De K. L. M. zwaar getroffen. Buitenlandsch Nieuws nare Hoofdpijn AKKERTJES Eerlijk duurt het langst. Zaterdag 31 Juli 1937. No. 61 De Echo van het Zuiden. Tweede Blad De Flamingo in België verongelukt. Alle 15 inzittenden gedood. Eendenjagers. Opnieuw is de K. L. M. door een verschrikkelijken ramp getroffen, een van haar schitterende Douglas toestel len ,,De Flamingo1' is in Halle, in België, brandend neergestort, waarbij alle in zittenden, 15 in getal den dood vonden. Moge deze nieuwe tegenslag onze burgerlijke luchtvaart niet ontmoe- digen, maar haar verantwoordelijke leiding diep doordringen van het besef, dat de ontwikkeling niet kan en niet mag worden geforceerd, maar gelijke tred dient te houden met de over het algemeen zeer langzaam toenemende opvoering van de veiligheid, door technische verbeteringen. De „Flamingo", een Douglas DC 2 machine was Woensdagmorgen iets later dan gewoonlijk van Am sterdam vertrokken en arriveerde om half elf op het vliegveld Evere bij Brussel. Verscheidene passagiers, die uit Keulen waren gekomen, stapten hier in de „Flaminga" over. Om 10.40 steeg het vliegtuig weer op, met bestemming naar Parijs, doch de machine was nauwelijks een kwartier in de lucht toen de ramp gebeurde Hoe zij zich pre cies heeft toegedragen is op het oogenblik nog niet opgehelderd, doch uit de verklaringen van oog getuigen kan worden opgemaakt, dat er een ontploffing heeft plaats gehad en dat de machine in de lucht in brand is gevlogen. Terwijl de vlammen uitden romp sloegen stortte de P.H. A.L.F. neer, om terecht te komen op een aard appelveld in de nabijheid van het plaatsje Brages, even ten Zuiden van de hoofdstad, aan den grooten weg naar Bergen. Er woedde, op het oogenblik, dat de ramp gebeurde een hevig onweer boven Brussel en omgeving. Wat ooggetuigen zagen. Volgens ooggetuigen heeft men de machine eerst gehoord, terwijl zij nog in de wolken was, met onregel matig loopende motoren. Op een gegeven moment werd het vliegtuig zichtbaar en kwam het in glijvlucht uit de wolken, op een hoogte van ongeveer 300 meter. Daarbij was de linker motor geheel in rook gehuld, en ongeveer 3 k.m. voor de plaats, waar de machine met den grond in aanraking kwam, sloegen er groole vlammen uit den linkerkant van de machine. Het vliegtuig zette zijn glijvlucht voort. Even voordat de machine tegen den grond sloeg, maakte de neus een beweging uaar boven. Direct daarna ging het vliegtuig onder een hoek van 60 graden recht aan den grond. De bew ging naar boven ontstond doordat ook het hoogteroer in brand geraakte. De heer Behage, van de K.L.M., heeft op een afstand van 1200 meter den grond afgezocht, waarboven hel vliegtuig in glijvlucht was. en heeft daar verschillende sporen van ma terialen gevonden, waaruit blijkt, dat de linkervleugel van het ioestel reeds in de lucht in brand stond. Na de botsing op den grond schijnt opnieuw een ontploffing te hebben plaats gehad. - De oorzaak. Buitengewoon moeilijk zal het onderzoek naar de oorzaak van den ramp zijn, omdat slechts één groote puinhoop van hel toestel is over gebleven. De wrakstukken moeten worden uitgegraven en hierbij zijn vooral de overgebleven deelen van de motoren van belang. Vaststaat dat brand inde lucht is ontstaan. Maar hoe? Een uitgangs punt zou daarbij de Belgische ver onderstelling kunnen vormen, dat blikseminslag de oorzaak is. Een piloot van de Sabena acht het het meest aannemelijk, dat de machine door een onweerswolk is gevlogen en dat toen benzinedamp door een electrische ontlading is ontvlamd. Daarna zou de piloot, die den brand constateerde, het gas hebben afge sloten en een landingsterrein hebben opgezocht. De brand zou echter zoo snel om zich hebben heengegrepen, dat de piloot den dood vond in de vlammen, waardoor het toestel on- bestuurd den giond naderde en te pletter sloeg. De Nederlandsche deskundigen, ir. von Baumhauer en deheerv.d. Heyden, hebben zich geen oordeel kunnen vormen. Het was hun nog niet mogelijk na te gaan of er ver band bestaat tusschen het ongeval en het onweer. De post vermoedelijk geheel verloren. De met ohet nabij Brussel neer gestorte K.L.M.