MEISJE een Kwebelini(e) met akte. UITL0T1ÜG VAN SCSDLDBfilliVES Aanbesteding. IIIHE KOOPJES REISHOEDJES. RIJKSSCHOOL VOOR LEER LOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. ADVERTENTIEN Vruchtenrol de nieuwe Vilt- en Fluweelhoedje s. Gevraagd i:w Gevraagd dit is P.N.E.M aan te besteden St. Theresiaschool het eerste leerjaar M.U.L.O. Cursus in 't koken Degelijke pianolessen. Aanvang 1 Sept. a.s. Overste St. Theresiagesticht. NOG DEZE WEEK. Ontvangen Speciaal 2 zoo goed als nieuw wit gelakte Kinderledikantjes met toebehooren. St* Theresiagesticht Al wat eens grool en sterk was in het kleine land, revolvert tegen zich zelf nde nieuwen staat Joego-SIavië verzwakt loor zijn „grootsheid. Laat dat alles den Groot.Nederlanders :en les zijn. Een Groot Nederland, SLUITING CURSUS 1936 1937. Donderdag had onder flinke belangstel- 1 ing van autoriteiten, schoenfabrikanten en jeinteresseerden de sluiting plaats van de :ursussen 1937, aan de Rijksvakschool van ^eerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op ien edelachtb. heer E. C. J. Moonen, de ïeeren H. v. d. Assem, Mr. van Hellenberg- dubar, Roestenberg, Buykx en Spapens, al en lid van de Commissie van Advies, voorts ie heeren E. Stibbe, de Kort, v. d. Assem- panters en Theeuwes, gecommiteerden. De heer Ir. v. d. Waerden, directeur der ;chool hield de gebruikelijke toespraak, vaarbij hij tevens den uitslag der examens 'needeelde. Hij sprak als volgt: M. H., Laat mij beginnen met onze gasten van larte welkom te heeten. Dit geldt in de eer ste plaats voor de leden der Coiflmissie van Advies en de gedelegeerden, die. als verte genwoordigers der vereenigingen van leder- ïn schoenfabrikanten de examens van meer ïabij meemaakten. Wij vertrouwen dat zij ,ïen zoo goede indruk gekregen hebben van iietgeen met zeer wisselend leerling-mate riaal in de cursussen bereikt wordt, dat zij iaardoor voortaan goede propagandisten /oor onze school zullen zijn, want de school ïeeft dat blijvend noodig. Ook de pers en /ooral de vakpers kunnen wij in dit verband liet missen, vandaar dat zij ons zoo welkom ;ijn. Zij kunnen straks op de tentoonstelling 'net eigen oogen een goede indruk krijgen /an hetgeen bereikt werd. Het kan niet genoeg gezegd worden, dat iet in de nog steeds moeilijke tijden brood- ïoodig is de vakopleiding niet te verwaar- oozen. Daartoe behoort in de allereerste ilaats het zorgen, dat de vakschool telken- are nieuwe leerlingen in voldoende mate oegevoerd krijgt, die later goed onderlegd zijn, om een leidende plaats in de industrie :e kunnen innemen. i Uit het buitenland komen aanvragen ge- 'ioeg binnen, maar steeds weer stuit het af Sp de groote kosten, die voor buitenlanders jan het volgen van een cursus verbonden :ijn, zoodat onze school vrijwel geheel en al 'ip eigen land aangewezen is. Laat allen, die daarvoor in aanmerking komen toch het jzer smeden als het heet is, zoodat zij zich later niets te verwijten hebben. Ieder jaar weer kost het de grootste moei- :e om een voldoend aantal leerlingen te krij gen en ieder jaar weer dreigen dan ook groote gevaren van bezuiniging, waardoor liet reeds beperkte personeel nog gevaar "loopt van verdere vermindering. Wij staan er in dit opzicht thans iets gun stiger voor dan het vorig jaar bij de sluiting, omdat er reeds een viertal voor de looierij en leen tiental voor de schoenfabricage zijn in geschreven, maar toch zullen er aan beide afdeelingen nog vele, waarmede wij in on derhandeling zijn, moeten komen, wil van :een behoorlijke bezetting sprake zijn. Ik leg hierop den nadruk, omdat het blijk baar