P i n 8 GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE ™Mn TARZAN VAN DE APEN. SPORT D ro ro ro *r( 'rc 'r( 'n 'r< >ei ve e lie jwr /e i ie f 2 if i BCl 1 ge ric ai 1 re be lie bl ht b; f hi ri éi f F o WARME DAGEN. We kunnen van een »zomerdienst« sprewen in de voeding zoowel als in de kleeding. En die zomerdienst brengt dan mee, dat we ons sterk beperken in het ge bruik van zware, veite spijzen en dat we vooral ook het misschien anders graag gebruikte vleesch op den achter grond houden. Eén of meer vleeschlooze dagen per week behooren dus in dien •zomer dienst* thuis. Gewoonlijk zal niemand uit het gezin daarop aanmerking maken, maar één ding is. er, dat men toch nooit graag mist, en dat is de anders bi] het vleesch behoorende jus. Hoe zullen we de gekookte aardap pelen aantrekkelijk maken zonder die toevoeging? Een klontje boter of een sauskom met gesmolten boter passen vooral bij de nieuwe aardappelen uit stekend, maar ze gaan betrekkelijk gauw vervelen. Gelukkig bestaat er nog een hulp middel, n 1. de practische Maggi's jusia- bletjes, die ons in staat ste len om in een oogenblik een jus te bereiden met denzelfuen pittigen smaak, dien we van echte vleeschjus gewend zijn. De ge bruiksaanwijzing, die trouwens duidelijk op elk tablet vermeld staat, volgt hier. Jus van Maggi's Justabletten. a a 1 ons vet of boter, (ook wel van beide de helft), 1 Maggi's Justablet, 4 d,L. (4 kleine theekopjes) water. Laat in een braadpan de boter of het vet heet worden (de boter tot ze licht bruin is, het vet tot het dampt). Wrijf intusschen het Maggi's justablet fijn en meng het met het lauwe water langza merhand tot een glad, dun vloeibaar papjegiet dit roerende in het heete vet, .leg een deksel op de pan en laat op een zacht vuur de jus nog een mi nuut of vijf »doorpruttelen«. Met de op deze wijze klaargemaakte jus laten zich in dezen tijd van het jaar ook bizonder smakelijke groente gerechten bereiden. Slakropjes in jus gestoofd. (k personen). 8 12 kroppen sla (afhanke lijk van de grootte), 1 Maggi's justablet, '/2 ons boter, 4 kleine theekopjes water, wat zout. Maak de kroppen schoon en wasch ze zorgvuldig, zoodat ze van binnen geheel zandvrij zijnkook ze in ruim kokend water met zout gaar (ongeveer a uur) en laat ze op een vergiet uit lekken. Schik ze vervolgens in een diepen vuurvasten schotel en giet er de jus op, die volgens het eerste recept is bereid. Zet den schotel in den oven en laat de sla nog een half uurtje stoven, nu en dan de bovenste kropjes bedrui pende met de jus. Doe, bij gebrek aan een oven, de uitgelekte kroppen in een stoofpan, giet er de jus over, dek de pan dicht en laat op een zacht vuur de kropjes '/i uur stoven. Leg ze daarna over in een schotel en giet er de jus op. Versche capucijners met rijst en jus van Maggi's justabletten. (4 personen). 2 K.G. versche capucijnen, 1 pond rijst, 1 Maggi's justablet. 100 G. (1 ons) boter, 4 kleine theekopjes water, wat zout. Dop de capucijners en zet ze op met een bodempje water en wat zout; laat ze op een zacht vuur gaar en droog koken (ongeveer '/a uur). Zet dadelijk na de capucijners ook de rijst op en kook die op de bekende wijze gaar met wat zout en 2'/a maal haar eigen hoeveelheid aan water. Druk de rijst vlug in een met boter ingesmeerden rijstrand of vorm er een voudig (met behulp van twee lepels) een opgehoogde omranding van op een vlakken schotel. Vul de binnenruimte met de gekookte capucijners en giet daarover een ge deelte van de jus (klaargemaakt volgens