Buitenlandsch Nieuws Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. WEK DE GAL IN UW LEVER OP DUSSEN. HERPT, SPRANG—CAPELLE. RAAMSDONK. OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE GILZE-RIJEN. Vrijdagmiddag was een aantal werk- loozen bezig met het aanbrengen van draineeringsbuizen in het in aanleg zijnde vliegveld Nerhoven te Gilze- Rijen. Daartoe groeven zij verschillen de greppels. Bij deze werkzaamheden stieten zij op een aantal grootendeels verpulverde menschenbeenderen. De brigade-commandant der Konink lijke marechaussee werd van deze vondst in kennis gesteld en deze stelde een onderzoek ter plaatse in, waarna nog meerdere geraamtes voor den dag kwamen. Men kan momenteel nog niet nagaan uit welke eeuw deze geraamten stam men. Uit alles blijkt echter, dat zij van hoogen ouderdom zijn. ONTSLAG BIJ DE FORD-FABRIEKEN. Bij den aanvang der vacantie voor het personeel der Fordfabrieken alhier heeft de directie aan ongeveer 80 leden van het personeel ontslag aangezegd. Naar de directie heeft medegedeeld, is het niet uitgesloten, dat deze arbei ders na verloop van tijd weder te werk zullen borden gesteld, daar het ontslag verband houdt met den aanvang van een nieuw fabricageprogram, dat tijde lijk de medewerking van een aantal ar beiders overbodig maakt. DE STRIJD IN HET OOSTEN. Gaat Nanking een offensief beginnen? Uit berichten uit Noord-China blijkt dat er na den Chineeschen aanval op Tientsin, gevolgd door een bombarde ment van de Japanners geen gevechten van ernstigen aard of grooten omvang hebben plaats gehad. In welingelichte Japansche kringen heeft men Havas medegedeeld, dat een Chineesche aanval op Tientsin den Ja- panschen generalen staf heeft verrast. De Chineezen willen de poorten der Japansche concessie forceeren en de bureaux van den staf, het consulaat en de telefoon- en telegraafdiensten ver nielen om het Japansche organisme zoo in het hart te treffen. De menigte Chi neezen, die zich verzamelde, was zeer groot en het Japansche garnizoen ver keerde gedurende zekeren tijd in ern stige moeilijkheden. Men is van mee ning, dat de aarzeling der aanvallers den toestand voor de Japaneezen gered heeft. Het antwoord was verschrikke lijk. Dat het bombardement zoo hevig was, wordt verklaard door den wensch der Japaneezen de bevolking schrik aan te jagen en verder door het feit, dat de Japansche autoriteiten een oogenblik in paniekstemming verkeerden. Tientsin van Chineesche troepen gezuiverd. Volgens van het Japansche ministe rie van oorlog ontvangen officieele be richten, heeft het Japansche leger ten Noorden van Peiping 3000 soldaten van de 39e Chineesche brigade ontwa pend. Een deel van het 27e leger be vindt zich nog binnen het versterkte deel van Peiping. In de buurt van Tientsin bevinden zich thans bijna geen Chineesche troepen meer. Hooge Chineesche beambten van het door de Japanners verdreven bestuur, die een toevlucht hebben gezocht in de Britsche concessie, hebben tegenover een vertegenwoordiger der „United Press" de verwachting uitgesproken, dat Nanking binnen tien dagen in Noord-China tot het offensief zal over Incidenten. Het aan de Japansche troepen op gelegde verbod, om de internationale brug over te trekken, heeft geleid tot een vijandige houding dezer troepen te genover de Fransche strijdkrachten. Bij het gevecht, dat zich twee dagen geleden ontwikkelde aan het Ooster station, werd het aldaar krachtens het protocol van 1901 gestationneerde Fransche detachement door Japansche soldaten aangevallen en ontwapend. De Franschen wisten zich echter te bevrij den en zich in een der stationsvertrek- ken te barricadeeren, waarop de Japan ners dit beschoten en 2 Fransche sol daten verwondden. Ondanks de protesten, welke zijn in gediend, behielden de Japanners de Fransche wapenen en uitrustingstuk ken. Naar aanleiding van de door den opperbevelhebber van het Fransche garnizoen te Tientsin, kolonel Hent- schel, ondernomen stappen, heeft de commandant van