Ons Lager Onderwijs. Plaatselijke Berichten Origineele Weckglazen Ster Inmaakglazen H.deBont-v.Hulten Heerenkleeding naar maat KERMISPROGRAMMA THEATER MUSIS SACRUM, - Zaterdag 3 Juli 1937. No. 54 De Echo van het Zuiden. Derde Blad. Voor de inmaak hebben wij in voorraad: onder volle garantie* WECKT OP EEN DEMON, DIT GEEFT EEN GROOTE BESPARIN6. Fa. ANTON HOLTGREFE K e r m i s-Ad vertentie, van ll. Onze gemeente telt tien scholen voor gewoon lager onderwijs, waarvan vier icholen voor jongens, drie voor meis- es, drie voor jongens en meisjes. De Openbare en Christelijke scholen heb ben jongens en meisjes in alle klassen, ie St. Antoniusschool is voor meisjes Destemd en neemt daarnaast alleen de ongens uit die parochie aan, welke het ïerste leerjaar volgen. Vanaf het twee- ie leerjaar gaan de jongens uit die pa rochie naar de school van de Eerw. Broeders, die, om practische redenen, ïun A-klassen bestemmen voor de jon gens uit de Parochie van St. Jan, de B- classen voor die van de St. Antonius- >arochie. Het totaal aantal leerlingen op al leze scholen samen bedroeg op 31 Dec. 1936 1646, n.l. 842 jongens en 104 meisjes. 87J^ van deze kinderen :ijn katholiek. Bij de volkstelling van 930 bleek 84J^ van onze gehele >evolking tot de Katholieke Kerk te be- ïoren, waaruit blijkt, dat ook hier on- ler de Katholieken meer jeugdige per- ionen worden aangetroffen dan onder le niet-Katholieken, een omstandigheid /an grote sociale betekenis. De grootste scholen zijn in de oude gemeente Waalwijk: de St. Antonius school met 264, de Broederschool A net 245, de Zusterschool St. Theresia net 237 en de Broedersschool B met !13 leerlingen. Ook de scholen in v.m. Baardwijk zijn flink bezet: 157 leerlin gen op de Meisjes-, 153 op de Jongens- ichool. Dan volgen de Openbare en de Christelijke school met elk 103 en ein- lelijk de Kath. scholen in v.m. Besoijen net 92 op de Jongens- en 79 op de Meisjesschool. De grootste klassen hebben de Zus- ers van de St. Theresia en de St. An- oniusschool met resp. gemiddeld 47 en 14 leerlingen per klas, terwijl bij de £ustersschool van v.m. Besoijen, de Openbare en de Christelijke scholen ilechts 26 leerlingen per leerkracht ko nen, kwekelingen medegerekend. Voor verreweg de meeste kinderen is ager onderwijs 't enige onderricht dat ij genieten. Ook in dit opzicht bestaan :r echter tussen de afzonderlijke scho en grote verschillen. Ondergetekende ïeeft uit het hem ten dienste staand tatistisch materiaal de bestemming na- [egaan van 539 jongens en 528 meis- es, die in de laatste 12 jaren de scho en in onze gemeente verlaten hebben. Deheel volledig is het onderzoek nog liet kunnen zijn, maar het aantal is iroot genoeg om toevalligheidsfactoren lit te schakelen. Er blijkt uit, dat nog veel te weinig neisjes voortgezet onderwijs genieten, naar dat juist de laatste jaren 't aantal ituderende meisjes sterk toeneemt. Van le 528 meisjes waren slechts 15 be- temd voor het middelbaar onderwijs, >0 gingen naar een ulo-school, 4 naar en kweekschool voor onderwijzeres- en. Nu is het volstrekt niet nodig of elfs gewenst, dat de meerderheid van le meisjes moeten gaan studeren, maar ve kunnen zonder vrees van tegen- praak getuigen, dat vele ouders in inze gemeente het gemis voelen van :en Kath. school voor ulo of middel laar onderwijs. Niet ieder is in staat, :ijn dochters op een of ander internaat e plaatsen, nog