Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. WEK DE GAL IN UW LEVER OP KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. Franco bij den H Stoel vertegen woordigd. Intern. Congres voor Vergelijkend Recht. K. L. M. records op de Binnen- landsche lijnen. Nederlandsch schip zinkend Een instructiebataljon - W. schijnt door de rechtsche batterij en te zijn voortgezet Volgens be richten uit Navalcarnero hebben de regeeringsbatterijen dit vuur niet beantwoord. Volgens den vertegenwoordiger van Havas in het (thans rechtsche Bilbao) hebben de rechtsche troepen aan het front van Asturië bij ver rassing eenige stellingen op de te genpartij veroverd. Verliezen werden niet geleden. In een door het diplomatieke kabinet te Salamanca gepubliceerde nota wordt medegedeeld dat tijdens het jongste bezoek van mgr. 11de- brando Antoniutli, die de vorige week naar Salamanca was gekomen, om generaal Franco en den chef van het diplomatieken kabinet te begroeten, besloten werd, den status van officieel diplomatieke vertegen woordiger met den titel van zaak. gelastigde te verleenen aan Pablo Churruca, gevolmachtigd minister, die Spanje bij den staatsecretaris, van het Vaticaan zal vertegenwoor- digen. ECONOMISCHE OORLOG CHINA-JAPAN. Door de annuleering van de meeste orders, die (ie Chineesche kooplieden in Japan hadden geplaatst, zijn, naar het Japansche telegraaf-agentschap meldt, de economische betrekkingen tusschen China en Japan nagenoeg geheel verbro ken. De in het binnenland van China gevestigde Japansche kooplieden zijn ge vlucht, de textielfabrieken te Sjanghai en Tientsin zijn gesloten. Door dezen stil stand in den handel met China gaan de Japansche exporteurs er thans toe over hun handel meer te richten op het Zui delijk gedeelte van den Stillen Oceaan. Ondanks al deze minder gunstig klin kende berichten, bestaat er, volgens het D.N.B., te Sjanghai toch nog hoop, dat tusschen China en Japan onderhande lingen zullen worden gevoerd, waardoor een botsing zal worden voorkomen. Aan leiding daartoe is het vertrek van den Japanschen gezant Kawoegoe uit Tient sin naar Sjanghai. RUSSISCHE BEZORGDHEID OVER DUITSCH VLOOTBEZOEK AAN FINLAND. De Sovjetbladen maken met bezorgd heid melding van het bericht, dat Vrij dag elf Duitsche duikbooten een bezoek zullen brengen aan de Finsche haven Abo en daar Finsche oorlogsbodems zullen ontmoeten. De „Izwestia" meent te weten, dat de Duitschers pogingen in het werk stellen om onder het in om van visscherij-con- cessies uchtbases in Noord-Finland te krijgen, het blad richt tot Finland de waarschuwing „zich niet in gevaarlijke politieke avonturen te begeven en niet te zwichten voor den invloed van de Duitsche fascisten en anderen, die laatst genoemden gunstig gezid zyn". Woensdagmorgen is in 't Kurhaus te Scheveningen het internationaal Congres voor vergelijkend recht geopend en in den namiddag voort gezet met een plenaire zitting in het Vredespaleis. Prof. Wheale uit New York formuleerde een voorstel om te komen tot oprichting van een te 'sGravenhage gevestigde internatio nale faculteit voor vergelijkend recht. Het voorstel vond algemeene instemming en besloten werd een commissie te benoemen, die op korten termijn rapport zal moeten uitbrengen over de mogelijkheden tot verwezenlijking van dit plan. Deze internationale faculteit zou een te 'sGravenhage gevestigde permanente instelling moeten wor den. Namens de Nederlandsche regee- ring heeft de minister van Justitie, inr. Goseling, den deelnemers van het internationaal congres van ver gelijkend recht een ontvangst aan geboden in de feestzaal van het Kurhaus te Scheveningen. Verbetering van den Groenten- export. Onze geheele uitvoer van tuin bouwproducten, dus in dezen tijd van het jaar van groenten, nam in Juni naar de hoeveelheid toe van 35,164,000 (in 1936) tot 36,895,000 K.G. of met 5 pCt., doch