lER- 1AKERS KERKNIEUWS BOEKBESPREKING. NIEUWS VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING RAAMSDONK. GEERTRUI0ENBER6. SPRANG—CAPELLE WASPIK. DE ZOETE LIEVE VROUWE VAN DEN BOSCH. on- liet sen gen len. nd- icht ïten wij den ider uwt eer- ;oed end aan ;aan t de aten aam ïaar hikt rok, agen cent den zers, richt volk hier ezen >oals rijft, niet het men et onderwijs aan onze school is allereerst elzijdig en bovendien zoowel theoretisch j praktisch geheel op de hoogte van den De bedoeling is dat de leerlingen zoo- >1 in de looierij- als in de schoenmakerij- ieeling, -iedere bewerking zelf technisch nnen uitvoeren en tevens zoo economisch ^gelijk leeren werken, ook wat het gebruik r grondstoffen betreft. Daartoe beschikt de school over een vol- ,end aantal leeraren en praktijkleeraren. Om het onderwijs met vrucht te kunnen ,lgen is het gewenscht, dat de leerlingen n behoorlijke algemeene ontwikkeling heb- n, zooals einddiploma M.U.L.O., 3-jarige andelsschool of H.B.S. Leeftijd minstens 16 17 jaar. Wij zullen nu de verschillende afdeelingen n ons instituut nog even in het kort he ndelen. I. LOOIERIJ. Onderwezen worden o.a. .ANTAARDIGE LOOIING: Ouderwetsche kuiplooiing (alleen theoretisch). Zoolleder. Riemenleder. Tuigleder. Technisch leder. Overleder, grauw en zwart. Meubelleder en vachetten. Sandalen- en voetballeder. Leder voor sportdoeleinden. in alle kleuren Luxe ledersoorten. Splitleder. INERALE LOOIING: Kalfs-, rund en kipsbox. Chevreaux en imitatiechevreaux. Rosschevreaux. Chroomvetleder. Peau de Suède en luxe ledersoorten. Chroomriemenleder. Gecombineerde looiing. Chroomzoolleder. Velour-splitleder. Pelslooiing. :UIN LOOIING: Reptielleder. Bindriemen. Glacé-leder en andere luxe ledersoorten. Pelslooiing. In de FINISH-AFDEELING wordt spe- ial de kleurstoffenleer uitvoerig behandeld in praktijk toegepast met alle voorkomen- soorten van kleurstoffen, dekverven en tishmaterialen, al naar gelang van de spe :ieke ledersoorten. Aan dit onderwijs in het eigenlijke looien lit zich aan het onderwijs in: ATUUR- SCHEIKUNDE, EGINSELEN LEDERBEREIDING, ide hoofdvakken, omdat ze den looier in lat stellen zijn bedrijf, grondstoffen, half- brikateri en fabrikaten te controleeren en door het Rijksproefstation uitgevoerde alysen en verstrekte adviezen beter te be- ijpen. Verder omvat het onderwijs nog: srrein ;r een de 2e ■n de Het S'EO 2 :he te deden :lukte. sl van •riend- Luck werd n. 2 een tegen wist vuur DOIERIJREKENEN. DOIERIJ-TECHNISCHE c MACHINE-KENNIS, DMINISTRATIE, CALCULATIE, enz. MACHINALE SCHOENMAKERIJ. Het onderwijs in de machinale schoenma- rij is gesplitst in twee afdeelingen: BOVEN- EN ONDERWERK, ieder een jaar duren. a. BOVENWERK-AFDEELING. Praktisch onderwijs in: Modelleeren van onderwerk-modellen. Leestenmaken. Modelleeren v.an bovenwerk-modellen. Snijden van over- en voeringleder. Vaststellen bruto en netto-voetenmaat der modellen. Voorbereiden van schachtdeelen. Stikken van de schachten, leorie over: Modelleeren van onderwerk-modellen. Leestenkennis. Modelleeren van bovenwerkmodellen. Snijderij-afdeeling. Calculatie van over- en voeringleder. Voorbereiding stikkerij. Stikkerij-afdeeling. Bedrijfsorganisatie (1ste gedeelte). Kostprijsberekening (1ste gedeelte). b. ONDERWERK-AFDEELING. •actisch onderwijs in: Handwerk (beginselen). Handzwikken en machinaal houtgepend afwerken (heeren- en jongenswerk). Mackay met rand en tusschenzool (hee ren en dameswerk met lederen hak). Mackay-Welt met rand en tusschenzool (Heerenwerk) Goodyear-Welt (Heerenwerk). Flexible (Meisjes- en kinderwerk). Ago (Dameswerk L XV hak). ieorie over: Stanzerij-afdeeling. Calculatie van zoolleder. Zwikkerij-afdeeling. Onderwerk-afdeeling. Uitpoetserij-afdeeling. Bedrijfsorganisatie (2e gedeelte). Kostprijsberekening (2e gedeelte). Bovendien ontvangen, aansluitende aan t technisch onderwijs, beide afdeelingen «g onderwijs in: Materialenkennis. Machinekennis. Teekenen. Anatomie. Prospectus wordt