u Kamer van Koophandel voor de Langstraat. R I re r( :z '1 i-2 u »r- 'r s.o o.o ,e ve e lit vi ;e le 3e f f l sc re b< li< bl b f h ri f moet getreden moge door U worden gezien in het licht van bovenstaande beschouwingen. Uwe mededeeling, dat uwe orga nisaties al hare krachten zullen inspannen om meer uniformiteit in loonen en arbeidsvoorwaarden in de Nederlandsche wolindustrie tot stand te brengen, was tenslotte voor onze vereeniging mede een motief om het U hierboven medegedeelde besluit te nemen». De wereld-jamboree geëindigd. De wereld—jamboree, die in Vogelenzang is gehouden en zoo in elk opzicht schitterend is ge slaagd is Maandag gesloten. De chef van alle padvinders ter wereld, lord Baden Powell, heeft nog eenmaal zijn stem over het groote terrein te Vogelenzang laten klinken en een indrukwekkende rede gehouden tot detienduizenden padvinders en een talrijk publiek. Het was alsof een vader tot zijn kinderen sprak en hij deed dat op een wijze, die ontroerend was. Hij herinnerde aan de kruis tochten, aan de kinderkruistochten voor den vrede en vervolgde: Wel, jullie kruistocht gelijk daar- op. Je kwaamt van alle kanten van de wereld met je goodwill en je wensch om vrienden te maken. Dat is een zeer groote opgave. Later als je mannen bent geworden rust op jullie de verantwoording een keus te maken tusschen oorlog en vrede, maar ik weet wel zeker, dat jullie keuze goed zal zijn, dat je voor den vrede zult vechten, Daarna overhandigt lord Baden Powell persoonlijk aan de leiders, die hem omringen zoon kleinen Jacobsstaf. Telkens stijgt er een luid gejuich op bij dat deel der jongens wier leider uit de hand van den chief op de raadsrots zoo'n blank houten Jacobsstaf ontvangt. Een voor een verschijnen zij om het embleem van deze Jamboree uit de handen van den grijzen leider te ontvangen. Thans is het oogenblik om af scheid te nemen gekomen. De meesten van jullie zullen mij nim mer terugzien. Ik ben een oud man, die aan het einde van zijn leven gekomen is en jullie allen hier om mij heen zijn jong en staan aan het begin van het leven. Ik hoop, dat dit succesvol zal zijn en gelukkig. Jullie hebt thans allen de Jam boree-badge of jullie uniform. Draagt het steeds en het zal pad vinderswet, die je voorschrijft vriendschap en vrede le betrachten. Vriendschap en vrede zijn in de wereld groote zaken, waard om er voor te strijden. Thans kan ik niet anders meer zeggen dan »Good Bye« en »God Bless you a 11 cc De stemming werd eerst ver broken, toen door de luidsprekers het Jamboree-lied schalde en een hevig geknetter van honderden donderbussen het einde van de Jamboree aankondigde. Tusschen de jongens door schreed B. P. weer naar de hoofdtribune, om het ge heel nog eens voor de laatste maal te aanschouwen. Dan geeft nog eenmaal Gustaaf Adolf van Zweden het sein voor three cheers for the Chief, waarna het op deze Jamboree zoo populair geworden lied »The Jolly Good Fellow« wordt gezongen. Nogmaals three cheers, nu voor den Neder- landschen hoofdverkenner Ram bonnet en daarna is het einde definitief gekomen. Tot groote vreude van de duizen den padvinders, die rond 't laatste kampvuur, zaten geschaard, ver schenen plotseling en zonder dat iemand hun komst* had kunnen vermoeden, Prinses Juliana en Prins Bernhard met een. klein gevolg, "teneinde volkomen in den geest van dit kameraadschappelijk pad. vindersfeest eenvoudig onder de menigte knapen deze laatste en intieme gebeurtenis van de jamboree bij te wonen. Het bezoek is enorm geweest, meer dan een half millioen be zoekers gingen door de poorten. 