Buitenlandsch Nieuws „De Echo van het Zuiden" r; D ro ro J ro 'rc »rc 'rc 'r< Jr< 3r< 3e f 2 If 1 scl ge ric aa be lie bl h< b: f h< ri éi f ruste is gelegd. Gedurende de 9 jaren, die hij pastoor is geweest, heeft hij zeer veel voor de parochie gedaan. Behal ve de bidkapel, die wij reeds aanhaal den, heeft hij de klokken in den toren laten aanbrengen en t hoofdaltaar is door zijn toedoen tot stand gekomen. Pastoor Sweens richtte in de paro chiekerk de vereeniging: „Leden van de Eerewacht van 't H. Sacrament op; een vereeniging die spoedig bloeide. Ook was Z.Eerw. de oprichter van de Broederschap der H. H. Martelaren v. Gorcum, tot 't verkrijgen van een za ligen dood. Deze broederschap kwam, dank zij de ijverige Zelatricen, die in vele plaatsen der provincie werden aan gesteld, tot flinken bloei en nog heden telt zij een groot aantal leden. Jaarlijks komen honderden pelgrims van heinde en ver gedurende de octaaf der roem volle Heiligen ter bedevaart en nemen aan de plechtige en rijke processie deel, die opgeluisterd door de Harmonie al biddend en zingend haar rondgang door den expres daarvoor luisterrijk versier den lusttuin der pastorie maakt. Daar er echter nog geen voldoende geldmiddelen waren om een nieuwen Kruisweg te koopen, werd de oude van Beek bij Nijmegen overgenomen. Aan de monstrans treft men nog verschillen de kleinoden aan van Pastoor Sweens' moeder. Vermelden we nog, dat tijdens zijn pastoorschap de keiweg naar Don gen is aangelegd en in 1895-'96 de des tijds Openbare school met woning door de gemeente met flinken Rijkssteun werd gebouwd. In 1897 genoten er cc. 200 kinderen onderwijs en wel pl.m. 100 protestantsche van Loonschendijk, Rechtvaart en Zandschel. In 1902 werd aan den Loonschendijk een openbare school gebouwd, zoodat nagenoeg alle protestantsche kinderen de school van Berkdijk verlieten. Wijl echter de openbare school te Kaatsheu vel te klein was geworden, plaatste het gemeentebestuur een 40-tal kinderen op onze school. De meisjes van Berkdijk gingen naar de Bijzondere Meisjes school te Kaatsheuvel. In 't jaar 1906 riep God op betrekke lijk jeugdigen leeftijd, 41 jaar, den ijve- rigen Herder tot Zich. Groot was de droefheid zijner parochianen. Door Z.D.H. den Bisschop, van Den Bosch werd tot opvolger benoemd den Z.Eerw. Heer Hermanus Maria Eras, geboren te Tilburg 1863, priester ge wijd te Den Bosch 26 Mei 1888, tot kapelaan benoemd te Nieuwkuik 13 Dec. 1889, daarna te Oisterwijk 28 Oct. 1904 en eindelijk tot pastoor van Berk dijk 27 April 1906. Z.Eerw. Heer Eras. Spoedig toonde de tweede Herder zich zeer actief en ging hij 't arbeids veld verder bewerken. Hij richtte de H. Familie op, die spoedig een groot aantal leden telde en nog heden mag genoemd worden. Om den luister van Gods Huis te verhoogen, liet Z.Eerw. de prachtige kerkbeschildering aanbrengen en eeni- ge geschilderde ramen, door den heer Braam uit Made. In één van deze ra men zien we de pastoorheiligen van zijn ouders en hemzelf. Ook verrijkte hij de kerk o.m. met een fraaie commu niebank, dito preekstoel en zijaltaren. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest, 1913, zette Z.Eerw. de kroon op zijn werk en stichtte tot maat schappelijk en godsdienstig welzijn der volgende naar benedendaling opnieuw vaart, om de komende hoogte te over winnen. Eindelijk valt de druppel nu in het schaaltje, dat onder aan de papierband is gezet. Aardig is het om verschillende drup pels tegelijk naar beneden te laten glij den. Zij zullen hun best doen, om zo vlug mogelijk hun doel te bereiken en het is, alsof zij een wedstrijd met elkaar aangaan. Om te zorgen, dat de papierband goed stevig blijft, is bet nodig deze met spel den of papierklemmen vast te zetten. RAADSELS. Ja, ik zou wel graag voor een paar dagen op reis willen gaan. Ze liepen tegen die bergen op, zoo maar en zonder moeite. Ik heb gezien dat hij thans weer te rug is. parochianen het St. Hermanushuis met Bijzondere Meisjesschool. In dit jaar werd ook een H. Missie