Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE u REUSACHTt m FEUILLETON JOORD BRABAIID" Quod licet Jovi, non licet bovi. Geen dure schoolreisjes. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD v NAAR DUITSCH VOORBEELD. Bruin staat sportief. Melkwol. BIJ 2 PAKKEN HZ Z&n&ssulïr/ NUMMER 57. ZATERDAG 17 JULI 1937. 60c JAARGi Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Van N.S.B.-zijde is en wordt herhaaldelijk verzekerd, dat het Nederlandsche Nationaal Socialisme niets gemeen heeft met hel Duilsche. Maar telkens opnieuw valt vast te stellen, hoe deze beweging in Neder land getrouw de beginselen vanuit het naaste oosten overneemt, zoo mede de methoden van daar. In het jongste nummer van »Volk en Vaderland» wordt een pleidooi gehouden tegen het gebruik in katholieke streken van ons land van een kruisbeeld in het gemeente huis. in gemeentehuizen of welk openbaar gebouw ook, hoort een kruisbeeld niet thuis, doceert het Nederlandsch Nationaal Socialisme. Zoomin als een bijbeltekst. Vova heeft blijkbaar geen inzicht in de mate van godsdienstige ver draagzaamheid welke ons volk ken merkt, Er zal geen enkele katholiek zijn, die aanstoot neemt of zou nemen aan een bijbeltekst, welke den wand van een of ander Noord- Nederlandsch gemeentehuis mocht sieren. Integendeel. En evenmin zal het een geloovig protestant ergeren, wanneer in Brabant en Limburg de Persoon van den Zaligmaker in een openbaar gebouw wordt geëerd naar de algemeene zede van het volk, dat deze provincies bewoont. Met deze actie tegen 't kruisbeeld in eenig openbaar lokaal en straks natuurlijk consequent ook tegen het kruisbeeld langs den openbaren weg wordt weer slaafs de demonische methode van ver volging der christelijke kerken over genomen, welke de jaloersche macht hebbers in den totalitairen staat van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 35) Toen, tot John's opluchting, bood ze hem een stoel aan en ging zelf ook zitten. Maar toen ze beiden gezeten stilte. Juffrouw Jones scheen 't niet stilte. Juffrouw J Jones scheen 't niet te hinderen. Ze staarde beleefd en on willig naar den muur ter linkerzijde van John en hield de handen gevou wen in haar schoot. Met een wanhopi ge poging maakte John een eind aan het zwijgen. Ik kom bij U, omdat ik graag over mijn familie wilde spreken U hebt voor al mijn neven en nichten gezorgd, nietwaar? Voor meneer Courtney, vanaf dat hij 'n maand was, verklaarde juffrouw Jones stuursch. Ik heb Courtney tot mijn spijt niet gekend Tom wel; ik heb in zijn compagnie gediend. Juffrouw Jones klemde de lippen opeen, opende ze weer en sprakMe neer Courtney was de knapste jonge man uit het graafschap en meneer Tom was zoo knap in het leeren, dat voeren tegen allen en alles, wie of wat een macht boven of naast de hunne beteekenen Wat stelt het Nationaal Socia lisme zich voor te doen met de NSB emblemen, wanneer het baas zou zijn geworden in ons land? Beeds thans beijveren de volge lingen van deze beweging zich hoezeer ze zich ook nog in de minderheid bevinden om hun partij vlag te hijschen op kerktorens en aan de gevels van openbare gebouwen. Maar het Kruis van Christus en een bijbeltekst, deze zijn contra bande in d.n staat, welke maar dan ook alléén als het om deze din gen gaat 1 zijn »neutraliteit« moet bewaren Nederland, let op u saeck. Bovenstaande ia tijnsche woordspe ling beteekent letterlijk wat aan Jupiter (den god) geoorloofd is, is daarom nog niet aan een os geoor loofd. M.a.w. wat de een, hoog ge zeten, als hij is, mag doen, is daar, om nog niet aan een willekeurigen eenvoudigen burger toegestaan. Deze stelling is als rechtsregel na tuurlijk een onmogelijke, de oude Romeinen wilden er slechts het scheeve mee aanduiden in de levens praktijk van zekere volksleiders. Blijkens zekere mededeelingen in het orgaan van «Eenheid door De mocratie« handelt ook een zekere leider van een nieuw-Nederlandsche beweging scheef op de geschetste wijze. Het dagblad vau den bekenden niemand hem bij kon houden. Weer werden de lippen stijf op elkaar ge