naar de waarde van f 3,821,000 tot f 5,232,000 en dus met 37 pCt. Een bewijs, dat de prijzen der exportproducten belangrijk gestegen waren. Op de Venlosche veiling kwamen wat men nog nooit beleefd had, groote vrachtwagens groenten laden voor Engeland, een bewijs, dat ze deze in de omgeving van Rotterdam niet meer in voldoende hoeveelheid konden vinden. Ook België en Scandinavië kochten meer dan anders. Ook van de zijden van de con- servenfabrieken bestond belangrijk meer vraag. De voorraden blik groenten waren grootendeels ge ruimd en nu in Indië de zaken weer beter gaan, is van die zijde de vraag naar conserven weer toegenomen, terwijl ook de her leefde scheepvaart in dezen haar invloed doet gelden. In de maand Juli vervoerde de K L.M. 1121 passagiers van en naar Haamstede. Een hooger aantal werd tot nu toe op deze lijn in één maand nog niet bereikt. Bijna 1200 luchtreizigers in één maand be teekent een gemiddeld verroer van 40 passagiers per dag. Dat het Binnenlansch vervoer zich sterk ontwikkelt, blijkt uit het vervoerrecord van Zaterdag j.l. toen de K.L.M. op haar lijnen naar Vlissingen (Knocke), Eindhoven, Twente, Groningen en Texel 354 passagiers medenam. Van dit hooge aantal nam de Zeeland-lijn 145 voor haar rekening, terwijl Texel, waarheen Zaterdags 6 extra-toe— gisch consulaat afgegeven indentiteits- kaart, de hulp inroepen van Nederland sche consulaire ambtenaren, vestigt het ministerie van buitenlandsche zaken er de aandacht op, dat zulk een stuk niet voldoende is om zich bij een Neder- landsch consulaat in België als Neder lander te legitimeeren. DE TINMOLEN „DOEJOENG" IN GIBRALTAR. De in opdracht van de Billiton-Maat- schappij gebouwde tinbaggermolen „Doe- joeng", welke op 27 Juli jl. zyn sleepreis naar Ned.-Indië heeft aangevangen vor dert, dank zy het vry gunstige weer in het Kanaal en in de Golf van Biscaye, goed. Volgens het laatste bij L. Smit Go's Internationalen Sleepdienst, welke firma met het transport belast is, inge komen bericht, bevond het transport zich Maandagmiddag 2 Augustus j.l. omstreeks het middaguur ter hoogte van de Noord kust van Spanje, 70 mijl ten Noordwes ten van La Coruna. De sleepbooten „Humber" en „Oost zee" zijn in den loop van Vrijdag met de „Doejoeng" te Gibraltar aangekomen, waar voor de eerste maal gebunkerd werd. stellen vertrokken, in dit vervoer een aandeel van 134 rezigers had. Loyds heeft via Lagos een draad loos telegram ontvangen, dat het Nederlanusche schip »Maaskerk« van de HollandWestAfrikalijn Donderdagmiddag om drie uur had verzonden en waarin wordt gezegd, dat de »Maaskerk« bij Kaap Palmas, de zuidelijkste punt van Liberia, op de Brenton-rots is geloopen om 1U uur 24 minuten. De gezagvoerder heeft den passa giers bevel gegeven zich in de booten te begeven, daar hij de positie van het schip hopeloos acht en geen andere keus had, dan het schip aan den grond te zetten. Naar verluidt, zouden bij het departement van defensie in verband met het te verwachten tekort aan kader bij de a.s. legerorganisatie plannen in voorbereiding zijn, het eenige jaren geleden opgeheven instructiebalaljon opnieuw in het leven te roepen. Zoodoende zou ook voor jongelui met een andere opleiding dan H.B.S. ol gymnasium de mogelijkheid weer geschapen worden, tot beroepsofficier te wor den opgeleid. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE TWENTSCHE TEXTIEL INDUSTRIE. Naar wij vernemen bebben naar aan leiding van de besprekingen over de loon- en arbeidsvoorwaarden in de Twentsche textiel-industrie mei de Fa brikanten vereeniging te Enschede, de Twentsch Geldersche Fabrikantenver-- eeniging, den Bond van Textielonder— nemingen in en buiten Twente en de Fabrikantenvereeniging te Almelo, do arbeidersorganisaties thans een bericht ontvangen, meldende, dat de werkgevers, aangesloten bij genoemde werkgeversver- eenigingen, in de maand Augustus aan alle arbeiders 2 1/2 dag vacantie zullen geven, welke dagen betaald worden aan alle arbeiders(sters), die minstens zes maanden in dienst der onderneming zijn. Voor wat het ploegenwerk betreft, zal voor het werken in twee ploegen, uiter lijk ingaande de eerste week van Sep tember, 10 pet extra worden betaald. VEEWAGENS MOETEN VóóR 1 JANUARI GEKEURD ZIJN. Met ingang van 1 Januari 1938 wordt een nieuwe regeling voor het vervoer van vee van kracht. Volgens het nieuwe motor- en rywielreglement is het dan verboden met een motorrijtuig of een aanhangwagen herkauwende dieren of varkens te vervoeren, indien niet vol daan is aan verschillende voorwaarden, welke ten aanzien van deze voertuigen worden gesteld. Dit beteekent, dat vóór het nieuwe jaar alle motorrijtuigen en aanhangwagens, bestemd voor veever- voer, als zoodanig gekeurd en ingeschre ven moeten zijn. LEGITIMATIE ALS NEDERLAN DER IN BELGIë. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat in België reizende Nederlanders, slechts voorzien van een door een gel- Hyppos. Onze rijvereeniging marcheert schit terend. Er zit in de jonge Boeren zin en wil om door te zetten. De resultaten, welke behaald zijn op de ruiterfeesten te Waspik, Zondag j.l., getuigen daar van. Hyppos behaalde er in de dres- suurwedstrijd voor achttallen den 2en prijs. In aangespannen landbouwtuig- paarden door W. v. d. Hoven den 3den prijs. In schoonste rijpaarden onder het zadel, le prijs H. de Kort (de jongste ruiter) en 2e prijs A. v. Kuijk. In springconcours le prijs Nic. van Kuijk 3 maal foutloos. In steelrijden le prijs N. v. Kuijk en 4e prijs W. v. d. Hoven. Op Zondag 22 Aug. wordt in het Sportpark alhier een ruiterfeest geor ganiseerd. Missiehuis St. Antonius. Te Utrecht slaagde Woensdag voor het examen Engelsch M.O. de Wel- eerw. Pater P. H. Beerninck van het Missiehuis St. Antonius. Hiermede is de eerste M. O. acte in het Missiehuis binnengekomen, wat naast het drukke werk, dat de Eerw. paters aan de op voeding en vorming van hun semina risten te verrichten hebben, voor den geslaagde en de inrichting een succes is. Plechtige Gelofte. Op 15 Aug. a.s. zal in het Moeder huis der Eerw. Fraters van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid, Gasthuis straat Tilburg, onze plaatsgenoot de Eerw. Fr. Patricio (P. Borsten), die werkzaam is te Utrecht bij het onder wijs der eerw. Fraters aldaar zijn plech tige gelofte afleggen. Een, die reeds veel nootjes qemaakt heeft. Half - Augustus herdenkt de heer Keeske de Vries het zeldzame feit, dat hij 50 jaren lang bij de harmonie Apol lo als muzikant heeft medegewerkt. Nog heden ten dage geldt deze kras se muzikant als een der trouwste leden van dit groote corps. Nooit wordt er tevergeefs op de Vries een beroep ge daan. Voor geen concert of marsch schrikt deze Apollist terug. Doch de Vries heeft reeds veel langer zijn in strumentje geblazen. Voor hij lid werd van Apollo was hij reeds bijna 10 jaar bij Euphonia aangesloten. Zoo'n trom- pettistje heeft al hedï wat nootjes ge maakt in zijn leven. Telephoniste. Als telephoniste aan het postkantoor alhier is benoemd Mej. Jeanette v. d. Hoven alhier. T.B.C.-Propaganda-dagen, Groote affiches melden Kaatsheuvel e"n omgeving, wat met de komende T. B. C.-propaganda-dagen 1937 aan de vele belangstellenden, die met het jaar al meer naar Kaatsheuvel trekken, zal geboden worden. Ten bate van den lij denden medebroeder maakt onze plaats zich op om op 7 en 8 Aug. op nieuw een aanslag te plegen op de beurs van hen, die iets over hebben voor dit bij uitstek goede doel. Zaterdagavond om half 8 begint het festijn met een voorwoord van den T. B. C.-voorzitter, waarna de Weledel- achtb. heer Burgemeester het openings woord spreekt. Terwijl oliebollen, patates frites, ijs, bloempjes, liedjes etc. ten verkoop wor den aangeboden, wordt het programma vervolgd met het optreden van de Har monie Apollo, de Zangvereeniging Bel Canto, de Sequa-groep, de Orlando- groep etc., alles op en rond de kiosk op de Markt. 