gegeven door de Eerw. Paters Capucijnen. Den 26en Mei 1914 werd 't kloos ter betrokken door de Eerw. Zusters van Schijndel. De parochianen toonden dien dag hun groote ingenomenheid met de Zusters. Vlaggen wapperden, versieringen waren aangebracht en al les was op de been om de Overste, Moeder Renildis, met haar 6 Eerw. Zusters te begroeten en haar met open armen te ontvangen. Als een bijzonder heid dient vermeld, dat de Eerw. Zus ter Margaretha Maria, thans assisten te, reeds bij de eerste Zusters was en thans nog hier in 't klooster is. Den 27en Mei werd 's morgens een plech tige H. Mis door den Herder der pa rochie apgedragen om den zegen van den Allerhoogste af te smeeken over de nieuwe stichting en haar bewoonsters, waarna de inzegening van het gesticht geschiedde. Den 2en Juni d.a.v. werd de bewaarschool geopend en den 8en Juni nadat 's morgens door den Pastoor een plechtige H. Mis was opgedragen, werd de zes-klassige Bijz. Meisjesschool ingezegend. Slechts 11 jaren mocht Z.Eerw. het genoegen smaken de vruchten te aan schouwen, zoowel op charitatief als so ciaal terrein. Wegens bloedvergifti ging werd de Pastoor naar 't R.K. Zie kenhuis te Tilburg gebracht en stierf daar 27 April 1917. Zoo kwam plotse ling aan het vruchtbaar leven van den man een einde. Den len Mei d.a.v. werd hij te Berk dijk onder de bidkapel begraven. Zijn nagedachtenis zal den parochianen niet ontgaan, hetgeen ook telkenjare blijkt, als een plechtige gezongen H. Mis voor de zielerust van den overleden Herder door den tegenwoordigen Pastoor wordt opgedragen. Ook schier alle huisgezinnen zijn nog in het bezit van zijn bidprentje, waarop o.m. voorkomt: „Hij was de vader der armen, onder steunde het Huis Gods, verheerlijkte de heilige plaatsen en verrijkte de sie raden des tempels". Onder zijn herderschap werd in de parochie acetyleengas aangelegd, dat in 't jaar 1912 vervangen werd door 't gaslicht, hetgeen we nu in onze wo ningen aantreffen en waarmee des avonds de straten verlicht worden. Tijdens het Pastoorschap van H. M. Eras zijn in deze parochie kapelaan ge weest: le de Weleerw. heer J. F. J. J. Tervooren van 18 Mei 1906 tot 3 Dec. 1909; 2e de Weleerw. heer P. Thijssen van 3 Dec. 1909 tot 10 Maart 1911; 3e de Weleerw. heer A. van Gemert van 10 Maart 1911 tot 11 Mei 1917. Mgr. W. v. d. Ven, Bisschop te 's-Bosch, benoemde tot 3en Pastoor der parochie, den ZeerEerw. heer Johannes Henricus Pius van Enschot. Z.Eerw. werd 18 Juni 1871 te Goirle geboren, 5 Juni 1898 te 's-Bosch priester gewijd, benoemd tot assistent te Wamel, daar na tot kapelaan te Alphen a. d. Maas, Diessen, Nijmegen (St. Anna), vervol gens Vicaris te St. Antonius en daarna tot Pastoor alhier den 11 en Mei 1917. Z.Eerw. Heer Van Enschot. Vol ijver en toewijding zette de nieu we Pastoor zich aan den arbeid om zijn kudde te leiden, waartoe God ze ge schapen heeft. De Katholieke boom door Pastoor de Bont geplant, was in- tusschen flink gegroeid, had groote takken gekregen, Pastoor van Enschot laat hem rijke vruchten afwerpen. Hij is de bevorderaar der dagelijksche H. Communie, de oprichter der H. Kinds heid in 1920; een kindsheid, die niet al leen veel leden telt, maar ook, dank zij de ijver der hoofdzelatrice, Mejuffr. Joh. Stokkermans^ wijd en zijd bekend staat om haar prachtigen optocht, die bijna jaarlijks wordt gehouden dit jaar op den jubileumdag, 15 Aug. a.s. en honderden bewonderaars trekt. Hij is de man, die 't initiatief nam tot 't plaatsen van het majestueuse H. Hart-monument tegenover de pastorie. Roepen we den dag van 20 Juli 1920 nog eens in onze herinnering, den dag, waarop de geloovigen openlijk uiting gegeven hebben van diep geloof en die aanving met een algemeene H. Com munie. In de beide H. Missen werd door den ZeerEerw. Pater Martinis een feestrede over 't H. Hart gehouden. In den namiddag na het Lof, werd on der begeleiding der Koninklijke Har monie „Euphonia" uit Kaatsheuvel in optocht naar 't plein getrokken, waar de prachtige beeltenis van Koning