Gemeenteraad Dussen* Gemeenteraad Heusden. Gemeenteraad Vlijmen. m Die H AKKERTJES nare Hoofdpijn Moed op de verkeerde plaats Zaterdag 3 Juli 1937. No. 54 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. Café's mogen voortaan tot 11 uur. geopend blijven Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente Dussen onder voor zitterschap van burgemeester Snij ders. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mede— deelingen. a Kasopname bij den gemeente ontvanger, waarbij de boeken in orde werden bevonden. b. Met het verificatiebureau van Ned. Gemeenten is een overeen komst getroffen voor de contro leering der gemeente-administratie voor een bedrag van f150 c. van de R.K. Middenstands- vereeniging werd een verzoek ont vangen om het sluitingsuur voor café's te brengen op 11 uur, inplaats van op 10. Een soortgelijk verzoek is reeds meermalen in behandeling geweest, doch telkenmale afgeketst. De heer van Rijswijk zou voor inwilliging zijn in verband ook vooral met late automobilisten. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. d. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat de gemeenterekening 1935 is goedgekeurd. Den gewonen dienst geeft een voordeelig saldo aan van f557,16 en den kapitaal- dienst sluit met een nadeelig saldo van f 3812,50. De begrooting 1937 is met enkele aanmerkingen terugontvangen, voor namelijk van administratieven aard. Voor extra steun aan werkloozen werd een bedrag van f238.uit getrokken nl. f2._ per werklooze. Het rijk stelt Hiervoor 119 x f3.30 beschikbaar. Van enkele ingezetenen uit De Hank werd een verzoek ontvangen om het grintvaren voortaan publiek aan te besteden. Aldus wordt besloten. Het verzoek van het bestuur van de op te richten school voor onvol waardige kinderen te de Werken, om aan de tot standkoming van deze school mede te willen werken werd aangehouden. De raad was huiverig hiertoe te besluiten, aange zien dit de gemeente op flOO per leerling per jaar zou komen te staan en gerekend wordt dat een twaalftal leerlingen voor het bezoe ken der school in aanmerking zou komen. Dit beteekent voor de ge meente dus een jaarlijksche uitgaaf van f1200. Hoe nuttig men de school ook vindt, dit bedrag achtte men te hoog, te meer daar de ge meente voor de volwassenen nog niet kan doen wat gedaan behoorde te worden. Het voorschot ingevolge art. 101 der L. O. wet 1926 wordt voor de R.K. Lagere jongensschool in Wijk vastgesteld op 89°/0 van 8.06 per leerling wat neerkomt op f943.02, voor een R. K. meisjesschool wijk C op f902, voor de bijzondere school wijk A f367.54, voor de R.K. meis jesschool wijk B op f422.94 voor de R.K, jongensschool B f422.94. Besloten werd de landarbeiders stichting op te 'heffen en de 10 wo ningen over te nemen. Aan het verzoek van T. v. Rijs wijk Jz. om een voorschot ingevolge de landarbeiderswet van f2100 te mogen ontvangen, werd besloten te voldoen, onder voorwaarde, dat het Rijk dit voorschot zal verstrekken. Met algemeene stemmen werd eveneens besloten de commissie van toezicht op het lager onderwijs op te heffen. Vastgesteld werd het kohier voor de hondenbelasting met 222 aan slagen en een totaal bedrag van f850,50. Besloten werd hetzelfde aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting te heffen als het vorig jaar. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Zouwen dat blijkens het ministerieel schrijven B. en W. de schuld zijn, dat de loonen in de werkverschaffing van 22 op 20 cent zijn verlaagd. De voorzitter antwoordt dat B en W. daar niet de oorzaak van zijn, maar het vorig jaar heeft de inspecteur er de aandacht op ge. vestigd dat het loon in het vrije bedrijf in de gemeente bij contract was vastgesteld op f12,— per week terwijl men in de werkverschaffing kwam aan f 15,f 16,per week B. en W. konden niet anders dan toegeven dat dit waar was, daarna heeft men er niets meer van ge hoord, tot nu bericht is gekomen dat het uurloon van 22 op 20 cent is teruggebracht. De heer van Rijswijk wil B. en W. geen verwijt maken, maar in Den Haag vergeet men dat er andere categoriearbeiders in het vrije be drijf zijn n.l. zij die buitenaf werken die een hooger loon dan f 12,per week verdienen. Spr. zou den minister daarop willen wijzen en als nog trachten het loon op 22 cent gehandhaafd te houden. Hierna kwam de raad in besloten vergadering bijeen om om. te beraadslagen over enkele reclames in belastingzaken. r CARLY VOS. „Het vorige jaar, ja", liet Paul Brinkman zich niet van de wijs bren gen. „Jullie vergeten, dat je vandaag voor het eerst weer in het water bent en dat je niet getraind bent. En daar om „Onzin!" zei lange Piet. „Ik zwem in ieder geval heen en weer. Wie moed heeft, volgt me!" Moed? 1 Zouden zij, jongens van de Hoog straat geweest zijn en lid van de „Wa tervlooien" als zij geen moed hadden? Niemand wilde nu achterblijven, dat spreekt vanzelf. Nogmaals waarschuwde Paul Brink man, maar de anderen luisterden al niet meer naar hem, doch op een sein sprongen ze allemaal tegelijk van de kant het water in. Eerst bleven zij vrij dicht bij elkaar, maar een twintig me ter verder, kon men al duidelijk gaan zien, wie van de jongens aan de kop kwam te liggen. Te laat zag de bad meester, wat de jongens van plan wa ren. Hij floot hen terug, maar zij zwommen verder, alsof zij het signaal niet hoorden. En plotseling geschied de het. Kwam het, doordat de kleine Karei kramp kreeg of dat hij geen kracht meer had in ieder geval klonk er een angstkreet over het wa ter. Daarna zonk hij, terwijl er langs de kant een grote opwinding losbrak. De badmeester sprong in zijn boot en roeide zo snel bij kon naar de plaats des onheils. Toen gebeurde het tweede ongeluk. Een der jongens verloor zijn krachten, en riep ook om hulp. De jongens in het water bemerkten dade lijk wat er gebeurd was en keerden onmiddellijk om. Lange Piet was een sterke jongen, hij zwom, zo snel hij kon naar den kleinen Ivarel toe en greep hem nog juist op tijd beet, ter wijl de badmeester den anderen jongen reeds in de boot trok. Dit alles was een kwestie van enkele minuten, maar de schrik zat er opeens bij allemaal in, die dit gebeuren had den meegemaakt. Gelukkig was de ge schiedenis goed afgelopen, maar stel je voor, dat er een of meerdere jon gens verdronken waren? Wat zouden die arme ouders voor verdriet daarvan hebben gehad. Neen, moed op de verkeerde plaats is domheid! En wie zou zijn leven uit pure domheid op het spel willen zetten? Dus vrienden, bedenkt altijd Onder praesidium van Burgemees ter Wijs, vergaderde de gemeente raad Maandagavond in een openbare vergadering. Met kennisgeving waren afwezig de leden A. de Haan en J. Vos. De notulen der vergadering van 11 Mei 1937 werden onveranderd vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken werden op voorstel van burgemees ter en wethouders voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter zegt, da det Min. van Sociale Zaken aandringt op strengere controle der werkloozen, zoo noodig een controleur te be- noemen. Aangezien slechts een 5- tal werkloozen in de steunregeling en de rest in de werkverschaffing zijn opgenomen, wordt benoeming van een controleur door burge meester en wethouders niet noodig geacht, te meer daar de controle op de werkloozen in deze gemeente voldoende wordt geacht. Alzoo wordt besloten. