Buitenlandsch Nieuws Gemeenteraad Sprang-Capelle WEK DE GAL IN UW LEVER OP li ADVERTEEREN NEDERLAND EN DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Overeenkomstig de door den minis ter van Buitenlandsche Zaken ter ge legenheid van de behandeling van het wetsontwerp betreffende het nemen van maatregelen met betrekking tot de vijandelijkheden in Spanje, aan de Sta- ten-Generaal gedane toezegging, zijn thans nedergelegd ter griffie, ter inza ge van de leden der Tweede Kamer een tiental exemplaren van Staatsblad no. 163, houdende den tekst van het Kon. Besluit van 11 Juni j.l., strekken de om het dienstnemen bij een der strij dende partijen in Spanje te beletten. De minister van Buitenlandsche Za ken voegt hieraan toe, dat tot dusverre geen andere besluiten dan het hierge noemde Kon. Besluit van 11 Juni j.l., op grond van de wet van 8 April 1937 zijn uitgevaardigd. MEXICAANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR H. M. DE KONINGIN. Generaal Lazaro Cardenas, president van Mexico, heeft aan H. M. de Ko ningin het „Grand Collier in de oide van den Aztekischen Adelaar aangebo den, welke onderscheiding de hoogste is, waarover de Mexicaansche regee ring beschikt. In herinnering wordt gebracht, dat nog niet lang geleden de president van Mexico door Koningin Wilhelmina werd onderscheiden met het Groot kruis in cfe orde van den Nederland- schen Leeuw. De Mexicaansche regeering heeft haar diplomatieken vertegenwoordiger in Den Haag opgedragen, de eeretee- kenen van het Grand Collier aan H. M. ter hand te stellen. EEN MOOI WERKVERSCHAF- FINGS-OBJECT Een verzoek om subsidie. Op voorstel van den voorzitter van het waterschap „Het stroomgebied van de Aa", werd in een vergadering van het hoofdbestuur besloten een uitvoe rig adres tot Ged. Staten van Noord- Brabant te richten, waarin op een spoe dige beslissing t. a. v. subsidieering wordt aangedrongen. Er wordt op ge wezen, dat door de omlegging van de Aa om Helmond niet alleen een zeer groot landbouwbelang wordt gediend, doch dat daarenboven door die uitvoe ring de onverkwikkelijke moeilijkheden tot oplossing worden gebracht, welke nu sinds jaren wegens het spuien van het Peelwater uit de Aa op de Zuid- Willemsvaarfc met eenige zeer belang rijke Helmondsche industrieën zijn ont staan. Na toekenning der rijkssubsidie wacht uitvoering van dit ook zeer be langrijke werkverschaffingsobject nog slechts op het besluit van Prov. Staten. Met algemeene stemmen werd tot verzending van dit adres besloten. GUNSTIGER ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen gaan in vergelijking met 1936 langzaam vooruit. In totaal zijn de ontvangsten van 1. Januari tot 1 Juni (met drie geschatte maanden) 38.914.191 tegenover 38.185.329 in dezelfde periode van 1936. De geschatte opbrengst wordt niet onbelangrijk overtroffen blijkens de er varing en men schat dan ook het voor- deelig verschil in deze periode op rond 15 millioen gulden. EERSTE KAMER. Naar wij vernemen, zal de heer T. Nauta, a.-r., burgemeester van de ge meente Dantumadeel, die bij de jong ste verkiezing voor de Eerste Kamer tot lid van dit college benoemd is, deze benoeming niet aannemen. Zijn opvolger op de a.