Binnenlandsch Nieuws. Middenstands-borgsteilingsfonds voor de Langstraat, te Waalwijk. EEN EGYPTISCHE KONINGSZOON TOT KONING UITGEROEPEN. In de oude El Rifai moskee, de be graafplaats der koningen en koningin nen van Egypte, is Donderdag voor het eerst sinds den tijd der pharao's een Egyptische koningszoon be kleed met de souvereine macht en uit geroepen tot koning van Egypte, Nubië, Soedan, Kordofan en Darfoer. In de vereenigde zitting der beide Huizen van het parlement, die te dien einde in de moskee gehouden werd, heeft hij in handen van sjeik Moestfa el Maraghi, den Mohammedaanschen hoogepriester, den eed van trouw af gelegd op de grondwet van het mo derne Egypt en tegenover de herbo ren Egyptische natie der 20ste eeuw. Aanslagen in Noord-lerland. Groepen gewapende lieden, waar van men niet weet tot welke partij zij behooren, hebben plotseling aanvallen ondernomen op verschei, den douane-kantoren van de Noord- Iersche grens. Zij haalden de beambten uit hun woning, staken vervolgens de douanekantoren in brand ol deden ze met dynamiet in de lucht vliegen. Men schijnt hier met een grootsch opgezette terroristen-campagne te doen te hebben en deze campagne houdt blijkbaar verband met het bezoek van het Britsche koningspaar aan Noord-lerland. Fransch-Duitsche wrijvingen. Met medeweten van de beidt regeeringen zijn Duitsche en Fran- sche leeraren in de geschiedenis als afgezanten van de betrokken vereenigingen op 39 punten, die tusschen de twee landen wrijvingen gaande houden, waarmee het oor logsgevaar in de wereld blijft, het eens geworden over verbeteringen, die in de voorstellingen van deze feiten in de schoolboeken over en weer behooren te worden aange bracht LEGEROEFENINGEN IN SEPTEMBER. In September zullen weder leger- oefeningen worden gehouden onder leiding van den Commandant van het veldleger. Nadat van 10 September af oefenin gen van de lichte brigade hebben plaats gevonden, concentreert 20 Sep tember de blauwe partij zich op het N.O. gedeelte van de Veluwe, terwijl de roode aankomst in het legerings- gebied in Overijsel. De oefeningen duren één dag langer dan vroeger en wel tot 23 September 12 uur. Alle troepen zijn uiterlijk 24 September in hun standplaatsen te rug. De Jamboree. Woensdag is te Vogelenzang de Jamboree geopend en gedurendetien dagen zullen aldaar een dertig duizendtal vei kenners lief en leed deelen. Het kunnen te Vogelenzang aar dige dagen worden. Of zij het worden hangt van den geest in het kamp af, die zeker niet te wenschen zal overlaten en dan ook van het weer. Men mag hopen, dat de elementen de padvinders genadig zullen zijn. Mooi weer is toch maar een voor naam ding voor gezellig kampeeren en in dit geval ook voor het bezoek aan het kamp, zonder hetwelk de Jamboree het (ook vanwege de in komsten, die zij daaruit moet hebben 1) niet goed kan stellen. Woensdag, de dag van de opening, gaf als vanzelf een groote drukte. Bij honderden tegelijk kwamen de padvinders Vogelenzang binnen gevallen en het gezang en geyell was niet van de lucht. De een deed het in het Duitsch, de ander in het Fransch en die weer in het Engelsch en in nog zoo veel andere talen, maar de geest is overal hetzelfde, het is bij hen de eene ware broedergeest, de geest van een echte verkenner. Steuncomité voor Ned.-lndië. Het crisis-steuncomité voor Ned.- lndië, dat zich in April 1932 had gevormd, met het doel om ten be hoeve van de crisiswerkloozen in Ned.-lndië hier te lande gelden in te zamelen, heeft besloten zijn werk zaamheden te beëindigen. Het nog beschikbare saldo ad f680,56 wordt ter beschikking gesteld van het centraal comité voor steun aan werkloozen te Batavia. Gedurende zijn bestaan heeft het comité, met inbegrip van het zoo ovengenoem de bedrag, in totaal een som van f 27.880,56 voor het beoogde doel naar Indië kunnen overmaken. Toch een garnizoen in de Hoofdstad Naar wij vernemen is in verband met de actie, om te Amsterdam een garnizoen te krijgen, bij de leger, leiding in overweging, om een ge motoriseerde afdeeling in Amster dam in garnizoen te leggen. De Oranje-Nassau kazerne, waar thans vele goederen zijn opgeslagen, zou daartoe ontruimd