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten aan de bedenkingen van den Minister van Sociale Zaken op de ingezonden verordening op de keuring van waren, en welke van reda:tioneelen aard zijn, tegemoet te komen. Hier toe wordt besloten. Met het voorstel van burgemees ter en wethouders om tegemoet te komen aan eenige bemerkingen van den Minister op de ingezonden verordening op heffing van besmet telijke ziektengelden, wordt accoord gegaan. De voorzitter zegt, dat de gemeen- tebegrooting 1937 met een lijst van aanmerkingen 'is terugontvangen. De Regeering wil het tekort van f26660,— terugbrengen op f7800,— Dit is echter onmogelijk. Bespre kingen ter Prov. Griffie door den secretaris en ondergeteekende heb ben als resultaat gehad, dat het tekort kan worden teruggebracht op f 15800, De begrootingswijzi- ging, welke in verband hiermede moet worden gemaakt, wordt op verzoek van den voorzitter, door den secretaris toegelicht. Overeen- komstig het voorstel van burge meester en wethouders wordt be sloten. Omtrent de rekening van het burgerlijk armbestuur van Herpt 1936 brengt het lid Meijer namens de in de vorige vergadering be noemde commissie verslag uit. Met vermelding van eenige opmerkingen stelt de commissie voor de rekening vast te stellen als volgt: Ontvang sten f 2612.62; uitgaven f 2226.59: Batig slot f 386.03. De voorzitter zegt de bemerkin gen der commissie aan te houden tot een volgende vergadering, aan gezien in verband met de noodlij dendheid der gemeente, eerst de goedkeuring der rekening van Ged. Staten moet zijn verkregen. Hiertoe wordt besloten. Op verzoek van B. v. Kuijk wordt de pacht van het havengeld op voorstel van burgemeester en wet houders verminderd met 50% en alzoo gebracht op f 100, aangezien in verband met het autovervoer de opbrengst van het havengeld sterk is gedaald. Het verzoek van het Ned. R.K. Huisvesting-comité strekkende om voor 1938 een minimum bedrag van f 0,25 per verpleegdag beschik baar te stellen voor uitzending van zwakke kinderen naar Kolonie en Kleuterhuizen, wordt, op voorstel van burgemeester en wethouders aangehouden tot de behandeling der begrooting 1938. Door den raad wordt besloten de benoeming van een commissie van onderzoek voor de rekening 1936 aan den voorzitter over te laten. Door dezen worden benoemd de leden Buijs, Vos en Hub. Verhoe ven. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt het suppletoir kohier hondenbelasting 1937 vast gesteld op f 2.50. Hierna wordl in behandeling gé- nomen een voorstel tot wijziging fier gemeentebegrooting 1937, welke na toelichting wordt goedgekeurd. Wordt besloten de reclame hon denbelasting in een besloten verga dering te behandelen. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergadering. Woensdagavond 30 Juli 1.1. kwam de raad der gemeente Vlijmen in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester v. d. Ven. Secretaris: de heer A. v. Hest. Afwezig de heer v. Helvoirt. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De Voorzitter biedt in verband met het 40-jarig huwelijksfeest van het lid H. Schuurmans, hem en zijn vrouw de beste wenschen aan. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. eerst wat er gebeuren kan eer je je mei een avontuur inlaat, waarvan het einde onbekend is! Moed is een prachtige eigenschap. Maar hij moet op de juiste plaats en op het goede ogenblik worden toege past Het maken van een naaikastje. Voor onze meisjes hebben wij deze keer een aardig knutselwerkje, name lijk het maken van een naaikastje. Daarvoor heb je nodig acht doosjes, die kunnen schuiven, dus bv. lege lu ciferdoosjes of lege poederdoosjes, liefst die, waar 20 poeders in k.unnen. omdat men dan in de doosjes ook grotere knopen b.v. kan opbergen. Het in elkaar zetten van zo'n kastje is al heel eenvoudig, zoals je op de tekening kunt zien. De acht doosjes worden op elkaar geplakt in twee rij en van vier en daarna met de zijkan ten eveneens tegen elkaar geplakt. Nu vragen wij moeder om een klein lapje zijde of een lapje katoen met kleine bloempjes, misschien heb je nog wel iets van een aardige jurk