ad Drunen. Besloten wordt hem eervol ontslag te verleenen met dankbetuiging voor den veeljarigen trouwen dienst. 6. Reclames. Wordt in besloten vergadering behandeld. Rondvraag. De heer Dirven vraagt hoe het staat met de werkzaamheden aan de nieuwe brug. De Voorz. zegt er ook in twee maanden niets meer van gehoord te hebben en dus niet te weten hoe het met de uitvoering van de plannen staat. De heer Okkerse vraagt of de werkloozen die tijdens de uien- campagne werk hebben met het schoonmaken er van, onder de Ziek teverzekering vallen De Voorzitter zegt dat men hier niets met ziektewet te maken heeft daar de betrokken personen niet in vasten loondienst bij een firma werkzaam zijn. De heer Okkerse zegt dat er de Verzoek van den heer J.v, d. Bosch om schadever goeding ingewilligd. Verbetering van wegen met steun van het Werkfonds. Maandagavond 1.1. vergaderde de raad dezer gemeente onder voor zitterschap van burgemeester Mr. v. d. Heijden. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, alhoewel de heer v. d. Wiel aanteekening ver langde tegen goedkeuring te zijn. Aan de orde 1. Ingekomen stukken w.o. a. Machtiging van Ged. Staten tot het doen vin uitgaven op de be grooting 1937. b. Goedkeuring raadsbesluiten d.d. 14 Juni 1937 lot wijziging van de begrooting van inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1935. Voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek van J. v. d. Bosch. Als punt 2 kwam dan aan de orde Herhaald verzoek van J. v. d. Bosch om schadevergoeding voor de door hem van de gemeente ge pachte grond bij de Drie Wielen. De Voorz. zegt dat B. en W. geen aanleiding kunnen vinden dit ver zoek opnieuw te behandelen en stellen daarom voor het als kennis geving aan te nemen. De heer de Wijs wil nogmaals de commissie een verslag uit laten brengen. De Voorz. is tegen dit voorstel, omdat daaruit zou blijken, dat de raad de zaak niet voldoende bekeken heeft, terwijl dit verzoek toch reeds tweemaal behandeld is en zelfs eenmaal in geheime vergadering. De heer de Wijs zegt echter dat de eerste maal den raad door de commissie geadviseerd werd een schadevergoeding van f24.goed te keuren. De Voorz. zegt dat hij toen nader hand in geheime vergadering de zaak heeft uitgelegd en dat de raad toen alle omstandigheden van alle zijden bekeken heeft. Spr. adviseert in het belang van het prestige van den raad het verzoek niet meer in behandeling te nemen. De heer v. Drunen is er van over. tuigd dat dien man schadevergoeding toekomt. Het voorstel van B. en W. om het verzoek niet meer in behandeling te nemen, wordt hierna in stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Muskens, v. d. Wiel, Klijn en v. Halder. De heer v. Drunen wil er hier niet meer dieper op ingaan, doch is van meening dat den heer v. d. Bosch schadevergoeding toekomt, temeer daar Oost en West ook vergoeding ontvingen De heer v. d. Wiel kan het stand punt van dezen raad niet begrijpen. Eerst adviseert de commissie een schadevergoeding van f24 - te geven, doch later blijkt er een rapport niet bij te zijn geweest dat voor een goede behandeling noodzakelijk er bij moest wezen. Toen dit rapport echter gevonden was, waarbij bleek dat het gedurende 5 6 maanden steeds aanwezig was geweest, zoodat er niet aan geknoeid kon worden, bleek daaruit dat den man geen schadevergoeding toe kwam. Er zal echter wel weer gekletst zijn door de raadsleden met het gevolg dat zij nu weer een ander standpunt innemen. De heer v. Drunen zegt dat volgens het advies van den gemeente-op zichter den man schadevergoeding toekomt, de gemeente-opzichter was zelfs bereid zelf de schade te betalen wanneer de gemeente in gebreke bleef Weth. v. Halder vraagt zich af of v. d. Bosch wel ter goeder trouw was, toen hij zijn rogge ging zaaien en komt dan tot de conclusie van niet. heele vacantie van de kinderen aan gewaagd wordt. De Voorzitter zegt dat men de zaken niet erger moet maken dan ze zijn. Wanneer de vader vast werk heeft dan doen ook alle kinderen aan het «juinen» mee, daar men dan volle bijverdienste heeft, daarom moet een steuntrekker in dien tijd dat hij eens niet op kosten van de ge meente leeft, de