PENSION SchoeowiDkel- Reparalieiaricliliné Afbraak. KOFA KERKNIEUWS BUITENLAND. LANDBOUW. BURGERLIJKE STAND. ADVERTENTIEN EXTRA KOOPJES in ABONNEERT U OP DIT BLAD, „De Echo van het Zuiden" Dagelijks uit de hand te koop Ziet onze etalage's PUROL Wit en Geel Marktberichten, Dc heer Pimentel 60 jaar. AANGEBODEN Oude Slagerij Van Laarhoven* Costuums, Regenjassen. Jongenspakjes \Doorz itten den minister, hetzij bij verordening van landbouw- ol provinciale raden en in bepaalde gevallen bij Kon. Besluit. Blijkens de considerans wordt bij hel stellen van die voor waarden slechts uitgegaan van het belang van den landbouw, zoodat aangenomen dient te worden, dat de belangen van de niet.agrarische bedrijtsgenooten eerst in de tweede plaats komen. Eischen voor rijwielachterlichten. De minister van Waterstaat heeft voor rijwielachterlichten met reflec tor de keunngseischen vastgesteld. Aan deze eischen is het volgende ontleend Op het huis van achterlichten moet zijn aangebracht: Een in Nederland ingeschreven fabrieks- of handelsmerk. Achterlichten moeten zoo zijn samengesteld, dat een goede werking verzekerd is en zoodanig zijn inge richt, dal zij op het witte gedeelte van het acuterspatbord en niet hooger dan 0.6U c.M. boven het wegdek gemakkelijk dusdanig kun. nen worden bevestigd, dat de op tische as van het achterzicht hori zontaal en evenwijdig aan het vlak van het achterwiel is. Zij moeten druipwaterdicht zijn. De kleur van het lichtdoorlatend gedeelte van de achterlichten moet rood zijn. Alle onderdeelen van het optische systeem moeten van niet roestend materiaal zijn vervaardigd. De achterlichten, behoorende tot een door den minister goedgekeurde soort, zullen voorzien moeten zijn van een merk, bestaande uit het woord „rijkskeur." Rijkssalarissen en loonen. De minister van Binnenlandsche Zaken, heeft aan de heeren F. Per dok Hzn. en H. Steketee, voorzitter en secretaris van de Centrale van Rijkspersoneel, een audiëntie ver leend, betreffende de noodzakelijk geachte verbetering in de salarissen en loonen voor het rijkspersoneel. Het onderhoud werd mede bijge. woond door den heer ir. M. H, Damme, directeur-generaal van het P. T. T.-bedrijf, voorzitter van de centrale commissie voor georgani seerd overleg. Het herstel van het «Rijksbezol digingsbesluit 1934" werd bepleit. Dit herstel houdt in «intrekking van het 5 pCt. kortingsbesluit 1936» en van de 4e klasse standplaatsen voor ambtenaren op maand- en week- loonen, welke op 1 Juli 1936 van kracht werd. Verder werd aangedrongen om in het aldus gewijzigde bezoldigings besluit een tijdelijke bepaling, een zoogenaamde devaluatieclausule,op te nemen, waarbij bepaald wordt, dat de salarissen en loonen voor het geheele rijkspersoneel op gezt tte tijden zullen wordeu aangepast bij het stijgende indexcijfer voor levens onderhoud. De Jamboree. Het financieele succes. Voor het garantiefonds van de Wereldjamboree wei den destijds van particuliere zijde toezeggingen ont vangen tot een totaal bedrag van van f30.000, van de gemeente Bloemendaal f20 000 en van de gemeente Haarlem f 10.000. Alhoewel er nog geen totale cijfers van ontvangsten en uitgaven bekend zijn en het derhalve niet mogelijk is een bindende verklaring af te leggen over de finantieele resultaten der Jamboree, meent men toch op grond van de opgedane ervaringen thans reeds te mogen mededeelen dat de waarborgsom niet zal be hoeven aangesproken te worden. De Jamboree is dus ook een finan cieel succes geweest. Prijsvraag voor het Amsterdamsche Raadhuis. Ten bureele van de Jury voorde prijsvraag inzake den bouw van 't nieuwe raadhuis voor de stad Am sterdam zijn 197 ontwerpen van architecten ontvangen. De buiten de hoofdstad vertoe vende of verblijvende Nederland sche architecten, die mededingen, moesten hun