-vliegluig»Flan,ingo» meegegeven post is vermoedelijk geheel verloren gegaan. Deze post, waarvan het totaal" gewicht slechts 5 K.G. bedroeg, bevat uitsluitend stukken bestemd voor Frankrijk, welke het expeditie bureel Amsterdam C.S. tusschen Dinsdagavond 22.55 uuren Woens dagmorgen 8,25 uur hebben bereikt. Voor het hoofdpostkantoor Rotter dam zijn deze tijdstippen resp. 23.25 uur en 9 uur. De slachtoffers. De bemanning van het vliegtuig bestond uit: Bestuurder C. T. R. Steensma. Het is absoluut overdreven, als men zegt, dat de verhalen, die de jagers doen, allemaal gelogen zijn. Hoor maar eens wat deze oude eendenjager ons te vertellen heeft en denk je, dat ze waar gebeurd zijn Hij ontmoette laatst zijn vriend Goedhart en begon zijn gesprek »Ja, en nu zou je denken, dat een eend niet anders doet dan vissen en slapen, desnoods ook nog zwem men, maar dat is toch niet waar. De vorige week was ik op de een- denjacht en schoot een mooie, vette eend. Even later hoorde ik het ge weeklaag van een andere eend, die naar zijn gevallen makker ging, en dikke tranen huilde. Met zijn vleu gel veegde hij de tranen uit zijn ogen. O, ik werd er bepaald wee van. Enfin, ik neem de dode eend en stop die in mijn weitas en kijk nog even naar de andere eend. Die waggelde nu naar de waterkant en begon daar een grote hoeveelheid kleine steentjes op te eten. Ik was natuurlijk stom verbaasd, want ik had nog nooit gezien, dat een eend stenen at. Even later strompelde het dier naar het water toe en liet zich er in glijden, doch kwam niet, zoals anders altijd het geval is, weer naar boven. Dat bevreemdde mij, ik ging dus naar de kant en zag het dier in het heldere water op de bodem zitten, alsof hij sliep. Ik haalde hem op, maar hij was dood, de stenen waren zo zwaar, dat hij verdronken was Waarom zou het dier dat gedaan hebben vroeg Goedhart. »Nu, dat is gemakkelijk te raden«, zei onze verteller, »hij had natuur lijk zo'n verdriet omdat zijn vriendje dood was.« »Ja, dat is een vreemd verhaak, antwoordde Goedhart, »maarikheb laatst ook iets eigenaardigs beleefd. Op zekere dag, de vijvers waren Tweede bestuurder mecanicien Geering. Marconist Ludekuize. Tweede werktuigk. Wapperom. Mej. v. d. Laan, Stewardess. De passagiers waren Dj heer Nathans, Nederlander, komende van Amsterdam. De heer Trillo, een Mexicaan, komende van Amsterdam. De Duitscher Wetzlaar, die evenals de hierna te noemen passagiers uit Keulen was gekomen en te Brussel in de »Flamingo» was gestapt. De Duitscher Mun. De heer en mevrouw Tondreau. De heer Bin me. De heer Whitehouse. De heer Canton. Dc heer Goldbloome. De Spaansche burgeroorlog. Het tegenoffisief der rechtsche troepen ten Westen van Madrid duurt voort, Bijzonderheden over denstrijd ontbreken hedjn. (Jit Madrid wordt alleen gemeld, dat een aanval der opstandelingen in den sector Cuesta de la Reine mislukt is, doch dat de strijd met groote heftigheid wordt voortgezet. De berichten van de overige fronten zijn eveneens vaag. Gemeld wordt dat de opmarsch aan het front van Aragon wordt voortgezet en dat in de provincie Cordoba sterke druk wordt uitgeoefend op de linies der regeeringstroepen in den sector Villahaita Radio Fontevedra heeft medege deeld, dat het tegenoffensief der natio nalisten aan het front ten Westen van Madrid voortduurt. De operaties in dezen sector kenmerken zich door hun groote hevigheid. De beste brigades der regeerings troepen werden gedecimeerd en de hoeveelheid materiaal, welke werd buit gemaakt,,is aanzienlijk. De vijandelijke verliezen worden op ongeveer 30.000 man geschat; 110 vliegtuigen en 50 tanks werden vernield meer dan 200 mitrailleurs werden ver overd. In zijn Woensdag gehouden toe spraak heeit generaal Quelpo de Llano medegedeeld, dat aan het front van Arragon de opmarsch der troepen van Franco werd voortgezet in den sector van Albarracia, waar Frias werd ver overd. Grandi bij Chamberlain. Grand!, de Italiaansche gezant