nog steeds niet geheel wordt gereali seerd, dat ons instituut een speciaal instituut is, dat zich tegen iedere vergelijking met i -"bachtsscholen e.d. verzet. Het onderwijs .an ons instituut toch is eigenlijk heel weinig klassicaal, maar veel meer individueel, i Het aantal leerlingen aan onze dagschool was in het afgeloopen jaar per slot van reke ning toch nog voldoende, ofschoon de boven- werkafdeeling der machinale schoenfabrica ge maar matig bezet was. Wij zijn in het algemeen tevreden over de vorderingen en den ijver der leerlingen. Ons oordeel over het gedrag is echter niet in alle afdeelingen hetzelfde. De leerlingen der looierij hebben in alle opzichten medegewerkt om het onderwijs zoo vruchtdragend mogelijk te maken en waren ook onderling buitengewoon vriendelijk en kameraadschappelijk. Dit geldt in het alge meen ook voor de onderwerkafdeeling der machinale schoenfabricage. Wat de boven- werkafdeeling betreft, die had meer kunnen presteeren bij meer ernst. Beschouwen wij nog in het kort de ver- schillende afdeelingen: 1Looierij cursus. Deze cursus begon met 6 deelnemers, waarvan 1 oud-leerling, die nog gedurende enkele maanden practisch werkte op de beide daarvoor bestemde middagen, en 1 leerling, die in staat gesteld werd, zijn onvoldoende examen scheikunde op te halen. Dit aantal leerlingen klom eind September tót 7, eind November tot 8, doordat zich een buitenlander liet inschrijven en 1 Januari 1937 tot 9, toen de oud-leerling Rompa, die het vorig jaar zijn studie had moeten onder- breken, geheel hersteld zich aanmeldde, om die af te maken. Midden December verliet ons 1 der oud- 1 leerlingen en Januari 1937 de tweede oud leerling, zoodat toen het aantal leerlingen mits langs een weg van eeuwen histo risch te groeien, zal 't karakter van den staat, zooals we dien thans kennen, vormen en geen voldoening brengen aan de stamverwante "groepen, welke zich met ons zouden vereenigen. weer op 7 terugviel, waarvan 1 alleen het practisch looierijgedeelte volgde. De 6 leerlingen, die den volledigen cursus afmaakten, behaalden ook tot onze groote voldoening allen het diploma, hetgeen niet in de laatste plaats aan hun grooten ijver te dan ken is. De behaalde praedicaten zijn: Verster, goed; Fialka, goed; Smit, vrij goed; Vos, vrij goed; Lovengreen, voldoende —vrij goed; Rompa, voldoende—vrij goed. II. Machinale Schoenmakerij. Deze afdeeling was maar matig bezet, zij trok in totaal 22 leerlingen, waarvan er 5 den cursus maar kort of slechts gedeeltelijk volg den. a. Bovenwerk. Deze afdeeling begon met slechts 5 leer lingen, midden October kwam er een zesde bij en begin Februari 1937 een 7de, terwijl zich voor de anatomie alsnog een leerling opgaf. Een der leerlingen werd ziek en hoopt den volgenden cursus weer mede te maken. Van de 6 overblijvende leerlingen behaalden er 5 een diploma met de volgende praedica ten: J. Kemperman, goed; J. Boom, vrij goed; J. Bouman, vrij goed; Fr. van Gerwen, vrij goed; H. van Nieuwstadt, voldoende. b. Onderwerkafdeeling. Ze begon met 7 leerlingen welk aantal snel steeg tot 12 met Januari en Maart 1937 kwam er nog een leerling bij. 5 en 20 Maart verlieten ons twee leerlin gen om een betrekking aan te nemen, zoodat er tenslotte 11 leerlingen overbleven, waar van 10 een diploma behaalden, met de vol gende praedicaten: A. J. Baeten, zeer goed; Fr. HirSch, goed; Rohof, goed; A. A. Verhulst, goed; W. de Wijs, goed; Fr. A. Hovius, goed; J. A. Roet- man, vrij goed; Fr. Goyarts, vrij goed; A. Hart, vrij goed; F. G. M. v. d. Broek, vrij goed. Van de bovenwerkafdeeling verwachten wij