Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN. GEERTRUIDENBERG. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. DUSSEN. KAATSHEUVEL. Doodelijk ongeluk Het eenige dochtertje van den heer S. te Hengelo kwam het hek der ouderlijke woning uitfietsen, juist op het moment dat een met twee paarden bespannen boeren wagen voorbijreed. De boerenwagen was zwaar met rogge beladen. Het meisje was niet meer in staat haar vaart te verminderen met het nood lottige gevolg, dat zij tusschen de beide paarden door onder de wagen geraakte een trap van een der ge schrokken paarden kreeg een door een der wielen overreden werd. Het kind was op slag dood. Merkwaardig is, dat de voerman die volstrekt niets had gemerkt, doorreed en door een voorbijganger op het gebeurde attent moest wor den gemaakt. Man door een trein aangereden en gedood Maandag is op de spoorbaan, na bij de spoorbrug te Bareveld, bij Wildervank, het deerlijk veminkte lijk gevonden van den 42-jarigen haringkoopman G. B. T., afkomstig uit Winschoten. Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zondagavond door den laatsten trein, die om 10 u. 10 uit Stadskanaal was vertrok- is aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kinderen achter. Auto geslipt. Gisteravond om half acht is op den Bredaschenweg onder Huiten een auto besiuurd door T. A. uit Den Bosch, geslipt en tegen een boom gei eden. De bestuurder liep en zware hersenschudding en een schedelbasisfractuur op. Zekere A., die naast hem zat, kreeg eenige verwondingen. Beiden zijn in ern. stigen toestand naar het ziekenhuis in Tilburg overgebracht. Een 14 ja rige jongen, A. v. D die ook inde auto zat kreeg slechts lichte verwon, dingen. Schooljongens te Axel in hevig gevecht. Tusschen enkele leerlingen van de openbare en bijzondere school, die elkaar wat gesard hadden, is het tot een waren veldslag gekomen. Daarbij heeft de ongeveer 12 jarige M. W. van een anderen jongen een slag met een riem op het oog ge kregen, wat een hevig bloedende wonde veroorzaakte, zoodat genees kundige hulp noodig bleek Een andere knaap werd met een klomp op het hoofd bewerkt en zoowat „knok out" geslagen. Ouderen heb ben ten slotte aan dit schooljongens gevecht een eind gemaakt. Dood gevallen. Toen de 20-jarige landbouwerszoon M. Jans te Reek, koren op een wagen wilde laden gleed hij uit en kwam te vallen. De jongeman kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij den nek brak Hij is onmiddelijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar hijspoedig na aankomst is overleden. Auto-ongeluk in België. Te Soignies in de provincie He negouwen op den straatweg naar Bergen is de auto van de heeren Wannen en Muyle uit Den Haag, tengevolge van een defect aan het stuur in botsing gekomen met een Belgischen auto. De Nederlandsche auto reed tegen een boom en kwam daarna in een sloot terecht. De twee inzittenden werden vrij zwaar, maar niet levensgevaarlijk gewond. In Duitsland aangehouden Nederlander weer vrij. Naar wordt gemeld is de heerC. G. uit Tilburg, vertegenwoordiger van de Nieuwe Tilburgsche Courant die op 11 Juli j.l. zijn vijfjarige zoon tje naar een kennis in Duitsland wilde brengen en te Duisburg werd gearresteerd wegens vermeende o- vertreding van de dieviezenbepa- lingen, na onderzoek, waaruit zijn onschuld bleek, Vrijdagavond op vrije voeten gesteld en Zaterdag te Tilburg teruggekeerd. Kano omgeslagen. Zaterdagmiddag hadden twee jon gelui, wonende te Heerlen, een kano gehuurd welke gemeerd lag aan de Maas te Maastricht. Zij wilden daar. mede, beiden nog gekleed in motor pakken de rivier afzakken Ongeveer ter hoogte van de St. Servatiusbrug te Maastricht sloeg de kano plot seling om en vielen de twee inzit tenden te water. Hulp was spoedig ter plaatse. Doch pas na een uur dreggen, konden