WEK DE GAL IN UW LEVER OP Binnenlanc INGEZONDEN STUKKEN. sch Nieuws. BOEKBESPREKING. SPORT de volgende fronten Aragon, Teruel Andujar, Burgos en Santander. De roode troepen hadden op drie fronten van de centrale Sierra in totaal 200,000 manschappen samengebracht. In het Zuid-Oosten waren het aan rechtsche zijde vooral de Mooren, die als razenden vochten, terwijl van Bru- nete uit twee Italiaansche colonnes in de richting van Villa Nueva della Ca nada en Segovia werden gezonden. De grootste nationalistische strijdmacht was geconcentreerd op den heuvelrug van Mosquefa. Blijkbaar had generaal Franco alle manschappen, waarover hij de be schikking had, in den strijd geworpen. De rooden verdedigden hun «tellingen tot het uiterste, doch compagnie na compagnie bestaande uit Mooren, Ita lianen en Carlisten, werd door Franco in het veld gebracht, zoodat de rooden hun stellingen tenslotte moesten prijs geven. Een groote nationale luchtmacht onder steunde de gevechten op de vijf fronten. De druk der nationalisten op het Teruelfront begon van de stad uit, doch breidde zich allengs uit tot de omringende heuvels. Een internationaal lichaam voor economische studiën? Koning Leopold van België heeft aan den minister—president van Zeeland een brief gericht waarin de Koning een beroep doet op de internationale verstandhouding en solidariteit en de oprichting voor stelt van een internationaal lichaam voor oeconomische studiën, welk lichaam een universeel permanent en onafhankelijk karakter zou moeten dragen. De Brusselsche bladen verheugen zich over den gunstigen indruk tot dusver door de publicatie van dit document in het buitenland te weeggebracht. De brief bevat immers een voor. stel en een programma. Er kan spoedig gevolg aan gegeven worden. Het voorstel is de oprichting van een oeconomisch organisme. Het programma kan samengevat wor den in de leuze door een gezon dere wereldoeconomie naar een betere levensorde«. Le Soir constateert, dat Koning Leopold met denzelfden geest is bezield, die zijn vader, wijlen Koning Albert, ten tijde van de conferentie van Ouchy den be kenden brief aan den toenmaligen minister-president Renkin ingaf en waarin hij eveneens opkwam voor het bewerken van een ruimer ruil verkeer als middel tot bevestiging van den internationalen vrede. Amelia's man geeft de hoop nog niet op De man van Amelia Earhart, George Palmer Putnam, heeft een belooning van 2000 dollar uitge loofd voor hen, die mededeelingen kunnen doen, welke meer licht brengen in de verdwijning van de vliegster en haar metgezel. Salvador treedt uit den Volkenbond De regeering van de republiek Salvador heeft besloten uit den Volkenbond te treden. De staat Salvador volgt hiermede 't voorbeeld van andere staten in Midden Amerika, n.l. Guatemala, Honduras en Nicaragua, die reeds verleden jaar hun lidmaatschap van den Volkenbond hebben opgezegd. Nationalisatie van de Duitsche ijzerindustrie Ministerpresident Göring heeft als gevolmachtigde voor 't vier jarenplan den vertegenwoordigers van ijzerproduceerende en -ver bruikende takken van nijverheid, van den ijzerhandel en het bouw bedrijf medegedeeld, dat hij een maatschappij heeft opgericht, die onder rijksleiding tot taak heeft, de ijzerertsvoorraden van den Duit- schen bodem op te sporen en te ontginnen in den voor het nationale oeconomische leven noodzakelijken omvang Verder heeft Göring een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke de tot de exploitatie toegelaten mijnbouwondernemingen vereenigd kunnen worden ter bevordering van de ontginning. De juridische vorm dezer vereeniging en de richtsnoeren voor de rechtspositie der leden worden vastgesteld door den gevolmachtigde voor het vier jarenplan. Vijfhonderd Chineezen gedood en gewond. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche troepen met medewerking hunner luchtstrijdkrachten een een heid van het negen en twintigste Ghineesche leger hebben omsingeld en vernietigd op 25 K.M. ten Oosten yan Peking. Naar gemeld wordt zouden 500 Chineezen gedood en gewond zijn, terwijl een tiental Japanneezen gedood of gewond is. De Niet-inmenging. Na een vergadering van de sub commissie der non interventie-com missie te Londen gehouden heeft men de Britsche vragenlijst aan de leden der non-interventie toege zonden. Intusschen wordt het door deze procedure moeilijker gemaakt een besluit te nemen, dat tegen de ver zending van de Britsche vragenlijst gericht is. Blijkbaar wil de Britsche regeering, terwijl zij eenerzijds alles doet om Italië ervan te doordringen, dat de bevordering van de Britsch- Italiaansche vriendschap in haar bedoeling ligt, het anderzijds Italië onmogelijk maken, de verantwoor delijkheid van zich af te schuiven voor een eventueel doen mislukken van de huidige pogingen om uit de impasse te geraken. In zijn rede van Zaterdag heeft minister Duff Cooper slechts uitge. sproken wat men in de hoogste gezaghebbendekringen der regeering thans meent. nl. dat een toenadering tot Italië gewenscht is, wanneer slechts overeenstemming omtrent de liquidatie van het Spaansche avontuur kan worden bereikt. De diplomatieke medewerker van de «Daily Telegraph« meldt zelfs, dat thansverwachtmagworden.dat Het Prinselijk jacht. Naar wij vernemen, zal het mo torjacht «Piet Hein«, dat op de Amslerdamsche werf G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam voor het Prinselijk Paar in aanbouw is, op Zaterdag 14 Augustus a.s. worden te water gelaten. Het ligt in het voornemen van H. K H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zoo mogelijk bij den stapelloop tegenwoordig te zijn. Steun aan de tongvisscherij. Uit het Landbouwcrisis-fonds wordt steun verleend aan hen, die als georganiseerden bij de Ned. Visscherij centrale zijn aangesloten en als zoodanig zijn toegelaten in de groep «eigenaars en/of gebruikers van zee- en kustvisschersvaartui gen«, tot een maximumbedrag van f 8.292.61. De steun zal bedragen f 0.0147 per kg., voor gedurende het tijdvak van 1 April 1937 tot en met 30 Juni 1937 in de aanvoerplaatsen Am sterdam, Den Helder, Rotterdam, Scheveningen, IJmuiden en Zout kamp aangevoerde tong. De steun zal niet worden uitge keerd voor tong, welke kleiner is dan 23 c.M. Kamer van Koophandel te Tilburg. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg is tot algemeen voorzitter gekozen, de heer H. A. J. Mannaerts, schoe- nenindustrieel te Tilburg als opvol ger van minister M. P. L. Steen- berghe. De heer Mannaerts is mede directeur in de N.V. Schoenfabriek J. Mannaerts. Hij is voorzitter van de R. K. Werkgeversvereenigings- kring Tilburg in het diocees den Bosch en bekleedt tevens hetpresi. dium van de r.k. vereeniging van Tilburgsche schoenfabrikanten. Voorts is hij commissaris in de centrale verkoopsorganisatie der Brabantsche baksteenfabrikanten, de N.V. Steenhandel Noord Brabant, penningmeester van de r.k. openbare leeszaal en secretaris van de Tilburg sche bouwvereeniging. Sedert 1923 is hij lid van het provinciaal bestuur (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) M. de Redacteur. Ondergeteekende vraagt U beleefd voor onderstaande eenige plaats ruimte. A.s. Vrijdagavond te half acht zal onze brandweer een demonstratie geven op de Markt. Hierbij zal ge werkt worden met het materieel van voorheen en thans. Zoowel onze motorspuit (hoewel niet van model 1937) als de oude handspuit, die door pompen wordt aangedreven, zullen «in 't vuur« komen. Daarna zal op 't terrein achter het raadhuis een herhaling worden gegeven van de opgaaf voor de wedstrijd diej.l. Zaterdag in Den Bosch werd ge houden. Onze jongste ploeg, die daaraan heeft deelgenomen en die zich op zoo kranige wijze heeft geweerd met het zware, voor ons ongebruikelijke en onbekende materieel, zal deze de Volken bondsvergadering wanneer zij over zes weken bijeenkomt, zal constateeren, dat Abessinië als onaf hankelijke souvereine staat is ver dwenen. Het Vlaamsche zangfeest. Voor de eerste maal sedert het einde van den wereldoorlog heeft het bewust strijdende Vlaanderen weer bezit kunnen nemen van de Groote Markt te Brussel en wel voor het houden van het vijfde Vlaam sche nationale zangfeest. Dit feit had na de politieke