het Japansche leger generaal Katsoeki, zijn verontschuldi gingen aangeboden voor het incident, dat zich op 27 Juli in het Oosterstation heeft voorgedaan, en de verzekering gegeven, dat het Japansche leger niet de vrije verbinding tusschen de concessie en het Fransche" arsenaal zal belemme ren. EEN ERNSTIG RUSSISCH- JAPANSCH CONFLICT TE TIENTSIN. Uit goede bron te Sjanghai wordt vernomen, dat Japanners geholpen door wit-Russen op 30 Juli een aanval heb ben gedaan op het Sowjet-Russische consulaat te Tientsin, dat zij bezetten, en waartoe zij den toegang verboden. Op het oogenblik zouden zij de Sowjet- Russische documenten van het consu laat op vrachtauto's naar de Japansche concessie vervoeren. De Sowjet-Russische consul heeft het consulaire corps bijeengeroepen. De ambassadeur der Sowjet-Unie in Ja pan, Bogomolof, heeft een protest inge diend. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. Oviedo onder vuur. Na een beleg van ongeveer tien maanden is de Asturische hoofdstad, Oviedo, opnieuw het middenpunt van een geweldige worsteling. De strijd begon met een woest ar tillerie-bombardement van de roode troepen, dat den geheelen Zondag en den nacht van Zondag op Maandag met onverminderde intensiteit aan hield en over dag nog in felheid toenam. Rechtsche successen in Teruel. Franco's troepen hebben de laatste dagen groote activiteit aan den dag ge legd in den sector-Teruel. Nadat de opmarsch in zuiver Westelijke richting via Albarracin-Tramacastilla met suc ces was verloopen, kwamen de vorige week berichten binnen over aanvallen, in het Zuiden van de provincie Teruel, en een optrekken der rechtsche troepen in de richting Cuenca. Zonder dat er een spoor van den vijand te zien was hebben de rechtsche troepen het dorp Torril bezet. Torril is van groote strategische be- teekenis, want het vormt een knoop punt van de wegen naar Cuenca, Val- decillo en Bezas. Op deze wegen wa ren nog linksche troepen aanwezig en na eenige gevechten slaagden de recht- schen erin de dorpen Valdecillo en Ma- sagoso, beide ten Westen van Torril gelegen, te bezetten; verder de dorpen Villarejo en Arroyofria. Havas schat het door de rechtschen veroverde ter rein op een 1500 K.M.2. Ook vliegtuigen en artillerie hebben aan dezen opmarsch deelgenomen met het gevolg dat de infanterie den tegen stand der republikeinen ten zuiden van Vadecuenca kon breken en er nieuwe stellingen bezette. Van de bergtoppen, die de troepen van Franco thans genomen hebben, kunnen zij de uitgestrekte dalen van Cuëhca en Valencia beheerschen. Uiteraard zal het den republikeinen hier moeilijker vallen hun stellingen te verdedigen, dan toen zij nog de hooge toppen van de Montes Universales bij Albarracin in hun bezit hadden. Aan het front ten Westen van Ma drid is het een vrij kalme dag geweest. Van eenige gevechtsactie was geen sprake. Alleen hebben de nationalisten gedurende eenigen tijd de roode stel lingen aan den Westkant van de hoofdstad beschoten. DE NORMANDIE HEROVERT DEN BLAUWEN WIMPEL. Het mailschip Normandie, dat reeds eerder den Blauwen Wimpel veroverd had, heeft thans weder het snelheids record voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West, dat door de Queen Mary verbe terd was, op zijn naam gebracht. De Normandie heeft den afstand van Bishops light naar Ambrose light afge legd in 95 uur 2 minuten, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 30.58 knoopen. De Queen Mary is korten tijd gele den van nieuwe schroeven voorzien. Het schip zal mogelijk voor het eind van den zomer nog probeeren het nieu we record van de Normandie te bre ken. DE IT ALIA ANSCH-ENGELSCHE BETREKKINGEN. Mussolini wil samenwerking. De Italiaansche ambassadeur graaf Grandi heeft Maandagmidag den Brit- schen premier een persoonlijk schrijven van Mussolini overhandigd, als ant woord op den brief, welken Chamber lain den Duce had gezonden. Mussolini's antwoord is in zoodani- gen vorm gegoten, dat er geen twijfel meer kan bestaan