VERVOLG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING BURGERLIJKE STAND. DRUNEN. DUSSEN. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. u RAAMSDONK. 's HERTOGENBOSCH De gemeenteraad besloot in ver band met de 50-jarige bestaansher- denking van het Concertgebouw N. V. te Amsterdam, aan het werk comité, onder voorzitterschap van Dr. J. Casparie te'sHertogenbosch, hetwelk tot taak heeft het organi- seeren van een concert te 's Bosch, op 13 Oct. a.s. te geven door het Concertgebouw-Orkest te Amster dam, onder leiding van Prof. Dr. W. Mengelberg, een subsidie te verleenen groot f 500.onder voorwaarde: dat het bedrag van het subsidie in geen geval zal over schrijden het bedrag, hetwelk aan de gemeente zal zijn voldaan, terzake van in verband met deze muziek, uitvoering verschuldigde vermake lijkheidsbelasting. Besloten werd voorts tot conver teering van geldleeningen totaal groot f 294,500 tegen drie en half pCl. pari. Een zeer belangrijk besluit was de verkpop van 36000 vierkante meter bouw grond tegen den prijs van 2.per Meter en bestemd voor een nieuwe in dustrie, waarbij eenige honderden ar beiders uit Den Bosch werk zullen vin den, behalve dan dat een nieuwe indus trie nog vele andere, ook middenstands- belangen meebrengt. Het blijkt om bijzondere redenen nog een geheim te moeten blijven wie de ondernemers zijn en wat zij gaan fabri- ceeren. Van buitengewone beteekenis was mede het raadsbesluit waarbij gratis aan de Stichting voor Kinder-Speeltuinwerk „St. Nicolaas" te Den Bosch, in gebruik gegeven werd een uitgestrekt weiland met heuvel, water en geboomte genaamd „de Hooge Helft", groot 7.55.30 H.A., gelegen onder Deuteren, welk perceel behoort tot de 32 H.A. weiland aan de ge meente gelegateerd door wijlen Baron Albert van Byckevorsel van Kessel. De Stichting zal ter plaatse een speel tuin doen inrichten en er een paviljoen bouwen, alles zeer modern en grootsch van opzet, als nog niet in het land be kend. De speeltuin zal in gebruik worden gesteld voor de Bossche Schoolgaande jeugd. Het lid mevr. W. Brouns van Besouw (R.K.S.P.), tevens secretaresse van de Stichting voormeld bracht namens de Stichting „St. Nicolaas" dank aan B. en W. en den Raad voor de zeer gewaar deerde geste, waarbij zoo tot algemeene vreugde verkregen wordt wat zoovele jaren in een probleem verscholen bleef. Spr. bracht mede eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van wijlen den erflater, die zijn stad zoo vorstelijk heeft willen gedenken. Ook de burgemeester, die het vertrouwen van B. en W. in de Stichting uitsprak en uitvoerig betoogde hoe dank baar de gemeente heeft te zijn voor wat een Bosch edelman met een verzienden blik voor zijn vaderstad beeft nagelaten en dat nu voor een prachtig doel te wachten ligt. Ter plaatse zal een gedenksteen voor wijlen Baron van Rijckevorsel worden opgericht. i De Natuur. Bij konijnenhouder Valk, alhier, bracht een konijn 17 jongen ter wereld. De natuur kent nog geen crisis. Tentoonstelling. In de lokalen der bewaarschool werd Woensdag een tentoonstelling gehouden van de voorwergen, die door de leer lingen in het afgeloopen jaar vervaar* digd zijn. 