op aanvrage gaarne toe zonden. DE DIRECTEUR. In de Mariastad is weer de groote liefde en devotie tot de Zoete Moeder opengebloeid en heerscht er weer die aantrekkelijke sfeer, die indruk maakt op iederen vereerder van de Moeder Gods en die allen opneemt in meedoen aan de aloude ommegangen, openbare en stille plechtigheden, alles ter eere van de Zoete Lieve Vrouwe van de eigen stad. De inzet tot de negen dagen van massaal manifesteerende Mariaver- eering werd reeds Zondag ingeluid door de aloude luisterrijke processie in de Kathedrale basiliek van St. Jan, waarbij in den stoet die alle gangen vulde honderden vaandels plechtstatig meegedragen werden en als een stille getuigenis van trouw en geloof en lief de tot den Christus Eucharisticus, in monstrans onder baldekijn geheven door Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, de beteekenis aangaven van de talrijke katholieke vereenigingen van Den Bosch. Gister, 7 Juli, kerkelijk hoogfeest van de Zoete Lieve Vrouw, was de hooge geestelijkheid uit het bisdom naar de bisschopsstad gekomen om de pontifi cale H. Mis bij te wonen, gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. Diepen en waar bij de studenten van het seminarie „Beekvliet" de liturgische gezangen uitvoerde. En in den avond van dezen dag be gint de stille omgang, die negen dagen duurt. De stad draagt weer haar fees telijke bogen, voor de ramen staan weer de Lieve Vrouwkes in licht en bloe men en aan het bisschoppelijk paleis en aan de woning van den burgemeester zijn kostbare versieringen rondom Ma ria's beeltenis aangebracht. In de Lepelstraat staat weer het blanke Lieve Vrouwebeeld boven een heuvel van stralend licht en daar is op den bidweg het rustpunt waar de stil biddende Bosschenaren en pelgrims van heinde en verre bij voorkeur wat langer vertoeven. Alle standen, iedere leeftijd, de gees telijkheid uit den verren omtrek, de tal- looze organisaties met hunne banieren, de gezinnen, groepjes van kinderen en jongelieden, allen doen mee, allen zijn één in die gróóte hulde van gebed, ge zang, bloemen en afwisselende plech tigheden, die een diepen indruk maken op allen die naar Den Bosch komen om iets op te vangen van den geest van saamhoorigheid rondom de Zoete Moe der, die in de katholieke basiliek, avond aan avond, tot zelfs wanneer de kerkpoort reeds gesloten is de duizen den ziet komen, die weten dat de eeu wen door Maria's liefde voor de stad nooit minder werd en allen getroost zijn heengegaan, die met vertrouwen kwamen. Van dag tot dag zal weer het aantal pelgrims grooter worden en iedere geestelijke uit het Bossche bisdom komt naar de Zoete Moeder in haar Heilig dom waar hij priester werd. Donderdag is het de jeugd van Den Bosch, die tot Maria gekomen is om te danken voor 75 jaren onder wijs van de Eerw. Fraters der Congre gatie van O. L. Vrouwe Moeder van Barmhartigheid (Tilburg). De H. Mis werd bijgewoond door 2500 kinderen, die er treffend den dank van de stad hebben uitgezongen voor wat het onderwijs der jubileeren- de fraters aan opvoeding en cultuur aan de Bossche bevolking al die jaren heeft gebracht. De fraters zijn de uitverkorenen die het voorrecht genieten ieder jaar in den Plechtigen Openbaren Omgang het wonderbeeld van de Zoete Moeder door de straten te dragen, om straks weer de jeugd aldoor maar te leiden tot Jezus door Maria. En dan Zondag 11 Juli a.s. trekt weer de beroemde Plechtige Omgang met de uitbeelding van Maria's heer lijkheid in prachtige groepen en met een deelname van duizenden. Z. H. Exc. Mgr. Diepen gaf voor dit jaar als intentie voor dien bidstoet aan: in verband met een zeer bijzonder ju- bilé: „Bij een eeuwfeest der Broeder schap van de Zoete Lieve Vrouwe, wier vereering onze voorvaderen sterk te in het geloof, bidden Wij Haar, dat zij door Hare machtige voorspraak van Jezus verkrijge: de bekeering der god- deloozen, de volharding van hen die vervolging lijden om Jezus Naam en een vurig werkdadig geloof voor ons allen." Tusschen alle huldebetuigingen aan Maria zien we dit jaar ook deze bij zonderheid dat in 't nieuwe E.K.