ontwerpen op 10 Aug. jl. vóór des middags twaalf uur, verzonden hebben. Daar een termijn van 14 dagen voor de ontvangst dezer ontwerpen gesteld is, is het mogelijk, dat het aantal van 197 nog vermeerderd wordt en het dus over de 200 zal loopen. De Jury wacht dus eerstdaags een veelomvattende taak. Legerdag te Doetinchem. Ouuer grooie belangstelling is te Doetincütm een legeruag gehouden waartoe een plaatselijk comité het initiatief liad genomen. De üag wei u ingezet met een defile van alle troepen, die bestonden uit ïnlanterie der 4e infanterie brigade (Arnhem), wielrijders uit Den Boscü niet bel vrijwillige muziekcorps van bet reg. wielrijders, een rijdende batterij van 'tcorpsrijdeudeartillerie uit Arnhem, een peieton pantser wagens, een eskadron huzaren en hel muziekkorps van het 4e hall- regiment huzaren uit Deventer. Begonnen werd met een aanva van pantserwagens en infanterie op een stelling welke door een sectie tirailleurs en een sectie zware mi trailleurs bezet was. Het detachement wielrijders toonde hierop zijn vaardigheid. Een imposant schouwspel booc vervolgens de rijdende batterij van het corps rijdende artillerie, De spellingscnaos. Nóg een ollicieel bericht: in Staats blad no. 363 is opgenomen een Kon Besluit, waarbij voor de openbare hoogere burgerscholen A en B de «speliing-Slotemaker» wordt voor geschreven. Het bericht in het Staatsblad is nochtans gesteld in de spelling De Vries en Te Winkel, welke de re geering voor haarofficieelestukken handhaaft. En voor de Lagere scholen geldt nog steeds hetminis- terieele voorschrift, dat despelling- Marchant er moet worden onder wezen I Wat een dwazigheid toch, zulke stelselloosheid op taalgebied. De Deensche order. Zooals men weet, heeft de directie der Holland-Amerika Lijn eenigen tijd geleden aan een scheepsbouw maatschappij in Denemarken den bouw opgedragen van twee motor schepen van circa 1Ü.ÜÜ0 ton draag vermogen. Er is omtrent het plaat sen van deze order in het buiten land nog al een en ander te doen geweest en de heer Van den Tempel vond er, zooals wij voor enkele we ken hebben gemeld, aanleiding in, den minister van Economische Za ken eenige schriftelijke vragen te stellen. Thans is zoowel het antwoord der regeering als een bemerking daarop van de zijde der H.A.L. gepubliceerd. Uit het eerste blijkt, dat de H.A.L. niet aan alle Nederlandsche wei ven prijs heeft gevraagd, alvorens de order in Denemarken te plaatsen. Wel staat het vast, dat de Denen goedkooper konden leveren, dank zij een verkapte overheidssubsidie middels een Deensche bank. De regeering zal voortaan, zoo beloofde ze, nog strenger waken, dat de ar beidsgelegenheid voor Nederland sche werken zooveel mogelijk voor het eigen land wordt behouden. Al moet ten deze een voorzichtige po litiek worden gevoerd, daar het aan tal buitenlandsche orders aan Ne derlandsche werven grooter is dan omgekeerd. De nota van de H.A.L. is vrij hooghartig van toon en geeft niet den indruk, dat de directie het na tionale belang van «Nederlandsch werk voor Nederlandsche arbeiders» inziet. De Nederlandsche periodieke pers 25 jaar. Feestelijke herdenking. De vereeniging De Nederlandsche Periodieke Pers, die weldra haar zilveren feest viert heeft hiertoe goede reden. De honderden eenmaal of vaker per week of per maand verschijnend, welker uitgevers in die vereeniging samenkomen hebben veelbewogen tijden gekend: men denke aan de oorlogs- en crisisjaren.; wanneer zij de moeilijkheden doorstaan hebben, is dat voorzeker ook aan de hechte organisatie te danken die hen bijeenhoud. Op het programma der feestcommissie staat een tentoonstelling van periodieken, die voor het publiek toegankelijk zal zijn; in de zaal waar deze tentoonstelling te bezichtigen is, zal het bestuur der vereeniging receptie houden. De