GEMENGD NIEUWS. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN. TARZAN VAN DE APEN, Conversie van geidieeningen VYoeiiaüugcxVoiiu, 1 x Au^u^tus, vci- gaclexue uc i'aau üez.ex gemeente uucter voorzit lei scüap van ueu Eueiacüto. lieer Ouigemeesler J. Malleus». Alle leden waren aanwezig. Lie voorziUer opent üe vergadering en steil aan de oiue: 1. Vaststelling notulen vorige vergadering. Unveranuerd vastgesteld. 2. ingekomen stukken. a. Jaarverslag over iyd6 van de R.K. üiindenzorgvereeiiiging »3l. Antonius van Pauua«. b. Jaarverslag van de K. v. K. van Waalwj|k, netgeen voor belang stellenden ter inzage zal woruen gelegtf. c. Besluit van Ged. Staten dat is goedgekeurd de begrootuigswijziging iy37. d. Kon. Besluit van goedkeuring der verordening op besmettelijke ziektegelden. Al üeze ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorsiel tot wijziging van het Werklieuenreglement dezer ge meente. Pratadvies Van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie ontvingen wij, met betrekking tot bet werkliedenregle- ment dezer gemeen te, het na volgende schrijven Uit het 3e lid van artikel 3 van het Werkliedenreglem'ent zooals dit thans luidt, blijkt niet duidelijk, dat het initiatief vopr de vaste aanstel ling van jeugdige werklieden bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd bij Uw College berust en dat een voorstel van Uw College aan den gemeenteraad niet zal alhangen van het al of niet doen van een voor dracht aan Uw College door het hoofd van den dienst. Aan deze bedenking kan worden tegemoet gekomeu door schrapping van de woorden »het hoofd van den dienst aan« uit artikel 3, 3e lid. üe ver plichting van het hoofd van den dienst om tijdig de aandacht van Uw College te vestigen op de ge vallen, waarin een vaste aanstelling als bovenbedoeld behoort te volgen, kan dan in de voor dat hoofd gel dende regeling (b.v. in diens in structie) worden opgenomen. Voorts vestigen wij er nog Uwe aandacht op, dat artikel lü, le lid van het VVerkliedenreglement gewag maakt van »den werkman« in het algemeen zonder den jeugdigen werkman uit te sluiten. Wij geven U in overweging U omtrent het vorenstaande alsnog te beraden en den raad t z.t. de noo dige voorstellen te doen. Bericht van 's raads beslissing wachten wij t.z.t. in«. Wij stellen U voor aan het ver langen van Gedeputeerde Staten te voldoen. Aldus wordt besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van de regelen in zake de behandeling van het beroep eventueel in te stellen door de autohouders tegen de be schikkingen van burgemeester en wethouders, ter uitvoering van het reglement autovervoer personen. Praeadvies Bij het reglement autovervoer personen is in de artikelen 13, 15, 17 en 18 bepaald, dat op aanvragen om vergunning voor de uitoefening van een autobusdienst binnen de gemeente (art. 13) van toerwagen- ritten in de gemeente (art. 15), de exploitatie van taxi's (art. 17) en van huurauto's (art. 18) door burge meester en welüuuüers woidt be schikt, met üei'oep op Ueu raad, volgens Uoor iieux le stellen regelen. Ier uitvoering van Uit vooiscurill zijn in nel toegezonden concept de oeioepsregelen uiigeweikl en stellen wij U voor lol vaststelling daarvan te besluiten. l ot toeiiciiling van de verordening zij nog medegedeeld dat het beroep alleen kan worden ingesteld dooi den aanvrager der vergunning, wijl een verdergaand beroepsieehi niet uit de betredende artikelen van bet reglement autovervoer personen te lezen is, terwijl voorts is uitgegaan van ue gedachte, dat niet alleen legen een besluit tot weigering van een vergunning, maar tegen ieder besluit oelrelfende een vergunning beroep mogelijk is, zoodat heiberoep ook de aan de vergunning verbonden voorwaarden kan betreden. üe heer v. d. iieuvel vraagt of het de bedoeling is bij een afwijzende beslissing van B. en W. den betrok ken persoon tevens mede te deelen dat hem nog 30 dagen beroep open staan bij den raad. Het zou immers kunnen voorkomen dat zonder deze kennisgeving iemand niet van deze beroepsdagen op de hoogte is. Ue voorz. zegt dat feitelijk iedereen de wet dient te kennen, maar in dit geval is toch met het verlangen van den heer v. d. Heuvel rekening ge houden. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangenomen. o. Voorloopige vaststelling der gemeenterekening over bet jaar 1936 met de daartoe betrekkelijke be- drijfsrekeningen van het gasbedrijf en de exploitatie der drainagevelden. Voor het onderzoek door de Commissie en het antwoord van burgemeester en wethouders, moge naar de desbetrelfende rapporten worden verwezen. Goedgekeurd. 6. Voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f 201.700.— 35/8 °/0 ter conversie van de nog loopende geldleeningen per restant respectievelijk groot f 174.000.h 4'U °/o, f 67.(500.- §t 4'/a °lo en f 12,000.- en f 1.500.- a 4 °/0. Praeaduies üeze leening kan voor f 134.100. worden opgenomen bij de N.V. Levensverzekering Mij. »de Maas» en voor het resteerend gedeelte bij de vereeniging Centrale Spaarbank »de Volksbank», beiden te Maastricht gevestigd. Het verschil tusschen opname en aflossing wordt gevonden doorver koop van in het bezit der gemeente zijnde obligaties 4 °/0 Nederland, waarvan het te verwachten is, dat deze spoedig in de door het Rijk te sluiten conversieleening zullen wor den betrokken en van andere obli gaties (Rotterdam, Amsterdam en 's Gravenhage), welke reeds voor aflossing in aanmerking zijn ge bracht. Aan de te sluiten leeningen is de voorwaarde verbonden dat, indien gedurende de eerste 5 jaren van den looptijd der leening meer zal wor den afgelost dan in het aflossings- plan is bepaald, daarvan de gebrui kelijke boete van 1 °/0 moet worden betaald. De normale aflossingen, ver meerderd i.e. met het bedrag dat jaarlijks voor herbelegging voor de te realiseeren ot gerealiseerde obli gaties in aanmerking moet worden gebracht, houden gelijken tred met de amortisaties welke momenteel voor de bestaande leeningen op de begrooting drukken. De leeningen worden verstrekt tegen parikoers zonder eenige pro visie. Zonder twijfel ligt in deze finan- tieele manipulatie een niet onbe langrijk voordeel voor de gemeente en stellen wij U als zoodanig voor daartoe te besluiten. Ue Voorz. zegt dal het voorstel nog eenigszins onvolledig is, daar B. en W. alsnog een bedrag van f13500.— 4 °/0 hebben doen op nemen dat bij dezelfde maatschappij tegen 3'/a °/0 zal geconverteerd worden. Spr. zegt dat deze regelingen een niet onbeduidend voordeel zul len opleveren. Goedgekeurd. 7. Voorstel om in gemeenschap pelijke regeling een overeenkomst aan te gaan, betreffende het gebruik van den ziekenauto der gemeente Tilburg bij verkeersongevallen en het verleenen van hulp aan en het vervoeren van slachtoffers van het verkeer. üe voorz. zegt dat de ervaring toch is dat men bij ongevallen van Tilburg gebruik maakt, terwijl an dere gemeenten ook aan hebben gesloten, zoodat B. en W. ook voorstellen aldus te doen. De heer Markus vraagt of het steeds dezelfde geneesheer is die gerequireerd wordt of dat men hierin vrij is. De voorz. zegt dat de geneeskun dige dienst van Tilburg dezé zaak regelt. De heer v d. Heuvel kan met het voorstel accoord gaan, maar vindt het toch wel bezwaarlijk, wanneer steeds de burgemeester moet be sluiten of de ziekenauto gerequireerd zal worden, daar er zich toch spoedgevallen kunnen voordoen en bij een ongeval in Loonopzand b.v. het wel eenigen tijd in beslag zal nemen, eer dat de burgemeester er van op de hoogte is. Spr. steltvoor de bevoegdheid in handen te leggen van den geneesheer. De voorzitter zegt dat wethouder v. Lier hem voor Loonodzand de aangewezen persoon lijkt om in zoo'n geval op te treden. In spoed gevallen kan natuurlijk de genees heer optreden, waarvoor de ge meente dan de kosten draagt. De heer Elshout vindt een tarief van f 10 50 voor het traject Tilburg- Kaatsheuvel v.v. wel wat hoog De voorzitter deelt deze meening niet, daar deze auto's kostbaar zijn en er behalve de bestuurder ook nog 2 of 3 verplegers meekomen. De heer Markus vraagt of de zieken-auto uitsluitend voor ver keersongevallen is. De voorzitter bevestigt dit. Hierna wordt het voorstel z h.st. aangenomen. 