-r. lijst is prof. mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam. DE MANOUVRES VAN DIT JAAR De groote manouvres, onder leiding van den commandant van het veldle ger, officieel legeroefening genaamd, welke vorig jaar voor het eerst sinds de crisisbezuiniging zijn hervat, zullen dit jaar van 20 tot en met 23 Septem ber in Noordelijk Gelderland en Over ijssel worden gehouden. WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING. De parlementaire redacteur van het „Volksblad" spreekt het ook door ons overgenomen „Telegraaf"-bericht in zake stopzetting werkverschaffing en beperking steunverleening pertinent te gen. FUSIE IN HET LEVENS VERZEKERINGSBEDRIJF. Naar wij vernemen is de overdracht van de geheele portefeuille van de Le vensverzekeringsmaatschappij „De Ne derlandsche van 1894" N.V. aan Ves ta" Maatschappij van Levensverzeke ring N.V., gevestigd te Arnhem, door de Verzekeringskamer goedgekeurd. Door deze fusie is het verzekerd ka pitaal van „Vesta" gestegen tot pl.m. 87Yi millioen gulden en de jaarlijksche premie-ontvangst (termijnpremiën) tot pl.m. 2.750.000 per jaar. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Dt^ officieele correspondent van het hoofdkwartier van Franco geeft de volgende bijzonderheden over den opmarsch in Biskaje: „den voortdu rend vallenden regen ten spijt hebben wij Donderdagavond laat Ciervano be zet, zoodat thans de geheele linker oever van de Nervion tot aan den Mons in ons bezit is. Wij ontmoetten weinig tegenstand. Aan de rivier de Urrianan, die evenwijdig aan de Ner vion stroomt, hebben wij reeds twee belangrijke punten bezet. Bij hun op marsch hebber^ de rechtsche troepen een nieuwen verdedigingsgordel ge vonden gelijkende op dien van Bilbao, maar in omgekeerde richting, zoodat de loopgraven en wallen naar den kant van Santander zijn aangelegd. Wij hebben deze linie bezet en zij ligt reeds achter onze voorste stellingen. De berichten over den treurigen toe stand van Santander worden beves tigd. Een vluchteling deelde mede, dat er gebrek aan levensmiddelen heerscht Santander en Asturië werden van le vensmiddelen voorzien door Bilbao, dat in ruil voor zijn delfstoffen voed sel kon krijgen. Vier maanden gele den beschikte Bilbao over een voor raad snijboonen voor minstens een jaar. In het begin van Juni was deze voorraad uitgeput. Santander en Asturië kunnen niets exporteeren om levensmiddelen te verkrijgen: zij moeten integendeel 400.000 vluchtelingen uit Biskaje bo vendien voeden. Het verzet van San tander kan dus slechts zeer kort zijn." REGEERINGSCRISIS IN CATALONIë. Een oorlogsregeering wordt gevormd. De geruchten, dat in Catalonië een regeeringscrisis is uitgebroken, blij ken op waarheid te berusten. De president Companys heeft ver klaard, dat Catalonië voor alles een oorlogsregeering zal krijgen. De oor log zal de allervoornaamste bezigheid der regeering zijn. TWEE SCHEPEN VERGAAN IN DE SPAANSCHE WATEREN. Is opzet in het spel Het vrachtschip der Spaansche re geering „Cabo Carlos", dat van Ali cante naar Valencia was uitgevaren met een lading voedingsmiddelen aan boord, is op 2G Juni j.l. op 28 mijl van Alicante door een torpedo van een niet geindentificeerde duikboot tol zinken gebracht. Vijf leden van de uit 49 korpsen bestaande bemanning ver dronken. De andere 44 benevens een aan boord zijnde verpleegster werden gered. In de Dardanellen is het Italiaan stoomschip Capo Pino na een botsing vergaan. Het officieuse Italiaansche Stetam- agentschap oppert in dit verband zelfs het vermoeden dat de botsing opzet telijk door een Russische tankboot is vooroorzaakt. DE STAKINGSGOLF IN AMERIKA. Voor den eersten keer sedert het uit» breken van de staking in de staalindus trie zijn de vakvereenigingsleiders in verlegenheid gebracht, toen gisteren n.l. een deel der stakende staalarbeiders on der bescherming der regeering van