Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANNE FEUILLETON .RQORDBRABAHD" Provinciale Rijwiel-belasting. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD EEN „GROOTER" VADERLAND. NUMMER 61. ZATERDAG 31 JULI 1937. 60c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs, per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. In ons blad is in Ingezonden Stukken en berichten meermalen gewezen op de grove onbillijkheid van de provinciale rijwielbelasting vooral voor de groote gezinnen; op vergaderingen werd er op gewezen, kiesvereenigingen hebben adressen gericht of besprekingen gehouden, maar niets had tot dusverre succes. En thans komt er eenig pers pectief Zooals reeds meermalen in dit blad is vermeld,heeftde burgemeestervan Zevenbergen een krachtige actie begonnen nl. bij de Kamers van Koophandel, de vertegenwoordigers van handel, industrie en verkeer, om met gezamenlijke kracht te werken om deze speciale belasting voor Noordbrabant afgeschalt te krijgen. En zijn stem vindt weerklank. Men 'heeft dit kunnen lezen in de verslagen der vergaderingen der Kamers van Koophandel voor de Langstraat, Tilburg en Westbrabant. Studie-commissies zijn benoemd om deze zaak grondig te bekijken, maar allen zijn 't er over eens dat ze weg moet. De bladen in de provincie hebben er artikelen aan gewijd en komen tot dezellde conclusie. Dit is echter alleen niet voldoende, er moet ook 'n weg zijn dat Je opbrengst vervangen wordt, opdat de financieele opzet der provinciale begrooting niet op losse schroeven komt. Ook daarvoor worden reeds mogelijkheden aangegeven, o.m.het wegenfonds, dat de kosten voor onze wegen, waarvoor deze belasting opbrengst in hoofdzaak dient, even goed zou moeten dragen dan elders. van „De Echo van het Zuiden' Naar het Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 39) Nu mijnheer Robinson, we zul len onmiddellijk met het onderzoek beginnen ziekenhuizen, lijkenhui zen, de politie, reclasseeringsvereeni- gingen tehuizen voor meisjes, toe vluchtsoorden voor onbehuisden en andere liefdadige instellingen, die in aanmerking komen. We zullen ze al lemaal systematisch afwerken en ik twijfel er niet aan of we zullen U in minder dan geen tijd bevredigende be richten kunnen geven. Mag ik nog even Uw adres? John gaf het adres van zijn advo- catenfirma. Zoodra hij het detectivebureau, dat hem een ellendig gevoel van beklem ming had gegeven, verlaten had, belde hij Lewis Smith weer op om hem te vragen of hij, zoodra er eenig bericht kwam voor Mr. Robinson, hem dit di rect te willen laten weten. In zijn hotel vond hij een dikken bundel drukproe ven, die zoo juist per post gekomen waren en hij was blij afleiding te kun nen vinden in werk. Ten deze kunnen wij de rapporten der studie commissies afwachten en ook het antwoord van Gedeputeerde Staten, dat als gevolg van deze actie wel spoedig uitgelokt zal worden. Dan zullen we zien hoe 't mogelijk is; dat 't mogelijk moet zijn staat o. i. vast, zoo vast als 't staat dat een algemeen belang van den eersten rang er mee gediend gaat worden. Niet 't minst en daarop is door in zenders in ons blad meermalen gewezen, voor de gezinspolitiek. »De Morgen« wees daarop nog dezer dagen en met de aanhaling van dit artikeltje willen we thans besluiten Het is niet duidelijk waarom een dergelijke provinciale wegenbelasting in de tegenwoordige omstandigheden nog moet worden geheven en de afschaffing der in Brabant zeer im populaire belasting zou door de bevolking met groote voldoening worden begroet. Nu de discussie over deze belas ting in een deel van de Brabantsche pers aan de orde is gesteld, is het intusschen van belang op iits an ders te wijzen— vooral waar ook de kwestie der gezinspolietiek onder ons actueel is. Het merkwaardige is namelijk, dat bij de provinciale Noord-Brabandsche wegenbelasting niet in het minst rekening wordt gehouden met kinderrijke gezinnen. Iedere kaart kost f2.50 of men er nu twee noodig heeft dan wel zes of acht. Het denkbeeld van een verlaging in den prijs voor een ge zinshoofd, dat voor zijn kinderen een aantal kaarten zou noodig heb. ben ligt blijkbaar veel te ver buiten den gedachtengang om het toe te passenl Vandaar dat er heel wat Den volgenden dag herinnerde hij zich plotseling, met iets van schrik, dat hij afgesproken had dien avond bij mevrouw Fossick Yates De me vrouw Fossick Yates, te gaan dineeren. Zij zal mij natuurlijk aangenaam bezig houden met boetpredikaties over het onrecht dat de maatschappij aan de vrouw bedrijft en de kleine Fossick Yates zelf zal mij doorzagen met beschouwingen over albinisme bij kikkers en