Binnenlandsch Nieuws TH GEMENGD NIEUWS TARIAN VAN DE APEN. II' WIE ZULLEN DE MINISTERS IN DE KAMER OPVOLGEN? Van de tien ministers, welke het nieuwe kabinet telt hadden er acht zitting in de Staten-Generaalalleen de heeren Van Boeyen en Van Buuren maken geen deel uit van Eerste of Tweede Kamer. Onder deze acht is de heer Romme het eenigste Eerste Ka merlid, de overigen hehooren tot de „Kamer van honderd". Als hun opvolgers komen volgens de candidatenlijsten in aanmerking: in de vacature.Rommeprof. dr. J. A. J. Barge, te Leiden; in de vacature-Goseling: mr. J. H. van Maarseveen, te Utrecht; in de vacature-Weiterde heer H. E. x. d. Brule, te Rotterdam; in de vacature-Steenberghe: dr. J. C. M. Sweens, te GilzeRijen; in de vacature-Colijn: de heer J. Algera, te Leeuwarden; in de vacature-Van Dijk: de heer H. Botterweg, te Utrecht; in de vacature-De Wilde: de heer G. Baas Kz., te Amsterdam; in de vacature-Slotemaker de Bruine: jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, te Bilthoven. DE POOLSCHE GEZANT BIJ HET PRINSELIJK PAAR. De Poolsche gezant te Den Haag de heer Babinski, heeft Woensdag, ver gezeld van den specialen afgevaar digde der Poolsche regeering, den heer S. Zaleski, raad-adviseur bij het departement van buitenlandsche za ken te Warschau, aan Prinses Juliana, in tegenwoordigheid van Prins Bern- hard, de versierselen van het groot kruis van de orde van den witten ade laar uitgereikt. De Koningin heeft aan den heer Zaleski het commandeurkruis van de huisorde van oranje verleend, welke onderscheiding hem door H.K.H. werd overhandigd. Daarna hebben beide heeren als gasten van Hunne Koninklijke Hoog heden aangezeten aan het noenmaal ten paleize. Des middags 0111 vier uur werd de Oóstenrijksche gezant, dhr. Alexich, door Hunne Koninklijke Hoogheden in audiëntie ontvangen tot het aan bieden van een album met foto's ter herinnering aan de reis van het Prin selijke Paar aan Oostenrijk. DEENSCH VLEESCH NAAR NEDERLAND. De „Vee- en Vleeschhandel" meldt, dat er deze week in Denemarken voor export naar Holland wordt geslacht en het Deensche vleesch Maandag a.s. aan verschillende abattoirs in ons land verwacht kan worden. De import, die niet gelimiteerd schijnt te zijn, zal in bescheiden mate worden begonnen. De verkoopprijs zal liggen tusschen 70 en 75 cent per kg. De regeling van den import is gebleven bij de vereeni- ging van importeurs. TIJDELIJKE STOPZETTING VAN DE WERKVERSCHAFFINGEN. In opdracht van den minister van Sociale Zaken hebben de rijksinspec teurs voor de Werkverschaffingen thans ter kennis van de gemeentebe sturen gebracht, dat als algemeene maatregel de werkverschaffing en steunverleening van 23 Juni tot en met 18 September 1937 voor de cate gorie z:g. „kleine boeren", welke meer bezitten dan in totaal zes „eenheden" wordt stopgezet. Een „eenheid" is ge lijk te stellen aan één koe of aan één H.A. Bovendien wordt in de gemeenten de werkverschaffing en steunverlee ning voor alle overige arbeiders in dividueel stopgezet gedurende een be paald aantal werkweken (voor elke gemeente afzonderlijk bepaald) en wel in dusdanigen vorm, dat iedere werk- looze tusschen 28 Juni en 17 October 1937, een bepaald aantal weken, door hem zelf in overleg met het gemeente bestuur binnen die data te verdeelen, buiten werkverschaffing en steunver leening moet blijven. DREIGT ER EEN TEKORT AAN GESCHOOLDE ARBEIDERS In de Woensdag te Eindhoven ge houden vergadering van de vereeni- ging van Nederlandsche arbeidsbeur zen is een aantal belangrijke prae- adviezen besproken. Aan de praeadviseurs zijn de vol gende vragen ter beantwoording voorgelegd „Is reeds in bepaalde bedrijfstakken gebleken van een tekort aan sommige categorieën van geschoolde arbeiders, of is er aanleiding om te verwachten, dat zich een dergelijk tekort zal voor. doen bij