Ohio het werk hervatte en weldra dikke rook pluimen uit de fabrieksschoorsteenen de lucht in sloegen. De arbeiders verklaarden, dat de vak» vereeniging van Lewis den strijd tegen de staal maatschappijen heeft verloren, hoewel zij voortdurend de arbeiders op hitst, de staking voort te zetten. Op verschillende plaatsen o.a. in War ren (Pennsylvanië) zijn gisteren bom men ontploft voor de staalfabrieken. Niemand werd echter gewond. Het plaatselijk bureau van het comité voor industrieele organisatie heeft mede gedeeld, dat heden( 2000 van zijn leden zich naar Columbus zouden begeven, om er bij gouverneur Davey op aan te dringen, dat hij de nationale garde uit het stakingsgebied van Johnstown en Warren terugtrekt. DE GRENSVERDEDIGING IN DE PROVINCIE ANTWERPEN. Sedert eenigen tijd worden opmetin gen gehouden in de streek tusschen Zand vliet Oelegem, benoorden de stad Ant- werpen, dit met het oog op het graven van een defensiekanaal bestemd voor t afweren van eventueele aanvallen op de Antwerpsche fortenlinie, door middel van tanks. Het nieuwe kanaal, waarvoor een bedrag van 40 millioen francs is uit getrokken op de buitengewone begroo ting, zal vertrekken van de Schelde, bi.j Zandvliet en uitmonden in het Albert- lcanaal. De aanleg zal van dien aard zijn dat het tevens, in vredestijd, als irriga tie-kanaal dienst kan doen. DE FRANSCHE hotel eigenaars DREIGEN MET SLUITING. Het uitvoerend comité van de hotel- en restauranteigenaren en drankslijters in Frankrijk en koloniën publiceert een communiqué, waarin verklaard wordt, dat in uitvoering van de resoluties, welke in April j.l. en daarna in Juni aangeno- men zijn door den nationalen bond van drankslijters en hotel- en restauranteige- naren, zoo juist een uitvoerend comité is gevormd, dat thans permanent zitting h°Het heeft besloten, onmiddellijk lot actie over te gaan en regelt op het «ogen blik de bijzonderheden van de sluiting der hotels, cafè's en restaurants in geheel Frankrijk. De nationale organisaties her inneren eraan, dat alle établissementen tot deze stichting gedwongen zijn, daar zij in de onmogelijkheid verkeeren de nieuwe lasten te dragen, welke voor hen voortvloeien uit de toepassing van het decreet, dat de 40-urige werkweek in hun bedrijf regelt. EEN KABINETSCRISIS NA VAN ZEELAND'S TERUGKEER? Het schijnt thans zeker, dat kort na den terugkeer van Van Zeeland uit de Vereenigde Staten de drie liberale le den van het Belgische kabinet, de La- veleye, Paspar en Hoste, in verband met de amnestiekwestie zullen demis- sionneeren, ten einde den premier de reorganisatie van zijn ministerie te ver gemakkelijken. Wel zijn de liberalen van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden de samenwerking bestendigd moet blij ven, maar zij wenschen, dat deze sa menwerking zich in een volkomen ver helderde atmosfeer voltrekt. De liberalen verwijten de regeering, een aantal belangrijke punten uit de regeeringsverklaring niet verwezenlijkt te hebben en integendeel bij het depar tement voorstellen te hebben ingediend, waarvan de regeeringsverklaring geen gewag had gemaakt. Geen aankoop grond voor plaatsing muziektent. ilttl De raad dezer gemeente kwam Vrij dagavond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter, de Edelachtb. heer bur gemeester Smit. Secretaris, de heer v. d. Berg. Aanwezig alle leden. Aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen dei- vergadering van 30 April 1937. De notulen werden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeentontvanger. b. Bericht van Ged. Staten dat de gemeente Beugen is toegetreden tot het streekplan de Meijer ij. c. Bericht van Ged. Staten dal de aanvullende politieverordening betreffende het bekalken van straten is goedgekeurd. d. Idem betreffende goedkeuring van de capitulantenverordening. Alle voor kennisgeving aangenomen. e. Van dhr. Benjaminsen is een schrijven ontvangen waarin verlaging van huur gevraagd wordt van zijn huis in de Hei straat tot op 225. De huur bedraagt nu ƒ300.