Jubileumsdagen zijn Vrijdag en Zaterdag 3 en 4 September a.s.; zooals reeds bekend is, werd Den Haag als feestterrein gekozen. Wilt ge op de hoogte zijn en blijven van 't geen er leeft en te koop is in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving, abonneert U dan op Bisschopswijding van Mgr. J. Passers te Tilburg. Naar «Onze Mail» meldt zal de eerste Apostolisch Vicaris van Nederlandsch Timor, Monseigneur Jac. Pessers S-V-D. op 18 Augustus a.s. met de Sibajak naar Nederland vertrekken alwaar hij vermoedelijk te Tilburg, zijn geboorte plaats, tot bisschop zal worden gewijd. Waalwijk, 13 Aug. '37. Eieren 4 cent. Biggen: f17.— f21. Buitengewone belangstel ling uit vakkringen. Hoewel het niet in de bedoeling lag van den 60-jarige, dezen dag als feestdag te vieren is hij toch voor den aandrang van zijn vele vrienden gezwicht. Alhoewel het vooraf niet bekend was gemaakt, was de belangstelling t.z..huize buitengewoon groot, zoowel in den vorm van bloemen als persoonlijk bezoek; ontel baar waren de vele telegrammen en Brie ven, allen getuigden van een hartelijk me deleven. Cadeaux waren er naast die van directie, collega's en personeel, de Kon. Lederfa- briek Oisterwijk en van diverse schoen fabrikanten. Voor één willen wij een uit zondering inaken, n.l. van een bekenden schoenfabrikant, wetende hoeveel dhr. P. voelt voor de minderbedeelden, heelt deze een geschenk aangeboden, waaraan dhr. Pimentel zelve een bestemming mocht ge ven. Met groote ontroering aanvaardde dhr. P. dit schoone aanbod, waaraan hij onmid dellijk voor een liefdadig doel een bestem ming gaf. Toen wij Dinsdagmiddag Jos. Pimentel kwamen gelukwcnschen, troffen wij daar verschillende schoenfabrikanten, enkelen vergezeld van hunne dames aan. .luist sprak een der heeren dhr. P. toe en bij deze woorden op deze intieme bijeen komst kwam schrijver dezer binnen. Hij zeide o.m. 't Is mij een behoefte u geachte jarige onze beste wenschen voor u en uw vrouw aan te bieden en op recht hartelijke wijze ging deze spreker herinneringen opdiepend ver der, 0111 te besluiten met: moge u nog heel lang de kracht behouden, zoo te blijven. Diep onder den indruk dankte dhr. P. voor deze woorden, welke getuigden van vriendschap en hij hoopte dat deze nog een lange reeks van jaren zal blijven bestaan. Spreker dankte tevens voor de belangstel ling speciaal der dames. In den namiddag kwamen de heeren Chr. v. d. Aa, Erik Adler, F. .1. de Jong, Th. Lubbers en Hueber van de Kon. Lederfa- briek Oisterwijk, hun opwachting maken. Den heer de Jong verheugde het ten zeerste dhr. Pimentel namens de lederfa- briek Oisterwijk te mogen gelukwen- schen en memoreerde hel enorm vele werk hetwelk door Pimentel in 15 jaar verricht is waardoor het thans zóó is, dat iedere goede schoenfabrikant met leder van de Lederfabriek Oisterwijk werkt. Ten tweede dat de samenwerking er eene is van elkander waardeeren en vertrou wen en het verheugde spreker te kunnen eonstateeren, dat hoewel Pimentel in hart en nieren Amsterdammer is gebleven, deze veel, ja zeer veel van de Brabantsche ge moedelijkheid heeft overgenomen. Onder het uitspreken van de beste wenschen ook voor mevrouw overhandigde spreker den jubilaris een schitterend cadeau. De heer Erik R. Adler wil hier niet spre ken over de groote kracht die Pimentel voor de lederfabriek ontwikkelt, maar heeft het woord genomen om hem als mensch te huldigen. Ik waardeer 11 zegt spreker ten zeerste voor uw groote hulp vaardigheid, die gij steeds aan ieder, die geholpen moet worden betoont, zelfs in dien het met opofferingen gepaard gaat en ik waardeer het ten zeerste, dat ik als jonge man van uw optreden veel heb kun nen leeren. Ik weet dan ook namens onzen directeur, den heer Weijl en mevrouw te spreken, die zich momenteel in het