115,000 op Zondag, 93,000 op Woensdag. Als herinnering aan Vogelen zang hebben alle verkenners, die aan de Jamboree hebben deelge nomen, een pakje met drie bloem- tollen ten geschenke gekregen, waarop een toepasselijk opschrift. Een aanwijzing voor de manier waarop de bollen moeten worden geplant is er bij gevoegd. In het volgende voorjaar zullen er in tal van huizen over de heele wereld Nederlandsche bloembollen bloeien. Naar wij vernemen, heeft de Koningin alle verkenners van Nederlandsch-Oost en West-Indië uitgenoodigd Dinsdag op het Loo te komen, waar zij onthaald zullen worden. Zij zullen bij deze gelegen heid een gedeelte van hun voor stellingen, o.a. uit het lichtspel, vertoonen. Verlagingvandentoeslagop melk. Van 2,16 lot 1,88 cent per kg. melk van 3,2°l0 vetgehalte. Het bedrag, dat de melkveehou- houders voor de melk ontvangen, bestaat uit den prijs op de wereld markt en het daarop gegeven steun bedrag. Naarmate de prijs op de wereldmarkt stijgt, kan het steun bedrag worden verlaagd zonder dat de inkomsten der veehouders gerin. ger worden. Het steunbedrag werd het laatst vastgesteld op den grond slag van een Leeuwarder boter- noteering van ongeveer 65 ct. per kg. Sedert is deze noteering gestegen. Vandaar, dat de Minister van Eco nomische Zaken aanleiding heeft gevonden, het steunbedrag met in gang van Maandag 16 Augustus te verlagen en wel tot 1,88 cent per kg. melk van 3.2°/0 vetgehalte. Hierbij is nog overwogen, dat de stijging der Leeuwarder noteering met een daling van de heffing is gepaard gegaan, daar anders de boterprijs voor den consument zou zijn gestegen. De inkomsten van het Landbouwcrisisfonds loopen dientengevolge terug, hetgeen een vermindering van het steunbedrag wettigt. Voorts is in aanmerking genomen, dat de veehouders op het oogenblik voor het rundvee betere prijzen maken dan eenigen tijd ge leden dat de hoeveelheid melk, welke de veehouders produceeren, toeneemt, hetgeen eveneens gepaard gaat met een vermeerdering van inkomsten en ten slotte, dat het gewenscht is, iedere aanleiding tot verhooging der pachtprijzen te ver mijden. In de verlaging van het steun, bedrag van 2,16 tot 1,88 is de ver hooging van den wereldprijs van de boter slechts gedeeltelijk verdiscon teerd. De Minister heeft op ver schillende gronden gemeend, het steunbedrag thans niet met het volle bedrag van de stijging der Leeuwar der noteering te moeten verlagen. Op deze wijze worden te groote schokken vermeden en wordt voor komen, dat het steunbedrag direct weer zou moeten worden verhoogd, indien de Leeuwarder noteering een dalende richting zou volgen. Boven, dien kon op deze wijze rekening worden gehouden met de ook na de vorige vaststelling van den melk toeslag vermoedelijk nog iets geste gen productiekosten, voor zoover althans deze stijging niet door ra tionalisatie werd geneutraliseerd. Ten slotte is hierbij ook overwogen het feit, dat het peil van de inkom sten der melkveehouders gedurende de crisis herhaaldelijk relatief laag was. Wanneer een nieuwe verlaging of verhooging van het steunbedrag ter sprake mocht komen, zal rekening worden gehouden met het feit, dat de door de stijging der Leeuwarder noteering mogelijk geworden ver laging op de aangegeven gionden ditmaal niet geheel werd uitgeput. Verschenen is het verslag van de Handelingen der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk en van den toestand van handel en nijverheid in haar gebied over 1936. Hoewel wordt medegedeeld, dat het verslag om bezuinigings overwegingen in beperkten vorm moet verschijnen bevat het niettemin als steeds vele belangrijke mededeelingen en be. schouwingen. Waaraan wij wederom in verschillende nummers een en ander zullen ontleenen. Wij beginnen nu heden met de ,,Algemeene beschouwingen. 1. Algemeene Beschouwingen. Inleiding. Moest in het vorige jaarverslag worden geconstateerd, dat in groote gebieden van de wereld een duide lijke verbetering van den economi- schen toestand viel waar te nemen, doch dat in Nederland daarentegen de achteruitgang onmiskenbaar bleek gelukkig mag thans te dien aanzien een ander geluid worden gehoord. Bleef, vooral in de eerste helft van 1936, de depressie op het economisch leven in Nederland vrijwel ongewij zigd bestaan, in de tweede helft van het jaar kon hier en daar worden geconstateerd, dat herstel op econo misch terrein, dat zich buiten onze grenzen reeds eerder geopenbaard had, ook in ons land langzaamaan zijn invloed deed gevoelen. Vooral na en door de devaluatie op 26 Sep tember j.l. viel in de industrie een toenemendeactiviteitwaar te nemen. Al was deze verhoogde activi teit voor