Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Plaatselijke Berichten. Waalwijks Belang. GROOTE FEESTELIJKHEDEN FEESTLIED. H.deBont-v.Hulten Zaterdag 14 Augustus 1937 No. 65 De Echo van het Zuiden. Derde Blad Naschrift over Vogelenzang. Zaterdag 14 en Zondag 15 Augustus ter herdenking van 't 30-jarig bestaan van Waalwijks Belang en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Bezoekt allen de Festiviteiten te Waalwijk, die alle geheel gratis worden aangeboden. Heerenkleeding naar maat NIEIMUIJK. Zaterdag 14 Augustus. Zondag 15 Augustus» een IV. De Jamboree is geëindigd. Het veertiendaagsch verkennersfeest [van vriendschap, goodwill, kleur en licht is voorbij. Dinsdagavond zijn we teruggekeerd. En nu, deze dagen, en in de toe komst zullen alle herinneringen bezin ken, langzaam vervagen tot enkele in drukken van schoonheid en blijheid en een persoonlijke herinnering, die we in ons bewaren en die ons bij zal blijven. I En het terrein van de Jamboree zal weer worden als vroeger: de wegen en weien en bosschen en den achtergrond der duinen maar daar zal van verteld blijven, dat hier het wereldfeest der jeugd is gevierd. Maandagmiddag, bij het sluitings- defilé, heeft Baden Powell voor 't laatst gesproken tot de jeugd van alle landen. De tekst van z'n toespraak is in de pers verschenen, ik behoef die niet meer aan te halen. Alleen z'n afscheids woord tot de jongens, dat 'n groote ont roering teweeg bracht: .Verkenners, ik heb aan de vertegen woordigers van elk land dit teeken (de Jacobsstaf) overhandigd, om het mee naar huis te nemen als een symbool van goede wil en nu is de tijd gekomen om van jullie afscheid te nemen. Ik wensch jullie allen een gelukkig leven. Velen van ons zullen elkaar in deze wereld niet meer terugzien. Mij ook niet, want ik ben in mijn één-en-tachtigste jaar en ik sta aan het eind van mijn leven. Jul lie staan aan het begin en ik hoop, dat jullie gelukkig en succesvol moogt zijn. Dit ligt in jullie eigen hand, wanneer jullie altijd je best doet en de padvin- derswet in toepassing brengt. Jullie hebt het groote geluk vrienden te kun nen maken en jullie goede wil dienst baar te kunnen maken aan God. Onderhoudt de goede wil en draag die over op iedereen die je ontmoet, ter uitbreiding van Gods regeering van vrede en goede wil. Jullie zijn de be voorrechten, om daaraan te helpen. Goodhye and God bless you all God bless you all!'' Ik wil deze korte briefjes over de Jamboree niet sluiten zonder 'n woord over de prestaties van onze eigen jon gens. Ze hebben 't verdiend en ik kan 't gerust doen, omdat ik buiten de tech nische training van de beweging sta. De vele Waalwijksche bezoekers, die we in ons kamp hebben mogen ontvan gen, hebben zich persoonlijk van het werk van onze troep kunnen overtui gen, en ik ben er heel gerust op, dat hun indruk 'n volledig gunstige is ge weest. Maar ook meer critische oogen heb ben ons kamp beschouwd, technici uit de beweging, als kampleider Körner, subkamp-aalmoezenier van Woezik, Commissaris de Quaai, Hoofdkwar tiercommissaris Höppener en de hoofd commissaris van België, en hun uitge sproken oordeel is geweest: „keurig". De Jamboree is teneinde. Het veertiendaagsch verkennersfeest van vriendschap, goodwill, kleur en licht is voorbij. Maar zal als 'n schoone en blije her innering in ons leven blijven. Aalmoezenier. II. INDUSTRIEëN. A. Schoenindustrie. De zeer ongunstige vooruitzichten voor de schoenindustrie in zijn geheel, waarop in het jaarverslag over 1935 werd