worden en nader overleg met het gemeentebestuur is nog noodig, om daarvoor opslag plaatsen te krijgen. Nieuwe textielfabriek te Vaals? Naar wij vernemen, zal te Vaals binnenkort een aanvang gemaakt worden met de inrichting van een nieuwe textielfabriek onder leiding van den heer Bodekerk, oud direc teur der N.V, Vaalser textielfabriek. Daar te Vaals en omgeving de werkloosheid onder de textielarbei ders zeer groot is, opent deze Een Goede Huidverzorging Witte Puro! wrijftonzichtbaar wegin deHuid en is daarom zoo geschikt voor gebruik over dag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en ver vellen. Doos 30 ct. nieuwe fabiiek weer voor velen betere perspectieven. Concurrentie van Italiaanschfruit De étalages der fruitwinkels en vooral de uitstallingen op de fruit markten te Naaldwijk e.d zijn ruim voorzien van buitenlandsch fruit, waarbij de Italiaansche per ziken een belangrijke plaats inne men. Hierop wijst de Bond Westland in een adres, dal aan den minister van Handel en Nijverheid is ver zonden en waarin gevraagd wordt meer rekening te willen houden niet de belangen van den Neder- landschen tuinbouw. Het adres zegt, dat met bezorgd heid wordt gadegeslagen den steeds toenemenden import van Italiaan sche perziken en pruimen, waar door ons eigen product een moor dende concurrentie wordt aange daan. De bond verzoekt dan ook bij het afsluiten van een nieuw handelsverdrag met ItaUë met deze omstandigheden rekening te hou den. Het slipgevaar op de Moerdijkbrug. in antwoord op een dringend verzoek van de K.N.A.C. deelde de minister van Waterstaat kort gele den mede, dat ten spoedigste maat regelen zouden worden getroffen ter vermindering van het slipgevaar op de Moerdijkbrug en dat in af wachting hiervan waarschuwings borden zouden worden geplaatst. De waarschuwingsborden zijn momenteel aanwezig en worden des avonds door een lantaarn ver licht. Inmiddels is men ook met de definitieve verbeteringswerk zaamheden begonnen, die, indien zich geen bijzonderheden voordoen, omstreeks 10 Augustus kunnen zijn voltooid De Kerk te Delft in September a s weer in gebruik Naar wij vernemen zal de Nieuwe Kerk te Delft op 8 September a.s. weer in gebruik worden genomen. De restauratie welke ongeveer vijf tien jaar heeft geduurd, zal dan geheel voltooid zijn. Waarschuwing. De Commissari van Politie te 's Hertogenboch vestigd de aandacht op: l:Adrianus Netten, sigarenrei- ziger, wonende Graafscheweg 73 te 's Hertogenbosch en 2: Rudolf Jo- sephus Marinus van Maastricht, sigarenreiziger, wonende Bazeldonk. straag 12 te 's—Bosch. Genoemde sigarenreizigers bezoe ken het plattenland en trachten daarbij, voorgevend deel uit tema ken van een vereeniging om werklo ze sigarenmaker te steunen,sigaren aan den man te brengen. Zij bezoe ken de notabelen der plattelandge meentenen zien van hen handteeke- ningen te krijgen. De sigaren zijn gebanderolleerd met den prijs van 6, 8 en 10 cent, terwijl de sigaren van inferieure kwaliteit zijn en hoogstens een waarde hebben van 2, 3 en 4 cent. Voormelde Commissaris geeft in overweging om geen handteekenin- gen van die vermelde personen te verstrekken en men overtuige zich alvorens te kopen, van de kwaliteit der te koopen sigaren. Op 29 Juli j.l. werd in een speciaal daartoe belegde vergadering het Be stuur van het Middenstandsborgstel- lingsfonds voor de Langstraat (M. B. L.) geïnstalleerd. Wegens verhindering van den Voor zitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, tevens Voorzitter van de Commissie van Voorbereiding van het fonds, werd de installatie verricht door den heer A. D. C. Snels, uit Dongen, Vice-Voorzitter der Kamer van Koophandel en Voor zitter der Afdeeling Kleinbedrijf. De heer Snels installeerde het Be stuur met de navolgende toespraak: Edelachtbare Heeren, Geachte Vergadering, Wanneer wegens ontstentenis van den Voorzitter van het voorloopig Be stuur tevens voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat den heer G. N. van Loon, mij de taak is opgedragen deze verga dering te openen, dan zal dat op de eerste plaats zijn met een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de heeren afgevaardigden