Het Nieuwe Kabinet samengesteld INGEZONDEN STUKKEN. BCPUT7A^M EindJijk dan is het Dr. Colijn gelukt een kibinet samen testellen en dan een kabinet gebaseerd op een hechten rejatscnen grondslag, zooals trouwens van een christelijk staatsman als Dr. Colijn niet anders verwacht kon worden. Het nieuwe kabinet zal er als volgt uitzien Dr. H. Colijn (A.R.) minister van Algümeeue Zaken en Buitenland- sche Zaken ad interim; Mr. C. M. J. F. üoseling (R.K.) minister van Justitie; H. van Boeyen (C.H.) minister van Binnenlandsche Zaken Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (C.H.) minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Mr. J. A. de Wilde (A.R.) minis- ter van Financiën; J. J. C. van Dijk (A.R.) minister van Defensie; Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren (partijloos) minister van Waterstaat; Mr. M. P. L Steenberghe (R.K.) minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en minister van Land bouw en Visscherij a.i Prot. Mr. Dr. C. P. M. Romme (R.K.) minister van Sociale Zaken; Ch. J. I. M. Weiter (R.K.) minis ter van Koloniën. Het departement van Landbouw en Visscherij en dat van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zullen dus wederom worden samengevoegd tot één ministerie n.l. dat van oeco- nomische zaken. In afwachting hiervan neemt de heer Steenberghe Landbouw en Visscherij ad interim waar. Voorts zal binnenkort worden overgegaan tot instelling van een departement van Algemeene Zaken, waarvan de leiding bij den minister president zal berusten. Na de tot standkoming daarvau zal een defi nitieve titularis voor Buitenlandsche Zaken benoemd worden. Terwijl de wereldgeschiedenis voortraast, Duitschland gewtlüig van leer trekt tegen de non.inter ventie en Engeland niet meer weet wat te doen om de opgewonden gemoederen te kalmeeren, heeft hier, in ons landje, een grijze staats man getoond onder alle omstandig heden het hoofd koet te kunnen houden en is hij ondanks al erlei geschrijf en gepraat van partijpers zijn eigen gang gegaan. Geleid door zijn eigen Christelijke beginselen en gehoorzaam aan de stem van het volk, dat gesproken heeft op 26 Mei, wist hij wat hem te doen stond en dienovereenkom stig heeft hij gehandeld. Wij Kunnen tevreden en gerust zijn nu we weten dat we een kabinet achter ons hebben staan dat de Christelijke oeginselen boven alles zal stellen en dat naar we zullen hopen, ook Nederland zal kunnen laten deelen in de algemeene op leving, die zien nu reeds onmis kenbaar laat gelden. De verjaarde zelf heeft dit keer voor de verrassing gezorgd, en men mag er het Nederlandsche volk geluk mee wenschen schrijft de Tijd. „Het heeft niet aan den tact van den ouden staatsman gelegen, als in de verwikkeling van deze alge meene en toevallige omstandighe den, die de beslissing belastten, de crisis langer duurde dan de duide lijke logica na de stembus kon voorzien. Het is me^schelijk en wel zeker, dat ook in het overleg en het gemoed van den formateur de crisis moest worden uitgevochten, gelijk rondom hem verleden en heden, vrienden en partijpers hem voor hun opvattingen trachtten te verzekeren. Maar de Bijbel was ten allen tijde het eerste licht en'de laatste raadpleging der Anti-revo lutionaire leiders en saevis tran- quillus in undis de leuze in de hevige oogenblikken van dr. Colijn. Zijn beslissing is geteekend in de namen en de beginselen van dit Kabinet. Het is de in personen en een program omgezette uitslag der verkiezingen, die geen twyfel laat aan de vaste basis voor een Chris, tel ijk bewind. De uit de stembus verzamelde meerderheid is de meest zakelijke zekerheid vooreen nieuwe politiek. Aan de drie christ:lijke partijen hebben de kiezers deze nieuwe politiek gevraagd en voor de macht om ze te voltrekken ge- gezorgd. Tegen de partijdige bere kening van de linkerzijde in heeft dr. Colijn aan deae nieuwe politiek vorm gegeven, de