daargelaten, of het venselijk is voor vele meisjes om de land met de huiselijke kring te ver slappen. De meeste studerende meisjes komen van de St. Theresia-school. Van de Openbare en de Christelijke scholen gaan 25 tot 35 van de meisjes ver der studeren. Verreweg de meeste meisjes gaan naar de fabriek of in de huishouding, van de bovenbedoelde 528 gingen 197 meisjes een betrekking zoeken in de fabriek, 187 gingen in de huishouding. In werkelijkheid is de invloed van de fabriek nog groter, want verschillende meisjes gaan na school eerst een paar jaar in de huishouding, alvorens zij gaan „verdienen". Naar verhouding le vert de Christelijke school de minste meisjes voor de fabriek, de Zusters- scholen, vooral de St. Antoniusschool, de meeste. We kunnen hieraan de wens toevoegen, dat goed geregeld huishoud- onderwijs de nadelen van de fabriek zoveel mogelijk in de toekomst moge ondervangen. Van de jongens van onze gemeente gaan weliswaar ook de meeste direct in de praktijk, hetzij fabriek of ambacht (van de 559 resp. 204 en 153), maar een betrekkelijk groot aantal volgt Middelbaar Onderwijs (103), 54 volg den Uitgebreid Lager Onderwijs, 45 jongens gingen naar een inrichting voor Nijverheidsonderwijs. Avondonderwijs volgden het laatste jaar 33 van de 80 leerlingen, die onmiddellijk na de lagere school een ambacht, beroep of betrek king gekozen hebben. Voor de jongens zijn in onze gemeente de studie-moge lijkheden vrij wat beter dan voor de meisjes, waarmede we niet willen zeg gen, dat er nog niet meer zou kunnen worden gedaan om Waalwijk tot cul tureel centrum van de Langstraat te maken. Ik denk hier speciaal aan uit breiding van het Middelbaar en het Nijverheidsonderwijs. Zulks kan ech ter alleen geschieden in samenwerking met omliggende gemeenten. Het Lager Onderwijs in onze ge meente kreeg in 1936 een uitbreiding van bijzondere aard, welke van grote sociale betekenis is. We bedoelen de oprichting van een school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs, welke thans reeds door 43 leerlingen wordt bezocht, v/aarvan 30 uit de gemeente Waalwijk. Het Schoolbestuur had gerekend op 2% van het totaal aantal schoolgaande kin deren in Waalwijk en is dus in dat op zicht niet teleurgesteld. Het aantal leer lingen uit de buitengemeenten is echter nog niet groot genoeg en bedraagt lang geen 2 van de schoolgaande jeugd in die plaatsen. De Nuts U.L.O. School te Waalwijk werd op 31 December 1936 bezocht door 74 leerlingen, 46 jongens en 28 meisjes. 7 Leerlingen van het 4e studie jaar kregen diploma A, 2 diploma B. Onze gemeente is op onderwijsgebied werkelijk niet ten achter bij andere plaatsen van ongeveer hetzelfde aantal inwoners. Er is ruimschoots gelegen heid voldoend lager onderwijs te vol gen, de scholen zijn gedeeltelijk nog nieuw en alle in goede toestand en goed onderhouden. De wensen, welke de Commissie van Toezicht wel eens bij het Gemeentebestuur naar voren heeft gebracht, zijn altijd ingewilligd. We hopen, dat de bloei van ons La ger Onderwijs onze gemeente zowel op stoffelijk als geestelijk gebied moge ten goede komen. G. J. DE VRIES. Geslaagd. Voor het Mulo-diploma slaagden iisteren te Breda de dames Esther n Ina de Vries alhier, die haar ipleiding genoten in 't Pensionaat e Dongen. DE AANBIEDING VAN 'T GESCHENK VAN WAALWIJKS BELANG AAN DE GEMEENTE. In ons vorig nuinjnr hebben wij een ober verslag gegeven van