m m BUITENLAND. BINNENLAND. RECHTZAKEN AKKERTJES ONDERWIJS. SPORT, 'n Barstende Hoofdpijn Marktberichten, Amerika wil zijn rol spelen in Europa. Een zware les 1 Was het een kraam of ijsco- wagentje? De doodslag te Dussen. Mishandeling. AKKER.CACHETS eist hen op voor uwe KINDEREN 1 .an: ine: m! M, '9 M de baljuw zich tegenover Ds. Leemans niet onbetuigd zal hebben gelaten en dezen eveneens een dringende lastge ving zal hebben gezonden. Hoe dit zij, zeker is het, dat den 7 Augustus 1782 tusschen het dorpsbestuur en den predikant werd overeengekomen, dat op den tweeden Woensdag in Augus tus, zijnde 21 Augustus, des namid dags om 6 uren, de eerste bidstond in de Besoijensche kerk zou worden ge houden. Eene publicatie dienaangaan de werd nog denzelfden 7 Augustus in het afficatie-bord aangeplakt en aan alle Besoijensche ingezetenen gelast alle bedrijven en vermakelijkheden gedurende dien bid- of kerktijd te doen stilstaan. Hiermede was echter de vrede te Besoijen nog niet teruggekeerd! DE A.S. RADIOBOODSCHAP VAN DEN H. VADER. -De boodschap, die de Heilige Vader a.s. Zondag bij gelegenheid van de sluiting der plechtigheden in Lisieux tot de wereld zal richten, zal door het Vaticaansche radiostation, omstreeks twaalf uur, worden uitgezonden op een golflengte van 19.84 meter. HITTEGOLF IN DE VER. STATEN. De staten in het midden-Westen der Vereenigde Staten en die, welke aan hel noordelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan zijn gelegen, worden door een hevige hittegolf geteisterd. De temperatuur bedraagt 36 a 42,5 graden Celsius. Voor zoover bekend, zijn 22 perso nen tengevolge van zonnesteek om 't leven gekomen. Te New-York heeft men gisteren de voor dit jaar hoogste temperatuur ge noteerd. ROODEN VERLIEZEN 5000 MANSCHAPPEN. Berichten inzake het door de rooden ontketend 2-daagsch offensief bij Ma drid melden,-dat hel aantal slachoffers aan roode zijde gedurende de laatste 48 uur meer dan 5000 bedraagt. De gevechten van gisteren waren feller en bloediger dan die op Dins dag. Het voornaamste object der Va- lencia-troepen was Brunete, op 32 kilometer ten Westen van Madrid ge legen en tevens Barrio de Usera, een voorstad van Madrid, in de nabijheid van Carabanchel Bajo gelegen. WEER 64 EXECUTIES IN SIBERIë. Opnieuw zijn 64 „Trotskiïsten en saboteurs", volgens een bericht in het te Chabarofsk verschijnende blad' „Ster van den Stillen Oceaan" in Si berië terechtgesteld. De terechtstellin gen in het verre Oosten der Sovjet Unie zijn hierdoor tot in totaal 217 gestegen. De bovenbedoelde 64 per sonen waren er van beschuldigd, dat zij sabotagedaden ten aanzien van de spoorwegen hadden gepleegd en in verbinding hadden gestaan met den Japanschen spionnagedienst. JAPANSCHE EN CHINEESCHE TROEPEN SLAAGS. Gistermorgen om half vijf zijn op 32 K.M. ten Westen der stad Peking hevige gevechten uitgebroken tusschen troepen. Het gevecht eindigde om half tien, nadat de Japanners de ommuur de stad nabij de Marco Polo-brug hadden gebombardeerd, waarbij aan Chineesche zijde zoowel burgers als militairen werden gedood. De havens van Peking zijn gesloten. Den volgenden avond om 7 uur zijn nieuwe gevechten ontbrand, omdat 't Chineesche garnizoen weigerde zich aan de Japanners over te geven. Er zijn ongeveer 200 dooden en ge wonden. De Japansche vloot wordt gereed gehouden. Ondertusschen zijn onder handelingen gaande tot bijlegging van het conflict. In alle politieke- en economische