Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE FEUILLETON I0QRD BRABAHD" De Poiitiek voor alle leeftijden. V Wat kan en wat niet kan. Mooi gebruinde Huid Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD~ NUMMER 54. ZATERDAG 3 JULI 1937. 60e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Dr. Henri Polak heeft onlangs op nieuw de vraag aan de orde gesteld, of het het al dan niet juist moet wor den geacht, dat 'n partij haar vertegen woordigers in de Kamers na het be reiken van een zekeren leeftijd als regel niet meer candideert. De S.D.A. P. heeft dezen regel aanvaard en Po lak was er een der eerste „slachtof fers" van bij de jongste verkiezin gen heeft de partij zijn zetel in den Senaat door een ander doen bezetten. Volkomen correct heeft Polak zijn bezwaren tegen het toegepaste stelsel pas na de verkiezingen kenbaar ge maakt, maar toen heeft hij duidelijk als zijn meening laten blijken, dat noch het algemeen- noch het partij belang er bij gebaat kunnen wezen, wanneer deze laatste zich alleen om het hereiken van een bepaalde leeftijdsgrens ontdoet van ervaren en beproefde voorgangers en pleitbe zorgers, die door luin optreden en hun persoonlijkheid ieders aandacht en eerbied hebben weten te winnen. Er zijn inderdaad verscheidene voorbeelden te noemen van staatslie den, die door hun kwaliteiten en ver diensten, schitterden tot in hoogen ouderdom. Denken we eens aan wijlen Prof. A. F. de Savornin Lohman. Tot ver in de tachtig jaren vervulde hij naar Polak het schildert zijn taak met een ijver en een vuur, die vele dertigers hem konden benijden. Ook Troelstra was na zijn 65e jaar nog een groote openbare figuur. Evenzoo Dr. A. Kiiyper. En zoo'n groote is thans ook Dr. Colijn, ondanks zijn 08 jaren. De bekwame senator Mr. v. Sasse van IJsselt heeft onlangs zijn 85en ver jaardag gevierd. De voorzitter dei- Eerste Kamer, Mr. De Vos van Steen- wijk, die zijn mannetje en desnoods een lieele N.S.B.-fractie nog geducht staat, isJ78 jaar. Groote mannen in de politiek zijn nog een Mr. de fleer, die van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 32) Anne kwam niet met den volgenden trein; ze kwam heelemaal niet. Jenny durfde het gebeurde niet aan haar vader te vertellen. Ze zei dat Anne bij kennissen was blijven logeeren. Twee dagen daarna kreeg juffrouw Jones een brief van Anne; aan het adres van haar getrouwde dochter in Chapham. Anne schreef dat ze gearre steerd was wegens diefstal. Wegens diefstal van wat? John's geest was buitengewoon hel der en werkte intens. Al den tijd dat Nicholas praatte, pikte hij hier en daar kleine bijzonderheden op en voeg de hij deze details aaneen latei moest hij ze allemaal nog eens zorg vuldig nagaan, bedacht hij. Wegens diefstal van wat? herhaalde hij en keek Nicholas met een harden beslis ten blik aan. Van een parelsnoer. Je zult mis schien hebben opgemerkt dat Jenny 67 is, Mr. van Lanschot 68, Mr. Aal- berse 66. Verdienstelijke Kamerleden zijn of waren tot voor kort de heeren Duymaer van Twist (72), Mr. Citters (71), Ds. Lovink (71), Dr. Moller (68), Weitkamp (67) en ook in zijn soort een Ds. Lingbeek (70). Polak zelf is thans 69 en niemand betwist zijn groote kwaliteiten, evenmin als die van een Vliegen (76) en Mendels (68). Inzicht, verdraagzaamheid en tac tiek, ze rijpen pas door rijke ervaring. Kan het een algemeen belang worden geheeten om het land van de diensten van gerijpte krachten te berooven? Ook de medaille, welke we den le zers hiervoren toonden, heeft een keerzijde. Een partijgenoot van den heer Polak, de bekende moderne vak bondleider, de heer Jan Oudegeest, toonde haar. Ook Oudegeest is een „oude" gediende en af-gediende, zij het een nog zeer vitale. Oudegeest heeft respect voor het geen een oude generatie nog presteert, maar de jonge generatie heeft haar rechten. Zij spreekt een andere taal, heeft andere opvattingen en een an deren kijk op de mogelijkheden, dan de oudere. Daardoor begrijpen die twee generaties elkaar dikwijls zeer slecht, terwijl beider standpunt, bei der zienswijze door de beste bedoe lingen worden ingegeven. De jonge generatie wil haar eigen geschiedenis maken. „Precies wat wij gedaan heb ben, toen wij jong waren". Daarom wil zij het „apparaat" in handen heb ben. Priecies wat wij gewild hebben, toen wij jong waren. Ik zeg, dat de jonge generatie bij dit eerlijk streven recht heeft op erkenning en dat de ouden voor de jongen dienen te wij ken. Dit streven heeft met ondank baarheid of geringschatting niets te maken. Aldus de zienswijze van Oudegeest. Hij meent