't Was prachtig wat er tentoongesteld werd en de enorme belangstelling van de zijde der ouders en anderen bewees de waardeering voor ;t bewaarschool werk der Eerw. Zusters. Koningschieten. De Wetszonen hielden hun jaarlijks koningschieten op haar banen bij café Pulles-de Wit. De koning N. v. Bladel werd ontroond en deze titel verwierf thans H de Kruijf met 137 p. enj.de Brouwer werd onderkoning met 131 p. Schaken. De uitslag van de voortgezette schaak- comp. van S. D. C. is F. v. Leest Th. Couwenberg 10 M. v. Huiten—v. d. Leur 1—0 F. Boelen A. v. Huiten 1—0 A. Smits - B. v. Huiten '/a Va Gemeente-Ontvanger. Blijkens d2 gewone controle van commissie bestaande uit de heeren HT de Wijs, M. Klerks en P. Baaijenszijn de bescheiden van den Gem. Ontvanger met rekening en verantwoording in orde bevonden. Raadsvacature. Wij vernemen dat 't raadslid M. Klerks met 1 October onze ge meente zal verlaten. Opvolger van de lijst is dhr. A. Hooymaaier, doch daar deze in verband met de over plaatsing per 1 September a.s. uit Drunen zal vertrekken is dhr. A. Priem aan de beurt om dhr, Klerks op te volgen als raadslid. Opdracht| Aan de Firma de Koning uit Medemblik is opgedragen het uit baggeren van 't Drongelsche kanaal vanaf de Klinkaertsche brug in Oostelijke richting. Festival Het Festival-Comité zal Zondag om half 12 in vergadering bijeen komen in café Th. Elshout, terwijl 't bestuur van 't Mannenkoor en dat van 't festival comité Zaterdag, avond om 8 uur vergaderen in café A. van der Geld. Konijnenplaag De jonge loten der aangeplante mastbosschen hebben veel te lijden van de overvloedige konijnen die huizen in Drunensche bosschen en heide. Men heeft daarom de zoo pas aangelegde bosschen met gaas afge rasterd om een en ander te voor komen. Constantla Bij de gehouden schietwedstrijden werd tevens een selectie gemaakt voor de schutters en werd 't eerste zestal als \olgt samengesteld: A. v. Delft, F. Bergmans, J. v. d. Krabben, F. de Leur, M. Schapendonk. H. de Wit. Solistenconcours. Bij gelegenheid van 't in Januari a.s. te houden nationaal solisten concours alhier, werd een comité benoemd bestaande uit de volgende heeren Voorzitter kapelaan Vogels,secre- taris J. Thijssen en leden H. Brok, NL Merkx Jzn., N. Merkx Jacz., Jan de Munnik en Jos Klerks. Die zit! De baggermolen van de firma de Koning zal baggerwerk moeten gaan uitvoeren in opdracht der firma Vissers nabij 's Bosch Doch aangezien de waterstand van het kanaal laqg is, ligt 't geheele geval vast bij de Leij ter hoogte van Cromvoirt. R.K. Jeugdwerk te Drunen. Opening vau den nieuwbouw. Bloeiende congregaties. Onafscheidelijk van Drunen zijn haar beide congregaties waar de jonge meisjes en de mannen, jong en oud op een gepaste wijze op de Zondagen en op de werkdagen met spel enz. hun tijd nuttig en aange naam doorbrengen. De congregaties van Drunen zijn een van de weinigen met die van Elshout misschien wel deeenigsten van de vroeger zoo talrijke in ons Bisdom. De congregatie der mannen werd in 1840 door den Z.E. H. W. A. Coppens, kanunnik van 't kaptttel van 's Bosch en deken van het dekenaat Geertruidenberg opgericht Daarnaast werd opgericht een congregatie voor meisjes, die oor spronkelijk onder de leiding stond van de oprichteressen-raadsleden en later werd toevertrouwd aan de Eerw. Zusters van J.M.J. Deze beide instellingen hebben zich gestadig ontwikkeld, zijn in omvang toegenomen en vormen momenteel ongeveer 't geheele geestelijke