kringen van Europa is groote be langstelling voor de eventueelc re sultaten van de besprekingen, welke Van Zeeland in de Ver. Staten heeft gevoerd. Dadelijk na zijn aankomst in Engeland heeft Van Zeeland een onderhoud gehad met de Engelsche regeeringsleiders en vóór hij naar Brussel vertrok, heeft de Belgischa premier o.m. aan de pers verklaard: »Ik breng geen preciese voor stellen mede. Ik ben belast met mondelinge mededeelingen van den president der Vereenigde Staten. Ik ga thans de enquête, welke men mij heeft willen opdragen, voortzetten. Ik heb den zeer duidelijken indruk indruk, dat de Amerikanen bereid zijn, van nu af hun rol te gaan in de Europeesche aangelegenheden mits Europa er het zijne toe wil bijdragen Van Zeeland zeide nog dat Ame- rik is tegen de handelsbelemmerin gen als tariefmuren en contingen- teering. PRINS BERNHARD. Prins Bernhard heeft gisteren het re giment grenadiers en jagers bezocht en geïnspecteerd. Bij deze gelegenheid werd hem den eeresabel aangeboden die Koning Willem III droeg als kolo nel der grenadiers. De prins heeft zich onderworpen aan de chauffeurs-keuring van den psychotechnischen dienst der P.T.T. LANDBOUWORDENINGSWET VAN DE BAAN? De „Tijd" verneemt, dat de bespre kingen in de Centrale Commissie voor de Landbouwcrisiswet welke begin Juli hervat zouden worden om de leden in de gelegenheid te stellen, een definitief standpunt in te nemen ten aanzien van de Landbouwordeningswet geen voort gang zullen hebben. Namens den nieuw opgetreden mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- scheij ad interim, mr. M. P. L. Steen- berghe, heeft de secretaris-generaal, mr. dr. A. A. van Rhijn, aan de leden der Centrale Commissie een schrijven 'gericht, waarin hij dezen verzoekt, zich uit te spreken over de vraag of een andere bespreking van het voorontwerp in dit stadium, nu de nieuwe minister opgetreden is, wel zin heeft. De nieuwe minister zou het voorontwerp in na dere overweging moeten nemen. Negen leden der Centrale Commis sie hebben geantwoord, thans geen prijs te stellen op een verdere behande ling der zaak. Slechts twee leden wenschten de behandeling voort te zetten. Indien niet alle voorteekenen bedrie gen. is hiermede 't-voorontwerp Land bouwordeningswet voorgoed van de baan. DE GIRO-DIENST. De Postchequé- en Girodienst „boek te" van de week een heuglijken dag bij de boeking van de 300.000e rekening op Maandag j.l. Uit dit feit blijkt in welk een groote behoefte de giro voorziet het is nog geen vier jaar geleden dat de 200.000e rekeninghouder werd ingeschreven. Hoewel ons land behoort tot de lan den, welke het laatst tot de instelling van het postgiroverkeer zijn overge gaan. heeft het met 1 rekening op elke 5 a 6 gezinnen, bijna al zijn voorgan gers, waaronder Duitschland, Zwitser land en Oostenrijk, voorbijgestreefd. CONGRESSEERENDE MIDDENSTAND. Zooal niet goed, dan toch „beter dan slecht" gaat het den laatsten tijd ook onzen middenstanders. Dat kwam tot uiting op het deze week te Zwolle ge houden 34e congres van den Kon. Ned. Midd. Bond. Als goede zakenmannen verklaarde men er zich natuurlijk nog wel niet voldaan, maar getemperd te vreden. De bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schürmann constateerde, dat de woorden van Dr. Colijn, het vorige jaar aan het slot van het Delftsche congres gesproken, bewaarheid zijn, want de toestand is beter geworden, maar goed is het nog geenszins. De opleving