de aanbie- ling van 't mooie geschenk van Vaalwijks Belang aan het geineente- ■estuur, een stuk werk getuigend van e vakkennis van de vervaardigers, Vaalwijks raadhuis waardig. Toch wenschen wij daarop nog ens even terug te komen, omdat deze lechtigheid werkelijk van symbo- ische beteekenis is, zooals de Burge- neester terecht zeide en omdat de loorzitter van Waahvij ks Belang aarbij guide woorden sprak. Wij oen dit temeer wijl 'n belangstellend Vaalwyker daarop nog eens onze :<p.ndacht vestigde, waar deze woor- jen ook hem uit 't hart gegrepen Haren. Wij bedoelen de volgende pas age: „Deze meubels dienen niet alleen „tot aankleeding van de trouwzaal „maar ook als teeken van gemeens- „schapszin en de goede verhouding „tusschen B. en W. en Waalwijks „vBjlang." geschenk van Waalwijks Belang s> hiet de uiting van een persoon, bestuur, neen van alle honderden dU lid zija van \y b., van de ingeze- lern die bijdroegen; een werkelijk van gemeenschapszin der bur- igers en tevens een duidelijke demon stratie van de goede verhouding tus schen de gemeente, haar dagelijksch |bestuur en de vereeniging Waalwijks Belang. Uil deze goede verhouding, uil de prettige sfeer en dito samen werking, kan nog veel goeds geboren /orden voor onze plaats. Laat elk lid van W. B., elk burger van Waalwijk [leze goede verhouding, deze prettige samenwerking in 't algemeen belang steunen bij elke gelegenheid die mo gelijk is, dan ineenen wij dat wij voor onze gemeente op den goeden weg zijn en veel goeds kunnen bereiken voor de toekomst. MIDDENSTANDS- BORSTELLINGSFONDS. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat geves tigd te Waalwijk is benoemd tot Voorzitter van het ,yMiddenstands- borgstellingsfonds voor de Lang straat" gevestigd te Waalwijk, de heer J. P. P. Tielen, die deze benoeming heeft aangenomen. Tot leden van 't bestuur van dit Middenstands-borgstellingsfonds zijn voorts aangewezen door de Kamer van Koophandel de heeren: J. C. Fre- deriks, Kaatsheuvel, W. J. van Noort, Made, A. W. C. Snels, Dongen. Door den minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart: de heer J. E. Foekens, ambtenaar bij het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant: de heer Th. Roeffen, referendaris ter Provinciale griffie. Door 't Dagelijksch bestuur der ge meente Dongen: de Edelachtb. heer K. L. J. Wouters, burgemeester. Van Dussen: de heer J. J. H. Snij ders, burgemeester. Van Geertruidenberg: J. L. F. M. Bianchi, burgemeester. Van Heusden: de heer A. van Delft, gem.-secretaris. Van Loonopzand: de heer J. A. F. Mallens, burgemeester. Van Waalwijk: de heer W. P. C. Eibers, wethouder. Van Waspik: de heer P. A .Dekkers, burgemeester. Uit dit algemeen bestuur wordt nader een dagelijksch bestuur geko zen. R.K. HOOGERE BURGERSCHOOL TE WAALWIJK. Voor het toelatingsexamen tot de lste klas van de R.K. Hoogere Burger school te Waalwijk zijn geslaagd: H. Blok, M. Dekkers, G. v. Hees- .been, J. Hoffmans, J. Hombergen, C. v. Loon, W. v.d. Mee, C. Pullens, H. de Rooy, P. Scholten, J. v. Spaandonk, H. Tuerlings, N. Trommels, H. Ver boeven, A. de Vries allen te Waalwijk. J. v. Delft, J. v. Drunen, M. v. Dru ilen, M. Kog,els, C. Peters en A. IJs- seldijk te Drunen. A. v. Gelderen en .1. de Kroon te Geertruidenberg en J. Verwiel te Eethen. Herexamen: 3. Afgewezen: 1. Toegelaten tot de lste klas op be wijs van toelating tot een H.B.S. in Ned.