van het Departement, den heer Foe- kens en van Gedeputeerde Staten, den heer Roeffen. Wanneer ik verder tot taak heb hier het nieuwe bestuur voor het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Lang straat te installeeren, dan zou ik toch nog even in 't kort de wordingsgeschie denis van dit fonds willen belichten en het doel en streven evenals de betee- kenis van dit instituut nader willen toe lichten. Ongeveer anderhalf jaar geleden werd in een der vergaderingen onzer Kamer de mogelijkheid, om te komen tot de oprichting van een borgstellings fonds, in navolging van andere Kamers, onder oogen gezien. Ik mag zelfs wel zeggen, dat de meeningen hieromtrent nog al ver uiteen liepen, niet zoozeer om de wenschelijkheid van de totstand koming van dit fonds, dan wel om de moeilijkheden, die aan een goede wer king van een dergelijk fonds zouden verbonden zijn. Ik persoonlijk heb het plan in eerste instantie bestudeerd en durf hier gerust mede te deelen, dat ik niet zoo optimistisch tegenover de op richting stond. Niet dat ik me niet be wust was van de noodzakelijkheid, maar meer omdat de eerste vraag rees: waar zullen de middelen vandaan moe ten komen? En waar zullen we de men- schen vinden, die juist om de moeilijke strekking van dit onderwerp, de zware taak op hun schouders durven nemen. Al spoedig bleek, dat ik in deze mee ning niet alleen stond. Meerdere leden der Kamer deelden mijn standpunt en waren overtuigd, dat dit de noodige zorgen zou meebrengen. Dit heeft ech ter voor de Kamer geen beletsel mogen zijn en werd besloten om de eerste stap pen te ondernemen om te komen tot samenstellen van een voorloopig be stuur, dat de totstandkoming nader zou bespreken. Wetende hoe klemmend de vraagstukken in den middenstand zijn en hoevele van deze menschen buiten hun schuld reeds in moeilijkheden wa ren geraakt, meende de Kamer, dat de eerste poging, om te komen tot oprich ting van dit fonds, moest worden ge daan. Zooals gezegd werd aldus besloten en onder de bekwame leiding van on zen voorzitter den heer van Loon werd een eerste vergadering belegd, waar bij uitgenoodigd vertegenwoordigers van de verschillende gemeenten, be- hoorende tot het ressort onzer Kamer, afgevaardigden der standsorganisaties en vertegenwoordigers van handel en industrie. Dat deze bespreking een zoo vruchtbaar karakter heeft mogen dra gen, is voorzeker mede te danken, aan de deskundige voorlichting van den heer Foekens, die ons op de meest dui delijke wijze over de vele moeilijkheden heen heeft geholpen en wien we voor deze. en evenzoovele waardevolle ad viezen bij latere gelegenheden, zeer er kentelijk zijn. Tot slot van deze be spreking volgde de benoeming van een voorloopig bestuur, dat de eerste toe bereidselen voor de definitieve oprich ting zou treffen. Nadat de stichtings- acte gepasseerd was, werden de eerste stappen ondernomen om een finantiee- len basis te vormen, waarop kon wor den verder gegaan. Hier was het nie mand minder dan de Comm. der Konin gin uit ons Gewest, die met de van hem bekende voortvarendheid deze zaak ter hand nam en een bespreking hield met de afgevaardigden der Kamers van Koophandel, waar deze borgstellings fondsen in oprichting waren. Dat hier niet aan doovemansdeur was geklopt moge blijken uit de loyale wijze waar op Gedeputeerde Staten ons zijn tege moet gekomen. Hierna werd den Ge meentebesturen hun medewerking ver zocht en al kan nu niet gezegd worden, dat dit overal zoo spontaan werd ont vangen, de gemeenten die een goed in zicht hadden in eigen zaken, hebben dan toch hun medewerking toegezegd en hierdoor verkregen we tenminste een redelijke finantieelen basis, waarop kon worden verder gebouwd. Meerdere conferenties werden gehouden, waar van zeker die met de afgevaardigden van het betrokken Departement ons heel wat terrein hebben vereffend, waarvoor we Mr. Schmall en den heer Foekens vanaf deze plaats nogmaals dank brengen. Zoo is dan langzamerhand het fonds meer vasten vorm gaan aannemen en kunnen we getuigen, dat de eerste moeilijkheden waren overwonnen. En wanneer ik hier even bij stil wil staan, dan is dit om hulde en dank te bren gen