Christus zou onthuld worden. Nadat de inzegening van het beeld door den Z. Eerw. heer Pastoor was verricht en de acte van toewijding voorgelezen, be klom de alom bekende Pater Joachim t spreekgestoelte. Deze vurige bevorderaar van de godsvrucht tot 't H. Hart, de rechter hand van Pater Mattheo, sprak voor de veelkoppige menigte, die van heinde en ver was saamgestroomd en schouder aan schouder stond, de feestrede ter eere van 't H. Hart uit. Ook Mgr. Völker, destijds Pastoor te Kaatsheuvel, richtte tot de talrijke menigte een opwekkend en aanmoedi gend woord. Begeleid door de Harmo nie werden eenige toepasselijke liedjes gezongen en een dertigtal bruidjes leg den ieder een bloemstuk neer op 't voet stuk van den Koning der Koningen. Een aangrijpend oogenblik was 't voor de aanwezigen, die openlijke hulde! Nog dikwijls hoort men de parochia nen over dien dag spreken. Met fier heid en grooten eerbied blijven zij op zien tot Hem, Die Zijn armen heeft uitgestrekt als wil Hij zeggen: „Komt allen tot mij." Na afloop trokken allen wederom in optocht naar de kerk, waar de Pastoor nogmaals op den preekstoel hulde bracht aan 't H. Hart, den zegen afsmeekte over de parochianen, de pa rochie stelde onder de bescherming van 't H. Hart en de geloovigen aanspoor de zich niet te bepalen bij uiterlijk ver toon alleen, maar vóór alles de gods vrucht tot Jezus Goddelijk Hart diep in hun zielen te prenten. Een plechtig „Te Deum" was een waardig slot voor de zen voor de parochie zoo zegenrijken dag. Groot is nog heden de vereering van Koning-Christus en in verreweg de meeste gezinnen heeft de Intronisa- tie plaats gehad, terwijl op de le Vrij dag van iedere maand zeer veel paro chianen tot de H. Tafel naderen. In 't jaar 1920 gaven de Eerw. Pa ters Redemptoristen een H. Missie. Door Z. Excellentie den Bisschop werd in 1921 de heer G. Holman tot kerkmeester benoemd. De heer J. Ver- boven is reeds in 1911 in functie getre den. Beide heeren zijn thans nog de kerkmeesters. Vast overtuigd van de groote voor deden, die het Bijz. R.K. onderwijs al leen voor de katholieken kan geven en zoo'n school volgens de leer der kerk de eenig gewenschte is, te meer over tuigd, omdat de R.K. Bijz. Meisjes school zoo n schitterende resultaten af wierp, deden den Z.Eerw. heer Pas toor besluiten de openbare school om te zetten in een R.K. Bijz. Jongens school. Deze werd 16 Jan. 1921 ge opend. 's Morgens om 8 uur droeg de Pastoor een plechtige H. Mis op, die door 't Schoolbestuur, het personeel der beide scholen, de Eerw. Zusters, de kinderen der beide scholen en zeer veel parochianen werd bijgewoond, en waaronder Gods zegen over 't toekom stig onderwijs werd afgebeden. In te genwoordigheid van schoolbestuur, personeel en jongens had de inzegening der lokalen plaats door den Pastoor en hield deze een toespraak, waarin Z.E. o.m. het woord richtte tot 't personeel en de kinderen. De, heer H. A. de Bruin, Hoofd der School, dankte, ook namens 't perso neel, voor de benoeming. Z.Ed. beloof de al zijn krachten te zullen geven aan Berkdijk's jeugd, die aan zijn zorgen werd toevertrouwd; hij zou zijn uiter ste best doen tot groei en bloei der school en trachten door woord en voor beeld de kinderen op te voeden tot nuttige leden van Kerk en Staat. Na een tractatie kregen de jongens dien dag vrij. In 1921 werd de kerk verrijkt'met twee prachtige tableaux, voorstellende het voortdrijven en sleuren der H. H. Martelaren van Gorcum door de stra ten van Den Briel en den wreeden dood dien de fiere geloofshelden in een turf schuur ondergingen. De schilderstuk ken waren vervaardigd op 't atelier van de firma van Bokhoven Jonkers te Den Bosch, de voorstellingen zijn subliem en de tableaux een sieraad in de kerk. Op initiatief van den Pastoor werd in 1920 een aanvang gemaakt met den bouw van een tiental flinke en stevige woningen, die in 1921 waren voltooid en aanstonds bewoond. (Wordt de volgende week vervolgd). Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Een accoord Londen Rome? Hoezeer de kansen op een toena dering tüssclien Engeland en Home stijgen, blijkt uit een verklaring, welke de italiaansche minister van Huilenlaudsche Zaken, graal Ciano, gisteren te Koine beelt afgelegd. Hij zeide«Er zijn geen diepgaande ineeningsversoüillen of andere hin derpalen, welke een toenadering beletten. Beide landen willen een accoord en als de goede wil bestaat is de strijd al hall gewonnen. Zulk een accoord zou tegen niemand ge richt zijn, maar een stabüiseerend element vormen in het belang van den Europeeschen vrede». Naar de «Daily Telegraph» meldt, heelt Londen aan Parijs de verze kering gegeven, dat de Fransch Britsche vriendschap in het geheel geen gevaar loopt, terwijl anderzijds Mussolini aan Hitier soortgelijke verzekeringen heelt verstrekt wat aangaat de as Berlijn—Home. Men meent thans te kunnen vast stellen, aldus Keuter, dat de vriend schappelijke briefwisseling tusschen Chamberlain en Mussolini een nieu we atmosfeer heelt geschapen, die een gunstig uitgangspunt zal kunnen women voor de verbetering der Brilsch Italiaansche betrekkingen. Men hoopt, dat nu alle detail kwesties do^r een openhartige dis cussie tusschen Home en Londen zullen worden opgelost. Ten slotte is men in Britsche politieke kringen algemeen van oordeel, dat zich thans een gunstige gelegenheid voor doet, voort te bouwen op de basis van de nauwe en hartelijke samen werking, die tusschen de Britsche en Fransche regeeringen bestaat, en dat een verbetering van de betrek kingen tusschen Kome en Londen als aanvulling daarvan zal leiden tot een algemeene ontspanning in Europa. Amerika blijft bewapenen. De Amerikaansche marine zal in de komende zitting van het Congres credieten vragen voor den bouw van twee nieuwe slagschepen en twee lichte kruisers, verklaarde admiraal Leahy tegenover journalisten. Hel doel van de marine is een bouw programma ten uitvoer te brengen dat gaat tot aan de limiet van het oude verdrag tot vlootbeperking van Londen, en verder een vervanging van dejhans in dienst zijnde oor logsschepen voor zoover zij de leef tijdsgrens gepasseerd zijn. De twee nieuwe slagschepen dienen evenals twee andere thans in aanbouw zijn de, om zeven andere slagschepen, die de leeftijdsgrens bereiken, te vervangen. Nieuwe wandaden in Ulster. De rust, die was ingetreden in Noord-Ierland na de daden van terreur tijdens het koninklijke be zoek, is verstoord door twee nieuwe feiten, die toegeschreven worden aan dezelfde elementen. Drie man nen in een auto kwamen bij'thuis van Sir Dawson Bates, den minister van binnenlandsche zaken van Ul ster, te Portrush. Nadat zij de huisbewaarster onder bedreiging met een revolver het zwijgen hadden opgelegd, haalden zij het werkvertrek van den minister onderstboven, snuffelden laden en kasten na en trokken daarna af zonder iets mee te nemen. Verder is gistermiddag op een der wegen naar Belfast door een onbe kende een zestal schoten gelost op een voorbijrijdenden auto. Alleen de ruilen daarvan werden vernield. De Zionisten en Palestina. In Zürich hebben de Joodsche Zionisten in hun congres de acute kwestie der verdeeling van Palestina behandeld. Het congres werd geopend door den bekenden Zionisten-leider Dr. Chain Weizmann, waarin hij wel critiek uitoefende op de conclusies van het rapport der Britsche Ko ninklijke commissie, maar zich te vens verzette tegen een algeheele verwerping der voorstellen, daar deze enkele constiuctieve ideeën bevatten en een tijdperk doen voor zien, waarin de droom van een Joodschen staat verwezenlijkt zou kunnen worden na 2000 jaren van verstrooiing. Dr. Weizmann bestreed heftig de conclusie van de commissie, dat het mandaat onuitvoerbaar is ge bleken wegens de onverzoenlijke tegenstelling tusschen de Joden en de Arabieren. Hij stelde hiervoor de halfslachtige houding van het Britsche bestuur aansprakelijk. Spreker wees er op, dat de Joden ondanks de terreur in Palestina groolsche dingen tot stand hebben gebracht, o.a. den aanleg van de haven van Tel