de twee jongelui op het droge worden gebracht. On danks langdurig toegepaste kunst matige ademhaling, konden de le vensgeesten niet meer worden op gewekt. Per politiebrancard zijn de twee slachtoffers overgebracht naar het lijkenhuis van het ziekenhuis te Maastricht. De jaarlijksche kermis, welke Zaterdag j.l. is aangevangen, heeft het met het weer niet erg getroffen. Vandaar ook dat het aantd vreem delingen niet zoo groot was dan andere jaren. Voor de café's was de aanhoudende regen echter een uitkomst want alle drie de dagen waren deze zeer goed bezet. Op het kermisterrein was de drukte echter minder groot. Over het algemeen echter hebben ook de kermisexploitanten niet te klagen. Voor de kramen was er niet zoo veel te verdienen. De auto skooter, Iuchtschommel, zweefmolen en vogelpik mochten zich in een bij zondere belangstelling verheugen. De versterkte politiemacht behoefde niet handelend op te treden. Slechts Maandagavond draaide er eentje de bajus in die te veel aan bachus had geofferd en al te veel praat tegenover Justitia had. Toen hij Dinsdagmorgen ontnuchterd was en de vrijheid weer verkreeg, weigerde hij zulks. De gemeente veldwachter van O wist er echter wel raad mee en werkte hem buiten hetgeen nog niet zoo gemakkelijk ging. Naast een procesverbaal voor dronkenschap "had de arrestant tevens een bonnetje voor beleedi- ging te incasseeren. -L De heer G. de Rooij te R'veer slaagde voor het diploma Engelsche Handelscorrespondentie. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des voorm. 10 VUir voor te gaan Ds. W. F. ten Bruggenkate. Zondag j.l. had in onze parochie de districtsvergadering plaats der Jonge Wacht vereenigingen Heusden, Drunen, Vlijmen en Nieuwkuijk. Ter dezer gelegenheid werd een plechtig Lof gecelebreerd waarin bovengenoemde vereenigingen met hunne vaandels en leiders waren vertegenwoordigd. Gedurende het lof werden de jongens door kapelaan Scbakenraad, directeur der afd. Nieuwkuijk toegesproken. Na het lof had een rondgang door de ge meente plaats, waarna men naar 't speelterrein ging. Na de spelen had in het patronaatsgebouw een koffie maaltijd plaats waarbij de districts directeur kapelaan Breugelmans het woord voerde. Om half acht werd in het patronaat door de jongens aan de ouders en genoodigden een uitvoering gegeven. Een en ander had bij de aanwezigen succes, zoodat het èn voor de jongens èn de ouders een genoeglijke dag was. De harmonie besloot tot deel name aan het op 28 Augustus a.s. te houden festival in Diunen, uit. geschreven door de zangvereeniging Aldaar. OVERLIJDEN RUSTEND PASTOOR BERKELMANS. Maandagmiddag om twee uur overleed alhier in het St. Teresia- gesticht Pastoor Berkelinans, oud pastoor dezer parochie. Zacht en kalm is Zeer Eerw. overleden,tijdig voorzien van de laatste H. Sacra menten der stervenden. Z. Eerw. heeft bijna 20 jaar het Herderschap dezer parochie bekleed. Wegens ziekte heeft Z. Eerw. 1 Oc tober 11. eervol ontslag verkregen van Z.H.Exc. Mgr. A.F. Diepen. Bisschop van 's Hertogenbosch, als Pastoor van Raamsdonkveer. De Zeer Eerw. Heer Henricus Johannes Berkelmans werd geboren in Oisterwijk den 28 Januari 1862, uit een zeer achtenswaardige en daar geziene familie. Pastoor Ber- keimans is priestergewijd 26 Mei 1888 en werd benoemd tot assistent te Ooy en Persingen door Mgr. Godschalk 31 Augustus 1889. Ver volgens den 7 November 1891 tot kapelaan te Someren en 5 April 1902 tot eerste kapelaan te Erp bij Veghel. Daarna volgde zijn be- noemig tot pastoor te Luijksgestel (Belg. grens) op 28 December 1907, als opvolger van Pastoor de Graaf. Aldaar heeft pastoor Berkelmans veel meegemaakt, tijdens de eerste jaren van den oorlog, daar zijn parochie zeer dicht was gelegen aan de Belgische grens. Op 1 Juli 1917 werd Z. Eerw. benoemd tot Pastoor te Raamsdonkveer, als