aan het ernstige ver langen van de Italiaansche regeering om de nuttige samenwerking, zooals zij tusschen Londen en Rome in de Locar- nojaren 1925—1933 heeft bestaan, ten volle te herstellen. De ontwikkeling van de betrekkingen tusschen Engeland en Italië vormt het voornaamste onderwerp in de artikelen der Romeinsche avondbladen. „Om trent de erkenning van het Italiaansche imperium", zoo schrijft het „Giornale d'Italia", „wordt in officieuze kringen gezegd, dat de beslissing niet van Lon den maar van Genève afhangt. Even wel wordt van zeer bevoegde zijde ver klaard, dat de Britsche premier de Britsche delegatie te Genève nauw- omschreven instructies zal geven, die totaal verschillen van die, welke zij voor de laatste ziting van den Volken bond in Mei j.l. ontvangen had." NIEUWE ARBEIDSWET IN DE VER. STATEN. Minimum-loon 40 Dollar-cent. De nieuwe Arbeidswet, welke door den Senaat der V. S. is aangenomen en thans nog door het Huis van Afge vaardigden moet worden goedgekeurd, bepaalt, naar de New Yorksche cor respondent van de „Times" meldt, o.a., dat er een uit vijf leden bestaande raad van arbeid zal worden ingesteld, die de standaardloonen en den werktijd in het geheele land zal vaststellen. Deze wet voorziet in een vast mini mum loon van 40 Dollar-cent en een maximum werktijd van 40 uur. Hoewel het loon van 16 dollar per week niet hoog is zal het toch voor vele Amerikanen een opluchting zijn, wanneer zij weten daarop te kunnen rekenen. DE HERTOG VAN KENT ALS TROONPRETENDENT. De nationaal-democratische Wieczor Warszawski is in beslag genomen, omdat het het bericht gebracht had, dat de bijeenkomst te Lanout in Polen ter gelegenheid van het bezoek van den hertog van Kent van de bekendste fi guren uit de Poolschen, Oostenrijk- schen en Hongaarschen adel ten doel gehad had om het herstel van het ko ningschap in Polen voor te bereiden. In den tijd van het huwelijk van den hertog van Kent met prinses Marina heeft een royalistische groep in Polen den hertog van Kent als eventueelen candidaat voor den troon van Polen genoemd. Afscheid van den heer H. Boender als hoofd der Christelijke Nationale School. Zooals wij reeds in 't kort in ons blad van Zaterdag j.l. hebben ge meld, nam de heer H. Boender Donderdagavond j.l. afscheid van 't onderwijs en daarmede ook van onze gemeente. Officieel heeft de heer Boender 't onderwijs op 1 Augustus j 1. eerst met pensioen verlaten, na een dienst tijd van 43 jaar, waarvan 26 jaar als hoofd der school alhier. Op 29 Juli j.l. was hiertoe in de Gereformeerde Kerk een afscheids samenkomst belegd. Te ruim 8 uur opende ds, Hin- driks als eere-voorzitter van het schoolbestuur, deze samenkomst met een rede. Hierna voerden nog verschillende instanties het woord. Burgemeester J. S. J. Snijders der gemeente Dussen wees op de har telijke samenwerking die er steeds is geweest tusschen B. en W. en het schoolbestuur. Hij prees in het scheidende hoofd diens principieele levenshouding, die echter nimmer ontaardde in starre afzijdigheid. Namens het schoolbestuur werd een hartelijk woord van waardeering uitgesproken door den heer K. Janson, voorzitter. Dit woord ging gepaard met de aanbieding van Calvijn's Institutie. Daarna wees burgemeester D. A. v. d. Schans van Eethen op de be- teekenis van den heer Boender als politiek figuur in de A. B. gelederen. Namens den Kerkeraad der Geref. Kerk werd door ds. J. Hindriks de dankbaarheid uilgesproken voor het werk van den heer Boender als kerkeraadslid, als voorlezer en als opvoeder en helper der jeugd. Hierna verkreeg de opvolger van den heer Boender, den heer B. van Hoven het woord. In hartelijke woorden maakte hij melding van wat zijn voorganger voor hem is geweest. Hoe deze veelszins zijn levenslijn heelt bepaald en hem vooral op historisch en bijbelsch gebied tot een voorbeeld en leer meester is geweest. De heer C. van Veelen, oud-hoofd der school van Almkerk. hierna sprekende, wees op het vele werk dat iemand als de