Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. KANTONGERECHT. Landbouw cn veeteelt. 7 een uursnelheid noteerden van 352.789 K.M. Flori en Lucchini, eveneens op Savolo S. 79, die het eerst te Da mascus waren aangekomen, bezetten de tweede plaats met 17 uur 57 min. 1 sec. en een uurgemiddelde van 344.639 K.M. Brisco en Bruno Mussolini, ook op Savola S. 79 werden als derde geklasseerd met 18 uur 3 min. 35 sec., hetgeen een gemiddelde van 342 746 per uur beteekent. De vierde plaats in het klassement is ingenomen doorden Engelschman Clouston, de vijfde door den Fran- schen Codos en Arnoux en de zesde door de Italianen Tondi en Masca- telli, de zevende plaats wordt weder bezet door een Franschman, kolonel Francois. Credieten voor Britsche vlootbouw. Naar de marine-medewerker van de «People» meldt, zal de regeering bij het begin van de nieuwe zitting van het parlement een crediet van vijftig millioen pond aanvragen bestemd voor versterking van de vloot. Het bouwprogramma zou als volgt verdeeld zijn Vier slagschepen, elk kostende zeven en een half millioen pond, 6 onderzeeërs, elk kostende 300.000 pond, 18 torpedojagers van 300.000 pond elk. Verder zouden 200 nieuwe vlieg tuigen voor de marineluchlvaart worden aangeschaft en zou een groot aantal motor-torpedobooten in dienst worden gesteld. De „Van Galen" te Shanghai. Hr. Ms. torpedojager »Van Galen«, die in verband met den toestand in Shanghai van Soerabaja daarheen was gezonden, is gistermiddag om 15 uur aldaar aangekomen. United Press seinde gisteravond uit Shanghai »De Nederlandsche torpedojager »Van Galen«, die om 15.30 uur de Wangpu was binnengeloopen, is door een sleepboot, welke de En- gelsche vlag voerde, tengevolge van den chaotischen toestand in het scheepvaartverkeer aangevaren. De botsing was vrij hevig«. Bij informatie te 's Gravenhage bleek ons, dat de commandant van de »Van Galen« het voorval ook aan de marine-autoriteiten aldaar had gerapporteerd. In het telegram, waarin hij de aankomst in Shanghai meldde, deelde hij tevens mede, dat zijn schip bij het meren was aan gevaren door een sleepboot. De »Van Galen« had hierdoor aan bak boord een deuk in den voorsteven gekregen, doch de zeewaardigheid van den jager was volkomen intact. Het geval was geheel onbeteekenend en van geenerlei invloed op de gereedheid van het schip. De naturalisatie van buitenlanders Snellere afhandeling der zaken. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over niet minder dan 57 naturalisatie-ontwerpen, van meer dan 1100 personen, brengen enkele leden naar voren, dat zoo vele naturalisaties, het vreemde element en daarmede de verdeeld heid in ons land ernstig vergrooten. Vooral zijn zij bevreesd dat het anti semitische element te sterk zal toenemen, hetgeen zij niet wen. schelijk achten. Verscheidene andere leden ver klaarden niet in le zien, dal natu ralisatie van Joden de verdeeldheid in ons volk zou vergrooten. Van een groeiend antisemitisme is hun inziens ook geen sprake. Weer andere leden, die zich met deze laatste opvatting geheel konden vereenigen, wilden niettemin, ten einde het postvatten van onjuiste meeningen daaromtrent te voor- komen, mededeelen, dat voor zoover zij konden nagaan onder de thans te naturaliseeren personen niet meer dan enkele procenten van Israëlietische afkomst zijn. In de laatste jaren placht er steeds een geruimen tijd te verloopen tus- schen de indiening van naturalisatie- en het nemen van daarop, zoo werd een op verzoeken beslissing gemerkt. Herhaaldelijk is door de Kamer op een snellere afdoening van deze aangelegenheden