soortgelijke wetenswaar digheden hemeltje lief, dat kan een gezellige avond worden. Als inleiding tot den gezelligen avond had John een heel drukken dag. Met tusschenpoozen belde hij -Lewis Smith op om te informeeren of Messing al wat van zich had laten hooren en de laatste maal werd hij op bepaald on parlementaire wijze afgescheept. De Fossick Yates bewoonden een flat in een der lastigst te bereiken voorsteden van Londen.' John, die in de meening verkeerde met de under ground er op de minst omslachtige wijze te kunnen komen, ervoer dat hij twee keer moest over stappen, toen verder met een bus, vervolgens weer met een andere bus om ten slotte na een wandeling van circa tien minuten op de plaats van bestemming te be landen. Er was geen lift, dus klom hij de vijf en vijftig treden naar de flat der familie Fossick Yates in een verre van vroolijke stemming op. Hij had nauwe lijks gebeld of de deur ging open en dë heer des huizes, opgewonden en onstuimig-hartelijk als altijd ver gezinshoofden van kinderrijke ge zinnen zijn, die er niet aandenken het noodige groote aantal kaarten te koopen en die derhalve met hun kinderen van het gebruik van de provinciale wegen per rijwiel zijn uitgesloten. Iets wat vooral in die deelen van Noord Brabant, waar men op provinciale wegen min of meer is aangewezen, een groot in. conveniënt vormt. Men zal vragen, waarom er in een provincie met overwegend ka tholieke Provinciale Staten en uit sluitend katholieke Gedeputeerde Staten niet metterdaad een be wijs wordt gegeven van de belang stelling voor de gezinspolitiek, waar over men toch zoo gaarne. spreekt. De goede „nationale' geest van velen is de laatste jaren ontaard in een „nationalistischen" geest, zich kenmerkt in een imperialistisch streven, in hel zich wiegen op droo- men van een „grooter" vaderland. Deze nationalistische geest is een fatale, omdat hij noodwendig voert tot strijd naar buiten, tot oorlog, dwingelandij over anderen. Nationa listische idealen zijn niet te ver wezenlijken zonder de rechten en verlangens van buiten onze huidige grenzen levende volken of volks groepen geweld aan te doen. Wanneer onze Groot-Nederlanders hun zin zouden krijgen, dan werden zoowel Belgisch als Fransch Vlaan deren, benevens een Duitsche grens strook, met Nederland „vereenigd". Zóó zien deze menschen nu eenmaal het toekomstige, Groote Nederland. We kunnen als staat wel groot lijken, wanneer we onze grenzen kunstmatig hehben weten te ver leggen maar daarom zijn we nog niet steik. Het is voor de eenheid van een volk niet voldoende, dat het in zijn geheel op eenzelfden „stam" steunt. Alle volksstammen hebben zich in hun historische ontwikkeling gedeeld en deze deelen kregen in den loop der tijden door allerlei invloeden klimaat, bodemgesteld heid, aanraking en verkeer met andere stammen, godsdienst enz. een eigen cultuur, eigen gewoonten en opvattingen, eigen karakters. Joegoslavië levert ons in dat op zicht een merkwaardig voorbeeld. Joegoslavië is het vergroote vóór— oorlogsche koninkrijk Servië. Vele Serviërs droomden van de stichting van 'n groot Joegoslavië (Zuid Slavië) d.i, een staatkundige gemeenschap van Slavische volkeren, van welke Serviërs dan het kernvolk zouden zijn. Deze droom werd door het verloop van den oorlog 1914 1918 verwezenlijkt. Het Groot-Servië was er dus, maar thans moest het proces aanvangen om van al de samengevoegde „stam- welkomde hem in hoogst eigen per soon. Beste jongen m'n waarde Sir John bijzonder aardig van U, wer kelijk bijzonder aardig. Ja, ja, kom trek Uw jas uit en o, hier is nog een leege kapstok, ik zal m'n pet wel er gens anders hangen. Eens kijken -- Uw jas, Uw hoed, en das. Ja, kom ga mee naar binnen. De das, die hij, zenuwachtig in de weer, voor John had aangepakt, viel op den grond, en toen hij bukte om hem op te rapen, viel de hoed. Ten slotte was het John zelf, die de garde robe ophing! Zijn gastheer voerde hem in de zit kamer, waar hij werd voorgesteld aan Mrs. Fossick Yates, een groote en on weersprekelijk knappe vrouw, met een modern, hevig geonduleerd kap sel en goed-zittende zwart satijnen japon, die haar welgevormde schou ders ten volle de verontschuldigende eer bewees. Zij begroette John met een honing zoet lachje en stelde hem op haar beurt voor aan mijn vriendin, Miss Webster, een lange, hoekige dame met kortgeknipt vlasblond haar en groote, eenigszins kwijnende oogen, die steeds met bewondering op mevrouw Fossick Yates bleven rusten. Miss Webster droeg een overdreven hoe veelheid groene tule, met iets van Oosterschen zwier k.unstig om haar broodmager lichaam gedrapeerd en was behangen