-Indië: .1. Kemperman te Salatiga. (Ned.Indië). Als een typisch verschijnsel zouden we even willen aanhalen, dat uit eene industrieele gemeente als Kaatsheuvel, dat vroeger een groot contingent leer lingen leverde voor deze school zich de laatste 2 jaren geen enkel can- didaat heeft aangemeld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Waalwijk en het daaronder behoorende ambtsge bied werd gedurende de maand Juni 1937 ingelegd 5G060.28 en terugbe taald ƒ55220.13. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1G907. De reis zal gemaakt worden per luxe-touringcar der firma Mulders Sars alhier. De Brandweer. De 's Bossche Brandweer vereeni ging organiseert ter gelegenheid van de viering van haar 2de lustrum op 24 Juli a.s. groote brandweer- wedstrijden, waarvoor veel belang stelling bestaat. Ook de Waalwijksche Brandweer zal aan deze wedstrijden deelnemen. Om zoo goed mogelijk voor den dag te komen wordt er reeds ge ruimen tijd iederen Woensdagavond terdege geoefend en men kan er van overtuigd zijn dat zij in Den Bosch een goede indruk zal ach terlaten. Een stiekeme rijke arme! Dezer dagen werd uit onze ge meente vrouwtje v. d. A. naar een ge sticht getransporteerd, die naar ieders overtuiging in behoeftige omstandigheden had geleefd; zij werd door 't algemeen armbestuur bedeeld, had haar vaste huizen waar ze wekelijks aanklopte enz. enz. Bij onderzoek in haar woning bleek echter dat 't met haar nog Smal model van '/4 - '/a - 3/\ 1 en l'/2 liter Wijd model van '/a - 3U 1 ll/a en 2 liter. Wecken met ORIGINEELE Weckglazen geeft U de grootste zekerheid tegen springen en loslaten. Wijd model van '/a - 3U - 1 l'/a - 2 liter 12 13 15 16 17 ets. per stuk Geheel compleet met deksel en ring. Zware gegalv. en emaille Inmaakketels, Thermometers met en zonder huls, losse Glazenhouders voor ketels, diverse soorten lnmaakringen, Beugels en Veeren, Groentestampers, Aluminiumtrechters, Kersenontpitters, Groentemesjes, Kom- kommerschaafjes, Komkommertrekkers, Maatbekers enz. enz. DE BESTE KWALITEIT VOOR DE LAAGSTE PRIJS. v/h. Bierlaagh—van der Heijden „DE GROOTE IJZERHANDEL" Telefoon 72 Hoek Raadhuisplein - WAALWIJK. Coll. Contract Schoenindustie. Vanwege den R.K. Fabrieksar beiders Bond »St. Willebrordus« zijn aan de directies der N.V. Schoenfabriek v/h. fa. Erven Jac. Cloin te Dongen en Schoenfabriek F. de Wert Zn. te Hilvarenbeek ultimata gesteld om vóór 10 Juli a.s. alsnog tot het afsluitea van het collectief arbeiderscontract voor de schoenindustrie over te gaan. Mocht hieraan geen gevolg wor den gegeven dan zou 12 Juli as. het personeel in staking gaan. Het personeel omvat bij de fa. Cloin ongeveer 45 arbeiders(sters) en bij de fa. de Wert ongeveer 30. Schuttersgilde „St. Crispijn en Crispinianus". Zooals wij reeds in ons nummer van Woensdag 1.1. vermeldden heeft het Waalwijksche gild »St. Crispijn en Crispinianus« succesvol deelge nomen aan de gildefeesten te Ber- licum. Daar de uitslagen in ons blad hier en daar verkeerd waren willen we ze hieronder nogmaals geven. Door bovengenoemde vereeniging werden de navolgende prijzen be haald Eerste prijs, zilveren plaquette, aangeboden door J. L. M. Wede- meijer, notaris te Berlicum, voor de origineelste groep van alle vereenigingen, zoowel binnen en buiten den kring. Vijfde korpsprijs schietwedstrij den, zilveren medaille. Negende korpsprijs schietwed strijden, zilveren