voltrekking kan beginnen." De Tijd besluit zijn artikel, na nieuwe Katholieke minister te heb ben gememoreerd: »ln dezen geboren leider (mr. Goseling), die de dingen reêt-1 ziet 111 hun ideeel velband, en 111 zijn staatkundige vrienden, zal dr. Co lijn sterke krachten vinden voor net nieuwe bewind, waarvan de homogeniteit noch door beginsel- vragen, nog door de overkomen gevaren van de devaluatie wordt bedreigd, en dat met levend ver trouwen op God deze week het ministerieel dienen van land en volk onderneemt. De Maasbode is van meening dat Dr. Colijn zich als leider van het kabinet een nieuw departement van kleinen omvang heelt gedacht, de bedoeling zal wel zijn, dat dit departemenlshoold, zoodia de nieu we Grondwet van kracht is, minis ter zonder portefeuille zal worden. Of deze figuur op den duur bevre diging wekken zal, moet worden algewacht. Zij beteekent een ont. wikkeling in de richting van het echte minister-presidentschap, een instituut, waartegen in ons consti- tutioneele bestel altijd bezwaren zijn aangevoerd, maar dat voor een werkelijk krachtige kabinets- leiding ontegenzeggelijk zijn groole voordeelen heelt. Voorioopig echter zal de heer Colijn zijn handen wel vol hebben, daar hij tijdelijk de portefeuille van Buitenlandsche Zaken op zich zal nemen. Wij achten overigeus de combinatie van het voorzitterschap van den mi nisterraad met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, in den per soon van dr. Colijn niet ongelukkig. Het departement is niet te groot; het eischt vooral weinig Kamerwerk. Maar als representatief persoon speelt dit departementshoofd een rol van beteekenis en hier is de heer Colijn, die een groot deel van de wereld kent, een man, die deze rol kan spelen. Het nieuwe Kabinet-Colijn is dan nu uit de vele gedaanteverwisse lingen, welke het als embryo tijdens de formaties had aangenomen, plotseling als een kerkelijk ot »rechtsch« partijen-Kabinet, een Coalitie-rvabinet of een Kabinet van nieuwe »rechtsche« samenwerking - hoe men het ook noemen wil in het leven gesprongen. De inhoud van de voordracht aan Hare Majesteit is ten minste be kend gegeven schrijft de »N.R.Crt.« »Welke gerechtvaardige beden kingen men tegen zijn wording zijn samenstelling en program ook zou hebben, indien drie partijen, daar toe door den formateur geroepen en een meerderheid in de Staten Genei aal achter zich wetende, een Kabinet vormen, hebben wij daarin een regelmatige Regeering te zien, Hare Majesteit's Regeering, die zooveel mogelijk onzen steun ver dient en het gezag vertegenwoordigt. Van liberale zijde zullen het be stuursbeleid en de voorstellen van dit Kabinet dan ook niet anders dan op onbevooroordeelde wijze worden tegemoet getreden, teneinde daaraan medewerking teverleenen, tenzij oppositie om principieele redenen geboden mocht zijn.« Het blad schrijft verder, dat de kiezers, die een zuiver.coalitie- Kabinet van dr. Colijn niet ver wacht hadden en in die veronder stelling aan den a.-r. lijstaanvoerder hun stem hadden gegeven, zich in die illusie bedrogen zien en door deze uitkomst van de Kabinetsfor matie onthutst zullen zijn. Het blad besluit Wat onmogelijk scheen, is moge. lijk gebleken. De vrijzinnige ministerieele mede standers in het kabinet van 1933 ly37, die den minister-president krachtdadigen bijstand hebben ver leend, zijn geëlimineerd. Van de R.K. Staatspartij, die hem in dien tijd op alle mogelijke manieren heeft dwars gezeten en in 1935 zelfs door haar gebrek van vertrouwen een kabinetscrisis heeft doen ver wekken, zijn er vier leden plus een partijlooze R.K. met een portefeuille begiftigd. De man, die het «slaakt de boeien« heeft uitgeroepen, heeft zich zelf in de boeien geklonken van zijn ambtgenooten Goseling, Steenberghe, Romme. Vooral de opneming van mr. Steenberghe in het kabinet zal den heer Colijn allesbehalve vreugde hebben bereid Liever hadden