heeft slechts in enkele takken van bedrijf plaats gehad, doch is nog lang niet algemeen. Wil het be drijfsleven weer tot volle ontplooiing komen, dan zal met energie moeten worden gewerkt om de vele belemme ringen en crisismaatregelen, welke voor normale tijden fnuikend zijn, uit den weg te ruimen, o.m. de contingen- teëringen* BANDJIR IN INDIë EISCHT EEN EN TWINTIG DODEN. Een bandjir, de zwaarste sinds men- schenheugenis, heeft in den afgeloopen nacht om één uur, volkomen onver wacht, de omgeving van Martapoera en Riamkanan geteisterd. In den kam pong Sei Alang zijn één-en-twintig menschen gedood: het kamponghoofd en zijn gezin worden vermist. Vooral de plaatsen Tambakanjar, Toedjoengmoe- rong en Bintjau hebben zwaar geleden van de geweldige watermassa. Hoe groot het aantal slachtoffers is, dat hier gevallen is, kon nog niet vastgesteld worden, daar men het geteisterde ge bied nog niet bereiken kan. Gemeld wordt echter dat tientallen woningen weggespoeld zijn, zoodat gevreesd moet worden, dat nog meer dooden te be treuren zijn. DE DERDE HERHALINGS OEFENING. Bij de wijziging van de Dienstplicht wet zijn aan den minister van Defen sie enkele bevoegdheden verleend, o.a. om de dienstplichtigen voor een derde herhalingsoefening op te roepen en deze derde of laatste herhalingsoefe ning voor het personeel, dat behoort tot de onderdeelen, die in geval van strategisch gevaar moeten opkomen, te verdeelen over twee perioden van drie dagen. Nu zijn de lichtingen van 1923 tot en met 1929, alleen voor zoover betreft de dienstplichtigen, die behooren tot de onderdeelen, die in geval van strate gisch gevaar moeten opkomen, opge roepen en wel de onder-officieren op 30 September en de manschappen op 7 October. Al degenen, die dan moeten opko men, hebben daarvoor een oproepings- kaart ontvangen. Degenen van ge noemde lichtingen, die geen kaart heb ben ontvangen, behoeven dus niet op te komen. DE NIEUWE LEGER- ORGANISATIE. Naar de N.R.Crt. verneemt, zal de toekomstige oorlogsorganisatie onzer lichte troepen gaan in de richting van een verdere mechaniseering en motori seering. In plaats van een Lichte Bri gade zal een Lichte Divisie worden op gericht, waarbij paarden geheel zullen ontbreken. Het gros dezer divisie zal uit wielrijders bestaan, waarschijnlijk twee regimenten a drie bataljons met de noodige hulpwapens. Twee batal jons motorrijders met zijspan, bewa pend met zware en lichte mitrailleurs, benevens tankbuksen zullen de zeer snelle mobiele reserve vormen. Hier aan zal waarschijnlijk een gemotori seerde afdeeling anti-tankgeschut en een bataljon op auto's worden toege voegd. Het Korps Rijdende Artillerie wordt een geheel gemotoriseerd korps. Ver der zal deel uitmaken van de Lichte Divisie een regiment pantserwagens van drie eskadrons, terwijl mede wordt overwogen een regiment lichte vecht- wagens van omstreeks 60 vechtwagens op te richten. Aan den divisietrein zou een vliegtuiggroep worden toegevoegd De lichte troepen der divisiegroepen zouden o.m. worden samengesteld uit drie compagnieën wielrijders en een es kadron pantserwagens. Alleen de lichte troepen der divisiën zouden met paarden worden uitgerust en wel bij elk der 8 divisiën een bere den eskadron huzaren. Wat de toekomstige vredesorganisa tie onzer infanterie aangaat, zal het aantal schoolcompagnieën per regiment in elk geval met één worden vermeer derd. AUTOBUS MET NEDERLANDERS AAN DE BELGISCH-FRANSCHE GRENS