Aviv. Spreker viel nog heftig het voorstel tot beperking van de immigratie aan. Bommen ondereen brugte Haifa. De agitatie in Palestina duurt nog altijd voort. In de oude stad van Jeruzalem werd een Arabiei dood geschoten. Te Haifa heelt de politie twaalf bommen gevonden, die in een kist waren gelegd, welke onder een brug was verborgen. Het conflict in het Oosten. De Japanscne generale staf te Tientsin meldt, dat vliegtuigen Chi- neesche troepen, die uit Kalgan kwamen en naar Hopei trokken, hebben gebombardeerd en lot staan gebracht. Verscheidene treinen wer den getroffen door bommen, welke vele slachtoffers maakten. Twee Chineesche regimenten zijn aange komen te Patioe, OU K.M. ten Zuiden van Natsjang, waar zich de troepen samentrekken, die Tientsin en 'l ang koe ontruimd hebben. Tusschen Peiping en Tientsin rijdt dagelijks één trein. Volgens Chineesche persberichten zijn in Kobe en omgeving opnieuw 0U.UÜU reservisten aangekamen. Naar Formosa zijn groote hoeveelheden wapens en munitie verscheept voor het geval, dat het in Zuid-China tot botsingen zou komen. Het Japansche agentschap Domei meldt voorts, dat de Chineezen in het gebied van Kalgan intensieve oorlogstoebereidselen treffen, met name de 143e divisie, die tot dusver achteraf was gebleven. De twee laatste Chineesche regi menten, die zich nog te Peiping bevonden, zijn in de richting van Kalgan vertrokken. De autonome regeering van Oost-Hopei heeft te Peiping een bureau geopend. -De pogingen om den spoorweg Peiping—Tientsin te herstellen zijn nog niet geëindigd. Up het oogenblik zijn Chineesch- Japansche besprekingen gaande, waaromtrent evenwel nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn. Zij hebben tot onderwerp de her vorming van de regeering van Ilopei en Tsjahar. Het groote aantal vluchtelingen en werkloozen vormt een ernstig probleem Omtrent de plannen en maatregelen van Nanking last men te Peiping in het duister. De in de haven van Tsing Tau liggende Japansche oorlogsschepen hebben een landingsdivisie aan wal gezet, die door de stad is gemar cheerd. De autoriteiten hebben in verband met de ongerustheid onder de bevolking aan de buitenlanders uitdrukkelijk bescherming toegezegd doch niettemin is een belangrijke uittocht van buitenlanders merk baar. Naar een te Nanking verschij nend 'blad uit Kalgan bericht, er- wachten de Chineezen, dat aan den pas van Hankau, zestig K.M. ten Noord Westen van Peiping, hevige gevechten zullen uitbreken. Er zouden zich daar 4000 man Japansche troepen geconcentreerd hebben. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG. De rechtsche opmarsch in den sector—Teruel' Franco's troepen zetten hun op marsch in den sector Teruel voort. Ze hebben nieuwe versterkingen ontvangen en stellen alle pogingen in het werk om den weg Teruel Cuenca te bereiken. De opmarsch verloopt hier niet zoo gemakkelijk als dit de laatste dagen het geval is geweest, toen de regeeringstroepen weinig of geen tegenstand boden. Met alle kracht zijn de laatsten thans bezig hun linies in dit gebied te versterken en den opstandelingen den doorgang naar den wegTeruel- Cuenca te blokkeeren. Ze worden hierbij gesteund door de regeerings- luchtmacht, die de rechtschen con centraties aan hevigebombardemen- ten onderwerpt. Van hun kant vu ren de rechtsche zonder ophouden op de door de linksche troepen in allerijl gebouwde versterkingen. Van belangrijke vorderring hunnerzijds bereiken ons echter geen berichten. Wel wordt gemeld, dat de regee- ringstrroepen ten noorden van Te ruel tot den aanval zijn overgegaan. Officieel wordt medegedeeld, dat zij erin geslaagd zijn Pancrudo,een 50 K.M. ten noorden van Teruel le bezetten, en thans bezig zijn de veroverde stellingen te versterken. Het bombardement van Madrid .00 I '.05 .05 1.20 j 5.20 >.45 '—4 i.00 1.2(1 I J.2C 1.35 (.20 I >.45 i.0( 0.0f 1.0. 3.3; 3.4' 4.4' 4.5( 6.21 7— 8.0 9.5 8.0 0.0 0.3 1.0 4.2 5.2 6.2 9.2 10.5 jei ve e ii« Air ;ei le i re

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 6