wij gezien, dat de formateur, na het volle gewicht van zijn persoonlijkheid en de door hem voorgestane idee te hebben doen gelden, zijn taak had neerge legd, zoo men hem bij de formatie of daarna onvoldoenden steun had geboden, dan* in de positie van reeds in den aanvang op twee gedachten te hebben gehinkt til daarna voortdurend zelf te zijn omgevallen. «De Telegraaf« is met de samen stelling van dit kabinet vol, maar half tevreden zooals duidelijk blijkt uit het volg-nde: «Het nieuwe kabinet had veel beter, maar ook veel slechter kun nen zijn. Üns land heeft weer een parlementair ministerie, dat wel is waar geen groote, maar toch een solide meerderheid achter zich heeft. Tegenover deze regeering staat een oppositie, die alleszins bekwaam is controle uit te oefenen. Als men bedenkt, hoe sterk in andere landen het parlementaire regime is afgetakeld, dan moet men dankbaar erkennen, dat het bij ons normaal functioneert en een bolwerk voor onze volksvrijheden blijft vormen. Natuurlijk zullen velen, die op dr. Colijn niet als op den lartijman, maar als op een natio nale figuur hebben gestemd, zich teleurgesteld gevoelen. Naar onze meening niet ten onrechte. Zij kunnen zich troosten met de ge dachte, dat het aan hun stem is te danken, dat wij hem en niet de een of andere meer of minder bekwame politieke figuur, als minister-president aan het hoofd van 's lands zalten zien staan. Dat is een waarborg voor een redelijken gang van zaken in de komende aren. Daar staal tegenover, dat geheel noodeloos de partijpolitiek opnieuw op de spits is gedreven. Wij zijn overtuigd, dat de zaken niet zijn '.eloopen, zooals dr. Colijn en andere machtigen in den lande het gaarne hadden gewild. Nakaarten heeft echter geen zin. Wij kunnen slechts de hoop uit spreken, dat dit nieuwe pallij in in is teiie 'stands zaken met even veel succes z.il behartigen, als het atgelreden kabinet dit heeft gedaan. De A.R Rotterdammer, schrijvend over het vierde Kabinet Colijn, zwaait dei aftredenden ministers, ook den vrijzinnigen, lof toe en betreurt het, dal de politieke con stellatie aan'het politieke leven van de heeren Oud en Van Lidth de Jeude een einde heeft gemaakt. Het blad kon niet zeggen, dat het zich daarover in feite en onder de tegenwoordige omstandigheden kan verheugen. Verder schrijft het: «Wij treden het nieuwe ministerie met groot vertrouwen tegemoet. Wat de personen betreft, valt er misschien op een enkele zwakke stee te wijzen over bet geheel valt aan de bekwaamheid niet te twijfelen. Een andere oplossing ware o.i. onder de huidige omstandigheden zeer wel mogelijk geweest; dat de vrijzinnige groepen reden tot beklag hebben over den gang van zaken, wijzen we opnieuw en met kracht af. Waar aanvankelijk iedereen de sociaal-democraten en de heel kleine groepen uitsloot, kunnen de tien vrijzinnige Kamerleden, die tot de fracties van vrijzinnig demo craten en liberalen behooien tevreden zijn met nu één, straks wellicht twee zetels in het kabinet, waarop een man van vrijzinnigen huize beslag kan leggen. Het was hun fout, dat zij niet alleen de graag gegunde zetels begeerden, doch bovendien ver langden een duidelijke demonstratie van hun vrijzinnig-staatkundig be ginsel en een zwijgen over de diepste levensvragen, zooals de Christelijke politiek deze aan de orde moet stellen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. „Naar aanleiding der vele laster praatjes, die voortvloeiden uil een toevallig bezoek van ondergeteeken de aan de Roestelberg, dat gelijk- tijdig samenviel op den namiudag van 22 Mei j.l., dus op den dag der N. S. B meeting aldaar, meent ondergeteekendehel recht te hebben, den rijk fantaseerenden inwoners van Waalwijk 't navolgende mede te deelen Op 22 Mei j.l was onderget. per bevriende autogelegenheid voor zaken in Den Bosch. Ter harer pleiziere werd een bezoek aan naar vroegere woonplaats, Waalwijk, er