Sic si Buitenlandsch Nieuws Binnenlandsch Nieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP 'ErJS s< 3RI :ee 5RA' /LAI /RIM> .r w |:es Ier n Ian c eel I /el ioge~ e có Uii |oindva Is Pc punt iaal Oir :om( an !e ii r g l™* rr hau: |t Hi< larte dijkc ang< >nze loec flej. Vaal TEF Le Ad traa ER dj A •ïieu 5. Wijziging van de begrooting 1937. Daar in verband met de verwerking van de nadeelige saldi der voormalige gemeenten Nieuwkuijk en Hedikhuizen in de begrooting 1937 deze ook een na- deelig saldo aanwijst, hebben Ged. Sta ten bericht gestuurd, dat dit nadeelig saldo kan opgeheven worden door een subsidie van den dienst 1938. Deze subsidie kan echter alleen ver leend worden wanneer het vergun ningsrecht en de hondenbelasting wor den verhoogd. Aldus wordt besloten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van de hondenbelasting. In verband met punt 5 wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. De hondenbelasting zal nu dus we derom verhoogd worden tot op 5. Tot nu toe was de hondenbelasting 2.50. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot herziening van de verordening op de heffing van het vergunningsrecht. Ook hier moet in verband met de be- grootingswijziging 1937 tot verhooging worden overgegaan. B. en W. stellen voor om hier even als bij de hondenbelasting tot een ver hooging van 2.50 te besluiten. Het vergunningsrecht zal nu dus voortaan 12.50 per 50.— huur waarde bedragen. De Voorzitter zegt dat de café-hou ders toch geen nadeel van deze ver hooging zullen ondervinden, daar alle café's beneden het minimum van 40 blijven. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. hierna goedgekeurd. 8. Voorstel van Burg. en Weth betreffende voorziening in de genees kundige armenzorg voor wijk Nieuw kuijk. De Voorzitter zeg-t dat van Dr Weijers een schrijven is binnengeko men, waarin deze aandringt op verhoo ging van het tegestane bedrag voor de overname van de armenpraktijk te Nieuwkuijk. Spr. zegt dat aan Dr. Weijers des tijds een verhooging van 100 voor deze overname was verleend, in dit schrijven dringt Dr. Weijers er op aan dit bedrag te brengen op 150.' De heer v. Wagenberg is van mee ning dat men in deze kwestie Dr. Weij ers eenigszins tegemoet moet komen. Spr. vindt een verhooging van slechts 100.— ook wel wat weinig en zegt dat Dr. v. Seters voor dezelfde wijk ook 150.extra kreeg. Nadat het verzoek van Dr. Weijers in stemming was gebracht, bleek het met 6 tegen 4 stemmen te zijn aange nomen. Tegen stemden de heeren Willigers, v. Sprang, Dobbelsteen en Verschure. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter hierna de openbare ver gadering. idv )la< is e eg ;ru I ie J ie ;t. be DE FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN VAN FRANKRIJK. Woensdagochtend half vijf heeft de Fransche Kamer het wetsontwerp tot verleening van de meest uitgebreide finantieele volmachten aan het gou- vernement-Chautemps aanvaard met 380 tegen 228 stemmen, na debatten, die niet alleen een hel licht hebben geworpen op Frankrijks benarde budgetaire en monetaire positie, maar ook op een gegeven oogenblik geken merkt werden door heftige incidenten tusschen de communisten en de rech terzijde. De l'inancieele Senaatscommissie 'heeft de wet reeds aangenomen met 20 tegen 3 stemmen en 12 onthoudin gen. Na een betrekkelijk kort debat beeft ook de Senaat Woensdagavond met 107 tegen 82 stemmen en een veertig tal onthoudingen op zijn beurt het vol- machtenontwerp ongewijzigd aange nomen, zoodat de regeering thans bij decreet de verschillende maatregelen, vervat in haar financieel herstelplan, ten uitvoer kan leggen. LANDBOUWPACHTWET IN DE VEREENIGDE STATEN AANGENOMEN. Het Huis van Afgevaardigden heeft Woensdagavond de landbouwpacht- wet, het belangrijkste onderdeel van president Roosevelt's landhervor mjngsprogramma, aangenomen. Roosevelt beoogt met deze wet zoo veel mogelijk boeren, in het bijzonder kleinen boeren, de mogelijkheid tot een onafhankelijk bestaan te openen. Drie millioen boeren, die hun land slechts in pacht bezaten, zullen tot zelfstandige boeren worden gemaakt. Met dit project is een bedrag van 135 millioen dollar gemoeid, ten deele om den aankoop van bepaalde stukken land door de regeering mogelijk te maken. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. Uit Duitschland blijven de droefste berichten toestroomen over de vervol ging der christelijke kerken. In de laatste weken zijn het vooral de be dienaren der Belijdende Kerk, welke daarvan slachtoffers worden. Deze bedienaren hebben voor zoover zij nog niet gevangen waren genomen Zondag in hun overvolle kerken nog eens nadrukkelijk tegen de vervolging geprotesteerd. Ds. Niemöller heeft daarbij meegedeeld, dat in de afge- loopen week 15 gestapo-agenten de Frederik Wilhelmkerk waren binnen- gedronen en daar 6 mannen en 7 vrouwen hadden gearresteerd. In een andere, door Ds. Niemöller genoemde kerk, kon voorloopig geen dienst meer worden gehouden, omdat de bedie nende predikant met 47 geloovigen dier parochie gevangen waren gezet Ds. NIEMÖLLER IN ARREST. Ds. Niemöller is Donderdag gear resteerd. Ds. Niemöller, ex-duikbootcom mandant in den wereldoorlog, was één der leiders van de Duitsche be- lijdeniskerk. Het „D.N.B." geeft van de arresta tie van ds. Niemöller de volgende mo tiveering: „Ds. Niemöller heeft sinds langen tijd bij godsdienstoefeningen en in ge wone spreekbeurten ophitsende rede voeringen gehouden, leidende per soonlijkheden van den staat en de be weging in een kwaad daglicht gesteld en onware beweringen over maatre gelen van den staat gelanceerd, om de bevolking in onrust te brengen. Insgelijks heeft hij tot verzet tegen staatswetten en verordeningen aange spoord. Zijn uiteenzettingen behoorden tot den vasten inhoud der buitenlandsche anti-Duitsche pers. Ds. Niemöller is de meest bekende en meest populaire leider der belij dende kerk. WORDT NON-INTERVENTIE OPGEGEVEN? Naar van gezaghebbende zijde ver luidt, heeft de Britsche regeering de finitief besloten, de geheele politiek van niet-inmenging in Spanje op te geven, ingeval Duitschland en Italië morgen in de zitting van de non interventie-commissie het Fransch Britsche plan tot voortzetting van de controle der Spaansche kusten door Fransche en Engelsche oorlogssche pen van de hand zouden wijzen. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat Engeland morgen een laatste poging zal doen, om Duitsch land en Italië tot aanneming van het FranschBritsche voorstel te bewe gen. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. Eindelijk heeft Lewis de nederlaag geleden in een grootsch opgezette sta kingsactie. Deze betrof de arbeiders in de uitgebreide Amerikaansche staalindustrie. De staking, welke het „stalen fi'ont'" van 'Lewis vakbond- actie werd geheeten, heeft vier weken geduurd, maar is thans radicaal aan het verloopen. Zoo goed als alle fa brieken hebben haar poorten her opend en de arbeiders keeren bij tienduizenden terug naar de werk plaatsen. Ook een ploeg van 1300 arbeiders, die deel uitmaken van de 2000 staal- bewerkers, die als eersten te John stown in staking gingen, zijn even eens weer aan het werk gegaan. De nationale garde beschermde hen tegen de eventueele aanvallen van de zijde der stakersposten, die zich ech ter niet voordeden. Men verwacht groote gevolgen van de nederlaag van Lewis en hoopt op een terugkeer van stabiele toestanden in het Amerikaasche bedrijfsleven. ERNSTIGE WRIJVING TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND Het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft den gezant te Moskou opgedragen krachtig te pro testeeren tegen de