Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE I „ROORDBRABAÜD" 10 01 Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Een onpartijdig oordeel over de houding der R.K. Staatspartij. Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers V De wensch van de H.A.-Lijn. Landbouwmaatregelen voor de toekomst. te Waalwijk* NUMMER 56. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Er is heel wat te doen geweest, vooral in de liberale bladen over de houding der U.K. Staatspartij. Die kwam natuurlijk voort uit het gevoel van spijt, dat, ondanks den steun dien men verleend had aan Dr. Colijn, deze toch moest gaan praten met de versterkte en sterkste partij En vanzelfsprekend heeft deze sterkste partij zich laten gelden, bij de kabinetsformatie, niet 't minst wat de economische politiek betreft. De verwijten van die zijde waren zoo doorzichtig, dat ze'haast geen weer.egging behoefden. Maar sterk is dat men ook buiten de katho lieke partij, haar houding in elk opzicht goedkeurt. In de Groene Amsterdammer geeft niemand minder dan prof. dr. Ir. J. Goudriaan bijzonder hoog leeraar te Delft en Rotterdam, onder-directeur van Philips hierover eene beschouwing waaraan wij 't volgende ontleenen »Men behoeft niet te betwisten, dat de premier door zijn persoon 4 pet. der kiezers meer op zijn lijst heeft doen stemmen dan overeen komt met de kracht der Anti- Revolutionnaire partij. Eveneens kan men gereedelijk toestemmen, dat de Vrijzinnig-Democratische Bond 1 5 '2 pCt. der kiezers meer op zijn lijst heeft vereenigd door de figuur van mr. Oud. Maar wat beteekenen deze 6 pCt. tegenover de 48 of 49 pCt. van het Neder- landsche volk, welke niet onder invloed van bepaalde personen, maar door de objectieve kracht der beginselen, zich gebonden voelen aan de drie rechtsche partijen? k il van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 34) Toen hij tien mijlen gereden had. was John zichzelf weer meester. Hij had nog eens alles nagegaan, wat Ni cholas tegen hem en wat hij tegen Nicholas gezegd had. Hetgeen hem aan het eind het sterkst getroffen had, was dat, waarop ook bij het be gin zijn aandacht was gevallen: niet LAnne's aandeel in de geschiedenis, maar dat van Jenny het verbazing wekkende aantal leugens, dat Jenny )gedischt had en 't gemak, waarmee hel had gedaan. Bij het begin al, Anne stapt in de xi en komt niet op tijd aan het sta- jn opdagen. Jenny wacht niet op iar. Jenny en juffrouw Jones gaan et den trein, die Anne gemist heeft, n Jenny vertelt haar vader dat Anne de stad bij vrienden blijft logeeren. aarom? Waarom in vredesnaam zei niet, dat Anne den trein gemist had? Is ze leugens over Anne was begon- m te vertellen, beteekendë dit, dat Niet het kleine bergje heen en weer waaiend stuifzand behoort den doorslag te geven, maar hetsoliede blok der vaste kiezers, dat alleen bestendigheid vermag te geven aan de politieke ontwikkeling. De vertegenwoordigers der R.K. S. P. (R.K. Staatspartij) hebben bij de kabinetsformatie een groote rol gespeeld. Dit is ook precies zpoals het behoort. De R. K.S. P. is'niet alleen de grootste en hechtst geor ganiseerde politieke partij in Ne derland, zij is te rechter zijde aan zienlijk grooler dan de beide andere partijen tezamen en bovenalzij heeft de laatste jaren een voortref felijke politiek gevoerd, die gedra gen werd door een diep verant woordelijkheidsbesef voor het wel- zijn van het geheele Nederlandsche volk. Men zegt, dat het hoofdzakelijk aan haar invloed te wijlen is, dat het kabinet een zoo groote wijziging heeft ondergaan en dat met name de vertegenwoordigers van Libera len en Vrijzinnig-democraten uit het nieuwe kabinet zijn geweerd. Maar men ziet daarbij geheel over het hoofd, dat de Katholieke Kamerlractie reeds in 1935 na het uittreden van minister Steenberghe zich van de aanpassingspolitiek heeft los gemaakt. Enkele maanden daar na werd deze breuk geaccentueerd door de vraag van minister Colijn aan den heer Aalberse of hij ver trouwen stelde in de economische politiek der regeering, waarbij deze naar eer en geweten ten antwoord moest geven, dat dit vertrouwen bij zijn fractie niet aanwezig was. De daarop gevolgde opdracht aan Mr. Aalberse tot vorming van een kabinet op de