aan vastgeknoopt. En op haar ver zoek, zouden ze de thee gebruiken op den Roestelberg, een plekje van Waalvv. schoon, alwaar onderget. vroeger zoo vaak en zoo gaarne vertoefde. Wat is nu het geval Gelijktijdig heeft er een N. S. B meeting plaats. Door nieuivsyieriy- heid gedrongen, zooals, naar ik ver onderstel, zoo menig hai er bekende aldaar, haar gezien hebbende Waalwijkers. ook uit de betere kringen en bekendstaand als hoogst Katholiek. Zoo heeft ook onderget. ook eenige sprekers der N. S. B. aannoord. Zij bevond zich op het afgerasterd terrein, doch of men er nu binnen of buiten de afrastering staat, blijft haars inziens egaal. Geen haar op haar hoold heeft er echter ook maar een oogenblik aan gedacht, de dooi haar aldaar geziene bekenden, nu ineens voor N. S. B. te verslijten 11 Hoe het ook zijOndergetee- kende wordt ongemotiveerd, ineens tot N. S. B., ja zelfs tot blijkbaar ijverige propagandiste geproclameerd in het verslag over de meeting. De cynisch geplaatste uitroepteeken moest blijkbaar deze mededeeling bekrachtigenNu had men stof tot conversatie, met gevolg de laster lijke bakerpraatjes. Men heeft ondergeteekende heusch gezien. Met recht.. Ze was er, doch zuiver door toeval,Doch de laster lijke, terneertrekkende. door het sïijksleurende mededeelingen en uit latingen, die ondergeteekende ter oore kwamen en die onderget. heel wat onaangenaamheden bezorgen en 't haar zoo in en in moeilijk maken in haar maatschappelijke positie, is meer dan ergerlijk. In den beginne heeft ze ermee gelachen, ja, gelachen, met de klein geestige dorpspraat, de sensationeele leugenachtige praat, totdat ze er dusdanig door gedupeerd wordt, ze thans het oogenblik daar acht, die leugenpraatjes openlijk tegen te spreken Ondergeteekende was N.S. B.'er.... 't Is ON WAAR 1 Ondergeteekende was „Als Pro pagan diste" dien bewusten na middag op den Roestelueig tegenwoordig 't is ONWAAR 1 Ondergeteekende zou de N. S. B. liederen meegezongen hebben en nog wel met opgeheven aim, (ge bruikelijk door de N. S. B.'ers) t Is ONWAAR 1 Ze heeft NOCH meegezongen NOCH gedemonstreerd. Ondergeteekende liep voor op (ze liep trouwens niet,ze was er per auto gelegenheid) met een band der N. i>. B om haar arm. (Men zegt er zelfs bij, een oranje-band met doods koppen erop, HOE griezelig, lijkt haar dit II!) Ondergeteekende heeft nog nooit zoo 'n N. S. B. band zelfs gezien en betwijfelt zelfs, of deze bij de N.S B. bestaanOok DIT is dus weer ONWAAR. Nu nog het TOPPUNT111! De N. S. B. kon in geheel Waal wijk geen zaal afgehuurd krijgen voor de meeting en nu zou door bemiddeling van die nietige, oud- inwoonster van Waalwijk, de onder geteekende dus, een 'stuk op den Roestelberg afgehuurd zijn kunnen worden II Men zegt er zel's bij voor 40 gld't Toppunt 11 De Heer Mussert en zijn staf schijnen dus te weten,dat er ergens. in... een oud inwoonster van Waalwijk woont. Stel U voor ZONDER haar, geen afhuring van terrein mogelijk III! Waar blijven toch de gezonde hersenen der Waalwijkers??? Het sensationeele nieuws drong tot ver in den lande door I en nog haast dagelijks wordt ondergeteekende er lastig om gevallen en in haar moei lijke maatschappelijke positie ge handicapt... En dit alles door toe valligen samenloop van omstandig heden. 't Is ERGERLIJK. Dat personen, haar zoo goed be kend en die ze onder haar vrienden rekende, zich voor 't lanceeren van dergelijke unfaire praatjes leenden, acht ondergeteekende grievend... Als er iemand is, die EEN der leugenachtige BOVENGENOEMDE feiten voor WAAR kan aantoonen, verzoekt ondergeteekende beleefc zich te melden. Doch kwaadspreken en lasteren achter de schermen is het meest ergerlijke, ik zou haast zeggen hel grootste kwaad dat er op de wereld bestaat, omdat daardoor derden zoo op oi eer. lijke wijze sterk gedupeerd worden. Iemands goeden naam is zoo gauw ontnomen, doch niet zoo spoedig