heer Boender in 26 jaar tot stand heeft kunnen brengen. De heer Boender dankte diep getroffen voor deze bewijzen van belangstelling. Hierna werd de heer B. van Hoven als opvolger van den heer Boender geïnstalleerd. Nadat nog het woord werd ge. voerd door den heer B. Wijnands namens het schoolbestuur en har telijke woorden gezegd waren door de heeren Ringersma en Clausing, de oud-hoofden van den heer van Hoven werd deze welgeslaagde samenkomst beëindigd met het zingen van Ps. 150 1 en dankgebed. Vrijdagmorgen werd nog door de kinderen in het schitterend versierde schoollokaal van hun scheidenden leermeester afscheid genomen en aan hem een fraai gebonden Bijbel overhandigd. Naar we vernemen is de heer Mr. J. Ruijgrok, cand. notaris alhier, benoemd tot notaris te Beemster. Onder groote belangstelling had Zaterdagmorgen alhier in allen een voud, de plechtige begrafenis plaats van den heer Th. M. v. d. Pluijm, in leven oud.wethouder onzer ge meente. Door de Pastoor der Parochie werd om negen uur een H. Mis van Requiem opgedragen, waarna de ter aarde bestelling plaats had. Met den op hoogen leeftijd, ont slagen oud-loco-buigemeester is een zeer aanzienlijk en vooraanstaande persoonlijkheid uit onze gemeente heengegaan. Vrijdagmiddag geraakte de heer Vissers, aannemer uit Drunen, op de Baan alhier, met zijn auto van den weg en kwam in een sloot terecht. De heer Vissers kon bijtijds uit de wagen springen en bekwam hier door geen letsel, Door een kraanwagen vandefirma De Graaff uit Waalwijk is later de auto op het droge gebracht. Deze bleek niet veel averij te hebben op- geloopen. De uitslagen der Zondag j.l. gehouden schietwedstrijden der Dus- sensche Burgerwacht op de Kanaal dijk alhier, luiden als volgt 1 P. van Schendel 82 pnt., 2 J. Ansems 81 pnt., 3 A. van Dijk 81 pnt., 4 Joh. Domenie 80 pnt., 5 C. Lensvelt 77 pnt. Aantal schoten 10. Het dochtertje van den heer J. Verhoeven had 't ongeluk boven van den zolder te komen vallen, waardoor de kleine op een steenen vloer terecht kwam. Dr. van Vuuren die de eerste ge neeskundige hulp verleende con stateerde sleutelbeenbreuk en inwen dige kneuzingen. Doodelijke aanrijding. Maandagavond omstreeks 7.30 uur werd de heer J. van Bergen, wonende te Hank, bij 't oversteken van de straatweg Breda Gorcum, ter hoogte van de Uude Straat, per rijwiel door een passeerende auto, komende van Breda, gegrepen en tegen den grond geslingerd. De heer v. Bergen bleef voor dood liggen. Toevallig passeerde juist Dr. van Hilten uit Breda, die medische hulp verleende, waarna 't slachtoffer per auto van den heer Wijnands uit Nieuwendijk, die eveneens juist passeerde, naar 't ziekenhuis te Raamsdonksveer werd overgebracht. Onderweg bezweek evenwel de heer van Bergen aan de bekomen ver wondingen. Majoor Alers en Gemeenteveld wachter Keiler waren spoedig ter plaatse en maakten proces-verbaal op. Het voorste gedeelte van de auto, alsmede 't rijwiel van het slachtoffer werden geheel vernield. Voor zoover kon worden nagegaan treft de chauffeur van den auto, die op een voorrangsweg reed, geen schuld. Na verwittigd te zijn arriveerde ook Burgemeester Snijders weldra op de plaats des onheils. Na een voorloopig onderzoek is de chauffeur der auto later per taxi naar Breda gebracht; terwijl zijn wagen bij den heer Pellikaan werd geparkeerd. HANK. Vrijdagavond werden Majoor Alers en veldwachter Keiler alhier, door de directie van de papierfabriek »Maasmond« alhier gewaarschuwd, dat van een der arbeiders het dien namiddag ontvangen weekloon was ontvreemd. Zij begaven zich direct naar de fabriek en stelden een onderzoek in. Spoedig waren ernstige vermoedens gerezen tegen een zeke ren A. v. R. wonende te Nieuwendijk. Aan de papierfabriek werd hij door de politiemannen aan een langdurig en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. en scherp verhoor onderworpen, waarna hij bekende de diefstal van zijn medearbeider J. B., wonende te Made, diens heele weekloon ruim f7.