Plaatselijke Berichten. Hernn Soulier tal soulier1 SilualR tas. nam Boda LUKOR BIOSCOOP heden vertoont Nieuws uit de Langstrrat en Omgeving. Woensdag 25 Augustus 1937 No. 68 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Hollandsche toi DRUNEN. HEUSDEN, Tekst en muziek tan LOUIS DAVIDS. KAATSHEUVEL. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 26 AUGUSTUS. Benoemd. Onze plaatsgenoot de Eerwaarde Broeder Gustavo, in de wereld Johannes Hubertus v. d. Ven, werd dezer dagen benoemd als hoofd der Don Bosco-school te Veghel. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September de heer A. J. M. A. van Tilburg benoemd tot keui- meester in vasten dienst bij de cen trale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, met stand plaats te Amsterdam. Verplaatst. De Eerw. Zuster Josea, hoofd der R.K. Meisjesschool te v.m. Besoijen is met ingang van 1 September als zoodanig overgeplaatst naar het klooster en school van J. M. J. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. De ontmanteling der Ned. Herv. Kerk nadert hare voltooiing en hoewel alles er met de bepleistering enz. nog haveloos uitziet, krijgt men reeds thans den indruk welk een monument, welk een bezienswaar digheid, dit oude kerkgebouw na de restauratie zijn zal. Vooral van uit de Kerkstraat krijgt men een pracht-gezicht op den vrij gekomen zijbeuk aan de Oostzijde, in de Wagenstraat aan die der Noordzijde en men ziet dan thans reeds wat een mooi bouwwerk deze oude kerk is Wanneer de omgeving overeen komstig de oude gegevens en voorts passend aan de huidige eischen is in orde gemaakt (van verschillende en deskundige zijde sprak men ons het vertrouwen uit dat ook de omgeving zou overeenstemmen met den ouden toestand o.m. door het doortrekken van 't muurtje aan de Oostzijde als eertijds), dan zal onze gemeente kunnen bogen op een historisch mo nument, waarvoor rijk, provincie, gemeente en kerk terecht hun bij dragen hebben verleend. het tooneelstuk «Vader Wang« het publiek enthousiast was over de decors, zoo worden er ook nu finales ontworpen, die wel in staat zullen zijn het publiek in verruk king te brengen. INZAMELING ST. VINCENTIUS- VEREENIGING. Zaterdagmiddag had alhier wederom de jaarlijksche inzameling plaats ten bate van de St. Vincentiusvereeniging. Met vier groote vrachtauto's trokken er wederom een aantal leden van de Jonge Middenstand op uit, om een be roep te doen op de liefdadigheid der in woners van Waalwijk-Centrum en niet tevergeefs. Alhoewel de opbrengst niet zoo be duidend is als vorig jaar 80. werd toch nog een bedrag van 53.80 opgehaald. Ook talrijke giften in natura, zooals oude kleedingstukken, schoenen, meu bels enz. konden in ontvangst worden genomen. Zeker is dan ook dat in den komenden winter weer aan tal van be- hoeftigen hulp kan worden verstrekt en door deze liefdadigheid grooten nood tenminste ten deele kan worden gelee- nigd. Athletiek Op de Zaterdag j.l. te Bergen op Zoom gehouden nationale Athletiek- wedstrijden, georganiseerd door de vereeniging »Achilles« aldaar sloeg de heer H. Lombarts, lid van «Kunst en Kracht« alhier weereen kranig figuur. Hij behaalde den 2en prijs bij het 100 M. hardloopen en den 2en prijs bij het ver springen. Zooals wij hebben medegedeeld zou de Veteranen-gymnastiek-ver- eeniging «Ons Huis» deelnemen aan de athletiekwedstrijeen te Oss. Laatstleden Zondag hadden deze plaats en «Ons Hufs» wist beslag te leggen op den len en 2en prijs touwtrekken. De eersten prijs is een wisselceker, die tweemaal gewonnen moet worden om hem in eigendom te krijgen. Continentale Staande honden vereeniging. Bij den veldwedstrijd voor con tinentale staande honden onder Laag-Keppel gehouden, werd door de jury bestaande