gewezen, zijn door de feiten be vestigd, hoewel plaatselijk de toestand zeer verschillend was. De ongelimiteer de productie in deze industrie, zoowel tengevolge van uitbreiding en verdere rationalisatie van bestaande als door vestiging van nieuwe bedrijven, moet ongetwijfeld op den duur een chaoti sche toestand scheppen, waarin een goed deel der industrie zijn ondergang zal vinden. Intusschen treedt in deze industrie steeds sterker een ander euvel op, dat zoowel economisch als sociaal ernstige gevolgen met zich brengt. Be doeld wordt de sterk gewijzigde per- soneelsverhouding, die in vele bedrij ven valt waar te nemen. Werd voor heen het aantal zoowel van vrouwelijke als van minderjarige arbeidskrachten in de meeste bedrijven bepaald door den aard van den voor deze arbeiders meer bijzonder geschikten 'arbeid, thans wordt, zulks ter beperking van pro ductiekosten, in bijna alle onderdeelen van de schoenindustrie de volwassen arbeiders vervangen door de vrouw of het kind. De meeste bedrijven, die het goedkoope schoeisel fabriceeren, wor den willen ze niet door de concur rentie onder den voet geloopen wor den gedwongen dezelfde productie methoden toe te passen. Indirect is het Nederlandsche publiek mede oorzaak van dit euvel. Door gebrek aan onder scheidingsvermogen en geringe kennis van schoeisel, gepaard aan de vermin derde koopkracht der bevolking, is het namelijk mogelijk, dat de concurrentie strijd hier te lande thans uitsluitend met het prijswapen geleverd wordt. Onnoodig te zeggen, dat de kooper van dit minderwaardig schoeisel mede in de eerste plaats de dupe van de geschiede nis wordt. De devaluatie in September j.l. bracht tijdelijk eenige toename van de bedrijvigheid, doordat de meeste fabri kanten aanvankelijk nog aan de oude prijzen leverden. Door de stijging van de prijzen der grondstoffen en der pro ductiemiddelen kon een verhooging van de schoenprijzen echter niet uitblijven, al bleek het niet mogelijk de geheele tengevolge van de devaluatie ingetre den verhooging van de productiekosten in den verkoopprijs van het eindpro duct te verwerken. Het was dan ook te voorzien, dat voor de schoenindustrie van de devaluatie niet onmiddellijk blij vend gunstige resultaten te verwach ten waren. De omstandigheid, dat de afzet der productie van de schoenin dustrie bijna geheel in het binnenland moet worden gevonden, draagt hiertoe in niet geringe mate bij. Intusschen kan worden geconstateerd, dat er na de de valuatie wederom exportmogelijkheden aanwezig zijn, hoewel de concurrentie- mogelijkheid tegenover het buitenland nog niet in voldoende mate is toegeno men. Het verloren gegane terrein moet echter weer stap voor stap worden her overd. De invoer en uitvoer van schoenen heeft in vergelijking met 1935 weinig verandering ondergaan; alleen de waar de van de productie is, vooral bij den uitvoer, niet onbeteekenend gestegen. Wat de vooruitzichten in deze indus trie zijn, valt nog moeilijk te zeggen. Intusschen staat vast, dat de verhoog de productiekosten een verdere verhoo ging van de schoenprijzen eischen, wil de producent niet in ernstige moeilijk heden geraken. Gezien echter de ople ving, die ook in ons land thans meer algemeen kan worden geconstateerd, mag wel worden aangenomen, dat de verwachting van een meer hoopvolle toekomst, ook voor de schoenindustrie, niet ongemotiveerd is. Wat betreft de werkgelegenheid in de Schoenindustrie zij verwezen naar de werkloosheid in dezen bedrijfstak, waarover in ons vorig nummer eenige cijfers