te Londen, heeft gisteren op no. 10 Downingstreet een onderhoud gehad met Neville Chamberlain. Besproken werd de algemeene toestand in Europa en de Britsch-Italiaanschjbetrekkingen in het bijzonder. De onrust in Joegoslavië. Om het Concordaat. Hoewel de openbare orde in Joegoslavië is teruggekeerd, is de innerlijke onrust, gewekt door de actie der orthodoxe geestelijkheid tegen de goedkeuring van het Con cordaat met het Vaticaan,gebleven. Eigenaardig is de verwikkeling inzake de opvolging van den over leden patriarch. Naar men weet heeft de Servische kerk de leden der regeering en de Kamerleden, die vóór het Concordaat stemden, voor zoover ze leden dier kerk wa ren, uit de kerk gestooten. Maar het zijn juist deze menschen, die vol- dichtgevroren, ging ik naar buiten en zag een eend, die met zijn staart in het water was vastgevroren. Ik sneed het dier zijn staart af en nam hem mee naar huis, waar wij er heerlijk van hebben gesmuld. Een paar dagen later ga ik in gedachten weer die kant uit en zie tot mijn verbazing weer iets op het water bewegen »Wat?« vraagt de toehoorder, »was er weer een eend vastgevroren «Weineen, hoe kom je er bij zegt mijnheer Goedhart, »de staart was weer aangegroeid lot een eendl« »Ik zal het haar toch eens vra gen®, zei mevrouw van Dongen, »het kind heeft vast iets, dat haar hindert«. Mijnheer sprak er niet meer over. Ieder kind is wel eens stil.Maar 's avonds, toen Elly, die anders de hele familie deed lachen, vroeg naar boven ging, nam moeder haar eens goed op. »Wat heeft Els», vroeg Jan die niet begreep, waarom zijn vrolijke zus zo vroeg naar bed ging. «Misschien heeft ze hoofdpijn», zei Miep de oudste. »Vast van het vele leren», be weerde Jan, die wel weet, dat Elly niet zo bijzonder veel tijd aan haar huiswerk besteedt. »Verbeeld je jongens», roept hij weer, «vol gende week hebben wij weer proef werk Als de kinderen naar bed zijn, gaat moeder naar Elly toe. Daar vindt zij het kind o-ver^haar boeken gebogen met een rode kleur en tranen in de ogen. Als Elly moeder gens de wet een voordracht hebben te maken voor de benoeming door den koning van een nieuwen patri, arch. En dat kunnen ze thans, om dat ze geen lidmaten der kerk meer zouden zijn, niet. Voorloopig zonder patriarch? Inmiddels wordt nader uit Bel grado bericht, dat de minister-pre sident en de acht orthodoxe leden van de regeering niet door de sy node zijn «geëxcommuniceerd# (uit- gestooten) doch slechts «beroofd van alle rechten en eere-privileges in de Servisch.orthodoxe kerk». De minister president zou besloten zijn, te wachten tot de kerk een meer conciliante houding aanneemt en de verkiezing van den nieuwen patriarch, zoolang noodzakelijk is, uit te stellen. De strijd in het Oosten. Een guerilla-oorlog. De strijd in hetgehied van Peking is in vollen gang. De Chineezen en de Japanners seinen om strijd be richten over overwinningen. De Chineezen beweren Fengtai, waar een groot Japansch garnizoen ligt en Toengstjou genomen te hebben, de Japanners daarentegen zeggen het gebied ten Noordoosten van Peking geheel van Chineezen te hebben gezuiverd. Wat van deze krijgsberichten waar is, is niet uit te maken, evenmin als er iets valt na te gaan van de posities van de beide partijen, De eenige zekerheid die de krijgsbe richten geven, is dat er een gue rilla-oorlog aan den gang is. Een serie van plaatselijke schermutse lingen waarvan sommigen misschien een ernstig karakter hebben aange nomen, doch die in het geheel ge nomen vermoedelijk toch nog niet van al te grooten omvang zijn ge weest. Een factor van betcekenis is, dat aan beide zijden gebruik is gemaakt van vliegtuigen, wat er op zou wij zen dat generaal Soeng reeds vlieg tuigen van Nanking tot zijn beschik king heeft gekregen. De Japansche verliezen. De minister van oorlog te Tokio heeft de Japansche verliezen sinds den aanvang der vijandelijkheden op 7 Juli j.l. en tot en met den 27en dezer bekend gemaakt42 dooden en 113gewonden. Hieronder zijn 17 officieren, 23 onderofficieren en 115 de kamer binnen