aan de oprichters en de betrokken instanties, die ons over de eerste moei lijkheden hebben heen geholpen. Ik meen de tolk te zijn van allen, die in de eerste instantie hebben meegeholpen dit doel te verwezenlijken, als ik vanaf deze plaats een bijzonder woord van dank breng aan den pionier van deze zaak, Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, die niets, maar dan ook niets onbeproefd heeft gelaten om de stichting te ver wezenlijken. Het vele werk en vaak omvangrijke en moeilijke in deze heeft hij op een voorbeeldige wijze volbracht en als straks dit succes, den nood van sommigen mag lenigen, dan is dit voor zeker aan zijn voortvarendheid te dan ken. Wie echter meent, dat we er nu al zijn, heeft het ver mis. Het terrein ligt nog vrijwel braak en veel werk zal het nieuwe bestuur thans wachten. Ik wil met een enkel woord nog even doel en strekking van het fonds releveeren. Doel: Hulpverleening en woekerbe strijding van den industrieelen en han- deldrijvenden middenstand. a) Bemiddeling en voorlichting van credietwaardigen, die blijken elders niet geholpen te kunnen worden. b) Borgstelling voor credietwaar digen, die, trots ernstige pogingen, niet slaagden dit te vinden. Wat het doel betreft zouden we het alleen moeten betreuren, dat hiervoor een stichting noodig is. Wie echter niet blind is om te zien, zal moeten getui gen. dat helaas reeds ta? van midden standszaken buiten eigen schuld zijn ter ziele gegaan. We mogen het al dan ook geen ideale oplossing vinden, toch zullen we deze en ook iedere andere ge legenheid om de zwakkeren te kunnen helpen, met beide handen moeten grij pen. Op de eerste plaats uit solidari teitsgevoel tegenover hulpbehoevende medemenschen. Op de tweede plaats om bij betrokken instanties, door wei gering, niet den schijn te wekken, dat de nood niet zoo hoog zou zijn als men voorgeeft. Aan gemeentebesturen en andere organisaties, die hier finantieele medewerking toezegden is een woord van dank zeker op zijn plaats. a) Wat dit punt betreft zou ik wil len zeggen, dat hier de grootste taak voor het bestuur zal zijn weggelegd. Zonder twijfel zullen er legio aanvra gen zijn, welke niet in de verste verte alle zullen kunnen worden geholpen met contanten. Directe hulp zal dus vaak achterwege moeten blijven, maar door bemiddeling zal hier veel goeds kunnen tot stand komen. Het saneerend werk dezer stichting mag dan ook voorzeker de voornaamste taak van dit instituut genoemd worden. Vooral waar juist onder de kleine midden standers zooveel tekortkomingen zijn. Goede voorlichting op het terrein van den middenstander, wat beheer en ad ministratie betreft, zal op zich voor ve len reeds een uitkomst kunnen beteeke- nen. Dit mag dus voor het bestuur een zaak van groot belang geacht worden en hierop zal zijn eerste streven gericht moeten zijn. b) Wat de borgstelling betreft, dit is reeds zoojuist door mij gezegd, dat hier nimmer in die mate zal kunnen worden geholpen, zooals sommigen zich dat voorstellen. Zeker er zal geholpen kunnen en moeten worden, maar zoo als dit bijna altijd is, vermeent iedereen hiervoor in aanmerking te moeten ko men, wat lang niet het geval is. Er zul len dus teleurgestelden komen, wat echter niet wil zeggen, dat zulks met allen zal zijn. Ik ben dan ook overtuigd, dat deze taak voor het bestuur geen benijdenswaardige zal zijn, maar laten zij er van overtuigd zijn, dat hun werk, hoe ondankbaar dan ook, toch wel vruchtdragend kan zijn. Met deze gedachte voor oogen, dat zij zich een taak zien opgelegd, die so ciaal bezien verantwoordelijk te noe men is, meen ik dan ook te kunnen zeggen, dat onze Kamer hun werk met vertrouwen tegemoet ziet. Ik meen dit met des te meer recht te kunnen zeggen, daar de leiding, in den persoon van den heer Tielen, in ver trouwde en beproefde handen is ge legd. Zijn ervaring op organisatorisch terrein spreekt hiervoor borg. Waar hij in het groeiende bedrijf on getwijfeld rijke ervaring heeft opge daan en overtuigd zal zijn van de moeilijkheden die zich in het mid- denstandsbedrijf voordoen, mag wor den aangenomen, dat hem de noo- den en belangen van den middenstand na aan het hart liggen