klemd; de blik van dë grijze scherpe oogjes rekende definitief af met iede re pretentie, die deze nie,uwe Wave- ney eventueel op het stuk van uiterlijk of hersenen zou laten gelden. Hemel-nog-an-toe! Wat een honk ijs, kreunde het in John. Maar hij ver volgde: Ik zei zooeven, dat ik U over mijn familieleden wilde spreken, maai het is in hoofdzaak mijn bedoeling over mijn nichtje Anne te praten. Ja, meneer. Het is dringend noodig, dat ik met haar in contact kom. Ja, meneer. En ik dacht, dat u mij haar adres wel zou kunnen bezorgen. Kunt ii dat? Juffrouw Jones stem daalde nog iets meer onder liet vriespunt. Neen, meneer. Juffrouw Jones, drong John, naar voren leunend. Er is mij zoo vree- selijk veel aan gelegen om mijn nicht je te vinden. Weet u waar ze is? Juffrouw Jenny ik bedoel Lady Man* is de aangewezen per soon om u dal te vertellen. Is ze dat? En gesteld dat ze hel niet weet? Lady Marr zal het zeker weten. Ze weet het niet. Ik bedoel niet dat ze zegt, dat ze het niet weet ze weet het op het oogenblik heusch niet. Juffrouw Jones week geeen duim breed. Lady Marr zal het positief zeker weten, hield ze stroef vol. Utrechtschen uitgever li A. A. Mus. sert heeft zich dezer dagen opgewon den over eenige misstanden, welke door onze typisch democratische instelling, de Rekenkamer, aan 't licht zijn gebracht. Men zal zich herinneren, dat het onder meer o- ver ingenieursder Staatsmijnen ging, die vroeger jaarlijks f 1700 kregen voor 't in hun functie gebruik ma ken van een eigen auto Door toe doen van de Rekenkamer krijgen zij thans heel wat minder. Over den ouden toestand sprak het blad van de firma Mussert schande en het schreef, dat »vadertje slaat extra surprises verstrekte buiten het ove rigens meer dan voldoende salaris«. Het weekblad van E.D.D. is nu zoo vriendelijk de firma Mussert het geheugen wat op te frisschen. In 1929 werd 't salaris van zekeren ingenieur per 17 September van f7000 op f7500 gebracht. Ook deze ambtenaar gebruikte zijn auto af en toe in overheidsdienst. Daarvoor EEN POLIS LEVENSVERZEKERING Ze weet het niet. Ze beweerde dat ze het niet wist, toen ze het inder daad wel wist, maar nu weet ze het werkelijk niet. Dat is Lady Man's zaak. John had een flauwe hoop, dat het op een andere manier mischien zou lukken. U maakt het mij niet gemakke lijk om met u te praten. Kijk eens, het is beter, dat ik het u ronduit vertel. Ik weet de heele geschiedenis. Juffrouw Jones verviel weer in stugge zwijgzaamheid en tuurde naar den muur. Eindelijk werd 't John te machtig; geprikkeld sprong hij op. Ik zeg ,u toch, dat ik de heele geschiedenis weet. Lady 'Marr heeft aan iedereen verteld, dat haar zuster in Spanje was, om na een ziekte weer heelemaal op krachten te komen. Ik geloofde het verhaal niet en vanmorgen heeft Sir Nicholas mij de waarheid medege deeld, Hij vertelde mij, dat mijn nicht je een jaar gevangenisstraf heeft on dergaan. Het duurde een oogenblik eer juf frouw Jones antwoord gaf. Toen: Het is niet aan mij hierop iets te zeggen. Haar stem klonk vast, maar de plompe, gevouwen handen trilden. Ja, zeker wel, pleitte John. Laat u die lijdelijke houding toch alstublieft varen. Ik ben bij u gekomen, omdat beginnen als .u niet een beetje ont dooit. Ten slotte hebt u voor Anne gezorgd van dat ze een aardige, kleine baby was en het is eenvoudig ondenk baar, dat u geen greintje medegevoel voor haar zoudt hebben. Ik moet tot declareerde hij over één jaar maar liefst f2400. Daarnaast declareerde deze ingenieur nog 'n paar honderd gulden voor «reis- en verblijfkos ten». Deze man toch ook met een «overigens meer dan voldoend salarisei kreeg dus nog wel wat meer dan f1500 vergoeding, pardon: «extra surprise«. Deze voortreffelijke bijdrage voor zijn schandaalcampagne zal het dagblad der Utrechtsche firma natuurlijk gretig aangrijpen. Ter nadere informatie diene dan, dat het hier den toenmaligen hoofd ingenieur bij den Waterstaat in de provincie Utrecht betreft. Zijn naam is: Anton Adriaan Mussert. B. en W. van Amersfoort hebben in een circulaire aan de hoofden der openbare lagere scholen in hun gemeente tegen het te duur maken van de schoolreisjes gewaarschuwd: de uitgaven, zoo schrijven zij, kun nen voor de ouders bezwaar ople veren, en veelal is het voor hen zeer moeilijk om hun kind zulk een uitstapje te weigeren. Een reis van een der scholen naar'Antwer- Alleen AMILDA-zonnebruincrême bevat Pigmentol dat Uw huid, óók bij geen zon, direct mooi bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 90 cl. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. pen en «Brussel is de aanleiding tot deze circulaire geweest. Deze wenk heeft ook paedagogi- sche waarde voor anderen dan hooiden van lagere scholen. Weleer waren groote reizen de belooning van veeljarige spaarzaamheid en betoonde vlijt. De huidige jeugd raakt zoetjes aan uitgekeken op de wereld, vóór ze de jeugd tot wasdom is gekomen. Er blijven haar schier geen wensch.en voor de toekomst meer over, tenzij onvervulbaar groote. En deze leggen den grondslag voor ontevreden en verbitterde stemmingen. In ons land heeft men de ver vaardiging van wol uit ondermelk ter hand genomen, wat de veeboe ren met eenige nieuwe hoop op uitkomst heelt vervuld. GRATIS mijn spijt zeggen, dat de familie dat niet schijn te bezitten. Het lijkt of het hun geen steek kan schelen, waar ze is, of ze een rooden duit rijk is, wat ze .uitvoert. Niemand verklaarde juffrouw Jones, niet een stem die beefde, maar die toch niets te kort kwam aan waar digheid, niemand kan mij verwijten, dat ik mijn plicht niet gedaan heb. Een scherp wederwoord brandde op John's lippen, maar hij slaagde er in het binnen te houden. Het was betei juffrouw Jones' opmerkingen te nc- geeren hel ijs was nu toch in ieder geval gebroken. En hij vervolgde: Ik geloof name lijk, dat ze geen penny heeft ongeveer, waar zou ze geld vandaan moeten halen. Gisteren is ze vrij gelaten, heeft 'n hotelkamer genomen en is des mid dags naar Jenny gegaan. Dus het beet je geld, dat ze kan hebben gehad, heeft ze uitgegeven. En Jenny is heestachtig tegen haar geweest cn heeft haar weggestuurd, gebroken van hartzeer. Ik heb haar gezien ze maakte een indruk of Jenny haar ver moord had. Ik ging haar achterop, maar kwam net te laat aan het sta tion. Ze is naar Londen vertrokken en niemand weet waar ze sindsdien gebleven is. In 't hotel is ze niet meer teruggekeerd. Jenny weei ook niet waar ze is en ditmaal liegt ze niet ze weet het inderdaad niet. Ik had gedacht, dat er misschien kans be stond, dat ze bij U was geweest. Is dat zoo? Juffrouw Jones staarde nu niet meer naar den muur. Ze keek John aan en schudde langzaam het hoofd. Weet U waar ze is? ging hij op overredenden, aandringenden toon door. Weet U er iets van? Is het waar wat U vertelt? hijg de de oude vrouw. En toen met een drogen snik: Dan mag de Heere haar genadig zijn, meneer. Natuurlijk vertel ik U de waar heid. Waarom zou ik er om jokken? Ik wilde maar, dat ik de waarheid uit een van jullie kon trekken! Ik hen al oie leugens, al die draaierij zoo ver schrikkelijk beu.... dat verzeker ik U. Eerst dat ze ziek is, dan dat ze op reis is; dan komt het sprookje, dat er wat aan haar verstand mankeert en ten slotte het laatste nieuws - dat ze verdwenen is. Hij lachte kwaad aardig. Verdwenen! Zonder een cent op zak. Of ze honger lijdt, of ze een dak boven haar hoofd heeft nie mand van jullie die zich er wat van aan trekt Juffrouw Jones was diep onder den indruk van zijn toorn. John was op eens geen vreemde eend in de bijt meer. Een echte Waveney, als hij zoo hoos is, was haar oordeel. Ik vraag U of U weet waar Anne is, vervolgde John ongeduldig. Weet U waar ze is? Lady Marr. Juffrouw Jones voltooide haar zin niet, toen ze de uitdrukking van John's gezicht zag. Weet U waar ze is. Neen, meneer, ik weet het niet (Wordt vervolgd). Waalwpscbe en Langstraatsche Courant, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN. y»BAS9INGSPAKl.cr A f\l rTC DCD DAlf A 1 71/a CTS. PER PAK GEEN BETER ZELFWERKEND WASCHMIDDEL DAN. Hl 41 A .11

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1