het eerste recept). Presenteer de rest van de jus in een sauskom er bij. (Met toevoeging van een paar harde eieren gewoonlijk 2 per persoon vormt dit gerecht een volledigen maal tijd, die bizonder vlug en gemakkelijk te bereiden is.) Kinderroof te Chicago. Te Chicago heeft zich een nieuw geval van kinderroof voorgedaan, dal groote beroering veroorzaakt heeft. Twee mannen in wier gezel schap zich een vrouw bevond ont rukten den tweejarigen Donald Horst aan de armen van zijn moeder en namen vervolgens in een gereed staanden auto de vlucht. Mevrouw Donald, de echtgenoole van een bekenden A nerikaanschen muziekuitgever had te voren nog wanhopige pogingen gedaan de aan randers te beletten uitvoering aan hun snoode plannen te geven. Zij werd echter overmeesterd en moest lijdelijk toezien hoe de onverlaten met haar kind er in een razend snel tempo van door gingen. Inbraken te Amsterdam. Woensdagavond kreeg een bewoner van een perceel aan het Sarphati- park te Amsterdam de telefonische boodschap, dat een familielid van hem een ongeluk had gekregen en of hij daarom even naar het Binnen gasthuis wilde komen. Aan het Binnengasthuis bleek men echter geheel onkundig van een d.rgelijke boodschap en het familie lid werd er ook niet verpleegd. Toen de man thuis kwam werd hij gewaar wat de telefonische bood schap had beteekend. Hij vond de deur van zijn huis namelijk opengebroken en uit alles bleek dat inbrekers.op bezoek waren geweest. Een kort onderzoek wees uit, dat honderd gulden aan geld gestolen was. Jongeman in de Maas verdronken. Woensdagavond half acht was de 16-jarige Willy Gabriels uit Spau- beek in de Maas, ter hoogte van het overzetveer tusschen Elsloo en Got- hem aan het baden. Op een gegeven oogenblik verdween hij in de diepte. Zijn broer, de 25 jarige 'Ihyme Ga. briels, die aan den kant stond te kijken, sprong gekleed te water, doch ook hij verdween in de diepte. Een voorbijganger, dhr. L. Meyers, begaf zich vervolgens te water en wist beide drenkelingen op 't droge te brengen. IJ lings ontboden ge- neesheeren pasten kunstmatige ademhaling toe, hetgeen alleen bij Thyme baatte. Zij slaagden er echter niet in de levensgeesten bij den jongste op te wekken. Beide broers waren de zwemkunst niet voldoende meester. Het stoffe lijk overschot van den jongen is naar het lijkenhuisje te Elsloo vervoerd. De broer van het slachtoffer is naar zijn woning vervoerd. Ongeluk op zee. Woensdagavond omstreek 7 uur is op zee, ter hoogte van Urk, de ongeveer 55-jarige W. de Boon uit Sliedrecht, bij werkzaamheden op den baggermolen»Gorkum»,bekneld geraakt tusschen een ledige zolder schuit en den baggermolen, Het slachtoffer bekwam ernstige kneu zingen. Met de sleepboot «Albatros» van de firma Blankevoort Zn.,is de man naar Urk gebracht, doch voordat het schip de haven bareikt had, was hij reeds overleden. Doodelijk ongeluk nabij Meppel. Woensdagavond tien uur is op den weg Meppel— De Wijk, even voor Meppel, een ernstig ongeluk gebeurd. De 50-jarige gehuwde reiziger Klaas Huisman, wonend te Meppel, passeerde op zijn rijwiel een tege- moetkomenden auto, toen op het zelfde oogenblik een paal van den wagen rolde en H in de borst trof, waardoor hij tegen den grond werd geslagen. Personeel van het nabijgelegen diaconessenhuis spoedde zich met een brandcar te hulp en bracht den getroffene, wiens borstbeen was ge broken, naar het ziekenhuis, waar hij korten tijd na aankomst is over leden. De gemeentepolitie stelde een onderzoek naar het gebeurde in en