's Zondags komt direct na de Hoog mis het vervolg en zullen de straten overstroomd worden met muziek en attractiegroepen, de een al doller en kluchtiger dan de andere. Na den mid dag geven de schooljongens onder lei ding van de Eerw. Broeders een groote klucht „De Tooverviool" op de speel plaats der St. Janschool en trekt de op tocht in de parochie Berkdijk uit. Om 6.30 uur is het reünie op de Markt van alles wat aan de beweging heeft mede gewerkt. Om acht uur beginnen de zaal attracties: Variété in het patronaat, Bonte avond in den Gildenbond, dansen in de zalen van Euphonia, Apollo, Bel Canto en de Bondt. Als 't weer mede werkt, wordt beslist de T.B.C.-kas een paar duiten rijker. Werkloosheid. Bij het plaatselijk agentschap van de Arbeidsbemiddeling staan momenteel ingeschreven 348 personen als geheel- en 71 personen als gedeeltelijk werk loos. Het aantal geplaatst in werkver schaffing bedraagt 39 terwijl 114 per sonen in de steunregeling zijn opgeno men. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juli 1937 ingelegd 21632.45 en terug betaald 23601.28. Uitgegeven wer den 22 nieuwe boekjes. ST. JOACHIMSMOER. Personalia. Woensdag 4 Aug. herdacht de Zeer Eerw. heer A. Kamp, pastoor onzer pa rochie, zijn tachtigsten verjaardag. In een goede gezondheid, die hij steeds mocht genieten en waarin hij ook nu nog zich verheugen mag, is deze feest dag gevierd in stille kring, op verlan gen van onzen beminden Herder. De jubeldag verliep zonder uiterlijk ver toon; het grootste gedeelte van dezen dag werd in intieme kring gevierd door familieleden en de geestelijkheid uit het dekenaat, die den tachtigjarigen jubi laris kwamen gelukwenschen. LOON-OP-ZAND. Kapelaan Maas gaat heen. Na een verblijf van vier jaar in onze parochie ontving de Weleerw. heer Jac. Maas, kapelaan, gistermorgen het bericht van zijn overplaatsing naar Grave, met ingang van 13 Aug. a.s. Ijverig en onvermoeid werker als Zijneerw. is, zullen velen in Loon een krachtige steun in hem verliezen. Toen voor vier jaren de kapelaan in onze pa rochie kwam, had de pas opgerichte jeugdvereeniging de Jonge Werkman zijn eerste aandacht. Stevig werd aan gepakt met de vorming en geen week ging voorbij of een drietal vormings- lessen werden door den nieuwen kape laan zelf gehouden en mede uitge werkt, terwijl de besten uit de vereeni ging de cursussen te Tilburg moesten volgen. Vrucht hiervan was dat jaar lijks een flink aantal J.W.-ers plechtig aangenomen werden. Ook de sport had kapelaan s volle aandacht. De R.K. voetbalvereeniging Uno Animo kwam tot hooger bloei en ook op dit gebied leerde hij de jongelui katholiek te zijn ook op het terrein van ontspanning. Een gymnastiekclub Hercules werd opgericht en mocht zich een paar jaren in groote bloei verheugen. Jammer dat deze mooie vereeniging, hoogstwaar schijnlijk mede ten oorzake vooral van de minder gunstige tijdsomstandighe den een kwijnend bestaan lijdt. Een vol gende jeugdvereeniging door kapelaan Maas gesticht, is „De Jonge Boeren standAl spoedig werd zijn zin voor kunst door de dorpsbewoners opge merkt en menig feestcomité riep kape- laan's raad in wanneer een practische en moderne versiering noodig was. Dienstvaardig voor eenieder, wars van alle vroomdoenerij, was hij toegan kelijk voor ieder die zijn raad noodig had. Ook de ontwikkeling onzer arbeiders ging hem ter harte en ontelbare ontwik- kelingslessen werden door hem gege ven, die om zijn welsprekendheid en heldere betoogtrant niet alleen leden, doch ook niet-leden trok. Zijn ijver voor het ontwikkelingswerk deed bij hem het idee rijpen om voor de arbei ders een nieuw instituut in het leven te roepen voor ontwikkeling, n.l. de stu die- en propagandaclub „Credo Pugno" welke nog pas vorige week werd ge- installeerd. Moge het kapelaan Maas gegeven zijn in zijn nieuwe werkkring nog veel te doen tot heil van die parochie en tot uitbreiding van Christus' rijk. Als opvolger is aangewezen de Wel eerw. heer J. K. N. M. van Vught (ge boortig van Tilburg) priester van het seminarie. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In de in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafschelding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.76. Kindsheidoptocht en Missienaaikring. Hedenmiddag om drie uur zal er in onze gemeente wederom een groote H. Kindsheidoptocht gehouden worden. De optocht zal een symbolische strek king hebben en de drie voornaamste pauselijke missiegenootschappen, n.l. Voortplanting des Geloofs, St. Petrus Liefdewerk en het Genootschap der H. Kindsheid uitbeelden. Verder zullen er verschillende prachtig versierde praal wagens meetrekken, terwijl de harmo nie van de Jonge Werkman voor de muzikale begeleiding zal zorgen. In aansluiting op deze H. Kindsheid zal de Misienaaikring vandaag en mor gen in Concordia een Missietentoon stelling houden, waaraan een loterij verbonden is. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia d.v. P. Steenbergen en M. Jansen. Elisabeth d.v. J. Schoenma kers en A. Snoeren. Engelina d.v. W. Oomis en H. Richelle. Huwelijksaangiften: P. v. Helvoirt 27 jaar te Waalwijk en Ca. van Dongen 23 jaar alhier. A. v. d. Velden 32 jaar en Aa. v. Zon 22 jaar, beiden alhier. Huwelijken: A. Kluitenaar 27 jaar te Sprang-Ca- pelle en Ja. v. d. Schans 22 jaar alhier. - P. v. Gulik 31 j. en Da. Kroot 28 j. beiden alhier. W. v. d. Ven 30 jaar te Vlijmen en Ga. Schalken 21 jaar al hier. M. v. d. Abbeelen 28 jaar en Wa. Oerlemans 23 jaar beiden alhier. Ingekomen: Th. J. M. Nijkamp van St. Michiels- Gestel. P. Dekkers van Haarlem. A. G. Schönfeld van Echt. A. Kluij- tenaar van Sprang-Capelle. H. J. M. Jansen van Vlijmen. Ma. Damen van Waalwijk. Vertrokken: Pa. van Loon naar Schijndel. Pagie en gezin naar Tilburg. SPRANG. Preidkbeurten Zondag 8 Augus tus 1937: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. vijf uur Ds. P. K. Keizer van Vrijh.- Capelle. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Juli 1937 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 7615.52 en terugbetaald 6126.63. VRIJHOEVE-CAPELLE. De arbeider J. v. D. aan de Hoogevaart werd zoodanig door een wielrijder aangereden, dat geneeskun dige hulp van Dr. R. moest worden in geroepen. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. CAPELLE. Bij besluit van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie d.d. 30 Juli j.l. wer den tot leden en plaatsvervangende le den van de plaatselijke commissie voor de uitvoering van de ruilverkaveling van de gronden in het blok „de Kleine Oude Straat" gelegen onder de ge meente Sprang-Capelle, benoemd de heeren: W. D. Middelkoop te Dussen, lid en voorzitter, J. Huijsman te Ca- pelle, lid en plaatsvervangend voorzit ter, B. van der Hoeven te Capelle, lid en secretaris, A. van der Hoeven te Capelle, plaatsvervangend lid en W. M. A. Heijmans te Vrijhoeve-Capelle, plaatsvervangend lid. J.l. Woensdag werd mej. C. v. P. te Loonschendijk door een fietser zoo danig aangereden, dat zij per auto huiswaarts moest worden gebracht en medische hulp noodzakelijk was. Dank zij het flink optreden van het meerendeel van het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk a.d. Loon schendijk, zal weer tot het beroepen van een predikant kunnen worden overgegaan. A.s. Zondag des voorm. 9.30 uur en des avonds 6.30 uur zal in de Ned. Herv. kerk alhier leesdienst worden gehouden. In de Ned. Herv. Kerk a.d. Loon schendijk zal a.s. Zondag des voorm. 9.30 uur optreden Ds. Louwe Kooij- mans van Baardwijk.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 7