ziet komen, huilt zij eens flink uit. Moeder laat haar een poosje snikken en vraagt dan naar de oorzaak van haar verdriet En nu vertelt zij met horten en stoten, dat zij zo vreselijk oneerlijk is geweest, wat moest de juffrouw wel niet van haar denken, want zij had de vragen van het proefwerk van het bord overgeschreven, ter. wijl er niemand in de klas was en 's morgens had zij hel proelwerk natuurlijk goed gekend. Nu kreeg zij een mooi cijfer op haar rapport, maar haar geweten liet haar niet meer met rust. »Stil maar«, zei moeder, »neen, kind, zoiets had ik van jou hele maal niet verwacht, maar je moet het morgen aan de juffrouw ver- tellen Misschien heeft ze nog geen punt op je rapport gezet. En.... je moet moeder beloven, dat je zoiets je hele leven nooit meer zult doen.,..« De volgende morgen is zij regel recht naar de juffrouw toe gegaan en bekende zij, wat zij gedaan had. En toen Elly voor straf een opstel moest maken, handelde dit over het onderwerp: »Eerlijk duurt het langst. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKkERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijk AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. NederiandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. WETENSWAARDIGHEDEN. Een micromilimeter is het dui zendste deel van een melimetera. Bij verkorting schrijft men micron. Een millicron is het millioenste deel van een millimeter. Als je dus zo'n dun plakje koek zou krijgen, dan zou je het met je blote oog niet kunnen waarnemen, zo dun zou het zijn. AKKER-CACHETS soldaten. Bovendien zijn er 22 Ja pansche burgers gedood of gekwetst. Wederom Japansche troepen zendingen naar Noord-China Uit Tientsin wordt gemeld, dat aan het Oosterstation aldaar Japan sche troepen in allerijl in treinen zijn gegaan, terwijl ook vele auto mobielen en andere transportmid delen zijn ingeladen. Inmiddels zijn weer nieuwe Japansche troepen daar aangekomen. De uittocht uit de Chi- neesche stad Tientsin neemt groote afmetingen aan. Het consulaire corps is bijeenge komen om te beraadslagen over de censuur, door de Japanners ingesteld aan het postkantoor. De consuls hebben van de Japansche autoritei ten de verzekering gekregen dat het Japan's poging zal zijn onlusten te Tientsin te voorkomen. CHINA AANVAARDT' DEN OORLOG. Openlijk heeft Tsjiang Ivai-sjek Donderdag te Nanking verklaard dat er nu geen sprake meer kan zijn van zooiets als een plaatselijke regeling. 'Het is een nationale kwestie gewor den. Er zijn geen JapanschChinee- sche onderhandelingen mogelijk, zoo lang Japan niet de vier minimum eischen, welke hij in zijn verklaring van 19 Juli heeft geformuleerd erkent. Door deze verklaring van den maar schalk van de Chineesche strijdkrach ten is het thans iedereen wel duide lijk dat de oorlog niet meer te voor komen is en stellig in al zijn Ooster- sche hevigheid zal uitgevochten wor den. Bombardement. Donderdagmiddag is Tientsin op hevige wijze door de Japanners ge bombardeerd. Men spreekt van duizend dooden. De Noordelijkste stad van de wereld is de stad Hammerfest, ge legen in Noorwegen. De stad telt 3500 inwoners en ligt 70 gr. 40, 11" Noorderbreedte. 1 graad warmteverschil 120 uur lopen. In Amsterdam heeft een klokken maker een uurwerk geconstrueerd, dat men wel »het eeuwig lopende uurwerk« kan noemen. Atmosferi sche verschillen van slechts een graad zijn voldoende om de klok weer 120 uur lang te doen lopen. Een roltrap van 1000 M. lengte is kort geleden door de stad Pen- sylvania gebouwd en voert naar den top van den berg Montuard, aangezien de: steile weg zelfs voer de meest geoefende bergklimmers ontoegankelijk is. De trap bestaat uit 16 deelen, die telkens door kleine terrassen onderbroken worden. De kosten voor het maken zijn zelfs vanuit Amerikaansch stand punt bekeken, reusachtig groot, het geen zich laat denken 1 Oplossingen van vorige week. Uil. Egel. Koe. Pauw. Lijster. Haan. Hond. Os. Bot. Mol. Ree. Volgens recept von Apotheker Dumont m -

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5