enkele leerlingen het volgende jaar te rug, om hunne studie te voltooien. De andere geslaagden wenschen wij veel succes toe en ook vooral grooten ernst en plichtsbetrach- ting. Vooral voor hen, die niet in eigen bedrijf komen zal de overgang van de school naar de fabriek niet meevallen, omdat zij daar ko men te staan naast en boven menschen, die hun practisch verre de baas zijn, maar met de noodige bescheidenheid en tact zal het hun door hun grootere theoretische kennis wel lukken het vertrouwen te winnen en het bedrijf op den duur vooruit te brengen. De grondslag is thans gelegd, wij volgen U met belangstelling, maar het voortbouwen op die grondslag is thans uw taak. Wij re kenen erop, dat U onze verwachtingen niet zult beschamen en zullen gaarne U zoo noo dig met raad en daad terzijde staan. Vervolgens sprak de heer Rohof namens de leerlingen der onderwerk-afdeeling een woord van dank tot directeur en leeraren, voor het genoten onderricht en prettige sa menwerking gedurende het afgeloopen stu diejaar, bij welke woorden de heeren Fialka en Kemperman, respectievelijk namens de looierijafdeeling en de bovenwerkafdeeling zich aansloten. De heer Fialka sprak afzonderlijk nog een bijzonder sympathiek woord van dank als vertegenwoordiger van de jonge Tsjecho- Slowaaksche vereeniging van Looierij che- miker, voor de hulp en kennis welke hij aan de Vakschool heeft mogen ontvangen en bood als bewijs van erkentelijkheid deTsje- chische vakboeken aan van prof. v. Kubel- ka, hetgeen buitengewoon op prijs werd ge steld. De heer Mr. van Hellenberg-Hubar, lid van de Commissie van advies wenschte de leerlingen van harte geluk met hun succes, doch spr. zeide dat deze gelukwensch ook toepasselijk is op directeur en leeraren die zeer veel hebben bijgedragen om dit succes mogelijk te maken. Spr. zeide dat de leer lingen niet moeten komen omdat de school er is, maar zij moeten denken aan hun eigen belang. Spr. drong er ook op aan dat de industrieëlen het belang van deze school ook zullen inzien, een verheugend feit noemde spr. ook de groote bekendheid van de Waal- wijksche Vakschool, ook over de grenzen en hij eindigde met de hoop uit te spreken dat de Nederlandsche industrieelen, zooveel in hun vermogen is de Waalwijksche Vak school zullen steunen. De heer Directeur v. d. Waerden sprak tot slot nog een woord van dank tot de spre kers voor hunne opwekkende en sympathieke woorden. Jammer noemde spr. het dat de heer Mus- tert wegens overspannenheid niet aanwezig kon zijn. Een speciaal woord van dank bracht de heer v. d. Waerden nog voor het mooie geschenk van den heer Fialka en ver zekerde hem dat zij een eereplaats in de bib liotheek van de vakschool zullen verkrijgen. Nadat hierna de diploma's uitgereikt wa ren, werd een rondgang gemaakt over de tentoonstelling, die wij, gezien het geëxpo seerde wel in de belangstelling van iedereen kunnen aanbevelen. Zij is tot Zaterdag nog geopend. De tentoonstelling. Ons eerste bezoek gold de afd. Schoen makerij. De verschillende producten die wij hier van de leerlingen in handen kregen, kunnen den toets der critiek met lof doorstaan. Zij getuigen immers van toewijding tot het werk en zijn dan ook alle op keurige wijze ver vaardigd. Ook het reclame-teekenen, welk onder deel aan deze school de volle aandacht heeft, konden wij zeer bewonderen, temeer daar de diverse reclameplaten alle naar eigen ont werpen zijn uitgevoerd. De looierij-afdeeling. Ook de geëxposeerde producten in de looierij-afdeeling getuigen van gedegen vak kennis. In de afdeeling zwaar lederwaren zijn croupons