8. Rondvraag. De heer Snaphaan vraagt of de voorzitter met de behandeling van de a.s. begrooting eens aandacht wil schenken aan den slechten toe stand waarin de bocht vandeVerl. Hoofdstraat verkeert. De voorz. zegt dat er reeds een ontwerp voor openbare werken ge reed is, waarin dit voorstel ook is opgenomen. Spr. hoopt de zaak met de wethouders klaar te kunnen krijgen. De heer Snoeren vraagt hoever het gevorderd is met het waterschap waarmede de gemeente doende is. De voorz. zegt dat in de loop van de vorige maand een ingenieur van de Heidemaatschappij met nog twee andere personen deze zaak ter plaatse hebben opgenomen en dat de zaak nu wel spoedig afgehandeld zal worden. De heer Dingemans vraagt of het oude materiaal van de Tramlaan niet aangewend kan worden voor verbetering van de Gilzestraat en Berkdijkschestraat. De voorz. kan het nog niet beloven maar wil de zaak wel eens over wegen. Hierna wordt de openbare ver gadering gesloted. Ernstig vliegtuigongeluk. Twee inzittenden gedood. Hoe hel gebeurde. Er waren Woensdag veel belang stellenden op Soesterberg, toen het ongeluk gebeurde, o.a. ook een troep Engelsche padvinders nabij't vlieg veld, die een dagje uit waren en op Soesterberg zou worden onthaald. Voor de oogen van al deze men schen is het ongeluk gebeurd. Hulp was spoedig aanwezig, doch mocht niet meer baten. Toen het ongeluk gebeurde, was hel vliegtuig reeds eenigen tijd in de lucht. De bestuurder had met succes eenige stunts uitgevoerd en was weer tot een hoogte van 2000 M. gestegen, om van daaruit een steile duikvlucht te maken. Toen Baumann het vliegtuig weer recht trok, zag het publiek dat er enkele onderdeelen van het vliegtuig af vlogen. Tot groote ontsteltenis der duizenden zag men kort daarop het vliegtuig in een vrille raken en af glijden. Het geraakte op den grond in brand en ofschoon de hulpdienst spoedig metschuimbluschtoestellen aanwezig was, kon men de vlammen niet meer dooven. Korten tijd later was er van het vliegtuig niet meer dan een rookende puinhoop over. In het toestel bevonden zich de invlieger en een werktuigkundige van de Koolhovenfabrieken te Rot. terdam, n l. de Zwitser Baumann en de ongeveer30-jarige Maan. Ver moedelijk waren zij reeds verbrand toen het toestel op het vliegveld te recht kwam. Van het toestel bleef weinig gespaard. Bijzonderheden omtrent het vliegtuig. Het verongelukte toestel was een F. K. 52, een tweepersoons vliegtuig van de nieuwste constructie. De romp van dezen tweedekker bestaat uit gelaschte stalen buizen. Het vliegtuig is voorzien van een met lucht gekoelden Bristol Mercury- motor van 800 p.k Onder de zit plaats van den bestuurder bevinden zich twee benzinetanks, welke door middel van een vernuftige construc tie door den bestuurder losgemaakt en afgeworpen kunnen worden. De bewapening bestaat uit 2 machine geweren, welke aan de voorzijde van den bovenvleugel zijn gemonteerd. De snelheid bedraagt 300 tot 350 K.M. per uur. Jongen door trein gegrepen en gedood. Woensdagavond toen de trein uit Boekelo den onbewaaklen overweg tusschen de haven en de Burgert- steeg te Enschede naderde, zag de machinist een 14 jarigen jongen op een fiets naar dien overweg rijden. De machinist remde uit alle macht maar de knaap kreeg een klap van den rechterbuffer van de locomotief Met een zware hoofdwonde, een hersenschudding en een gebroken linker-dijbeen is hij naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. Gevaarlijke baldadigheid. Den laatsten tijd komen bij de politie te Breda vrijwel dagelijks klachten binnen over baldadigheden van opgeschoten jongens. Woensdag avond even voor zeven uur heeft een aantal jongens kans gezien de spoorwegrails bij den Slingerweg over een afstand van eenige meters met keien te bedekken. Juist na derde de trein uit Lage Zwaluwe, welke er dan ook over heen reed, hetgeen gepaard ging met zulk een geweldigen klap oat de omwonenden uit hun huizen kwamen toesnellen. Bij aankomst te Breda stelde de machinist den stationchef met een en ander in kennis, die op zijn beurt de politie waarschuwde deze stelt thans een onderzoek in. Ongelukken bij het baden en zwemmen. De laatste dagen waren er ver scheidene slachtoffers. De warmte heeft de laatste dagen het aantal baders en zwemmers zeer vergroot. Een aantal menschen heeft dit meestal doordat zij zich op plaatsen, waar geen toezicht is, te water waag den, het leven gekost. Bij het baden in de Maas onder de gemeente Cuyk, is gistel morgen om half elf de 15-jarige H Broeren ver dronken. Na een half uur dreggen heeft de politie het lijk opgehaald. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten Waarschijnlijk trad de dood in tengevolge van hartverlamming. Zondagmorgen te vier uur is bij het baden in de Lek onder de gemeente Vreeswijk verdronken, de 15-jarige L. Hugo, afkomstig uit Gouda. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. De jongen was bij familie te Utrecht gelogeerd. De 26 jarige S. Brouwer uit Wolvega is gisteren in de Veenscheiding te Hee reveen verdronken. Voorbijvarende za gen een kano drijven, waarin kleeren lagen. Toen zij gingen zoeken vonden zij het lijk op korten afstand van den wal. De jongeman kon niet al te best zwemmen. De 2l-jarige G.J. Edelijn, wonende te Wijhe, is gisteren bij het baden in den IJsel verdronken. Omstreeks zes uur Zondagmorgen is uit de Maas opgehaald het lijk van den sedert Zaterdagavond half twaalf ver misten bakkersknecht C. P. en 38 jaar oud uit het naburig Herten. Het slachoffer was gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. Gisteravond om zeven uur is de 19-jarige mej. S. de Jong uit Naaldwijk, bij het baden (nabij het gemaal Leemans bij Den Oever) verdronken. Na een half uur dreggen is het lijk opgehaald. Inbrekersbende doet zich te goed in een villa. De marechaussee te Helmond heeft voor den officier van Justitie te Roer mond voorgeleid een achtal personen, waaronder twee vrouwen, die allen gezamelijk hadden ingebroken in een leegstaande villa aan den Aarle Rix- telschen weg, bewoond door de weduwe Dijkhoff te Helmond, die eenige dagen uitstedig was. Het heele complot had zich tijdens de Helmondsche kermis toegang verschaft Allen maakten daar goeden sier. De wijn werd opgedronken en gedeeltelijk verkocht, terwijl alles wat er aan etensvoorraad was, werd verorberd. De geheele villa was door- zochtendekleeren en tal van voorwerpen waren gestolen. Spoedig bleek nog, dat de twee vrouwen zich ook nagaan berooving hadden schuldig gemaakt van twee personen uit de gemeente Bakel, wien zij een bedrag van 250 gulden hadden weten te ontrollen. Bij de arre statie zijn nog tal van kleeren en an dere sieraden en eenig geld in beslag genomen. Na verhoor door den rechter commissaris zijn allen in de gevangenis ingesloten. Door EDGAR RICE BURROUGHS. 15. In het hooggelegen land, dat de troep nu bewoonde, was een klein meer, waar de apen gingen drinken. Hier zag Tarzan voor het eerst zijn eigen gezicht in het heldere, stille* water aan de oever. Hij was er zeer van onder den indruk, toen hij zijn eigen kale, gladde huid zag naast die van zijn behaarde apenbroeder, die samen met hem was gaan drinken. Hij was zó verdiept in het aanschouwen van zichzelf, dat hij niet hoorde, dat achter hem door het hoge gras een groot lichaam naar hem toesloop. Geen dertig meter van hem verwijderd kwam Sabor, de grote leeuw op hem af. Geruisloos zette deze zijn grote klauwen neer, en wachtte even, voordat hij de volgende stap deed. Daar na berekende hij de sprong, die hij ne men moest. Even hield hij stil, stootte toen een vreselijk gebrul uit dat als een overwinningskreet klonk èn sprong. De kleine aap, naast Tarzan beef de .van angst, maar Tarzan, het mensen kind, niet. Voor hem lag het diepe water van het meertje achter hem de zekere dood. Tarzan had altijd een hekel aan water gehad. Hij kon niet zwemmen, maar voordat het grote dier zijn doel bereikte, voelde Tarzan het koele water zich bo ven hem sluiten. Instinctmatig bewoog hij handen en voeten en al heel gauw had hij zijn hoofd weer boven water. Sabor keek aandachtig toe en wachtte. Tarzan begon om hulp te schreeuwen, dadelijk kwamen er meer dan vijftig grote apen aangesneld. Toen verdween Sabor in het bos en Tarzan krabbelde zo gauw hij kon op het droge. (Wordt vervolgd). Gemeenteraad Loonopzand.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 8