ook, dat Nederland er tij dens de crisis heel anders zou hebben nooit parels draagt. Nu weet je dë reden. Anne is den winkel van een zekeren Morley binnengegaan, een be kend juwelier in Londen, zooals je misschien weet, nam een snoer parels weg, ter waarde van ongeveer acht honderd pond en legdë er een imitatie voor in de plaats. Dit gebeurde 's-mor- gens; ze zag kans ongemerkt met haar buit weg te komen. Toen ze met Jenny in de taxi zat, kwamen ze voor bij den winkel en Morley zag haar. Hij was toevallig naar buiten gekomen om even naar iets in zijn étalage te kijken. Hij sprong onmiddellijk in een taxi en ging ze achterna. Ze had ten minste het fatsoen om Jenny er bui ten te laten blijven of ze dacht mis schien dat het haar eerder gelukken zou te voet weg te komen. Maar het slot was dat Morley haar te pakken kreeg en haar liet arresteeren. Het Collier zat in haar tasch. Ze gaf, god dank, den naam Annie Jones op. Vertel verder, drong John. Nicholas haalde de wenkbrauwen op. Jenny probeerde de heele zaak voor haar vader geheim te houden. Hij stak in een slecht vel hij had een geweldigen deuk gekregen nadat zijn zoons gesneuveld waren. Juf frouw Jones hielp een handje. Ze ver telde den onden heer dat Anne ziek was dat ze in een verpleging in de stad lag en geen bezoek mocht heb ben. Arme Jen! Het moet ontzettend moeilijk voor haar geweest zijn. Ze uitgezien, wanneer de oude politieke heeren, die groot geworden zijn en geleefd hebben onder de lier van het individualisme en van de liberale eco nomie tijdig vervangen waren door jongeren, die gegroeid zijn onder den invloed van den gemeenschapszin, die de laatste decennia zulke groote vorderingen heeft gemaakt en is opge groeid in de jeugdbeweginen van ver schillende richting. „Wij zoo zegt Oudegeest heb ben het onze gemaakt; het is tijd, dat zij (de jeugd) met het hunne kunnen aanvangen. In het algemeen past de gemeen schap den stelregel toe, dat openbare ambtsdragers na hun 65e jaar op non-actief behooren te worden gesteld. Zóó is het in het leger, bij de politie, de rechterlijke macht, aan de publieke administratie enz. enz. Burgemeesters worden niet meer herbenoemd na de ambtsperiode, waarin hun 65e levens jaar viel. En toch zal niemand be twisten, dat er magistraten, juristen, rechters, ambtenaren zijn, die zich ook na den genoemden leeftijd in de bediening van hun functie, van groot deden het voorkomen alsof ze iederen dag telefoneerden hoe het ging. Het was afschuwelijk. Inmiddels werd ons huwelijk voltrokken. Jenny ver telde mij alles toen wij een week ge trouwd waren, een paar dagen daarna kwam een telegram van juffrouw Jo nes, dat ons naar huis riep. Sir An thony was op een of andere- manier achter de waarheid gekomen en hij was er kapot van. Het gaf hem den genadeslag. Jenny was er ook heele maal door in de war. Mooie familie geschiedenis, wat? Verschrikkelijk! gromde John. De rest is gauw verteld. Ze werd veroordeeld en keeg een jaar. Ze is pas uit de gevangenis en ze had de brutaliteit om hier te komen en zich aan Jenny op te dringen. Er viel een stilte. Wie weet het? vroeg John toen. Jenny en ik, juffrouw Jones, Carruthers en jij. En Miss Fairlie? Jenny heeft het haar gisteren verteld ze moest wel, omdat als de menschen haar het vuur aan de sche nen legden, ze hen wijs gemaakt heeft dat Anne op reis was met Aurora. Juist. John wendde den blik af. Er was een nieuwe pauze nu, langer dan zooeven. Juist toen Nicholas de stilte beklemmend begon te vinden, keek John hem weer aan. Veranderde Sir Anthony zijn testament voor hij stierf? formaat zouden kunnen betoonen. We mogen echter niet vergeten, dat tenslotte geen mensch onmisbaar is en we van ieder mensch eens de dien sten kwijt zullen zijn. Is het niet be ter 0111 den overgang van ambt of functie van den een op den ander, zooveel als dat in ons vermogen is, te regelen? De jeugd heeft haar rechten en moet haar kwaliteiten kunnen la ten gelden, vóór ze zelve oud is ge worden en achter haar nieuwen drang ontstaat. Waarom zou de vervanging van personen in het openbare politieke leven geheel apart moeten zijn gere geld? Toen het vierde kabinet-Colijn in wording was, hebben we het tot in den treure hooren herhalen: Wie an ders zou men geschikt wanen voor het premier-schap?! Als men dan de namen van jonge politici noemde, heette het: Maar wat mag men van deze verwachten? Welke kwaliteiten als bestuurders hebben ze getoond? Op wat kunnen ze bogen? Toen Colijn in de politiek naar vo ren kwam, wat wist men toen an ders van hem, dan dat hij gevochten had in