en maatschappelijke leven van Drunen op gebied van ver- eenigingen enz. De meisjescongregatie kent een tooneelclub en zangvereeniging. Voor hare leden worden tevens naai, knip, huisvlijt en kookcur sussen gegeven. De K J.M. vormt de kern der congregatie. De congregatie der mannen, de sterke geestelijke vereeniging van dit dorp heeft in haar ruime ge bouwen complete vele en alle be staande vereenigingen onderge bracht, waarvan wij noemen harmonie, handboog, tooneel, gym. nastiek, voetbal, schaak, biljart en nog verschillende andere, terwijl de leesbibliotheek uitgebreid en zeer bekend is. De Nieuwbouw. Reeds geruimen tijd nadat de Jonge Wacht beweging in deze parochie zulk een groote vlucht nam (er zijn thans zeven groepen) was er behoefte aan goede lokalen. De gymnastiek had zich reeds jaren moeten behelpen in een oude loods. Deze behoefte werd gevoeld en opder architectuur van den heer H. Baaijens uit Heusden en prachtig uitgevoerd door de firma's Scha pendonk en de Wit alhier is met het voltooien van een schitterend gebouw daarin in alle deelen voor zien. Wij namen daar deze week een kijkje en zagen hoe alles solied, eenvoudig en practisch is uitge voerd geworden. Het ruime gymnastieklokaal van 18—9 is een juweeltje dat prachtig is afgewerkt met een ruime berg plaats voor de werktuigen, terwijl de nog te verwachten werktuigen 't geheel zullen voltooien. Een ruime hal, waar aan weers zijden kasten geplaatst zijn voor het opbergen van schoenen e.a. geeft toegang tot een twee-tal frissche lokalen, die in dienst zullen komen van de Jonge Wacht. 't Gebouw is uitgevoerd in hand vormsteen en qua architectuur en ligging past 't wonderwel in zijn omgeving. De Opening. A.s. Zondag zal dan deze nieuw bouw plechtig worden ingezegend en officieel geopend. De leden van de Jonge Wacht en Gymnastiek beginnen den dag met een algemeene H. Communie, waarna zij allen gezamenlijk zullen ontbijten. In den namiddag om half twee zullen deze vereenigingen door het dorp trekken en gezamenlijk het H. Lof bijwonen. Om 5 uur zal dan door pastoor Goossens de plechtige inzegening en opening van 't gebouw plaats hebben, waarna door de gymnastiek vereniging »St. Herman Josephs onder leiding van den heer Kuijs demonstraties gegeven zullen wor den en de Jonge Wacht voordracht en zang ten beste zal geven. De harmonie der Jongens-congre gatie zal bij gelegenheid daarvan een avondconcert aaribieden onder leiding van dhr. H. Brok alhier. ELSHOUT Stamboek Bij de gehouden zomerinspectie voor het N. R. S. (stamboekvee) werden in Elshout een 9-tal koeien bij de N.R.S. ingeschreven, waarvan bij P. A. C. van Huiten 5 stuks bij A. Klijn—van Gorcum 2 stuks, bij A. Muskens—de Wilt 1 koe en bij M. Muskens—van Sluisveld 1 stuk Woensdagavond overleed vrij plotse ling de heer Th. van der Pluym, oud wethouder dezer gemeente, in den ouderdom van 79 jaar. De heer v. d. Pluym was 25 jaar lang lid van den gemeenteraad waarvan 12 jaar wethouder en 4 jaar loco burgemeester. Ook als gemeente opzichter was de overledene vele jaren in dienst. Met hem is een zeer geziene persoonlijkheid uit de gemeente heengegaan, Naar we vernemen heeft Ds. J. Hindriks, predikant der Geref. Kerk alhier, een beroep ontvangen naar Slae aan 't Haringvliet. Donderdagavond nam de heer Boender, hoofd der School