AANGEHOUDEN. Naar wij vernemen is aan de Bel- gisch-Fransche grens een autobus aan gehouden, waarin 27 Nederlanders ge zeten waren, op weg naar de tentoon stelling te Parijs. De inzittenden van de bus waren in het bezit van een bewijs van Neder landerschap, en meenden met dit bewijs alleen de grens te kunnen paseeren. Het bleek echter dat zij niet in het be zit waren van de z.g. legitimatiekaar- ten, die de Fransche regeering speciaal in verband met de tentoonstelling uit geeft. Naar aanleiding hiervan is het wel licht niet ondienstig er op te wijzen, dat allen, die per autobus Frankrijk binnen willen komen, niet slechts kun nen volstaan met een bewijs van Ne derlanderschap, doch dat men boven dien voorzien dient te zijn van de legi- timatiekaarten, zooals die verkrijgbaar zijn gesteld. PRODUCTIE BEGONNEN BIJ DE A.K.U. TE ARNHEM. De productie van wol uit ondermelk, het merkwaardige proces dat na een reeks van proefnemingen door de A. K. U. thans aan de praktijk zal worden getoetst, heeft vandaag een aanvang genomen en het was de minister van Économische Zaken, mr. Steenberghe, die de symbolische daad heeft verricht en door het storten van een bus on dermelk in het pompreservoir de fabri cage heeft geopend. In hooger beroep heeft terecht gestaan: H. v. E., mandenmaker te Vlijmen, door de rechtbank veroor. deeld tot 10 maanden gev. straf ter zake dat hij op 8 December 1936 te Vlijmen heeft weggenomen een of twee doozen met koffieboonen, eigendom van O. van Hest. De diefstal werd gepleegd in een transportwagen van het station te Vlijmen. Het gerechtshof heeft het vonnis bevestigd onder aftrek van voor arrest. Een principieele kwestie voor D runen. In de gemeente Drunen is het zonder vergunning verboden op particulier terrein carroussel, dans tenten of kramen te plaatsen, welke tegen of zonder betaling toegankelijk zijn voor het publiek. Wegens overtreding van deze verordening had zich voor den kantonrechter te verantwoorden, de winkelier A. V. uit Loon op Zand. Op den avond van 30 Mei had de man een ijscowagen gezet langs den weg en terwijl hij bezig was ijsco's te verkoopen, werd hij door den rijksveldwachter L. v. d. Griend uit Waalwijk bekeurd. De rijksveld wachter n 1. meende dat de ijscowa gen was omgebouwd in een kraam. De wagen op twee wielen, werd van onderen door balken en steenen gestut, zoodat hij niet kon omslaan Aan den wagen was een ijzeren kap aaangedracht, welke kap leunde op ramen. ^Een raam kon men openzetten en door deze opening werden door de man, die in den wagen stond aan het publiek ijsco's vei Kocht. Volgens zyn meening en volgens de meeuing van den burge meester, op wiens verzoek de be keuring was opgemaakt en de zaak werd vervolgu, was de wagen tegelijkertijd ook een kraam,zoouat de man daar zonder vergunning niet mocht staan. Er was ook een »geul« aan die stellage en daar kon men desge wenscht onder gaan staan, üt »de geut« nu het dwaalbegrip bracht, uan wel dat het gevaarte inderdaad op een kraam geleek, in ieder geval de politie noemde het een kraam en de ijscoman heette heteenijsco. wagen. Och, uie ambtenaren zoeken altijd wat en pogen iemand het brood uit den mond te stootenl waagde de ijsco-man, maar de kantonrechter waarschuwde hem. Maar een verdachte heelt toch 'l laatste woord 1 hield de winkelier aan. Zoover zijn we nog nietl We beginnen pas antwoordde de kan tonrechter. De ambtenaar van hel O. M. was ook van meening dat de