bezetting der Amoer eilanden Bolisjio en Sennoefa door Sovjet-troepen. Japan verlangt de on middellijke ontruiming der beide eilan den. Verscheiden Japansche bladen be spreken de bezetting op heftigen toon. „Indien de Sovjets de eilanden, die deel uitmaken van Mandsjoekwo, niet vrij willig ontruimen, blijft er geen ander middel over dan geweld", betoogen sommige organen. In dit verband doen reeds geruchten de ronde, volgens wel ke Japansch-Mandsjoekwosche troe pen zich concentreeren in de nabijheid van Constantinofski, met de bedoeling, zoo zegt men, desnoods de eilanden te heroveren. Reeds repressailles? Japansche troepen hebben ten Zui den van het in de Amoer, de grensri vier tusschen Siberië en Mandsjoekwo, gelegen eilandje Sennoefa, een Russi sche kanonneerboot tot zinken ge bracht. DE SPAANSCHE BURGER OORLOG. De rechtschen rukken op. De soldaten van generaal Davila hebben Valmaseda bezet, een stadje ten Zuidwesten van Bilbao, dat het eerstvolgende doel was van het natio nalistische offensief in Noord-Spanje na den val van Bilbao. De Basken en Asturiërs deden nog een laatste poging om de rechtschen voor de stad op te houden. In een ge vecht dat twee uur duurde, werden de republikeinen echter bloedig afgesla gen. De regeeringsaanhangers verloren tweehonderd dooden. Aan het Jarama-front bij Madrid is alles kalm verloopen. Men acht in het Madrileensche kamp de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de rechtschen na het mislukken van hun pogingen der laatste dagen om een zwakke plek te vinden in de linksche verdediging, hun offensief voor het oogenblik hebben geschorst. De nationalisten hebben aan het Huesca-front het initiatief genomen tot den aanval, waarbij het hun is gelukt eenige linksche loopgraven te bezetten en den tegenstander aanzienlijke ver liezen toe te brengen. De militaire rechtbank te Lerida heeft vier vliegers van de republikein- sche luchtmacht ter dood veroordeeld in verband met de wijdvertakte spion- nenorganisatie, die kortgeleden in het republikeinsche Spanje werd ontdekt. In drie groepen rukt Davila's leger op. In drie groepen dringt het leger van generaal Davila langzaam "op in de richting van Santander. Het Noorderleger zet zijn opmarsch in de provincie Biscaye voort. Het heeft de heuvels langs den spoorweg in het mijngebied bezet. Ten Westen van den Helada-heuvel heeft de vijand een ver- geefschen aanval ondernomen. Om 12.30 uur Dinsdagmiddag zijn de nationalistische troepen Valmaseda binnengerukt, waar zij een vijandelijke compagnie krijgsgevangen maakte. Verder in westelijke richting opruk kend hebben zij El Sagubal, San Mi guel, Anoncia, Portelo, Antullano, La Navera en La Garbea bezet. In dezen sector namen zij 500 man gevangen. RAADSHEER IN DEN HOOGEN RAAD. De Hooge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer aangebo den de volgende lijst van aanbeveling van zes candidaten voor de vacature- dr. W. A. van Woudenberg Hamstra: 1. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur-generaal der belastingen te 's.-Gravenhage; 2. dr. F. J. A. Hijink, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. 3. dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het ge rechtshof te Amsterdam; 4. dr. G. van der Flier, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem; 5. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam; 6. jhr. dr. A. K. C. de Brauw, ad vocaat en procureur, te 's-Gravenhage. PRIJZEN VARKENS VOOR BACONBEREIDING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de prijzen voor de met ingang van gisteren aan de Nederlandsche vee houderij centrale te leveren varkens bestemd voor baconbereiding zijn ver hoogd met 2 cent per kg. geslacht ge wicht. NIEUWE CONTINGENTEE- RINGS-OVEREENKOMST. De nieuwe Nederlandsch-Belgische overeenkomst inzake contingenteerin- gen, welke die van 6 Mei 1936 moet vervangen, is te Luik onderteekend. Het nieuwe accoord is in zijn groote lijnen identiek met de vorige overeen komst, met dit verschil alleen, dat en kele verruimingen in de handelsuitwis selingen voorzien zijn. Zoo zal b.v. Ne derland voortaan een grooter hoeveel heid zout, beenderlijm, verschillende textielartikelen, fietsbanden en meer schoenen naar België mogen uitvoeren. Eier-uitvoer Het geldcontingent van den uit voer van eieren naar Duitschland is voor de maand Juli 50 pet. hooger dan over de afgeloopen maand. Bovendien heeft een vrij belangrijke toezegging plaats gahad voor leve ring van eieren in koelhuis verpak king aan de Reichsstelle für Eier e Berlijn. In de week van 22—29 Juni zijn lier te lande voor uitvoer toege- aten 18.339.400 eieren en wel 17.303.660 kippen- en 1.035.740 een deneieren. Hiervan gingen naar Duitschland 7.413.720 kippen- en 576.500 eendeneieren,naar Engeland 9.117.120 kippen, en 459.240 eenden eieren en naar andere landen 772.820 kippeneieren. Eerste werkkamp voor Jonge Middenstanders geopend. Maandagmiddag is het eerste werkkamp voor jonge middenstan ders te Ginneken geopend. Ongeveer 30 jongelui nemen hier aan deel. Bij de plechtige opening van dit kamp waren o.m, aanwezig de zeereerw. rector L. Beune, ver- bondsmoderator van de K.J. M.V., de zeereerw. heer J. van Campen, directeur van het mannelijk jeugd werk in het bisdom Breda, tevens geestelijk leider van dit kamp en de ïeer C. Kloppenborg, nationaal secretaris van de K.J. M.V. In een hartelijke toespraak ver- welkomde de heer Kloppenborg de aanwezige jongelui. Met het hijschen van de kampvlag en het uitspreken van den groet der jongeren was dit kamp officieel geopend. Later in den avond sprak rector Beune over het jeugd-katholicisme in dezen modernen tijd. Het kamp zal tot 10 Juli duren. De Jamboree te Vogelenzang. Naar wij vernemen is het aantal padvinders uit alle deelen der we reld, die aan de Jamboree teVoge. lenzang zullen deelnemen, gestegen tot 28.000. Het Jamboree-comité heeft thans de verdere toelating moeten stopzetten, daar men anders geen voldoende accommodatie zou kunnen bieden. In verband met de buitengewone belangstelling in de padvinderswe- reld voor de Jamboree heeft men nog onderdak geschapen voor eenige duizenden deelnemers, hoewel oor spronkelijk besloten was de 25.000 niet te overschrijden. Thans kunnen evenwel geen verdere inschrijvingen worden aanvaard. Het moet voorts vrijwel zeker worden geacht, dat H.M. de Konin gin de openingsplechtigheid op 31 Juli zal willen verrichten, waarna een défilé van de 28.000 padvinders zal volgen. Vanavond te omstreeks zeven uur worden op het vliegveld Schiphol verwacht de commandant van de vliegafdeeling der Poolsche verken ners Derengowski en de adjudant- hootdverkenner Nebelski. Deze Pool sche padvinderleiders zullen aan komen met een vliegtuig, dat door de Poolsche Aeroclub te hunner beschikking is gesteld en dat door den heer Derengowski zal worden bestuurd. Zij zullen besprekingen voeren met de leiders der Jamboree. Prins Bernhard eere- en rechtsridder der Johanniter-orde. Naar wij vernemen, zal Prins Bernhard hedenmiddag op den rid derdag van de commanderij Neder land van de Johanniter-orde op kasteel Doorwerth, geïnstalleerd worden tot eere- en rechtsridder. Volksdansen voor het Prinselijk Paar. Woensdagochtend om 11 uur heeft de Alte Schwalenberger Trachten- gruppe, welke in ons land vertoeft, voor het Prinselijk paar volksdansen uitgevoerd. De Prinses en de Prins in gezelschap van Prinses Armgard hadden op het bordes van het paleis Soestdijk plaats genomen. De groep welke uit 20 paren be stond, gekleed in hun fleurige lands- kleedij, marcheerden op onder het spelen van »in der Lunenburger heide«.marsch, waarna een volks dans, genaamd mazurka kadöge