alhier af scheid, daar hij op pensioen is gesteld, en zich te Gorcum zal vestigen. Voor deze bijzondere gelegenheid was de Geref Kerk te klein om alle belangstellenden te bevatten. Er werden vele hartelijke woorden gesproken, waarbij de heer Boender tot slot een hartelijk dankwoord sprak. Naar we vernemen kan 't voor genomen festival der fanfare Wilhelmina, bij gelegenheid van 't 40 jarig jubileum, in Augustus a.s. geen doorgang vinden dit jaar. HANK. Woensdagmorgen is, na een lang durige ziekte, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, zacht en kalm over leden onze Zeereerwaarde Heer Pastoor F. F. N. Willaert. Sinds 1919 was Zijn Eerwaarde Pastoor alhier. De parochie zal veel in hem verliezen, daar hij hard heeft gewerkt, vooral ook voor het verenigingsleven, dat hier bloeide. Ook op menig ander terrein heeft hij zich verdienstelijk gemaakt- Zijn parochianen, vooral de minder bedeelden, verliezen in hem een zorgzamen herder, die met al hun wel en wee zoo echt mee wist te leven. A.s. Zaterdagmorgen om 10 uur, zal de plechtige uitvaart plaats vinden, waarna begrafenis op het R.K. Kerkhof alhier. Dat hij na een welbesteed leven, moge rusten in vrede en zijne paro chianen zullen niet vergeten veel voor hem te bidden. In 1874 te Boxtel geboren studeerde hij aanbeide seminariën van het Bossche bisdom en werd op 27 Mei 1899 priester gewijd. In Juli 1900 kwam de nieuw gewijde in de practijk als kapelaan in de pa rochie van O. L. V. te Asten doordat zijn voorganger de Weleerw. heer H. v. d Velden benoemd was tot Pastoor te Bergharen (St. Anna). In Juli 1906 kwam hij vanuit de Meierij naar de baronie te Zevenbergen alwaar hij de plaats innam van kapelaan C. P. Ver stappen die vandaar ais Pastoor naar Reusel vertiok. Dertig jaren lang heeft hij onder de pastoors Mgr. A. Jansen f 22 Jan. '16 en diens opvolger Pastoor J. R. van Besouw er vruchtbaar werk gedaan tot op 14 Juli 1919 te Hank (Mariapolder) de Z.Eerw. Pastoor W. van Doren overleed en Zevenbergen's kapelaan F. F. M. Willaert werd de uitverkorene voor deze parochie van Hank (Mariapolder). Dezer dagen kreeg de arbeider P. de W. alhier, met het vlasplukken een klein wondje aan een zijner handen. Al spoedig begon hem dit veel pijn te doen, terwijl zijn hand en arm begon op te zwellen. Hij stelde zich onder behandeling van Dr. van Vuuren te Dussen, die bloedvergiftiging consta teerde. Hij zal voorloopig rust moeten houden- Dezer dagen is de vrouw van W. v. d P. alhier moeder geworden van haar 20ste kind, een flinke jonge zoon. Moeder en kind verkeeren in een blakenden welstand. Hier te Hank, zijn vele groote kinderrijke gezinnen, zoodat het inwonersgetal flink vooruit gaat. In een gehouden vergadering door het bestuur van de liedertafel «Oefening baart Kunst« en de harmonie »De Eendracht« werd besloten het jaarlijks te geven matiné gedurende de kermisdagen door deze vereenigingen, dit jaar niet te laten doorgaan. Als motief tot afschaffing van dit zeer oude gebruik werd genoemd dat er voor deze matinées weinig of geen be langstelling meer was en de ver- eenigigingen hierdoor de kosten niet meer goed konden maken. Het bouwen van een dubbel woon- en winkelhuis voor rekening van den heer J. v. d. A. werd onderhands opgedragen aan J. Blankers en Zn. alhier. RAAMSDONKSVEER. De uitslag