-Huis een tentoonstelling gehouden wordt vanwege de Openbare Leeszaal op Ka tholieken Grondslag en waarbij uit de rijke bibliotheek zijn bijeengebracht alle werken die betrekking hebben op Ma ria en van Haar spreken in kunst, let teren, legende, folklore, vereering van alle eeuwen en meer bijzonder in ons qoede Brabant. ELLENDIG DOOR RHEUMATISCHE RUGPIJN. Thans nergens meer last van. „Ongeveer 3 maanden geleden had ik vreeselijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na viermaal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik ner gens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts.' Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kru schen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt zoo doende Uw lichaam vrij van alle scha delijke afvalstoffen, waaruit rheumati sche pijnen e.d. ontstaan. Bovendien zult U zich door de gezonde, geregelde werking van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij al le apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. „Voetstappen op de trap", van Willy Corsari. N. P. Leopold's U. M. N.V.. 's-Gravenhage. Dit nieuwe boek van Willy Corsari is een echte spannende detective-ro man, die den lezer van 't begin tot het einde geboeid houdt met de vraag: „Wie doodde Sir John Judge?" Inspecteur Lund, al bekend uit ,,'t Misterie van de Mondscheinsonate", weet ook dit raadsel tot een oplossing te brengen. Elk liefhebber van een spannend de tective-verhaal kunnen we dit boek aanbevelen. Het is een interessant en amusant boek, geschreven in den pret- tigen trant van Corsari en door Leo pold's Uitgevers-Mij. keurig verzorgd. Prijs 1.75 ingen., 2.25 gebonden. „Drie Kameraden", van Erich Remarque, in 't Ne- derlandsch vertaald door Nico Rost. Van Holkema Waren- dorf N.V. Amsterdam. De schrijver Erich Maria Remarque, die zoo n groote bekendheid verwierf door „Van het Westelijk front geen nieuws", dat wel eens wordt aangege ven als 't meest gelezen boek, 't welk hij liet volgen door ..De weg terug", heeft na lang zwijgen een nieuw boek doen verschijnen, n.l.: „Drie Kamera den", waarin hij den geestelijken en maatschappelijken nood beschrijft van diezelfde jonge menschen, die door 't vuur zijn gegaan en in 't vaderland te rug. dat ze geheel veranderd vonden, zoo moeilijk een positie kunnen vinden in de burger-maatschappij, welke te leurstellingen zij alleen 't hoofd bieden door een hechten vriendschapsband tusschen de drie gewezen frontsolda ten. Zij komen in een automobielzaak, op de race-baan en dan komt liefde in 't spel, met drankgelagen en nachtelijke avonturen. Zij herstellen zich weer en ontmoeten nog heel veel belevenissen op verschillend terrein van 't leven, sluiten zich aan bij een nieuwe politie ke richting, die veel belooft, maar wei nig geeft en waarvan een hunner ten slachtoffer valt. Tal van passages komen er in van aangrijpende schoonheid, en de meest gelezen schrijver verdient ook in dezen roman om tal van visies groote waar deering. maar ook daalt hij somwijlen af tot complicaties en beschrijvingen, die het boek niet geschikt maken om in ieders handen te komen. Deze restrictie moeten wij, naast vele waardeering, beslist maken. met de fietsen bij hen was geweest, hadden gegeven, nam de politie ook dezen J. mee. Inmiddels werd het onderzoek voortgezet en al spoedig bleek, dat deze heide jongelieden, geholpen door hun broeders, den ly-jarigen N. en den 16 jarigen H. in het laatste hall|aar te Tilburg '27, te Breda '2, te Uister wijk 3 en te Goirle '2 rijwielen hadden gestolen. Als verdacht van heling werden vervolgens aangehouden NV. de J. te Gilze en P. van B. te Tilburg. Het zestal is naar Breda over gebracht. Het ondeizoek duurt nog voort, daar men vermoedt nog verschillende fietsen te kunnen achterhalen. Met het hoofd bekneld geraakt. Aan boord van het Zweedsch stoomschip »5ir Ernest Castle«, is te Rotterdam een 79-jarige Zweed- sche matroos P. C. Johansen, woon. achtig te üretesund, op het tus schendek tijdens werkzaamheden met het hoofd bekneld geraakt tusschen een onderstel v.an een daar gemonteerde hijschk.raaö zijkant van het schip. uqqux van den man werd vrijwel aigT~ kneld. Hij was op slag dood. Per politieboot is het stoffelijk overschot naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven vervoerd, van waar het naar de begraafplaats Crosswijk zou worden overgebracht. Dame te Irnsum verbrand. Door onbekende oorzaak is gis termiddag ten huize van den heer Banning, directeui der Coöperatieve Zuivelfabriek te Irnsum, een gas— apparaat in brand geraakt, ten ge volge waarvan de kleeren van me vrouw Banning, die in de keuken vertoefde, vlam vatten. Daar mevrouw Banning alleen thuis was, werd het ongeval door niemand opgemerkt. Vermoedelijk is zij direct daarop buiten bewust zijn geraakt. Het dochterije, dat van school thuiskwam, vond haar moe. der in een verschrikkelijken toestand liggen. Zij was geheel met brand wonden overdekt. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is mevrouw Banning in den loop van den avond overleden. bijeen, onder leiding van haar voorzitter den heer A. Spierings. Na opening en het lezen der notulen werden enkele ingekomen stukken behandeld. Tot algevaar— digden naar de Bondsvergadering op 12 Juli te Utrecht werden geko zen de heeren T. van Zeist en G. Gouda. Een tweetal nieuwe leden trad tot de afdeeling toe. De agenda voor de Bondsvergadering werd behandeld, waarna de verga dering met dankgebed werd geslo. ten. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje wordt a.s. Zondag lees— dienst gehouden. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart eveneens leesdienst. OCMLMPn Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Opzienbarende arrestatie van rijwieldieven te Tilburg. De politie te Tilburg is er in ge. slaagd de hand te leggen op een dievenbende, die in betrekkelijk korten tijd in Tilburg en in de omgeving niet minder dan 34 fietsen heeft gestolen. Vrijdag van de vorige week kwam de politie ter oore, dat te Diessen een nieuw Simplex-rijwiel te koop was aangeboden, hetwelk eenigen tijd geleden te Tilburg was ont vreemd. Bij het onderzoek bleek, dat te Hilvarenbeek rijwielen aan landbouwers te koop waren aange boden. De politie nam de personen, aan wie de fietsen te koop waren aan geboden, mee naar Tilburg en liet hun de foto's zien van eenige ver dachte personen. Uit een der foto's herkenden zij den jongen, die de fietsen te koop had aangeboden. Het bleek te zijn de veertienjarige H. ten B., wonende te Tilburg. Toen de politie den veei tienjarigen knaap ging arresteeren, trof zij in de woning eveneens diens 21-jai igen broeder J. ten B. aan en daar deze vrij goed beantwoordde aan het signalement, dat de landbouwers Het zoeken naar Miss Earhart kost schatten. De regeering der Vereenigde Sla- ten geeft per dag naar schatting ongeveer 250.000 dollar uit voor het zoeken naar de vermiste vliegster Amelia Earhardt. Een half dozijn oorlogsschepen, talrijke vliegtuigen en duizenden van het personeel van de Amerikaansche marine nemen aan het opsporingswerk deel. Bo vendien hebben de marine-autori teiten alle radiostations, die in het golfbereik van het vermiste vliegtuig liggen, instructie gekregen, '/4 uur dienst te doen, opdat alle draad- looze berichten van de vliegster op elk uur van den dag of nacht op. gevangen kunnen worden. Men meent nog steeds seinen op te vangen van miss Earhart, maar de hoop op redding wordt nering daar de vliegtuigen niets kunnen ontdekken. Ontploffing op boerderij. Tengevolge van het ontploffen van een stoomketel op een boerderij bij de stad Querelaro (Mexico) zijn achttien menschen om het leven gekomen. Auto tegen boom gereden. Woensdagvoormiddag is op den rijksstr.weg Breda-Etten 'n luxe auto waarin gezeten waren dhr. en mevr. v. D. uit Dordrecht