zijn vermeld. Daarbij is reeds op gemerkt dat de werkloosheid alleen niet een juiste maatstaf is ter bepaling van de werkgelegenheid in deze industrie, daar ook de gewijzigde personeelsver- houdingen in vele bedrijven daarvoor een factor van beteekenis is geworden. Examen. De heer Ligtvoet, onderwijzer aan de St. Clemensschool slaagde voor 't examen Duitsch 1. o. Waalwijks Belang-feesten. Elders in dit nummer vindt men het uitvoerige, definitieve program mader feestelijkheden,georganiseerd door de vereeniging »\Vaalwijks Belang» ter herdenking van het 30-jarig bestaan en ter bevordering van 't Vreemdelingenverkeer naar onze gemeente, Uit dit programma blijkt dat in de feestviering van Zondag een wijziging is gekomen, wijl het bloemencorso door verschil lende omstandigheden is moeten vervallen, waarvoor in de plaats is gekomen een schitterend vuurwerk van de bekende Kon. pyrotechnische fabriek te Leiden. Het vuurwerk zal worden ont stoken op den Winterdijk op een weiland tusschen Poststraat en Goudmijn waarvoor 't terrein wel willend is afgestaan door den heer Antoon Appels. We meenen dat Waalwijks Belang de ingezetenen en vreemdelingen een mooi programma aanbiedt ge durende de a.s. twee feestdagen. Wij wenschen allen veel genoegen en roepen de bezoekers bij voorbaat een hartelijk welkom toe. Ook verschillende caféhouders hebben zich beijverd om de feest gangers iets bijzonders aan te bieden in den vorm van variété, strijkje en dansgelegenheid. Zoo komt Zaterdag in Hotel Verwiel de bekende Carpay band, terwijl men zich gratis aan den dans kan overgeven In Musis komt Gressée uit Rot terdam met een prima variéte- gezelschap onder leiding van Albert de Booy, genoegzaam bekend van de radio, met een keur van prima artisten. Na alloop groot bal zonder eenige bijbetaling voor de bezoekers. In 't café der Twee Kolommen »The Camwills Boys» gedurende Zaterdag en Zondag. Er is dus ook op dit terrein ge legenheid tot prettige ontspanning. Het politie uur is voor beide dagen gesteld op 1 uur. Centraal Oranje-Comité. Woensdagavond 11 Augustus 11. vergaderde het Centraal Oranje Comité onder presidium van den EdelAchtbaren Heer Burgemeester Moonen in zaal 20 van het Ge meentehuis. De voorz. deelde mede dat in vervolg op het besluit van de laatste vergadering een enquête onder de fabrikanten gehouden is. 5—7 uur. uur. 8.30 uur. TURNMARSCH door de gymnastiekvereenigin- gen R.K. W.G.V., Kunst en Kracht, Orova, S.S.S., Kracht en Vlugheid en Ons Huis en demonstratie op het Raadhuisplein. Zij komen ten 5'/4 uur op 't raadhuisplein bijeen om daar een programma van 12 nummers „vrije oefe ningen" te doen uitvoeren door aspiranten en leden. ZANGDEMONSTRATIE op het Raadhuisplein door alle bestaande Zanggezelschappen Oefening en Vermaak met Gemengd Koor, Tot Bloei der Toon kunst, Vereenigde Zangers, Hallelujah en Vooruit gang zij ons Doel. Het programma dat door de gezamenlijke gezel schappen wordt uitgevoerd, luidt als volgt Voor allen gezamenlijk. 1. Feestlied, speciaal gedicht door den heerA.C. v. d. Heijden. Mannenkoren. 2. OpwaartsR. Hol. 3. De rots in zee R. Hol. Gemengde Koren. 4. O, Gouden Hoofd Bonzet. 5. 't Geuzenvendel Spreij. GROOT AVOND-CONCERT door de Kon. Erk. Harmonie CONCORDIA van Loonopzand. Directeur de heer A. A. Groot. Programma: 1. The mad Major, Marsch. K. Alfordt 2. Carnaval Romain, Ouverture H. Berlioz 3. Elfengeflüster, Intermezzo L. Liede 4. Ballet uit de opera „Faust" Ch. Gounod In 7 deelen. Pauze. 