van de onderlinge damwedstrijd van DGV alhier had den volgenden uitslag J. Stegenga—G. van Beek 2—0 H. *Blom—P. Blom 1-1 H. Heurter—G. van Erk 1—1 H. Rolfs-J/C. Schot 0-2 N. Snijders Joh. Faro 0 2 Joh. SpuijbroekJ. Steigenga 0—2 Voor de Herv. Gemeente treedt de eerwaarde heer Groot uit Leiden a.s Zondag om half tien op in de Veersche Kerk en om half drie in die op het Dorp. Dezer dagen werd mej. Ooms onwel en overleed plotseling, blijk baarhad een hart verlamming een eind aan haar leven gemaakt. Plechtige uitvaart en begrafenis Oud Pastoor Berkelmans. Donderdagmorgen had alhier de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van den Zeer Eerw. Heer H. J. Berkelmans, oud—pastoor onzer parochie. Woensdagmiddag was het stoffelijk overschot in het St. Theresiagesticht opgebaaid, om de geloovigen gele genheid te bieden een laatsten vgroet, te brengen aan hun ontslapen zieleherder. Den geheelen midgag was het druk met bezoekers en menige traan werd weg gepinkt bij het zien van het ontzielde lichaam, dat daar neerlag in priester gewaad met den kelk in de handen. Donderdagmorgen te circa half tien vertrok de lijkstoet uit het St Theresia gesticht naar de kerk. Voorop gingen leden van de Confra- terie, gevolgd door verschillende depu taties van de alhier bestaande vereeni gingen, van iedere vereeniging waren twee leden vertegenwoordigd, o.a. van de groote en kleine H. Familie, St. An na—Maria— en Agnescongregatie, Mis- sienaaikring, vrouwenbond, de Jonge Werkman, de Jonge Wacht, K.J.V., K. J.M-, Studieclub «Trifolia*, Middenstand- vereeniging, Werkliedenbond, en nog tal van afgevaardigden van plaatselijke vereenigingen, daarna volgde de Eerw. Heeren Geestelijken, pastoors en kape laaus van het dekenaat, verschillende oud—kapelaans der parochie, verder nog het kerkbestuur, daarna volgde de lijkbaar, die gedragen werd door de leden van de St. Vencentius—vereeni ging. Na de lijkbaar volgden de familie en verdere vrienden en bekenden van den overledene. Aan den hoofdingang der kerk werd het stoffelijk overschot afgehaald door den Celebrant met zijn assitenten. Na dat het lijk onder de katafalk geplaatst was, werden de getijden voor de Over ledenen gereciteerd. Daarna werd de plechtige Requiem— Mis gecelelebreerd door den Hoog Eerw» Heer van den Hout, deken te Made, ge* assisteerd door de beide kapelaans dezer parochie de Wel. Eerw. Heeren van der Vaart en Kolsteren. Door het Zangkoor en knapenkoor werd op verdienstelijke wijze de Grego- riaansche gezangen uitgevoord Na de H. Mis besteeg de Hoog Eerw. Heer Deken den kansel en schetste den ontslapen Herder als een man vol van geloof en den H- Geest, die alles voor zijn parochie heeft over gehad. Uit dankbaarheid zoo besloot spreker zullen de Veersche katholieken hun beminden oud-pastoor nog dikwijls in hun gebeden gedenken. Nu volgde de absoute en daarna be gaf zich de lijkstoet in dezelfde orde als boven naar het kerkhof. Aldaar werd het stoffelijk overschot van oud—pastooreBerkeimans, na de gebruikelijke kerkelijke plechtigheden in den grafkelder bijgezet. Uit de groote belangstelling in de kerk en op het kerkhof bewees ten overvloede hoe groot de liefde is, welke men pastoor Berkelmans toedraagt. Moge de Z. Eerw. ontslapene reeds in het bezit zijn van het eewige loon voor zijn heilig