—. B. en W. stellen voor de huur te ver. lagen tot 250. De heer Michaël drukt er zijn ver wondering. over uit dat de heer Benja minsen schrijft dat zijn woning bijna onbewoonbaar is en slecht onderhou den wordt. Het komt hier niet op de gemeente woningen op aan, maar op woningen Spreker zegt niet tegen huurvorla- ging te zijn maar men moet niet zeg gen0 dat ze slecht worden onderhou- den. De Voorzitter zegt dat er in het schrijven niet staat dat de woning slecht onderhouden wordt, maar er staat dat ze vele gebreken heeft. De heer Michaël kan er zoo maar niet voetstoot op ingaan. De heer J. Vos zegt, dat dit niet voetstoots behoeft te geschieden daar B. en W. de zaak toch wel rijpelijk overwogen zullen hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 3. Wijziging begrooting van in komsten en uitgaven dienst '36. I)e Voorzitter zegt dat het enkele kleine wijzigingen van minder belang betreft. Deze eindwijziging betreft de be grooting van het voorafgaande jaai en komt altijd in Juni. Goedgekeurd. 4. Wijziging begrooting van in komsten en uitgaven dienst '37. De begrooting 1937 is, zegt de voor zitter nogmaals teruggekomen niet enkele kleine opmerkingen hoofdza kelijk van administratieven aard. Alhoewel nog niet gebleken is dat de begrooting 1936 een batig slot zal op leveren zal dit niets aan de begroo ting 1937 afdoen, daar deze in ieder geval sluitend gemaakt kan worden. Goedgekeurd. 5. Vaststelling kohier straatbelas ting. Het Kohier werd vastgesteld op 6137.— 6. Adres Comité „S. H. E." hou dende verzoek tot aankoop door grond voor plaatsing van een muziektent naast het gemeente huis. Ook de Oranjevereeniging „Het Drievoudig Snoer" heeft in een schrij ven haar adhaesie aan dit plan be tuigd. De aankoop zal op een bedrag van ongeveer ƒ1150.komen. De heer Michaël vindt het een moei lijk punt om de discussie er over te openen maar hij wil er toch wel even een woordje over zeggen. Wanneer spreker den toestand van de gemeente nagaat, dan blijkt deze in mineur te zijn. Spreker vindt het idee van de ver- eenigingen prachtig maar hij is er bang voor dat wanneer men op het voorstel zou ingaan er een precedent geschapen zou worden en dit mag z.i. niet voorkomen. Ook zal het gevolg van de aankoop zijn dat de gemeente natuurlijk de muziektent in eigendom ontvangt, maar dit brengt dan wederom de jaarlijks terugkeerende onderhouds kosten mee. Spreker zegt dat men voor zulk een prijs de vereeniging niet ter wille kan zijn, de raad moet dit hem niet kwa lijk nemen, evenmin als de ingezete nen. Want de gemeente heeft niets aan zoo'n terrein. Men krijgt ten eerste een uitgave van plm. 1500.met afrastering enz. erbij, en ten tweede het onderhoud van de muziektent. Spreker vraagt zich af warar de gemeenschapszin in groot»verband blijft. Het is heel aardig dat men de ge meente iets wil schenken, maar het valt niet mee die schenking te aan vaarden. Het spijt spreker als voorzitter van enkele vereenigingen in de gemeente, maar hij kan er niet mee accoord gaan. De vereenigingen hebben zelf nog wel wat geld overgehouden bij de aan koop van de kiosk en wanneer ze er nu nog wat bij collecteeren, kunnen zij zelf de grond aankoopen en blijven zoodoende baas op eigen terrein, kun nen zij het geld niet geheel bij elkaar krijgen dan moeten zij het zien te win nen op hypotheek, kunnen zij het zoover brengen dan zal de gemeente wel voor een afrastering zorgen. Wanneer, aldus spreker de gemeen te zou besluiten aan een paar vereeni gingen 1500.