herleving der bedrijvigheid?" Zoo ja, welke maatregelen kunnen worden gnomen, zoowel ten aanzien van jeugdige als van volwassen werk- looze arbeiders, om tijdig in zoodanig tekort te voorzien en de werkloozen wederom in het bedrijfsleven te bren gen Uit de praeadviezen bleek dat er een dreigend tekort aan geschoolde arbeidskrachten blijkt te bestaan en dat een goede opleiding meestal ont breekt. Dit tekort springt des te duideijlker naar voren nu er vanwege de alge meene opleving een grootere vraag naar geschoolde arbeiders ontstaat. Wanneer de hierbij het naast he. trokken overheidsorganen (arbeids bemiddeling, nijverheidsonderwijs, beroepskeuze en .voorlichting, werk verschaffing en steunverleening) met elkaar samenwerken en daarnaast voeling wordt gehouden met het be. drijfsleven zullen maatregelen tot be strijding van het tekort aan ge schoolden nu of in de naaste toe komst, voor zoover deze noodig blij ken, het meeste resultaat afwerpen. R.K. MIDDENSTANDSCONGRES TE DEN BOSCH. Dinsdagavond is het R.K. Midden standscongres op officieele wijze door burgemeester van Lanschot geopend. Het congres van den bond wordt beheerscht door twee onderwerpen: de organisatie van de handels, en vak opleiding ten behoeve van de toepas sing der Vestigingswet door onze standsorganisatie en onze vakorgani saties, en de rechtstreeksche bescher ming van het kleinwinkelbedrijf. De omzetbelasting had weer de volle aandacht evenals de toestand in het slagersbedrijf, waarvoor gevraagd werd of de 10% crisisheffing op rund. vleesch zoo gauw mogelijk ongedaan kan worden gemaakt. De directeur van het Bureau van den R.K. Middenstandsbond, mr. F. J. H. Bach, bracht verslag uit van de werkzaamheden van den bond in het tijdvak 1935/1937. Het ledental in de katholieke middenstandsbeweging is wat de standsorganisatie betreft, sinds 1935 gestegen van 25.665 tot 26.338 leden en wat de 29 nationale vakhon den aangaat, geklommen van 15.961 tot 16.826. DRUK VERKEER OP DE K.L.M.-LIJNEN. Maandag j.l. boekte de K.L.M. haar passagiersrecord van dezen vóór- zomer De maatschappij vervoerde op Een slectite gelaatskleur. Witte Purol houdt de huid gezond en verbetert de teint. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apo then Drogisten dien dag niet minder dan 480 lucht reizigers, legen 343 op denzelfden dag van het vorige jaar In dit 480-tal zijn 55 passagiers voor de binnenland. sche lijnen begrepen. Het vervoer van en naar Londen spande de kroon niet 140 reizigers, maar ook Parijs bleek in trek te zijn met 65, terwijl Scandinavië het hon derdtal dicht naderde met liefst 97. OUD-MINISTER GELISSEN TERUG NAAR LIMBURG. Prof. dr. ir. H. Gelissen zal Maan dagmiddag zijn werkzaamheden als directeur der N.V. Provinciale Lim. burgsche Electriciteitsmaatschappij (stroomverkoopmaatschappij) hervat ten. Hij zal in het kantoorgebouw der vennootschap te Maastricht in een vergadering van commissarissen wor den ontvangen, terwijl hij onmiddel lijk daarna door het personeel zal worden begroet. RES..LUITENANT VLIEGER AALDERS OP VRIJE VOETEN. Het Volksg^recht te Essen heeft Woensdagmiddag uitspraak gedaan in het proces wegens hoog. en landver raad, aanhangig gemaakt tegen een aantal van communistische propa ganda en hoogverraad beschuldigde Duitschers en tegen den Nederland. schen reserve-luitenant.vlieger G. H. Aalders. Aalders werd, blijkens bericht in de Tel., veroordeeld tot een jaar en ne gen maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis, zoodat hij op vrije voeten werd ge steld. Hij werd veroordeeld wegens hel verleenen van hulp bij een poging tot landverraad onder ernstige om standigheden. De Duitscher Böckling werd ver oordeeld tot twaalf jaar tuchthuis straf en tien jaar eerverlies. Geduren de het proces bleek, dat de tweede ernstige verdachte, dr. Wegerhoff, in