aangedrongen. Thans meent de Kamer te mogen hopen, dat de omstandigheden, die tot vertraging aanleiding gaven, overwonnen zijn. Benoeming lid Eerste Kamer. Het centraal stembnreau heelt ter voorziening in de vacature,ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door den heer Colijn, tot lid van de Eerste Kamer be noemd verklaard den heer H. W. van Marie te Amsterdam. Prins Bernhard bij den Koning van België. Prins Bernhard bracht gisteren per auto, alleen vergezeld van z'n chauffeur een onofficieel bezoek aan Koning Leopold van België op het kasteel te Laeken, waar hij het noen maal gebruikte. Om kwart over zeven des avonds was hij weer op het Loo terng. Minister van Boeyen ter observatie opgenomen. De minister van Binnenlandsche zaken, de heer H. van Boeyen, heeft wegens ongesteldheid zijn vacantie, welke hij in Zwitserland doorbracht moeten onderbreken en is naar huis teruggekeerd. Op medisch advies heeft de minister zich in Bronozoin observatie laten opnemsn. Philips bouwt een nieuwe fabriek in Engeland. Naar «Financial Times» meldt, heeft Philips in Engeland een terrein aangekocht ter grootte van 32 acres in het Harwood-distaict van Black, burn. Op dit terrein wordt een moderne fabriek gebouwd waar eenige duizenden arbeiders in dienst genomen zullen kunnen worden. Naar de voorzitter van het Cor. poration Industrial Developments Committee B. F. Mottershead ver klaarde zal op de terreinen die Philips in Blackburn verworven heeft een fabriek gebouwd worden die te vergelijken is met die, welke zij bij Mitchaw bezit. De fabriek te Mitchaw geeft aan ruim 5000 ar- beiders werk. Philips hoopt zoo snel mogelijk met den bouw te beginnen en reeds op 1 Mei 1938 een gedeelte van de fabriek in gebruik te nemen. Kunnen de Teeltregelingen van Rundvee en varkens vervallen? In de Limb. Koerier stelt de Rijksveeteelt consulent Ir. Jacq. Timmermans, de vraag of de teelt regelingen van rundvee en varkens hijv. bij gegarandeerde goede graan prijzen kunnen vervallen. En hij antwoordt daarop het volgende Het laten vervallen van de teelt regelingen van rundvee en varkens bij garandeering van overheids wege van loonende graanprijzen lijkt ons ongewenscht. Op de eerste plaats zullen de weistreken daarvan in hooge mate de dupe worden. Immers het gevolg van bovenstaand zal volstrekt niet wezen, dat overal elders het vee wordt afgeschaft. Wellicht zal het tegenovergestelde in vele streken het geval zijn Bij uitbreiding van den graanteelt zal men vee trachten te houden, wellicht nog meer vee, door verbouw van stoppelvoedergewas sen, door meerderen aankoop van krachtvoer enz. Men magjniet verqnderstellen, dat het de veehouders in weistreken mogelijk is, zoo maar hun weibe- drijf ook maar voor een deel om te zetten in akkerbedrijf. De meeste veehouders aldaar hebben zich het minst op de hoogte gehouden van de reuzeschreden, die de akkerbouw in de laatste 25 jaren gemaakt heeft en de groole moeielijkheden, die in dat tijdperk er bij gekomen zijn. (Veredeling van zaaizaad en poot. goed, bemesting, grondbewerking en- verbetering, voorkomen van ziekten onder de gewassen, en bestrijding daarvan, landbouwerktuigen enz) Ook missen zij de algeheeie routine en ondervinding. Dus uit een zuiver materealistisch oogpunt bezien, zou het laten ver vallen van de teeltregelingen van rundvee en varkens bij garandeering van overheidswege van loonende graanprijzen al onjuist wezen. En vanuit een sociaal oogpunt bezien nog veel erger. De landbouwers zijn thans, zoo niet gewend, dan toch vertrouwd geraakt met teeltregelingen. Schaft men die nu af, dan maakt