5. OkéMarsch 6. Ouverture „Oberon" 7. Schatz-Walzer 8. Fête aux Flambeaux 9. Finale A. A. Groot C M.Weber Joh. Strauss. G. Wettge 6 8 uur. GROOT CONCERT, welwillend aangeboden door de Harmonie „St. Crispijn", dir. de heer G. Duivelaar. Programma: 1. Flight to India, Marsch A. Dreissen 2. Cavalerie Legére, Ouverture F. v. Suppé 3. Der Freischutz Fantasie sur l'Opera C. M. v. Weber 4. Lustspiel, Ouverture Keler Bela 5. Koning Voetbal, Marsch W. Schootemeijer Pauze. 6. Voorwaarts Marsch Marsch-potpourri W. Ciere 7. Les Cloches de Corneville Fantasie sur l'Opera R. Planquette 8. L'Union fait la force Ouverture L. Canivez 9. Unter dem Siegesbanner Marsch R. v. Blon 8V2 12 uur. BAL CHAMPÊTRE op 't plancher op 't Raad huisplein. Orgelmuziek door het nieuwe grootste concertorgel van Nederland van den heer Jos. Slaats. Gedurende de pauze van 10 10'ƒ2 uur* SCHITTEREND VUURWERK op den Winter dijk, van de Kon. Pyr. fabriek te Leiden, bestaande uit 43 nummers. Woorden en muziek van A. C. van der Heijden. 1. Hef, burgerij, een loflied aan En jubel blij van geest, Nu viert ons sympathiek W. B. Zijn zesde lustrumfeest Dat krachtig, doelbewust blijft streven Naar 't welzijn der Gemeent', Zijn hoofd en hart den groei en bloei Van Waalwijk heeft verleend. Bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Waalwijks Belang. 2. Werd zijn bedoeling soms miskend, Toch stond het moedig pal, Bevord'rend handel, nijverheid, De kunsten bovenal. Aan tal van feesten schonk het luister, Verhoogden glans en gloed, Wat Waalwijk dankbaar en verheugd Den boezem zwellen doet. 3. Blijft, kloeke mannen van de daad, Nog lang voor ons gespaard. De goede geest, de harmonie Zij onverstoord bewaard. Dan zal na zilver goud U tooien, En klinkt opnieuw de zang, Die opstijgt tot der Heemlen Heer „Heil U „Waalwijks Belang" HET BESTUUR. Deze enquête betrof de mogelijk heid om Koninginnedag ook wer kelijk op 31 Aug. te vieren, daar dit namelijk afhing van het al dan niet werken der fabrieken. In meerderheid konden de fabri kanten aan het verzoek van het comité voldoen, doch enkele groot bedrijven hadden verschillende bezwaren vooral van technischen aard ook vooral in verband met de verkoopsorganisatie, terwijl ook de werking bij het inzamelen van gel den, waarbij men dikwijls op eikaars terrein komt. Besloten werd volgend jaar een loterij teorganiseeren, uit gaande van 't Centraal OranjeComité Om deze aangelegenheid te regelen werd een loterijcommissie gevormd, bestaande uit de vier secretarissen der afdeelingen, t.w. de heer van Beurden (St. Antoniusparochie), de heer Schoep (vm. Baardwijk), de heer Brekelmans (vm Besoijeni en de heer J. van Heeswijk (Centrum). Ook werden nog de programma's besproken, die t.z.t. door ons nader zu len worden gepubliceerd. De verdeeling der muziekcorpsen werd als volgt vastgesteld Des middags zal St. Crispijn in het Centium concerteeren en des avonds in vm. Besoijen. De harmonie St. .Ian evenzoo resp. in de St. Antoniusparochie en vm. Baardwijk „ORANJE-HUIS". Het Oranje-Comité van het centrum „Oranje-Huis" hield Maandagavond een vergadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. Besloten werd dit jaar wederom Kin derspelen te organiseeren op 4 Sept. a.s., waarvoor de gewaardeerde me dewerking is verkregen van het be stuur van W.S.C., dat haar terrein gra tis hiervoor beschikbaar stelde. Met vreugde kon kennis gegeven worden van het feit dat men weer be slag heeft weten te leggen op de Kon. Harmonie 's-Bosch, onder leiding van Jan Wiertz. Dit alom bekende