de gevangenis is overleden. Van de overige verdachten werden er vier vrijgesproken; de anderen werden veroordeeld tot tuchthuis, of gevan genisstraffen van drie tot een jaar. NEDERLAND—DENEMARKEN. Te Kopenhagen zijn de vorige week besprekingen gevoerd over een nieuwe NederlandschDeensche handelsover eenkomst. Zij is dezer dagen gepara feerd, zal eerlang definitief geteekend en dan openbaar gemaakt worden. „GRONINGEN". Woensdag, 23 Juni 1937 werd in het hotel des Pays Bas te Utrecht, de jaar. lijksche algemeene vergadering gehou den van „Groningen", Algem. Onderl Maatschappij tot verzekering van paarden en rundvee, in 1903 opgericht te Groningen, van 1 Mei 1921 at ge. vstigd te Utrecht. De Directeur, de heer B. L. Leopold, brengt verslag uit over liet afgeloopen jaar 1936. Aan schaden werd in totaal uitbe taald een bedrag van 102.698.25. De reserve der (Maatschappij be droeg per 31 Deer. 1936 178.799.44. Blijkens het rapport van de Com missie tot nazien der rekening en van den Accountant, den heer J. Groen, huyse te Utrecht, werd de administra tie in orde bevonden. De aftredende Commissarissen wer den herkozen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Bij het baden verdronken Gisteravond is in de Oude IJsel te Laag Keppel de 20-jarige dochter van ds. Goedhart uit Hummelo bij het baden verdronken. Ds Goedhart die in de nabijheid baadde,zag helaas geen kans de reddende hand te bieden Bootje omgeslagen Gistermiddag omstreeks half drie is in den Rijn boven Miiligen, ter hoogte van Tolkamer, een bootje van den parlevinker \V. Leigraaf na in aanvaring te zijn geweest met het Rijnschip Francisca gekapseisd, L. is verdronken. Het bootje is gezonken, Door een vrachtauto overreden en gedood. Gistermiddag is de l7-jarige leer ling van de iVl.T.S. le Haarlem F. J. van K. uit Heemstede, die met zijn rijwiel op den Wagenweg te Haarlem reed, op het oogenblik, dat een groole vrachtauto niet een aanhangwagen hem passeerde, de macht over zijn stuur kwijtgeraakt, li ij ootste tegen een naast hem rijdenden wielrijder en viel daarna voor de achterwielen van den vracht auto, welke hem over het lichaam gingen. Hij was op slag dood. Hel stoffelijk overschot van den jongeman is naar hel Diaconessen- ziekenhuis getransporteerd. Dame door autobus aangereden en gedood. ^.Gisteravond omstreeks negen uur is de 30 jarige mej. Hoek in de Brouwerstraat te Schiedam onder een bus van de R.E.T. geraakt en op slag gedood. Het stoffelijk over schot is naar het algemeene zieken huis le Schiedam vervoerd. Het slachtoffer was moeder van twee kinderen. Autobus gekanteld, j^ünder Beekbergen dicht bij het kruispunt Loenenscheweg-Engelan- derweg-Arnhemscheweg is om half zes gisteravond een autobus van een Rotterdamsche touringcar onderneming bij het uilhalen tegen een paal van het electrische net en een bord van den A.N.W.B.gebotst. Van de dertien inzittenden werden zeven gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar vier niet zoodanig gewond bleken te zijn, dat zij hun reis na te zijn verbonden, niet konden ver volgen Drie inzittenden, allen uit Den Haag, moesten echter in ernstigen toestand worden opgenomen. Het zijn mevrouw De Ruiter, mevrouw Van Drift en de heer Hesselink van Suchtelen. Vader rijdt zijn eigen kindje dood Dc heer J. van G. te Nuenen, werkzaam bij de bierbrouwerij K. Prinsen aldaar reed met zijn vracht auto van huis, waar hij was wezen schaften, weer naar de brouwerij. Plotseling voelde hij, dat hij over iets heenreed en hij stopte om te zien, wat dit kon zijn. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij, dat het zware wiel van zijn wagen over zijn eigen 2 jarig kindje gereden was. Hij nam het nog ademende meisje op, droeg het in huis, waar het direct daarna overleed. De auto had het borstje verpletterd. Ver moedelijk is de kleine haar vader nageloopen en terzijde van de auto gekomen zijnde, in een karrespoor gestruikeld, waardoor het onder de auto viel. De kleine was de jongste \*an 7°ven kinderen. Marion Davies en Clark Gable in de zéér bijzondere amusementsfilm: „De Laatste ronde". (Musis Sacrum). Motorschip gezonken Donderdagmorgen omstreeks halt zes is het 80 ton metende motor- vrachtschip »Eben Haëzer« in het Merwedekanaal juist op de grens tusschen de gemeenten Vreeswijk en Jutfaas gezonken. De 48 jarige schipper J. van Dam en zijn 10- jarig dochtertje Cornelia zijn hierbij om het leven gekomen. Verdronken Een 13 jarig dochtertje van schipper Zijlstra, liggende aan de »De Conrad« le Rouveen, is Dins dag jammerlijk verdronken. Het meisje was met een paar vrien dinnetjes aan het Fietsen, toen zij door een flauwte overvallen werd en te water reed. De andere meisjes konden geen hulp bieden. Daar zich geen andere menschen in de huurt bevonden, duurde het ge- iuimen tijd alvorens het kind kon worden opgehaald. Een dokter heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch helaas tevergeefs. Het tweejarig zoontje van de familie Ruigrok in den Oud-Camp polder onder de gemeente Maas land is in een onbewaakt oogen blik in een bij de ouderlijke woning gelegen sloot geraakt en verdronken^ Jongen overreden Op den Dordtschenstraatweg is gistermiddag de 8-jarige scholier A. van Monster, wonendein de Narcis senstraat, toen hij op den. rijweg een bal wilde oprapen, door een auto, bestuurd door de 26-jarige mej. E. de W., wonende aan den Dodtschenstraatweg, aangereden en op slag gedood. De jongen stond in gebukte houding en schrok, toen de automobiliste signaal gaf waar door hij pardoes onder de rijdende auto liep. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Doove vrouw overreden Gistermiddag is op den Amers- foortschestraatweg te Nijkerk, een doodelijk ongeluk gebeurd. De 68 jarie doove vrouw, de Gooyer stak met haar fiets, zonder eenig teken te geven, den weg over en werd door een juist passeerende auto, bestuurd door een zekeren M. uit Veendam, gegrepen. De rouw bleef ernstig gewond op den weg liggen. Zij werd naar haar woning vervoerd, waar zij kort na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. Door EDGAR RICE BURROUGHS. 9. Lord Greystoke trok zijn vrouw on der de aap weg. Na een haastig onder, zoek bleek hem, dat zij geen letsel bad bekomen. Dc aap was gestorven op het moment, dat hij naar zijn vrouw toeliep. Voorzichtig tilde hij zijn bew.ustelooze vrouw op en droeg baar naar de kleine hut. Twee volle uren duurde het, voordat zij weer bij kennis was. Haar eerste woorden ver vulden Lord Greystoke met een vage angst, want enige ogenblikken, nadat zij haar bewustzijn weer had terug gekregen, keek zij verwonderd de kleine hut rond en zei dan, met een zucht van voldoening: „O John. wat is het heerlijk om weer echtthuis te zijn. Ik had toch zo'n vreselijken droom". „Kom, kom, Alice", zei hij, terwijl hij haar over het voorhoofd streek, „probeer maar te slapen en wees kalm". Die nacht, terwijl een luipaard aan de deur stond te krab ben, en het gebrul der leeuwen even eens in de nabijheid klonk, werd er een kleine jongen geboren in de hut, vlak aan de rand van het oerwoud. Alice Greystoke herstelde nooit meer van de schok. Nooit ging zij alleen buiten de hut. Maar zij was blij en gelukkig met het bezit van haarkleine zoon en de toegewijde zorg van haai man. Het jaar, dat nu volgde was heel gelukkig. Greystoke had reeds lang alle hoop op redding opgegeven. Met onverflauwde ijver had hij gewerkt aan de verfraaiing van zijn huis. Het jonge leven, dat hen opvrolijkte, wist niets van de vreselijke gebeurtenissen, die vóór hem lagen in het diepst van de Afrikaanse jungle. r Kügar Burrou&bB, *fcc.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8