uit de heeren Mgr. Drossaerts. In verband met een bericht in ons nummer van 1.1. Woensdag betref fende de familie van den aarts bisschop in St. Antonio in Texas, Vereenigde Staten, nl. Z.Hoogw, Exc. Mgr. Arthur Drossaerts, ge- boren te Waalwijk, vernemen wij nader dat de familie Drossaerts heeft gewoond in 't huis eertijds van den heer Piet Quirijns thans bewoond door de heeren P. Gloudemans en Antoon Smits. In het achterste ge deelte met dwarsgebouw werd het bierbrouwersbedrijf uitgeoefend. Hoe de hardsteen, met inscriptie betreffende de eerste steenlegging door een dochter van den heer Drossaerts, heer van Drongelen, terecht is gekomen bij 't huis thans bewoond door den heer Th. van Delft en indertijd gebouwd door den heer Frits de Leeuw, is ons een raadsel. Deze steen heeft er misschien al 50 jaar en langer gelegen en zal vermoedelijk van een afbraak elders afkomstig zijn en bij den bouw van dit huis als stoep voor een zij ingang zijn gebruikt, zonder dat hij met dit gebouw als zoodanig iets te maken heeft. De familie Drossaerts is geparen teerd aan de familie Sars alhier. De Waalwijksche Revue We kregen een indruk van den totaal-inhoud, van deze revue, waarvan reeds over nog geen maand de première zal gaan. In den opzet zijn vervat, een 5-tal groote finales, 5 tafereelen van echt Waalwijkschen inslag, afgewisseld door tal van kortere scènes, liedjes enz., zoodat er in 't geheel ongeveer 35 verschillende nummers worden geboden. Het ligt natuurlijk niet in onze bedoeling, het geheel hier nu reeds uiteen te rafelen, doch wij kregen sterk den indruk dat er niet alleen getracht is een up to date revue samen te stellen, doch ook dat de Jonge Middenstand hierin werkelijk zal slagen. De costumeering, werd inmiddels naar eigen ontwerp, definitief opge dragen aan de fa. Boomsma te Groningen, een naam, die vooreen keurige verzorging garant blijft. Evenals bij de opvoering van komen vanaf VRIJDAG a.s. in de Daarom moet naar andere middelen worden uitgezien, men moet meer op de groote trom gaan slaan, want dat dit hard noodig is blijkt wel hieruit dat in een maand tijd in Den Haag 132 huiseigenaren zijn geexecuteerd, hetgeen daar echter in hoofdzaak wel het gevolg is van de hooge erfpachtcanons. Ook het zoo maar raak bouwen van zoovele bouwvereenigingen is een zeer ongezonde toestand, daar moet hard tegen opgekomen worden en spr. gelooft dat door samenwer king in deze ook wel wat bij de regeering te bereiken is. Ook kan volgens spr. door een hechte vereeniging de ontruiming van vele woningen voorkomen worden. Hierna voerde de voorzitter der 's Bossche Huiseigenaren het woord met als onderwerp «Het nut en de noodzakelijkheid om te komen tot oprichting van den Zuid Ned. Bond van Huiseigenaren«. Spreker was van meening dat de huiseigenaren hun woningen te langen tijd onvoldoende hebben geëxploiteerd, veel te ouderwets als maar door, met het gevolg dat nu niet meer de huiseigenaren exploi- teeren, maar zelf voortaan geëxploi teerd worden. Nu echter de nood zoo hoog gestegen is, begint het eenigszins door te dringen dat het vereeni ging hard noodig is, daar zonder samenwerking niets bereikt kan worden. Er waren reeds wel ver- eenigingen van huiseigenaren, doch die waren gewoonlijk van plaatse lijken aard en door hun geringheid konden zij een groote zaak niet tot stand brengen. Daarom is van de 's Bossche Huiseigenaren Vereeniging 't initia tief uitgegaan om te komen tot oprichting van een Zuid Ned. Bond van Huiseigenaren. Een belangrijk ander punt voor eene gewestelijke federatie is ook de bescherming van de eigendom men. Denk eens aan oorlogsdreiging, revolutie, enz. ook dit, evenals huurstaking, is een punt voor de toekomst. Men moet evenals