men daardoor een zeer groote stap terug op den weg naar een gezonde or dening der bedrijven. Met het ge volg, dat het het elkaar doodcon- curreeren weer opnieuw begint lot groote schade voor allen en het meest voor de minst kapitaalkrach ten. Hiermee wil ik volstrekt niet zeg gen, dat de teeltregelingen voor rundvee en varkens moeten blijven bestaan in den tegen woordigen vorm. Integendeel. De basis, waarvan men is uitge gaan, namelijk de telling in bepaalde jaren, is foutief. En waar die basis toutief is, blijven deze teeltregelin- gen, ondanks alle .verbeteringen" die men heeft aangebracht, ondanks het vele goede, dat zij gedurende den noodtoestand hebben gesticht, voor een later toekomst een zeei onvolmaakt en zelfs gevaarlijk werk Ieder bedrijf op zich moet beke ken worden door een commissie van goede en eerlijke deskundigen, die met plaatselijke toestanden en omstandigheden op de hoogte zijn en die commissie moet vaststellen de hoegrootheid van den rundvee stapel, van den varkenstapel enz. voor dat bedrijf. Uitgedrukt in het aantal melkkoeien, mestvarkens, fokzeugen enz. Het spreekt vanzelf, dat dit geen werk is voor de overheid. Zij moet zich geleidelijk zooveel mogelijk terugtrekken en alles aan belang hebbenden zelf overlaten. De geor ganiseerde belanghebbenden zijn daarvoor mans genoeg. Aangezien we metmensschen, dus met on volmaak te wezens te doen hebben,is controle onmisbaar op het werk der plaat selijke commissies; deze kan ge. schieden door districts, verder door provinciale en tenslotte door lande lijke lichamen. Om een eenheid in het belang van Nederland te bewerkstellingen en te behouden, om getroffen rege lingen wettelijk kracht te geven enz enz zal de Overheid althans nog in onafzienbare tijden moeten meewerken en toezicht houden. Door aller egelingen zoo eenvoudig mogelijk te treffen en uit te voeren zullen bedoeld toezicht en eventueele leiding ot medewerking ook zoo eenvoudig en weinig kostbaar moge lijk kunnen zijn. Om hiervan'npractisch voorbeeld te geven: in bedoelde regelingen passen zeker niet kalverschetsen en biggen- merken. Het niet betrekken van jongere dieren bij de teeltregeling voorkomt oploopen der prijzen tot abnormale hoogte, maakt een teeltkeus gemak kelijker wat den kwaliteit van den rundvee en varkensstapel ten goede komt en bewerkstelligt, dat als de afzetmogelijkheden weer eenigszins blijvend grooter worden wij spoediger aan de vraag kunnen voldoen en dus daarvan profiteeren (Tusschen haakjes: ik vind dat Nederland van plotselinge groote aanvragen weinig of geen voordeel heeft) Noodzakelijk zal wezen, om naar een geleidelijken overgang te zoeken van de tegenwoordige bestaande regelingen naar bovenbedoelde. Een werkelijke overgangl En niet een lapjeszetten op de tegenwoordige maatregelen. Steiger ingestort, arbeider gedood. Bij een bouwwerk aan het Pro vinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf aan het Mer. wedekanaal te Utrecht is een nood lottig ongeluk gebeurd. Door het instorten van een steiger zijn nl. eenige arbeiders van ongeveer tien meter hoogte gevallen, waarbij een hunner, de ongeveer veertigjarige De Jong uit de Groesestraat, om het leven is gekomen en een arbeider, de veertigjarige Hasius, een arm- fractuur heeft opgeloopen. De arbeider De Jong was een Droer van den wielrijder De Jong uit de J. S. de Rijckstraal, die Don derdag jl. op den Leidscheweg werd doodgereden. Onwel op den motor geworden. Zondagmiddag omstreeks 5 uur reed de 23-jarige G. Feith uit Benne- tom op zijn motorrijwiel op den Rijksweg tusschen Ede en De Klomp. 