gebeurtenissen van de laatste maanden en de houding door burgemeester Max ten opzichte van het Vlaamsche element aange nomen, in het oog van de meer dan tien duizend deelnemers, welke niettegenstaande het ongunstige weer op het gestelde uur het fraaie plein geheel vulden, een symbolische be- teekenis. De Brusselsche burge meester, de striemende afkeuring indachtig, welke hem in verband met het verbieden van de Vlaamsche amnestiebetooging in het parlement te beurt viel, had ditmaal wel zijn toestemming verleend. Burgemeester Max, die zich enkele keeren vertoonde, werd op een fluitconcert onthaald. van Noord Brabant. In de Kamer van Koophandel heeft hij zitting sedert 1934, na het verscheiden van den toenmaligen voorzitter, den heer Jos. de Pont. De Wereldjamboree. Naar wordt gemeld, zal lord Baden Powell, 29 dezer omstreeks kwart over zeven te Hoek van Hol land aankomen. Naar alle waar. schijnlijkheid zal hij zich per auto via Den Haag naar Vogelenzang begeven. In Den Haag zal de chief-scout de op het Nassauplein opgestelde welpen en leden van het Neder- landsche padvindstersgilde inspec- teeren. De staf van het internationale bureau te Londen komt te zelfder tijd in Hoek van Holland aan en vertrekt met den trein van 7.36 van Hoek van Holland naar Vogelen zang, waar hij 'te 8.52 aankomt. Op 30 Juli zal prins Gustaaf Adolf van Zweden, de hoofdverkenner van de Zweedsche padvinders, met een vliegtuig op Schiphol aankomen. Hij wordt omstreeks 3.45 uur n.m. te Vogelenzang verwacht. Graaf Bernadot, de leider van het Zweed sche contingent, komt dien dag eveneens per vliegtuig op Schiphol aan en zal per auto naar Vogelen zang doorreizen, waar hij te 12.45 wordt verwacht. Het Zweedsche contingent, dat eerst een bezoek aan Parijs brengt, wordt 30 dezer te 5 uur n.m. op het station Vogelenzang verwacht Voorontwerp Landbouw- Ordeningswet. In verschillende bladen is het bericht verschenen, dat het voor ontwerp landbouwordeningswet door den minister van Economische Zaken zou zijn teruggenomen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat dit bericht in dezen vorm niet juist is. De minister heeft zijn standpunt ten aanzien van dit voorontwerp nog niet bepaald, maar aan de adviseerende instanties verzocht haar arbeid voorloopig op te schor ten, ten einde te voorkomen, dat mogelijk onnoodig werk zou worden verricht. oefening uitvoeren met eigen mate rieel. Onze brandmeesters, die mede in Den Bosch aanwezig waren, hebben met gerechtvaardigden trots het werken van hun flinke jongs brand gasten gevolgd en hun werken werd door buitenstaanders als om strijd geroemd. Dat ze desondanks niet voor een hooger rangnummer in aanmerking kwamen, vindt zijn oorzaak daarin dat omtrent de behandeling van het materieel tot heden bij deze wed strijden geen vaste normen zijn gesteld. Als illustratie moge dienen dat St. Oedenrode, die meermalen de hoogste prijzen behaalde, nu op de 13de plaats kwam te staan. Onze ploeg heeft prachtig gewerkt 1 De dienst bij de brandweer vraagt aanwezigheid van burgerzin, spor- tiviteit, kameraadschap en vaardig heid. Het ontbreken van deze eigen schappen kan door het beste mate rieel niet worden vergoed. Hier «verzoent het geld niet den arbeid. Hier is het een zich spontaan geven voor de gemeenschap, een zich geven op de meest ongelegen oogen- blikken. De alarmschei gaat, de brandweerman is paraat 1 Vraagt dan de brandweerman geen betaling? Ja, toch 1 Dit ontvangt hij in de voldoening, die elk werk geeft, dat men ten bate van een ander doet. Doch daarnaast zou ik van onze burgers willen vragen waardeering en belangstelling. Tot bijwoning van onze demon stratie en oefening noodig ik alle burgers bij deze uil. Uw aanwezigheid zal door onze brandweer als een bewijs van uw waardeering dankbaar worden aan vaard. Natuurlijk is al het brandweer personeel present. U, Mijnh. de Redacteur, hartelijk dankend. De Commandant van de Waalwijksche Brandweer H. DE HOOP. Deze opmerking worde niet opgevat als critiek op de Jury van Den Bosch. In 't algemeen zal deze zaak op de juiste plaats onder oogen