de voornaamste binnen het gebied onzer Kamer geves tigde industrieën, schoen- en leder industrie, goeddeels slechts een tij delijk verschijnsel, voor ander in. dustrieën trad onmiddellijk een be- teekenend herstel in op grond van meer gezonde verhoudingen tusschen het kostenpeil in ons land en dat op de wereldmarkt. Ook de rijks middelen ondervonden oniniddelijk de gunstige werking van de gewij zigde verhoudingen op monetair gebied. Zooals reeds opgemerkt, was de ver hoogde activiteit in de schoen- en le. derindustrie goeddeels slecht 'n tijde- delijk verschijnsel. Vooral geldt dit voor de schoenindustrie, die vrijwel geheel haar afzetgebied in het bin nenland vindt en derhalve eerst na een blijvend herstel van de koop. kracht van de bevolking op groote ren afzet kan rekenen. Wel zal door toeneming van concurrentievermo gen ook deze industrie geleidelijk eeni.» afzetgebied in het buitenland kunnen terugwinnen. Al kan ook thans niet, evenmin als de laatste jaren, met volkomen gerustheid bet komende jaar worden tegemoet gezien, toch mag de toe komst met meer vertrouwen worden afgewacht. Er is opleving teconsta- teeren, al zal het nog wel eenigen tijd duren, vooraleer deze opleving in de voornaamste industrieën van ons district blijvend kan worden genoemd. Intusschen zal, ook bij constant herstel, de werkloosheid een vraagstuk blijken, dat zeer bij zondere zorg van de overheid blijft vorderen, daar niet te verwachten is, dat de thans werklooze arbeids krachten wederom alle in het be drijfsleven zullen kunnen worden opgenomen. Intusschen was de tijdelijke verbe- teringin de industrieele bedrijvigheid niet in staat op de werkloosheid in het gebied van onze Kamer invloed van beteekenis uit te oefenen, zulks mede tengevolge van de in de laatste jaren sterk gewijzigde personeelsver- houding in de schoenindustrie en de groote werkloosheid in de bouw vakken en de land- en tuinbouw bedrijven. Vergelijkende cijfers van den stand der werkloosheid doen dit duidelijk uitkomen. Zoo gaven deze cijfers in ons district op 31 December 1935 in totaal 3033 geheel en 561 gedeeltelijke werkloozen aan. Op 31 December 1936 waren deze aantallen respectievelijk 3140 en 556. Ten aanzien van de werkgelegen heid in de schoenindustrie binnen het district der Kamer zij nog opge merkt, dat in het afgelopen jaai het aantal werkloozen in deze industrie vergeleken met 1935 sterk is toege nomen. Zelfs de tijdelijke opleving na de devaluatie was niet in staat deze toename beduidend te remmen. Werklooze Lederbewerkers waren er in 1935: 15 April geheel 411 ge deeltelijk 304. 31 Dec. geheel 642 gedeeltelijk 371. In 1936: 15 April geheel 692 ge deeltelijk 436. 15 Sept geheel 822 gedeeltelijk 447. 31 Dec. geheel 778 gedeeltelijk 363. In aanmerking-nemende het streven van sommige bedrijven de volwassen arbeidskrachten door jongere en derhalve goedkoopere krachten te vervangen, is het cijfer der werk loosheid echter niet een zuivere maatstaf bij het bepalen der werk gelegenheid in de schoenindustrie. Met voldoening mag hier worden herinnerd aan twee belangrijke in het afgeloopen jaar tot stand gtko- men verkeersverbeteringen, waarvan ons district grootelijks de voordelen geniet. Dit geldt vooreerst de tot standkoming van het viaduct in den verbindingsweg van de Langstraat met 's-Hertogenbosch ter vervanging van den beruchten spoorwegover gang. Vervolgens en in niet mindere mate de opening door H. M. de Koningin van degroote verkeersbrug over het Hollandsch Diep nabij Moerdijk. Of intusschen het verkrijgen van een nieuwen grooten verkeersweg door de Langstraat binnen afzien baren tijd bereikbaar is, mag ernstig worden betwijfeld. Daarom dient met erkentelijkheid te worden ge wezen op de belangi ijke verbeterin gen, die in den bestaanden verkeers weg zijn aangebracht of in uitzicht zijn gesteld. Mocht het vorig jaar met genoe gen melding worden gemaakt van de voortvarendheid, betracht bij de oprichting van de waterschappen »De Biesbosch« en »De Amerkant« het heeft thans den schijn, dat op de zoozeer verlangde verwezenlijk- king van de groote