medaille. Éerste prijs, zilveren medaille, verstkomend gezelschap. Oranjever. «Oranje Boven«. Woensdagavond had in het café van den heer P. v. Cromvoirt te v.m. Baardwijk een vergadering plaats van het bestuur der Oranje- vereeniging «Oranje Boven«. De rekening 1936—1937 gaf een batig saldo aan en werd goedge keurd. De voorz., de heer C. Pullens, wenschte zich niet meer als zoo danig beschikbaar te stellen, doch na ernstige besprekingen kwam hij op zijn besluit terug. Dinsdag a.s. zullen de plannen voor 31 Aug. gereed gemaakt wor. den. Katholieke Jonge Middenstands Vereeniging. Gisterenavond maakten de leden der K. J. M. V. gezamenlijk een fiets tochtje naar de kersenboomgaarden in Meeuwen. A. R. K. A. De leden van de A.R.K.A. afdeeling Waalwijk, zullen morgen met hunne dames een uitstapje maken naar Ant werpen. niet zoo droevig gesteld was, o.m. werden gevonden een hypotheek van pl.m. f 6000 en meer andere dingen van waarde; ook kon ge constateerd worden dat zij handel dreef, b.v. fietsen kocht en verkocht op afbetaling, geld tegen goede rente uitleende enz. Iedereen die »Mieke« jaren door de straat heeft zien gaan, actief genoeg om een centje te verdienen, zal niet gedacht hebben dat daar achter nog zulk een stiekeme rijk aard stakl VOETEN VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Nu vrij van pijn Kan weer gewoon loopen. „Mijn voeten en enkels waren ver stijfd door rheumatische pijnen en ik moest 8 weken in bed blijven, niet in staat mijn voeten op den grond te zet ten. Ik dacht niet ooit weer te kunnen loopen. Toen haalde een kennis mij over een flacon Kruschen Salts te koopen. Reeds na een week voelde ik mij beter en na 3 flacons kon ik weer er moeite loopen. Dikwijls heb ik aan beterschap gewanhoopt, maar ik voel me nu gezonder en gelukkiger dan ooit te voren". Mevr. F. A. H. te W. De werking van Kruschen Salts be rust op het feit, dat de verschillende zouten, waaruit dit is samengesteld, de afvoerorganen aansporen tot een natuurlijke werking. Alle schadelijke afvalstoffen als urinezuur, wat in de meeste gevallen de oorzaak is van rheumatische pijnen, worden regelma tig verwijderd. Kruschen Salts is ver krijgbaar hij alle apothekers en er kende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. MF" Zorgt gij TIJDIG voor uwe dan garandeeren wij U keurige verzorging en ALGEMEENE verspreiding van 't Kermis nummer. DE ADMINISTRATIE. OEFENTERREIN. De leerlingen der R.K. Hoogere Bur gerschool zullen voortaan hun open luchtoefeningen houden op 't sport terrein der K.J.V. achter 't Zusters- klooster: ingang tusschen gasfabriek en van Gend Loos. KORFBALSPORT. Door het werk der gezamenlijke jeugdvereenigingen is achter het zus- tersklooster aan de Grooteslraat alhier een korfbalveld ontstaan. Iedereen die daarvoor interesse heeft kan aan deze sport deelnemen, tegen een contributie van 5 cent per week. Het is geen vereischte dat men lid is van een der jeugd-vereenigingen. Aanmelden iederen dag van 122 uur aan het K.J.V.