3lotseling schijnt hij onwel te zijn geworden, althans voorbijgangers zagen hem even slingerend rijden, waarna hij met zijn motor tegen den grond sloeg. Een juist passeerendegeneesheer, die de eerste hulp verleende, con stateerde een schedelbreuk, waarna hij op advies van dr. Weijer uit Ede per ziekenauto naar het Diaco- nessenhuiste Arnhem vervoerd werd. Geslipt. Zondagavond is op den Haarlem merweg bij Halfweg een motorfiets geslipt. Een 23-jarig meisje, datop de duo zat, sloeg tegen den grond en kreeg een hersenschudding. Zij is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Nachtelijk motor-ongeluk bij de Moerdijk. Zondagmorgen om half vijf kwam de motorrijder E, van Nunnikhoven wonende Vest 118 te Dordrecht de nieuwe Moerdijkbrug afrijden in de richting van Dordrecht. Hij merkte op den straatweg te Willemsdorp een rechts van den weg stilstaanden vrachtauto, geladen met buizen, niet op en reed er in volle vaart tegen aan. Met zware hoofdwonden werd van N. naar het gemeenteziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Zijn toestand was zorgwekkend. Zesjarig knaapje afschuwelijk mishandeld. Zondagmiddag is het zesjarig zoontje van den heer de B. wonende te Heemskerk, dat bij zijn groot ouders te Santpoort logeerde ver moedelijk met een stukje chocolade in het bosch te Neethorst gelokt, waar het knaapje om ongeveer vier uur door zijn oom die ongerust geworden was over zijn lang uit blijven en naar hem was gaan zoeken in bewusteloozen toestand in het kreupelhout werd gevonden vreese- lijk met bloed bedekt. Het bleek dat de knaap op een verschrikkelijke manier mishandeld was. De sporen wezen erop dat vermoedelijk getracht is den jongen te wurgen, terwijl zeer zekerminder goede bedoelingenden bedrijver hebben voorgezeten. Nadat twee dokters de eerste hulp hadden verleend, is de jongen, die vermoedelijk een hersenschudding en een kaakfractuur had bekomen per ziekenauto naar het Anthonius- ziekenhuis te IJ muiden overgebracht Zijn toestand is redelijk. Van den vermoedelijken dader bestaat een vaag signalement. Insect vliegt een automobilist in het oog. Een doode en een gewende bij aanrijding te Rotterdam. Maandagmorgen reedde 39-jarige M. G.uit Amsterdam met zijn auto op den Rijksweg van Delft naar Rotterdam, üp ongeveer 300 meter voor het viaduct bij de Schielaan te Overschie zag hij een defecten auto staan, waarvan de bestuurder de 45-jarige L. de S. uit Haarlem, bezig was het defect te herstellen. C. stopte en reed zijn auto voor den stilstaanden wagen geheel ter rechterzijde van den weg om De S. te assisteeren. Inmiddels naderde uit dezelfde richting een vrachtauto, bestuurd door den 43-jarigen A. G. uit Zoetermeer. üp dat oogenblik, verklaart G., vloog hem een bij in het gezicht en toen hij het insect wegsloeg kreeg hij pas de beide stilstaande auto's in het vizier. Hij kon nietmeeruitwijkenen hoewel hij zoo hard mogelijkremde, was een aanrrijding niet meer te voorkomen. De vrachtwagen drukte den ach. tersten personen-auto geheel in elkaar, waardoor de heer G. bekneld geraakte tusschen dezen auto en zijn eigen wagen. Beide beenen werden hem verbrijzeld. Een medereiziger van C., de 40- jarige handelsreiziger N. W., werd ernstig aan het hoofd gewond en bekwam bovendien inwendige kneu zingen aan de borstkas. Na voor lopig behandeld te zijn door den politie arts, dr. G. de Graaf, zijn beide gewonden per Roode-Kruis- auto naar het ziekenhuis aan den Coolcingel te Rotterdam overge bracht, waar C. in den loop van den avond overleden is. Een scheepsramp nabij Alexandrië Een kotter die terugkeerde van de feesten, die