priesterleven. Pastoor Berkelmans was een man naar Gods hart, een man van diepe godsvrucht en groote zielenijver. In vele gezinnen heefthij zegeningen en vreugde gebracht; vooral de armen en weezen zien in hem heengaan een vriend en weldoener, die in alle stilte hun troost was naar ziel en lichaam. De heer W. F. Stassar. alhier, is benoemd tot hoofdbestuurslid van den R.K. Horlogemakersbond. Het bouwen van een klooster met bewaarschool te Zevenbergen, voor de Zusters van J M.J.te 's Bosch, is gegund aan den aannemer J.H. Leiten, alhier, voor een bedrag van f 78000, Op Zondag 29 Augustes a.s. zal alhier een groote sportdag worden ge houden. Het programma der feestelijkheden zal nog nader worden bekend gemaakt. De Hengel Sportvereeniging »Het Voorntje*, gevestigd in het club lokaal bij J»J. Joore, aan de Centrale straat. zal op Zondag 8 Augustus a.s. een geoot nationaal Hengelconcours houden. Evenals andere jaren zal het concours weer in de rievier de Maas, bij Keizersveer worden gehouden. Het aantalinschrijvingen belooft weer groot te worden. WAALWIJK. Van 23 tot 30 Juli 1937. Geboren Maria Gatharina Adriana, dv. A. J. van de Ven-Sars Antonius Clemens Carolus, zv. A. C. Demmers-Vcrhagen Michael Johannes, zv. M. Maas-Remie Huberta Johanna, dv. W. van den Meer- akker-Pullens Adrianus Antonius, zv. J. H. Kipping-Elshout Antlioniè Wil helmus Johannes Marinus, zv. J. A. v. d. Heijden-Dekkers Teresia Maria Anna, dv. J. Timmermans-van Iersel Petrus Gerardus, zv. C. H. Hamers- van Drun,en Theodoras Wilhelmus, zv. L. W. van Vogt-Stubbe. OverledenGeene. Huw. aangiften A. Koenen, oud 21 jaren, en Ma. Ros, oud 21 jaren, beiden wonende te Waal wijk. Gehuwd P. J. Vloemans, oud 30 jaren, wonende te Loonopzand en Aa. Wa. van Crom voirt, oud 26 jaren, wonende te Waalwijk F. J. Schumacher, oud 24 jaren, wo nende te Oosterhout en Ha. van Iersel, oud 21 jaren, wonende te Waalwijk M. L. van Ooijen, oud 28 jaren, wonende te Heusden en II. J. Houtdijk, oud 27 jaren, wonende te Waalwijk. Ingekomen Wa. Damen en gezin van Loonopzand J. Th. Keetels en gezin van Drunen P. van Mierden van Loonopzand J. Th. van der Linden van Maasbree K. H. van der Linden van Maasbree. Vertrokken J. van Delft naar 's-Gravenhage Aa. Verhoeven naar Haarlem W. J. B. Snels naar N.-Oost Indië Ca. A. M. Slaats naar Tilburg A. Janson naar Nijmegen Wa. F. A. van Dongen naar Eindhoven M. Drukker en gezin naar Winschoten. DRUNEN. Geboren Mar. zv. M. van Hulten-van Delft Th. zv. P. Couwenberg-Boelen Cath. dv. Franc. Vermeer-van Loon. RAAMSDONK. Van 17 tot en met 23 Juli 1937. Geboren Theodoras Chr. M. zv. Petrus W. Fens en Wilhelmina A. van der Meer Adri anus R. zv. Petrus Ant. Emraen en An- tonetta P. van Seters Marina H. dv. Adrianus H. Kieboom en Cornelia A. van den Kieboom. GehuwdGeene. Overleden Theodoras Chr. M. Fens, oud 2 dagen. GEERTRUIDENBERG Geboren Jacoba Josephina Maria dv. W. D. Hendrikx-Fijneman Catharina Paulina dv. W. J*. Reijpert-Emmen Theodoras Christoffel zv. Chr. van Dongen-Smael Adrianus Johannes zv. P. H. Berende- de Ruijter. Gehuwd Gijsbertus G. Bammens, 30 jaar en Huberdina M. van Rooij, 27 jaar Do- minicus A. J. Zijlmans, 29 jaar en Petro. nella van Blerck, 26 jaar. Overleden Hendrikus Goossens, echtgen. van

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 10