mogelijk aan de orde zal komen, wat in het belang van de industrie ook wenschelijk, neen noodzakelijk genopmd mag worden DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Voor de tweede maal trekken Duitschland en Italië zich uit de controle terug. Tengevolge van de werkelijke of vermeende beschieting van de ,,Leip- dat het door Anne kwam en Jenny veelde zich eenvoudig niet in staat om met Nicko nog verder over Anne te spreken. Ze steunde met den elleboog o]) haar kussens en keek naar de openstaande vensters, waarvoor geen gordijnen hingen. De maan scheen, matzilveren schijnsel vloeide door de stille lucht. Het was zoo stil, dat Jen» ny het zwakke gekabbel van de rivier kon hooren. In de kamer was een hel dere schemering, die vorm en lijn liet zien, licht en schaduw- maar geen kleur. Het delphinium-blauwe karpet, de glimmend-metalen rand aan het voeteneinde van het ledikant, het pa troon van blauw, rose en lila in de gebloemde gordijnen, alles had dezelf de egaalgrijze tint. Jenny staarde de schemering in en vond afleiding door bij zichzelf al de onzichtbare kleuren op te noemen. Het Het was zoo'n alleraardigste kamer met de breede vensters, die een uit zicht hadden over de vrijheid der groene vlakten, waardoor de rivier zich slingerde. Jenny had de meubels zelf uitgezocht, sommige ervan had ze samen met Anne gekocht. Zij her innerde zich den dag, dat ze die beel dige cretonne gevonden had cre tonne om van te droomen gewoon, met bloemen bekoorlijker van vorm dan echte, met kleuren, te mooi om wer kelijk te zijn. Een schok voer plotseling door Jenny. Ze had dat tegen Anne gezegd O, Anne, het is te mooi om werkelijk te zijn! En Anne had geantwoord: door de snelle huidbruinende werking van AMlLDA-zonnebruincrême,welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct zigdoor een duikboot van de Spaan- sche regeering", heeft Duitschland besloten zich uit de overeenkomst in zake de controle terug te trekken. Ook Italië is tot deze maatregel overgegaan. Baron van Neurath heeft gezegd, dat het Duitsche besluit genomen was met de speciale bedoeling om de mogelijk heid van verscherping van den reeds bestaanden ernstigen toestand te ont gaan en de Engelsche regeering had met genoegdoening van deze verzeke ring kennis genomen. Baron van Neu rath had er bijgevoegd dat de Duitsche regeering zich tot deze daad zou be perken, waaruit spr. dus meende te mo gen afleiden, dat Duitschland niet van plan was ook de medewerking in de afzijdigheidscommissie te staken. Ook dit stemde voor het oogenblik tot tevre denheid. DE TOESTAND TE BILBAO. De Spaansche kranten melden, aldus de Times, dat de nieuwe overheid te Bilboa alle pogingen in het werk stelt om in de stad den gewonen toestand te herstellen. Gisteren werkte de electri- citeit weer, terwijl in vele stadsdeelen de watertoevoer is hersteld; ook de voedselvoorraad is weer grooter. Voor het eerst sedert vele dagen kon de be volking wittebrood krijgen; verder wordt weer markt gehouden en de meeste winkels zijn weer geopend. De verhooren zijn begonnen van hen, die als Baskische separatisten of als linksche politici een leidende rol hebben gespeeld in den strijd of die er van beschuldigd worden direct of indirect verantwoordelijk te zijn voor excessen te Bilbao bedreven. Men ver wacht, dat generaal Franco van plan is clement te zullen optreden. Slechts enkele militiemannen zijn gevangen ge nomen. Wat 'n onzin! Waarom zou iets ter wereld zijn om werkelijk te wezen? Jenny trok het fijne linnen laken hooger op; haar crêpe de chine nacht hemd was dun; het maanlicht scheen een stroom van kilheid de kamer in le dragen. Ze kroop warm onder de dekens. Haar gedachten glipten weer naar Anne. Waarom was ze in vre desnaam niet naar Hotel Haydon te ruggegaan? Misschien was te toch te ruggegaan. Het was eigenlijk akelig, dat ze niet wist waar Anne was akelig en vervelend; omdat er ie mand naar toe moest om over het geld te spreken. Ze moesten weten waar ze was Nicko had gezegd, dat ze wel schrijven zou Je zult gerust wel van haar hooren. Natuurlijk zou ze schrijven. Maar gesteld, dat ze het niet deed gesteld dat ze nooit meer schreef. Een ellendig gevoel van eenzaam heid kwam over Jenny. Iedereen sliep, alles was zoo griezelig stil, alleen in de verte het zwakke gekabbel van sli oomend water. Jenny was een zaam, zooals men soms eenzaam kan zijn in een droom. Ze was eenzaam en ze was bang afschuwelijk, hui verig bang. Ze zei: Anne, waar ben je? Anne! O, Anne! En Anne leunde tegen de donkere borstwering van de Embankement. Zc was koud', hongerig en heel ver moeid; maar ze keek naar het dan sende maanlicht op het water, met rustige, serene oogen. (Wordt vervolgd). het Zuiden. Waalwytsclie cn Laiigstraatsche Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREEREN DE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1