elk jaar op hetstrand van Agami tegenover de haven van Alexandrië woreen gehouden, is, waarschijnlijk wegens overbelasting, gekenterd. Het aantal slachtoffers zou zeer groot zijn. Tot nu toe heeft de zee dertig lijken op het strand geworpen. Ernstige val van een ladder Gistermiddag is de 21-jarige K.» monteur van de Radiocentrale te Haarlem, aan de binnenplaats van een huis aan de Kruistochtstraat, van een hoogte van twee meter van van een ladder gevallen. Hij kwam op het achterhoofd terecht, bleef bewusteloos liggen en is per brancard naar de Maria-stichting overgebracht Hij bleek een ernstige hersenschud- ding te hebben en verkeert in levens gevaarlijken toestand. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend daar niemand het zag gebeuren. Jongen overreden en gedood. Gisteravond omstreeks halfzeven is te Enspijk op den nieuwe rijksweg 's Hertogenbosch Amsterdam, het vijfjarig zoontje van de familie J. L. dat langs den drukken weg speelde en daarbij plotseling den weg over stak, door een bestelauto, die in de richting Utrecht reed, gegrepen. De knaap was vrijwel op slag dood. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie 1 Mag ik zoo vrij zijn van Uw veel gelezen blad even gebruik te maken om Mijnheer X. van bet ingezonden stukje over Koninginneverjaardag even te antwoorden. Mijnheer X. U schrijft waarom laat men dit nu afhangen van den geest van enkele fabrikanten. Laat ik U even opmerken, dat U vergeet den geest van de arbeiders zelt, want dit stond toch ook in het door U aangehaalde verslag, dat de arbeiders er zeil ook niet zoo erg voor te vinden waren. Dit heelt deze reden, als zij een halve dag vrij-af krijgen een week naderhand daarvoor nog over moeten werken. Dus U voelt wel Mijnheer X. dat de aardigheid van zoo'n halve dag vrij er al heel gauw al is en dat de arbeiders, waaruit Waalwijk toch voor een groot ge deelte bestaat, liever met een Zater- dagfeestviering te doen hebben als met een feestviering op een anderen dag en dat daar het Gentraai Oranje-comité zich m.i. bij behoort aan te passen. En wat betreft «dat het nooit succes kan hebben« op een anderen dag Koninginneverjaardag le houden is een beetje ver gezocht, daar het toch andere jaren ook altijd goed geslaagd is. Geachte Red., ik dank U voor de verleende plaatsruimte. J. B. RADIO—DISTRIBUTIE—BEDRIJF WAALWIJK. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937; Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3 DEN BOSCH. H. J. J. v. cl. V., Raamsdonk, zingen zonder vergunning, 3.boete P. N. v. d. H., Waalwijk, minderjarig, straat schenderij, 7.50 boete M. C. W., Ois- terwijk, ondeugdelijke remmen, 6. boete A. A. v. B., Dussen, rijwiel zon der licht, 3.boete J. A. W. L., Waalwijk, rijwiel eonder licht, 3. boete P. v. B., Loon op Zand, rijwiel zonder licht, 3.boete Wijziging in programma voorbehouden. 8.00 Keulen. 10.20 Deutschlandsender. 11.05 Londen Rcgionnl. 8.35 Droitwlch. 6.20 Keulen. 7—8 uur Gramofooninuzlek van het R.D.B. Gevarieerd programma 8.00 Parijs. 8.20 Keulen. 9.20 Brussel Fransch. 10.50 Weenen. 8.00 Keulen. 10.05 Diversen. 11.05 Londen Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Londen Regional. 5.20 Droitwlch. 6.-15 Brussel Fransch. 78 uur Gramofooninuzlek van het R.D.B. Lichte muziek: 8.20 Droitwlch. 10.00 Keulen. 10.30 Brussel Fransch. 10.50 Berlijn. 8.00 Brussel Vlaanisch. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwicli. 6.20 Diversen. 6.40 Droitwicli. 78 uur Gramofoonmuziek van het R.D.B. Dansmuziek 8.00 Droitwicli.

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 2