met een ongepermitteer de hoeveelheid kettingen, kralen en half-edelsleenen, van zeer gevarieerde verwante" volkomen één geestelijk en cultureel geheel te vormen. Deze poging is tol op den dag van heden één groote ellende gebleven. Er werd gecomplotteerd en gere volteerd, koning Alexander, de eerste vorst over Joegoslavië, viel in Marseille onder moordenaarshand de doodelijke schoten waren afge. vuurd door Kroaten, zijn nieuwe onderdanen 1 Alexander heeft eerlijk gestreefd naar een verzoening tusschen de samenstellende bevolkingsgroepen van zijn nieuwe rijk. Hij heeft deze cultuur zooveel willen ontzien als in 'n politieken eenheidsstaat maar mogelijk was. Daarom ook had hij onderhandelingen gevoerd met het Vaticaan over het slniten van een concordaat. De koning streefde er naar om door een godsdienstige gelijkstelling een zoodanige bevrediging te wek ken onder de nieuwe staatsburgers, dat daardoor de politieke gelijk schakeling zou worden bevorderd, omdat zijn katholieke onderdanen 37.46°/o der bevolking uitmaakten en omdat in 't grootste deel van 't land als oppervlakkig 't katholi cisme de godsdienst der bewoners is. Gelet op de verhoudingen in den nieuwen staat, zal men in dezeonder handelingen niets onredelijks kun. nen zien; alle voordeelen, welke de katholieken in Joego Slavië krach tens het concordaat zouden gaan verwerven, genieten ze b. v. ten onzent reeds lang. En tóch werden de eerste onder handelingen in het geheim gevoerd en werd er thans een orkaan van verzet tegen het concordaat ont ketend. Staatkundig zal er op den duur toch geen andere oplossing mogelijk blijken. Het land, het „groote" Servië, dreigt ten onder te gaan aan onder linge verscheurdheid. Oriëntalische herkomst. Een enorme broche, al even exotisch als de kralen en juweelensnoeren, en twee markie- zenringen met vreemdblauwe steenen er in, voltooiden den rijkdom harer versierselen. Dank zij de kettingen, rammelde ze bij eiken stap dien ze deed. Het gezelschap begaf zich naar de kleine eetkamer, waar de soep reeds opgediend was. Laag boven de gepolitoerd mahonie houten tafel hing een lamp met een donker-roode kap. Ofschoon het bui ten nog licht was, waren de zware donkerbruine gordijnen dichtgetrok ken, zoodat de kamer in een rossigen schemer gehuld was. Het licht van de lamp was geconcentreerd op het mid den van de tafel, waar de kunstig op gevouwen servetten en 't zilver blank contrasteerden met het halfduister in de rest van het vertrek. Mrs. Fossick Yates en Miss Webster zaten tegenover elkaar in dé lange zijde van den ovalen disch. Het licht viel over hun handen en armen, wierp nog juist een paar flitsen op 't rood en blauw van Miss Webster's tooi en fonkelde in de groote diamanten zon, die de uitsnijding van Mrs. Fossick Yates' zwarte japon versierde; hun gezichten lagen in het donker. John en Mr. Fossick Yates, die aan de korte kanten van de tafel hadden plaats ge nomen, vonden zelfs hun borden in "1 half duister. John schoof het zijne voorzichtig een beetje naar voren en het vermaakte hem inwendig dat zijn gastheer zijn voorbeeld volgde. Terwijl ze hun soep nuttigden, hield Mrs. Fossick Yates tegen John een ge documenteerd betoog over door de re geering voorgestelde wijzigingen in 't strafrecht, een onderwerp waar haar slachtoffer geen grein verstand van bleek te hebben. Midden in het vuur van haar redevoering nield ze op om op een electrische bel te drukken, als sein voor het kamermeisje, om de soephorden weg te nemen. John hoorde de deur achter zich opengaan en werd zich vaag bewust van een schaduw, die tafelgerei ver wisselde en nieuwe spijzen binnen bracht. Ofschoon de voorgestelde maat regelen absoluut ontoereikend zijn, hebben ze er in elk geval toe bijge dragen om de publieke aandacht te vestigen op ten hemel schreiende mis standen, die door de overgroote meer derheid van kiezers schandelijk ge noeg verwaarloosd is geworden, ver volgde dë gastvrouw haar uiteenzet ting. Ja, dat is zoo, beaamde Miss Webster en leunde voorover, zoodat ze binnen den lichcirkel kwam. De onwetendheid.... Tusschen twee haakjes, we zijn geheelonthou ders. Annie, geef eens even het ger stewater aan Sir John weet u, het is zoo rijk aan vitaminen Frederik, de visch staat voor je, wil jij die even doorgeven? Zooals ik zei, de be treurenswaardige, schandelijke on wetendheid (Wordt vervolgd). Waalwyksche en Laagstraatsche ('oirait, 'T- Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wilze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKER D ZIJN De ,,NOORD-BRABAND" betaalde In 1936 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 1