-- te hebben gepleegd. Gedeel telijk was het geld nog in zijn bezit, terwijl hij een gedeelte had weg gestopt in een der privaten, wat na aanwijzing werd teruggevonden. Wel een treurig geval geld te stelen van een medearbeider. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De heer F. X. Braun, directeur der papierfabriek »Maasmond« en diens zoon, die de vorige week door het slippen met hun auto onder Teteringen tegen een boom zijn gereden en daarbij vrij ernstig zijn gewond, zijn beiden goed vooruit gaande. De jongeheer, is thans weer zoover herstellende, dat hij zijn kamer mag verlaten. Beiden zij een spoedig herstel toegewenscht. De bond van schutterijen in de Lang straat zal op Zondag 8 Augustus een con cours houden in onze plaats. De schutte rij „St. Catharina" alhier zal de zuster verenigingen ontvangen. De wedstrijden geschieden op den vogelboom. Vele prachtige prijzen zijn beschikbaar ge-J steld. <-/ Bij de vanwege het Ned. Rundvee- stamboek gehouden inspectie werd een stier van Chr. v. Herpt alhier voorloopig ingeschreven in de registers van het N.R.S. Deze stier is door den eigenar gefokt en behoort tot het zwartbont Hollandsch veeslag. Door de aanhoudende droogte zal het koren vroeg van de velden geruimd zijn, terwijl vele gewassen als aardappe len en bieten weinig of niets beloven. Vele oude boeren hebben een droogte als dit jaar niet medegemaakt. CAPELLE. Door B. en W. der gemeente Sprang- Capelle werd j.l. Vrijdagmorgen elf uur aanbesteed de onderhoudswerken aan gemeente-eigendommen, waarvoor als volgt werd itgeschreven Metselwerk J. Molegraaf, Capelle, 143, Gebr. Spierings, Capelle, 133,75 J. Michaël, Capelle f 95, Gegund aan J. Michaël. Timmerwerk H. Wagemakers Capelle, f 42,50 J. Michaël Vrfjh. Capelle, 41,75 J. W. Nieuwenhuizen Sprang, 39,50 Alb. Hoefnagel Capelle, f 39,50 Gebr. Spierings Capelle, f 37,50 Kleinoog Verhagen Capelle 37,25 J. Quirijns Capelle, 37, Gegund aan J. Quirijns. Schilderwerk T. den Hollander Capelle, 209,25 J. de Groot Capelle, f 178,80 B. Rijken, Capelle 129, J. v. d. Schans, Sprang 117,20 Gegund aan J. v. d. Schans. Smidswerk M. van Veen, Capelle 21 J. de Bruijn, Sprang 20 J. Kommers, Capelle 12 Gegund aan J. Kommers. Gedurende de maand Juli 1937 werd op het hulppostkantoor te dezer plaatse in de Rijkspostspaarbank ingelegd 10088,60 en terugbetaald 8257,82. Het aantal inlagen bedroeg 98, dat der terug betalingen 47. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van mej. Wed. A. van der Haart aan de Niéuwevaart, hield j.l. Zondag met jonge duiven een wedvlucht vanaf Halle, waar bij de eerste duif werd geconstateerd om 1.48.8 en de laatste prijswinnende duif om 3.19.36 en waarvan de uitslag de volgende is St. van Peer 1 20 27, Adr. Spierings 2 8 22, B. Hartman 3, C. Rosenbrand 4 24 25 28, P. Nieuwenhuizen 5 1, Adr. Klootwijk 6 10 17 26, E. Haverhals 7, H. van Campen 9 23, Gebr. v. Onzenoort 11 14, J. van Doornik 12 15, J. de Jong 13, J. Meter 16, A. Blom 18, C. Wevers 19 en P. de Roon 29. Eerste overduifG. Treffers. De extra prijs, een duivenmand St van Peer. Aangetoonde duivenH. van Campen, J. de Jong, St. van Peer en Adr. Kloot wijk. Voor de a.s. Zondag te houden wed vlucht vanaf Neufvilles worden de dui ven Vrijdagavond in het clublokaal in- gekorfd. A.s. Zaterdagavond 8 uur wordt een algemeene ledenvergadering gehouden, waarop o.m. aan de orde komt de stem ming over een nieuw lid. De muziektent van het comité „S.H.E." zal, naar we vernemen, ge plaatst worden op een terrein naast het gemeentehuis te Vrijhoeve-Capelle. Maandagmiddag om 3 uur werd op het terrein aan de Schansstraat de verrich- tingsproef voor tuigpaarden gehouden, die uitgeschreven was door de Provin- gaan. Eiken dag moet Uw lever een liter gal in de inge. wanden doen vloeien. Wanneer de galafsaheiding on voldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apo. thekers en drogisten in flacons van ƒ0.75.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2