gezel schap zal 's avonds op de Markt con certeeren en wanneer het weer mede werkt, in tegenstelling met vorig jaar, een rondwandeling door de gemeente maken. Onze Padvinders. Zooals wij reeds mededeelden zijn onze padvinders zeer enthousiast over de Jamboree thuisgekomen. Zij hebben daar veel geleerd, ook technisch, zij hebben frissche ideën opgedaan, zij hebben gezien wat hun beweging als wereld-organisatie beteekent. De Waalwijksche padvinders staan er goed voor Naast deze prachtige vacantie, met veel bijzondere belevingen en herin neringen, beschikken zü thans over prima materiaal, zij hebben een mooi ingericht hoofdkwartier, zij zijn in 't bezit gekomen van een prachtig buiten terrein, welwillend voor dit do 1 afge staan door den h^er Dankers uit Loonopzand, groot 10 H.A bosch en hei, en gelegen op Efteling een terrein schitterend voor 't doel geschikt. Geen wonder dat aalmoezenier, hop man en verkenners met dat alles zeer in hun schik zijn, met 1 September met nieuwen moed beginnen en dat er zich heel veel liefhebbers aanmelden Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. arbeiders van deze bedrijven over het geheel niet bereid waren den eventueelen vrijen middag in te halen. Door deze omstandigheden ge dwongen is de viering van den verjaardag van H. M de Koningin verplaatst naar 4 September, als zijnde den eersten Zaterdag volgend op 31 Augustus. Besloten werd te trachten meer eenheid te verkrijgen doorsamen- Lederhandel N. Pessers. De lederhandel N.Pess<rs im en export is overgeplaatst v. Burgemees ter van der Klokkenlaan naar Mr. van Coothstraat 39, het ledermagazijn in dertijd gebouwd door en eigendom der fa. Rosenberg te Amsterdam en aan gekocht door den heer N Pessers. Dit ruime pand, waarvan magazijnen en kantoren geheel modern zijn ingericht en geoutilleerd, zal zeker dezen leder handel alle gelegenheid bieden tot expansie, wat wij hem gaarne toe- wenschen. Jurylid. De Heer M. C. Pulles Heesbetn ontving de vereerende uitnoodiJng om als jurylid op te Ireden bij de op 25 dezer te Hengelo te houden vakwed- striiden voor brood- en banketbakkerij. De heer Pulles heeft deze eervolle functie aanvaard. In- en uitvoer van schoenen. Aan het maandblad voor de statistiek over Juli 1937 ontleenen we dat in deze maand werd ingevoerd aan scho nen, laarzen en pantoffels: In 1937 21.610 paar voor f 70.000 In 1936 17 038 paar voor f 46 000 Over de maanden Jan t.m. Juli: In 1937 282-253 paar voor f 784.000 In 1936 319 342 paar voor f 714 000 Uitgevoerd werd In 1937 1 1-772 paar voor f 49 000 In 1936 2.975 paar voor f 9 000 Over de maanden Jan. t.m. Juli: In 1937 56.199 paar voor f 226-000 In 1936 21.413 paar voor f 66.000 Zomerpostzegels. De verkoop van Zomerpostzegels in het ressort Waalwijk heeft 't mooie bedrag opgebracht van f 593,98. Het bedrag van den toeslag op de zegels is f 221,58, wat een prachtige som b teekent voor de verschillende cultureele en sociale belangen, die hiermede gediend worden. GEVONDEN. Een kinderjurkje, gouden ring, een schildpad, een parapluie, twee rozen kransen, een mattenklopper. Het viertal van de Waalwijksche Zwcmvereeniging „Glaukos" dat zich 1.1. Zondag te Oosterhout bij den 5 km. zwemwedstrijd in 't Wilhelmina-kanaal zoo kranig weerde, n.l. Jan v. Tilburg, Otto van Roessel, Jan van Delft en Dick Horst. BIOSCOOP THEATER »MUSiS SACRUM«. De drie pleegvaders. Boeven, die tot inkeer komen. De Drie Pleegvaders een der laatste films van den plotseling overleden regisseur Bichard Boles- lawski