een spoorwegstaking verboden is, van de regeering ook het verbod van een huurstaking gedaan kunnen krijgen. Op het gebied van deze eigen- dommenbescherming is men in Juitscbland reeds veel verder. Zoo leeft men daar reeds een regeling dat tusschen 20 Aug. en 20 Oct. ieder huis, zolder en kelder, in verband met de luchtbescherming, geheel opgeruimd moeten zijn. Tot het tot stand komen van derge ijke regelingen moet ook de Huis- Capel,Crol en Wilson om. den na volgenden prijs en kwalificatie toe gekend Tweede prijs: Nimrodbeker en kwalificatie «zeer goed» aan Stode Chaply, Epagneul bretcn (L.O.S.H 72274, eigenaar-voorjager de heer A. W. J. M. van de Sandt te Best, vroeger te Waalwijk. Huiseigenaren-Vereeniging. In «Musis Sacrum» alhier, ver gaderde Dinsdagavond 24 Aug. 1.1., de Huiseigenaren-Vereeniging van Waalwijk en Omstreken. Onder tamelijke belangstelling opende de Voorzitter, de heer H. Aarts om circa 8.30 uur de verga dering en heette de aanwezigen, in het bijzonder de drie sprekers van dezen avond, van harte welkom, waarna hij het woord gaf aan den heer de Bruin uit 's Bosch die sprak over «De moeilijke positie en den den noodtoestand der Huiseigenaren in het algemeen.» Spr. begon met te wijzen op de groote moeilijkheden, waarin vele huiseigenaren den laatsten tijd zijn komen te verkeeren, in welk ver- band hij vooral de diverse zware belastingen noemde. Hierin moet volgens spr. verande ring komen en er moeten hiertoe stappen bij de overheid gedaan worden. De jonge afdeeling te 's Bosch had zich betreffende dit punt reeds tot den Haag gewend en vandaar den stillen wenk gekregen eerst maar eens te zien om meer in het algemeen op te treden, hetgeen aldus spr. een der redenen is dat men hier nu zit. Ook de lasten die de huiseigenaren ondervinden door de gemeente belastingen moeten hoognoodig omlaag. Een goede stap in deze richting was reeds gedaan door het vaste lastenontwerp, doch jammer genoeg kon dit niet worden aan genomen. De devaluatie heeft, volgens spr., ook geen voordeel voor de huis eigenaren opgeleverd, daar de mate rialen-prijzen geweldig zijn gestegen fl.— per jaar behoeven te bedragen, zoodat de kosten geen bezwaar zullen zijn. Men kan geen organisatie hebben zonder maandblad. Spr. hoopt dat de aanwezigen dit goed zullen begrijpen en twijfelt er niet aan of deze zaak zal tot een goed einde komen. De voorz. dankte de sprekers voor hunne opwekkende woorden en hoopt dat zij ook voor deze afdeeling niet zonder succes zullen blijven. Uit de vergadering werd de vraa gesteld hoe hoog de contributie za zijn voor aansluiting, hetgeen slechts 25 cent bleek te zijn. De heer v. Liempt is van meening dat de stichting van een dergelijken bond niet zoo gemakkelijk gaan zal, wanneer deze niet geschiedt op principieelen grondslag De heer de Bruin is niet zoo zeer van dit bezwaar overtuigd daar geen enkele plaatselijke aid. Roomsch- Katholiek georganiseerd is, ook de afdeeling Waalwijk is niet op Kath. grondslag georganiseerd, alhoewel in meerderheid de leden toch Katho. liek zijn. De heer van Liempt zegt echter het er nooit mee eens te kunnen zijn wanneer deze Bond niet Katho liek georganiseerd zal worden. De heer Aarts, Voorz. van de plaatselijke afdeeling spreekt er zijn verwondering over uit dat de heer van Liempt eerst hier met dit on derwei p voor den dag komt, terwijl hij er in de plaatselijke afdeeling nog nooit over gesproken heeft. De Voorz. stelt dan aan de orde 't nemen van een besluit betreffende al of niet deelnemen aan de ver gadering van afgevaardigden die Donderdag a.s. in 's Bosch gehouden zal worden, waaruit bleek dat de afd. Waalwijk met op een na alge meene stemmen besloten heelt deel te nemen terwijl ook de