buitenland bevin den als ik u nog vele gelukkige jaren toe- wensch, in volle gezondheid, waaraan spieker de hartelijke felicitaties van zijn familie toevoegde. De heer Pimentel brengt allereerst den heer Weijl, hulde voor hetgeen deze voor spreker gedaan heeft en aan allen, die me degewerkt hebben dezen dag tot een on vergetelijke te maken. Spr. dankte den heer v. d. Aa, Adler en de anderen heeren, die speciaal gekomen zijn om zijn familie en hem de gelukwen- schcn over te brengen. Een speciaal woord van dank richt spreker tot collega de Jong voor zijn hartelijke woorden; spreker vindt dit prettig, omdat hij een goede samen werking voor een zaak van groote betee- kenis acht. Zeer onder den indruk dankt tenslotte de jubilaris allen voor de vele hartelijke blijken van belangstelling dezer dagen on dervonden en spéciaal hoopt hij met zijn collega nog vele jaren in het belang van de leerfabriek te moge samenwerken en sprak den wensch uit dat in de schoenindustrie spoedig een verbetering ten goede moge komen. ■Ten slotte dankte de zoon van dhr. Pi mentel voor het vele mooie zijn vader be reid en de buitengewone hulde hem gbracht. Intusschen kwamen nog velen, ook be stuurders van instellingen waar de heer P. in werkzaam is hem de hand drukken, ter wijl het bloemstukken bleef regenen. Een buitengewoon hartelijke sympathieke brief kwam o.a. van den directeur eener firma, waar de heer P. vroeger werkzaam was. Lang bleef men nog gezellig hijeen, waarbij vele oude herinneringen werden opgehaald. En met recht zei een der aan wezigen: Joost wou het niet weten, maar wij zagen, dat hij diep onder den indruk was van deze overstelpende vriendschap. Moge deze vriendschap nog lang zoo blij ven. M. Een wetsontwerp tot algemeene mobilisatie. Te Nankink is gisteren officieel medegedeeld, dat in het begin van de komende week een wetsontwerp, strekkende tot een algeheele mobi lisatie zal worden ingediend in de plenaire zitting van üe wetgevende Joean. Het geduld van China is thans uitgeput, China kan niet an ders hanüelen omdat het zich zelf verdedigen moet. De verantwoorde lijkheid voor de toekomstige ge beurtenissen moet geheel op Japan vallen. De Japansche troepen, welke een aanval hebben ontketend tegen de stad Nankau, melden, dat zij er hedenmorgen in geslaagd zijn, het spoorwegstation van Nankau te bezetten. Het Japansche garnizoen te Tien tsin heelt aan dit bericht de mede- deeling toegevoegd, dat Nankau zich hedenmiddag reeds volkomen in handen van de Japansche strijd krachten zou bevinden. Let op den Coloradokever. Nogmaals wordt een beroep gedaan op allen, die aardappels telen, om nauwkeurig toe te zien of in hun gewas de aanwezigheid van den Coloradokever of van sporen daarvan kan worden vastgesteld. Het is van het allergrootste belang, dat nu nog alie noodige maat regelen worden genomen op de plaats of plaatsen waar het blijkt voor te komen. Dit (aar is op één plaats het insect in ons land gevonden en onmiddellijk is alles gedaan om het daar volledig uit te roeien wat, naar wij hopen, gelukt is. Tot nu toe is het bij dit eene geval gebleven maar met de mogelijkheid, dat het op nog meer plaatsen aanwezig is moet zeer zeker rekening gehouden worden. Laat daarom iedereen zeer nauwkeurig opletten of hij vinden kan: de kever die rond van vorm is en 1 cm. groot, geel van kleur met 10 zwarte strepen over de geheele lengte der dek schilden; of de larven, rood van kleur, met een sterk gezwollen achter lijf. die aan het aardappelloof vreten; (Waar de larven voorkomen is dus ook het blad beschadigd), of alleen beschadigde bladeren bij enkele of meerdere planten, die bijeen staan Ook dit laatste is van heel groot belang. Het kan namelijk zijn, dat het onopgemerkt is gebleven dat er larven in een gewas zijn opgetreden. Die larven