—, weg te schenken dan zouden andere vereenigingen ook ko men of ze niet iets krijgen kunnen en zoodoende zou men wel aan den gang kunnen blijven, bovendien vindt hij een bedrag van ƒ1.15 per M2. te hoog. De heer J. Vos is van meening dat de heer Michaël de zaak wel wat te pessimistisch bekijkt. Spreker heeft den arbeid der vereenigingen van meer nabij gadegeslagen en in een dei- vorige vergaderingen kwam de burge meester zelf met het plan eerst maar eens uit te zien of de burgerij zelf ook wat doen wil. De burgerij heeft zich intus schen niet onbetuigd gelaten en on danks de vele collectes die in dien tijd gehouden worden is toch nog een bedrag van ƒ500— bijeen gebracht kunnen worden. Hieruit is toch wel gebleken dat de inwoners voldoende met het plan der vereenigingen sym- phatiseeren. Wanneer men het terrein zou koopen, gaat er voor de gemeente niets verloren, want het blijft eigen dom der gemeente, bovendien krijgt de gemeente daarbij een schenking van een kiosk van 500.waarvoor een particulier zelfs 700.geboden heeft. Spreker zegt dat wanneer het voor stel aangenomen wordt de gemeente zal meewerken tot de zedelijke ver heffing van het gemeenschapsleven. De heer Michaël heeft daarjuist ge sproken vqn een precedent scheppen, zegt spreker, maar andere vereenigin gen profiteeren er ook van. De heer Kraak vo<dt wel wat voor het plan, maar er zijn velerlei bezwa ren. Ten eerste de telken jare terugkee rende onderhoudskosten zoouts verf- werk enz., die spreker op plm. ƒ60. schat. Ten tweede heeft men het teil dai nu de gemeente zal hebben uit te ma ken, wanneer en door wie de concer ten gegeven zullen worden, waardoor wel eens gevaarlijke situaties zouden kunnen ontstaan. Bovendien is de gemeente te uitge strekt, om alle inwoners van een concert te laten genieten. Spreker vindt dat de verlichting van den Winterdijk te Vrijhoeve-Capelle een veel harder noodzaak is. De heer Timmermans is het met de heer J. Vos eens en vindt het niet te duur ook, het is een mooi punt om de kiosk te plaatsen. De heer Kerst herinnert er aan dat dit verzoek al eens meer in de raad behandeld is,, toen was spreker er te gen omdat hij de plannen nog wel wat te voorbarig achtte, bovendien stond toen bij een uitgave door (le gemeente maar weinig tegenover. Nu is het anders. Een actief van 1150.blijft nu zeker, was de uitgave een cadeau dan zou spreker er anders over denken. Spreker ziet de kwestie als een alge meen belang. In het algemeen zijn de bezwaren gemeente noodzakelijke uitgaven en uitgave die niet noodzakelijk, maar wel nuttig zijn en in een tijd van over vloed zeker door zouden gaan. Spreker zou den raad willen geven om bij de behandeling van de volgen de begrooting een bedrag uit te trek ken voor zulke nuttige uitgaven. Ook de heer Verheijden is er bang voor dat de macht over de kiosk nu in handen komt van den voorzitter, of van den raad, of in die van B. en W., daar het zou kunnen voorkomen dal de een er zus over denkt en de ander zoo, waardoor er moeilijkheden zou den kunnen ontstaan. De vereenigingen moeten volgens spreker maar