nam de auto in beslag. Motorrijder doodelijk gewond. Donderdagochtend is een 17-jarige die, ondanks het feit, dat hij nog niet den leeftijd had bereikt om een motorrijwiel te mogen besturen, met groote snelheid op een motor fiets reed, op den hoek van de Pieter Basstraat en Balthazar Florisstraat te Amsterdam tegen een auto gebotst. De jongeman werd tegen de straat geslingerd. Met een schedelbasis- fractuur is hij per auto van den G G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Motorrijders botsen tegen elkaar. Te Amsterdam zijn Woensdag avond twee motorrijders tegen elkaar gereden, waardoor de berijder van den eenen motor met zijn duopas sagier vrij ernstige verwondingen opliepen, De 43 jarige zeilmaker S. uit Vo lendam reed met zijn motor op den Adelaarsweg in de richting van Buiksloot. Op de duo zat zijn 16- jarige zoon. Plotseling kwam uit de Kalkoenstraat een andere motoren deze raakte met het voorwiel den achterkant van het motorrijwiel van den heer S. De zeilmaker had een diepe knie. wonde en eenige andere lichte ver wondingen. Zijn zoon had een ernstige hoofdwonde en een hersen schudding opgeloopen. Nadat zij door den arts waren verbonden zijn ze per ambulance-auto van den G. G. D. naar Volendam gebracht. Op klaarlichten dag ingebroken. Toen Woensdagmiddag omstreeks kwart voor drie de heer en mevr. L die in de Joh. Maetsuykerstraat wonen, thuiskwamen, bemerkte zij dat de voordeur van het nachtslot af was, terwijl zij zich toch herin nerden dit slot tweemaalomgedraaid te hebben. Terwijl het echtpaar de trap opliep en over het geval praatte, kwamen plotseling twee mannen te voorschijn, die in groote vaart den heer en mevrouw L voorbij liepen en de straat op renden. Zij gingen in verschillende richtingen. De 53- jarige heer L. die de inbrekers na- liep. kon er natuurlijk maar één nazetten. Hij wist den indringer in den nek te grijpen en een eind met zich mee te voeren en ten slotte aaneen surveilleerenden agent over te leveren, die den inbreker over bracht naar het bureau aan de Louise Henriëttestraat. Hier bleek hij te zijn zekere D. H. een zeer goede bekende van de politie. Hij had een volledigeinbrekersuitrusting bij zich. Bus met 29 inzittenden in een sloot gereden. Woensdagmorgsn is te Sexbierum een ernstig auto-ongelijk gebeurd. De autobus van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij die dendienst onderhoudt, tusschen de plaatsen St. Jacobi-Parochie en Franeker, en bestuurd door den chauffeur Jager uit Leeuwarden, passeerde een even voor 't bovengenoemde plaatsje gelegen bocht met een snelheid van naar schatting ongeveer dertig ki lometer. Even voorbij de bocht kwam de autobus door onbekende oorzaak op den berm van den weg te rijden met het gevolg, dat de bus. waarin 29 passagiers zaten, in de langs den weg gelegen bermsloot terechtkwam. Van de passagiers werden drie ernstig gewond, negen minder ernstig. Geneeskundige hulp werd verleend door de dokters Kaperus en Moulin te Sexbierum. Een der zwaar ge wonden, de echtgenoote van den heer J. Pols uit Sexbierum is naar't diaconessenziekenhuis te Leeuwar den vervoerd. De chauffeur die voor de tweede maal deze route reed, bleef ongedeerd. Vermeld dient nog te worden, dat de weg ter plaatse in een zeer slechten toestand verkeert. Doodelijk ongeluk op een onbe- waakten overweg Op den onbewaakten overweg in de tramlijn Schoonhoven is Maandag middag opnieuw een ongeluk met doodeüjken afloop gebeurd. Uit de richting Stolwijk kwam de 59 jarige reiziger