herwonnen en daaraan schijnt men in Waalwijk niet gedacht te hebben. De redactie beleefd dankend voor de plaatsruimte. M. RLIJBERG v. THIEL. Geachte redactie, Hooger beroep van „De Schoen" in het öata-proces. Deze drie woordenRata, De Schoen, Rioces, maken in de schoen en lederwereld bijna ongtlijks een onderwerp van gesprek uit. De strijd tegen de firma Bata en haar syste men heeft dan ook in diverse krin gen in Nederland groote belang stelling en men volgt met aandacht dit duel. De schrijver M. is de man, die den handschoen voor de industrie heeft opgenomen, die een aanklacht de wereld heeft ingezonden, hoe daar met werknemers wordt ge handeld. Deze man die van cauiies verteld heeft en veel openbaar heeft gemaakt wat men niet wist, die den stoot heeft gegeven tot een bestrij ding ook in andere landen van Eu ropa, deze man is thans veroor deeld tot het betalen van f1000. en de kosten. En waarom? Omdat hij deze firma economisch en moreel bestreden heeft, omdat hij, wat ve len gezegd en gemompeld hebben, in het belang van de Nederlandsche schoen en lederbranche openbaar heeft durven maken en dit reeds eenige jaren heeft volgehouden. Verdient dit niet ons aller steun Men heeft gevormd ter bestrijding der kosten etc een Melhado fonds. Allen roep ik door deze toe Steun dit door U w bijdrage te storten op giro no. 40839, Den Haag, Mei hadofonds. Een belangstellende. Bijdragen voor bovenbedoeld Mel hado fonds kunnen ook gestort wor den aan het bureau van dit blad, Grootestraat 205,* Waalwijk, giro no. 50798. Red. Geachte Plaatsgenooten. Sinds de tijd dat ik het voorrecht had mijn werkzaamheden in uw midden Ie verrichten, is het mij opgevallen dat er bij U een intensief medeleven bestaat ten opzichte van uw zieken. En het is ook zonder meer nuidelijk dat dit medeleven den zieke in vele gevallen ten goede komt. Gezwegen nog van de mate- rieele hulp die door onderlinge samenwerking zoo noodig verstrekt wordt, geeft het de zieken die uit het maatschappelijke leven gestoo- ten zijn, troost, wanneer hij be merkt dat men hem niet vergeet en het is voor hem een prikkel te meer alle middelen voor een spoe dig herstel gewetensvol aan te wen den. Er zijn echter omstandigheden en mijne ervaringen dwingen mij hierop Uw aandacht te vestigen dat de uitingen van dit medeleven, hoe goed ook bedoeld, voor de paliënt hinderlijk, ia soms zells beslist schadelijk blijken te zijn. Wanneer een zieke of geopereerde in het begin van herstel is, dan kan het bezoek van vrienden voor zoo iemand een onuitsprekelijke kwelling zijn en zijn toestand uiter mate ongunstig beïnvloeden. De zoo noodige rust wordt hem alleen al door het luisteren naar het ge sprek ontnomen. Hij ondervindt dit als een onbewuste ergernis die hem hevig kan opwinden. Door deze opwinding blijft ook later de rust uit, de rust die voor hem gezond heid beteekent. Een gevoel van kiesheid tegenover de bezoeker belet de zieke of zijn naaste omgeving vaak den bezoeker hierop attent te maken. Het is door deze dat ik een ieder nog eens nadrukkelijk verzoek, de grootste voorzichtigheid in deze gevallen in acht te nemen, daar het mogelijk is dat het verlangen iemand een dienst te bewijzen of vriendelijk voor hem te willen zijn, juist te genovergestelde gevolgen kan heb- ben. H. WINKELMAN, Arts te Sprang. Een schoenfabrikant ,uit Drunen, had leer gekocht. Hij had zich \crbaasd dat van V., uit Vlijmen, dien hij goed kende, leerhandelaar ge worden was! De weder verkooper, in dienst van den dief, had hem het ge stolen leder verkocht tegen 50 cent per pond. Hij had niet kunnen vermoeden, dat het leder ontstolen was aan den fa brikant van Wagenberg. De officier eischte echter 1 maand gevangenisstraf voorw. Verdachte nam geen veroordeeling aan, bewust als hij zich was er te zijn ingevlogen. Verdachte werd vrijgesproken. V

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6