op op hun eigen terrein blijven. De Voorzitter zegt dat alhoewel dhr. Michaël zeide dat de financieele toe stand van de gemeente mineur is, hij er toch optimistischer over denkt, maar dit optimisme ter zijde gesteld, blijkt toch dat de schulden van de gemeente in 3 jaar met 70.000 gedaald zijn. waartegenover geen enkele nieuwe schuld ontstaan is. Ook behoeft de heer Michaël niet bang te zijn dat er een precedent ge schapen zal worden, daar er door het verleenen van subsidie dan reeds zoo dikwijls een precedent geschapen moest zijn. Ook kan men niet zeggen, dat de grond te duur is, daar er ge makkelijk drie woningen zouden kun nen staan, hetgeen zou komen op een bedrag van ƒ400.— per woning, het geen toch zeker niet te hoog is. De becijfering van dhr. Kraak be treffende de onderhoudskosten is niet aanvechtbaar, doch een bedrag van 60.'sjaars maakt niet zoo veel uit. De argumenten van dhr. Verheijden, hadden volgens spreker niet ter sprake moeten komen daar deze te kleinzielig zijn, men behoeft toch waarlijk niet te gaan denken dat B. en W. onderscheid zullen gaan maken tusschen de diverse vereenigingen. Er worden gemiddeld 5 tot 6 con certen per jaar gehouden, waarbij de muziektent ook wel eens door andere vereenigingen werd gebruikt, zonder dat er ooit aanmerkingen werden ge maakt. Van verlies kan voor de gemeente ook geen sprake zijn daar gezien de gunstige ligging de waarde van den grond behouden blijft. De heer Michael zegt met aandacht dé lezing van den voorz. gevolgd te hebben. Spr. zou het echter veel aar diger vinden wanneer de vereenigin gen zelf den grond kochten. Andere vereenigingen moeten ook zien dat ze er zonder hulp komen en moeten alle mogelijke moeite doen 't hoofd boven water te houden, bovendien komt de gemeente vanwege het onderhoud op vaste lasten te zitten. Spr. kan er zijn stem niet aan ge ven. De heer Verheijden zou het beter vinden waneer aan de vereenigingen janrlijksch een subsidie werd verleend van 60.en dan dezen aankoop la ten vervallen. De voorz. zegt dat dit op het zelfde neerkomt. De heer Michael vindt de uitgave niet verantwoord. De heer Kraak blijft bij zijn mee- ning dat hij de verlichting van den winterdijk veel noodzakelijk vindt. De heer G. Vos vindt dit geen mo tief om tegen aankoop van deze grond te zijn. De voorz. zegt dat het jaarlijksch onderhoud ook zoo veel niet zal zijn. Wanneer de heer Verheijden zegt dat 1 ij tegen een subsidie van 60. geen bezwaar heeft dan zit daar volgens spreker de consequentie aan vast dtt dit voor de gemeente veel on voordeliger is. De voorz. zegt dat de verlichting op den winterdijk geen noodzaak is, daar hier slecht* 9 gezinnen wonen en een uitgave van 1700.daar niet mee evenredig is. Deze uitgave is veel kleiner en ten gerieve van de geheele gemeenschap. De heer Michiel zegt in de vorige vergadering wein g 0ver deze kwestie gesproken te hebben, men ze'ide toen dat hij zijn mond niet open durfde doen, daarom spr.ekt hij nu des le meer. daar hij bang is anders niet meer gekozen te wirden. De vereenigingen moeten zelf nog maar eens collecteren om geld voor dezen aankoop bije3n te krijgen en spr. wil zelf dan w»l 50.bijdra gen. De voorzitter zeg. lachend dit wel eens te noteeren. - E" 'iin in d en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor- ZaMaanrieCAReTÊR'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carters Leverpilletjes, verkrijgbaar by apothekers en drogisten in flacons van U.75. Loot» Tfrnnl

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2