-huis. Groote zeilwedstrijden. Op de Maas tusschen Heusden en Hedel zullen morgen groote zeil wedstrijden worden gehouden, die, gezien de kwaliteit der deelnemers en de groote deelname, een bezoek ten volle waard zijn. Aan deze zeilwedstrijden, die ge» organiseerd worden door de zeil- vereenigingen «Viking» en «Neptu- nus» uit 's-Bosch en de zeilveree- niging «Maas» uit Wijk, zullen circa 60 zeilers deelnemen. De start zal plaats hebben des voormiddags om 11 uur te Heusden en de route gaat dan naar Hedel en wederom naar Heusden terug. Waalwijksche Amerikanen weer in hun geboorteplaats. Op 't oogenblik vertoeven weer verschillende oud-Waalwijkers, die vóór lange jaren hun tenten in Amerika opsloegen, gedurende eenige maanden in hun geboorte, plaats. Hoewel zij, naar ze verklaarden, trouwe en minitieuse lezers van »de Echo« zijn en dus daaruit den groei van Waalwijk geregeld kon den volgen, stonden zij toch zeer verbaasd over de uitbreiding van onze gemeente en hare smaakvolle gebouwen, straten, pleinen enz. Er zijn er onder hen, die alvo rens hier aan te landen eerst nog een trip naar Italië en Engeland gemaakt hebben. Wij wenschen hen een prettige vacantie in hun geboorte-plaats bij hun families. H. KINDSHEID. Tot Thesaurierster van de H. Kinds heid in de parochie van O.L. Vrouw- Onbevlekt Ontvangen te v.m. Besoijen is benoemd mej. A. Verwiel, alhier. Ook verschillende Waalwijkers zullen aan deze wedstrijden deel nemen. Merkwaardige boombloei. Bij den heer J. Zeegers in de Groo testraat te v.m. Besoijen valt het merkwaardige feit te constateeren dat een perenboom thans voor de tweede maal in dit seizoen in vol len bloei staat. KERMIS IN WAALWIJK. Een avond in Wonderland. Prof. Melachini. Onder verwijzing naar achter staande advertentie willen wij thans reeds hier de aandacht van het publiek vestigen op datgene wat er in de R.K. Werkliedenvereniging op 12, 13 en 14 Juli te gebeuren staat. De alom in den lande gunstig bekende Faveur komt ons op die dagen vergasten met den wereld vermaarden illusionist en gooche laar Melachini en zijn gezelschap. Wat deze heer op het gebied van Datum Titei Hoofdrollen OnderwerpHoe 9-10 11-12 Juli ZAKEN ZIJN ZAKEN Joe E Brown Dick Foran Brown in den autohandel. Komischer en sen- sationeeler dan ooit. 12—13 Juli DE VERBODEN VRUCHT Gustav Fröhlich Maria Claudius Romence aan de Rivièra. Vroolijk, boeiend en charmant. 14-15 Juli 14-15 Juli MEISJES PEN SIONAAT STEREO FILM Angela Salloker Attila Hörbiger De nieuwste uit vinding op film gebied. De geheimen en de gevolgen van het pensionaat- leven Het witte doek krijgt dieptede beelden komen de zaal in. Aangrijpende speelfilm. Geweldig interessant en komisch 16-17-18-19 Juli ZIGEUNER- PRINSES Stan Laurel Oliver Hardy Een opera- comique als „Fra Diavolo". Een komische operette van de eerste orde. Gedurende de Kermisdagen iedere dag 2 voorstellingen te 6 en 8'/a uur. Bespreek thans reeds uw plaatsen bij de Fa. WED. TH. C. PULLES, Telefoon 116, Grootestraat 247, Waalwijk. goochelen en anti-spiritistische ex perimenten het publiek weet te bieden grenst aan het ongelooflijke, of liever grenst niet aan het onge looflijke, maar is gewoonweg onge looflijk. Wij zijn er dan ook van over tuigd dat iedereen van de daden van dezen wondermensch getuige zal willen zijn. De entree pi ijzen kunnen zeker voor niemand een bezwaar vormen. gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtin gen te bekomen over de navolgende gevonden voorwerpen Een leeren sigarenkoker, een huis sleutel, een portemonnaie met inhoud, een zwart ledereu portefeulle. F. N. MANNAERTS t Ie Tilburg is Donderdag j.l. in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer Fr. N. Mannaerts, oudschoen- industrieel, aldaar. De heer Mannaerts was een der meest