speelt tusschsn goudzoekers en veedieven, bandieten, en despe- rado's. Het is een film van mannen die het betere—ik het zwijgen op leggen en zich zelf ten koste van menschenlevens be voordeeten. Drie mannen, die elkaar eens ergens hebben ontmoet en verder niets van elkaar af weten, dan alleen dat ze bij elkaar behooren wanneer het er om gaat met succes een bank te berooven, zwerven door het land. Zij komen tegen Kerstmis in Nieuw- Jeruzalem, waar de pastoor met de goudgravers het Kerlteest viert. De Kersvreugde wordt verstoord door een overval op de Bank. Scholen vallen en de drie boeven trekken de wildernis in. Op hun tocht vinden ze midden in de woestijn een klein kind: vader en moeder dood. Het hetereik ontwaakt. Het kind wordt gered. Dus terug naar Nieuw Jeruzalem lerugwaar de strop hun wacht. Het wordt een innerlijke strijd. Doen of niet doen. Doen luidt de eindconclusie. En het kind wordt gered. Een eenvoudig verhaal, maar een verhaal dat boeit en ont roert, juist door den eenvoud. Lewis Stone, Chester Morris en Walter Bennan hebben de hoofdrollen en wisten van dezen film iets buitenge woons te maken. Een Liefdeslied per radio, een mu zikale film, laat o a. Ted Lewis met zijn band hooien en "Spanky' zien,, dus ook het bijprogramma is prima 1 LUXOR BIOSCOOP. Wolga in vlammen. Dit is wederom een van die Russi sche films, die speelt in het oude, kei zerlijke Rusland. Evenals alle dergelijke films, is het de geschiedenis van een garnizoens commandant die van een gewoon of ficier zijn geliefde tracht te stelen en daarin oorspronkelijk slaagt, doch waarbij het meisje later weer door ha ren verloofde bevrijd wordt. Deze film geeft prachtige scènes te zien van het barre Rusland met zijn kuiperijen en wanordelijkheden aan de eene zijde en het verfijnde leven aan het Keizerlijk hof aan den anderen kant. Vooral het moment dat de Wolga in vlammen staat, is schitterend weerge geven en zal niet nalaten diepen indruk op de bezoekers te maken. Als tweede hoofdnummer draait: „De Roekelooze Rijder". Kolonel Tex Wilkins is op weg naar Cottenwood om orde te scheppen in deze bandelooze grensstad. Onderweg ontmoet hij echter een vogelvrij ver klaarde, die na een spannende achter volging echter door het drinken van vergiftigd water den dood vindt. Tex neemt van den vogelvrij ver klaarde een introductiebrief bij Lamer, den chef der vogelvrij verklaarden te Cottonwood. Hier wordt hij door La mer vriendelijk ontvangen en met een gewichtige opdracht belast. Lamer krijgt echter op het laatste moment arg waan en besluit Tex te dooden. Door de dochter van den dominee, Mary, wordt hij hiervoor echter gewaar schuwd, daar zij toevallig het plan van Lamer vernomen heeft. Tex legt zich nu in een hinderlaag en inplaats dat de bende hem vangt, vangt hij de bende, die hij aan de po litie overlevert. Mary, die per slot van rekening Tex toch het leven gered heeft, ontvangt van hem een huwelijksaanzoek, waar in zij gewillig toestemt natuurlijk en hiermede haar vader weer werk be zorgt, hetgeen deze laatste nog zoo erg niet vindt. Een zeer aanbevelenswaardig pro gramma, terwijl ook het bijprogramma weer prima verzorgd is. Door de liedertafel «Oefening baart Kunst» en de harmenie «De Eendracht» alhier werd besloten om op Zondag 15 Augustus een gezamenlijk concerl te geven. Dit concert dat voer eenieder vrij toegankelijk wordt gesteld zal bij gunstig weer in den tuin van café Th van der Geld gegeven worden.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 9