J. G. Bik, wonende te Gouda, par fiets, terwijl tegelijkertijd uit Schoonhoven naderde de tramtrein 645, welke te 15,18 uur te Gouda moet aankomen. De trein geeft op dit punt signalen. De wielrijder schijnt wel erg in den trein gehad te hebben, doch nog geprobeerd te hebben voor de trein over te steken. Iemand, die op eenigen afstand stond, heeft althans gezien, d t de man aan trapte. De poging mislukte echter, want juist toen de getroffene op den over weg was, kwam de trein aan, die hem greep, 30 meter meesleurde, waarna het lichaam ter zijde van de spoor baan werd geworpen. De man was op slag dood. De fiets werd geheel in elkaar gedruktde trein kreeg zeven minuten vertraging. Speelapparaatin beslag genomen. Op vermoeden van hazardspel heeft de politie te Zandvoort gister middag in een perceel aan de bur gemeester Engelbertstraat een speel apparaat, dat op een tafel met bal letjes, draaiende onderdeelen en ge nummerde schijven werkte, in be slag genomen. Het was een nieuw spel, dat in besloten kring - een vereeniging, waarvan men lid moest zijn en waarvan ook inderdaad alle leden elkaar kenden—werd beoefend. De deelnemers werden ter plaatse verhoord en tegen het bestuur van de vereeniging werd procesverbaal opgemaakt. Vliegtuig vergaan. Veertien dooden. Een watervliegtuig van de Pan american Air-Amerika's Westkust, is bij Colon vergaan. Het vliegtuig, dat op weg was van Guayaquil (Escuador) naar Cristobal Panama had elf passagiers en drie leden van de bemanning aan boord. Toen het toestel niet tijdig te Christobal aankwam is men ter stond op onderzoek uitgegaan. De piloot van een der legervlieg tuigen heeft na lang zoeken gemeld, dat hij op dertig mijl ten Noord oosten van Christobal een fragment van het verongelukte toestel boven zee heeft zien uitsteken. Van de veertien inzittenden werd geen spoor meer gevonden. Tot de verongelukte passagiers behooren o.a. twee ambtenaren van het Amerikaansche departement van Handel, een vrouw en twee kinde ren. Motorrijder gedood. Op den Daalschenweg, ter hoogte van het z.g. kerkhof te Nijmegen heeft een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 25-jarige J. v. Setten, wonende in de Burghardt v. d. Berghsiraat te Nijmegen, reed met zijn verloofde op de duo van zijn motorfiets in de richting van de Prins Hendrikkazerne. Toen de heer v. Setten een paar bekenden pas seerde, keek hij om ten einde hen te groeten. Uit de tegenovergestelde richting naderde op dat oogenblik een personenauto. De heer v. Setten raakte door zijn ondoordachte be wegingen de richting kwijt en reed tegen den auto. De heer v. Setten werd zeer zwaar gewond. Nadat hem ter plaatse de eerste hulp was ver leend werd hij naar het Wilhelmina- ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder lot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. De duo-rijdster liep een niet ge vaarlijke wonde aan het hoofd op. DRUNEN. De P.V. de Postduif gevestigd in café A. v. d. Geld te Drunen, hield Zondag een wedvlucht vanuit Halle. Afstand 120 kilometer. Los 11 uur. Aankomst le duif 2.25.53 uur. 1 10 15 P. van Dommelen; 2 4 6 9 16 Maas Pulles; 3 5 7 Gebr. v. Raven- steijn; 8 12 P. Willemse; 11 13 14 Viveen van Ravesteijn. Speciaal P. v. Dommelen. Koningspoule Maas Pulles. KAATSHEUVEL. De Kaatsheuvelsche Concoursbond ge vestigd bij den beer Jan v. Dun hield heden een wedvlucht met jonge duiven vanuit Halle. De eerste duif arriveerde om 1.31.0 de laatste prijswinnende duif om 3.14.24. De uitslag was: 1 2 6 34 53 60 83 117 125 136 C. de Bondt, 3 111 130 Th. Lichtvoet, 4 W. Kommeren, 5 Jos Schraauwers, 7 M. v.d. Velden, 8 Leo de Bondt, 9 50 102 133 A. de Bie, 10 41 132 P. van Veen. 11 22 55 79 122 G. v. d. Linden. 