waterstaatkun dige plannen binnen het district onzer Kamer voorloopig niet behoeft te worden gerekend. H.tiswel zeer jammer,- dat een economisch zoo goed verantwoord werk, dat aan vele ledige handen gedurende ge- ruimen tijd werk kan verschaffen, thans niet wordt uitgevoerd. Het lijkt dan ook welhaast onmogelijk, dat er ernstige bezwaren kunnen bestaan, die een spoedige uitvoering zouden verhinderen. Huldiging van den heer Meijers bij zijn 25-jarig jubileum als Gemeente secretaris. Vrijdagavond, 6 Aug. 1.1. kwam de raad dezer gemeente onder pre sidium van burgemeester Bianchi in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. De notulen der,gprige vergadering werden onveranderd vastgesteld Alvorens met de behandeling van de agenda aan te vangen richt de voorz. een woord van geluk wensch tot den gemeentesecretaris, den heer Meijers, die op 24 Juli zijn zilveren jubileum als zoodanig vierde. De voorzitter sprak o.m. als volgt. »Op 24 Juli 1.1. was het precies 25 jaar geleden dat de raad dezer gemeente, den heer Meijers tot ge meentesecretaris benoemde, en een woord van hartelijke gelukwensch voor dit heugelijke feit is daarom hier wel op zijn plaats. Wij hadden oorspronkelijk het plan dit feit niet zonder luister te laten passeeren, doch het was niet Uw wensch ruchtbaarheid aan dit jubileum te geven, zelfs van een officieele raadsvergadering wilde U niet weten. Wij hebben Uw uitdrukkelijken wensch willen eerbiedigen, doch hadden echter gaarne anders gewild. Op deze eerste raadsvergadering, na dien heugelijken datum echter, wil ik U van harte gelukwenschen met Uw 25 jarig secretarisschap. Dank breng ik U ook, namens den raad en B. en W„ voor het vele en goede werk voor de gemeente gedaan. Persoonlijk breng ik een woord van dank voor de vele jaren van vruchtbare samenwerking. Als eerste ambtenaar van de gemeente, bent Gij een vraagbaak geweest voor velen, en hoe velen hebben in die 25 jaren niet van Uw advies geprofiteerd? Namens de ingezetenen van deze gemeente dank ik U dan ook voor de bereid willigheid waarmede gij steeds an deren van dienst zijt geweest. Ik hoop dat Gij nog vele jaren in goede gezondheid en opgewekt heid Uwe werkzaamheden in het belang van de gemeente zult mogen vervullen«. De heer Meijers dankt den voor voor zijn onverwachten gelukwensch en bevestigt zijn uitdrukkelijken wensch dat geen ruchtbaarheid aan dit jubileum zou gegeven worden. Spr, wees ook op de goede ver standhouding die er steeds tusschen den burgemeester en wethouders en den raad geheerscht heeft, waar bij geen kleingeestigheden voorko men, zooals in andere gemeenten dikwijls wel het geval is. Ook het gemeentepersoneel bedanktspr. voor de steeds ondervonden hartelijke samenwerking. Dank brengt spr. ook aan den burgemeester voor de wijze waarop hij hem op den jubi- leumsdatum heelt verrast en namens alle ambtenaren daarbij een passend souvernir aanbood in den vorm van een vulpenhouder en spr. hoopt hiérvan nog vele jaren gebruik van te kunnen maken. Aan de orde 1. Mededeeling proces-verbaal van kasopname over het 3e kwartaal 1937. De voorz. zegt dat de boeken in orde zijn bevonden. 2. Aanbieding Gemeenterekening en Bedrijfsrekeningen dienst 1936. De voorz. zegt dat deze rekenin gen eerst 14 dagen ter visie zullen gelegd worden, waarna zij dan in de volgende raadsvergadering voor loopig kunnen worden vastgesteld. Spr. wijst er op dat dit jaar het batig saldo slechts f 6000,be draagt, hetgeen f 10.000,— minder is dan vorig jaar. De begrooting 1938 zal daarom met f 10.000 min der, dan vorig jaar, moeten begon nen worden. Spr. zegt dat die f 10.000,niet meer bezuinigd kun nen worden en dat daarom de be staande belastingen noozakelijk zul len moeten verhoogd worden of nieuwe belastingen ingevoerd. 3. Benoeming van een commissie tot onderzoek der rekening dienst '36 en tevens tot onderzoek der be grooting dienst 1938. Tot voorzitter van deze commis sie werd benoemd de heer Sassen met 4 stemmen, legen 3 op den heer de Kroon en als leden de heer Boom met 5 stemmen, tegen 2 op den heer Okkerse, en de heer Dirven met 4 stemmen, tegen twee op den heer Okkerse en 1 op den heer Staal. Zij namen allen hunne benoeming aan. 4. Wijziging van de begrooting der Stedelijke Godshuizen dienst 1936. De verschillende wijzigingen wer den allen z. h. st. aangenomen. 5. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van de verorde. ning tol heffing van besmettelijke ziektegelden. b. Van Ged. St. goedkeuring van de begrootingswijziging van de vo rige vergadering c. Idem van raadsbesluit betref fende terrein vei koop aan de firma Spijer Bros. De voorz. zegt dat in afwijking met het besluit van de vorige raads vergadering de verkoop op eenigs- zins andere voorwaarden gesloten is. In de vorige vergadering was tot verkoop besloten op voorwaarde dat een strook grond langs de kade van naar schatting ongeveer drie meter kon worden teruggekocht, wanneer de gemeente dezen grond noodig mocht hebben. Een landmeter heeft echter het terrein opgemeten, waarbij bleek dat die bepaalde strook grond 6M. breed was. De firma Spijer ging toen accoord met een eventueele terugkoop van deze 6 M. breede strook. Ook de raad kan zich hier. mede vereenigen. Deze ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. d. Request van het R.K. Huisves- tigingscomité, waarin de gemeente een bijdrage gevraagd wordt van 25 cent per uit te zenden kind, per verpleegdag. B. en W. stellen voor momenteel nog geen besluit te nemen, maar dit eerst te doen bij de behandeling van de begrooting. De gelden zijn voor een mooi doel zegt spr. e. Verzoek van de Noordbrabant- sche R.K Blindenzorgvereeniging »St. Antonius van Padua» om een bijdrage. De voorz. zegt dat reeds langge leden tot wederopzeggings toe be sloten is een jaarlijksche bijdrage te te geven. Bij de behandeling van de begrooting zal men een bedrag vaststellen. f. Verzoek van den heer van Santbergen om reductie van pacht. De voorz. zegt dat dit verzoek telkenjare terugkomt en dat sedert 1933 een jaarlijksche reductie is verleend varieerende van 20—6()°/0. Z. h. st. wordt besloten den heer van Santbergen voor 1937 een re ductie te verleenen van 25°/0. g. Verzoek van Gebr. Speetjens om een ijzeren mast te mogen plaatsen en een kabel te mogen leggen op den loswal tegenover hunne werk plaats. De Voorz. zegt dat B. en W. voor stellen deze vergunning te verleenen tegen een vergoeding van fl. 'sjaars als bewijs van eigendom, dat alle onkosten komen voor reke ning van Gebr. Speetjens, tot weder opzeggings toe en voorts toegestaan gebruik ook voor de gemeente, wanneer deze ze eens noodig mocht hebben. Goedgekeurd h. De Voorz. zegt dat de Gods huizen bij de Ged. Staten machtiging hebben gevraagd tot aangaan van eene kasgeldleening bij de Boeren leenbank tegen 4'/2 °/0. Ged. Staten hebben geantwoord, dat de Godshuizen aan B. en W. moesten mededeelen dat een rente van 4'/a °/o te hoog was, terwijl ook een bedrag van f9000.hetgeen echter nog onzeker is, Ged. Staten ook veel te hoog voorkomt. Ged. Staten meenen dat met eene kas geldleening van f 5000tegen 3'/2°/0 i\ 4 °/0 wel kan worden volstaan. De Godshuizen verzoeken nu de gemeente bij de Boerenleenbank borg te blijven voor het te leenen bedrag. De Voorz. zegt dat dit bedrag echter nog niet bekend is, doch dat dit waarschijnlijk f 5000.k f6000.— zal bedragen tegen 3'/a 4°/0. voor een jaar. De raad kan zich ermee veree nigen dat de gemeente voor een dergelijk bedrag borg blijft. i. Verzoek van de heeren J. M. Lievenhoeve en Heijmans om hen de jacht op »de Vest« te verpachten. De Voorz. zegt dat een dergelijk verzoek ook van andere personen steeds afgewezen is, omdat »de Vest« een aantrekkelijkheid vormt voor vele personen en vooral kinderen, vanwege de eendjes die er vertoeven. Ook thans wordt het verzoek met algemeene stemmen afgewezen. j. De heer P. Werelds gemeente werkman bij het electriciteitsbedrijf verzoekt ontslag tegen 1 Sept wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. .01 J.4 {.0 1.2 I 1.2 ».3 ).2 1.0 3.3 3.< 4.- 4.0 C.i 8.1 9..' Jr 8.( O.I o.: i.i 4.: 5.: r>. S* rii ai hi Gemeenteraad Geertruidenberd

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2