Indië en een bekwaam man in de olie was gebleken? Colijn heelt daarna de gelegenheid gekregen 0111 zich ook als staatsman, als minister te openbaren. Tot heil van land en volk. De jonge politici van thans kunnen onmogelijk bewijzen, welke goede re- geeringsleiders ze zouden zijn, een voudig, omdat ze geen kans krijgen om het te toonen. De Algemeene Rekenkamer is een hoogst nuttig instituut, dat we aan de democratische inrichting van het Nederlandsche bestuursapparaat danken. Ze oefent haar controle tot in de hoogste toppen van dat appa raat uit. In het laatste verslag der Rekenkamer staan weer eenige op merkelijke staaltjes vermeld, van de royale of slordige manier, waarop wel eens met de gemeenschapsgel- Ja gelukkig wel; het geeft ons de zweep in de hand. Anne ver wachtte schijnbaar dat wij haar met open armen zouden ontvangen, alsof er niets gebeurd was. Wat mij betreft mag Jenny haar de helft van de erfe nis geven, onder voorwaarde dat ze .oorgoed uit Engeland weggaat en :uch hier nooit meer vertoont. Nogmaals een zwijgen. Dezen keel wendde John het hoofd niet af; in tegendeel, zijn oogen waren met een critischen blik aan Nicholas Marr's gezicht gehecht en in die oogen was een zweem van sarcasme en iets van weerzin. Een stroeve, onverbiddelijke trek verhardde de lijnen om mond en kin. Heb jij dat aanbod gedaan? vroeg John. Jenny heeft het haar gisteren voorgesteld. John voegde deze medëdeeling bij de andere details. En wat heeft ze geantwoord? Nicholas haalde de schouders op. Ze is haastig weggegaan om haar trein te halen. Ze heeft er niets op gezegd en Jenny was natuurlijk te ontdaan om op antwoord aan te drin gen. Een moment voelde John weer de wanhoop in Anne's greep om zijn arm, zag hij haar blinde, smartelijke oogen voor zich. Je denkt dus dat ze geen ant woord gegeven heeft? Ik geloof dat je van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMlLDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct den wordt gehandeld. Een daarvan vermelden we hier. Sedert 1934 genoten de be. drijfs-ingenieurs bij de Staats mijnen een jaarlijksche vergoe ding voor het gebruik van hun eigen auto, groot f 1500 per jaar. Bovendien werd aan ieder hun ner ter beschikking gesteld een door het bedrijf betaalden chauf- leur, wiens belooning, met in begrip van bijdragen aan pen sioenfonds, ziekenfonds enz., was te stellen op rond f2000 per jaar. (Deze chauffeurs zijn behalve met het besturen en onderhouden der auto's ook belast met het onderhoud van de tuinen der bedrijfsingenieurs) In totaal betaalde het Staats bedrijf dus per ingenieur pl.m. 1 3500 voor gebruik en bediening van een auto en onderhoud van den tuin. Als men nu eens bedenkt, dat de staat voor deze 1 3500 per jaar zelve niets verkrijgt, maar alleen het ge bruik van den particulieren wagen van den werknemer met dat bedrag vergoedt, afgezien dan van wat particulier tuinwerk, dan valt in deze post toch niets anders te zien dan een aanzienlijken, maar ver kapten salaristoeslag. Vele groote heeren zijn geneigd om te spreken van „die lui, die alles maar naar zich toe probeeren te halen", wan neer het gaat over een gulden toe slag per week voor het gebruik van een eigen rijwiel door een werk- Iooze ten behoeve van zijn eigen gaan naar- en komen van de werk verschaffing. Maar mijningenieurs toucheeren zonder blikken of blozen 1 70 per week toeslag voor het ge bruik van een eigen auto Enfin, er komt nu„verbetering" je vergist. Watwat bedoel je? Je zegt dat Jenny haar geld heeft aangeboden om van het tooneel te ver dwijnen en dat ze geen antwoord op dat voorstel gegeven heeft. Ik geloof (iat ze dat wél heeft gedaan. Ze is niet naar het hotel teruggegaan. Weet jij waar ze nu is? Geen flauw idee. Maar ik vlei mezelf niet met de hoop. dat we haar kwijt zijn. John knikte. Je weet niet waar zij is; en je zult dat ook niet gewaar worden dat is mijn opinie. Ik geloof dat Anne juffie haar antwoord gegeven heeft door niet naar het hotal terug te gaan. Zoo, denk je dat? Ik wilde dat ik er ook zoo over kon denken! John klemde nijdig zijn kaken op een. Ik wil weten hoeveel geld ze heeft. Ook hiervan heb ik geen flauw idee. Heeft ze geen geld van zichzelf? Neen. Maar ze had toch zeker wel geld bij zich? Dat zal wel. Het scheen Nicholas niet bijster veel belang in te boeze men. Word t ver vol gd Wult(jisrit en Langstraatscbe Coorint, Zich verzekeren bij een goede maatschappi] is een wl|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE II VERZEKERD ZIJN De ,,NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1