geziene Tilburgers, die een lange reeks van jaren een groote rol speel de in liet openbare leven zijner vader stad. In 1902 deed hij voor de eerste maal zijn intrede in den Tilburgschen ge meenteraad en niet minder dan 25 achtereenvolgende jaren maakte hij deel uit van dit college en was onte genzeggelijk een der meest markante figuren van. Toen hij in 1927 wegens vergevorderden leeftijd zijn mandaat neerlegde bereidden hem zijn collega's uit den Raad van alle politieke scha keeringen een kostelijke hulde. Buitengewone verdiensten verwierf de heer Mannaerts zich speciaal in de functie van voorzitter der voormalige Huurcoiiimissie. Naast vele andere functies was de heer Mannaerts ook tot aan zijn dood Regent van het St. Eüsabethzieken- huis te Tilburg. In al de functies, welke hij vervulde, heeft hij een groote activiteit getoond en zich doen kennen als een uitnemend bestuurder. In 1922 eerde H.M. de Koningin zijn velerlei verdiensten door hem le be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wijziging in de contingenteering van schoeisel. In de contingenteering vari schoei sel is een belangrijke wijziging ge bracht. Voor wat betreft de regeling met de z.g.n. „Agenten in schoen werk", komt de wijziging hierop neer: Met ingang van 1 Juli komt de regeling, welke voor de agenten in schoeisel is getroffen, te vervallen en wel voor de z.g.n. Oslo—staten, benevens Duitschland, Groot—Brit tannië en de V. S. van Amerika. Een en ander geldt slechts voor de invoerbeperking 69 en 70. Voor rubberschoeisel blijft de bestaande toestand gehandhaafd. In den vervolge kan men bijzon dere toewijzingen verkrijgen, zoo luidt het schrijven aan de agenten, voor de bovengenoemde landen, waarop slechts de aantekening „Agentenconcent" geplaatst zal wor den. Orderlijsten behoeft men slechts in te zenden voor de landen, welke niet in het schrijven (aan de agenten) genoemd zijn en voor de geheele invoerbeperking Nr. 71 (rubber- schoeisel). In aansluiting op dit bericht deelen wij mede, dat reeds „The Shoe& Leather News" van 17 dezer een bericht omtrent de afschaffing der invoerbeperking voorlederen schoei sel weet te vermelden. Zij voegt er de opmerking aan toe, dat reeds geruimen tijd de handelsverhoudin gen naar Holland teleurstellend ge noemd moeten worden. De stap der Hollandsche regeering, schrijft het blad, zal ongetwijfeld leiden naar een vrijer en ruimer handels, verkeer tusschen de beide landen. Het is noodigook. De export naar de eigen over. zeesche gewesten moge bevredigend genoemd worden, die van de vreem de markten kan nog niet de bewon dering van het Engelsche vakblad wegdragen. Alois Stütz legt zijn ambt neer. Naar we in de Duitsche vakpers lezen, zal de heer Alois Stütz, di recteur der vakschool voor de schoenindustrie te Pirmasens. bin nenkort zijn ambt neerleggen om stil te gaan leven. De heer Stütz heeft deze functie 10 jaar lang bekleed en is ook in de Nederlandsche schoenindustrie geen onbekende, omdat hij voordien aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk ver bonden is geweest, vanwaar hij naar het Duitsche schoenindustrie centrum Pirmasens is gegaan om de leiding van de daar gestichte vakschool op zich te nemen, in welke functie hij eveneens zeer suc cesvol werkzaam is geweest. Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. i 3 1 0 Da I'

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9