zooileder, tuigleder, chroomvetleer, enz. geëxposeerd. Wanneer dergelijk kwali teitswerk door alle schoenfabrieken gebruikt zou worden, zou men over inferieure schoe nen niet meer te klagen hebben. De afdeeling bovenleer en luxe leersoorten mocht er ook zijn. Wij noemen slechts de schitterende vellen Javabox, Sportbox en blauw persian. Alles tesamen genomen kan men zeggen dat de leerlingen die deze vakschool met suc ces gevolgd hebben, zich met gerustheid in 't vak mogen begeven, zij zullen bij voortgaan de studie hun weg wel vinden. De tentoonstelling die ook heden nog tot vijf uur geopend is, zal zeker vele belang stellenden trekken. Zoo spoedig mogelijk GEVRAAGD een niet beneden 18 jaar. P. G. Brieven onder No der adv. Bureau van dit blad. 57998 te Waalwijk in klein gezin EEN NET voor dag en nacht, niet ouder dan 16 jaar, goed met kinderen kunnende omgaan en v g.g.v. Brieven met uitv. inlichtingen onder No. der advertentie Bur v. d, blad- 57999 Fruit- V V S r A pastilles Y A Up al uw vacantietochtjes een afweermiddel iegen den dorst en tegelijk een fijne versnapering aan de Chr. school te Waalwijk Aanmelding mondeling vóór Maandagmiddag a.s. 12 uur bij het Hoofd der School J.'WILZING. 57985 De bekende en onbekende schuldeischers der nalaten schap van G. T. A. KROOT, overleden te Waalwijk 13 Juli 1936, welke nalatenschap bene ficiair is aanvaard, worden opgeroepen om op Dinsdag 10 Augustus 1937 nam. 2 uur te verschijnen ten kantore van Notaris A. SCHAAP te Waal wijk, voor het aanhooren der rekening en verantwoording van hel door de erfgenamen gevoerd beheer en indien geen verzet, betaling te ontvangen. Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK MAKEN BEKEND: dat in hunne vergadering van 27 Juli 1937 een openbare heeft plaats gehad, te weten van de leening 1900 ad f 21500. - Nr. 11, vnn de leening 1904 ad f 48000.— de Nrs. 59, 68 en 93. De uitgelote stukken zijn betaalbaar bij de N V. Rotter- damsche Bankvereeniging, kantoor Waalwijk, als volgt: die van de leening 1900 vanaf 1 October a.s., die van de leening 1904 vanaf 1 September a.s. Burgemeesteren Wethouders van Waalwijk. VOOR DEN WINTER 'S HERTOGENBOSCH Ondergeteeken» e zal onder landelijk georgan seerde aan nemers trachten op Vrijdag 6 Augustus 1937 Het bouwen van een Boerderij aan het Westeinde, voor re-- kening van den Heer H. Quirijns. Bestek en teekening verkrijg baar f4.00, restitutie f2.00. De Architect, A. VAN HULTEN Jr. 57987 Waalwijk. Voor het NIEUWE LEER- JAAR, dat aanvangt op 1 Sept. a.s., kunnen worden toegelaten de meisjes, die vóór 1 October 1937 zes jaar zijn geworden. Ook bestaat dit jaar weer de gelegenheid hier te maken. Voor het leer plan is met gevestigde MULO- scholen uit de omtrek overleg gepleegd Bij genoegzame deel neming wordt ook verdere op leiding in overweging genomen. HET BESTUUR. Vanaf heden kunnen de leer lingen, die een wensen te volgen, zich aan melden aan het Grootestraat 248, Waalwijk. In de verschillende cursussen wordt ruim gelegenheid gege ven tot het smakelijk bereiden van de gewone spijzen, het he reiden en opmaken van scho tels voor bijzondere gelegen heden, enz. De piijs van de lessen Volks keuken met vervolgcursus is 20 cent per week. Verdere inlichtingen te ver krijgen aan het ST. THERESIAGESTICHT Grootestraat, Waalwijk. Inlichtingen te hekomen bij Aan hetzelfde adres TE KOOP: NU EHoctrisch .wecken' geelt straks heerlijk versche zomergroenten op Uwen winterdisch. Een niet te versmaden delicatesse I Praat eens met ons. KONINGSWEG 66 HÖÖKSCM rmiioiEssEii.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2