geslipt en tegen een boomgereden. Beidenbekwamen ernstige verwondingen en moesten na eerste behandeling door Dr. Hoek uit Etten naar 't St Ignatius ziekenhuis te Breda worden over gebracht. Mevr. v. D. die een sche delfractuur had bekomen is aldaar in den loop van den nam ddagaan debekomen verwondingen overleden De toestand van den heer v. D.die over inwendige pijnen klaagde, was Woensdagavond bevredigend. Naar wij vernemen, was de heer v. D. gistermorgen met zijn vrouw uit Dordrecht voor een vacantiereis vertrokken. Het aantal werkloozen bij de afdeeling Capelle van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- bond bodraagt deze week 117, waar van 71 geheel werkloos en 46 ge deeltelijk werkloos zijn, hieronder zijn 100 fabrieksarbeiders en 17 transportarbeiders. In de plaatselijke steunregeling zijn 28 leden opgeno men. Het aantal werklppzen wordt bier nog steeds grooter. CAPELLE. v de Ned. Herv. gemeente te Noor 0 hoopt a.s. Zondag des dezer plaats». <;en en ^es aVonds morgens half u 'ti Ds. Cuperus. half zeven optetreuv.. r ^genoot, Unze vroegere dorp. -*md de heer G. Vos Czn is beno^ tot rijksveldwachter ter standplaats Utrecht. Bij den expediteur J. de Jong alhier heeft dezer dagen een zeug 16 biggen ter wereld gebracht, waarvan er nog 14 in leven zijn. Deze zeug heeft in vier keer niet minder dan 60 jongen geworpen. De postduivehvereeniging »De Luchtvaart« houdt a.s. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanaf Melun. Het concert, dat op Zaterdag 17 dezer des avonds op de muziek, tent over de Binnenhaven gegeven zou worden is door bijzondere omstandigheden uitgesteld tot Za terdag 24 Juli a.s. A.s. Zondag des morgens half tien hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Hoffman uit Besoijen en des namiddags 2 uur Ds. Cupe rus alhier. RAAMSDONKSVEER. Zondag treedt Ds. Oost zoowel des morgens als des middags op in de Veersche Kerk. Des morgens bediening van het H. Avondmaal. Dinsdagen Woensdag slaagde in totaal acht candidalen der Veer sche Christelijke Mulo voor het eind examen. Wel een prachtig succes, als men weet, dat er niet meer dan acht opgingen, Over een veertien dagen moeten de laatste twee examen doen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 11 Juli'37: Ned. Herv. Kerk, v.m 9.30 uur Ds. W. Bousema; n m. 2 uur Ds. Monster van Aalburg en Heesbeen. Geref. Kerk, v.m. 9 30 uur en n.m. 3 uur leesdienst. De afdeeling Sprang Capelle en Omstreken van den Ned. Chr. Werkmeestersbond kwam Donder dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in algemeene vergadering Kostelooze rijwielmerkeri. Door den ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Geer. truidenberg zal voor het aanvragen en uitreiken van kostelooze rijwiel- belastingmerken voor het belastin- jaar 1937/38 buiten de gewone kan tooruren te zijnen kantore extra zittingen worden gehouden op: Donderdagen 22 en 29 Juli 1937 n.m 6 tot 8 unr; Vrijdagen 23 en 30 Juli 1937 n.m. 6 tot 8 uur. Voor de gemeente Waspik zal namens genoemd ontvanger extra zittingen hiervoor worden gehouden in het schoollokaal achter het ge meentehuis te Waspik op Donderdag 15 Juli en Maandag 19 Juli 1937 van 6 tot 8 uur n.m. Onze stadgenooten de dames M. de Kroon en M. Mulders slaag den te Breda voor het diploma Ulo. De boekhandelaar B. viel Donderdag in zijn winkel van een trap waardoor hij met zijn arm door een ruit sloeg met het gevolg dat hij zoodanig werd gewond dat hij zich onder behandeling van dokter Jasper moest stellen. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des v. m. 6,30 en des n.m 2 uur voor te gaan de heer - Ter Louw uit GootAmers. Predikbeurten Zondag 11 Juli: Herv Kerk, alleen voorm. half tien Ds. G. Lans Jr. Bevestiging van den heer J. Dubbelman als ouderling. Uw eigen blad, wat U geeft wat ge hebben moet en voor uwe belangen opkomt. Steunt Uw eigen courant! - Slechts 10 cent ner week. - Hl 18 DOODEN.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7