12 120 G. v. d. Linden (Dr.), 13 23 A. Zwaans, 14 26 A. Priems, 15 H. Dekkers, 16 G. Lichtvoet, 17 90 Ch. Steenbergen, 18 73 97 C. Verboven, 19 64 P. de Nijs, 20 44 128 B. Kemmeren, 21 39 70 A. Pijnenburg, 24 89 108 114 .1. v. d. Linden, 25 67 .1. Lenzholz, 27 99 134 W. v. d. Ven, 28 65 C. v. d. Assem, 29 C. van Dongen. 30 H. Couwenberg, 31 63 A. Snoeren, 32 86 J. v. Boxtel, 33 93 Fr. v. d. Linden, 35 54 82 Jac. Hoevenaars, 36 Fr. v. Beers, 37 110 P. Ligtvoet, 38 40 127 J. Hamers, 42 49 81 112 M. Soeterboek, 43 M. Ooster waal, 45 71 92 121 M. Mandenmakers, 46 47 48 C. Groenenveld, 51 J. Snoeren, 52 .1. Kemmeren, 96 J. Kemmeren, 56 J Opperman, 57 58 J. Brouwers, 59 85 88 II. Netten, 61 B. Pols, 62 76 95 107 L. Mosselveld, 66 A. Aussems, 68 73 C. Klis, 69 Jac. Vloemans, 72 A. Snaphaan, 75 98 O. Schapendonk, 77 105 van Boxtel, 78 A. Goethardt, 80 87 1 19 126 A. Zacht, 84 M. de Benis, 91 W. Kemme ren, 94 101 114 118 137 Fr. van den Assem, 100 104 A. v. Knik, 103 J. van Wanrooij, 106 131 135 Jac. de Wit. 109 A. Montee, 113 W. Bergmans, 115 H. Hendriks, 116 129 C. v. Roij, 123 Fr. Damen. RAAMSDONK. Van 24 tot en met 30 Juli 1937. Geboren Marinus Hendr. zv.Johannes Adr. van den Kieboom en Johanna P. v. Seters Johanna C. dv. Paulus Adr. van den Els- hout en Elisabeth J. M. van deir Kie boom Antonia A. dv. Johannes J. van Boxel en Antonia A. Broeders. Gehuwd Rochus Jos. Peters, oud 24 jaar en Wilhelmina J. van Pelt, oud 22 jaar. Overleden Klara B. Dekker, oud 15 jaren Maria C. A. Oomen, echtge. van Willem van Leest, oud 54 jaren Hendrikus Joh. Brekelmans, oud 75 jaren. Door EDGAR RICE BURROUGHS. 14 Kala stond niet toe, dat een van de andere apen aan haar aangenomen kind je kwam. Zij hield het kleine lichaampje koesterend tegen zich aangedrukt, en als de apen een beetje te dichtbij kwamen om naar haar kindje te kijken, dan liet zij haar tanden zien. 't Duurde meer dan een jaar, eer het kind begon te lopen. Het kon niet klimmen en ook geen voed sel zoeken, zoals de andere jonge aapjes van de troep. Tublat, een van de grote apen vond het kind erg lastig en wilde het uit de weg ruimen. Hij sprak er lang en breed met Kala over, totdat ze einde lijk kwaad werd en niet meer naar hem wilde luisteren. Toen wendde Tublat zich tot Kerchak, de koning en vroeg hem, zfjn gezag te doen gelden en Kala te dwingen hem de kleine „Tarzan" af te staan. Dit was de naam, die de apen de kleine Lord Greystoke gegeven had den; het betekende: „Withuid". Doch toen Kerchak er met Kala over sprak, dreigde zjj de troep te zullen verlaten. Ze wilden haar echter niet verliezen en zo vielen zij haar niet meer lastig. Zij zorgde tien jaar lang trouw voor Tarzan, die in dien tijd een uitstekend klimmer was geworden en verschillende wonder lijke dingen kon'doen. Tarzan was zo sterk als een volwassen man en daarbij veel leniger. Dagelijks nam hij in li chaamskracht loe. Zijn leven onder deze grote apen was heel gelukkig. Hij was nauwelijks tien, toen hij bemerkte, dat er een groot verschil was tusschen hem en de overige leden van de troep. (Wordt vervolgd). Rj i .00 I 1.05 'I .05 i S.20 'I >.2( i.41 I.0( i.2( )2( 1.3: t.2( >.4E *.01 o.o: 1.0! 3.3! 3.4 4.4 4.5 6.2 7— 8.0 9.5 'It 8.0 0.0 0.3 1.0 4.2 5.2 ti.i 8.1 9.1 0.5 je

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8