andere afdeelingen aldus zullen besluiten. Hierna sloot de Voorzitter deze geanimeerde vergadering. Ernstig ongeval Maandagmiddag omstreeks 4,30 uur, had de ongeveer 9 jarige H. het ongeluk aan het Hoekeinde van den vrachtauto van den heer S. te vallen. Blijkbaar had hij bij dezen val geen letsel opgeloopen, want hij reed verder mee naar de Haven, waar S. kolen moest laden. Hier werd de jeugdige H. echter plotse ling bewusteloos en moest ijlings naar huis overgebracht worden Dr. L. die spoedig ter plaatse was constateerde een bloeduitstorting in de hersenen en achtte over brenging naar het Groot Ziekenhuis in den Bosch noodzakelijk. Naar wij nader vernemen is de toestand van 't slachtoffer vooruit gaande. UIT DE SCHOENINDUSTRIE Ultimatum opgeheven Naar wii vernemen is het door vele geschenken en felicitaties in aller lei vorm werden aangeboden. Een feest comité had zich beijverd het huldebe toon te leiden. Z. H. Exc. Mgr. Diepen bood een ge schenk aan in goud, evenzoo de geestelijk heid der parochie van St. Catharina. Urenlang duurde de receptie. Daar verschenen de commissaris der Koning in en mevroifw, burgemeester van Lan- schot, de geestelijkheid der stad, leden van de Rechterlijke Macht, tal van ande re autoriteiten en deputaties van tien tallen vereenigingen waaraan het gouden paar heeft welgedaan. 's Avonds brachten vier muziekcorpsen serenades, die door de radio werden uitgezonden. Gestichten en armen werden feestelijk bedeeld. Bedevaart. Zondag j.l. werd door de groote pro cessie van Drunen de jaarlijksche be devaart gemaakt naar Ulicoten per autobussen ter vereering van den H. Bernardus, patroon tegen jicht, rheu- matiek en veeziekten, door de onder- hoorige afdeelingen Waalwijk, Baard wijk, Elshout, Heusden, Herpt, Haar steeg, Vlijmen, Nieuwkuik, Boxtel, Esch, Goirle, Tilburg, Loon-op-Zand, Riel, Baarle-Nassau en Rijsbergen. De opper-broedermeester, de heer C. Koks uit Drunen maakte dit jaar zijn 100ste bedevaart (deze processie maakt twee bedevaarten per jaar naar Ulico ten). Van alle huizen wapperden de vlag gen. Vóór het uittrekken der processie memoreerde de zeereerw. heer pastoor van Ulicoten de verdiensten van den jubilaris aan deze broederschap bewe zen, wiens vader deze bedevaart 104 malen had medegemaakt en wiens grootvader een der mede-oprichters is geweest van de processie van Drunen in 1821 die thans 30 afdeelingen telt in de bisdommen Den Bosch en Breda. Ook de broedermeester van Ulicoten, de heer J. C. Baijens, oud-hoofd der school, werd door Z.Eerw. gehuldigd met zijn 25-jarig jubilé als broedermees ter en voor zijn ijver en toewijding aan de broederschap bewezen. Beide jubilarissen werd een prachtig en nuttig souvenir aangeboden. De deelname aan die prachtige pro cessie, in den mooi aangelegden tuin achter de kerk, die opgeluisterd en be geleid werd door twee muziekcorpsen, was dit jaar buitengewoon groot. Na afloop der kerkelijke plechtighe den bracht de harmonie uit Baarle- Nassau de beide jubilarissen voor de woning van den heer Baijens een sere nade. eigenarenvereeniging meewerken. De luchtbeschermingsdienst is een taak voor de Burgerlijke Overheid in het algemeen, doch ieder moet zorgen dat zijn eigen huis voldoende tegen luchtaanvallen beschermd is. Het is daarom zaak dat de huis eigenaren ook in dezesamenwerken. Men moet daarom voor alles over gaan tot verbetering van de orga nisatie en is dit bereikt dan kan men weer een stap verder gaan. Hierna was het woord aan den heer van Tussenbroek, die sprak over: «De noodzakelijkheid van meer onderling verband der Huis- eigenaren in de Zuidelijke Provin ciën, door middel van een eigen maandblad«. Als groote organisatie kan men volgens spr. niet zonder een eigen