op volger van Mgr. van Brussel, die eervol ontslag had verkregen. In 1928 vierde Z. Eerw. alhier onder groote belangstelling zijn 40 jarig priesterfeest, totdal hij op 1 October j.l. werd opgevolgd door Pastoor Bekkers. Pastoor Berkelmans stond alhier bekend als een eenvoudig priester maar met verstand en hart op de juiste plaats. Steeds werd zijn ver standig inzicht in moeilijke proble men geroemd door zijn colega's in de buurtschap. Van een goed hart getuigen zijn vele aalmoezen die Z. Eerw. steeds mild gaf aan armen dezer parochie. Altijd was Z. Eerw. opgeruimd van karakter, ook tijdens zijn ziekte, en beminne lijk voor zijn naaste omgeving, kla gen kende Z. Eerw. niet. Naast de ze persoonlijkegaven en eigenschap pen is hij gedurende dat hij pastoor was dezer parochie, een echt herder geweest voor zijn parochianen. In alles stelde hij het grootste belang, het deed hem zoo goed, dat hij van alles op de hoogte werd gehouden. De parochianen zullen veel ver liezen aan oud pastoor Berkelmans. De plechtige uitvaart zal plaats hebben a.s. Donderdag, om 10 uur. SPRANG. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging »Troffel en Zwaard« alhier kwam j.l. Vrijdag in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter den beer C. Nieuwenhuizen. Na opening met schriftlezing en gebed en het lezen der notulen enz. werd door den heer E. Barbier een onderwerp «Gewijde Geschie denis» ingeleid over Lucas 8 49- 56, waarop een breedvoerige be spreking volgde. Besloten werd de volgende ver gadering op 19 Aug. te houden. De heer Barbier sloot de vergade ring met dankgebed. CAPELLE. Dank zij mede de gulle gastvrij heid van verschillende Heerlensche ingezetenen, ouders van leerlingen der «Nutsschool Heerlen«, hebben een 46 tal leerlingen uit de hoogste klassen der'O. L. School in de Kom vorige week onder leiding van het onderwijzend personeel een paar genoegelijke dagen in Zuid Limburg doorgebracht. Nadat zij Donderdag met een tweetal autobussen te ongeveer 12 uur in Heerlen gearriveerd waren, werd des namiddags met de bussen een tocht gemaakt door het mijn- gebied langs Schaesberg, EygeJsho- ven, Kerkrade, Spekholzerheide en Terwinselen naar Eperheide en Epen, waar een wandeling gemaakt werd door het Geuldal met een bezoek aan de Heimansgroeve. Vervolgens werd gereden naar Vaals, waar in een jeugdherberg thee werd gedronken en de kleinen onthaald werden op de bekende Limburgsche vla. Na aldus den inwendigen mensch versterkt te hebben werd de tocht voortgezet, om nog een bezoek te brengen aan het hoogste punt van Nederland, den Vaalser- berg, waar de kleinen bij het Drie landenpunt ook even voet zetten op Duitschen en op Belgischen bo dem en vanaf den hoogen uitzicht toren genoten van het schitterende uitzicht over de prachtige omgeving. Tot slot van dezen eersten dag konden de kinderen zich nog een uurtje vermaken in een speeltuin, waarna de terugreis naar Heerlen werd aanvaard, waar het gezelschap te ongeveer 8 uur arriveerde. Na een verkwikkende rust van de vermoeienissen van den eersten dag en een uitstekend onthaal in de diverse kwartieren werd Vrijdag morgen reeds vroeg de tocht voort gezet over Treebeek naar Valken burg, waar een bezoek werd ge bracht aan de Gemeentegrot en de Ruïne van Valkenburg, waarna de Keuterberg werd opgezocht, die te voet werd overgetrokken. Intusschen lieten de magen zich weer voelen en werd in het Geuldal bij de Kloostergroeve een speeltuin opge. zocht, waar het twaalf-uurtje werd gebruikt en ze zich nog een uurtje konden vermaken. Van Geulem via Wijk werd over de nieuwe Maasbrug, die tevens de Zuid Willemsvaart overbrugt, Maastricht bereikt, waar even werd vertoefd op het Vrijthof, om de duiven te voederen. Nadat in St. Pieter nog de Sl. Pietersberg was beklommen en een kijkje