en hij hiervoor een open oog zal hebben. Ik vertrouw, dat de keuze goed gedaan zal blijken te zijn en met deze gedachte bezield, meen ik dat zoowel voor de Kamer van Koophandel als voor het oprichtings comité, de eerste taak beëindigd be schouwd kan worden. Met een woord van dank aan de scheidende leden van de voorloopige commissie en aan allen, die tot verwe zenlijking van dit doel hebben medege werkt en een welkomstwoord aan de nieuwe bestuurderen, wil ik besluiten met den wensch, dat het dit bestuur ge geven moge zijn onder Gods zegen te arbeiden aan deze sociale zaak. Moge van de zijde van het Departe ment, en hieraan twijfel ik geen oogen- blik, ook in de toekomst steeds de me dewerking worden ondervonden, zoo als dit vanaf de oprichting heeft plaats gehad en moge het werk van dit be stuur strekken tot welzijn van den noodlijdenden middenstand en tot heil van hen, die in deze moeilijke omstan digheden dreigen tenonder te gaan. Hiermede wil ik gaarne het voorzitter schap in handen stellen van den heer Tielen en heet met hem, het nieuwe bestuur, van harte welkom en wensch hen veel succes met dezen arbeid. De heer J. Tielen aanvaardde het voorzitterschap van het Bestuur met de navolgende woorden: Mijne Heeren, Op de eerste plaats zeg ik den voor zitter van het Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, den heer Snels, hartelijk dank voor de vriendelijke woorden en de sympathieke wijze waarop hij dit bestuur en mij als voorzitter van het bestuur van het Middenstandsborgstel- lingsfonds voor de Langstraat heeft willen installeeren. Toen mij van den voorzitter der Ka mer het verzoek bereikte om als voor zitter van dit fonds te willen fungeeren, heb ik, zooals U mogelijk bekend zal zijn, geaarzeld dit te accepteeren, om dat ik in de vereenigingen of corpera- ties waarin ik zitting heb, meestal de functie van secretaris bekleed en niet met de leiding der vergadering belast ben, en voorts meende ik wat vreemd te staan tegenover deze nieuwe mate rie. De overtuiging, dat dit vrijwel op het oogenblik met velen het geval zal zijn, en me herinnerende de duidelijke uiteenzetting die ons medelid de heer Foekens nu een jaar geleden in deze zelfde zaal voor de toenmalige com missie gehouden heeft en die ik in mijn blad kon weergeven en daar nog eens herlezen, maakten dat dit bezwaar nu niet zoo heel ernstig kon wegen. Daarbij kwam, dat ik me reeds lang bewust was dat deze nieuwe instelling van groot belang kan zijn voor deze streek vooral voor den kleinen midden stand, wier belangen en nooden ik reeds vele jaren ken en mij zeer ter harte gaan. Toen ik daarbij inzage kreeg van de lijst van leden en daarin de namen zag van mannen die zeer zeker thuis zijn in deze materie, anderen doorkneed in het middenstandsvraagstuk, en weer an deren, die dagelijks werkzaam zijn in het algemeen belang, toen was mijn aarzelen geheel voorbij. Ik was overtuigd, dat ik met Uw steun en voorlichting en gezien het groote belang, niet mocht weigeren de ze functie te aanvaarden. Ik durf dan een beroep doen op U allen, mij met Uwe voorlichting en werkzaamheid ter zijde te staan en eventueele tekortko mingen mijnerzijds te willen excuseeren. Wanneer wij, mijne heeren, ons met ambitie en energie aan het werk zet ten, dan twijfel ik er niet aan of wij zullen ook voor deze streek nuttig werk kunnen doen voor den middenstand en dan zal het Middenstandsborgstellings- fonds voor de Langstraat, gevestigd te Waalwijk niet de minste zijn onder de instellingen van dien aard in ons va derland. Wanneer ik tenslotte nog dank breng aan de Commissie van Voorbereiding voor het goede en vele werk door haar verricht, aanvaard ik hiermede mijn functie als Uw voorzitter. In de daarop door het algemeen be stuur gehouden vergadering werd het Dagelijksch Bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: J. P. P. Tielen, Waalwijk, Voorzitter. A. D. C. Snels, Dongen, Vice-Voor zitter. J. C. Frederiks, Kaatsheuvel, le pen ningmeester. j W. J. van den Noort, Made, 2e pen- ningmeester. J. L. F. M. Bianchi, Geertruidenberg, P. N. Dekkers, Waspik,

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6