wagen van den betrokken winkelier een kraam was. Desniettemin achtte hij den winkelier niet strafbaar, omdat zijns inziens een kraam geen inrichting is welke toegankelijk is voor het pu bliek. Het publiek komt vóór de kraam staan om te kijken of te koopen, doch gaat de kraam niet binnen. Of dus de bewuste ijscowagen al dan niet een kraam was, doet dus hier niets ter zake. De verordening is verkeerd opgesteld en op de bestaande verordening kan de man niet worden veroordeeld, omdat hij geen strafbaar feit gepleegd. Is de verordening eenmaal gewij. zigd zal het er om gaan of een dergelijke ijscowagen al dan niet een kraam is. De ambtenaar van het O. M. eischte dan ook vrijspraak. De ijsco-man mengde zich nog een paar malen in 't debat, wat echter spoedig belet werd. Niettemin verdedigde hij 't zelfde standpunt als 't O.M. en verliet triomfantelijk de rechtszaal. De kantonrechter zal over 14 dagen uitspraak doen in deze zaak. Naar men ons mededeelt zal op Donderdeg 22 Juli 1937 v.m. 10 uur voor de Arrondissements-Rechtbank te 's Bosch worden behandeld de strafzaak tegen C. R. 21 jaar koop man reizende met een woonwagen thans gedetineerd, als verdacht van doodslag gepleegd te Dussen op 18 Mei 1937. Vanwege het O. M. zijn 6 getuigen gedagvaard. Als verdediger treed op mr. Hengst te Den Bosch. T. O. uit Almkerk werd in hooger beroep ter verantwoording geroepen maar was niet verschenen. Hij had in Dussen T. van Anrooij uit De Werken ontmoet en hem zonder dat er eenige aanleiding toe was, in het gezicht geslagen. De eisch luidde f25 boete of 25 dagen hechtenis. Na den verkiezingstijd In de vacantie-zitting van den Politierechter te Breda stond Dins dag terecht de 18-jarige J. W. A. uit Kaatsheuvel voor het feit, dat hij, na alloop van een landdag meeting van deN.S.B. te Kaatsheuvel toen zich een samenscholing van personen had gevormd, weigerde zich te verwijderen op aanzegging van de rijksveldwachters, een drei gende houding aannaam en zelfs een stompende beweging maakte tegen den politieman. Het jongmensch bleef op brutalen toon verklaren, dat hij niet geslagen had, wat hem intusschen ook niet ten laste was gelegd. De Officier van Justitie, Mr. Deelen wees er op, dat het nood zakelijk is dat de menschen zich bij dergelijke gebuertenissen kalm hebben te gedragen. Door debewo ners van Kaatsheuvel is dit niet geschied. Zelfs werd een in een auto zittende dame in het gelaat gespuwd. Het blijkt dat men er kennelijk op uit was de N.S.B.-ers lastigte vallen. Sommige opgeschoten jongens hebben zich daarbij zeer vlegelachtig gearagen. Ook verdachte was een dezer jongens. Hij eischt daarom een gevangenisstraf van 1 maand. De Politierechter was ook zeer verontwaardigd over het optreden van verdachte en meende, dat hier een gevangenisstraf op zijn plaats is. Hij veroordeelde verdachte daar om tot 14 dagen gevangenis. D. v. N. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn of gevatte koul N^deriandsch Smaakloos ouwel-omhulsel OW Product 'i poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen.' Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20 cü' Volgens recept van Apotheker Dumont Reeds eenige maanden haast ligt op ons bureau een brochure ondei bovenstaande titel te wachten op bespreking. En zij is daar belangrijk genoeg voor, waar de onder-titel terecht spreekt van een ernstig wooid aan het Nederlandsche volk. In deze brochure dan wordt op duidelijke wijze geschetst den toe stand van 't lager onderwijs in ons land als gevolg van de aanpassing, de benoeming die op deze voor ons volk zoo zeer belangrijke zaak, het hartst heeft gedrukt en blijft drukken. 