moeten worden gezien. DE H. Van de Katholieke Actie,,Voor God" verscheen een nieuw vlugschrift met een suggestieve titelplaat van H. Bijvoet „Terug naar God" waarin een kort overzicht gegeven wordt van doel in richting en werkwijze der actie. Nog eens in het bijzonder wordt de nadruk gelegd op het doel der actie, welke zich tot de geheele bevolking van Nederland richt, om de Godsgedachte wederom de centrale plaats in denken en leven te verzekeren, waarbij een nadrukkelijk beroep op de eigen ge- loofsgenooten wordt gedaan, wier ver diept geloofsbesef en inniger geloofs- beleven het voornaamste uitganspunt eener werkelijke succesvolle actie „Voor God'' moet zijn. Tevens wordt de louter dienende functie der actie t.o.v. de reeds bestaan de organisaties nog eens onder de aan- dacht gebracht. Het enthousiasme heet het waarmee men overal de katholieke actie „Voor God" is tegemoet getreden, is krachtiger gebleeken dan de begeestering van het eerste oogenblik. Moge het zoo blijven VOETBALSPORT DE I.V.C.B. VERGADERDE. In het Casino in Den Bosch was de I.V.C.B. in jaarvergadering bijeen onder leiding van den heer de Grood. De oud voorzitter en tegenwoordige voorzitter van de R.K.F. woonden de vergadering bij, evenals rector Vissers. De opkomst der vcreenigingen was buitengewoon groot. Nadat de voorzittre de heer de Grood zijn openingsrede gesproken had kwam hierna het jaarverslag van den secretaris den heer Verstegen ter tafel. Naar aanleiding van dit verslag werd uit den boezem der vergadering de te leurstelling uitgesproken dat de uitslagen van 5 uur zoo vaak vervallen wegens gebrek aan zendtijd. Naar aanleiding van een gemaakte op merking over het uitbreiden der reserve- afdeelingen, deelde voorzitter mede, dat de uitbouw der reserve-af deelingen de bijzondere aandacht van het bestuur beeft. Het jaarverslag werd onder dank goed gekeurd. Financieel verslag. Uit het financieel verslag bleek dat de baten en lasten over het afgeloopen jaar. 11.275.82 bedroegen. Het saldo be droeg 2086.19. De balans vertoonde per 1 Juni 1937 'n eindcijfer van f 18.022.09. Uit het verslag der kascommissie bleek dat boeken en bescheiden volkomen in orde waren. De penningmeester werd onder dank gedechargeerd. ftestuiirsvóorstellen. Naar aanleiding van enkele bestuurs voorstellen betreffende gerechtigheid van spelers, deelde de voorzitter mede dat bet bestuur van den I.V.C.B., erkennende de onjuiste en onsportieve verhoudingen die tengevolge van de recalcitrante hou ding van het KNVB-bestuur in ons land bestaan, het voornemen heeft op de Fe deratievergadering deze aangelegenheid ter sprake te brengen en met voorstellen ter zake te komen. Rector Vissers vond het treurig dat R.K. vereenigingen zoo maar te hooi en te gras spelers uit het neutrale kamp opnemen. Spr. deed een dringend beroep op de vereenigingen om dit na te laten. Na een geanimeerde rondvraag sloot die Voorzitter deze vergadering, nadat rector Vissers hem bedankt had voor zijn uitstekende leiding. ONDERSCHEIDING. De Bondsvoorzitter van den R.K. Lim- burgschen Voetbalbond, de heer Hockel- man is door Z.H. den Paus onderschei- en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. den met het Gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice. WAALWIJK. R. W. B. RWB organiseert in de nog komende Zondagen voor de Competitie een groot nederlaag-tournooi waaraan een zes-tal sterke vereenigingen zullen deelnemen o.a. Gudok, Pazo, BW, WVO terwijl men nog met een tweetal vereenigingen in onderhandeling is. Voor deze wedstrijden zijn elf paar voetbalschoenen beschikbaar gesteld zoo dat ongetwijfeld alle deelnemende elf tallen op z'n sterkst zullen uitkomen. Zondag 1 Augustus a.s. Komt Gudok uit Tilburg op bezoek. Hierop komen wij Zaterdag nog even terug. SPRANG. N. E. O. J.l. Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal van onze voetbalvereeniging NEO voor de Zaterdagmiddag-competitie van den BVB een uitwedstrijd te Wijk tegen NOAD aldaar, en wist deze door onze club goed gespeelde match met 40 te winnen. S. D. O. Op het terrein van de voetbalvereeni ging SDO alhier, werd j.l. Zaterdagmid dag een wedstrijd gespeeld voor de com petitie van den Bral). Voetbalbond tus- schen SDO 2 en Wilhelmina uit Aalburg. Het was een spannende match, waarin frisch gespeeld werd. Onze club wist de puntjes thuis te houden. Uitslag 21 in het voordeel van SDO. Morgen, Donderdagavond, gaat SDO 2 naar Vrijh.-Capelle, alwaar een competitiewedstrijd gespeeld zal worden voor de 2e klasse BVB tusschen SDO 2 - Sparta 2 aldaar. Vorige week moest SDO 2 in Sparta haar meerdere herken nen; SDO zal nu trachten revanche te nemen, waartoe de spelers zich echter geheel zullen moeten geven. J.l. Dinsdagavond speelden de SDO- junioren te Waalwijk een wedstrijd voor de Waalwijksche Jcugdcompetitic tegen de junioren van WSC aldaar. De uitslag was hier een gelijk spel 11. WAALWIJK. DUIVENSPORT. DE EENDRACHT. Zondag 25 Juli hield de Eendracht een wedvlucht vanuit Vilvoorde. Los 8.30. Afstand 95 KM. Eerste duif 9.44.25. Laat ste duif 10.2.30. C. Witlox 1 fi 9 23 24 27 35 37 40 41, J. van Dongen 2 3 20 50, J. Kipping 4 16 32, J. Leijten 5 17 18 21, J. Schoc- mans 7, J. van Bladel 8 25, K. Broumels 10 11 34 43 44 48 49, C. Verhulst 12 42 52 53, en eerste overduif, A. van Eijck 13, Fr. van Woensel 14, Fr. Schoemans 15, -I. van Huiten 19 28 29 30 31 30 38 45 51, A. Stokwielder 20 22 33 47, Chr. van Heeswijk 39, P. Schoemans 40. Uitslag Donrdan In concours 33 duiven. Afstand 314 Kilometer. Duiven los 5.30. Eerste prijs- duif 10.30.38. Laatste duif 11.0.53. J. van Veldhoven 1 3, J. Verhagen 2, Duijvenkam 4, II. Knippels 5, A. de Pof fer 0, J. van Engelen, 7, C. Hamers 8, M. Leijtens 9 10 11. Overduif J. van Bokhoven. Wedvlucht Vilvoorde. Duiven los 8.30 afstand 90 KM. Eerste prijsduif 9.41.10. Laatste duif 9.56.40. In concours 247. A. de Peffer 1 18 53 55 78, de Ronde 2 19 20 21 20 43 72 80 81, J. Verhagen 3 23 36 41 42 73 83. A. van Hilst 4 00, v. d. Geld 5 13 14 75 77. J. van Bokhoven 0 48 57 58 00. Duijvenkam 7 32, .To v.d. Hoven 8 70. M. Leijtens 9 05 79, W. van Bokhoven 10 17 59. B. van dei» Pennen 11 22, H. Pullens 12, A. van Riel 15 10 24 25 38. C. Hamers 27 28 44 45.P. Pul lens 29 30 40 50, Jo de Wit 31 39, A. Stam 33 34 49 62. J. van Engelen 35, A. Verhoeven 37, L. Leijtens 40 47 61, P. v. d. Houdt 51, A. van Eeten 52 04 82, J. Sleenhoff 54 08 74, A. Knippels 56 09. H. v. d. Wiel 03 76, II. van Zeist 07, G. J. Schoemans 71. Overduif .T. Ver- hoofstad. CAPELLE. De postduivenvereeniging ,.De Lucht vaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwe- vaart, hield i.l. Zondag met jonge duiven een wedvlscht vanaf Vilvoorden, waarbij de eerste duif geconstateerd werd om 9.40.8 en de laatste prijswinnende duif om 9.57.17 en waarvan de uitslag de volgende is: Adr. Klootwijk 1 5 26 27, C. Rosen- brand 2 12 32, P. Nieuwenhuizen 3 10 12, P. de Roon 4, Meter 0 8 9 10, G. Treffers 7 25. Gebr. van Onzenoort 11, C. Wervers 13, J. Versteeg 14 49, J. de Jong 15, E. Haverbals 17 18 20, B. Hart man 21, Adr. Spierings 23 24, A. Blom 28, Th. van Beek 29, H. van Campen 30 31. Eerste overduif: C. Rosenbrand. Aangetoonde duivenP. de Roon, C. Wervers, J. Meter en H. van Campen. De extra prijzen, e entweetal duiven- manden, werden gewonnen door Adr. Klootwijk en C. Rosenbrand. A.s. Zondag wordt met jonge duiven een wedvlucht gehouiden vanaf Ilalle, waarvoor de deelnemende duiven Vrij- dagavond a.s. in het clublokaal worden ingekorfd. „VOOR GOD" Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de ingt wanden doen vloeien. Wanneer de galafsaheiding or, voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het b« derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raak verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wore humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet we? Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorg* voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer gehe; herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen midd; om de ga! te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apc thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2