handen ook maar eens uit de mouwen steken. De heer Okkerse vraagt ook nog hoe het staat met de inning van de huur der woningen, die door Rui tenberg geïnd wordt, terwijl de woningen op het terrein van Spijer staan. De Voorzitter zegt dat deze zaak hier niet ter sprake behoeft gebracht te worden, daar dit een zaak betreft tusschen de firmas Ruijtenberg en Spijer onderling. Hierna sluiting. Volgens den gemeente-opzichter wist v. d. Bosch reeds tijdig dat zijn pacht zou alloopen daar de grond voor werk verschalling werd gebruikt. Een 5 6 maanden later Komt de opzichter, in strijd met zijn eerste rapport echter zeggen dat v, d. Bosch wel schadevergoeding toekomt. De Voorz. onderstreept de woor den van Weth. van Halder en is van nieening dat hier geen rechtop schadevergoeding bestaat. Spr. wil hiermede niet zeggen dat de man geen schade geleden heeft, dat kan best zijn, maar alle schade behoeft nog niet vergoed te worden. Als de raad een andere beslissing mocht nemen dan zou dit niet goed zijn doch een zeer gevaarlijke daad, te meer daar het verzoek reeds twee maal is afgewezen. De heer van Drunen is een andere meening toegedaan en zegt dat de Gemeente-opzichter, tegen hem en ook tegen den voorz. gezegd heeft, in het eerste rapport een zinsnede te hebben vergeten. Zelfs verklaaide hij ook tegen den voorz. dat v. d. Bosch schade toekomt. De perceelen die ten Oosten en ten Westen van het zijne lagen hebben ook schade vergoeding gekregen, daarom zit er, volgens spr. iets anders achter, er is geen eerlijkheid, zegt hij. De Voorz. meent dat de heer van Drunen erg doordraaft. Het eerste rapport is den 14 Febr. 1936 ver schenen terwijl het in Maart 1937, dus meer dan een jaar later, werd ingetrokken. Wanneer men nu meer dan een jaar later gaat zeggen dat v. d. Bosch wel schadevergoe ding toekomt, dan gaat er dit bij hem zoo niet in. Het een rapport was nog versch, het gaat hier over zwart op wit en spr. gelooft daarom ook alleen het eerste rapport. De heer v. d. Wiel zegt dal de heer v. Drunen er de politiek heeft ingebracht. Ook op de hei wordt over politiek gepraat ook met v.d. Bosch. De heer de Wijs zegt dat door het tweede rapport, het eerste in een ander licht wordt geplaatst. De voorz. zegt dat het eerste rapport vlak na de daad is opge maakt en dat uit dit eerste rapport bleek dat v. d. Bosch geen schade toekomt, ook de gronden waarop geen schadevergoeding kon worden gegeven, worden in het eerste rap port genoemd. Waarom kon nu de eerste maal geen schade worden toegekend en een jaar later wel? Het tweede rapport heeft voor spr. geen waarde Spr. zegt dat wanneer het nog in dezelfde maand zou zijn opgemaakt, hij het zou hebben aan genomen, maar niet nu het een jaar later pas gebeurd is. Het gaat hier niet over een vergeten zinsnede, het gaat hier over een geheel ander rapport. De heer van Drunen weet zeker dat het rapport van 1936 door den Gemeente-opzichter tesamen met v. d. Bosch is opgemaakt, eer dat de spade in den grond gestoken is. De Voorz. zegt dat de heeren ver standig hadden moeten zijn en dit verzoek niet meer opnieuw hadden moeten behandelen. Maar spr. zal het rapport van '36 opnieuw voor lezen. De voorz. leest dan het rapport van 14 Februari waaruit blijkt dat v. d. Bosch van te voren wist dat hij door het zaaien schade zou lijden. Toch heeft hij het gedaan. Uit het rapport ontleenen wij nog dat v. d. Bosch tot den Gemeente opzichter gezegd heeft, toen deze hem waarschuwde niet te zaaien: »Dan zaaien we hem maar nuchter.» J. v. d. Bosch verkeerde nl. in de meening dat hem toch wel schade vergoeding zou gegeven worden. Uit het rapport bleek dat v. d. Bosch reeds in Sept. 1935 wist dat hem de pacht zou onttrokken worden. De Voorz. zegt dat de heer van Drunen de schuld is dat de heele zaak hier weer opnieuw ter sprake werd gebracht en daarmede dea Voorzitter in een slecht daglicht wil stellen door persoonlijk te worden. Spr. zou den raad aan willen raden nu maar eens een beslissing te ne men anders zou men er voor de vierde maal nog eens op terug moeten komen. B. en W. stellen voor op het verzoek van v. d. Bosch afwijzend te beschikken. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met 6 tegen 3 stemmen verworpen. De heeren de Wijs en Muskens bleven buiten stemming. Tegen stemden de heeren v. üers, van Herpt, Klerks, de Baaij, Vugts en van Drunen. Voor stemden de heeren v. d. Wiel, van Halder en Klijn. Dan worJt gestemd over het al dan niet toekennen van schade vergoeding en met 7 tegen 2 stem men wordt besloten v. d. Bosch de geleden schade te vergoeden. Vóór schadevergoeding stemden de heeren v. Oers, v. Herpt, Klerks, de Baaij, Vugts, v. Drunen en v.d. Wie). Tegen de heeren v. Halder en Klijn, terwijl de heeren de Wijs en Muskens buiten stemming bleven. De heer v.d. Wiel verlangt aan teekening, daar hij zich deze laatste stemming vergiste en tegen schade vergoeding was. De Voorzitter kan den raad pro ficiat wenschen met het genomen besluit en vindt het ongepermiteerd dat een raad op dergelijke wijze met de gelden van de gemeente kan omspringen. Ook de heer v. d. Wiel kan de raad niet hegrijpen en bedankt er voor nog langer lid te zijn van een commissie waarvan de leden derge lijke besluiten nemen. 3. Verzoek van het schoolbestuur te Drunen om vergoeding vanflOO.- voor aanschaffen schoolmeubelen voor gym"hïistteklokaal en vergoe dingvan jaarlijksche huur van f 150.- voor genoemd lokaal. B. en W. stellen den raad voor hen de bevoegdheid te laten deze zaak te onderzoeken en den raad later hun oordeel te geven. De Voorz. zegt dat men nu nog geen beslissing kan nemen. Aangenomen. 4. Verzoek van Chr. Klerks om vergunning tot overgave van de toe- maat van een door hem gehuurd perceel in het Herptsche Ven aan N. Mimpen. Het voorstel van B. en W. om inwilliging van dit verzoek wordt aangenomen. 5a. Verslag van de Commissie van onderzoek van de gomeenterekening 1936 en voorloopige vaststelling dier rekening. De heer de Wijs brengt namens de Commissie die nog bestond uit de heeren de Baaij en Klerks ver slag uit en zegt alles in orde te hebben bevonden. De voorz. dankt de commissie voor het verrichte werk en stelt voor de rekening voorloopig volgens concept vast te stellen. De gewone dienst vermeldt aan ontvangsten f 140,916,63 en aan uit gaven f 143,841,94, alzoo een na- deelig slot van '2925,31. De kapitaaldienst vermeldt aan uitgaven f 45147.70 en aan inkomsten f43080.38, alzoo een nadeelig slot van f2061.32. Wordt z. h. st. aangenomen, b. Goedkeuring van deaangeboden rekening van het Algemeen Burger lijk Armbestuur. Deze rekening sluit met een na deelig slot van f 1406,67. Wordt z. h. st. goedgekeurd. De verbetering van wegen. Dan komt een belangrijk punt aan de orde betreffende: 6. Voorstel tot vernieuwing en verbetering van wegen met door 't Werkfonds daarvoor ter beschikking te stellen voorschot. De Voorz. zegt dat gezien dit be langrijke punt B. en W. een klein prae-advies hebben verstrekt. Het plan van B. en W. dat door het werkfonds reeds is goedgekeurd, omvat a. vernieuwing van wegen onder Elshout, nl. van Drunensche Sticht tot café Klerkx en ongeveer 300 M. nabij de kapel van O. L. Vrouw. (De bekende weg waarover in en buiten den raad reeds zooveel te doen is geweest.) b. vernieuwing van wegen onder Drunen, nl. het middenvak van de Drunensche Sticht vanaf den tuin van het Broederklooster tot aan den spoorweg-overgang, van de Molen- steeg tot aan de laatste woning en van den weg van de Torenstraat tot aan het Semke. c. verbetering met overblijvend oud, doch goed materiaal van de Drunensche Sticht, nl. van den spoorwegovergang tot aan Elshout en aanbrengen van een bermbe strating aan het laatste deel van de Torenstraat. De vernieuwing ge schiedt met klinkermateriaal,terwijl tevens voor verbetering en vernieu wing van de waterlossing van de betreffende wegen, zoo noodig door aanbrengen van riool, wordt gezorgd Het werkfonds heelt het plan ter plaatse onderzocht en na het aan brengen van eenige wijzingen goed gekeurd. De regeering is thans ook bereid gevonden een bedrag van ten hoogste f25(Jüüaan onze gemeente voor te schillen tot uitvoering van dit plan. Dit voorschot moet t.z.t. worden terugbetaald, doch daarbij zal rekening worden gehouden met den toestand dsr financiën onzer gemeenie. Het ligt in de bedoeling