bij de E.N C I. labrieken was genomen, werd de terugreis aan vaard. Hoogst voldaan arriveerden de jeugdige reizigers ongeveer 10 uur, opgewacht door veleu, te dezer plaatse. Een hartelijk woord van dank aan de Heerlensche kindervrienden, die de kleinen zoo gastvrij ontvan gen en onderdak verleend hebben en aan den heer J. Q Borgwat, hoofd der «Nutsschool Heerlen«, door wiens toedoen het mogelijk is geweest een dergelijke tocht door Zuid Limburg te maken en die ge durende twee dagen een vertrouwde gids van het jeugdige reisgezelschap is geweest, alsmede aan de Capel- sche ingezetenen, die door hun milde bijdragen er mede het hunne toe hebben bijgedragen deze dagen voor de kleinen tot een paar on vergetelijke te maken, mag hier niet ontbreken. y Bij het dezer dagen gehouden examen behaalde onze dorpsgenoote Mej. Mien van der Waals het MULO diploma A. jj De korfbalvereeniging »KIOL« speelde j.l. Zaterdagavond op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart voor de Altena-compe- titie van den Dordtschen Korfbal- bond een wedstrijd tegen »G.K.C.« uit Gorinchem, welke wedstrijd in een 13-0 overwinning voor de gasten eindigde. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid« gaf j.l. Zaterdagavond op de muziektent, begunstigd door goed weer en bijgewoond door zeer veel belangstellenden een in alle op zichten geslaagd concert. Dc ver schillende nummers van het pro gramma werden onder leiding van den heer Alb. Christ op verdienste lijke wijze uitgevoerd en ieder num. meroogstteeen welverdiend applausy J.l. Zondagnamiddag kwam een jonge dame, afkomstig uit Kaatsheuvel, op de Nieuwevaart zoodanig met haar fiets te vallen, datgeneeskundige hulp noodzakelijk was. De werkloozen uit de gemeente Sprang-Capelle, die tewerkgesteld waren bij het vlasplukken in den Wieringermeerpolder, zijn, in ver band met de beëindiging van dit werk, weer in de gemeente terug gekeerd. Ten gemeentehuize zal a.s Vrijdag des morgens lluurde aan besteding plaats hebben van het jaarlijksch onderhoud der gemeen tegebouwen e.d. De heer F. X. Braun, directeur der papierfabriek alhier, reed onder Oosterhout, door 't slippen van de auto, tegen een boom op, waardoor hij en zijn zoon die ook in den wagen gezelen was, flinklichamelijk letsel bekwamen. De wagen bekwam ernstige averij. Beide inzittenden werden naar huis vervoerd, terwijl de gedeeltelijk vernielde wagen naar een garage werd opgebracht. De toestand der gewonden is niet ernstig. Waar thans ongeveer vijftig arbeiders bij 't vlasplukken werk hebben gevonden, is de werkloosheid alhier tot 't minimum gedaald. Met de afgraving van den Rommegatschen Dijk is men thans ten einde en is men met de ver harding aangevangen. De weg naar 't centrum der Langstraat is nu voor het verkeer opengesteld In de laatst gehouden leden vergadering der Pluimvee»- ereeni- ging alhier werd besloten een ten toonstelling te organiseeren op 11 en 12 December a.s. Aanbesteding. Onder architectuur van het Ingenieurs- bur. C. en G. C. Geenen te Eindhoven, had in hotel van den Assem de aanbe steding plaats voor den bouw van een heerenhuis voor rekening van den heer J. M. G. van Kemenade. Ingeschreven werd als volgt: F. Fitters, Waspik houten ramen 14.325 stalen ramen 14.675 K. Willems, Sprang houten ramen 14.073 stalen ramen 14.498 C. Kolsteren, Kaatsh. houten ramen 14.000 stalen ramen 14.200 W. Nieuwenhuizen, Sprang houten ramen 13.785 stalen ramen 14.000 Th. de Graauw, Waspik houten ramen 13.579 stalen ramen 13.934 C. Mutsaers, Loon op Z. houten ramen 13.458 stalen ramen 13.718 de Teuling, Kaatsh. houten ramen 12.980 stalen ramen 13.240 Van Tuyl, Eindhoven houten ramen 12.858 stalen ramen/ 13.018 Gebr. de Graauw, Waspik houten ramen 12.615 stalen ramen 12.975 Mol en Lekten, Raamsd. houten ramen 12.600 stalen ramen/ 12.900 v. Bommel en ten Holte, Hilvarenbeek houten ramen 12.500 stalen ramen 12.790 L. T immermans, Sprang houten ramen 11.887 stalen ramen 12.253 Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd lieden ten gemeen tehuize aanbesteed de verfwerken aan de Openbare Lagere Scholen te Loon- sc hen dijk en St. Joachimsmoer. Inge schreven werd als volgt: r c L.'dijk De Moer G. Smit, Kaatsh. 