hebben dan het blad meer of minder ernstig beschadigd, maar zijn daarna ter verpopping in de grond gekropen. Een groepje planten met aangevreten bladeren kan dus op de aanwezigheid van een oude haard van den Coloradokever wij zen. De Plantenziektenkundigen Dienst die, voor het behoud van onzen exporthandel in land en tuinbouw producten, tot taak heeft, elk optreden van de Coloradokever in ons land met alle middelen tegen te gaan, rekent op medewerking van alle aardappeltelers Dat deze in de komende weken nogmaals nauwkeurig op de hierboven aanpegeven verschijnselen letten en aangifte doen van elk geval, waarin zij meenen iets verdachts gevon den te hebben. Deze aangifte moet geschieden ten gemeentehuize, terwijl ook een ambtenaar van den Planten- ziektenkun Dienst gewaarschuwd kan worden. Aardappeltelers, let op den Colorado kever. WAALWIJK. Van 6 tot 13 Augustus 1937. Geboren Theodorus Johanna Theresia, dy. M. J. Hurkmans-de Peffer Maria Wilhel- mina, dv. W. M. de Bie-van Zeist Adrianus Cornelis Antonius, zv. A. J. Korthout-de Munnik. Overleden P. Verhoeven, oud 63 jaren, echtgenoo- te van A. J. B. Boom J. Mandemakers, oud 71 jaren, echtgenoot van Ba. Bras penning Aa. van de Water, oud 62 jaren, echtgenoote van R. F. Adriaanse. Huwelijks aangiften: D. Pol, oud 23 jaren, wonende te Waal wijk en Ha. Ja. de Haan, oud 19 jaren, wonende te Tilburg P. F. A. Verhagen, oud 29 jaren, en Pa. Ha. Ca. van Well, oud 28 jaren, beiden wonende te Waal wijk B. H. Philips, oud 30 jaren, wo nende te Buurmalsen en Fra. H. van der Hammen, oud 32 jaren, wonende te Waal wijk W. M. van Herwijnen, oud 27 jaren en Maria W. van Zeist, oud 28 ja ren, beiden wonende te Waalwijk. Gehuwd A. C. Verduin, oud 32 jaren, wonende te Loonopzand en Ca. G. Hombergen, oud 25 jaren, wonende te Waalwijk - Ant. Koenen, oud 21 jaren en Maria Ros, oud 21 jaren, beiden wonende te Waal wijk. Ingekomen J. H. de Werd en gezin van Amers foort J. Th. Coumans van Zevenaar P. van den Hoven van Sprang-Capelle Ha. Brouwers van Sprang-Capelle P. J. Klerkx en gezin van Vlijmen Ca. van der Hammen van Kesteren, A. C. Verduin van Loonopzand. Vertrokken Ha. Ma. Ja. Pols naar Emmen Ja. Ja. Fa. Thomas naar Tilburg Ga. Ja. de Vries naar Geertruidenberg Aa. W. van Cromvoirt naar Loonopzand J. C. J. Verhoeven en gezin nqar Rotter dam Ha. J .Houtdijk naar Heusden. JONGEMAN. ongehuwd, zag zich gaarne geplaatst in den Lederhandel op het Magazijn of in Leder magazijn eener schoenfa briek in de Langstraat of om geving. Bekend met alle soorten overleder en voerings, voor heen als overledersnijder werk. zaam geweest. Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 58032 DEGELIJK met huiselijk verkeer. Brieven onder No der adv. a. h. Bureau v. d. blad. 58047 ZEER BILLIJK OVER TE NEMEN: op mooi welvarend dorp in de provincie Utrecht.Zeergeschikt voor jonge menschen. Br. onder No. der advertentie Bur. v. d. blad. 58029 Marmer Schoorsteenmantels, tegelvloer, betontegels 30 x 30, holle en sluitpannen vijftien duim, Waalsteen, een partij klinkers, ramen, binnen- en buitendeuren, opleggers, latten, planken, duizend meter repa ratiehout, trappen, pomp met gootsteen, en te veel om op te noemen. Jeziet za in 't bosch, aan 't strand, en langs velden, Maar in reparatie Zie je de REGAL maar zelden 1 WAALWIJK Gabardine en Gummi met plus four en korte broek. Fantasiebroeken, Man chesterbroeken en jas sen, witte vakkleding, overhemden enz. Markt WAALWIJK. JOH. VERHOEVEN A. 62 - DRUNEN (Einddiploma M.O. v. h.Toonkunstconservatorium te Rotterdam.) Stukloopen, Zonnebrand. Beide in doozen van 30 an 60 ct. m IN KEUS EN BETALING BIJ ONS GEEN MOEILIJKHEDEN Reeds vanaf f0.75 per week. GROOTESTRAAT 313 TEL. 293 PIANO- EN ORGELLESSEN

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2