der regeering onze gemeente vrij te stellen van de betaling van rente en aflossing, zoolang de gemeente in de termen valt van een extra bij drage uit de Werkloosheidssubsidie fonds, of de betaling van die rente en aflossing tot het verleenen van die extra bijdrage zou nopen. Kan de gemeente weer geheel met eigen middelen een sluitende begrooting verkrijgen, dan zal opnieuw worden beoordeeld, in hoeverre rente en aflossing voor rekening van de ge meente moet komen. De aflossing van het voorschot is voorloopig ge steld op 20 jaren in den vorm van annuïteiten, gebaseerd op een rente voet van 4 pCt. Het plan van B. en W. heeft den heer v. d. Wiel ten zeerste verwon derd. Dat de weg naar Elshout verbeterd wordt, daar is, volgens spr. veel voor te zeggen, maar in een tijd als deze, nu de gemeente toch reeds zoo arm is, is het be zwaarlijk dat voor wegen als naar het Sempke en de Molensteeg geld besteed wordt. Het kan volgens spr. nog wel een 20 jaar duren eer de gemeente ontlast is en nu raken wij steeds dieper in den put. Spr. had gehoopt dat B. en W. alles in het werk zouden stellen om de gemeente uit hare benarde positie te bevrijden, doch nu dit niet ge beurd is, staat het voor spr. vast, dat de belastingen wederom zullen verhoogd worden en dat de Staat straks met de gemeente zal doen wat hij wil. Vele goede belasting betalers zijn reeds de gemeente uit, zegt spr., en wanneer nu de belas tingen nog hooger moeten komen dan zullen er nog meer vertrekken. De verbetering van den weg in Elshout is wel uoodzakelijk, maar voor wegen als die in het Sempke, kan spr. dit niel inzien. Vroeger werd steeds gezegd, aldus spr., dat eerst de financieele toe stand van de gemeente maar eens beter moest worden, de financiën zijn echter niet goed en toch gaat men hoopen geld uitgeven. De Voorzitter zegt.dat de heer v. d. Wiel den toestand wel wat benauwend voorstelt. B. en W. hebben sieeds de noodige angst en zorg getoond voor de ernstige finan cieele moeilijkheden van de ge meente. Ook hebben B. en W. deze zaak van alle kanten bekeken en toen de conclussie kunnen trekken dat dit plan de gemesnte geenszins in een nadeeliger positie brengt, bovendien zijn de rente en aflossin gen, als we ze eens werkelijk moesten betalen, niet zoo hoog. Wanneer de werkloosheid 'n weinig daalt, scheelt dat de gemeente reeds terstond een bedrag van ongeveer f5000. Mocht de toestand echter zoo blijven, dan heeft het rijk gezegd, is de gemeente geen rente en aflossing schuldig. Al deze wegen hebben een zeer spoe dige behandeling hard noodig en hoe eerder er mee begonnen wordt hoe beter bet is. Het Werkfonds bemoeit zich niet met kleinigheden, maar dient meer om flink wat werk te brengen. Spr. heeft persaonlijk met twee ingenieurs van het Werkfonds al deze wegen afgeloopen en deze personen zullen geen werk uitvoeren, wanneer het niet hard noodig is. De financiën van de gemeente worden er niet door benadeeld en de verbeteringen zijn hoog noodig. De heer v. d. Wiel blijft bij zijn meeniug dat de verbetering van de Molensteeg en het Sempke niet dringend zijn. De menschen ver dienen weinig en toch moeten zij veel belasting betalen, zij kunnen er ten langen laatste niet meer uit. Spr. heeft eens nagegaan dat de laatste jaren reeds 35 goede belas tingbetalers de gemeente verlaten hebben en dat men hier met zware lasten blijft zitten. De heer v. Oers zegt dat wanneer het eenige dagen geregend heeft iemand van het Sempke op Zondag zijn huis niet kan verlaten De heer de Wijs zegt dat reeds gedurende vele jaren de wegen een belangrijk onderwerp bij de raads vergaderingen hebben uitgemaakt. De raadsleden moesten het plan van B. en W. toejuichen. Ook verbetering op het Sempke is hard noodig De heer v Drunen juicht het plan van B. en W. toe. De drie wegen die in het plan zijn opgenomen, zijn de slechtste die spr. in jaren, ook in den omtrek gezien heeft. Het verwondert spreker evenwel dat het stuk vanaf de Broeders tot den overweg zoo gauw versleten is. De Voorz. zegt dat dit komt omdat Een bruine zomerteint de keien niet zoo goed zijn. De heer v. d. Wiel zegt dat men het plan wel van a.le kanten kan toejuichen, doch (fat, wanneer men dagelijks onder de menschen leeft die voor zware lasten zitten en men zelt ook een groot huishouden heeft, men wel een andere kijk op de zaken krijgt. Het voorstel van B en W. wordt hierna in stemming gebracht en inet op een na algemeene stemmen aangenomen. Alleen de heer v. d. Wiel stemde tegen. Weth. v. Halder meent op de eerste plaats de gemeente Drunen te kunnen fehciteeren met hel plan dal de raad zoo juist aangenomen heeft. Ook wil spr. hiel namens den raad openlijk dank brengen aan tien voorzitter, die het zoo ver heeft weten te biengen en ue vele moeite die hij ervoor heelt moeten doen. De Voorz. zegt dat deze dank, zooals trouwens de meeste dank wei wat overdreven is, doch zegt al het mogelijke gedaan te hebben om het zoover te hebben kunnen brengen. - 7. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Maart 1937 tot verkoop van een perceel grond aan Chr. Klerks. De Voorz. zegt dat gebleken is dat de heer Klerks nog niet zeker wist of hij het stuk zou koopen, daar hij dacht er nog wel een jaar over te kunnen denken, Spr. zegt echter dat zoo iets nut meer zal voorkomen en stelt namens B. en W. voor bij uitzondering het raads besluit alsnog in te trekken, Aldus wordt besloten. 8. Ingekomen verzoeken om ge deeltelijke ontheffing van de honden belasting over 1937. De Voorz. zegt dat het hier een 16 tal honden betrelt die in de tweede helft van '37 zijn opgeruimd De ontheffing wordt z. h. st. verleend. Rondvraag. De heer v. Drunen vraagt of het werk aan de Pleune Wiel niet wat tegenvalt De voorz. zegt dat het werk binnen de raming blijft. De heide maatschappij moet er de modder uithalen en dit werk is tegengeval-- len, daar het anders uitgevoerd moet worden dan men oorspron kelijk dacht. Men moet nu eerst den wiel leegpompen en daarna met een lier uitbaggeren Het werk zal daarom een drietal weken langer duren dan oorspronkelijk gedacht was. De heer de Baay vestigt de aan- dacht op de slechte waterlossing achter bet perceel van v. d. Westen. De voorz. zal er aanteekening van houden. De heer v. d. Wiel vraagt of er nog een commissie tot wering van schoolvegzuim is, daar hem een geval bekend is dat men zijn kind thuis hield, waaraan door de com. missie niets is gedaan. De voorz. zegt dat alvorens de commissie naar een dergelijk geval een onderzoek kan instellen, zij eerst hiervan mededeeling ontvangt van den inspecteur van L. O. De heer v. d. Wiel vraagt hoe het komt dat in het bestuur van het comité voor extra steun uit het werkloosheids-subsidiefonds ook een kastelein zit. De voorz. zegt dat dit is omdat die persoon daarvoor geschikt ge acht werd. De heer v. Oers zegt dan nog dat de heer v. d. Wiel hem blijkbaar bij elke raadsvergadering dwars wil zitten, om hem in Drunen in een slecht daglicht te stellen en daar door wil trachten zelf bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen meer stemmen te behalen. De voorz. zegt dat de heeren dit buiten maar uit moeten vechten. De heer v. Herpt informeert dan nog naar den gezondheidstoestand van den gemeenteveldwachter. De voorz. zegt dat die zich gun stig ontwikkelt. Hierna sluiting. WIELERSPORT. staat sporiiet en chaimanten beschuitevens tegen üe brandenüe ultra-violeiie stialen der zon. AMiLDA'Zonnebiuinciëme bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 9U ct.^lube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. PellenaarsStaats te Poperinge. Op de baan te Poperinge (Brussel) won nen SlaatsPellenaarsVicini den pun- lenwedstrfjd van de Belgen Ylamynck— Danneels en Kaers. Vlamynck won 1, Slaats 4 klassementen. W.W.C. „Excelsior". Zaterdagmiddag, 7 Aug. 1.1., hebben een drietal leden van onze Waalwij ksche Wielerclub „Excelsior", deelgenomen aan de ronde van Tegelen. Alhoewel onze jongens tegen een zeer sterk bezet veld moesten rijden, hebben zij zich kranig geweerd. Het Exelsior-lid M. v. d. Velden, die in de catagorie amateurs startte werd n.l. negende, terwijl bij de nieuwelingen de gebroeders Piet en Antoon Timmermans respectievelijk de vierde en zesde plaats bezetten. Successen, zeker het vermelden waard.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 3