maandblad. Een maandblad en een organisatie njoeten samen gaan. Zoo'n blad herinnert elke maand bij het verschijnen aan de belangen van de organisatie en is daarom voor elk lid noodzakelijk om van zijne belangen op de hoogte te blijven. Ook in den Haag, bij de regeering stelde men de vraag of de Huis eigenaren een orgaan hadden en jammer genoeg moest deze vraag ontkennend beantwoord worden. Door middel van een dergelijk or gaan zou de Overheid op de hoogte van den toestand der huiseigenaren blijven. Alle groepen van bedrijf hebben steun gehad, maar voor den huiseigenaar is nog niets gedaan. Door een der voorgaande heeren is reeds gesproken over executies, maar ik zal maar niet meer spreken, zegt spr., over de tallooze «stille executies«. Er is dan ook geen twijfel dat wanneer men straks een orgaan naar den Haag kan sturen, men zich meer voor de belangen van de huiseigenaren zal gaan interesseeren. De prijs van dit orgaan zal slechts Met ingang van 1 Sept. 1937 is zuster J. J. B. v. d. Wijst, Hoofd der Bijz. Meisjesschool, alhier, als zoodanig benoemd te Arnhem. De wedstrijd om het kampi oenschap dammen van Noordbra bant, Zondag gespeeld te Breda, den Ned. R.K. FabrieksArbeiders- bond bij de N.V. Gelria v.h. Gebr. Pillen te Lichtenvoorde, gestelde ultimatum opgeheven. De directie van de N.V. Gelria heeft n.l. het contract geteekend en aldus een staking voorkomen. UIT DEN BOSCH. Een zeldzaam feest De heer en mevrouw Constant Tilman- Rouppe van der Voort te Den Bosch vier den Maandag 23 Aug. onder algemeene deelneming van de Bossche bevolking hun gouden huwelijksfeest. Het sympa thieke gouden paar, dat Den Bosch aan zich heeft verplicht door ontelbare wel daden en dat met milde hand zoovele nooden wist te lenigen en daadwerkelijk deelnam in tientallen van besturen der organisaties op sociaal en charitatief terrein, mocht veelzydigen dank en hul de ontvangen. De plechtige H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogcn- bosch, met assistentie van pastoor Lange, der parochie van St. Catharina, waartoe het gouden paar behoort, en Rector van Laarhoven, van het Groot Zieken-Gast- huis, waaover de gouden jubilaris mede het regentschap voert. Mgr. Diepen hield, getooid met mijter en staf, een toespraak tot 't gouden paar en reikte onder de H. Mis hen en hunne kinderen en familie de H. Communie uit. Tegelijk werd in de parochiekerk van wege de St. Vincentius- en Elisabeths- vereeniging de plechtige H. Mis opge dragen aan het feestelijk versierde hoog altaar. Tal van bloemstukken, telegrammen en tusschen onzen stadgenoot A. de Graag en de heer Hoogland, dam. kampioen van Noordbrabant, ein digde in remise. Kindsheid-optocht. Was de Parochie Berkdijk Zon dag 15 Augustus door het slechte weer verplicht de Kindsheid-optocht, welke als een attractief programma nummer de feestviering van het 40 jarig bestaan der parochie moest opluisteren, telaten vervallen, heden was het des te beter weer voor deze prachtige demonstratie van missie ijver van de jeugd. Het mooie weer bracht de belangstelling, niet alleen uit de eigen parochie, doch ook van de andere parochies van Kaats heuvel en ver daarbuiten, 't Was een kleurige en fleurige stoet, die zich onder leiding van de Eerw. Zusters na het lof opstelde om de geheele wijk met een bezoek te vereeren. Kleine Garde d'Honneurs in Oostersche kleedij, praalwagens met voorstellingen van het leven der Heiligen, O. L Vrouw v. Lour, des, de Paus met zijn omgeving, het Kind Jezus en St. Janneke, de priester in de Missie etc. wisselden af met grooteen kleine loopgroepen van de drie Koningen, de H. There- sia, de 12 Apostelen, Chineezen, Indianen, Negers en andere kleur-

Echo van het Zuiden | 1937 | | pagina 5