van jezelf over, daarmede overtrek je de hele omtrek, behalve de voorkant, omdat de laadjes moeten kunnen schuiven. Aan de laadjes maak je een knoopje vast. zodat je deze gemakkelijk in en uit kunt trekken. Nu een aardig lint er omheen, met van boven een strik en klaar is je naaikistje. Niet alleen naalden, spelden, vingerhoed en der gelijke, maar ook allerlei andere din gen kun je er natuurlijk in opbergen, net wat je maar wilt. Het gehoorzame lucifersdoosje Een aardig kunstje is wel het volgende. Je legt boven op je hand een lucifersdoosje, natuurlijk leeg. Nu zeg je er tegen: »kom ga eens opstaan,» en tot verbazing van alle behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijk AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumaiische pijnen, gevalle koude, Influenza, Griep, enz. Nederlandse* Smaakloos ouwel-omhulsel om: Product *j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen.' Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20ct;' AKKER.CACHETS Verschillende ingekomen stukken van ondergeschikt belang werden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot nadere wijziging van de „verordening veldwachters". Van den Minister was een schrijven ingekomen betreffende de veldwach ters-verordening. De minister was namelijk van oor deel dat wanneer het salaris van den chef-veldwachter 150.boven dat der andere veldwachters uitkwam dit gebracht moest worden op 100. B. en W. stellen voor aldus te beslui ten. Besloten werd op het verzoek van den Minister en van B. en W. in te gaan. 3. Verzoek van het Hoofd der O.L. School, den heer M. J. van Heijst, om eervol ontslag. Met algemeene stemmen wordt be sloten om het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. De heer v. Wagenberg wijdt nog en kele woorden van waardeering aan het scheidende hoofd en wijst er op. dat hier een man weg gaat, die in alle op zichten een uitstekend onderwijzer was en die veel tot de verhooging van het geestelijk peil der gemeente heeft bij gedragen. 4. Wijziging van de begrooting 1936. Deze wijzigingen zijn hoofdzakelijk van administratieven aard en van on dergeschikt belang en werden z.h.st. goedgekeurd. aanwezigen zal het doosje inderdaad op gaan staan. »Hoe is dat mogelijk?» zullen jullie vragen. Kijk, dat gaat als volgt: Je legt het doosje met het laadje een heel klein eindje naar buiten op de rug van je hand. Ongemerkt sluit je het nu, maar je zorgt er voor, dater een klein stukje van je vel tusschen is gekomen. Als je tegen het doosje praat, strek je je hand. waardoor de huid verandert en het doosje omhoog trekt. Trek je je hand weer samen dan gaat het doosje weer rustig op de rug van je hand liggen. Een aardig kunstje vinden jullie niet. Oplossingen vorige week. Omdat het maar drie personen wa ren. n.l. de zoon, de vader en de groot vader, dus twee vaders en twee zonen, zoodat ieder een haas had voor z'n aandeel. De toekomst. Nieuwe raadsels. 1. Het heeft vannacht nogal veel ge stormd. 2. Het is een drukke dag geweest van daag. 3. Ik geloof wel dat het hek sterk ge noeg gemaakt is. 4. Ja, oin u is dat al meer gebeurt, dat ik er tusschen heb moeten komen. 5. Het beste zal zijn, dat ge daar een flinke verflaag op laat zetten. 6. Hy is lang daar in dienst geweest. 7. Ze waren den heele dag al op stap geweest. 8. Er is weer een nieuwe wolfabriek bij gekomen in de stad. 9. Ik heb U gisteren al die pan terug gebracht. 10. Jan die voert zeker weer iets in zijn schild pa, dat heb ik al opgemerkt aan hem. 11. Voor elke gulden die U besteed krygt ge een gratis lot. 12. We hebben toen den heelen avond gezellig doorgebracht. 13. Op oesters ben ik niet erg gesteld, ik heb liever mosselen. 14. Men zegt nog wel eens dat spot ters altyd hun loon krygen. DOOR Volgem> recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5