106 147 Wed. J. Mols, L. op Zand 126 J. Smit, Kaatsh. HO 175 P. Merkx, Kaatsh. 110 ƒ.160 M. Smit, Kaatsh. 114 129 Gegund Loonschendijk aan G. Smit. De Moer aan Wed J. Mols. SERIE WEDSTRIJDEN TE KAATSHEUVEL. Zondagmiddag hadden in het R K Sport- en Wandelpark te Kaatsheuvel se riewedstrijden plaats voor de jeugdaf- deelingen, uitgeschreven door de RKV I)ES. Er werd door de jongens onder veel belangstelling goed gevoetbald, doch de verhouding liep wel wat ver uiteen. De ontmoeting l'no Animo Loonopzand St. Dionisius Tilburg eindigde in een 11—0 overwinning voor Tilburg. Met de zelfde cijfers klopte St. Vincent Tilburg de Herculesploeg uit Waalwijk. Zeer spannend werd de eindwedstrijd tus schen Dionisius en Vincent. Deze twee elftallen waren aan elkaar gewaagd. De uitslag was 43 voor Dionisius, wat ech ter niet de grootere sterkte van dit elftal uitdrukt. S. Vincent was nog te vermoeid van den latsten wedstrijd om tegen het geheel frisscbe Dionisius zijn volle capa citeiten te kunnen ontplooien. Zondag komen wederom 4 ploegen tegen elkaar uit. Ongelukkig gevallen. Zondagmiddag gingen twee dames een fietstochtje maken, waarbij mej. L. door dc gladheid van den weg kwam te vallen en haar enkel brak. Per auto werd de gevallene naar het Ziekenhuis te Waal wijk vervoerd waarbij een foto genomen werd. „Euphonia". Tot gérant in café restaurant „Eupho nia is door het bcsturrr- bcmdèrml de heer Bohmer uit Tilburg, in plaats van den heer Th. Vissers. Gegund. Naar wij vernemen is het verbouwen van een enkel woonhuis tot een dubbel woonhuis, voor rekening van de Erve A. J. Schalken alhier, onder architectuur van den heer H. J. van den Heuvel, te Kaatsheuvel gegund aan C. Timmermans, ?a?in07ner tC SpranS voor (,e S01" van J 1 Handboogsport. In het R.K. Sport- en Wandelpark is opgericht een handboogschutterij „De Parkschutters". De initiatiefnemer de heer II. van Rijswijk is met de organisatie van de yereeniging zoo goed als klaar. Deze week zal reeds worden overgegaan tot de keuze van een bestuur en statuten en huish. reglement worden vastgesteld. Een Liefdesdrama? Daar komt een trio piep-jongelui, twee jongens, de lange magere armen een Hink stuk uit de mouwen gegroeid, en 'n meisje, parman tig en in t blijkbaar lollig bewustzijn dat PIT1 haér was te doen geweest. Zij Martina, uit landelijk Haar- sleeg, had 'n poosje verkeering met Marinus, een mandenmaker uit baar dorpje. lot 't was afgeraakt en Martina er niet om treurde, doch in Sjef, een jongen uit Waalwijk, een nieuwen vrijer vond. In Vlijmen stonden Sjef en Mar tina te praten, toen daar Marinus voorbij kwam, in jaloezie ontstak, de fiets van Sjef op den grond smeet en met den Waalwijker aan 't vechten ging. Dom en stom 1 maar hij wéét misschien ook niet dat er in Neder land duizenden en duizenden meisjes méér zijn dan jongens en er nog keus te over is in Rrabantsche «aorige durskes«. Om, zooals in liefdesdrama's be hoort, geweldig den held ie spelen, had Marinus woest met een mes gezwaaid en gedreigd Ik steek je kapotMaar 't wasde sjaal van den medeminnaar die «kapot ge stoken» werd En komt het nooit meer aan informeerde de Politierechter. Neeë, van z'n léven nie meer! verzekerde Martina Wegens bedreiging en vernieling moest rechtspraak wordrn gedaan en de Officier eischte een maand gi v irgenisstraf Vonnis: 3 maanden voorwaar delijk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3