breedst mogelijke basis, is onmiddellijk afgestuit op de botte ze drommels goed wist, dat Anne niet terugkwam en ze daarvoor een reden moest opgeven. Daarna volgde stroo men van leugens en ze^ moest ze deksels goed hebben verteld ook, an ders zou deze of gene het wel gemerkt hebben. Maar niemand kwam achter de waarheid tot Jenny op haar huwe- lijkreis was en 't liegen aan juffrouw Jones moest overlaten. Het ging juf frouw Jones klaarblijkelijk niet zoo goed af als aan Jenny en Sir Anthony ontdekte, dat hem wat op den mouw was gespeld. Jenny vertelde het Nicholas van Anne een week na hun trouwen. Dat was een van de dingen, die John het meest gestoken had. Jenny had Ni cholas op de hoogte gebracht toen ze een week getrouwd waren! Dat wilde zeggen, dat ze Nicholas, evenals de anderen systimatisch had voorge logen. Ze had hem verteld .van de ziekeninrichting, dat Anne van nie mand bezoek mocht hebben en het dagelijksche bericht niet te vergeten: Die lieve Anne is vandaag veel beter, vindt je het niet heerlijk, of, O, Nicko, Anne is niets goed. Ze had hem een rad voor de oogen gedraaid hem zoet gehouden met mooie praatjes en krokodillentranen geweend, omdat Anne geen bruidsmeisje kon zijn. En toen, een week na hun huwelijk, had ze den e.uvelen moed gehad om hem kalmweg te vertellen, dat ze hem en alle anderen voor den gek had ge houden. John liet een kort, hoos lachje hoo- weigering van den heer Joekes na mens de Vrijzinnig Democratische fractie. Spreekt het dan niet vanzelf en is het niet zeer te loven, dat de Roomsch Katholieken thans de gele genheid hebben aangegrepen om zich te ontdoen van de medewei king van hen, die in schijn hun bondge nooten in het kabinet, in werkelijk heid de bewakers zijn geweest, die hen in het verleden tot machteloos heid hebben gedoemd? Dit moge een slechte belooning zijn voor de bekwaamheid en de onbaatzuchtige toewijding die de vrijzinnige ministers zonder eenigen twijfel in het verleden onder zeer moeilijke omstandigheden hebben betoond, het is een eisch van demo cratie, dat de verantwoordelijkheid voor het voeren van goede econo. mische politiek zwaarder weegt dan gevoeligheden tegenover enkele per sonen. EenpolitiekepartijalsdeRoomsch- Kalholieke, die een zoo groote en vaste plaats in het Nederlandsche c^WAALWU K VERZEKER U BIJ DE ren. Hij vroeg zich af hoe Nicholas Marr dit wel opgenomen zou hebben. En toen, heel plotseling was hij zich bewust, dat Nicholas ile zaak nooit uit dit oogpunt bekeken had. Nicholas Marr kon Anne alleen zien onder zijn eigen gezichtshoek: Anne en de schan de, die ze over haar familie had ge bracht, de aanstoot, die ze de dierbare society had gegeven. Jenny hoorde tot hen, die Anne onrecht had gedaan dat was Nicholas opvatting. Neen, het is geen seconde tot hem doorge drongen dat ze hem voorgelogen heeft. John daarentegen, zag Jenny's ver haal over Anne zooals men dingen in een mist ziet. Die mist was niet een mist van leugens. Waarom zou, in zoo'n warnet van leugens, iets waar zijn? Waarom bijvoorbeeld, zou er in Jenny's mededeelingen over hetgeen er gebeurde vóór Anne de taxi verliet meer waarheid schuilen, dan in de verklaring, die ze aan Sir Anthony gaf van Anne's wegblijven? John besloot juffrouw Jones maar meteen te gaan opzoeken. Hij zocht 't adres, dat Delia hem gegeven had, in zijn zakboekje op en prentte dat nog eens goed in zijn geheugen: juffrouw Jones woonde bij een getrouwde doch ter, Edwin Read nummer 21, Chap- ham. John vond nummer 21. Op zijn klop pen werd de deur geopend door een plompe vrouw met een vale gelaats kleur en in een helderblauwe overall gekleed. John vroeg naar juffrouw Jones en werd in den salon gelaten, INLICHTINGEN EN AANGIFTE BIJ DEN DIRECTEUR. (Zie toelichting in dit blad.) 57867 volk bekleedt, kan zich zelf van deze conservatieve politiek niet het slachtoffer maken. Het Nederland sche volk moet haar dankbaar zijn, dat zij thans aan de gevaarlijke overheersching van een conservatie ve minderheid een eind heeft weten te maken. De Holland-Amerika-Lijn laat twee nieuwe motorvrachtschepen van 10.000 ton bouwen en een vrachtpassagiersschip, deze wer ken gaan naar het buitenland, naar Deensche werven n.l. Tegen plaat sing van deze orders in Nederland gold als grootst bezwaar, dat de prijs niet in overeenstemming kon worden gebracht met den wensch van de H.A.