1 Het vlot en pakkend geschreven werkje behandelt achtereenvolgens het volksonderwijs in gevaar, te korte leerplicht, practijk van on. gunstige leerlingschalen, nadeelen der te groote klassen, werkelooze onderwijzers, dubbele domheid en de redding. Onderwerpen elkvoor zich even belangrijk maar die wij niet alle hier kunnen bespreken. Een enkele passage willen we aanhalen. »ls het niet krankzinnig, lezer? Ons volksonderwijs duurt te kort, moet minstens met een vol jaar verlengd worden; organisatorisch alleen-al, om de gaping tusschen de leerplicht- en arbeidswet weg te werken, maar ook om niet achter te raken bij de andere beschaaide naties. Maar wij laten de leerplicht on veranderd. En alsof dat nog niet erg genoeg is", hebben we de klassen vergroot, met de luneste gevolgen die we daarvan moeten verwachten. Het loopt mis met het Nederland sche volksonderwijs; de leerplicht moet langer, de klassen moeten kleiner. Er moeten meer onderwij zeressen en onderwijzers worden aangesteld. Het onderwijs bijzondei zoowel als openbaar, het schreeuwt om meer leerkrachten, meer leer krachten! En 12000 jonge menschen, goed voorbereid voor hun taak blakend van ijver om mede te werken aan de volksontwikkeling, ze staan gereed om het onderwijs uit de misère te helpen. Maar we laten ze werkeloos; we laten ze langzaam maar o zoo zeker afzakken naar lager peil, we laten ze ongeschikt voor het beroep dat hen aantiok, waaraan ze dachten, zich te mogen geven c Deze brochure die slechts 5 cent kost en uitgegeven wordt door den Bond van Ned. Onderwijzers, Heerengracht 56 en die zich richt tot het geheele Nederlandsche volk in al z'n geledigen. Omdat het hier een volksbelang geldt, moet gelezen worden door allen, omdat zooals het «Katholieke Schoolblad« schrijft, de daarin vermelde zaken lang niet genoeg bekend zijn onder het publiek«, waarmee wij volkomen instemmen. et on elzijdi j prak J. De be ;1 in ieelin nnen jgelijl r gro: Daari ■end c Om 1 'lgen n beh n, zo andel: 17 ja, Wij n on: ndele Onde Oude Zool Riem Tuig Tech Ovei Meul Sand Lede Luxe Split Kalf: Che> Ross Chrc Peau Chrc Gece Chrc Vele Pels! ulllï Repl Bind Glac Pels In d lal d in f soc tishn ieke Aan lit z ATI SGI1 ide lat brik, dc alys ijpei Ver DOI DOI 3M j. Het rij i ie, a. Pra Mo Lee Mc •Sni Va E Vo Stil leo Mc Le< Mc Sni Ca Vc Sti Be< Ko b •act Ha He Waalwijk, 9 Juli '37. Eieren4 cent. Biggen f 15.f 17.— SPRANG. S. D. O. Donderdagavond werd op het terrein van de voet balvereen iging SDO alhier een competitiewedstrijd gespeeld voor de Ze af cl. Brab. Voetbalbond tusschen de plaatselijke clubs SDO 3 en NEO 3. He was een spannende match, waarin NbUZ alles in het werk stelde om revanche te nemen voor de vorige week geleden nederlaag, wat haar echter niet gelukte. De uitslag was 32 in het voordeel van SDO. ZANDSCHEL. Zondag speelde Zandschel een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Good Luck uit Geertruidenberg. De wedstrijd werd door ZandSchel met 8—0 gewonnen. Donderdag speelde Zandschel 2 een wedstrijd voor de Zomercompetitie tegen RWB b te Waalwijk. Zandschel 2 wist een verdiende 91 zege uit het vuur te Gc Fl« Af iec St, Cc Z^ Oj Ui Be Kc Bc t M T< A: Pi zo

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6