uitgevoerd werd. Noodtoestand in het slagersbedrijf. Het bestuur van den Nederland- schen slagershond heeft in verband met den noodtoestand in het sla gersbedrijf tot den minister van Economische Zaken het dringend verzoek gericht, het bedrijf voor en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. verderen ondergang te behoeden, door de lasten op dit bedrijf druk kende te verminderen, en wel door de tien procent crisisheffing op rund- en kalfsvleesch af te schaffen, de crisisheffing op gesmolten vette verlagen, gelijk die ook voor de boter is verminderd. Verder dringt het bestuur er bij den minister op aan, te willen bevorderen, dat het tekort aan slachtvee, hetwelk zich reeds maan den lang demonstreert, worde be streden door de teeltbeperking af te schaffen of althans de mestver- gunningen voor ossen en kalveren belangrijk te verruimen. Doel en werkwijze R.K Blinden zorgvereenigingen Onder bovenstaande titel heeft de voorzitter der R.K. Noord-Brabant- sche Blindenzorgvereeniging St. Antonius van Padua», Drs. C. P. A. van Eek uit Roosendaal, Zater dagavond 26 Juni van 7.15 tot 7.35 uur een lezing gehouden voor den K.R O. Microfoon. De R.K. Blindenzorgvereenigingen behartigen, zooals onze lezers wel licht weten, de belangen van de thuiswerkende blinden van de blinden, die niet in de Blinden instituten verblijven. Uiteraard is het, vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, zeer moeilijk voldoende geldmid delen bijeen te krijgen, t)m de verzorging dezer blinden zoo goed mogelijk te doen functioneeren. De R K. Noord-Brabantsche Blin denzorgvereeniging »St Antonius van Padua» ontvangt van het Pro. vinciaal Bestuur een subsidie van f500 's jaars. Verschillende gemeen ten in de Provincie schenken een kleine bijdrage. Dit getal wordt echter steeds minder, Voor het overige moet de Blinden, zorgvereeniging het hoofdzakelijk hebben van particuliere liefdadigheid van het houden van speldjesdagen, propagandadagen, èn van de verkoop van de door de blinden vervaardigde gebruiksartikelen. Het getal blinden, dat jaarlijks bij de R. K. Blindenzorgvereenigingen komt aankloppen, beweegt zich ieder jaar in een stijgende lijn. Hiermede gaat de stijging der middelen gepaard, zoodat de positie der vereeniging steeds moeilijker wordt, wanneer geen buitengewone middelen worden gevonden, waaruit de steeds stijgende onkosten bestre den kunnen worden. Nog altijd blijken zeer velen te meenen dat alle blinden zich in de Blinden.Instituten bevinden. Ondanks het voeren van regel matige propaganda schijnt men niet te kunnen begrijpen, dat er nog een zeer groot aantal blinden over de geheele provincie verspreid leeft, die voor zichzelf en voor hunne gezinnen door regelmatigen arbeid in de noodige behoeften voorzien. De Blindenzorgvereenigingen ver schaffen de blinden arbeid. Zij kunnen dit echter alléén dan blijven doen, wanneer R.K Neder, land begrijpt, dat de thuiswerkende blinden niet vergeten mogen wor den, en dat zij alleszins verdienen gesteund te worden. Momenteel is er door de R.K. Noord-Brabantsche en Limburgsche Blindenzorgvereenigingen gezamen lijk een verloting opgezet ten bate van de blinden, die onder deze vereenigingen ressorteeren. Deze verloting möet een succes worden! Zij moet tevens worden een groot- sche propaganda-actie voor het werk van de R.K. Blindenzorgvereenigin gen, een werk, dat nog steeds niet die bekendheid en die waardeering geniet, dat het inderdaad verdient. Het Bestuur der R.K. Noord. Brabantsche Blindenzorgvereeni ging »St. Antonius van Padua« be. staat uit: Drs. C. P. A. v. Eek, Roosendaal, Voorzitter. Mej. M. Hulsman, Den Bosch, Secretaresse. G. J. van Boekei, Grave-Velp, Penningmeester. 5 M E. se S" Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. E» II.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6