-Lijn. De prijs van de Deensche werf is in verband met de lage loonen in den scheepsbouw daar te lande en tevens ten gevolge van de lage valuta van dien aard, dat geen Nederlandsche werf een aanbieding kon doen, die daar mee te verge lijken zou zijn. Deze geste eener groote Neder landsche scheepvaartmaatschappij zal hier te lande toch maar slecht bewondering kunnen wekken. Deze maatschappij heeft groot belang bij de welvaart in Nederland; van haar mogen dus desnoods offers worden verwacht ter bescherming van het waar witte houtjes in den haard lagen en een sombere pendule van zwart marmer naargeestig tikte. Juffrouw Jones' getrouwde doch ter was zichtbaar trotsch op haar mooie kamer. Ze wierp een zelfvol- danen blik op de twee bekleede arm stoelen met roode pluche, die tien jaar geleden uit een deftigen inboedel op 'n verkooping verzeild waren geraakt en zoo in deze nederige woning be land. Haar oogen dwaalden liefkozend naar een echt mahonie tafeltje, waar op een groot, ouderwetsch portret album met verguld slot prijkte. Toen keerde ze zich om. Wie kan ik zeggen. Sir John Waveney. Ze zweeg, blijkbaar een beetje be duusd, knikte alleen maar en liep, kennelijk niet op haar gemak, de ka mer .uit. John hoorde haar zware voe len op de trap en er bleef hem geen andere afleiding dan zijn omgeving te inspecteeren. Hij was bezig zijn blik langs het blinkend-propere, kleinburgerlijke in terieur te laten dwalen, toen juffrouw Jones met afgemeten waardigheid' binnenkwam. Ze was even blozend als haar dochter bleek was, en had een stevig gezet figuur. Ze droeg een o,u- derwetsche, zwart wollen japon met een hoogen boord. De omliggende hoe ken van het linnen kraagje dat er op bevestigd was, waren met Zwitsersch borduursel versierd. Boven aan den hals had ze een groote oud-modische broche met een randje gevlochten loonpeil tegen buitenlandsche dum ping. Deze maatschappij heeft er eveneens belang bij, dat onze re geering niet gaat knoeien met de waarde van het Nederlandsche be taalmiddel, maar zij steunt noch tans dergelijke knoeierij elders. Tenslotte: de H.A.-Lijn is met millioenen uit de publieke kas gesteund om staande te kunnen blijven in crisistijd. Mocht van haar niet worden verwacht nu het haar beter gaat dat ze op haar beurt een offer zou brengen om andere Nederlandsche crisisslacht offers staande te houden? Vetwormpjes en huiduitslag? Purol reinigt en zuivert de huid. Dezer dagen heeft de secretaris generaal van Economische Zaken en Landbouw mr. dr. A. Aan Rhijn voor den Chr. Boeren en Tuinders- bond te Haarlem een belangrijke rede gehouden, waarin te beluiste ren waren de maatregelen in de toekomst op landbouw-crisisgebied. Hij wees erop, dat, wanneer de crisismaatregelen bij gewijzigde prijsverhoudingen al kunnen wor den afgeschaft, dan toch de econo mische bemoeienis van de overheid gouddraad er om heen en in het mid den gevlochten haar. Haar overige tooi bestond uit een dikken gouden hor logeketting en kleine gouden oor knoppen. John keerde zich met een vriende lijk lachje naar haar toe, maar schrok van de eerbiedige vijandigheid in haai houding. Ze gaf hem een hand, die koud, plomp en slap aanvoelde. Hij wist niet wat hij zeggen of hoe hij be ginnen moest en nam zijn toevlucht tot een onbenullige opmerking ove» het weer zooiets als: wat 'n prach tige dag vandaag. Juffrouw Jones beaamde: Ja, mijn heer. Ze had kleine, grijze oogen en hel grijze haar, dat in een strakke, platte wrong op het achterhoofd was vastgemaakt, was in het midden keu rig gescheiden. Geen enkel haartje, dat het waagde uit den band te sprin gt Ik ben voor het week-end bij lady Marr geweest. Juffrouw Jones reageerde niet op deze mededeeling en na een pijnlijke pauze vervolgde John: U zult U wel afvragen wat het doel van mijn komst is (o, lieve deugd, dat was niet tact vol). Ik was erg verlangend om U een bezoek te brengen ik ik wilde iets met U bespreken. Juffrouw Jones herhaalde: Ja, mijn heer. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Wal«ijksrkt en Lanptraatsche ('ourant, ÏTTÏ mi NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1